Jlicuuif geiitsdft Courant De Moerdijk-Spoorbrug in oude glorie hersteld ONZE EXPORT Washington niet voldaan over Tito's houding LDist TJ ZATERDAG 24 AUGUSTUS IMS 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 407 Abonn ementsprij zen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit verb. m. admJcosten) Advertentiën 1 0.15 per m.m contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 C Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS w$tanluastid) is oljeHeufrf myn o?rl in teyyenspoet" Muziek en gejuich boven het Hoilandsch Diep (Van een specialen N.L.C.-verslaggever.) Terwijl het N.S. muziekcorps uit Utrecht een vroolij'ken marsch speelde en een groote schare dankbare Nederlanders juichte, reed heden morgen om 10.52 precies, de eerste trein na de bevrijding, bestuurd door den machinist Lauwerstein en den opzichter machinist Roth- man. weer over de herstelde Moerdijkbrug. Op den Zuid-Hollandschen oever zwaai den menschen met hoeden en petten toen de loco-motief onder den eersten van de veertien bogen verdween en ginds in Bra bant, anderhalve kilometer verder rekten menschen de halzen om het weer als van ouds te zien: dat er treinen over de Moer dijkbrug rijden. De feesttrein, die heden van Utrecht over Rotterdam naar Lage Zwaluwe reed, ver tolkte de beteek ems van dezen dag. Met vlaggen, groen en bloemen was hij versierd en vervoerde een groot en uitgelezen gezel schap. Gastheer was de president-directeur der Ned. Spoorwegen, ir W. Hupkes, die ver gezeld was van zijn drie mede-directeuren en een stoet van Spoorweg-officials. Tot hun gasten behoorden in de eerste plaats Prins Bernhard, de ambassadeur van België en de Fransche zaakgelastigde want deze ver binding ontsluit allereerst de spoorverbin ding met hun landen, provinciale en gemeen telijke autoriteiten uit de twee betrokken provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant, vertegenwoordigers van Waterstaat, Verkeer en Leger, Belgische-, Fransche- en Engel- sohe spoorwegdeskundigen hoeveel Engel- eche onderdeelen zitten er niet in de her stelde brug vertegenwoordigers van han del en industrie en vele anderen. Terwijl de al herfstachtige ochtendmist snel bezweek onder het zomersche zonne- gewel, reed de trein door een land, dat al evenzeer de kenmerken van den dag droeg. Wuivende menschen aan overwegen en langs den spoorweg, bevlagde huizen in de buurt De heer W. Vogt van de AVRO gearresteerd Misdroeg hij zich ernstig tijdens de bezetting? Werd dezer dagen nog gemeld en door de A.V.R.O. bevestigd dat haar directeur wellicht een nieuwe functie in de omroepwereld zou verkrijgen, thans-komt het bericht, dat de heer Vogt gisteren in Hilversum is gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. De adv.-fiscaal van het B.G. te Amsterdam, nu. W. P. Bakhoven, deelde aan het A.N.P. mede. dat tegen den heer Vogt ernstige be zwaren zijn gerezen met betrekking tot zijn houding als directeur van den A.V.R.O. in den bezettingstijd. „In verband hiermede," aldus mr. Bakhoven, „is het noodig geoordeeld tegen hem een bevel tot bewaring te geven, hetwelk geldig is ge durende 14 dagen. In deze twee weken zal een nader onderzoek naar zijn gedragingen worden ingesteld. Na afloop van dezen termijn zal worden overwogen of de uitslag van dit onder zoek aanleiding geeft de bewaring te ver lengen." Commissie-Generaal Vrijdag in Eerste Kamer De Eerste Kamer zal het wetsontwerp Instel ling van een Commissie-Generaal voor Neder- landsch-Indië behandelen in een openbare ver gadering op Vrijdag 30 Augustus, des namid dags te half twee aanvangende. DEGRELLE SCHEEPTE ZICH IN. Uit Spanje wordt gemeld, dat de Belgische Rexistenleider Degrelle in den nacht van Donderdag op Vrijdag het land heeft verla ten. Het staat wel vast, dat hij zich heeft in gescheept aan boord van een in de haven van Bilbao liggend schip. „VOLENDAM" VERTREKT UIT SYDNEY MET 800 EVACUEES Het 17000 ton metende Ned. schip „Volen- dam" zal heden met 800 evacuées uit Ned.- Indië van Sydney naar Nederland vertrek ken. Het schip zal nog 950 passagiers te Mel bourne en Fremantle opnemen en zal dan 10 Nov. in Nederland aankomen. Er zijn bijna twee maal zooveel vrouwen als man nen aan boord. De handelsverbindingen tusschen Roe menië en Nederland zijn hersteld. van Dordt en op het perron van af laatste groote station voor de brug, padvinders, die met luide yells Prins en trein begroetten. Toen waren er steeds méér vlaggen, méér menschen met blijde gezichten. Toen ston den we voor de groote brug, blinkend rood in het zonlicht, boven een rivier, die mooier was dan ooit, waarop bevlagde bokken, kra nen en schepen plekte op het grijs van traag vloeiend water. (Vervolg op pag. 2) Het schoenennummer voor September: 4 In September zullen diegenen, wier stam kaartnummer op het cijfer 4 eindigt, en voor zoover zij sedert 1 Jan. 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen, in aanmerking komen voor een schoenenbon. NIEUWE AARDAPPELBONNEN Van 25 Aug. t/m 31 Aug. geven de bonnen 410 recht op het koopen van drie kg aardap pelen en de bonnen 910 op één kg. aardappelen De geldigheidsduur van de bonnen 409 en 909 aardappelen is verlengd tot en met 31 Aug. ER GAAN WEER TREINEN OVER DEN MOERDIJK Men kan weer regelrecht naar Brussel, Laat nu de mopperaars maar klagen, Niet eerst per bus tot Roosendaal; Ook met geen omweg over Arnhem, 't Gaat nu weer heel en al normaal. Hoelang 't herstellen wel zou duren, Daarop had 'k vorig jaar geen kijk, Maar in record-tyd tuft ons treintje Weer vrooiyk over den Moerdijk. En dapper schelden met elkaar Dat onze lui hier niets presteeren, Ze lappen 't ondertusschen maar. Tc Zou best zoo'n treintje willen pakken Naar t Zuiden voor wat zomerzon; 't Zij Zwitserland of de Rivièra, AlsTt maar deviezen krijgen kon! GRE KEMPEN-STERKENBURG. 't Motorschip „Nigerstroom" in 't Kanaal aangevaren Met groot gat in het voorschip op weg naar Engeland. Het 6500 ton metende motorschipu „Nigerstroom" (gebouwd in 1939) heeft vannacht in het Kanaal een zware aanvaring gehad met een Fransch schip, waardoor de „Nigerstroom" een groot gat in het voorschip opliep. De be manning is aan boord gebleven, doch de passagiers zijn overgebracht op het Fran sche schip, waarmede de aanvaring plaats vond. Dit schip is op weg naar Le Havre. De „Nigerstroom" zelf wordt momenteel ge sleept naar een haven aan de Zuidkust van Engeland. Nader wordt gemeld, dat de passagiers inmiddels weer door de „Nigerstroom" van het Fransche schip zijn overgenomen. PRINSELIJKE FAMILIE TE GAST BIJ DE KONINGIN Het Prinselijk gezirT zal van 24 Augustus tot 9 September bij HJM. de Koningin op Paleis Het Loo logee ren. Zendtijdverdeeling voor de kerkdiensten 't Kamerlid Van Walsum stelt den minister vragen. Het Tweede Kamerlid van Walsum (P. v. d. A.) heeft aan minister Gielen gevraagd, waarom de zendtijd voor de kerkdiensten, die tot dusver door het I.K.O.R. verzorgd werden, voor de helft worden afgestaan aan de N.C.R.V. t.b.v. de groep kerken, die niet van de tussohen komst van het I.K.O.R. wenscht gebruik te maken Dit in weerwil van het feit, dat de Kerken, aangesloten bij het I.K.O-R., volgens de gegevens van de laatste volkstelling 2.936.000 leden hebben en de kerken, die van de tussohenkomst van de N.CR.V. gebruik wenschen t maken, 697.000 ledn. Voorboden van een gasoorlog in China? Toestand hoogst critiek, volgens de communisten. Nog geen 24 uur, nadat de Chineesche regee ring de communisten beschuldigd had van het gebruik van traangas bij den aanval op Tatoeng, verklaarde 'n communistisch woord voerder in China, dat regeeringsvliegtuigen mosterd- en traangasgranaten overbrengen naar de slagvelden van den burgeroorlog. Vol gens generaal Tsjoe zou de comm. partij den toestand als „hoogst kritiek" beschouwen. Tsjiang Kai Sjek werd eere-doctor van de Luiksche Universiteit. Onze export wil nog niet erg en blijft bij het opgesteld schema ten achter, aldus minister Huysmans op een dezer dagen ge houden persconferentie. Veel reden tot op timisme is er volgens den minister nog niet. De bestaande spanning tusschen loonen en prijzen is voor de Regeering het voornaam ste probleem. Reeds eerder hebben wij de aandacht op dit belangrijke punt gevestigd en erop ge wezen, dat de moeilijkheden, welke samen hangen met ons binnenlandsch prijspeil, ia ons land nog lang niet overwonnen zijn. Het binnemandsch prijspeil beslist over het lot van onzen export. Is hier te lande het prijspeil te hoog, dan kunnen wij niet met succes onze producten in het buitenland verkoopen. Als illustratie vermelden wij, dat Denemarken onlangs een contract voor de levering van boter met Engeland heeft af gesloten op basis van f 2.30 per kilo, een prijs, die aanzienlijk onder den kostprijs van Ned. boter ligt. .Het Afrika-Instituut we geven nog een voorbeeld deelde mede, dat de prijzen van uit Nederland ingevoerde artikelen aan zienlijk hooger zijn dan van concurreeren- de landen. Zoo zou b.v. bedrukt katoen 3 4 maal zoo duur zijn als dat uit Engeland. Deze voorbeelden vormen een duidelijke aanwijzing van het feit, dat ons prijspeil nog niet uitgebalanceerd is. Op welke wijze wil de minister nu deze problemen benaderen? In de eerste plaats moeten de zakenlieden ervan doordrongen worden, dat uitvoer voor ons land nood zakelijk en voor de exporteurs voordeelig is. In dit verband overweegt de Regeering, of het niet mogelijk is om den export in grootere mate vrij te geven. Een beperking van de formaliteiten zal daarnaast ook sti- muleerend kunnen werken. De bestaande spanning tusschen loonen en prijzen kan, volgens den minister, niet wor den opgelost door verdere loonsverhoogingen, daar de circulatie dientengevolge verder zou toenemen, terwijl de exportmogelijkheden i.v.m. prijsstijging geringer zouden worden. De Regeering zoekt een oplossing van de moeilijkheden door een actie tot verlaging van prijzen Cb.v. meubelen), terwijl gestreefd zal worden naar het opvoeren der arbeids productiviteit. De indruk is gewekt, alsof de Regeering bij haar politiek a.h.w. rekening houdt met een prijsdaling op de wereldmarkten, die de spanning tusschen loonen en prijzen zou kunnen opheffen. Dan zou ook de subsidie politiek en daarmee het kunstmatig prijs peil grootendeels kunnen worden geliqui deerd. Hoe meer de loonen hier te lande om hoog gedreven worden, des te schever zou onze positie worden als straks de prijsdaling op de wereldmarkt zou gaan inzetten. (Vervolg op pag. 2) Van Maandag a.s. af verbod van vervoer van fruit Vanaf Maandag a.s. is het vervoer van appe len, peren en pruimen verboden. Dit verbod geldt niet, wanneer het betreft vervoer van hoeveelheden, rechtmatig door consumenten verkregen b.v. op den bon of uit eigen tuin indien aannemelijk is, dat dit bestemd is voor eigen gebruik of voor het gezin. Even eens is dit verbod niet van toepassing op t vervoer van fruit van de boomgaarden naar veilingen e.d. De zaak toch nog voor den Veiligheidsraad Radio Belgrado deelde gisteravond mede, dat Tito niets te zeggen had op het Ameri- kaansche ultimatum, daar de Amerikaansohe piloten reeds waren vrijgelaten. Tegenover journalisten verklaarde de com mandant van het op 9 Augustus neergescho ten vliegtuig, dat hij bemerkte zich boven Joego-Slavisch grondgebied te bevinden, toen een aantal Joego-Slavisohe jagers op hem afkwam. Het signaal dat zij gaven, be- teekende volgens hem „verzamelen". Daarom begreep hij het niet. De Joego-Slaven waren van meening, dat het in de internationale codes: dalen beduidde. In Amerika verklaarde Acheson, dat Tito blijkbaar meent, met het vrijlaten van de Amerikaansohe piloten de zaak geregeld te hebben. Men is er evenwel niet voldaan over de reacties op het ultimatum, waar eiken vorm van verontschuldiging uitbleef en zal de zaak waarschijnlijk toch nog voor den Veiligheidsraad brengen. Van groot belang is, of de Turksche offi cier ook vrijgelaten wordt. Zooals men weet, zat hij in het toestel van 9 Augustus. Tot nu toe is van zijn invrijheidstelling niets be kend. Rusland heeft nog geen commentaar gege ven op de Amerikaansch-Joego-Slavische kwestie. DAT morgenavond om half 7 de gen.-maj. der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe een radio-causerie houdt over de eerste mariniersbrigade op Java. DAT wij met het oog op de a.s. distributie een prijslijst ontvingen van een groot aantal soorten appelen, peren en pruimen, doch het publiek meer gebaat is met het behoor lijk prijzen van die artikelen in winkels en op wagens. DAT Schout bij Nacht Meijer Ranneft voor z'n werk als marine-attaché bij de Ned. am bassade te Washington de onderscheidings teekenen v. h. Amerik. legioen van verdien ste mocht ontvangen. DAT het circus Mikkenie-Strassburger t.b.v. de Stichting 1940'45 op 31 Aug. een tiachtvoorstelling geeft te A'dam. DAT de Amsterdammers na 6 uur 's avonds Voortaan ook met diverse gemeenten telefo- neeren kunnen, o.a. met Den Haag, Leiden en Wassenaar. DAT H.M. de Koningin wegens heldenmoed in de lucht het vliegerkruis toekende aan Z.K.H. Prins Bernhard, den len lt-waarne- töer mr H. T. de Raaf, de res. le lt-vliegers J. J. Abspoel en A. v. Oorschot, de res. le lt-waarnemers P. J. G. Mulders en P. H. Wildschut en den res. 2en lt-vlieger J. C. Pool. DAT zij, die reeds vóór 22 Juni 1941 aan spraak hadden op Duitsch vermogen in Bul garije. daarvan voor 31 Aug. a.s. mededee- ling moeten doen bij de directie van econ. zaken van het dep. van Buitenl. Zaken. DAT hetzelfde geldt voor hen, die zulke aanspraken kregen na 28 Oct. 1944, wanneer althans hun transacties met toestemming der geall. controle-commissie werden afgesloten. DAT het Leger des Heils-muziekkorps uit R'dam in Engeland is aangekomen voor een tournee. DAT bij het afscheid van J. J. Ebben, die 33 jaar wethouder van Helmond was, de gemeenteraad besloot een der straten naar hem te noemen. DAT R'dam, wat de telefoon betreft, naast z'n K-nummer 2900 er een ander K-nummer, en wel K 20 bij krijgt. DAT 8 Sept. Belgische ex-politieke ge vangenen en daarbij ook de minister van Financiën, Mierlot, Vught zullen bezoeken. DAT het Ohr. Nat. Vakverbond zich in be ginsel uitsprak voor bedrijfstak-gewijze or ganisatie en thans overleg zal plegen met het N.V.V. en den KAB. DAT de afd. Noodwoningbouw van het col lege van alg. commissarissen voor den wederopbouw, gevestigd te A'dam, is op geheven. DAT op verzoek vqn het episcopaat een voorloopig landelijk comité is gesticht om te komen tot een organisatie, die alle Ned. R.K. vrouwen omvat. DAT tusschen 5 Oct. en 17 Febr. Vincent van Gogh-tentoonstellingen worden gehouden te Brussel, Luik en Bergen. DAT de Ned. ambassadeur in China, Lovink, binnenkort naar Nederland zal ver trekken om rapport uit te brengen over den toestand aldaar. DAT de thesaurier-gen., drs L. Korthals, te Batavia gehuwd is met de arts mej. J. C. Neuyen Hakker. DAT de Commissie voor Verwoeste Ge bieden der V.N. gisteren een bezoek aan R'dam heeft gebracht. DAT gisteren op het vliegveld Leeuwarden het K.L.M.-toestel PH-TCF op Friesch-plech- tige wijze door den Commissaris der provin cie tot „Friesland" is gedoopt. DAT een groep belasting-ambtenaren te A'dam in een vergadering besloot bij de Regeering aan te dringen op een salarisver betering op korten termjjn. De beschieting van Amerikaansohe vlieg tuigen boven Joego-Slavië heeft deze week nog al wat stof op doen tvaaien. Hier ziet men den comm. Joego-Slavi- schen gezant, dr Edward Kardelj te Pa rijs in gesprek met Molotov. Zouden zij de situatie ook nogal bedenkelijk vinden? Iets koeler, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In den naoht en vroegen ochtend, opnieuw enkele mistvelden, overdag half of zwaar bewolkt met tijdelijk eenigen regen, aanvankkelij'k nog zwakke, later tot matig toenemende wind tusschen Zuid en West. Iets lagere tem peratuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1