De bouwnijverheid langs den Rijn leeft weer op A'phen, de „hoofdstad" van de Rijnstreek Eenige wenschen betreffende ons Concertleven NIEUWE I.EinSCHE COURANT S WOENSDAG 21 AUGUSTUS Ml Maar op montagebouw is men niet ingesteld In de contreien van het Rijnland, is het momenteel een en al léven en wel in het bijzonder in de bouwmaterialen-industrie. Alphen, de ongekroonde hoofdstad van het land, dat door den Rijn zoo -weldadig met klei is bedeeld, vormt hier ongetwij feld het middenpunt. In deze plaats zijn ettelijke dakpannenfa brieken en ook nog andere, die zich met de fabricage van bouw materialen bezig houden. Vanzelfsprekend is er in dezen tijd van wederopbouw een zeer groote vraag naar deze materialen en bij het bezoek, dat wij aan Alphen's grootste bouwmaterialenbedrijf brachten, viel het ons op, dat de telefoon geen moment stil stond. Uit het geheele land kwamen gesprekken binnen en steeds was de vraag van den man aan den anderen kant van de draad eensluidend1: Heeft U zooveel en zooveel materialen voor ons? Haast vanzelfsprekend was dan ook de eerste vraag, die wij aan een der directeu ren stelden, hoe het staat met de bouw- industrie, of aan de vraag voldaan kon wor den. Dan komt de zakenman echter aan 't woord, zijn antwoord wikkend en wegend, en naast de lichtzijden, die er zijn, toont hij ons ook de schaduwzijden van deze opleving aan. Welzeker, het gaat en in de Rijnstreek wordt er vrij aardig gewerkt. Maar toch, w>il men in de toekomst komen tot den bouw van 70.000 woningen per jaar. dan dient de bouwindustrie toch in zijn geheel op volle toeren te kunnen werken, en hiervoor zal er nog heel wat moeten veranderen. Van Groningen tot Limburg en van Zeeland tot Noord-Holland zijn daar de tallooze objec ten als wegenbouw, waterbouwwerken, bur gerwoning- en fabrieksbouw, welke om ma terialen vragen. In dit bedrijf vinden ca. 400 mensohen werk en thans zorgt men voor 384 wonin gen, die Philips in Eindhoven laat zetten en 50 woningen, dde in de stad Tilburg ver rijzen. Daarvoor moeten dakpannen, betonproduc ten enz. geleverd worden. Maar ook ver vaardigt dit bedrijf holle bakst een en voor vloeren. Hout is er nog steeds niet voldoende en door holle baksteen én met wapening aan elkaar te metselen, komt men tot een goed vervangingsmiddel, doch dit is echter een vrij kostbare geschiedenis. In dezen tijd van woningnood vraagt men om een snelle voorziening. Vandaar dat men. ook hier evenals elders den montage- bouw ter hand heeft gevat. De onderdeelen dér woningen worden fabrieksklaar gebracht, als gevolg van een speciale bewerking en dit bespoedigt ten zeerste den bouw. Aan TASSCHENLATIJN. Als particulier had de lederwarenwinke- lier E. de la B. uit Leiden een prachtige ko nijnenvellen tasch gekocht voor f 75, om zijn vrouw op haar verjaardag te verrassen. De jarige was er blijkbaar niet bepaald mee ingenomen, want zij deed het geschenk van haar echtgenoot weer voor f 65 van de hand. „Zwart" zei gisteren de Tuchtrechter te Den Haag. „Neen" zei de winkelier, die moest terecht staan wegens de transactie van zijn vrouw. ,,'t Was een model voor mijn zaak en dat ontwerp moet betaald worden". De Edelachtbare kon het niet rijmen, dat men als particulier een tasch koopt, die vol gens den deskundige f 28 waard is en tegelijk als zakenman een hand vol geld neertelt voor een model. Bovendien vond hij het nïiet aardig van de jarige eega, om het cadeau te verkoopen, wat de schenker grif beaamde. In zijn vonnis wees de rechter de model- tasch toe aan den Staat der Nederlanden, terwijl er nog een boete van f 40 bij kwam. den anderen kant blijft het echter een tech nisch en economisch vraagstuk, terwijl ook het vervoer nog een woordje meespreekt. Algemeen is men van oordeel, dat men op den montage-bouw niet is ingeschakeld. Het is een vraagstuk, dat door de geheele wereld in studie genomen dient te wordenaldus onze zegsman. Momenteel zijn er achtduizend van de tienduizend woningen, die in ons vaderland dit jaar zuilen worden gebouwd, aanbesteed. KERKCONCERT TE NOORDWXJK a. ZEE. Wij vestigen gaarne de aandacht van onze lezers op het concert, dat morgenavond 8 uur wordt gegeven in de Ned. Herv. kerk te Noordwijk aan Zee door den Leidschen or ganist Hennie Schouten. Medewerking ver leent de zangeres mevr. Gertrude Schut. LEIMUIDEN. Na enkele teleurstellingen te er thans blijdschap in den kring der Geref. Kerk, nu ds C. Moens van Beverwijk het beroep naar de Geref. Kerk heeft aangenomen. Ds C. Moens werd 25 October 1910 geboren en is dus 35 jaar oud. Hij was hulpprediker te 's-Gravenzande en werd 3 Oct. 1943 beves tigd als Evangelisatie-predikant te Bever wijk. Een gemeente met grootsche toekomstplannen „De mensch ziet dingen eindigen, die hij niet heeft zien beginnen en hij ziet andere beginnen, die hij niet heeft zien beëindigen". Deze wijze woorden zijn aangebracht ïtn de hal van het Raadhuis te Alphen a. d. Rijn, waar zij voorkomen op een wandschildering, die op symbolische wijze belangrijke mo menten in het leven weergeven. Alphen, met zijn veeteelt en landbouw en sterk industrieel karakter, telt thans ca. 21.000 inwoners, zoo vertelde ons de heer J. Constandse, loco-secretarte dezer gemeen te, toen wij hem een en ander over den toestand en den gang van zaken in Alphen vroegen. De plaats is goed uïit den oorlog te voor schijn gekomen. Er zijn slechts 1 2 bom bardementen geweest, die echter in de buurt van de Gouwsluis nogal vrij ernstige schade hebben aangericht. Ook vielen er op de villawijk ..Hazeveld" eenige bommen. De Duitschers hebben in de oorlogsjaren vooral de motoren- en scheepsbouw gesti muleerd, iets, waar ze natuurlijk erg veel belang bij hadden.. En, informeerden wij, is Alphen ook nood lijdend? We keken er heusch een beetje verwonderd van op, toen het antwoord ont kennend luidde. Deze gemeente heeft de balans in evenwicht weten te houden; een knappe prestatie. En wat de vooruitzichten van deze plaats betreft, er gaat voor Alphen een zeer be langrijke periode aanbreken. Dat komt mede, doordat Alphen bijzonder gunstige verbindingslijnen heeft met A'dam, Haarlem, Le'iiden, Den Haag, Utrecht en meer plaatsen, alsmede bovendien goede Het accent van compositie naar de uitvoering verschoven Kort na de bevrijding verschenen in ver schillende bladen artikelen over de nood zakelijke vernieuwing van ons concertleven. Toen het concertseizoen begonnen was bleek echter al spoedig, dat de wil tot vernieu wing zich niet opgewassen toonde tegen de zucht om alles bij het oude te laten. Even als vroeger werden wij overstroomd met pianorecitals, waarop wij Beethoven en Cho pin konden hooren. Natuurlijk werden ook andere componisten gespeeld. Maar dat wij in enkele maanden tijds hier in Leiden vijf maal de Fantasie van Chopin te hooren kregen, driemaal de Mondscheinsonate, twee maal de Waldsteinsonate en tweemaal de sonate op. Ill, is toch wel veelzeggend. Hierin is midden in het vorige seizoen vrij plotseling verandering gekomen. Enkele beroemdheden als Lamond en Fanio Cha- piro trokken wel volle zalen, maar reeds na twee concertmaanden wezen verschillende symptomen er op, dat de belangstelling voor pianorecitals sterk aan 't luwen was. Een concert, dat in de groote zaal zou plaats vinden moest, „wegens gebrek aan belang stelling", in de kleine zaal worden gegeven. Een debuteerend pianist mocht zich, in weerwil van trekpleisters, als Mondschein sonate en etudes van Chopin, slechts In de belangstelling van vijftien betalende bezoe kers verheugen. Verschillende concerten werden afgelast, zoodat er midden December in Leiden op concertgebied plotseling weinig meer te beleven viel. Op zichzelf is het zeer begrijpelijk, dat vooral instrumentalisten, die nog naam moe ten maken, bij de samenstelling van hun programma's sterk rekening nouden met de wenschen van het publiek. Maar zij verge ten, dat dit publiek ten opzichte van reper toirestukken uitermate veeleischend is ge worden en zich nog slechts laat imponeeren door uitvoerende kunstenaars van groot for maat. Hier zitten wij midden in het eigenlijke probleem. In den loop der jaren is het accent namelijk verschoven van de compo sitie naar de uitvoering. Niet de schoonheid der compositie is voor vele concertbezoekers primair, maar de volmaaktheid der vertol king. De daverende bijval, dien groote vir tuozen soms wekken met de uitvoering van onbelangrijke stukken, is het bewijs voor de juistheid van deze uitspraak. Deze concert bezoekers geven er zich meestal geen reken schap van, dat zij veel meer geboeid worden door de virtuositeit en den „mooien toon", dan door de vertolkte compositie. Nog minder zijn zij zich bewust van de consequenties van hun instelling. Het is in- tusschen duidelijk, dat hun houding ertoe bijdraagt de compositie te degradeeren tot een middel, dat de uitvoerende musicus ge bruikt om zich als instrumentalist of als vocalist uit te leven. Wanneer de uitvoering praevaleert boven de compositie, is het dan niet beter om het musiceeren in den huise- lijken kring geheel achterwege te laten? Geen enkel dilettant kan zich meten met een groot uitvoerend kunstenaar en het is alleen de liefde voor de muziek, die het musiceeren tot een genot maakt, ondanks de onvolkomenheden der uitvoering. Een tweede punt is, dat de gemiddelde concertbezoeker een maximum aan muzikaal genot verlangt bij een minimum aan inspan ning. Zonder inspanning genieten kan men in 't algemeen slechts bij de uitvoering van bekende werken. Dus is het maximum aan muzikaal geno't voor de meeste concertbe zoekers de uitvoering van een bekend reper toirestuk in een volmaakte uitvoering. Wij willen geliefde repertoirestukken allerminst van de programma's verwijderen en zeker niet, wanneer deze superieur worden ver tolkt. Maar wij achten het toch noodzake lijk, dat aan belangrijke, weinig bekende werken een groote plaats wordt ingeruimd. Tenslotte is er een tijd geweest, dat ook de symphonieën van Beethoven onbekend waren. Deze werken hebben zich een vaste plaats op de concertprogramma's veroverd en er is geen enkele reden, waarom onbekende meesterwerken niet eveneens tot de gelief koosde repertoirestukken zouden gaan be- hooren. Voor den niet-ingewijde is het natuurlijk uitermate moeilijk om een modern meester werk, dat wat melodievorming structuur en instrumentatie betreft van geheel andere praemissen uitgaat dan een klassieke sym phonic, bij het eerste hooren te apprecieeren. Maar waarom kan een modern werk in één seizoen niet enkele malen worden gespeeld? Het Concertgebouworkest speelde betrekke lijk kort geleden op drie achtereenvolgende concerten „Le sacre du printemps" van Strawinsky en verschillende luisteraars heb ben mij verzekerd, dat zij bij elke volgende uitvoering intenser van het werk genoten. Wij zouden de leiding van het Residentie orkest, dat hier ter stede concerteert, willen vragen ook op deze wijze moderne meester werken populair te maken. Wanneer stukken als „La mer" en „Iberia" van Debussy „L'oiseau de feu" van Strawinsky eens en kele malen in een seizoen werden gespeeld, zou de geïnteresseerde luisteraar gelegenheid krijgen langzamerhand met het idioom van deze componisten vertrouwd te geraken. En jonge instrumentalisten die nog naam waterwegen.- Plannen tot het graven van een Heymansweteringkanaal, dat zal uit loopt in de Gouwe en wegen voor snelver keer rond de gemeente zijn in voorberei ding. Alphen zal zich vooral op industrieel ge bied gaan uitbreken, zoo verwacht men, en daar vloert uit voort, dat de bevolking zal toenemen, dat er woningen zullen moeten worden gebouwd, enz. enz. Trouwens, wat die woningbouw betreft, deze is ook hier zonder de toekomstige bewoners, net als overal, hard noodig. Het te daar een gezonde streek. Vóór den oorlog was het sterfte cijfer steeds iets minder dan over het ge heel e land. Sport en lichamelijke opvoeding worden in deze gemeente dan ook vrij veel beoefend. Er zijn diverse voetbal- en gymnastiekver- eenigingen, er is een waterpolo- en een tennisclub, terwijl de sportbeoefening bui ten schoolverband krachtig wordt gestimu leerd. Wat echter voor Alphen van groot belang is, - aldus besloot onze gastheer, Is, dat we een goeden burgervader krijgen. Deze uiterst belangrijke post is nlj al vrij lang onbezet. Dat Alphen een goede toekomst tegemoet gaat, daaraan twijfelen we niet en we ho pen, dat ook de wensch van een nieuwen burgemeester spoedig in vervulling zal gaan. De schepen voor Nederland Hit Amerika Ook in Indië zgn wy weer aan de markt. Eenigen tijd geleden kwam uit Amerika het bericht, dat voor rekening der Neder- landsche Regeering onderhandelingen wer den gevoerd over den aankoop van 41 sche pen. De Nieuwe Leidsche Courant verneemt thans, dat van deze vaartuigen er 13 besteld zijn door verschillende Nederland- sche scheepvaartmaatschappijen. De over blijvende 28 zijn Libertyschepen, die de Ne- derlandsche Regeering in de vaart brengt en die vervolgens aan belangstellende maat schappijen uitgegeven zullen worden. Ook in Ned.-Indië begint de Nederlandsche scheepvaart weer op gang te l.omen. Hoewel er veel schepen verloren gingen, is een maat schappij als de Java-China-Japan Lijn op het oogenblik weer met drie schepen, de Tji- manoek, Tjibasar en Tjibadak op de oude route in de vaart. De vloot zal weldra wor den versterkt met de voormalige troepen-, hospitaal- en evacuatieschepen Tjidane en Tjitjilenka, die op weg naar de Oost zijn om haar oude bestemming te volgen. Ook de Van der Helst is aan deze maatschappij toe gewezen. De beweringen, dat wij ons van deze lijn door de geallieerden zouden heb ben laten verdringen, zijn daarmee weerlegd. „Uit den duim gezogen", zegt prof. Schermerhorn Een der Haagsche bladen bracht Maandag avond het bericht, dat „bepaalde omstan digheden de functie van commissaris-gene raal voor prof. Schermerhom hardnekkig als zoodanig genoemd minder aantrek kelijk zouden hebben gemaakt. Het zou", zoo vervolgde dat blad, „niet zeker zijn, dat hij nog voor een dergelijke benoeming ln aanmerking zou willen komen"j De Nieuwe Leidsche Courant stelde zich vanochtend in verbinding met prof. Schermerhom, die ons mededeelde, dat dit bericht een fabeltje was en dat hij niet wist uit welken duim dit was gezogen. „Er is mij niets van bekend", zoo zeide h\j. SCHERPE CONTRÖLE OP FRUIT- DISTRIBUTIE. Nu Maandag a.s. de fruitdistributie ingaat hebben de controleurs opdracht gekregen scherp op te treden tegen clandestienen han del. Niet alleen de vracht, doch ook het voertuig moet in beslag worden genomen. De Regeering verzocht voorts den tuchtrech ters zware straffen uit te deelen. In de St.-Crt. van 16 Aug.. is bekend gemaakt, dat uitgeverijen zich in het ver volg zonder vergunning mogen vestigen. Erkenningen voor den groothandel lil pluimvee en wild moeten worden aange vraagd bij de betrokken Vakgroep Rochus- senstraat 373, R'dam en voor den detailhan del in wild en gevogelte Daendelsstr. 35, 's-Gravenhage. Te Adam is 70-jaar oud overleden ii? M. v. d. Horst, oud-direct, van het Gem. Energiebedrijf. Ind. studenten in Nederland hebben 30 geneeskundige studieboeken aan de biblio theek te Malang afgestaan als blijk van trouw aan de „Repoeblik Indonesia". Van 13 t.m; 15 Sept. wordt in het Con certgebouw te Haanem de eerste internat. Dahlia-expositie gehouden. De Ned. Commissie voor de uitvoering van het Belgisch-Ned. Cultureele verdrag zal aan 31 Ned. afgestudeerde studenten een studiebeurs verleenen, om hun studie in 1946/1947 in België practisch te voltooien. Het mooie raadhuis van de „ongekroonde hoofdstad" van de Rijnstreek, Alphen a/d Rijn moeten maken, zullen in hun eigen belang en in dat van ons concertleven, een anderen weg moeten inslaan. Wat voor zin heeft het eigen lijk om met bekende repertoiirestukken, die iedereen in de vertolkingen van meesters als Brailowsky, Cortot en Menuhin via de radio of de gramophoon kent, vergelijkingen uit te lokken? Zou het niet veel nuttiger zijn zich b.v. toe te leggen op onbekende kamermu ziek? Er zijn prachtige kamermuziekwerken (o.a. het trio en de pianoquartetten van Fauré, het quintet van Florent Schmitt), die zelden of nooit worden gespeeld. Wanneer jonge kunstenaars in deze richting gaan werken ligt voor hen nog een uitgestrekt terrein braak. Een aparte plaats in ons concertleven nemen de orgelconcerten in. In Leiden heeft K. en O. er een zestal in de Pieterskerk georgani seerd, waarvoor de belangstelling veel grooter had kunnen zijn. Wij hebben de naar verhou ding geringe belangstelling voor kerkconcerten al eens eerder onder de loupe genomen en wille ner thans niet verder op ingaan. Alleen achten wij het belangrijk dat het publiek niet alleen gelegenheid krijgt de vooraan staande Nederlandsche organisten te hooren. maar ook de groote buitenlandsche. Wanneer buitenlandsche pianisten als Orloff en Janine Weil hier komen concerteeren, waarom dan het publiek niet ook gelegenheid gegeven om met organisten als Marcel Dupré, André Marchal en Flor PeeteTs kennis te maken. Wij zullen de verleiding weerstaan om nog meer wenschen kenbaar te maken. Voorloopig zijn wij al blij, wanneer er in het volgend seizoen enkele in vervulling gaan. Hennie Schouten. De P.T.T. neemt een proef met een tweeden omroepzender te Makassar, welke uit zal zenden op de golflengte 59—64 meter. AANVRAGEN VOOR DE 3 OCTOBER- MARKT. De aanvragen voor een standplaats op bo vengenoemde markt, welke uitsluitend wordt gehouden op de Beestenmarkt, de Nieuwe Beestenmarkt en de 2e Binnenvestgracht, dienen vóór 29 September a.s. te worden ingediend, onder vermelding van de te ver koopen artikelen, aan het Bureau van den Markt- en Havendienst, Waaggebouw te Leiden. Bepaald is achter, dat vleeschwaren in geen enkelen vorm worden toegelaten (broodjes met vleesch, worst in het zuur e.d. mogen dus niet verkocht worden), terwijl geen oliebollen- en andere gebakkramen mogen worden geplaatst. Kermis vermakelijk, heden, van welken aard of grootte ook, als vischvangen, touwtrekken, ballenwerpen, rad van avontuur, loterij e.d. worden ge weigerd. Op de toegangswegen tot het feest terrein mogen geen standplaatsen worden ingenomen. VOORHOUT. De plaatselijke muziekvereeniging ,,St. Cecilia" behaalde op het gehouden muziek concours te Langeraar een len prijs met 102 punten in de afd. „marsohToopen" en een 2en prijs met 299 punten in de le atfdeeling Harmonie. Met dit succes heeft haar 70-j. directeur, de heer M. Bolderdijk uit Leiden, zijn verbintenis met Voorhout afgesloten. Zaterdagavond 24 Aug. zal de muziek- vereen-igmg ,,St. Cecilia" een openluchtcon cert geven aan het „Soldaatje", speciaal voor de bewoners in onzen achterhoek. Met verwijzing naar het desbetreffende persbericht d.d. 15 Aug. 1946 kunnen vanaf heden t/m. 24 Aug. .aanvraagformulieren voor klompen worden afgehaald en inge diend. Bij indiening aanvraagformulieren tweede distributies tam kaart medebrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 7