Jlieuuic jCnitsrlj? (Courant Lord Killearn vandaag in Batavia gearriveerd 't Recht van veto strijdt met de democratie Russen komen prompt met tegenzet te Parijs IDist <11 MAANDAG AUGUSTUS 19M Serie, Se Jaargang vanaf 1 Mei IMS, No. 4M Abonnementsprijzen: 10.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit verb, m adm.ko»ten) Advertentiën f 0.15 per m.m Bij contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS „StaniBflsüd) is obeMeuetl myn bert in tecjfjenypoer Sjahrir wees aanbod van Van Mook van de hand Hedenochtend meldde A.N.P.-Aneta, dat Lord Killearn uit Singapore te Batavia is ge arriveerd. Een officieele woordvoerder der Nederlan ders verklaarde Zaterdag in een persconfe rentie te Batavia, aldus meldt ANP-Aneta, dat de Nederlandsche en Britsche Regeering tien dagen geleden in gemeenschappelijk overleg besloten hebben, dat Lord Killearn, de Britsohe bijzondere gezant voor Zuid- Oost Azië, naar Batavia zal gaan voor een informatorisch bezoek. Op een vraag, waarom de onderhandelin gen niet rechtstreeks hervat kunnen worden, verklaarde de woordvoerder, dat voordat de conferentie te Malino gehouden werd, dr Van Mook Sjahrir tot het houden van een bespre king heeft uitgenoodigd, maar deze ant woordde, dat hij in deze phase het nut van zulk een ontmoeting niet kon inzien. De woordvoerder maakte tevens bekend, dat de Nederlandsche Regeering voor het hervatten van de besprekingen als voorwaar de heeft gesteld, dat de republiek de eva cuatie der geïnterneerden uit het binnenland zou hervatten. Volgens geruchten in rep. kringen zou Roofoverval op postkantoor te Rotterdam Een nachtportier voorloopig in arrest gesteld Terwijl de nachtportier van. het Hoofd postkantoor te Rotterdam Zaterdagavond om ongeveer half tien bezig was een telefoni- schen omroep te beantwoorden, werd hij door enkele onbekend gebleven indringers van achteren aangevallen, overmeesterd en ge boeid. Intusschen wist een der indringers, die ter plaatse bekend moet zijn, zich van de sleutels van de safe meester te maken Gedekt door de duisternis slopen eenige overvallers naar de safe, waaruit zij aange- teekende stukken en andere goederen van groote waarde stalen en ijlings met een ge- reedstaanden auto verdwenen. Het politie-ap paraat kon slechts te laat= in werking worden gesteld om de indringers te achterhalen. Na 'n scherp verhoor heeft de recherche den por tier in arrest gesteld. De recherche over weegt n.l. de mogelijkheid, dat deze man bij het complot betrokken is. Voorts heeft het de aandacht getrokken, dat deze overval werd gepleegd:, juist nadat de nachtbrandwacht voorgoed was afge schaft. Een muzikale vergissing Op het Kurhausprogramma van het Residentie-Orkest stond gistermiddag als nummer 3b „Letzter Frühling" (voor strijkorkest) van Edv. Grieg. De inleiding verliep vlot, doch plotseling ontdekten de orkestleden, dat de melodie ontbrak. De pedel had n.l. in plaats van de parti tuur voor strijkorkest, de partituur van het gelijknamige lied voor zang en orkest op de lessenaar gelegd. De stemmen zwegen en de dirigent Neumark moest' aftikken. Het programma moest worden afgewerkt zonder Grieg's populairen lentezang. En dan te weten, dat dit werk nog wel op verzoek zou worden gespeeld. Een beroemd Franscb generaal naar Nederland Gen. de Lattre de Tassigny zal 5 Sept. arriveeren Op 5 Sept. a.s. zal op Schiphol met een K.L.M.-vliegtuig arriveeren generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny, chef van den Franschen Gen. Staf en insp.-gen. van het landleger. De 57-j. generaal, die in den oor log groofcen roem geoogst heeft door zijn succesvol optreden in Noord-Afrika en in den eindstrijd tegen de Duitsche troepen in Frankrijk, zal 3 dagen in Nederland vertoe ven als gast van de Ned. Regeering. O.m. staat op het programma een défilé van man schappen van de le divisie te Utrecht en een vlucht per K.L.M. boven de Zuiderzee. Sjahrir binnen eenige dagen wellicht gereed zijn met de vorming van een nieuw „kabi net" en in het midden van deze week naar Batavia terugkeeren voor een ontmoeting met Lord Killearn. Dit gerucht is tot op he den nog niet bevestigd, aldus ANP-Aneta. De Dakota, waarmede Lord Killearn aan kwam, werd boven het vliegveld van Bata via tegemoet gevlogen door vijf Thunder bolts van de R.A.F. Op het vliegveld waren aanwezig dr Van Mook, dr P. J. Koets, gen. Spoor, vice-adm. Pituke, aircommodore Ste vens e.a. Voorts stonden een Nederlandsche eere- wacht stoottroepen, Nederlandsch- marine personeel en eenige Seaforth Hooglanders opgesteld. Er waren geen republikeinsche vertegenwoordigers op het vliegveld aan wezig. Heugelijk nieuws uit het Paleis te Soestdijk Vanmiddag om ciroa half een verscheen op de Telex het vol gende A.N.P.-ibericbt uit Soestdijik: Officieel werd machtiging ont vangen te verklaren, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana dien eerstkomenden tijd, om verblijdende redenen, Hare werk zaamheden zal moeten beperken. BEVIN TERUG IN LONDEN. Beviin keerde in Londen terug om met de regeering te contfereeren.. Aldus Van Kleffens voor de Amerik. radio De Nederlandsche afgevaardigde bij den Veiligheidsraad, mr. E. N. van Kleffens, heeft via de Amerikaansche radio gesproken over: „Geschillen voor de V.N.", als onderdeel van een serie, getiteld: „Onze buitenlandsche politiek". Op een vraag over hét recht van veto zeide Van Kleffens o.m.: „Mijn voornaamste be zwaar tegen het recht van veto is, dat het een ontkenning van het democra tische principe be- teekent. Ik geloof, dat er in dit op zicht een merk waardig verschil is tusschen het natio- nationale en inter nationale leven. Volken, die wij democratisch noemen, wen- schen een regee ring door het volk voor het volk. Wij accepteeren in het nationale leven niet, dat een grootgrondbezitter of grootindustrieel een machtiger stem heeft dan de boeren- of gewone arbeider. Het veto toont zeer duide lijk aan, dat wij in internationale aangelegenheden on 3 denken nog niet hebben aan gepast aan het democratische principe, zooals wij dat opvatten." Mr. E. N. v. KLEFFENS Op een desbetref fende vraag antwoordde Van Kleffens: „Wij hebben noode in het recht van veto berust, door den sterken druk. Men vertelde ons, dat PRINS BERNHARD TE VLAARDINGEN. Begroet door drie plaatselijke muziekver- eenigingen heeft Z.K.H. Prins Bernhard Za terdagmiddag Vlaardingen bezocht. Zijn auto rit door de gemeente werd een ware zege tocht. Het kleindochtertje van den burge meester .die den Prins hartelijk verwel komde bood Z.K.H. een met anjers ver sierd doosje vol Vlaardingsche „ijzerkoek jes" aan. Voorts onderhield de Prins zich met illegale werkers. Deze week een bon voor scheerzeep Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt is het waarschijnlijk, dat tegen het eind van deze week een bon voor scheerzeep wordt aangewezen. zonder dit recht er geen Vereenigde Naties zouden zijn. De kleine natie9 vroegen op de conferentie van San Francisco den wettigen regel te aanvaarden den regel van de meer derheid. Wij berustten om den grooten mogendheden een voorbeeld te stellen, in de hoop, dat zij later ook den wettigen regel zouden aanvaarden. Ligt tenslotte in die richting niet h«t heil van de wereld en het bewaren van den vrede? Er moet geen anarchie meer zijn. Eeuwen van ervaring hebben ons de ramp spoedige gevolgen getoond van het in den wind slaan van het democratische principe in internationale aangelegenheden. Het veto echter as in strijd met dit principe. Het heiligt de misvatting, dat de grooste wijsheid te vinden zou zijn bij het grootste aantal kanon nen en ontkent de waarheid, dat goede en juiste ideeën groote kracht bezitten, onver schillig of zij van de groote of kleine naties komen. Het veto weerhoudt de naties er van geschillen voor te leggen aan den Veiligheids raad, daar deze niet in staat is tot actie. Zij worden er dan toe geleid zich direct tot de algemeene vergadering te wenden". (Voor vervolg zie Pag. 2) VERHEUGEND De voorloopige overeenstemming, waartoe de werkgevers en werk nemers in het bankbedrijf gekomen zijn en waarvan wij dezer dagen melding konden maken, is een verheugend verschijnsel; uiterlijk 15 September zal men nu gaan sa men spreken over de salarisregeling. Beide partijen zullen er ernstig naar streven, dat uiterlijk 15 October een accoord is bereikt. In aansluiting aan deze "bespreking zullen beide partijen overleg plegen over wensche- lijkheid en mogelijkheid van een collectieve arbeidsovereenkomst. Het bestuur der Stich ting van den Arbeid heeft reeds uitgespro ken, dat regeling van de arbeidsvoorwaar den bij collectieve arbeidsovereenkomst in beginsel gewenscht is: Het zal gaarne zijn bemiddeling verleenen om te komen tot een gunstig resultaat. De hierboven aangegeven stand van zaken heeft aan de samenwerken de organisaties vatn handels- en kantoorbe dienden terecht aanleiding gegeven, af te zien van het krachtiger optreden, waartoe het plan reeds was opgevat. Dat een voorloopige overeenstemming werd bereikt, mag wellicht de verwachting recht vaardigen, dat men nu ook in de hoofdzaken een accoord zal kunnen bereiken. Het is een bekend feit, dat het personeel van het bank bedrijf uiterst drukke maanden achter den rug heeft en dat aan het bankbedrijf ook thans nog de hoogste eischen worden gesteld. Van dit laatste heeft de minister van Financiën meermalen publiekelijk in zeer waardeerende bewoordingen melding ge maakt. Doch hoewel wij aannemen, dat men hierdoor aan de bestaande moeilijkheden op zichzelf niet tegemoet gekomen acht. Stellig reikt de totstandkoming van andere salarisregeLingen en van een collectieve ar beidsovereenkomst verder dan de huidige toestand van opstapeling van werkzaam heden, die door de monetaire maatregelen der Regeering is veroorzaakt, doch het is duidelijk, dat deze cumulatie van werkzaam heden het gemis van een bevredigende ar- beidsovereekomst des te sterker heeft doen gevoelen. Zij, die bij het bankbedrijf betrokken zijn, zoowel werkgevers als werknemers, zullen, veronderstellen wij, van een zakelijken in slag niet ontbloot zijn. Dat voor de bestaan de moeilijkheden reeds begrip gevonden werd en een aanvankelijke overeenkomst tot stand kwam, is hiervan stellig een aan wijzing. Maar dan is de hoop op een verdere gunstige afwikkeling ook gerechtvaardigd. Oekraïne sleept Griekenland voor Veiligheidsraad Na de besliste houding, die de Amerika nen aannamen met betrekking tot het vlieg tuig-incident bij Klagenfurt boven Joego- Slavisch gebied, zijn de Russen prompt met een tegenzet gekomen. Hun Oekraïensche afgevaardigde Manioelski verzocht nl. den Veiligheidsraad telegrafisch, in te grijpen in Griekenland, waar nieuwe verdeeldheid op den Balkan gekweekt wordt en binnen- landsche politieke toestanden een gevaar voor den vrede in de wereld gaan vormen. Over het thans te houden referendum wordt gezegd, dat de geallieerden overeengekomen waren, dat het niet vóór December 1948 zou worden gehouden. De Veiligheidsraad zal de klacht Woens dag a.s. behandelen, na eerst over de toe lating van negen leden tot de Ver. Naties gesproken te hebben. In Londen vreest men het debat over deze kwestie niet. Na het incident van de vorige week, werpt deze gebeurtenis een nieuwe schaduw over de Parijsche vredesconferentie. De Balkanlont blijft smeulen. In Amerika was men juist erg tevreden over de door de Joego-Slaven aangenomen houding. Zij hebben n.l. toegezegd, de lijken van de, op 19 Augustus omgekomen vijf Amerikanen, met militaire eer en een escorte van Joego-Slavische troepen, te zullen be graven. Ook de rapporten van den Ameri- kaanschen ambassadeur in Belgrado zijn in Washington zeer gunstig ontvangen. Uit Belgrado komen echter reeds weer nieuwe Joego-Slavische klachten. Er zouden nieuwe groepen Amerikaansche vliegtuigen DAT de 950 uit Australië geëvacueerde Ne derlanders" gisteren vlot van de „Bloemfon tein" te R'dam zijn ontscheept. DAT gisteren, als symbool van herlevend internat, toerisme, onder auspiciën van de N.R.V., als eerste personentrein een diesel vol genoodigden via de Moerdijkbrug een trip A'damBrussel v.v. heeft gemaakt. DAT het Genootschap tot bevordering van de dialect-beoefening in Limburg „Vel- deke" zijn 20-j. bestaan in Valkenburg her dacht en het ledental tijdens den oorlog van 700 tot 1000 steeg. DAT de Ned. Zijdeteeltver. overweegt, zoo als vroeger in Huizen, een coconbedrijf te vestigen, in Baarn en den invoer van eitjes uit het buitenland door eigen kweek te ver vangen. Dat Zaterdag te Naarden de tweede signi fische zomerconferentie is geopend, ten einde door middel van linguistisch onder zoek de begripsvorming en daarmee de on derlinge vriendschap der volkeren te bevor deren. DAT krachtens een thans gesloten over eenkomst tusschen de werknemers en de drie vakvereenigingen, samenwerkend als de Unie, de losse havenarbeiders te R'dam dit jaar minstens 6 werkdagen vacantie krijgen. DAT Zaterdag j.l. op de laatste vergade ring van den A'damschen noodgemeenteraad besloten werd f millioen gulden beschik baar te stellen voor herstel van 227 zwaar beschadigde woningen en 2 Sept. de nieuwe raad bijeenkomt voor de wethoudersver kiezing. DAT een aantal groote Ned. kermisbedrij- ven in den a.s. winter een tournée door Egypte zal maken, waartoe dezer dagen Ali Hassan uit Caïro op Schiphol arriveerde. DAT Zaterdag te R'dam, i.v.m. het een jarig bestaan van de Stichting Tram-Archief, een viertal tramwagens uit 1905 rondreden en nog volop belangstelling genoten. DAT deze stichting zoowel aandacht wil schenken aan de historie van het trambedrijf door oprichting van een museum, als aan de moderniseering van het tramwezen door het invoeren van trams, die 70 km. per uur rijden en ingericht zijn als de Amerik. P.C.C.-cars. DAT de autoweg ArnhemNijmegen, van brug tot brug. pas half Sept. kan worden opengesteld. DAT het opruimen van het laatste puin te Nijmegen is aanbesteed. DAT te Valkenburg (L.) het buitenverblijf „Tivoli" is geopend als vacantiekamp voor Puttens jeugd, en de eerste 52 jongens er hun intrek hebcen genomen. DAT de Commissie voor de verwoeste ge bieden der Ver. Naties ten besluite van haar bezoek aan ons land, gisteren een vlucht daarboven heeft gemaakt en Walcheren haar het meest heeft getroffen. DAT de directeur der gem. musea te A'dam, jhr D. C. Röell, morgen naar de Ver. Staten gaat om onze schilderijen, die daar in 1939 werden heen gestuurd voor exposi ties te San Francisco en New York, terug 'Talen, DAT hij voorts besprekingen zal voeren over de uitwisseling van tentoonstellingen en een hernieuwde inrichting van het Rijks museum. DAT Zaterdag de nieuwe spoorbrug over het Apeldoorn-Dierensche Kanaal, in de lijn ArnhemZutphen, is geopend. DAT Zaterdagavond te Helmond de wol- en garenververij van „Het Spectrum", is uit gebrand. DAT vanavond om half 7 de plv. hoofd aalmoezenier majoor M. D. Lam een radio causerie houdt over de geestel. verzorging der Ned. soldaten in Indië. DAT het College van Regenten van het Burgerweeshuis te Sneek besloten heeft een nieuw carillon voor den Martinitoren aan de gemeente aan te bieden. DAT het Jaarbeursrestaurant te Utrecht op 2 Sept. 25 jaar bestaat, hetgeen tevens een zilveren jubileum voor den directeur, C. H. A. Hartje, beteekent. DAT lt.-generaal Spoor, opperbevelhebber van de Ned. strijdkrachten in Ned.-Indië, Zaterdag iut Nederland te Batavia is terug gekeerd. DAT de heer P. A. Wana ink. oud-directeur v. d. Ned. Regeeringsvoorlichtingsdienst en thans souschef van den R.V.D. te Batavia, m.i.v 1 Sept is benoemd tot hoofdredacteur van Aneta. DAT op de Zaterdag te Heerlen gehouden vergadering van den Mijn Industrie Raad een verordening is aangenomen tot tijdelijke verhoogitng van loonen en toeslagen, welke aan den Minister zal worden voorgelegd. DAT de res. gen.-maj. Sydney v. d. Bergh Zaterdag per vliegtuig uit New York in Ne derland is aangekomen. DAT de uitsluiting van C. v. d. Wilden uit het filmwezen van 1% jaar is teruggebracht tot een V2 jaar en die van C. S. Roem van 2 jaar tot 2 maanden. overgevlogen zijn. De berichten noemen zelfs een aantal van 110 Amerikaansche vliegtui gen in enkele dagen, waaronder militaire toestellen. Een Joego-Slavisch persbureau meldde, dat aan deze schendingen ook Brit sche vliegtuigen meededen. De Balkanlont blijft smeulen. De vliegdienst WeenenUdine, die door het conflict geruimen tijd werd onderbroken, is hersteld. De Commissie-Generaal voor Ned.-Indië Ass. Press meent van bevoegde zijde te weten, dat de benoeming van de heeren Schermerhorn en De Boer tot commissaris sen-generaal voor Ned.-Indië thans vrijwel zeker is. Oud-minister Steenberghe, aldus A. P., zou om politieke en andere redenen hebben be dankt. De Nieuwe Leidsche Courant stelde zich vanmorgen met den heer Steen berghe in verbinding. Op de vraag naar de juistheid van bovenstaand bericht, gaf de oud-minister een ontwijkend antwoord. De finitieve beslissingen zijn nog niet genomen. Wij vestigen er voorts de aandacht op, dat geen enkele benoeming kan worden gedaan, voor de Eerste Kamer zich over het wets ontwerp heeft uitgesproken. Toen een der K.L.M.-vogels Zaterdag op het vliegveld Leeuwarden den naam „Friesland" kreeg, maakte Parmentier van de gelegenheid gebruik om dit aardige plaatje te laten maken. Bewolkt, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk eenigen regen, weinig verandering in temperatuur, meest matige wind tusschen Z.O. en Z.D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1