Groot Joodsch offensief verwacht in Palestina Een-jarig bestaan van de Ind. Rep. herdacht Botwinnik had Zaterdag een goeden verjaardag NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 19 AUGUSTUS IMS Heftige dreigementen aan adres der Engelschen De drie Joodsche terroristische organisa ties in Palestina hebben voor vandaag een groot offensief op Britsche instellingen aan gekondigd. De Stern-organisatie, die de meest bloeddorstige is, zal vijf hooge Brit sche officieren ombrengen. De twee andere beperken zich tot aanslagen op groote open bare gebouwen en aanvallen op politiepos ten. Als gevolg daarvan verkeert het Brit sche leger in hoogsten alarmtoestand. Er is 50000 man samengetrokken op de voornaam ste punten, tanks patrouilleeren door de straten van Jeruzalem en Haifa. Het post kantoor te Jeruzalem werd achtmaal opge beld met de boodschap, dat het zou worden opgeblazen. Het is thans omgeven door prik keldraad en er zijn pilledoozen bij de ingan gen opgesteld. Ieder, die het gebouw be treedt, wordt gefouilleerd. BESPOEDIGING UITBETALING .INVASIE- VOORSCHOT AAN ONDERWIJZERS. Minister Gielen heeft besloten de uitbeta ling van het zgn. invasievoorschot en de uit- keering-ineens aan onderwijzers te bespoedi gen, door het netto-voorschot op de Rijks vergoeding aan de Gemeentebesturen en de besturen van Bijz. Lagere Scholen voor 1946 te verhoogen met 20 pet van het netto voor schotbedrag. Bormann streefde naar veel wijverij De nog steeds onvindbare Nazi-leider Bormann wilde, zooals uit gevonden stukken is gebleken, in Duitschland de polygamie invoeren, daar voor duizen den vrouwen na den oorlog geen man beschikbaar zou zijn. Duitsche mannen moesten daarom meerdere vrouwen nemen. Begrippen als „preutschheid" en andere „onlogische opvattingen", dienden verworpen te worden. Het be grip „onecht" voor kinderen zou wor den afgeschaft. Eén doode en twee zwaar gewonden Bij een botsing te Alkmaar door verblinding van chauffeur. Gisteravond is bij Alkmaar een autobus uit Den Helder, waarvan de bestuurder verblind werd door een tegenligger, met groote snel heid ingereden op een met paarden bespan nen rijtuig. Van de inzittenden van het totaal vernielde rijtuig werd de heer Zendveld uit Bennekom op slag gedood, terwijl de gebr. De Wijt, eveneens uit Bennekom, zwaar ge wond naar het St. Elisabeths Gasthuis te Alkmaar werden vervoerd. De vierde inzit tende, de heer Valkering, werd licht gewond. Waarom de K.L.M. naar Zuid-Amerika gaat (Vervolg van pag 1) Het uitbreken van den oorlog scheen aan vankelijk den geheelen uitvoer van La- tijnsch-Amerika stil te leggen. Reeds in de crisisjaren vlak voor den oorlog was de vraag naar de Zuid-Amerikaansche stapel- producten sterk verminderd. Ook viel Duitschland dat een der voornaamste af nemers was af, gevolgd door Frankrijk, Nederland, België en Italië. Engeland en weldra ook de Vereenigde Staten hadden met groote vervoersmoeilijkheden te kam pen. Het gevolg was voor Zuid-Amerika niet alleen een sterk ingekrompen uitvoer, maar ook een verminderde invoer, want ook als leveranciers van machinerieën en andere voor Zuid-Amerika onmisbare productiemid delen konden de oorlogvoerende landen niet langer fungeeren. De neutrale landen kón den de vroegere leveranciers en afnemers niet vervangen en zoo bleef er voor Zuid- Amerika niets anders over, dan een eigen dat daardoor op de Zuid-Amerikaansche markt verschuivingen plaats vonden, dig ver schillende mogelijkheden openden. Hoewel Europa door eigen goederennood voorloopg slechts in bescheiden mate aan eventueele aanvragen zal kunnen voldoen, hebben de vroegere relaties van Zuid-Ame rika terecht begrepen, dat het met het oog op den toekomstigen handel noodig is, nu reeds voeling te houden met aanstaande af nemers. Men beseft ook in ons land, dat Zuid-Amerika een onmisbaar afzetgebied voor ons en voor Europa is en dat zooveel mogelijk geconcentreerd aan de verovering van deze markt moet worden gewerkt. Ver schillende grootere en kleinere combinaties hebben zich tot dit doel gevormd. Het met zooveel geestdrift hervatten van dit offensief valt samen met het initiaief van de KX.M. om Zuid-Amerika door een luchtdienst te verbinden met ons land en door aansluitende luchtlijnen eveneens met de meeste andere Europeesche landen. Twee maal per week zullen viermotorige vlieg tuigen voor 40 passagiers den Zuidelijken Atlantischen Oceaan oversteken en behalve Recife drie groote millioensteden in Zuid- Amerika, n.l. Rio de Janeiro, Sao Paulo en Buenos Aires aandoen. Mede in verband met deze luchtverbin- ding heeft de K.L.M. contact gezocht met een willekeurige groep personen uit de Ne- derlandsche zakenwereld. Uit een vergade ring, waarin besproken is, hoe het Neder- landsche bedrijfsleven en de K.L.M. door kaansche markt kunnen „openbreken", is een klein comité gevormd, bestaande uit ver tegenwoordigers der Fa. Van Nievelt Gou- driaan en Co., de Gemeente Amsterdam, de landsche Lloyd, het_Nederlandsch-Zuid-Ame- rikaansch Instituut en de K.LM. Het was iuteraard niet mogelijk om alle interessenten uit te noodigen, doch allen die ideeën heben, die den goodwill van Ne derland in Zuid-Amerika kunnen verhoogen, kunnen zich in verbinding stellen met den Zuid-Atlantischen dienst van de K.L.M. Het is van groot belang, dat de K.L.M. en het Nederlandsche bedrijfsleven kunnen rekenen op eikaars steun, want het gezegde: „de handel volgt de vlag", geld ook ten -aanzien van Zuid-Amerika. Moge dan ee nieuwe luchtverbinding, welke die vlag moet uitdragen, tot steun zijn van den han delsstroom in beide richtingen en tot pre stige van „Holande", dat in Zuid-Amerika De zender „Stem van Israël" zeide dat, in dien de 18 te Haifa ter dood veroordeelde Joden zouden worden omgebracht, een ge lijksoortig vonnis zal worden voltrokken aan allen, die aan proces en executie meewerk ten. De mogendheden en de Darda- nellen Zoowel Turkije als Amerika staan afwij zend tegenover de Russische voorstellen in zake het Dardanellenverdrag van Montreux. De Turken meenen, dat deze zee-engten niet slechts een belang voor de oeverstaten vor men, doch van internationale beteekenis zijn. De Amerikanen willen de kwestie door de Vereenigde Naties doen regelen. Zij wen- schen, dat de Dardanellen openstaan voor handelsschepen van alle naties en oorlogs schepen van de oeverstaten en de organi satie der Ver. Naties. De Russen gillen juist de Ver. Naties buitensluiten. HOE HITLER ENGELAND WILDE BINNENVALLEN. Thans is in Washington een geheim docu ment gepubliceerd, dat Hitler's plan voor de invasie van Engeland bevat. Tusschen Ramsgate en Wight wilde hij binnenvallen. De voorbereidingen moesten midden Augus tus 1940 gereed zijn. De Duitschers zouden in de Noordzee de Britsche vloot vasthou den, terwijl de Italianen een dergelijke taak in de Middellandsche zee hadden. Truman is voornemens het Congres te vragen 50.000 verplaatste personen, on der wie Europeesche Joden, in de V. S. toe te laten. Rotte appelen voor journalisten op Curaqao (Vervolg van pag i) Over het algemeen is de autonomie-com- missie goed ontvangen, al loopen de meenin gen over de werkelijkheid van haar succes, gezien de stilzwijgendheid der heeren, uit een. In elk geval was de Statenvergadering, waar zij hun verslag uitbrachten, beneden peil. Zegt de commissie zélf dat haar „stre ven naar autonomie niet vertroebeld is, noch door persoonlijke opvattingen der leden, noch door tijdelijke plaatselijke omstandig heden", de Statenvergadering was een en al persoonlijke opvatting van Gomez en Jonck- heer, die alleen maar critiek hadden omdat gezien a) de nog weinig tastbare resultaten, b) het ongeduld van de wachtende volks massa die voor het vertrek was zoet ge maakt met groote beloften, critiek hoe feller hoe liever de aandacht vag het wezenlijke zou afleiden. Zelfs de warmste voorstander van autonomie, zooals uiw cor respondent, moet erkennen, dat deze Sta tenvergadering een staaltje van demagogie was, waarbij Jonckheer ettelijke malen werd afgeklopt wegens onparlementaire taal en Gomez 'het gebrek aan stof over de eigen lijke autonomie verving door een langdra dige en van dezen handigen gladden diplomaat door ons niet verwacht onza kelijke critiek op den Gouverneur en diens afgezant dr de la Try Ellis, op den hoofd ambtenaar Goslinga (dien de Statenleden zullen gaan boycotten!), op den Regeerimgs- persdierist, die propaganda-stukken zou schrijven (zooals Jonckheer o.a. zeide), op Aneta en op de plaatselijke Pers die n.b. steeds vóór de autonotnie geschreven heeft. De ophitsende rede van Gomez en Jonck heer werd door een rumoerige tribune aan gehoord, die na afloop van de vergadering de heerén van de perstribune molesteerde door rotte appelen e.d. na te gooien. Dit had plaats vóór het politiebureau, waar enkele agenten op de stoep zaten, maar niets deden. Britten lieten optocht te Batavia toe Zaterdag was het een jaar geleden, dat ir Soekarno de onafhankelijkheid van de Indische republiek heeft uitgeroepen. Dit feit te Batavia in Strijd met het door het geallieerd hoofdkwartier uitge vaardigde demonstratieverbod door ongeveer 500 Indonesiërs gevierd met een optocht, bij welke gelegenheid de Ind. min.-pres. Sjahrir op het erf van zijn verblijf een obelisk ont hulde, waarbij de menigte het Indonesische volkslied zong. De patrouilleerende Britsche en Br.-Indische militaire politie-troepen grepen niet 5jn de plechtigheid in. Soetan Sjahrir heeft op dien dag een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: „De Ind. Rep. zal niet uit zichzelf ineenstorten en niet door militaire act^e worden vernie tigd". Onze moeilijkheden, met de Neder landers schijnen zich te vermeerderen", zoo ging hij verder, maar hij nam aan, dat de betrokken partijen een vredelievende rege ling wenschen en om dit te bereiken „moe- Na Malino zal Pangkal Pinang (Banka) volgen Tweede Indische conferentie begint op 24 September. Uit gezaghebbende bron verneemt A.N.P.- Aneta, dat de conferentie van Pangkal Pi nang (waar de consultatieve besprekingen met de bevolkingsgroepen zullen worden ge houden) in ieder geval op 24 Sept. een aan vang zal nemen, daar men aanneemt, dat het dan mogelijk is, dat de Commissie- Generaal inmiddels zal zijn aangekomen. Doch ook als de Commissie-Generaal nog niet mocht gearriveerd zijn, zal de confe rentie op dezen dag beginnen. ten wij sportief en beheerscht zijn en een bezonken oordeel behouden". Te Amsterdam is het feit door de Barisan Repoeblik Indonesia (Fed. v. Indonesische ver.) gevierd met een aantal feestelijkheden. In het Piccadilly-theater werd een bijeen komst voor Indonesiërs hier te lande ge houden. 's Middags werd een openbare bijeen komst gehouden, welke in de plaats kwam van een voorgenomen demonstratie op het IJsclub-terrein, welke niet de goedkeuring van de overheid kon verwerven. Een groep Indonesiërs heeft voor het Ned. consulaat te Bombay gedemonstreerd ter gelegenheid van den Indonesischen on afhankelijkheidsdag. Het gebouw werd door gewapende .politie bewaakt. Doodvonnissen-Neurenberg wor den in Berlijn voltrokken De uitspraak in het proces te Neurenberg wordt half September verwacht. Men houdt er rekening mee, dat de eventueel ter dood veroordeelden, in de gevangenis Plotsensee bij Berlijn zullen worden terechtgesteld. Daar zijn ook de deelnemers aan den Juli- aanslag van 1944 op Hitier omgebracht en Kerk en School NED. HERV. KERK Beroepen: te Tholen A. L. v. d Smtt te Waspik; te Weesp G. J. v. d. Poll té Vol- lenhove en A. Sonneveld te Terheyde; te Wissekerke A. v. Roon te O. en N. Wetering Bedankt: voor Kampen J. W. v. Pete- gem te Aalten. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Grootegast J. v. Wijngaarden te Bennebroek; naar Wester voort J. D. v. Ginhoven te Vledder. Bedankt: voor Tienhoven (U.) W. J. v. Hoek te West-Terschelling; voor Veen- dam R. Ypma te Loppersum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Goes H. Ligtenberg te Vlaardingen. BENOEMINGEN NED. ECON. HOOGE- SCHOOL. Voor het studiejaar 1946/47 zijn aan de Ned. Econ. Hoogeschool te R'dam benoemd: tot rector magnificus prof. mr C. W. de Vries; tot secretaris van den Senaat prof. mr Ph. A N. Houwing; tot lector in de staatshuishoudkunde L. M. Koyk en H. J. Witteveen; tót lector 5|n de bedrijfshuishoud- kunde J. Brands en tot docent voor de Duitsche taal en de Duitsche handelstermi nologie dr H. Werner. Als conservator der bibliotheek is aangesteld mr A. A. Jong bloed. EXAMEN FRANSCH M.O. A. UTRECHT, 17 Aug. Geslaagd voor Fransch M.O. A. mej. IJ. E. van Praag en de heer C. A. van Kesteren, beiden te Den Haag EXAMEN FRANSCH L.O. UTRECHT, 17 Aug. Geslaagd voor Fransch L.O. de heer J. L. J. van der Waart te Utrecht. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Geslaagd voor de akte NE (schilderen): C L Acquoij, Uit geest, H. Atsma. Huizum, G. H. Averesch, Rijssen, P M H Clevers, Grubbenvorst, J Geerts, Norg, H Schippers, Woerden en P J van Stee, Goes; voor de akte NF (meubel maken en fijne houtbewerking)D v. Slie- dregt, R'dam; voor de akte NL (letterzetten): A de Kleuver, A'dam; voor de akte N 2a (lijnteekenen, handteekenen en technisch schetsen) W C Hartman, Haarlem en K Hoek- zema, Meppel; voor de akte N 2b (lijn-, hand- en decoratief teekenen)M Brinkgre- ve, A'dam; J. de Grip, Deventer, J van Loen- hout. Middelburg; W J van Nieuwkerk, Amersfoort; P Poot, Doetinchem; J H Sol- lie, Meppel; J E Veen, Haarlem en A J P Vriens, Tilburg. Voor de akte N ia (lijn-, hand- en technisch teekenen van meisjes scholen) de dames: M Krommenhoek, Am sterdam; P J M Lamaker, R'dam; M M Ra demaker, Schiedam. Voor het getuigschrift Art. 38, le lijd, der N.O.-wet, beh. bij de akte NE M Bringreve, A'dam; bij de akte N' 11 mej. D C Hilhorst, Laren (N.H.). DURE NEDERLANDSCHE KOEIEN IN ARGENTINIË. Op een tentoonstelling van stamiboeilcvee in Argentinië is voor een Nederlandsdhe melikkoe f 90.0tf0 betaald. Met betreurde heit, dat er geen collectie Nederlandscih fok vee aangevoerd was. BEVIN BLIJFT ONZICHTBAAR Niettegenstaande zijn herstel van ziek te, blijft Bevin voor de deelnemers aan de Parijsohe Conferentie onzichtbaar. Men spreekt reeds van het „mysterie vtan den wegibl ij v enden minister van Buitenilandische Zaken". SPIONNAGE? De Engelsche politie stelt een onderzoek in naar diefstallen uit diplomatieke valie- verloren duizenden tegenstanders van het zen, bestemd voor Britsohe diplomatieke nazi-systeem het leven. instellingen. Waarschijnlijk zal op 15 Sept. een nieuwe wekelijksehe luchtdienst tusschen Los Ange les en Batavia ingesteld worden via Honoloe- loe, Kwajas en Biak. Voor het verleenen van moreele en ma- terieele hulp aan de Joodsche bevolking in Palestina is in Willemstad Curacao) opge richt de Curagaosche-Ipalestina Opbouwver- eeniging". De Ver. Staten hebben als gift van Cu- ragao een gebouw aanvaard ter herinnering aan de Amer. strijdkrachten, die in West- Indië hebben gediend. Het gebouw zal den naam „F. D. Roosevelt-house" dragen. Benoemd tot ambtenaar met het toe zicht op de luchtvaart op Aruba: P, A. de Vuyst. Dr Euwe speelde gelijk tegen Najdorf Onze schaakmedewerker, de heer H. H. J. Slavekoorde, telefoneerde ons hedenmorgen uit Groningen: Er is in de vijfde ronde, die Zaterdag ge speeld werd, weer felle strijd geleverd. Niet minder dan zeven van de tien partijen brachten het tot een positief resultaat. In twee partijen slechts werden de punten ge deeld, terwijl de tiende moest worden af gebroken. Botwinnik was Zaterdag jarig hij werd 35 jaar en werd van alle kanten geluk- gewenscht. Zijn tegenstander, prof. Vidmar, speelde zijn beste partij in dit tournooi en langen tijd scheen het of Botwinnik met remise zou moeten volstaan. Door een kwa liteitsoffer op langen termijn echter kon de Rus langzaam maar zeker zijn voordeel zoo ver uitbreiden, dat de winst hem niet meer kon ontgaan. Dr Euwe daarentegen was niet zoo for tuinlijk. Zijn tegenstander, Najdorf, verde digde zich correct en geen van beide spelers Brammetje Flapoor en s'n vrienden Door G Th. BOTMAN nog steeds voor een goeden klant doorgaat. Sbeik Ben Aboel' 109. Terwijl de vliegmachine over het Afrikaanse woestijngebied vloog, keken Bram en z'n vrienden de ogen uit, in de hoop, bekende piekjes te zuilen ontdekken. Nu, dat duurde een poosje! De avond begon al te vallen, en ze hadden al onvermoeid naar alle kanten rondgevüogen, toen Bram opeens uitriep: „Daar heb je het huis van 110. Tom schreeuwde nu jn zijn negertaal, dat mr. Habberton dalen moest, en de machine streek, na een paar keer rondge vlogen te hebben, precies voor het huis van den shedik neer. Deze kwam al op het gesnor aanlopen en lachte verrast op het gezicht van zijn oude kennissen.. Maar achter Ben Aboe stond nóg demand, en die keek hele maal niet vriendelijk I kon in het voordeel komen. Op een gegeven moment had Euwe de keus tusschen de mo gelijkheid om een defensieve houding aan te nemen en daardoor alle mogelijke winst prijs te geven, of offensief te werk te gaan en daardoor het spel open te houden. Hij koos het laatste en geraakte eenigszins in het nadeel, doch niet voldoende om gevaar te loopen. De Amerikaan Denker speelde weer uit stekend, ditmaal tegen zijn landgenoot Stei- ner. Aanvankelijk verdedigde deze zich goed, hoewel Denker het initiatief bleef behouden. Toen echter laatstgenoemde speler door een pion offer den toegang tot de vijandelijke stelling forceerde, lag de winst in het ver schiet. In een verloren positie overschreed Denker de tijdslimiet. Ook Smislov en Stoltz toonden zich weer van een goeden kant. De eerste versloeg zijn landgenoot Boleslavsky, terwijl Stoltz over Guimard zegevierde. Deze gaf eerst op toen zijn tegenstander vijf vrije pionnen meer had. De uitslagen van de overige partijen zijn: O 'KellyLumdin 9—1; Flohr—Ohristoffel 10; TairtakowerKottnauer 10; Kotov Yanovsky V2—V2. De partij Bernstein—Szabo werd afgebroken. De positie der leiders is nu: Botwinnik 5 punten, Euwe 4y2, Denker en Stoltz 4, Smis lov 3 ft. Heden worden de afgebroken partijen uit gespeeld', Bernstein heeft er niet minder dan drie. De afgebroken partij BernsteinKottnauer leverde den Tsjech zijn eerste overwinning in dit tournooi op. De partij Bernstein— Guimard eindigde in remsie. De partij FlohrTartakower eindigde in remise. „Hof voor de rechten van den menseh" Een voorstel van Evatt ter conferentie in Parijs. De Australische afgevaardigde ter Vredes conferentie, dr. Evatt, verklaarde in Parijs, dat hij voornemens is aan de Conferentie voor te stellen, de vorming van een „Hof voor de rechten van den mensch" in de vre desverdragen voor te schrijven. Dit dient de fundamenteele rechten en vrijheden van per sonen en goederen in de betrokken landen, ongeacht stand, ras of geloof te waarborgen. Zaterdag hield de conferentie een korte zitting. Zij besloot Oostenrijk toe te laten om bezwaren tegen de verdragen in te bren gen. Iran zal, op voorstel van Rusland, het zelfde mogén doen. De staking op de Antwerpsche tram is nog niet oipgeheven. Tot Russisch ambassadeur in Brussel is A. P. Bawlow benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2