Bravo B.P.M.-ers: We kraken weer in Pernis Dr Euwe laat een veer tegen den Zweed Lundin NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1946 Nieuw stuk opbouwwerk van nationale beteekenis gereed In tegenwoordigheid van de burgemeesters van Rotterdam en Vlaardingen, van rijks- en gemeente-autoriteiten en van vertegenwoor digers van haven en industrie, heeft minis ter Huysmans gisteren op het „B-P M."-ter rein te Pernis de herstelde kraakinstallatie in werking gesteld. De directeur van de kraakinstallatie, ir H. H. Buss, wees op het groote belang voor het economisch leven van geheel Nederland, dat deze installatie thans weer in bedrijf komt. Spreker herinnerde er aan, hoe op 4 April van dit jaar minister van Schaik en burge meester Oud het eerste gedeelte van het be drijf in werking stelden. Ruim vier maanden nadien zijn alle oorlogswonden weer genezen. De B.P.M.-installatie is daardoor een der eerste in Europa, welke haar volle capacitei ten weer kan ontwikkelen. Spr. bracht in het bijzonder hulde aan het personeel/door welks ijver het mogelijk was reeds een jaar en drie maanden na de bevrijding een streep achter het hoofdstuk oorlog te zetten. Ver volgens gaf de heer Buss een exposé van de ontwikkeling van den wederopbouw. Thans beschikt de installatie te Pernis over onge veer 200 tanks met een capaciteit van 600.000 m3. Ruim 100.000 ton aan producten ligt er opgeslagen voor Zwitserland, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije, Nu deze installatie hersteld is, vervolgde spreker, nemen onze plannen voor den bouw van nieuwe installaties steeds vaster vorm aan. Vervolgens uitte minister Huy^nans zijn voldoening over het feit, dat hier 50.000 ton ruwe olie per maand kan worden verwerkt. Ons land mag zich gelukkig prijzen, dat Nederlandsche interesse en Nederlandsch organisatietalent de B.P.M. hebben opge bouwd en het stemt mede tot groote vol doening, dat de binnenlandsche activiteit Zich ook uitstrekt tot het winnen van grondstoffen uit eigen bodem. Tenslotte stelde de minister in het bijzijn van den directeur der B.P.M., mr B. Th. W. van Hasselt, de pompen in werking. Aanvulling bonnenlijst van de vorige iveek Voor de periode van 23 t/m 31 Aug. BONKAARTEN LA, LB, LC 608. A 77 Melk 2 liter melk B77, C77 melk 3% liter melk BONKAARTEN LD, LE 608. D77, E77 melk 6 liter melk T AB AK S KAARTEN. T 44 2 rants, tabaksartikelen. De bonnen voor aardappelen zullen nader worden aangewezen. Wie mist er nog bagage uit Indië? In Amsterdam staan nog 1000 colli te wachten. In een loods van het handelsentrepot aan den Cruquiusweg te A'dam staan nog vele onbestelbare colli van gerepatrieerden, in de meeste gevallen niet voorzien van de juiste adressen van de eigenaars. Van het eerste in Januari aangekomen schip, de .Nieuw Amster dam" staan er b.v. nog 40 colli, terwijl er van de 42 aangekomen schepen in totaal 1000 colli niet bestelbaar zijn. Vermoedelijk bevindt er zich veel bagage bij, die als .gestolen" is ge brandmerkt. Den gerepatrieerde^ die bagage mossen, wordt verzocht zich onder duidelijke omschrijving schriftelijk in verbinding te stel len met den Repatrieeringsdienst, afd. Bagage, Paulus Potterstraat 2 te A'dam. Staking troepentransporten naar Indië geëischt Op communistische demonstratie te A'dam In de Diamantbeurs te Amsterdam is giste- ren een massa-demonstratie van de C.P.N. gehouden tegen de uitzending van militairen naar Indonesië. Het lag in de bedoeling een openluchtmeeting op het IJsclub terrein te houden, maar hiervoor was vanwege het ge meentebestuur geen toestemming verleend. De vergadering was voor militairen verboden en er was scherp toezicht om overtredingen on mogelijk te maken. De sprekers eischten het staken van de troepentransporten en erkenning van de repu bliek Indonesia. Bij Longkali (O.-Borneo) heeft een Npd. patrouille vier leden van een rooversbende gedood. Bij Rappang (Z.-Celebes) werden 30 plunderaars gearresteerd. Te Willemstad (Curasao) is een arbeids bureau ingesteld, dat een bijkantoor te Oranjestad (Arubaheeft. TEGEN OUD-ILLEGAAL WERKER 6 JAAR GEEISCHT. Wegens het verraden van een wapendepot. Gisteren diende voor het Bijz. Gerechts hof te A'dam de zaak tegen den 34-j. ille galen werker van „Vrij Nederland", J. W. Brouwer, aldaar, beschuldigd van het verra den van een wapendepot der illegalen aan den S.D. Verdachte bekende, doch zeide on der pressie van den S.D. te hebben gehan deld. Volgens verklaringen van S.D.-getui gen zov. - Dressie geen sprake geweest zijn. den getuige decharge, H. M. v. Randwijk, leider van „Vrij Nederland", gehoord te hébben, eischte de adv.-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, aannemende, dat hier sprake was van gedwongen verraad, 6 jaar gev. straf. De verdediger bepleitte vrijspraak. Uitspraak 30 Augustus. 'T GAAT BETER MET DE KOOL IN LANGENDIJK. Eenige weken geleden stond de bewaarkool in den Langendijk er slecht voor door het op treden van het beruchte koolmotje. De weers verandering, door vele vacantiegangers be treurd, heeft voor dit gewas echter heilzame gevolgen gehad. De kool in de Geestmer- ambacht b.v. groeit nu weer hard en van draaihartigheid is geen sprake. Men verwacht dan ook dezen winter een behoorlijk kwantum bewaarkool aan de Langerdijker groente veilingen. Hoe belangrijk deze kraakinstallatie is moge blijken uit het volgende: Bij het ver werken van de ruwe olie blijft er een be paald residu over. Dit residu wordt in de kraakinstallatie opnieuw gesplitst, zoodat er nieuwe olie-, gas- en benzineproducten ont staan. De hiervan afkomstige benzine is zelfs van grootere waarde dan de eerst ge fabriceerde. Truman: Dardanellen een ernstige zaak. Turkije ook een satelliet van Rusland? Truman noemde gisteren, na een bespre king met zijn adviseurs, het Dardanellen- probleem het ernstigste sedert het einde van den oorlog. De Russ#che eisch om bases aan de zee-engten te bezetten, neemt men in Amerika niet serieus, aangezien de moderne atoombom-oorlog het bezit van dergelijke bases totaal overbodig maakt. Men ziet er slechts een poging van Rusland in, om ook van Turkije een satellietstaat te maken en zoo de madht over het heele midden-Oosten te krijgen. De Amerikaansche belangen, voornamelijk bestaande in olieconcessies, die voor de marine van belang zijn, verzet ten zich daar uiteraard tegen. BRITTEN HELPEN ZWEDEN INZAKE GEHEIMZINNIGE PROJECTIELEN Britsche radar-experts zijn met instrumen ten naar Zweden getrokken, om behulpzaam te zijn bij het opsporen van de plaats van herkomst der geheimzinnige projectielen, die. dag in dag uit, over Zweden gaan. Zweden zal groote radarinstallaties van de Engelschen leen en om deze nasporingen in tensief voort te zetten. LONDEN ZONDER MELK Door een staking in een groote zuivelfabriek in Zuid-Engeland waren gisteren in Londen en omgeving 11 millioen personen van melk ver stoken. De arbeiders eischen een kortere werkweek en hooger loon. De regeering besloot de melk- voorziening over te nemen en speciale maat regelen te treffen voor de melkvoorziening van kleine kinderen. En staat weer een punt ach ter bij Botwinnik Onze schaakmedewerker, de heer H. H. J. Slavekoorde telefoneerde ons vanmorgen uit Groningen Of het nu kwam, doordat er bij het begin van de zevende ronde nog weinig publiek was en de schaakmeesters hiervan onbewust den invloed ondergingen, dan wel. dat zij de reactie ondergingen van den ingespannen strijd van den vorigen dag, zeker is het, dat er aanvankelijk weinig sfeer was. De leiders hebben het niet gemakkelijk gehad. Botwinnik trof het misschien nog het best tegen Boleslavsky. Deze opende Spaansch en speelde in het begin zeer goed, wat Botwinnik zeer veel bedenktijd kostte. Toen hij de zaak evenwel bekeken had, kwam Boleslavsky in moeilijkheden. Laatst genoemde bracht bovendien nog een foutief stukoffer, waardoor het pleit spoedig werd beslecht Euwe koos tegen Lundin de Eiigelsche opening, die echter den Zweed eendgs- zins in het voordeel bracht. Euwe be vrijdde zich moei zaam van den druk en kwam langza merhand beter te staan. Vooral in eind spel leek het, dat Euwe's winstkansen tastbare vormen aan namen, daar hij een pion won. Ofschoon onze landgenoot zich nog veel moeite gaf, slaagde hij er niet in, te winnen en moest dus met remise ge noegen nemen. Denker trof Vidmar in een ongenaakbare bui, hij vereenvoudigde de stelling in een orthodox damegambiet door de Laskerver- deddging toe te passen. Denker kreeg geen kans om gevaarlijk te worden. Hoewel de Amerikaan een vrije pion wist te krijgen, kon Vidmar deze gemakkelijk in bedwang houden en Denker zag zich genoodzaakt op herhaling van zetten in te gaan en aldus remise te houden. Tartakower won van Guimard, die zich Fransch verdedigde, zoo- als hij gaarne doet. De partij Bernstein-Smyslov was een Sici- liaansche met veel en snel afruilen. Bernstein was van oordeel, dat hij beter stond, want hij speelde met zijn gebruikelijke hardnek- Brammptie Flavoor en z'n 115. Maar 'o schrik, opeens brulden twee vervaarlijke stemmen vlak bij z'n oor: „Han den hoog! Geef je over, of ik schiet!" „Pai- Loe Trimakassi schrok wakker, en keek in twee blinkende geweerlopen, die tussen de tentdoeken door gestoken werden. Met zó'n kracht stak hij allerbei z'n hand-en omhoog, dat hij regelrecht van zijn bed rolde. Het volgend ogenblik stormden Mr. Habberton en een der Arabieren buinen. Gaat confectie-industrie weer afleveren? Gisteren werden hierover besprekingen gevoerd In het gebouw van de Distex aan den Ouden Scheveningscfiën weg kwamen gister ochtend vijftien vertegenwoordigers van de weefsel- en confectie-industrie met de Alg. Textiel-adviescommissie bijeen, .om te spre ken over een andere verdeeling van de be schikbare stoffen tusschen confectiein^istrie en handel. De confectie-industrie drong er op aan, een aanzienlijk grooter kwantum stof dan tot nu toe aan haar ter beschikking te stellen, zoodat er spoedig meer textiel producten komen, die het volk kan betalen. De confectie-industrie werkt nu nog slechts op i/j. van baar capaciteit, terwijl de productie van weefgarens reeds sterk toe nam. De textielfabrikanten voelen echter meer voor de exportpremie dan voor leve ring van de producten aan de binnenland sche markt. Dat is één van de voornaamste oorzaken, dat de prijzen van kleeren zoo hoog blijven en dit product nog zoo schaarsch is. De bedoeling van de gisteren gehouden conferentie was, daar verande ring in te brengen. (Reeds in een gedeelte der vorige editie op genomen). Saaie boel te Parijs Na Albanië is gisteren namens Egypte het woord gevoerd. De afgevaardigde vroeg de oase Djaraboeb, die het plateau van Solloem in Lybië beheerscht, terug van Italië. De Oostenrijksche vertegenwoordiger vroeg een oplossing van het Zuid-Tirolsche pro bleem, waaraan iedereen in dat land zijn goed keuring kan hechten. De vertegenwoordiger van Mexico heeft een billijken vrede voor Italië gevraagd en „schadevergoeding voor het geen Italië in den oorlog leed". Een brutaal mensch heeft de halve wereld I Heden komt men weer bijeen. In de V. SL wordt overwogen Duitsche goederen te gaan koopen, teneinde het herstel van het land te bevorderen. De geall. bestuursraad voor Japan ver wierp Mac Arthur's voorstel, om alle elf lan den, die tegen Japan streden, aan de bespre kingen van dien raad te laten deelnemen. De Russen wenschen beperking tot de „Groote Vier". kigheid door. Dit had hem duur te staan kunnen komen. Op een gegeven moment stond Smyslov n.1. gewonnen. Slechts door dat deze zich niet wel gevoelde, gaf hij zijn voordeel prijs, zoodat «Bernstein op geluk kige wijze aan een half punt kwam. De partij Stoltz-Szabo was van het begin tot het einde een aantrekkelijke en spannende partij, waaTbij Szabo voordeelen behaalde, zoowel positioneel als materieel. Hij hield dit voor deel goed vast en won in 43 zetten. Steiner won van O'Kelly. De Amerikaan kwam na tuurlijk weer in ergen tijdnood, maar kwam er ditmaal met winst uit te voorschijn. Kottnauer behaalde zijn derde winstpunt in successie door een zege op Yanovsky. Ghris- toffel versloeg Kotov en Najdorff bewees weer, dat hij moeilijk te verslaan is. Hoewel Flohr van alles probeerde om zijn tegen stander tot onvoorzichtigheden te verleiden, geliukte dit niet en na 55 zetten werd tot remise besloten. De stand is thans: 1. Botwinnik 6\'2 p.; 2. Euwe 6 p.; 3. 4. en 5. Denker, Smyslov en Tartakower, 5 p.; 6. en 7. Stoltz en Flohr, 4J/i p.: 8. Najdorff, 4 p.; 9. en 10. Szabo en Kottnauer, 3V2 P 11. en 12. Kotov en Bern stein, 3 p.; 13. 14. 15. 16. Boleslavsky, Yanovsky, Lundin en CShristoffel, 2\'2, p.: 17. O'Kelly 2 p.; 18. 19. en 20. Guimard, Vidmar en Steiner, iy2 p. Het programma voor de achtste ronde luidt: VidmarKottnauerChr istoff elY anovsky Guimard KotovNajdorff Ta-rtakower SzaboFlohr, LundinStoltz; SteinerBern stein; BotwinnikO'Kelly; DenikerBoles lavsky; SmyslovE uwe. GROOTE WAPENPRODUCTIE ÏN DE RUSSISCHE ZONE? Volgens uitermate betrouwbare berichten, aldus Reuter, worden in de Russische zone van Duitschland volop nieuwe V-wapens ge maakt, door samenwerking van Russische en Duitsche technici. Fabrieken als Siemens en Telefunken draaien op volle toeren. In Maag denburg heeten zware pantseruitrustingen gemaakt te worden en in Merseburg brand stof voor straalvliegtuigen. Alles verdwijnt naar de Sowjet-Unie. WEER EEN EXPLOSIE BIJ ENG. HOOFD KWARTIER IN TEL AVTV. Hedenmorgen vond in een meelfabriek nabij het Engelsche hoofdkwartier in Tel Aviv een bomontploffing plaats, tengevolge waarvan groote branden ontstonden. Men denkt aan terroristische activiteit. vrienden oom g rh rotman 116. Met de topen van nun geweren dwon gen Mr. Habberton en zijn helper nu vriend Trimakassi, de plaats aan te wijzen, waar hij het geld verstopt had en het netjes weer uit de grond op te graven. De booswicht groef als een hondje, en hoe lelijk hij ook keek, het hielp hem niets. Ondertussen had den de overigen alle Bedoeïnen uat hun tent gejaagd. Kerk en Schoot Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Tienhoven (U) J. A. Tammens te Vroomshoap. A a n g e n o me n: naar Vlaardingen J. v. Noort te Brielle. Benoemd: tot hulppred. te Ravenswaay B. N. J. Roskott te H. I. Ambacht. Bedankt: voor Bruggen en Kerkwijk A. Vroegindewey te Loon op Zand; voor Welsrijp H. Gordeau te Wol sum; voor de ben. tot pred. in alg. dienst als geestverz. van het kamp Vugiht J. G. Panihuise te Dru- ten en Leeuwen. Geref. Kerken Beroepen: te Gouda W. v. Dijk te Nijmegen; te Koudekerke A. A. v. d. Hoorn te Stad aan 't Haringvliet; te Mijdrecht L. W. Muns te De Hey-Tuindorp; te Gent (België) H. de Wit te Winterswijk. Aangenomen: naar Nieuwleusen J. v. Dijk te Drachtstercompagnie. Bedankt: voor Vrijhoeve-Capelle G. F. Snel te Rossum. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te Treébeek J. Zwart te Eestrum. Aangenomen: naar Vleuten-De Meern cand. A. Troost te Amsterdam. Evang. Luth. Kerk Aangenomen: naar Den Helder H. J. Oldemans, Herst. Evang. Luth. pred. te Zwolle, die bedankte voor Weesp. Vrije Evang. Gemeenten Draetal: te Nijverdal (2e pred. pl.) H. Postma te Veendam, Jac. Verboom te Utrecht en J. W. Verhey te 's-Gravenhage. PERSONALIA. Uit Görlitz (R/uss. zone van Duitsch land) wordt het overlijden geméld van ds H. Graefe, Geref. pred. aldaar, die verleden jaar is gestorven. BIJBELKENNIS EN ALG. ONTWIKKELING In het- rapport van een commissie, inge steld door het Humanistisch Verbond om een oordeel uit te spreken over het vraagstuk van de Bijbelkennis op de openb. school, wordt ons o.m. medegedeeld, dat „ook huma nisten erkennen, dat men zonder een be hoorlijke Bijbelkennis eigenlijk niet .alge meen-ontwikkeld" mag heeten. Hiermede is tevens erkend, dat de vraag naar Bijbelken nis op de openbare school belangrijker moet worden geacht ten aanzien van het middel baar, voorbereidend hooger en hooger onder wijs dan ten aanzien van het lager onder wijs". Zoowel voor den Bijbel als voor zijn trouwe lezers mag het een steunende gedachte hee ten, dat Gods Woord nu ook is opgenomen bij de voorwaarden tot het verkrijgen van het diploma - „algemeene ontwikkeling". De H. Schrift zelf heeft deze pretentie niet. maar heeft over kennis in 't algemeen toch wel een bepaalde meening, welke we gaarne in de aandacht van het Human. Verbond wilden brengen: „De kennis maakt opgebla zen". Misschien kan dit woord dienst doen bij een eventueele herziening van het rap port. CONFERENTIE VAN DEN CENTR. BOND VAN INWENDIGE ZENDING Van 25 September wordt in de Martha- Stichting te Alphen a/d. Rijn de 27e confe rentie gehouden vanwege den Centralen Bond voor Inwendige Zending en Chr. Philantropi- sche Inrichtingen. Aanvankelijk was het de bedoeling in Juli bijeen te komen, imaax dit bleek door verschillende omstandigheden niet mogelijk,.. Het thema voor de conferentie is* „Ónze verantwoordelijkheid "in de wereld", waarbij de moeilijke tijdvragen zullen worden bespro ken. De conferentie wordt Maandagavond, 2 September geopend door den voorzitter, ds M. Groenenberg van Amsterdam, waarna: „Onze verantwoordelijkheid in de wereld en tegenover den medemensch" wordt ingeleid door prof. dr G. v. d. Leeuw, Groningen. Dinsdagmorgen 3 Sept. is er een korte gods dienstoefening, en spreekt ds S. L. Hoge- brink uit Maarsbergen over „Wat beteekent deze verantwoordelijkheid voor ons in de practijk?", terwijl des avonds dr H. Heeroma (mevr. Jacobse) uit Oegstgeest refereert over „Kunst en gemeenschap". Woensdag worden ingeleid vde onderwerpen IrDe stijl van ons leven", waarvoor gevraagd is dr E. Emmen, te Den Haag en „De stijl van ons werk", door den heer Th Tangelder, te Amersfoort Donderdagmorgen komt aan de orde „De zending in het 'huidige „Indonesië", in te leiden door mr S C. Graaf van Randwijck of prof. dr J. H. Bavinok, waarna ds M. Groenenberg deze belangrijke conferentie zal sluiten. INDONESISCHE STUDENTEN NAAR NEDERLAND. De eerste groepstudenten, bestaande uit vier Indonesiërs, aan wie de Nederl. regee ring een studiebeurs heeft geschonken, is op 20 Augustus naar Nederland vertrokken. SCHOLARSHIPS De British Council heeft scholarships be schikbaar gesteld ten behoeve van Neder landsche studenten voor den duur van den cursus 1946-1947, t.w. een aan dr J H. S. Baljon, Utrecht; majoor J. A. Cohën, Lei den en Cambridge; S. J. Geerts, Groningen; H. V. PP. Heukensfeld Jansen, Delft; dr R. B. Spanjaard, Leiden; B. G. K. Vervelde. Wageningen; W. Vos, Groningen en ir B. W. Wepster, Delft. NOTARIEELE EXAMENS. 's-GRAVENHAGE, 21 Aug. Geslaagd voor lste deel: J P M van Schaik te St. Oeden- rode en Th J Wolters te Maastricht. EXAMENS M.O. TEEKENEN MA. 's-GRAVENHAGE, 21 Aug. Voor de acte MA, Middelb. O. teekenen slaagden mej. H F Spijker en de heer B P v 't Klooster, bei den te Amsterdam en de heer J W K Mei link te Delft. EXAMEN T. M. S. Bij de aan de T.M.S. „Technicum" plaats gehad hebbende examens slaagden voor: Bouwkundig constructeur, staalconstruc teur en betoneonstructeur: F. H. van Dedem, Delft, en C. J. Stuyvenberg, Den Haag; scheepsbouwkundig constructeur: F. van Els wijk, 's-Gravenzande, F. Latour (met Jof); K. Mosterman, Den Haag en W. Stren- gers, Den Haag; vliegtuigbouwkundig con structeur: G. Duyn, J. W. van der Heide, Den Haag; Ph. A. F. N. Maarschalker- weerd. Den Haag; P. A. Steenvoorden, Den Haag; G. B. ten Veen en H.J. P. Verstee- gen, Zoeterwoude; werktuigbouwkundig constructeur: P. Berrevoets, A. Blom, W. J. Bruins, H. Fransen en J. E. Hegge, Den Haag; H. Kampschuur, Voorschoten; G. No- wé. Delft en L. M. M. van Soldt, Den Haag. EXAMEN TUINBOUWKUNDE L.O. WAGENINGEN, 22 Aug. Geslaagd, P. van Arum, Kerk-Avezaath, B. v. d. Berg, Boven- karspel, G. Blom, Neerijnen (Gld.), H. Bou- ma. Zuidlaarderveen, G. Docter, Wapenveld, A. A. J. van Gennip, Vught, W. J. Jouwers- ma. Hoofddorp, T R. Stegeman, Lochem. D. Verweij, Utrecht. Wegens den gespannen toestand is te Teheran een uitgaansverbod afgekondigd tus schen 23 en 5 uur. LUNDIN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2