Afweer komt er een Engelsche Lord naar Indië Geven we den naam „NederUndië" nu ook prijs? Euwe en Botwinnik deelden Zaterdag de punten NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 26 AUGUSTUS 1948 Waarom geen Ned. diplomaat naar Singapore It R. A. D. Cort van der Linden te 's-Gra- veniiage schrijft ons: Alweer een Lord naar Indië. Een bijzonderen gezant Het ls heel vriendelijk van Engeland. Als men bedenkt, dat Engeland er heele- maal geen belang bij heeft, want dat zou inmenging in onze aangelegenheden zijn dan is het wel bijzonder vriendelijk. Lord Killearn zal nu naar Batavia gaan om zioh te oriënteeren; hij zal met beide „partijen" besprekingen voeren. En als op nuttige wijze van zijn goede diensten ge bruik kan worden gemaakt, dan komt hij terug. Het is bijzonder vriendelijk, buiten gewoon. Dat nu alwéér de diensten van een eerste klas Britschen diplomaat worden aangeboden. Wij mogen dat zoo maar niet aannemen. Voor wat hoort wat. Ik geef het volgende in overweging. Malakka is pas tot een Britsche Kroon kolonie gemaakt. Maar de aldaar Inheemsche Indonesiërs zullen zeker óók graag zelfbe stuur willen hébben., of een republiek. Dat is geheel in de lijn van de Engelsche poli tiek. Zij bevordert zelfs dit streven in de overzeesdhe gebieden van een bevriende mogendheid. Maar Kroonkolonie en Repu bliek Malakka is wat anders. Er zullen dus politieke moeilijkheden zijn, of komen. Nu stel ik voor, dat we aan de Engelsche regee ring aanbieden, een le klas Nederlandschen diplomaat naar Singapore te sturen, om be hulpzaam te zijn bij een vriendschappelijke regeling van die moeilijkheden. De Neder- landsche regeering is verlangend behulpzaam te zijn bij de regeling. Dit zal zeker in Engeland een uitstekenden indruk maken. Trouwens, in de heele we reld. Wij hebben bovendien nog oude relaties in Malakka, dat gedurende 165 jaar Neder land sch was. Het is best mogelijk, dat de bevolking ons vriendschappelijk gezind is. Dus dat kón niet béter. Ook Noord-Borneo is pas geleden tot een Briteche Kroonkolonie gemaakt. Ook daar willen wij gaarne bemiddelen. Ook, enfin, wij willen óveral gaarne be hulpzaam zijn, waar er strubbelingen zijn. (Een oogenblik hebben wij geaarzeld of wij daar we zoo heel veel aan onzen Brit schen bondgenoot te danken hebben dit van sarcasme druipende schrijven wel plaatsruimte mochten geven. Wanneer wij echter nu weer vernemen, hoe van Engel- Jobsgeduld in Westkapelle De 700 ton groote drijvende zandzuiger, die een jaar lang in een kreek achter den Westkapelschen Zeedijk arbeidde voor Walcheren's herstel, en daartoe an derhalf millioen kubieken meter zand ver werkte, moet dezen zomer over den dijk worden gebracht om hem via de zee naar Vlissingen te sleepen voor reparatiedoel einden. Weken lang is men daarmee al bezig en thans bevindt hij zich boven op den dijk. Men denkt nog vier weken noo- dig te hebben aleer het gevaarte de zee heeft bereikt. Dat voor zoo'n werk Jobs geduld noodig is, daarover kunnen de ar beiders meepraten. Maar lukken zal het. NED. AMBASSADEUR UIT CHINA OP WEG NAAR DEN HAAG. De Ned. ambassadeur in China, de heer A. H. J. Lovink is op weg naar Nederland voor het voeren van besprekingen met de regeering. De ambassadeur reist over Los Los Angelos en New-York en wordt begin September in Den Haag verwacht. POLITIEKE PROTEST-STAKING TE DE STEEG. Daar de directie van Thomassen's Moto- renfabriek te De Steeg, in strijd met haar overeenkomst met de verschillende vakver- eenigingen, weigerde den N.S.B.-bedrijfslei der te ontslaan, ging het personeel Zaterdag en bloc in staking. De directie wil dit ontslag uitstellen tot 31 October om een opvolger te laten inwerken, doch het personeel is van oordeel, dat hiertoe eerder had moeten wor den overgegaan. In tegenstelling tot vroegere berichten, meldt Washington thans, dat Amerikaansche waarnemers het Grieksche plebisciet infor meel en beperkt zullen oontroleeren. Mr. v. Kleffens over het recht van veto (Vervolg van Pag. 1) Hij stelde vervolgens voor het recht van veto te beperken tot zekere speciale kwesties en deze te bepalen. Ten aanzien van de Sowjet-Amerikaansche tegenstellingen inzake de contróle op de atoom energie zeide hij, dat naar zijn meening de meeste van deze -tegenstellingen op technisch niveau door de wetenschappelijke onder zoekers kunnen worden opgelost. Wanneer deze hun werk hebben beëindigd is het onze taak. aldus Van Kleffens, hun plan in een politieke werkelijkheid om te zetten. Hij was van meening, dat de twee plannen (Sowjet- en Amerikaansch) niet onvereenigbaar zijn. Men moest niet in twisten over motieven ver wikkeld geraken. Dan zou een basis voor samenwerking ontstaan, hetgeen belangrijker is dan de kwestie van de atoombom. Ten aanzien van de toelating tot de V.N. was de Ned. afgevaardigde van meening, dat niet-ledenstaten, die onder de bepalingen van het charter vallen, geen belemmeringen in den weg moeten worden gelegd. Elke staat moet worden toegelaten naar zijn verdiensten en niet omdat hij de vriend is van een natie of een groep van naties. Sprekende over de V.N. als geheel zeide hij tenslotte, dat de V.N. en Veiligheidsraad geen instrumenten zijn van nationale politiek. De afgevaardigden zijn er, om de belangen van de wereld te dienen en mogen in geen geval de V.N. gebruiken om andere naties, waarmee oneenigheid bestaat, nadeel te berokkenen. Dat is een misbruik, dat de VN. zelf kan verzwakken." sohe zijde met de „Repoeblik Indonesia" onderhandeld wordt over rijstleveranties, hoe voorts een leidende Engelsche krant er niet voor terugdeinst om op te merken, dat de Nederlanders straks, wanneer de Britsche troepen Java hebben verlaten, hen wel zul len moeten volgen, ja, dan moet men er zich aan de overzijde van het Kanaal niet meer over verbazen, indien bij hun Nederlandsche vrienden langzaam maar zeker de warme sympathie plaats maakt voor verkoeling, om geen erger woord te gébruiken. Mocht pu blicatie van een schrijven als van den heer Cort van der Linden er toe kunnen bijdra gen, den door ons gesohetsten fafcalen ont wikkelingsgang te stuiten, wij zouden ons slechts gelukkig prijzen! Red.) LORD KILLEARN OVER DE RIJSTPOSITIE VAN MALAKKA. Lord Killearn verklaarde volgens Reuter gisteren nog te Singapore, dat het in ge breke blijven van Siam om de rijstquota voor Malakka en andere landen af te leve ren, wellicht een verandering in de wereld- voedselplannen noodzakelijk maakt. „Het ontberen van voorraden uit Siam vormt niet alleen plaatselijk voor den bij- deren commissaris, maar voor de Britsche en Amerikaansche en andere regeeringen een ernstig probleem, tenzij dit door Siam onmiddellijk verholpen wordt," aldus lord Killearn. „WELTEVREDEN" MET 806 EVACUé'S NAAR NEDERLAND. Het m.s. „Weltevreden" is Zaterdag met 800 evacué's aan boord uit Medan naar Ne derland vertrokken. De A.N.W.B. heeft weer 200.000 leden Contributie met 10% verhoogd Op de Zaterdag te Utrecht gehouden eerste vergadering na 1943 van den A.N.W.B., deelde de voorzitter, mr H. A. H. Camter Cremers mede, dat de A.N.WB. het jaar 1946 begon met 160.000 leden, welk aantal thans is gestegen tot 200.000. Het bureau voor lucht-toerisane op Ypenburg gaat volgende maand weer open, terwijl de ingestelde af- deeling jeugd-toerisme reeds 20.000 cursis ten telt. De vergadering ging accoord met de voorgestelde contributie-verhooging van 10%. Passagiers van de „Nigerstroom" veilig in Londen De 40 passagiers van de „Nigerstroom" zijn, 27 uur na de aanvaring in het Kanaal, met de Britsche torpedobootjager Paladin" te South ampton aangekomen. De „Paladin" had eerst het beschadigde schip naar Spithead gesleept en liet het toen met twee sleepboo- ten in Ryde Roads achter. Onder de passa giers bevonden zich 10 Nederlanders, die gis termiddag per trein in Londen zijn aange komen. n POLITIEKE GEVANGENEN EN WOON RUIMTE Het A'damsche gemeentebestuur heeft er bij de Regeering op aangedrongen landver raders, die voldoende straf hebben onder gaan, alleen dan vrij te laten, wanneer vast staat, dat zij terstond een onderdak kunnen vinden. Zulks om ongewenschte toestanden te voorkomen. Merkwaardige aanbeveling van R.V.D. te Batavia De Ned.-Ind. Voorlichtingsdienst publiceert den volgenden oproep uit het in de Maleische taal te Batavia verschijnende blad Pandji Ra'jat. „In vol vertrouwen doen wij een be roep op alle kranten, die in geheel Indonesië in de Ned. tatal verschijnen, om niet meer den naam „Indië" te gebruiken voor „Indo nesië". Toont uw wil om met ons samen te werken bij de opbouw van het nieuwe Indonesië, door niet meer den „ouderwetschen" naam voor ons vaderland „Indonesië" te gebruiken, om daardoor uw waardeering voor het volk van Indonesië, dat alleen den naam „Indonesië" erkent als naam voor ons vaderland, te uiten". Naar aanleiding van dezen oproep merkt de Ned.-Ind. Regeeringsvoorlichtingsdienst o.a. het volgende op: .Daten wij ons aansluiten aan den oproep van de Pandji Ra'jat en waar het mogelijk is (en dat geldt niet alleen voor de kranten, maar voor iedereen in handel en wandel) van „Indonesië" spreken in de plaats van Indië. Niet altijd zal dit mogelijk zijn. Gedurende de overgangsperiode, voordat de status en positie van dit land wettelijk is vasgelegd, zal, Moslem-liga ontevreden over nieuwe regeering Mohammedaansche minister met een mes bewerkt. De Britsche koning hechtte zijn goedkeu ring aan het door den onderkoning Lord Wa- vell voorgestelde interim-kabinet voor Britsch- Indië. Het staat onder leiding van Pandit Nehroe. Bij monde van Jinnah betuigde de Moslem-liga haar ontevredenheid over de vor ming dezer regeering, waarin zij de haar aan geboden vijf zetels versmaadde. Ahmed Cham, een Mohammedaan buiten de liga, die wèl zitting nam, is gisteren voor zijn woning met messteken toegetakeld. Zijn verwondingen zijn niet van ernstigen aard. LEON DEGRELLE NAAR ARGENTINIË UITGEWEKEN Léon Degrelle, de ter dood veroordeelde Bel gische Rexistenleider, heeft thans de wijk ge nomen naar Argentinië. In Spanje is n.l. be kend geworden, dat het schip, waarop hij zich in San Sebastiaan inscheepte, vertrok met bestemming Buenos Aires. GRATIEVERZOEK DUITSCHE VERPLEEGSTERS AFGEWEZEN. In Berlijn is het gratieverzoek afgewezen van de Duitsche verpleegsters Wernicke en Wieczrez, die 600 krankzinnigen door gif injecties vermoordden. KERKVERVOLGINGEN IN JOEGO-SLAVÏE. De Osservatore Romano" meldt, dat Tito zicih niet houdt aan zijn belofte zich nijet met den godsdienst te zullen bemoeien. De geestelijkheid van alle kerken staat aan ver volgingen bloot. om verwikkelingen te voorkomen, de term Nederland sch-Indië voorloopig nog moeten worden gebezigd in de plaats van „Indonesië", telkens wanneer gebruik van het woord „In donesië" juridische of internationale verwar ringen zou veroorzaken of waar om formalis tische redenen moet wcy-den aangesloten aan de bewoordingen der wet. Telkens wanneer het gebied Nederlandsch- Indië genoemd wordt als gebied, en niet als staatsrechtelijke eenheid, ware alleen het woord Indonesië te gébruiken." (Op 't dep. van Overzeesche Gebiedsdeelen wist men van een dergelijke aanbeveling van den Ned. Indischen Voorlichtingsdienst niets af. Het doet vreemd aan, dat een dergelijke instantie voetstoots aceepeert, jsyat officieel heelemaal niet vaststaat. Red.) De burgerluchtvaart heeft een vredestaak Aldus de Amerik. vlieger-generaal Doolittle. Waarschijnlijk zijn er maar weinig men- schen, die zooveel verwoestingen hebben aanschouwd als de Zaterdag in Den Haag gearriveerde Amerikaansche vlieger-gene raal James H. Doolittle, thans vice-president van de Shell Union in Amerika. Naar de generaal mededeelde is zijn taak om de technische problemen van de luchtvaart in Europa te bestudeeren. „De uitbreiding van de burgerluchtvaart kan de vrede bevor deren en de mensehen dichter bij elkaar brengen," aldus Doolittle. Met de grootste waardeering sprak de generaal over de K.L.M. en haar directeur Plesman. Morgen gaat gen. Doolittle via Brussel, Parijs en Rome naar Noord-Afrika. De generaal heeft te Den Haag besprekin gen gevoerd met de BP.M., de B.I.M. en diverse leiders van onze industrie. Ook Prins Bernhard was bij de ontvangst in de Residentie aanwezig. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beiucpen: te Usselo J. D. Michon té 2e Exloërmond, te Wormerveer C. M. Veen- huyzen te Egmond a/d. Hoef. Aangenomen: naar Berkel en Roden rijs (toez.) C. Fortuin te Nes en Wierum. Bedankt: voor Gramsbergen en voor Oudega (Fr.) D. Kramer tte Drogeham. Geref. Kerken Aangenomen: naar Nes (W.D.) W. v. d. Linden, cand. te Bilthoven, die bedankte voor Nrezijl, Ter Apel, Ureterp, Wieringer- werf, Wommels en Zoutkamp. Bedankt: voor Den Helder (vac. F. Tol lenaar) H. Kakes te Bedum, voor Hoogeveen L. W. Muns te De Hey-Tuindorp. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Woerden B. Nederlof te Eindhoven. Geref. Gemeenten Aangenomen: naar Dordrecht D. L. Aangeenbrug te Leerdam, die bedankte voor Moerkapelle. Doopsgez. Broederschap Beroepen: te Bolsward mej. da. H. C. Leignes Bakhoven te Borne. PERSONALIA Het A'damsche gemeentebestuur ver leende eervol ontslag aan prof. dr Ph. Kohnstamm als buitengew. hoogl. aan de A'damsche Universiteit. NOTARIEELE EXAMENS 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. Geslaagd voor 2e dl J de Die, Goes en mej. Romer, Baarn; voor le dl B H A M Sormani, Haarlem. De schat van Irma Greese Irma Greese, een der vrouwelijke sadis ten van Bergen -Belsen, heeft ju/weelen gestolen en die ergens in het kamp ver stopt. Waar, is nog niet uitgemaakt. De Britsche wachtpost heeft ze niet gevon den. Hij werd op de séhat attent ge maakt door de verschijning van Irma Greese's zuster en de weduwe van Kramer, „het beest van BéLsen" in het kamp, die de schat kwamen zoeken. Verbond van Chr. Voetbalver, in Nederland Eerste jaarvergadering werd te Utrecht gehouden. Zaterdagmiddag werd te Utrecht de eerste alg. vergadering van het Verbond van Chr. Voetbalver, in Nederland, aangesloten bij den K.N.V.B., gehouden. De oud-voorz. van den C.N.V.B., de heer H. Teeuw, te Schiedam, werd tot voorz. gekozen. Voorts namen zit ting in het bestuur de heeren H. J. Ardon te Dordrecht, M. A. Ebens te Groningen, J. v. d. Meyde en A. Teeuw te Rotterdam. Laatstge noemde als secr.-penningmeester. De heer H. Teeuw werd voorts candidaat gesteld voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur van den K.N.V.B., om, krachtens de fusiebepalin gen, de Chr. voetbalclubs, die aan de Zater dagmiddagcompetitie deelnemen, te vertegen woordigen. Hjj zal tevens voorz. van de lan delijke commissie voor Zaterdagmiddagvoet bal zijn. De heer Teeuw aanvaardde het voorzitterschap met een rede, waarin hij o.m. zeide. dat de Chr. vereen., ondanks de fusie, toch in Christelijk verband georgani seerd blijven. Spr. zag de organisatie als een voorpost der kerk, waaruit de aanval wordt gericht op de Zondagsport. De karakter- omschrijving van het Verbond werd als volgt aangenomen: Het V.C.V. is de centrale van Chr. voetbalver, in Nederland, die bij de be oefening van de voetbalsport den Bijbel als richtsnoer stelt en wier leden om reden van godsdienstigen en zedelijken aard, tegenstan ders zijn van sportbeoefening op Zondag. BURGEMEESTERS DIE KOMEN EN GAAN Benoemd tot burgemeester van Best: mr G F J Notermens, van Son en Breugel: P J D Steinweg; van Ruephen en Vorenseinde: ir A C J v Mechelen; van Geldrop: inr F J J L van Lanschot; van Ezinge: H J Scheffer; van Udem: G J M v Kernenade. Op zijn ver zoek eervol ontslagen J Zijp, als burge meester van AJbbekerk. Szabo speelde tegen Kotov een prachtige partij Onze schaakmedewerker, de heer H. H. J. Slavekoorde, telefoneerde ons Zaterdagavond uit Groningen: Het is moeilijk nuchtere termen te kiezen, voor het schoone en opwindende, dat de 10e ronde heeft gebracht. Ruim 1500 toeschou wers waren opgekomen om getuige te zijn van den strijd tusschen Botwinnik en Euwe. Gedurende vijf volle uren hebben deze toe schouwers de partij met de grootste belang stelling gevolgd en bij de hervatting, 1 y2 uur later, was hetzelfde publiek er weer. In een aangenomen dame-gambiet speelde onze landgenoot met zwart kennelijk op winst. Vooralsnog gaf Botwinnik echter den toon aan. Hij moest weliswaar de pionnenmeer- derheid op den damevleugel aan Euwe laten, doch verkreeg hiervoor een koningsaanval, die niet ongevaarlijk scheen. Euwe verde digde zich niet alleen solide, doch wist Mijnheer Pimpelmans gaat (Nadruk verboden) paardje rijden 1. Het was in de dagen van Augustus. Het was warm in Ep'scheuten, en het huis van mijnheer Pimpelmans, den veearts, lag te braden in de zonneschijn. De thee stond op het lichtje, de koeien hadden het veel te warm om ziek te zijn en dus zat mijnheer Pimpelmans rustig zijn krantje te lezen. 2. Plotseling sprong hij op en zei „Vrouw, je weet, ik wil al zo lang een paard kopen. Wat denk je er van, als ik morgen naar de paardenmarkt te Knuppelhoek ga? Ik heb vroeger als veearts onder dienst ook paard moeten rijden en dat ben ik vast nog niet verleerd 1" tevens langzaam maar zeker, door een alge- me en en afruil het initiatief tot zioh te trek ken. Er bleef een eindspel over, waarin. Euwe's piomnenmeerderheid tot haar recht kwam. Het was duidelijk, dat Euwe in het voordeel was. Ook Botwinnik voelde dit blijkbaar, want hij besteedde zijn tijd ten. volle. Helaas was het positioneel voordeel van den ex-wereldkampioen niet voldoende om winst te forceeren en na 51 zetten werd tot remise besloten. Intusschen had Szabo binnen 2% uur Kotov van het bord geveegd. In een stel ling, die eerder deed vermoeden, dat de Rus eenigszins in het voordeel was, ontketende Szabo plotseling een reeks van offers. Na de afwikkeling, die Kotov niet kon tegen houden, stond Szabo de kwaliteit plus een pion voor en weinige zetten later streek Kotov de vlag. Deze partij komt ernstig in aanmerking voor den schoonheidsprijs, be staande uit een zilvervos ter waarde van f 1300. Ook Denker leverde een prachtig stuik werk door een overwinning te behalen op Bernstein. Gutmard behaalde door voortref felijk spel zijn eerste zege op Kottnauer, die den laatst en tijd bijna ongenaakbaar was. Tartakower leed zijn eerste nederlaag en wel tegen Lundin. Najdorff behaalde een betrek kelijk gemakkelijke overwinning op Yanovs- ky, terwijl Boleslavsky korte metten met O'Kelly maakte. Vidmar verloor door een roekeloozen dame-ruil van Christoffel en Steiner en Stoltz hielden het op remise, het geen ook Sanyslov en Flohr deden. De stand is na de 10e ronde: 1. Botwinnik 9 p.; 2. Euwe ll/2 p.; 3. en 4. SmysJov en Denker 7 p.; 5. 6. 7. en 8. Tartakower, Flohr, Stoltz en Najdorff, 6 p.: 9. Szabo 5-1/2 p.; 10. en 11. Boleslavsky en Kottnauer 5 p.; 12. en 13. Kotov en Lundin 4 \'2 P-; 14. en 15. Yanovsky en Christoffel 4 p.; 16. Bernstein 31/2 p.; 17, 18 en 19 Vidmar, Guimard en Steiner 2\'2 p.; 20. O'Kelly 2 p. Gisteren hiel den de schakers rustdag. Vanmorgen werden twee hangpartijen beëindigd. Denker won met zwart van O'Kelley en de partij Stei nerBernstein eindigde na 84 zetten in remi se. Voor morgen staan de volgende partijen op het programma: O'KellyVidmar, Bern steinBoleslavsky, StoltzBotwinnik, Flohr- Steiner, TartakowerSmyslov, KotovLun din, YanovskySzabo, KottnauerNajdorff, ChristofferGuimard. Euwe ontmoet Den* ker. Noordwijk voor wereldschaak- s toumooi aangewezen Volgens het A.NP. is Noordwijk thans definitief voor het wereldschaaktournooi 1947 aangewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2