Weike kansen heeft 'n kind op de Middelb. school? Euwe en Botwinnik weer samen aan den kop NIEUWE LEEDS CHE COURANT 4 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1916 Cijfers, welke een waarschu wing bevatten n*) Na het totaalbeeld dat wij hebben gegeven Willen wij dit thans voor enkele school typen afzonderlijk nagaan, omdat elk type toch weer zijn eigenaardigheden heeft, die in het totaalbeeld verloren gaan, waarvoor wij kiezen de gymnasia en de hoogere bur gerscholen A en B met 5-jarigen cursus. Wij vatten daarbij de cijfers eenigszins an ders samen dan wij zooeven voor het totaal deden en geven dan voor elk der genoemde schoolsoorten telkens drie cijfers, en wel a) degenen, die hun diploma in den nor malen tijd behaalden (met inbegrip van hen, die naar een ander schooltype overgin gen en daar in den normalen tijd een di ploma behaalden); b degenen, die wèl hun diploma behaal den, doch hierover langer deden dan nor maal (alsvoren): c) degenen, die vroeg of laat strandden (met inbegrip van hen, d!e een of meer malen naar een ander schooltype overgin gen). Schoolsoorten a b c Totaal Gymnasia 238 372 390 1000 H. B. S.-sen B 5 j. c. 219 303 478 1000 H. B. S.-sen A 5 j. c 237 196 567 1000 Indien men deze cijfers objectief en cri- tisch beziet, zal men moeten erkennen, dat de resultaten poover zijn. Tegenover 22 d 23 leerlingen, die het gestelde doel vlot be halen, staan er 77 a 78, die óf met groote moel-te èf heelemaal niet slagen. Vooral de laatste categorie is ontstellend groot; 39 pet. op de gymnasia, 48 pet. op de hoogere bur gerscholen B en niet minder dan 57 pet. op dc hoogere burgerscholen A. Het komt ons niet juist voor, dit materiaal louter als wetenswaardigheid te serveeren. Er kunnen immers voor de hand liggende conclusies uit de vermelde gegevens getrok ken worden en het komt ons belangrijk voor, dat deze gevolgtrekkingen een ieder helder voor oogen worden gesteld. In een hoofdartikel van een der dagbladen werd onlangs geschreven, dat ,,het gevolg van de uitbreiding van het M.O. is, dat de aard, het gehalte van de leerlingen anders is geworden. De klacht, dat het onderwijs te intellectualistisch is, wordt ongetwijfeld ook ingegeven door een andere, mindere waar deering van het verstand, door de devaluatie daarvan ten gunste van het gevoel." De schrijver wijst er voorts op, dat de oorzaak van deze klacht nog meer ligt in het feit, dat door den grooten toevloed van leerlingen het gemiddelde peil van de in- tellectueele begaafdheid afneemt en veel bi m'n jongen wat bereiken? Wanneer ze zóó naar de boeken grijpen kimt u veelal wel gerust zijn leerlingen nu voortkomen uit een weinig of Biet intellectueel ingesteld milieu. Het komt ons voor, dat de schrijver hier den spijker op den kop slaat. Ons huidige gymnasiaal en middelbaar onderwijs is de cijfers toonen het zonneklaar aan niet geschikt voor de massa van de rijpere jeugd. En toch duurt de toeloop naar deze soort van onderwijs onverminderd voort. De progressieve schoolgeldregeling werkt dit streven in de hand, terwijl afdoende selec tiemethoden het zgn. toelatingsexamen ten spijt nog steeds niet bestaan. En dit alles geschiedt veelal onder de zoo goed bedoelde, maar zoo dikwijls verkeerd uit komende leuze: „Mijn kinderen zullen het beter hebben en meer worden dan ik". Hier is met alle waardeering voor de soms roerend-goede bedoelingen een ernstige waarschuwing op haar plaats. Wilt gij Uw kind hoogerop brengen, uitstekend! Maar dwing het nooit om in dit opzicht iets te volbrengen, waartoe het krachtens zijn geestelijken aanleg niet in staat is. Houdt U goed voor oogen welke practische kansen Uw kind heeft, voordat U besluit het naar een middelbare school te zenden. In de tweede plaats een woord aan het adres van hen, die meenen dat het niet erg is, indien een leerling er een paar jaar langer over doet dan normaal. Als hij het diploma maar behaalt, zoo redeneeren zij, dan komt de rest er niet op aan. Misschien hebt U wel eens gedurende kor- teren of langeren tijd werk moeten doen dat boven uw kracht ging. Indien dit zoo is dan zult u zelfs als u 't er goed hebt afgebracht vrij zeker na afloop blij zijn geweest dat het achter den rug was. Een gevoel van eerlijke opluchting, dat deze be proeving voorbij was. Dit nu is het gevoel waarmede uw kind enkele op zichzelf staande uitzonderingen buiten beschouwing gelaten dagelijks te worstelen heeft, indien het gedwongen wordt een schoolprogramma af te werken, dat boven zijn geestelijke capaciteit ligt. De tijd, welke in den schoolleeftijd vrij behoort te blijven voor ontspanning en gepast ver maak, wordt dan geheel of ten deele op- geëischt door de noodzaak om te blokken. Waarlik, men kan een kind onzegbaar kwellen door het geestelijken arbeid te laten verrichten, welke boven zijn krachten gaat. En dan, ook voor de ouders is het geen pretje, als hun kind eerst moeilijkheden met 't werk heeft, dan moet blijven zitten en dus achterblijft, en tenslotte als „gestrand" de school moet verlaten. Goede ouders zul len met hun kinderen mede leven en vaak ook medelijden. En toch, bij wie ligt-de fout? Bij de kinderen of bij de ouders? Ook in dit opzicht bestaat er alle aanleiding om de eenvoudige cijfers, welke wij in ons vorige artikel vermeldden en zoo aanstonds nog eens zullen samenvatten, goed voor oogen te houden. En dan tenslotte willen wij nog wijzen op de noodzaak om zuinig met de openbare middelen om te springen. De kosten van het totale Nederlandsche onderwijs, voor zoover uit de Overheidsklassen betaald, be dragen rond f 190 millioen per jaar. Het gymnasiaal en middelbaar onderwijs vraagt MENEER JAN MET DE PET Jan-met-de-pet is een echte Nederland sche uitdrukking. Wij zijn nl. gewend in „x klassen' te denken en één van die klassen was tot nu toe Jan-met-de-pet. Wds, want de nieuwe pettenprijzen zullen van hem een historische figuur maken. Er zal nl. in de toekomst heel wat voor noodig zijn om tot deze categorie te he- hooren. Wie- niet over een vette beurs beschikt, zal zich dit eenvoudige hoofd deksel niet meer kunnen aanschaffen. Jan-met-de-pet wordt minstens: meneer Jan met de pet. Blijkens een in de St.-Crt. van 15 dezer opgenomen prijsregeling voor petten zal een gewone pet, uitgevoerd in de meest voorkomende stoffen, in het algemeen f 45 kosten. De duurste gewone pet kost f 7.70. Wanneer men zelf stof en voering leveert, mag het maken niet meer dan f3.50 kosten. Boeren- en uniform petten komen hooger, de zg. Etonpetten kinderpettenlager in prijs dan de ge wone petten. Drie kwart van de productie moet uit eenvoudige petten bestaan. Wanneer de bakker de school van Kees Boeke weer van het noodige heeft voorzien, rent de heele bevolking naar de koffietafel; ook twee van onze prinsesjes. En even later wordt gestart: „Hap!" zegt Beatrix. hiervan rond f 22 milli'oen of ongeveer 350 gulden per leerling, d.w.z. elke leerling, die eenmaal blijft zitten kost aan de Neder landsche gemeenschap f 350. Indien men voor een oogenblik aanneemt, dat dit ver loren geld is welke stelling in haar al gemeenheid eerst nog bewezen zou moeten worden kan men met behulp van de door ons vermelde cijfers berekenen, hoeveel geld er per jaar op deze wijze, bij het middelbaar onderwijs verloren gaat. Dit is niet minder dan f 17 millioen of 75 pet. van de totale kosten. Dit is ontstellend. Ook hier rust op ouders en opvoeders de dure plicht zich af te vragen of zij, wellicht zonder dit te wil len, ja wellicht zonder dit te vermoeden, mede verantwoordelijk zijn voor een ge deelte van deze verspilling. Men zal, na het vorenstaande gelezen te hebben, wellicht van oordeel zijn, dat de teneur van deze beschouwing wel bijzonder pessimistisch is. Dat wel zeer sterk de na druk is gelegd op de kwade kansen en dat de goede kansen verwaarloosd zijn. Toch houde men in het oog, dat wij niet over dreven hebben. De nuchtere cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek liegen niet. Zij spreken een klare taal, welke met allerlei gevoelsargumenten niet kan worden weerlegd. De conclusies uit het materiaal zijn niet opwekkend, wij geven het gaarne toe, doch wij houden er ons van overtuigd, dat zij goeddeels door onwetendheid zijn veroorzaakt. Als het gevolg van deze arti kelen mag zijn, dat er op dit gebied een beter begrip gaat heerschen/ dan zullen wij ons reeds ruimschoots beloond achten. Dan zullen op den langen duur stellig de mid delen worden gevonden om de moeilijkhe den en de verspilling, welke wij signaleer den, sterk te verminderen, hetgeen niet anders dan heilzaam kan zijn voor kinde ren, ouders, opvoeders, het onderwijs eri den Staat. De kansen. Ten slotte geven wij dan de gemiddelde practische kansen van een kind ip de mid delbare school in cijfers weer. Een leerling van een gymnasium heeft 24 kans om in 6 jaar zijn diploma te behalen. Hij heeft 60 kans om dit di ploma vroeg of laat te verkrijgen. Hij heeft 40 kans om te mislukken. Een jongen heeft betere kansen dan een meisje. Een leerling van een hoogere bur gerschool B heeft 22 kans om in 5 jaar af te studeeren. Hij heeft 52 kans om dit diploma vroeg of laat te ver krijgen. Hij heeft 48 kans om te misluk ken. Een meisje heeft veel minder kans op succes dan een jongen. Een leerling van een hoogere bur gerschool A heeft 24 kans om in 5 jaar te slagen. Hij heeft slechts 43 kans om vroeg of laat -het diploma te be halen, terwijl hij- 57 kans heeft om te mislukken. De kansen van de meisjes zijn op dit schooltype bijzonder klein. (Het eerste artikel stond in ons blad van 10 Aug.). Rus behaalt net remise tegen Denker De heer H. H. J. Slaverkoorde telefoneer de ons vanochtend uit Groningen: Er stonden in de zesde ronde verscheidene belangrijke partijen op het programma, die de onderlinge volgorde der leiders kon ver anderen. Over de geheele linie werd ver woed gestreden en de talrijke toeschouwers hebben hun hart kunnen ophalen. Vooral de partij Botwinnik— Denker stond in het centrum der belangstel ling. Beide meesters be twistten elkaar energiek de leiding. Het was een Spaansche partij met de z.g.n. open verdediging, die Denker zeer goed be handelde. Hij gaf in feite aan, wat er moest gebeuren en Botwinnik, die zioh buitengewoon verdedigde, kwam bijna in tijdnood. Aan het ein de der eerste zitting scheen het, dat Denker BOTWINNIK beslissend voordeel had behaald, door door zeer' RECHTERLIJKE MACHT EN NOTARIAAT. Aan mr L. J. v. 't Hooft is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rechter-plaats- vervanger bij de Arr. Rechtbank te 's-Her- togenbosch, terwijl op verzoek is ingetrok ken de benoeming van mr J. van Bosse te 's-Gravenhage tot plv. voorzitter van het Haagsche Tribunaal. Tot notaris te R'dam is benoemd A. Meerstadt aldaar, terwijl aan P. J. J. v. Acker op zijn verzoek eervol ont slag is verleend als notaris te Udenhout. BENOEMINGEN BIJ DE P.T.T. De heer C. de Klyyver, referendaris der Telefonie, is mi.v. 1 April j.l. benoemd tot inspecteur der Telefonie. De heer J. de Jong, commies bij de P.T.T., is m.i.v. 1 Aug. j.l. benoemd tot hoofdcommies, met aan wijzig als directeur van het P.T.T.-kantoor te Dieren. precieze verdediging van Botwinnik werd re mise aangenomen. Vanzelfsprekend trok op de partij SzaboEuwe de aandacht. Onze na tionale kampioen deed zich weer eens van een verbidenden kant kennen. Hij speelde fel op winst en koos daartoe een variant van het aangenomen dame-gambiet, die hij bij zonder goed beheerschte. Euwe nam resoluut de le'iding en gaf in het verloop van den strijd zijn dame voor twee torens plus een pion. Hierdoor kon zijn positioneel voordeel in een mataanval worden omgezet, die Szabo noopte na 42 zetten op te geven. Ook de andere concurrenten, Srnyslov en Stoltz waren goed op dreef. Srnyslov onder vond van O'Kelly in het begin goeden tegen stand, doch de Belg geraakte in tijdnood en moest na 41 zetten opgeven. Stoltz moest tegen Najdorff met een ge lijkspel genoegen nemen in een partij, waarin laatstge noemde de grootste moeite had om verlies te ontgaan en tenslotte zijn redding in j/.- t hoofdzaak dankte aan het \if( feit, dat er loopers van on- gelijke kleur op het bord bleven. Boleslavsky speelde met zwart tegen Steiner f Door een tijdelijk da-me- offer kreeg hij een scherpen aanval, die na 40 zetten tot torenwinst en dus tot over- DENKER winning leidde. Yanovsky behaalde zijn eerste winstpunt en wel tegen Vidimar. Guimard verloor van Flohr. Ook Bernstein won voor de eerste maal. Lundin werd in een langdurig dame-eindspel in tem- podwang gebracht en moest opgeven. Kott- nauer behaalde een zege op Kotov. Tarteko- wer en Christoffel speelden remise. De stand in de kopgroep is momenteel: Euwe en Bot winnik, 5'/a P-; Denker, Stoltz en Srnyslov, U/fe p.; Tartakower en Flohr, 4 p.; Najdorff, 3V2 p. Vandaag staan de volgende partijen op het programmaDenkerVidmar; Boleslavsky Botwinnik; O'KellySteiner; Bernstein Srnyslov; Stoltz—Szabo; Flohr—Na jdorfr; Tartakower—Guimard Kotov—Christoffel; Ya novskyKottnauer. Euwe ontmoet vandaag den 42-jarigen Zweed Lundin, die volgens zijn eigen uitspraak, tegen onzen landgenoot kansloos is. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Axel P. J. Pennings te Wa« mei e.a.; te Edam J. v. Rossum te Amers foort (Ver. v. Vrijz. Herv.); te Harkstede en Schaemer J. G. U. v. Hoogstraten te 's-Gra- venpolder; te Oldehoorn en Nes (toez.) M. E. v. d. Veen te Steenwijkerwold. Aangenomen: naar Schiedam (6e pred, pl.) H. W. Hemmes te St. Anna Parochif; naar Vorden E. B. Rijnders te Nieuwolda. Bedankt: voor Elburg J. J. Timmer te Harderwijk; -voor Kamperland J. den Hollan der te Haamstede. Geref. Kerken Beroepen: te Borne D. v. d. Wielen te Boornbergum. Bedankt: voor A'dam-Noord H. J. Pilon te Haren (Gr.); voor Hoornsterzwaag L. W. Muns te De Hey-Tuindorp. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen: te Er-melo H. Knoop te R'dam-Delfshaven; te Hoogkerk C. Stam te 2de Exloërmond. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Kraibbendijke en te Wer kendam H. Ligtenberg te Vlaardingen, die bedankte voor Middelharnis. Bedankt: voor Terneuzen W. C. Lamain te Rijssen. HET HOOGER ONDERWIJS TE MALANG Te Malang wordt thans hooger onder wijs gegeven in rechten, medicijnen, land bouwkunde, technologie, pharmacie en chemie. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 20 Aug. Geslaagd voor artsex. le ged.: J. A. Noordijk en J. A. I. V. Prooije te 's-Gravenhage en G. van Baren te Zeven hoven. Geslaagd voor het artsex. 2e ged.: H. J. V. Maanen te 's-Gravenhage; J. A. Hermaans te Delft; L. Kuenen te Leiden; mej. J. C. Lorriier te Oegstgeest. EXAMEN M.O. TEEKENEN. 's-GRAVENHAGE, 20 Aug. Geslaagd voor M.O. teekenen acte MA: mej. A. C. Eisendorn, A'dam; mej. E. J. Noordhof, Bloemendaal; A. Th. J. Gieles, Bergen op Zoom; J. Koll, R'dam; H. W. M. Liesker, Voorburg; K. v. Olphen, Den Haag. IPaar bevinden zich onze zeeschepen? Agatha, 14 v. Singapore te Manilla; Beng- kalis, v. Australië n. R'dam, 16 v. Aden; Blommersdijk, 17 v. New Orleans n. Antwer pen en R'dam; Castor, 16 v. La Guayra te New York; Hermes, v. Ghristobal n. A'dam, 17 v. St. Michaels; Jaarstroom, 17 v. Hong kong te Colombo; Jobshaven, 20 v. Rosario te Antwerpen verw.; Joh. van Oldenbarne- velt, (thuis-r.), p. 18 Gibraltar; Johan de Witt, 18 v. Batavia n. A'dam; Kota Agoeng, 19 (nm.) v. Batavia te R'dam; Larenberg, v. Montevideo n. A'dam, 17 te Bahia; Macorna, 16 v. Algiers n. Aruba; Marpessa, v. Bahrein n. Grangemouth, 16 v. Port Said; Macuba, 16 v. Singapore te Abadan; Perna, 14 v. Expernis te Curasao; Salland, v. A'dam n. B. Aires, 17 te Bahia; Said ja, 18 v. Karachi te Bahrein; Tegelberg, v. Batavia n A'dam, 17 te Suez; Tasman, 18 v. Auckland te Bris bane; Takoelandang, v. Portland,, 15 v. Hono lulu; Volendam, v. Bribane n. R'dam, 19 te Sydney; Van Honthorst, 17 v. Huelva n. A'dam; Van Ostade, 18 v. Paramaribo 11. Georgetown. En wanneer uw dochter zonder dwang zich op deze manier met de pen amu seert, laat ze dan kalm haar gang gaan. TIJDELIJKE RANG VAN REPATRIEERENDE MILITAIREN. Voor militairen van de Kon. Marine, die uit de Overzeesche Gebiedsdeelen repatrieeren, en tijdelijk tot een hoogeren rang zijn bevorderd, is bepaald, dat zij dezen rang behouden tot twee maanden na aankomst in Nederland, ten zij zij voor dien datum voor een nieuwe plaat sing of ontslag in aanmerking komen. Ook be houden zij den rang tijdens een eventueele ziekteperiode, welke het gevolg is van ziekte of ongevallen, die met den dienst in verband staan. Indi'ê economisch (Vervolg van pag. 3) Opvallend is het vertrouwen in den gang van zaken van het Indische bedrijfsleven, dat in ondernemerskringen aan den dag wordt gelegd, als maar orde en rust zijn hersteld. Men twijfelt niet of er zal nog een belang rijke taak voor de Nederlandsche onderne mers in Indië zijn weggelegd. Aan vele uit- voerproducten bestaat overal in de wereld groote behoefte en des te meer betreurt men, dat reeds zulk een kostbare tijd is verloren gegaan. Natuurlijk realiseert men zich zeer wel, dat als de wederopbouw weer kan beginnen, een arbeid verricht moet worden, welke groote in spanning en financieele offers zal kosten. Ook deze zijde der zaak heeft onderscheiden as pecten, waarop wij thans niet kunnen ingaan. Primair is thans de taak, te geraken tot herstel van orde en rust. Er kan niets op Java en Sumatra begonnen worden alvorens het daartoe gekomen is. De Groote Oost en Borneo vormen een bewijs, dat, zoodra de orde is hersteld, het zakenleven zich gaat ont plooien. Laat ons hopen, dat er t.o.v. Java en Suma tra nog niet te veel bedorven is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6