Van Mook: Ook anderen komen in Indiëaan bod Deutsche studenten prutsen op 'n zolderkamer Kerkelijk leven in Amerika HTE UWE LEID SC HE COURANT 3 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 Laat mij maar loopen. De Australiër Cook won gisteren een weddenschap door van Zuid- naar Noord- Australië te wandelen achter een krui wagen, een afstand van 2100 km. Hij moest nog 75 km, om definitief aanspraak te maken op den prijs, doch de kruiwa genvoerder heeft zoo den smaak te pak ken, dat hij besloot naar het 2100 km ver der gelegen Perth te wandelen, dat hij voor Kerstmis bereiken wil. ongeloof, maar ook, hoe vele kerken de kansels gebruiken om dergelijke theorieën te verkondigen. In veel modernistische ker ken van Amerika staat men nog op het standpunt waarop het nu gelukkig tanend wetenschappelijk Modernisme in ons land eenmaal stond. De gevolgen hiervan zijn verschrikkelijk geweest. Wereldgelijkvormig heid is één van de gevolgen. Een zeker commercialisme is een tweede. De kerk is hier en daar tot een handelsbank verlaagd, die middelen als cocktailparties en dans avonden gebruiken om de fondsen te doen rijzen. In de derde plaats zijn Kerk en Staat daar niet voldoende gescheiden: de predi kanten beoefenen meer politiek dan gods dienst. In de vierde plaats is daar het kleur- en rasprobleem, waarin de kerken lang niet altijd de juiste positie innemen en vergeten dat God „uit éénen bloede het gansche geslacht der menschen' gemaakt heeft. In de vijfde plaats is er het ritualisme dat het Evangelie vervangt door den vorm; de toga van den dominee is daar belang rijker dan de vergeving der zonden. Einde lijk is er een algemeene slaapzucht: gemoe delijke kransjes en tea's doen de menschen gerust indommelen. Dit zijn enkele van de zwakke plekken in de meer modernistische kerken van Amerika. Maar daartegenover staat het feit dat veel kerken dit gevaar inzien en nu buitengewoon krachtig en openlijk daartegen getuigen. Zoowel orthodox Baptisten als Methodisten, doen kerkelijk prachtig werk en roepen, om met den Lutheraan Walter A. Maier te spreken: „America, turn to Christ!" „Amerika, keer terug tot Christus!" 'Over de radio, van de kansels, door geschriften, attaqueeren zij deze bolwerken en ik moet zeggen, dat het dikwijls een hartverheffend genot was, deze mannen als paladijnen van het Bijbelsch geloof hun getuigenis te hoo- ren geven. In dit verband mag ik zeker niet vergeten „Moody's Bible Institute" te Chicago te noemen, een school waar dui zenden jonge menschen worden opgeleid, die later Amerika inzwermeh als enthou siaste leeraars en predikers van „the sound Gospel, het onvervalschte Evangelie van Jezus Christus. Deze school heeft een eigen radio-uitzendinstallatie, en het was mij een eer van daaruit voor het Amerikaansche volk te hebben mogen broadcasten. Bijzondere vermelding verdient the Dutch Reformed Church en the Christian Refor med Church. Deze beide beschouw ik meer bijzonder (met de Presbyteriaansche) als mijn eigen kerken. Het woord „Dutch", voor de eerste gevoegd, wijst aan dat zij van Hollandschen oorsprong zijn. Ongeveer een eeuw geleden gesticht door emigranten uit Holland, onder leiding van een man als Dr Scholten (een bewogen en boeiende ge schiedenis. die waard is beter gekend te worden!) leven deze twee kerken, helaas, gescheiden, ofschoon zij één belijdenis heb ben en die beide willen handhaven. Zij hebben ieder hun opleidingsschool, Hope- college, het seminarie te New-Brunswick, en Calvin-college. Het kerkelijk leven is er frisch, gezond en niet kleinzielig of bekrom pen. Men twist er niet over de vraag of er een paar gezangen minder of meer in den kerkelijken zangbundel voorkomen, maar Zingt er eenvoudig driehonderd! Op Paschen stond ik midden tusschen de bloemen op den kansel in deChristian Reformed Church, dat is, de Gereformeerde Kerk! Waarom toch ook niet! Waarom zullen wij het feest van het Leven, dat uitbrak uit den dood, niet vieren met bloemen en plan ten? En jubelende koren! De koristen komen op in een zwarte of paarse toga, alles even frisch en mooi! 't Is immers voor God! Kunt u het niet begrijpen dat ik den eersten Zondag na mijn terugkeer in Den Haag, meende te moeten preeken over: „Wie is zij (de Kerk), die er uitziet als de dage raad. zuiver als de zon, schoon als de maan. schrikkelijk als slagorden met ba nieren." Het bewustzijn van de kerk moet zijn het bewustzijn van den dageraad! Ver diept u er eens in, collega's van alle denominaties; 't is een tekst uit duizenden; 't begint in u te branden als vuur als u erover preekt! God zegene deze twee kerken in Amerika, met prachtmenschen als Prof. Milton J. Hoffman, Dr. H. Beets, den fijnzinnigen Dijkstra uit Grand Rapids. Mijn hart heb Ik bij u gelaten. £>ARMWAQ.TIG-HeiD VÖÓg fèEC-HT? Overigens vertelde hij weinig belangrijks Dr. Van Mook heeft gisteren, zooals in een deel der vorige editie vermeld, als zijn ver wachting uitgesproken, dat alle Britsche troe pen in Ned. Indië vóór 1947 door Ned. troe pen zullen zijn vervangen. Hij wees er met nadruk op, dat er geen enkele wijziging in de algemeene grondslagen van de Ned. politiek was gekomen of zou komen. Basis is nog Volgend jaar 4 montage-woningen per dag De Vries Robbé gaat er zich op instellen. Volgend jaar zullen in enkele grootere ge meenten van ons land in totaal 1000 „Mon tagewoningen" volgens het Engelsche systeem- Airey worden gebouwd. Gedurende de ko mende maanden zullen de maatschappijen „De Vries Robbé" en „Beto-ndak Arkel" zoo danig met een speciaal voor dezen bouw noodige fabrieksoutillage, resp. voor de staal- en de betononderdeelen worden uitgerust, dat zij 4 woningen per dag kunnen afleve ren. De muren en fundeeringen zullen van beton en staal, de vloeren en daken van hout zijn. Zij zullen even duur zijn als de traditioneel gebouwde huizen. Op een Londensóhe scheepswerf is een motorboot gebouwd, die in drie dagen den Oceaan zal kunnen oversteken. steeds de Regeeringsverklaring van 10 Febr. en wat in Malino bereikt is. Verder zeide hij, „dat niemand zou wenschen, dat een con structieve, 'en niet-extremistisahe Indonesi sche groep zou worden ontbonden". Dr. Van Mook vertrouwde er op, dat, nog voordat de toekomstige onderhandelingen zouden zijn begonnen, de evacuatie uit het binnenland zou zijn hervat. De Commissie- Generaal zal waarschijnlijk in de eerste helft van September arriveeren. Aan een even- tueele oplossing zullen de Staten-Generaal hun goedkeuring moeten hechten, doch dr. Van Mook ging van de veronderstelling uit, dat de Commissie-Generaal wel zou weten, welke overeenkomst voor de meerderheid van de St.-Gen. aanvaardbaar zou zijn. Op de conferentie te Pangkal Pinang, waar dr. Van Mook persoonlijk tegenwoordig zal zijn, zullen ook vertegenwoordigers van tot dusver niet gehoorde politieke partijen of andere erkende organisaties binnen elke zg. minderheidsgroep uit het geheele onder ge allieerde of Ned. controle staande gebied worden gehoord. Naast het politieke aspect van het Indische vraagstuk verdient ook het economische alle aandacht. Het is bekend, hoe de positie der voornaamste cultures was bij de capitulatie der Japanners. De suikercultuur heeft aanzienlijk te lijden gehad van den vijand. Diverse fabrie ken zijn afgebroken, machines verwijderd, gronden werden gebruikt voor den verbouw van andere gewassen. De rubbertuinen zijn vrij behoorlijk den oorlog doorgekomen. Slechts een beperkt deel der boomen werd gerooid en men verwachtte een beteren tap tengevolge van de rust, welke de rubberboomen hadden genoten. De thee cultuur heeft te lijden gehad van de verniel zucht der Japanners. Diverse aanplantingen zijn gekapt om plaats te maken voor andere gewassen. De boomen werden niet onderhou den, zoodat zij te ver zijn doorgegroeid. De kinacultuur stond er best voor, omdat de vijand de waarde van den kinabast erkende. De koffietuinen hebben eveneens van de ver nielzucht te lijden gehad. De tabakscultuur op Java zou, daar het een éénjarig gewas is, vrij spoedig weer op gang gebracht kunnen wor den. De Deli-tabakscultuur staat er slechter voor, daar naar men aanneemt, de gronden door teelt van andere gewassen uitgemergeld zijn De tinwinning op Banka en Billiton begint verrassende teekenen van herstel te vertoo- nen, terwijl aan het herstel der olievelden op Borneo hard gewerkt wordt Aldus is in het kort de situatie van het bedrijfsleven in Indië. De totale oorlogsschade wordt geraamd op niet minder dan 6 8 mil liard gulden. De verwikkelingen met de nationalistische beweging hebben echter de vooruitzichten, welke bij de capitulatie van Japan bestonden, aanzienlijk gewijzigd. Als men de jaarversla gen der Indische ondernemingen leest, stuit men telkens op de mededeeling, dat men na genoemd tijdstip niets meer omtrent de si tuatie op de ondernemingen weet. Het binnenland van Java en Sumatra is voor de Nederlanders afgesloten, zoodat de wederopbouw der bedrijven geen aanvang kan nemen. Vele kostbare maanden zijn nu al ver streken, welke de schade aanmerkelijk zullen blijken'te hebben verhoogd. Het oestuur der Amsterdam Rubber Cultuur Mij deelde b.v. mede, dat verwacht moet worden, dat de gevolgen van het extremistische beheer desastreuzer zullen zijn dan die van de Japan- sche bewindvoering. Men houdt het voorts voor vrijwel zeker, dat de belangrijke voorraden cultuurproduc ten, welke op de ondernemingen aanwezig waren, inmiddels door de extremisten groo- tendeels zijn afgevoerd. De heer W. F. Pahud de Mortanges, lid der firma H. G. Th. Crone te Amsterdam, had het in een onderhoud over „plunderende horden". Het verlangen naar het herstel van orde en rust is in kringen der Indische ondernemers begrijpelijk zeer groot. Men popelt om den wederopbouw der bedrijven ter hand te kun nen nemen waarin men verhinderd wordt door de slepende crisis op staatkundig ge bied. De directie der Handelsvereen. „Amster dam" merkte in dit verband op, dat de gang van zaken zeer teleurstellend is, nu men zoo veel maanden na de Japansche capitulatie nog niet aan den wederopbouw kan beginnen. Het is, aldus de directie, zeker niet voor tegen spraak vatbaar, dat zonder rust en orde wel vaart onmogelijk is. En de heer v. d. Mark, vice-voorzitter van de Rubberplanters vereen, aan de Oostkust van Sumatra, sprak als zijn meening uit, dat een spoedig herstel van het Deliland mogelijk is, indien in den loop der komende maanden de Oostkust volledig bezet wordt en gezuiverd van terroristen; zoo niet, dan zullen de ge volgen van ernstigen aard zijn. Een militaire bezetting op korten termijn werd door hem van essentieel belang geacht. Herstel van orde en rust zou niet alleen in het belang van het bedrijfsleven zijn. maar ook in dat van de bevolking zelf. De heer v. d. Mark vertelde, dat op het oogenblik minder voedselgewassen worden verbouwd dan in vorige jaren, als gevolg van de belastingen, door de TH.I. opgelegd, en de actie der ter roristische benden, die zich om de minimale behoeften van de bevolking niet bekommeren. (Vervolg op pag. 4). Tot de dagelijksche bezoekers van de school van Kees Boeke te Bilthoven be hoort de bakker. En als hij dan z'n waren heeft afgeleverd zijn er altijd wel leer lingen, die een eindje op zJn kar mee willen rijden. Vooral Prinses Beatrix houdt van liften. Vliegtuigbouwers in spe weten wat behelpen is „Gaat u even mee, we hebben nog een tweedekker op zolder staan." Een dergelijke invitatie wordt natuurlijk nooit afgeslagen en men heeft er zelfs het klimmen van 3 trappen voor over, om een paar vliegtuigen op zolder te zien staan. Konden we eerst onze ooren niet geloo- ven, aldus „De Msb.", toen we boven kwa men, op een ruimen zolder van het T.H.- gebouw aan de Julianalaan, meenden we aanvankelijk te droomen. In al haar schoonheid staat daar een com plete tweedekker Fokker C 5, als een groote vogel in een kooi. Het is een toestel, zooals we vóór den oorlog zoo vaak in de lucht hebben gezien. Ook een groote ééndekker van het Fokker T. 9 type staat in gedeelten opgesteld, even als een half afgewerkte vliegboot van Fok ker B 4, een type, dat alleen als studiemate riaal wordt gebruikt. Op een qnder groot stuk van den zolder ligt een groot stuk van een Engelsche Wel lington, die aan de eerste 'raid op Keulen heeft meegedaan. De voorkoepel en de be stuurdersplaats zijn nog nagenoeg geheel in tact. Voorts liggen hier nog vleugel- en rompstukken, waaruit de constructiebouw uitstekend is na te gaan. Ook beneden in dit gebouw is nog een ruimte, waar we verschillende vliegtuig- onderdeelen zagen, zooals drijvers van wa tervliegtuigen, stukken van vliegbooten, vleu gel, motoren etc. Toch is slechts een klein gedeelte van Vliegtuigbouwkunde in dit gebouw onder gebracht. Ook in het gebouw van Water- en Scheepsbouwkunde heeft men wat zolders en ruimte in gebruik gekregen. Daar zijn de uitslagzolders en wordt de aërodynamica en dergelijke onderdeelen van dit vak on derwezen. Dat een dergelijke behuizing voor zoo'n belangrijken tak van onderwijs zeer slecht is. valt terstond in het oog. Voor zooiets moet men ruimte hebben, fabriekshallen, hangars, vliegvelden. We denken aan Ypenburg. Een groot veld, dat niet gemakkelijk voor zware motoren bruikbaar is te maken. Ruimte is daar echter voldoende en een paar hangars zouden er nog wel bij te bouwen zijn. Daar heerscht ook de juiste vliegersfeer, waarmede de aanstaande vliegtuigingenieurs toch ver trouwd moeten raken. Bovendien liggen aan den rand van dit vliegveld, aan de Brassers kade, nog de verschillende onderkomens en loodsen, die de Duitschers daar voor het personeel van Ypenburg hebben gebouwd. Nu zijn ze nog in gebruik bij het grondper soneel van de Nederlandsche Luchtmacht, maar het valt te bezien, of die daar op den duur zal gestationneerd blijven. Dit vooral ook met het oog op het slechte veld, dat niet geschikt is voor zware jachtvliegtuigen en bommenwerpers. Ook daar narigheid met een evacuatie-bureau Ex-directeur verduisterde rond vijftig duizend gulden. Gisteren heeft voor de arrondissements rechtbank te Alkmaar terecht gestaan de 50-j. Jan van Pluym, voorm. dir. van het evacuatiebureau N.-Holland, wegens ten laste legging van verduistering van rond f 50.000 uit de kas van genoemd bureau en het tijdens den oorlog aannemen van steek penningen van i-n het kustgebied werkende aannemers. Hij heeft getracht, de weduwe van een gevallen illegaal strijder over te ha len, een verklaring te teekenen, dat haar man die f 50.000 voor illegaal werk zou heb ben ontvangen, doch zij weigerde dit. Ver dachte heeft echter wel een sgeld aan de illegaliteit geschonken. De Off. van Justitie, mr Meischke, ei*schte 1 jaar en 6 mnd. gev.str.. met aftrek prev. Uitspraak 3 Sept. Scandinavisch zendingsvliegtuig landde op Schiphol Gistermorgen landde op Schiphol een spe ciaal vliegtuig van de Scandinavian Missio nary Transport met Zweedsche zendelingen aan boord, die op weg waren naar hun toe komstig arbeidsterrein China. Dit vliegtuig, een DC 3, is eigendom van de groote Scan dinavische zendingsvereeniging en maakt ge regeld vluchten naar Alexandrië, China, etc. De artikelen, die ik over m'n bezoek aan de Ver. Staten schreef en die, zooals van zelf spreekt, toch al onvolledig genoeg zijn, zouden de lezers van dit blad zeker niet be vredigen, als ik ook niet iets schreef over de Amerikaansche kerken en het kerkelijk leven. Dikwijls wordt mij gevraagd hoe het Amerikaansche volk nu toch eigenlijk is in godsdienstig opzicht. Laat ik dan met één woord antwoorden: religieus. Daarmee is natuurlijk niet alles gezegd. Toch is mijn Indruk dat de doorsnee Amerikaan, evenals de Angelsaksische bevolking over het alge meen, den godsdienst bemint en 'dan zeer beslist den Christelijken godsdienst zooals die uit den Bijbel geleerd wordt. Vandaar het verschijnsel dat u niet in de straten van de groote steden van Amerika kunt wandelen, zonder getroffen te worden door het opvallend groot aantal kerkgebouwen, tot allerlei denominaties behoorende. Als wij een oogenblik de „Christian Science"-ker- ken laten rusten (hoewel het Christian Sciëntisme nergens in de wereld zoo enorm veel aanhang heeft als daar), zijn er vooral twee groote groepen die de aandacht vra gen: de Baptisten en de Methodisten ker ken met hun groote verscheidenheid. In deze kerken vindt men twee stroomin gen: een meer orthodoxe en een meer mo derne of vrijzinnige. Als deze kerken ortho dox zijn, zijn ze het meestal goed, honderd procent. Dat komt omdat de orthodoxe ker ken sterk uit de antithese leven en omdat ze permanent een zeer bewusten strijd op leven en dood moeten voeren tegen allerlei geestelijke stroomingen, voor wie evolutie leer en platvloersch rationalisme nog altijd het summum van alle wijsheid is. Het is be droevend hoe op vele Amerikaansche scho len de jeugd nog wordt opgevoed in dit Laten de Hervormden en Gereformeerden hier in Nederland hun afgevaardigden stu ren naar het eeuwfeest van deze kerken het volgend jaar en laten zij op één kan sel Gods groote daden verkondigen voor het nageslacht, vertellende de loffelijkheden des Heeren, en Zijne sterkte, en Zijne won deren, die Hij gedaan heeft. Ds. A. G. BARKEY WOLF. 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5