JUruiuc friJisdje CTmirant „Repoeblik Indonesia bestaat nu eenmaal' Het spant tusschen de ioonen en de prijzen Big Four willen spoed zetten achter Parijs TDist <11 WOENSDAG M AUGUSTUS 1946 !e Serie, Se Jaargang vanaf T Mei 1M5, No. 4M Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOG EW OERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „Stanhmstifb is ahcbleueti myn bert in tejjfjenspoet" Een verbijsterend antwoord der Ned. Regeering „Erkent de Ned. Regeering nu de Republdk Indonesia" ja, of neen?, zoo luidde deze week een vraag, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Thans heeft de Regee ring een antwoord er op gegeven, een ant woord, dat minstens even zoo duidelijk, maar tegelijkertijd verbijsterend moet worden ge noemd. Verschenen is n.l. de Memorde van Antwoord inzake het wetsontwerp tot het instellen van een Commiissre-Generaal voor Ned.-Indië. In deze M. v. A. wordt nl. betreffende het Standpunt van de Regeering t.o.v. de „Repu bliek Indonesia" wordt gezegd, dat het thans niet gaat over een erkenning in den een of anderen vorm van deze organisatie als zoo danig, noch om de beoordeeling van haar voorgeschiedenis in den Japanschen tijd en de houding dergenen, die daarbij toenmaals een werkzame rol speelden. Waar het thans wèl om gaat, is, de feiten onder de oogen te zien, dat ieder, die zich in de Indische politieke wereld beweegt, deze republiek tegenkomt en dat hij daartegenover zijn politieke gedragslijn heeft te bepalen. Het laatste uiteraard in dien zin, dat onverpoosd moet worden gestreefd naar een vreedzame oplossing van de con flicten om deze republiek, in den geest van de geëigende Nederlandsche staatkunde in deze tijden. Zoo stelle men zich mitsdien de .Repu bliek Indonesia" op dit moment voor oogen als een „nieuwgevormde staatkundige organisatie", die er nu eenmaal is, hoewel zij nog geen ge- eigende plaats heeft onder de gangbare be- gTippen van het staatsrecht. Bij de voorberei ding van een overeenkomst, passend in het kader van de staatkunde der Regeering (Com missie-Generaal. zal de positie van deze repu bliek nader aan de orde komen. Wat de instructie van de Commissie betreft wordt verklaard, dat de samenstelling ervan eerst kan worden afgesloten als het wetsont werp tot wet verheven is. Voor zoover de instructie wel gereed is, wordt zij n-iet ge schikt geacht om volledig te worden mede gedeeld. Iets dergelijks zou ook met de instructie een er diplomatieke zending vermoe delijk niet gebeuren. Bij mogelijke verwerping van het onder- De kampbewaker te A'dam ontslagen Nog drie der ontsnapten zijn voortvluchtig. Omtrent de ontsnapping van tien gedeti neerden uit het bewaringskamp „De Polder weg" te Amsterdam kan nader worden mede gedeeld, dat inmiddels zeven ontvluchten door eigen bewakingspersoneel te Amsterdam zijn gearresteerd. Voortvluchtig zijn nog J. Marsman geb. 1911—25 (SS-er), R. Ch. Laurentius, geb. 5—5—'22 (S.S.er) en J. Wijdenes, geb. 12—10— '22. De bewaker aan de achterzijde van het kamp, waar de ontsnapping plaats vond, is op staanden voet ontslagen, aangezien hij zich niet op zijn post bevond. Van corruptie van zijn kant of medewerking van andere leden van het personeel is tot dusverre niets ge bleken. Wel nieuwe bankbiljetten op komst Maar geen nieuwe geldsaneering te wachten. Het gerucht in een der dagbladen, als zou een nieuwe geldsaneering op komst zijn, is door de Regeering tegengesproken. Er zijn ontwerpen voor nieuwe bankbiljetten in de maak, doch nïiet de Regeering, maar de Ned. Bank heeft hiertoe opdracht gegeven, om met het voorbereidende werk gereed te zijn, indien t.z.t. de oude exemplaren ver vangen moeten worden. Dat hierbij sprake zou zijn van een op handen zijnde nieuwe geldzuiveringsactie is volkomen uit de luent gegrepen. Aldus ontleenen we aan het A.N.P. PRINSELIJK BEZOEK AAN HET GARNIZOEN TE ASSEN In Zijn functie van insp.-gen. van de Ned. Landmacht heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het garnizoen te Assen, waar Hij de wacht inspecteerde en verschillende oefeningen, o.m. van de geneeskundige af- deeling, bijwoonde. In Brussel overleed de befaamde Bel gische oogheelkundige dr Coppez. havige voorstel zou de Regeering niet in over weging nemen de uitzending van een Com missie-Generaal krachtens K.B. te bevorderen. In het veronderstelde geval zou de Regeering zich opnieuw moeten beraden, wat haar te doen zou staan, teneinde het vereischte voort gezet overleg met de Indische Regeering te Batavia op meer informeele wijze tot stand te brengen. De M. v. A. is onderteekend door de ministers Beel en Jonkman. Leerling-vlieger in de vlammen Gratie verleend in drie omgekomen Droevig ongeluk boven GilzeRijen door afglijden Te GilzeRijen is gisterochtend de 19-j. leerlingvlieger P. Sodderland, uit Den Haag, met zijn lesvliegtuig, de Tiger Moth PH UAK, jn een bocht afgegleden en op het vliegveld neergestort. Het toestel vloog in brand en de bestuurder kwam, ondanks de reddingspogingen, in de vlammen om. Sod derland mocht reeds eenigen tijd zonder in structeur oefenen. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. doodstraffen In twee andere gevallen echter afgewezen H.M. de Koningin heeft gratie verleend aan C. Kooiman, M. v. d. Kuur en S. Bak ker, waardoor hun doodstraffen gewijzigd werden in levenslange gevangenisstraffen. Op gratieverzoeken van J. E. Feenstra en J. C. Moolenijzer, die eveneens ter dood waren veroordeeld, is afwijzend beschikt. Dat onze jongens het op Java niet bepaald gemakkelijk hebben, bewijst deze foto, waar men ze druk in de weer ziet om versperringen op te ruimen van de extremisten. Een advies aan den minister van Soc. Zaken De Stichting van den Arbeid heeft een nota gepubliceerd, welke zij gericht heeft aan den minister van Sociale Zaken in ver band met de huidige spanning tusschen loonen en prijzen. In dit advies doet de Stichting, naast een verhooging van den kinderbijslag, de volgende 10 richtlijnen aan de hand, ten einde deze spanning te doen verminderen 1. Het toepassen van incidenteele loon- correcties in gevallen die daartoe aanleiding geven. 2. Verruiming van de mogelijkheden om iets extra te verdienen bij het werken in tarief. 3. Het openen van mogelijkheden voor het uitbetalen van collectieve prestatiepremies in gevallen, welke zich hiervoor leenen. 4. Voldoende garantie, dat de extra-inkom sten als gevolg van hoogere arbeidsprestatie niet door een niet-technisch verantwoorde tariefsherziening ongedaan gemaakt worden. 5. Het instellen van plaatselijke centrale commissies met inschakeling van organisaties van belanghebbenden voor de uitoefening van de prijscontrole. 6. De instelling van een algemeenen raad van overleg, waarin het georganiseerde be drijfsleven zal zijn ingeschakeld bij het Directoraat-Generaal voor de Prijzen in ver band met de prijsvorming. 7. Toepassing van het Utility-systeem in gevallen, welke zich daartoe leenen. (Dit is een systeem van voorzichtige standaardisatie, dat vooral in Engeland goede resultaten af werpt). 8. Een belastingpoldtiek gericht op de koopmogelijkheid van de groote massa. 9. Verbetering van de kinderbijslagrege ling, hetzij door: a. invoering van een tijdelijken duurtetoeslag voor het eerste en tweede kind van 2.40 per week per kind; b. de invoering van een tijdelijken duurte toeslag voor het tweede kind van 3.60 per week onder gelijktijdige verhooging van den kinderbijslag van 2.40 tot 3.60 per kind. Voor de administratieve vereenvoudiging zou voor het verstrekken van de duurtetoe- slagen van het administratieve apparaat van de kind erbij slag regeling gebruik gemaakt kunnen worden. 10. Terugbrenging van de leeftijdsgrens bij de' wettelijke kinderbijslagregeling van 18 tot 15 jaar met handhaving van de moge lijkheid kinderbijslag toe te kennen aan kinderen tot op den 20-jarigen leeftijd, wan neer deze dagonderwijs volgen. 11. Verhooging van het kraamgeld bij ee rste geboorte van 55 op 75. De Ned. Reisvereeniging heeft deze week te Den Haag op feestelijke wijze haar 30.000ste nieuwe lid, sinds Januari 1946. in geschreven. De spion Van der Waals komt naar Nederland Prof. mr J. E. Jonkers zal het onderzoek leiden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Hoogcarspel (C.P.N.) betreffende de uit levering van den in Duitschland gevangen genomen Anthonius van der Waals, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat v. d. Waals zich onder valschen naam in een Britsch interneeringskamp in Duitsch land bevindt en binnenkort naar Nederland zal worden overgebracht. Op voorstel van den procureur-fiscaal van het Bijz. Ge rechtshof te 's-Gravenhage zal prof. mr J. E. Jonkers te Leiden zich belasten met het onderzoek naar al die feiten, welke met de door v. d. Waals gepleegde delicten samen hangen. Monument voor Groningens helden van f 100.000 Op verzoek van den commissaris der pro vincie Groningen zal in alle gemeenten dier provincie in de tweede week van September een inzameling worden gehouden, teneinde f 100.000 bijeen te brengen. Dit bedrag zal worden aangewend voor een gedenkteeken voor de verzets- en oorlogsslachtoffers. Binnenkort vierde atoombom- proef met 2 bommen? Een zou onder water en een in de lucht explodeeren. Volgens een bericht van de Amer. Radio zou binnenkort een vierde atoombomproef worden gehouden, waarbij men 2 bommen tegelijker tijd zou laten explodeeren. De eene bom zou onder water tot ontploffing gebracht worden, de andere, opgehangen aan een luchtballon, er vlak boven. De bedoeling is, om op deze wijze de uitwerking van de samenpersing tusschen de twee ontploffingssferen op een aantal schepen te kunnen nagaan. BENOEMINGEN BIJ DE NED. BANK Tot Kon. commissaris bij de Ned. Bank is benoemd prof. mr F. de Vries, hoogleeraar aan de Universiteit van A'dam, terwijl tot leden van den Bankraad zijn benoemd drs J. H. Gispen te Vught, H. J. Hofsfcra te Was senaar, drs J. Horring te 's-Gravenhage, prof. H. A. Kaag te Tilburg, mr dr L. F. H. Regout te Meerssen, prof. dr J. Tinbergen te 's-Gravenhage, prof. dr H. M. H. A. v. d. Valk te Utrecht en mr H. Willemse te R'dam. Russen en Australiërs weer tegenover elkaar Gisteren is in Parijs bekend geworden, dat Be vin en Byrnes de ministers van Buiten - landsche Zaken der groote vier verzocht heb ben, bijeen te komen, teneinde te spreken over de kwesties, die de Vredesconferentie verdeeld houden en haar voortgang ernstig belemmeren. Op de eerste bijeenkomst zouden geen po litieke aangelegenheden, doch uitsluitend agendavraagstukken behandeld worden. De reacties van Molotof en Bidault over deze conferentie-in-de-conferentie, zijn nog niet bekend. Gisteren is het weer frisch toegegaan in de commissievergaderingen. Het grootste aantal commissies dat tot nu toe op één dag vergaderde, n.l. zes\ kwam bijeen. De sfeer werd gekenmerkt door Russische beschuldigingen van tijdverspilling, met name aan het adres der amendementrijke Australische delegatie. Wysjinsky noemde den Australischen afgevaardigde Hodgson een boerenjongen, die naar de stad komt om een geschiedenisboek te schrijven en daarbij alles negeert wat er vóór zijn aankomst is voorgevallen. De Australische gedelegeerde Beasley ant woordde, dat de Sowjetdelegatie iedereen DAT gistermorgen de 41-j. bakkersknecht L. Hartsema, uit Rijsoord, te Slikkerveer is verdronken. DAT de algemeene abonnementen der Ned. Spoorwegen ook geldig zijn op de, in de of- ficieele dienstregeling genoemde, busdien sten. DAT dr. W. Meijer benoemd is tot direc teur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied 's-Gravenhage. DAT den 30-j. P. Roos te A'dam bij het springen van een rijdende tram een been werd afgereden. DAT van 9 t/m. 12 Sept. in het hulpgebouw der Landbouwhoogeschool te Wageningen de 11e landbouwweek wordt gehouden. DAT aan het plaatselijke comité van de H.A.R.K. te Heteren (O.B.) 2000 kisten met goederen zijn aangeboden namens de afd. Mijdden-West-Chicago van de „American Relief for Holland". DAT tot burgemeester van Alkmaar is benoemd prof. mr A. Koelma, sinds 1925 gemeentesecretaris aldaar. DAT te Oosterbeek de oud-notaris A. A. Terlaag op 84-j. leeftijd is overleden. DAT de vastgestelde maximumprijzen voor versche mosselen, mosselzaad en ver werkte mosselen zijn vervallen. DAT voor het in Waalwijk op te richten monument voor den gesneuvelden held van de Langstraat, Jan de Rooy, reeds f 23.000 is bijeengebracht. DAT in tegenwoordigheid van vele Ned. en Belg. autoriteiten gisteren het 100-jarig bestaan van het bekende Trappistenklooster „De Oekelsche Kluis" is gevierd. DAT wanneer wij als basis-getal voor ae groothandelsprijzen in 19381939 het cijfer 100 kiezen, deze prijzen in Juli j.l. opnieuw stegen en sedert de voorafgaande maand van 249,1 tot 251.7 opliepen. DAT het aantal geheel werkloozen hier te lande in de maand Juli, in vergelijking met Juni j.l. terugliep van bijna 46.000 tot bijna 40.000, het aantal wachtgelders van 7800 tot 7500 en het aantal D.U.W.-arbeiders van 25.000 tot 22.000. DAT dr Nicolette Bruining, bekend ge worden vooral door den V-P.R.O., gisteren 60 jaar werd. DAT te Den Bosch dr L. W. Labordus is benoemd tot conrector van het Gemeente lijk Gymnasium en P. H. v. Kessel tot adj.- dir. van Gemeentewerken. DAT de Amerik. generaal Doolittle bij z'n bezoek aan Nederland verklaarde nog nim mer een atoombom te hebben gezien, laat staan uitgeworpen op Hiroshima, doch wel den eersten luchtaanval op Tokio te hebben 'georganiseerd. DAT het uit 80 man bestaande muziek corps der Haagsche^ Tram van zijn bezoek aan Engeland moet* afzien, daar men niet voldoende onderdak in Sheffield kan ver schaffen. DAT de in soheepvaartkringen zoo be kende P. H. baron Taets van Amerongen, o.m. direct, der Stoomvaart Mij „Oceaan", 61 j. oud te A'dam is overleden. DAT de Noord-Brabantsche Chr. Boeren bond te Tilburg onder groote belangstelling zijn 50-j. bestaan heeft gevierd. DAT het hoofdbestuur van dien bond be sloot een bijz. leerstoel te vestigen aan de R.K. Econ. Hoogeschool te Tilburg t.b.v. de econ. en soc. landbouwvraagstukken. DAT het export-bureau der Ned. kle dingindustrie van 2430 Nov. een groote tentoonstelling te A'dam wil houden. DAT de Ned. bankbiljettencirculatie de laatste week weer met bijna f 18 millioen is toegenomen. DAT op zijn verzoek aan den Ned. consul te Valencia, J. de Wit, eervol ontslag is ver leend. trachtte te intimideeren om te bereiken, dat men het met haar eens kon worden, maar, zoo zei hij, „daarvoor zijn wij niet naar Pa rijs gekomen." Het conflict bracht in de conferentiezaal een doodsche stilte teweeg. De angst waart rond in Europa, aldus Beariey, en hij wordt versterkt door de Russische tactiek om aan tegenstanders de meening van Rusland op te dringen. Wij weigeren te erkennen, dat Rus land meer rechten heeft dan wij. Wij zullen ons niet laten intimideeren, omdat een be paalde mogendheid zich op een gegeven oogenblik machtig voelt. Na de Russische op merking, dat de Australische delegatie niet het Australische volk vertegenwoordigt, te hebben aangevallen, eindigde Beasley met de woorden: „Ik weiger toegeblaft en uitgekaf ferd te worden door wien dan ook." De Rus sische delegatie schaarde zich rond Wysjinsky en lachte. (Voor vervolg zie Pag. 2) Dr Maria Montessori Dezer dagen is in ons land gearri veerd de beken de dr Maria Mon tessori, die de basis legde voor het al zooveel verbreide Mon- tessori-onderwijs. Zij voert met verschillende vooraanstaande Nederlanders op dit gebied be sprekingen. NIEUWE LEIDING CENTR. BUR. VOOR DE STATISTIEK. Prof. O. Bakker, lid van de Rekenkamer, die tijdelijk als dir. van het Centr. Bur. voor de Statistiek optrad, zal op 1 Sept. deze functie neerleggen; ir. Ohr. P. G. J. Smit, adj.-dir. van dit Bureau, zal hem als wnd. directeur opvolgen. Onaangenaam weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Koel weer met wisselende bewolking en regen buien. Hier en daar gepaard gaande met onweer. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige Zuid-Westelijke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1