joodsche woorden Botwnnik en Euwe loopen steeds verder u't Ham He* N.V.V. een onjtrs^e houding aan? NBUWE LEID S CHE COURANT WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946 in het algemeene spraakgebruik i. Er zijn tal van woorden die eenigszins ge dachteloos gebruikt worden. Men voelt meestal wel, dat ze feitelijk niet tot de Ne- derlandsche taal behooren, maar geeft er rich verder geen rekenschap van, waar ze vandaan kunnen gekomen zijn. Het spreekt vanzelf dat, voor zoover deze woorden over genomen werden uit h.et Joodsch, men ze vooral zal aantreffen in centra, waar een hoog percentage bewoners van Israëlietischen oorsprong woont, bv. in Amsterdam. Maar door handel en verkeer blijv.en deze woorden niet in denzelfden kring. Ze deinen op de golven van het leven mee en zoo zijn er tal van uitdrukkingen en zegswijzen overgegaan in de taal, die vrijwel overal 'binnen onze grenzen wordt verstaan en gebruikt, zij het dan ook dat we niet altijd te doen hebben met „salonfahige" woorden. Het merkwaardige is, dat sommige er van zoo zijn ingeburgerd, dat we ze niet meer als vreemdelingen beschouwen. Dit aantal is echter in de minderheid, meen ik. Laten we er eenige van beschouwen. Het woord sjofel, dat sommigen hardnekkig met een v blijven uitspreken, is een He- breeuwsche afstammeling van shopheil, een woord dat nederig, laag of slecht beteekent. Een zeer gangbare uitdrukking tegenwoordig luidt: Het is een sof. Maar weinig niet- Joden zullen daarbij denken aan sauph, dat einde beteekent. Zelfs z w ij n t j e of zwijn voor een fiets; dat vooral gebruikt wordt in zwijntjesjager (fietsendief) is van dezelfde afkomst. Sjewijn is de aanhef van het vers, waarmee de ceremonie van het terugbren gen der Wetsrol besloten wordt. Het woord beteekent: voer ons. Na dit vers worden de deuren gesloten en het voorwerp is aan het oog onttrokken. Wellicht staat hiermee de tegenwoordige zin van (doen) verdwijnen ook in verband. Dalles is een zeer bekend woord voor armoede en het is afgeleid van h.et He breeuwschee dalut. Een dallesdekker is een groote mantel of jas om het schamele costuum mee te bedekken. Kapoeres lijkt mij ouder in 't Neder- lar.dsche spraakgebruik dan vele andere van zijn soortgenooten. Het is een verbastering van kap or oh (ondergang, verval, stuk, dood). Lef en lef hebben is heel wat mo derner. Het dankt zijn ontstaan aan het woord leib (moed). In Amsterdam gebruikt men ook nog lef goosen (of gooser), dat een ondern.emend koopman zonder kapitaal aanduidt Wellicht is dit woord trouwens ook al in andere plaat sen in gebruik. Cabaretzangers hebben heel wat van dit soort woorden in hun verzen gebezigd om de plaatselijke kleur aan te geven, zoodat tof drukte en is dus letterlijk overgenomen, (van het Hebr. taub goed) thans door zoo goed als iedereen wordt verstaan. Officieele bonnenlij st voor de komende 14 dagen Voor de periode van 1 t/m 14 Sept. 1946 BONKAARTEN KA, KB, KC 610. 541 t/m 545... 800 gram brood. 546 brood 400 gram brood. 549 boter enz. 125 gram boter. 550 boter enz. 375 gram marg. of 300 gr. vet. 560 suiker 750 gram suiker, boterham strooisel, of: 1500 gram jam, stroop enz. 551 200 gram kaas. 552 250 gram waschpoeder B 13 res. 1600 gram brood. C 13 res. 800 gram brood. B 14 res. 100 gram kaas. BONKAARTEN LA. LB, LC 610. 513 vleesch 100 gram vleesch. 514 vleesch 400 gram vleesch. A 01 melk 2 liter melk. B 01, C01 3»/2 liter melk. BONKAARTEN KD, KE 610. 041, 042 brood 800 gram brood. 049 boter enz. 250 gram boter. 050 boter enz 125 gram marg. of 100 gr. vel- 060 suiker, 061 250 gr. suiker, boterham- alg., 062 alg. strooisel, of: 500 gr. jam, stroop enz. 051 100 gram kaas. 052 250 gram waschpoeder D 13 res. 800 gram brood. E 13 res. 250 gr. rijst, kindermeel ot kinderbiscuit. BONKAARTEN LD, LE 610. 013, 014 100 gram vleesch. D 01, E 01 6 liter melk. TABAKSARTIKELEN ENZ. T 45 2 rants, tabaksartikelen. V 45 200 gr. chocolade en/of sui kerwerken. X 45 2 rants, tabaksartikelen. Voor de week van 8 t/m 14 September zullen nog bonnen worden aangewezen voor: aardappelen, melk, koffie, zuidvruch ten, bloem, tabak en versnaperingen, (deze laatste alleen voor de gemengde kaart). Bovengenoemde bonnen kunnen met het oog op den feestdag op 31 Aug. as. reeds Donderdag 29 Aug. a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst m. i. v. 2 Sept. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen 513 en 013 voor vleesch worden ingeleverd NED. MILITAIREN VOOR MOORDENAARS GESCHOLDEN. Het Tweede Kamerlid Stapelkamp heeft aan de ministers van Overzeesche Gebieds deel en en van Justitie gevraagd naar de te treffen of reeds getroffen maatregelen tegen die personen, die eenige weken geleden bij. aankomst van gewonde Ned. militairen uit Indië in de A'damsche haven hebben geroe pen: „moordenaars". Ierland heeft om het lidmaatschap van de Voedsel- en Landbouworganisatie der V.N verzocht. Kapsoones maken is weer minder gebruikelijk. Het woord beteekent eenvoudig Als van iets geen sprake is, als men zeg gen wil: d'r komt niets van, dan hoort men dit in den volksmond soms zoo: lauw 1 o e n e. Inderdaad hebben we hier weer een zuiver Hebr. zegswijze, want lau lonu betee kent: niet aan ons, dat zijn onze zaken niet en bij uitbreiding van begrip: onverrichter - zake. Mazzel en mazzematten voor za ken is al lang in gebruik. Het Hebr. mazol beteekent: winst, geluk of voorspoed. Hierin zit de oorspronkelijke beteekenis van ge sternte of invloed van het gesternte nog dui delijk. Mesjogge voor gek treft men bij schrijvers als Querido vaak aan. Ook hier is weer een maar zeer geringe verbastering van het Hébr. woord voor krankzinnig. M a z o m m e voor geld is ook al vrij ge bruikelijk. Hier hebben we te doen met mezumon: gereed of contant geld, vermogen. Mokum of groot Mokum is Amster dam, maar wie geeft zich rekenschap wat het woord eigenlijk beteekent? Toch is het een voudig genoeg: in het Hebr. beduidt het stad. Mokum ollef is een andere naam voor de hoofdstad en beteekent: de stad, wier naam met de letter aleph begint, d.w.z. Am sterdam. Zoo spreekt men eveneens van Mokum reish, dat is de stad die met de let ter reish (r) begint, Rotterdam. Voor de Hebr. namen der letters vergelijke men Psalm 119, waar ze als aanduiding der onder- deelen dienen. 's-Gravenhage. Dr. F. C. DOMINICUS Lord Killearn blijft tot morgen in Batavia Morgen ontmoet lord Killearn Sjahrir Hedenmorgen heeft Lord Killearn een tweede ontmoeting gehad met dr Van Mook, Later werd hij ontvangen door den Amer consul-generaal, den heer Foots. Hadji Agoes Salim, dlje gisteren een be zoek heeft gebracht aan Lord Killearn, werd vergezeld door den rep. „minister van Pro paganda", Mohammad Natsir. Aneta heeft vernomen, dat Lord Killearn hun een bood schap voor Sjahrir heeft medegegeven, waarin o.a. wordt gezegd, dat Lord Killearn het op prijs zou stellen een spoedige ont moeting met Sjahrïir te hebben. De republi keinen trachten op dit oogenblik Sjahrir in Djokjakarta te bereiken, om hem te ver zoeken onmiddellijk naar Batavia terug te keeren. Lord Killearn, die Donderdag a.s. weer zal vertrekken, gaf den republikeinen te kennen, dat hij de volgende week voor het houden van besprekingen met Sjahrir opnieuw naar Batavia zal komen, indien deze niet voor Donderdag a.s. zou kunnen terugkeeren. Volgens het rep. persbureau Antara heeft Sjahrir aan zijn corr. verklaard, dat er nog geen aanwijzingen bestaan voor een hervat ting van de besprekingen met de Nederlan ders. Volgens hem beginnen de groote mo gendheden zielf er van bewust te worden, dat, indien de Indonesische kwestie niet wordt opgelost, een oorlog op groote schaal zou kunnen uitbreken. Soekarno zal zijn vacantie an Oost-Java nog met een week verlengen en waarschijnlijk zal Sjahrir hem daar ontmoeten. O.a. om nog eenige pun ten over de kabinetsformat'ije met hem te bespreken. Nader wordt gemeld: Lord Killearn zal morgen voor een ontmoeting met Sjahrir naar Djokjakarta vliegen. Beiden wonnen gisteren een partij OOnze schaakmedewerker, de heer H. H. J. Slaverkoorde, telefoneerde ons vanmorgen uit Groningen: De elfde ronde heeft den beiden Leider, Botwinnik en Euwe een groot succes ge bracht. Zij wonnen niet alleen hun partij, doch hun concurrenten verspeelden allen een heel of een half punt, zoodat zij hier door hun voorsprong vergrootten. Het meest trok wel de partij tus- schen Euwe en Denker de aandacht. Het was een Nimzo-Indische ver dediging met een va riant, die als ongunstig voor zwart bekend staat. Het stemde echter eenigszins tot verbazing, dat Denker hier niet al leen grif op in ging, doch bovendien een groot aantal zetten vrij wel a tempo speelde. Denker moest kennelijk een verbetering hebben gevonden. In het ver- BOLESLAVSKY loop van den strijd leek het ier sterk op, dat dit het geval was. Euwe dacht telkens zeer lang na en moest tenslotte nog 11 zetten in 20 minuten doen. Op den 29sten zet weigerde Euwe een remise-aanbod en ging daarna sterk op winst spelen. DenT ker kon op een gegeven moment remise hou den door eeuwig schaak te geven, doch hij versmaadde deze mogelijkheid, omdat hij meende, dat hij beter stond. Er ontstond nu een zeer scherp spel, waarbij beider kansen aan een zijden draadje hingen. Tenslotte bleek toch, dat Euwe goed had gezien en dat Denker in een verloren positie was geraakt. De partij werd weliswaar onderbroken, doch zonder verder spelen door den Amerikaan opgegeven. De partij Stoltz-Botwinnik was een Fransche partij met moeilijk spel voor beiden, dat geruimen tijd slechts langzaam vorderde. Tenslotte kwam Stoltz steeds meer in die verdrukking. Na 37 zetten moest hij opgeven. Een bijzonder levendige partij was die tusschen Yanovsky en Szabo. Eveneens Spaansch met interessante verwikkelingen, die aanvankelijk in 't voordeel van Yanovsky verliepen. Szabo liet zich hierdoor in het minst niet ontmoedigen en wist langzaam maar zeker de kansen te doen keeren. Na 39 zetten kon hij de partij als gewonnen notee- ren. In de eerste zitting kwamen voorts vier partijen tot remise, nl. O'KellyVidmar, BernsteinBoleslavsky, KotovLundin en TartakowerSmyslov. Christoffel verloor van Guimard. De partijen KottnauerNajdorff en FlohrSteiner werden afgebroken en worden Zaterdagmorgen voortgezet. De stand is na de lie onde: 1. Botwinnik 10 p.; 2. Euwe 8% p.; 3. Smyslov 7y2 PG 4. Denker 7 p.; 5 en 6. Tartakower en Szabo 61/& P-: 7 en 8. Flohr en Najdorff 6 p. -+- 1 afg.; 9. Stoltz 6 p.; 10. Boleslavsky 5p.; 11. Kottnauer 5 p. 1 afg.; 12 en 13. Kotov en Lundin 5 p.; 14. 15. 16. Yanovsky. Christof fel en Bernstein 4 p.; 17. Guimard 3i/2 p.; 18. Vidmar 3 p.; 19. Steiner 2V2 p. 1 afg.; 20. O'Kelly 2% p. Vandaag worden de volgende partijen ge speeld: Vidmar-Guimard; Najdorff-Christof fel, Szabo-Kottnauer, Lundin-Nanovsky, Smyslov-Kotov, Steiner-Tartakower, Botwin- nik-Flohr, Denker-Staolz, Baleslavsky-Euwe, O'Kelly-Bernstein. Bunt leidt met 2% uit 3 in het nationaal tournooi. DE OORLOG IN CHINA. Bij den strijd in China behaalden regee- ringstroepen en communisten wisselende suc cessen. De communisten veroverden twee steden aan den Noordelijken oever van de Jangtse en hakten daarbij 5000 man der re- geeringstroepen in de pan, terwijl zij in de andere sectoren het loodje moesten leggen. VONNISSEN TE NEURENBERG OP 23 SEPTEMBER. Het internationale gerechtshof te Neuren berg zal, naar alle waarschijnlijkheid, op 23 September a.s. uitspraak doen. Zaterdag wordt de zittihg voor drie weken geschorst. De rechters zullen in dien tijd het vonnis opstellen. Zaterdag zal het Hof de laatste korte redevoeringen van de Na2i-leiders aan- hooren. Gisteren ging het Hof zijn 213den zittingsdag in. Er zijn 394 zittingen gehouden. Kerft en School Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Zevenaar H. B. Spijkerboer te Woudsend. Bedankt: voor Putten J. v. d. Velden te Hilversum. Geref. Kerken Beroepen: te Dmteloord D. A. Vogel te Ouderkerk a.d. IJ.; te Lemmer J. Visscher te Spijk (Gr.). Bedankt: voor Borger L. W. Muns te De Hey-Tuindorp; voor Oosterbeek Jac. An- d-rée te Delfzijl; voor Schoonrewoerd H. v. Heyst te Nieuw-Lekkerland; voor Vollen- hove-Stad M. Norg te Suameer; voor Wrl- sum (O.) C. Jansen te Hindeloopen. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te Delfzijl C. G. Bos te Uit- huizermeeden Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Midwolda (Old.) J. v. Dij ken te Aalten en J. Tijmes te Nunspeet. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt: voor Groningen C. Zijlstra te Enschede. Evang. Luth. Gemeente Aangenomen: naar Dordrecht G. J. Lindijer te Harlingen. Moderamen der Geref. Synode vastgesteld Voorzitter is ds H. A. Munnik te Zwolle. Op de gisteren te Zwolle voortgezette Gen. Synode der Geref. Kerken werd tot voor zitter gekozen ds H. A. Munnik te Zwolle, nadat tusschen hem en ds S. G. de Graaf (Amsterdam) een herstemming had plaats gehad Bij deze herstemming verkreeg ds Munnik 29 en ds De Graaf 22 stemmen. Tot assessor werd gekozen ds S. G. de Graaf, bij eerste stemming mét 37 van de 51 stem men. Tot eersten scriba werd gekozen ds C. van der Woude, uit Leeuwarden, bij eerste stemming met 44 van de 51 stemmen. Tot tweeden scriba werd na twee vrije stemmin gen -en een herstemming gekozen dr L. van der Zanden, uit Groningen, met 33 van de 51 stemmen, terwijl 14 stemmen waren uit gebracht op ds W. E. Gerritsma te Aalten en 4 stemmen op dr L. Braamsma te Stads- Nadat het moderamen had zitting geno men. werd besloten een zestal commissies in te stellen. Als voorzitters dier commissies werden aangewezen ds W. L. Ie Cointre, te Bergen op Zoom, ds W. E. Gerritsma, te Aal ten. dr D. J. de Groot, te Woudsend, ds J. H. Kroeze, te Dokkum, ds A. D. R. Polman, te Alkmaar en ds H. A. Wiersinga te Leiden. In de middagvergadering heeft de Synode samengesteld de zes commissies en de ver deeling der agendapunten over die commis sies. Hiermee is de Synode uiteengegaan tot hedenmorgen, om den commissies gelegenheid te geven, met hun arbeid te beginnen. PERSONALIA. In den ouderdom van 83 jaar is te Schiedam overleden ds P. Bokma, em. pred. van de Ned. Herv. Kerk. EXAMENS M.O. TEEKENEN. 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. Geslaagd voor de acte Mc: J. van den Berg, Haarlem, A. Ch. H. Slot Jr, Schiedam en W. J. Visbach, 's-Gravenhage. ZWARTE RESTAURANTS IN HAMBURG GESLOTEN. De Britsche autoriteiten hebben in Ham burg 15 restaurants wegens zwarten han del gesloten. De verbinding Fnankrijk-Italië via Modamo, woTdt 1 September hersteld. Bij de verdeeling van Amerik. goederen Er heerscht eenige ongerustheid in de Katholieke Vakbeweging, in verband met de volgende kwestie. De Amerikaansche vak beweging heeft tijdens den oorlog goederen verzameld en ter beschikking gesteld aan alle georganiseerde arbeiders in de getroffen Europeesche landen, o.a. Nederland. Voor wat dit laatste land betreft is via den heer Olden- broek, die zich tijdens den oorlog in Londen bevond, een commissie gevormd van drie per sonen, uitsluitend bestaand uit vertegenwoor digers van het N.V.V. Brieven uit Amerika, die na de bevrijding gericht waren aan de R.K. Vakbeweging in Nederland, en over deze uitdeeling van goederen gingen, hebben haar nooit bereikt, zoodat de R.K. Vakbeweging van niets wist. Van Amerikaansche zijde was aan het N.V.V. verzocht contact op te nemen met de R.K. en Christ. Vakbonden, maar dit is niet gebeurd. De verzamelde goederen kwamen uitsluitend bij het N.V.V. terecht, die ze onder haar leden verdeelde. Toen een der verbondsbestuurders van het R.K. Werkliedenverbond door Amerika reisde, werd hem nadrukkelijk verzekerd, dat alle vakcentrales in de goederenzendingen hadden moeten deel en. Hij kreeg toen afschriften van de brieven, Mijnheer Pimpelmans saat paardje rijden Nadruk verboden door G TH ROTMAN die het R.K. Werkliedenverbond nooit bereikt hebben. De zaak is bij de betrokken Londen- sche commissie, bij het N.V.V. en bij de Amerikaansche vakbeweging aanhangig ge maakt, aldus lezen we in „De Tijd". De Amerikanen zullen van 330 Septem ber overgaan tot den verkoop van hun sur- plusvoorraden, opgeslagen in legerdepöts to België, die een waarde hebben van 450.000.000 dollar. De voorraden bevatten o.m. bouwma teriaal, kachels, ovens, verlichtings- en ver warmingsinstallaties, radio- en chirurgisch materiaal. Kooplustigen dienen zich voor ge detailleerde inlichtingen te melden aan de bureaux te Brussel en Parijs. De betaling vindt in dollars, tegen bestaande dollarcre- dieten plaats. 5. Op zijn erf langs de weg zat ooer KLnoi- leboom, tegen 'n pereboom geleund, de „Knuppelhoekse Weekbode" te lezen. Hij had het daar zo druk mee, dat hij niet eens op mijnheer Pimpelmans lette, die zegevierend met zijn schimmel voorbijtrok. 6. Hij zou er echter gauw genoeg erg in krijgen, want opeens schrok „Bleke Bet" van een auto, die van de andere kant aankwam en Vripte met één sprong over de heg. De fiets zwaaide door de lucht en mijnheer Pim pelmans kwam met een plof in de pereboom terecht, waaruit op staande voet een peren regen neerdaalde. Meer schot achter Parijs (Vervolg van Pag. 1) Australië wil weten. De Commiesis voor Italië behandelde de voorgestelde wijziging van de grens met Frankrijk. Australië wilde deze niet goedkeu ren zonder voldoende op de hoogte te zijn en stelde een commissie van onderzoek voor. Volgens de Sowj et-Unie zou dat dubbel werk zijn en had Marx gezegd, dat onwetendheid geen excuus is. Na over en weer gepraat werd besloten, dat een commissie van onder zoek slechts zou worden opgericht bij ge bleken noodzaak. In de militaire commissie kwam Amerika terug op het eergisteren genomen besluit om amendementen van de zijde der gewe zen vijanden slechts in overweging te nemen, indien zij worden ingediend door één der commissieleden. Het wenschte, dat er in dat geval over ge stemd zou kunnen worden, doch dat bespre king te allen tijde mogelijk zou zijn. Na een lange discussie, waarin wederzijdsche verwij ten evenmin uitbleven, stelde Canada verda ging voor en opdracht aan de Groote Drie om de zaak te overleggen. Men werd het slechts eens overde verdaging. De economische commissie voor den Bal kan besprak de kwestie der herstelbetalin gen. Tsjecho-Slowakije verwierp de door Australië voorgestelde herstelbetalingscom missie als een vorm van economische dicta tuur. Ook verwierp 't het Australische voor stel van betalingen in ponden, dollars en an dere valuta's. Het Tsjechische voorstel Roemenië als bondgenoot te erkennen, werd verworpen. De Tsjecho-Slowaaksche gedelegeerde oefende scherpe critiek op Hongarije en zei, dat daar meer dan genoeg voedsel is, maar dat de zwarte handel gestimuleerd wordt door slechte distributie. De inflatie zou op zettelijk in de hand gewerkt zijn om mede lijden op te wekken en het vredesverdrag minder zwaar te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2