$tieum geïi&ttfe (Courant Waarom de K.L.H. op Zuid-Amerika gaal vliegen Rolle appelen voor journalisten op Curacao Weer dreigden er relletjes in kamp-Duindorp lOist TJ MAANDAG 19 AUGUSTUS 1948 9e Serie, le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 409 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per inaand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm .kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. sy contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: 8. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Stenlittstidi is pbcMcoert myn jjeri in tegSjenspoet" Onze relaties dateeren al van vóór 1600 Men schrijft ons: Nu ons land begin October ook zijn vlie- Amerika is het wellicht interessant aan dacht te schenken aan de nauwe betrekkin gen, die reeds eeuwen tusschen Nederland en Zuid-Amerika bestaan. Deze relaties da teeren al uit den tijd vóór 1600, toen de Ne derlanders van de Lage Landen als koop- 'vaarders voor Portugeesche rekening de ha vens van Brazilië en Argentinië afvoeren. Toen Lissabon in 1580 door onzen toenmali- gen vijand Spanje werd bezet, veranderden koopers en kapers, en als Piet Hein geen naam had gemaakt door de, iZlvervloot, zou hij allicht beroemd geworden zijn door de vele suikervloten die hij voor de kust van Zuid-Amerika op de Spanjaarden wist te veroveren. Een halve eeuw later kregen de Hollanders vasten voet aan Zuid-Amerikaan- shcen wal en uit dien tijd dateeren ook onze nauwe relaties met de West-Indische gebieden. Voor den oorlog was Nederland een groote afnemer van de Zuid-Amerikaansche stapel goederen als koffie, granen en salpeter. De scheepvaartlijnen van de Koninklijke Hol- landsche Lloyd, de K.N.S.M. en Van Nievelt Goudriaan en Co. bestreken het geheele Zuid-Amerikaansche gebied, terwijl de be middeling van de Höllandsche Bank Unie, die op Latijnsch Amerika was. gespecialiseerd, steeds eer belangrijke diensten heeft be wezen. Met dat al heeft onze export naar Zuid- Amerika nooit een bevredigenden omvang gehad. Teneinde den handel met Zuid-Ame rika te bevorderen, werd in 1932 het Ne- derlandsch-Zuid-Amerikaansch Instituut op gericht, terwijl in Buenos Aires zal een Ne- derlandsche Kamer van Koophandel bestond, bijgestaan door verschillende correspondent schappen in Argentinië en Brazilië. Uit het Nederlandsch Zuid-Amerikaansch Instituut is ook de Nederlandsche Handelsmissie in 1937 voortgekomen, die den naam Holanda eens te meer een goeden klank in Zuid- Amerika heeft bezorgd. De zeer ruime goodwill, die ons land op hlstorisch-cultureele gronden in Zuid-Ame rika bezit, is echter nog nooit voldoende Prof. dr H. M. van Nes te Leiden overleden Was vele jaren een vooraanstaand figuur in de Ned. Herv. Kerk. In den ouderdom vam 84 jaa-r is te Leiden overleden prof. dr H. M. van Nes, oudr hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de R.U. te Leiden. Prof. van Nes, die te Amster dam theologie en klassieke letteren studeerde, aan vaardde in Juli 1888 het ambt van dienaar des Woords te Wou denberg. Vervol gens arbeidde hij in de Maasstad en 17 Oct. 1900 deed hij zijn in trede in de Re sidentie. In 1905 werd hij be noemd tot rector van de Zendings- school, twee dt. H M VAN jjes. ren later gevolgd door zijn benoeming tot kerkelijk hoog leeraar aan de Leidsche Academie. Met prof. van Nes, die drager was van het commandeurskruis van. de Huisorde van Oranje-Nassau en tevens in 1928 tot ridder in de Ned. Leeuw werd benoemd, is niet alleen een bekwaam geleerde, doch ook een beminnelijk mensch heengegaan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt Donderdagmiddag, 1 uur, plaats op de begraafplaats „Rhijnihof" bij de Haagsche Schouw. benut. Men was in Nederland te weinig be kend met de eigenaardigheden van de Zuid- Amerikaansche markt, terwijl men meestal niset over de noodige fondsen beschikte om door te zetten tot de „leertijd" voorbij was. mingen ten gronde gegaan. (Vervolg op pag. 2) Amerika erkent Indonesische republiek niet Een woordvoerder van het Amerikaansche Dep. van Buitenlandsche Zaken heeft Zater dag verklaard, dat de Ver. Staten de Indone sische Republiek niet erkennen. Hieruit valt ook te verklaren, dat men niet gereageerd heeft op den brief, welke Sjahrir in Decem ber van het vorige jaar aan president Tru man had geschreven. Rotterdam werkt hard aan 't herstel van z'n kademuren. Hier ziet men reparaties ver richten in de Maashaven met behulp van een duikerklok. Een Statenvergadering die be neden alle peil was (Van onzen Curagaosohen correspondent dr Joh. Hartog). De autonomie-commissie o.l.v. mr dr M. F. da Cost a Gomez, die ongeveer 6 weken in Nederland heeft gewerkt en een petitie aan H.M. heeft aangeboden, werd bij haar terug keer op Curagao verwelkomd door een groote menigte uiit de massa des volks, die de heeren onder toejuichingen huiswaarts geleidde. Na een opmerkelijke stilte er werd geen persconferentie gegeven en een uitgeschreven Statenvergadering werd afge last kwam het na negen dagen tenslotte tot een openbare woelige Statenvergadering. Da Costa Gomez las eerst een kort ver slag met feiten voor waaruit bleek, dat alles wat de Rijksstructuur betreft, op de Rijks conferentie zal wachten en dat er een ont- werp-wetsvoorstel in voorbereiding is om op korten termijn datgene in de staatsrege ling te wijzigen, wat binnen de vigeerende grondwet kan. Het verbaast ieder, dat men niet meedeelde wét dat dan zal zijn wat veranderd wordt, al zeide Gomez in parti culiere gesprekken, dat er een verantwoor delijk bestuur zal komen. Ook heeft men redelijke kans te verwachten, dat de samen stelling van de „Volksvertegenwoordiging" zal veranderd worden (uitbreiding kiesrecht WEKKERS VOORTAAN VRIJ, HORLOGES NOG NIET Behalve in de mijnstreek is de verkoop van wekkers m. i. v. heden vrijgegeven. De horloges blijven voorloopig nog slechts op vergunning verkrijgbaar. Mr J. J. OYEVAAR DIRECT.-GEN. VAN SCHEEPVAART Tot dir.-gen. van Scheepvaart bij het dep. van Verkeer is benoemd mr J. J. Oyevaar, onder toekenning van den persoonlijken ti tel van „secr.-gen. van het voorm. dep. van Scheepvaart" ls is van belang, omdat juist de laagste klas sen, die geen kiesrecht hebben, achter Gomez staan; afschaffing benoemde leden enz.). Voorts is daar de geschillenregeling en de benoeming van rechters op voordracht van de Staten, waartegen in vele kringen oppositie bestaat. (Vervolg op pag. 2) Moord om het atoomgeheim Tegenover het huis van Sir Edward Appleton in Londen, vond men het lijk van den 64-jarigen L. R. Warrens, amb tenaar bij den Britschen geheimen dienst. Hij had twee kogels in zijn hoofd en zijn zakken waren leeggehaald. Appleton is een pionier op het gebied der atoomon derzoekingen en was de voornaamste we tenschappelijke adviseur van de Britsche regeering in den oorlog. Frijns weer behouden uit Zuid-Amerika terug Toestand op de vliegvelden is bevredigend. Op een verregend Schiphol keerde Zater dagmiddag de PH-TCF, die weldra „Fries land" zal heeten, terug van zijn eerste reis naar Zuid-Amerika, onder gezagvoerder Frijns. Deze proefvlucht, die ten doel had de geschiktheid van de vliegvelden van Recife, Rio de Janeiro, Sao Paolo en Buenos Aires te onderzoeken, werd o.m. meegemaakt door den Ned. consul in Argentinië, den heer W. H. v. Waveren. Volgens gezagvoerder Frijns, die dë- terugreis uit Buenos Aires in 3l,£ dag volbracht, is de toestand op alle vliegvelden bevredigend. Kort na den start uit Recife had het toestel draadloos contact met de K.L.M.- machine, die juist uit Batavia was vertrok ken. De K.L.M. hoopt op 7 October a.s. een dienst van tv/eemaal per week op Buenos Aires te openen. De radiokerkdiensten over 1946 worden thans verdeeld N.C.R.V. en I.K.O.R. zullen beide de helft voor hun rekening nemen Naar de Nieuwe Leidsche Crt, verneemt, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Gielen, bij besluit van 14 Aug. beslist, dat voor het jaar 1946 de helft van de radiokerkdiensten zal toegewezen worden aan de kerken, die van de diensten der N.C.R.V. willen gebruik maken. Ten aanzien van de Zondagmorgen- wijdingen heeft de minister besloten, dat waar er op dit punt verschil van meening bestaat tusschen de wel en niet bij het I.K-.O.R, aangesloten kerken, de studiodien sten gelijkelijk zullen worden verdeeld tus schen het I.K.O.R. en de N.C.R.V. Het I.K.O.R. stelt zich op het standpunt, dat dit officieele diensten zijn, uitgaande van de kerken, doch de NC.R.V. daarentegen beschouwt deze als uitzendingen van de om- roepvereeniging uitgaande en dus niet als diensten des Woords. De Residentie verloor 44.000 Gemeenteraadsstemmen 33.000 Vacantiegangers en 11.000 waardeloozO stemmen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, lieten meer dan 33.000 Hagenaars verstek gaan bij de jongste gemeenteraads verkiezingen. Van de 295.168 stemgerichtigden zijn n.l. slechts 261.885 op de stembureaux verschenen. Er gingen 33.283 stemmen ver loren door vacantie en andere oorzaken. Dat is dus meer dan 11 pet. De kiesdeeler was 6000, zoodat deze nalatigheid de gezamenlijke partijen 5}fe zetel kostte aan de gezamenlijke partijen, waar de meeste vacantiegangers onder voorkwamen. Het aantal geldige stem men bij deze verkiezingen bedroeg 250.577, zoodat 11.308 stemmen van onwaarde zijn ge weest. De veerdienst HarwichZeebrugge hersteld.. Gisteren 2000 raddraaiers naar elders overgebracht In de laatste dagen waren er aanwijzin gen, dat het in kamp Duindorp tè Scheve- ningen weer broeide. Gesprekken en hou ding van sommige geïnterneerden, gaven aanleiding tot het vermoeden, dat getracht werd een herhaling uit te lokken, van het geen zich onlangs in het kamp afspeelde. Uiteraard was ook de kampleiding van een en ander op de hoogte en deze besloot tij dig maatregelen te treffen. Als gevolg hier van verscheen, aldus verneemt de Nieuwe Leidsche Crt, reeds vroeg een groot aantal manschappen van de M.P. met auto's en motoren in het kamp, waar bepaalde wijken werden afgezet. Men had n.l. beslo ten degenen, die als raddraaiers bekend stonden en van wien kon worden verwacht, dat zij bij evnetueele moeilijkheden leiding zouden nemen, naar elders over te bren gen. Dat alles goed was voorbereid bleek DAT het fraaie jachtslot „Strijpemonde" te Oostvoorne, voorheen eigendom van een N.S.B.-er, thans ter beschikking van de ge meente Rdam, Zaterdag is geopend als va- cantiehuis voor 'het verplegend personeel der gemeente-ziekenhuizen en als conversatie- en studiehuis voor de doktoren. DAT Zaterdag 40 intellectueelen en kun stenaars uit België, Frankrijk, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Polen officieel te A'dam zijn ontvangen i.v.m. de tweede Ned. Kunst- week. DAT Zaterdag de feestweek te Lichten voorde i.v.m. het 1000-jarig bestaan werd ge opend in één der gedenkboeken aan H.M. de Koningin is geschonken. DAT tijdens de Zaterdag te St. Michiels gestel gehouden reünie van ex-gijzelaars oud minister Schermerhorn, minister Lieftinck en prof. dr W. Asselbergs o.a. het woord hebben gevoerd en het plan bestaat in het seminarie aldaar een gedenkteeken te plaat sen. DAT 20 Ned. kunstschilders na hun vijf- weeksch verblijf in Zweden vol lof per K. L.M. zijn teruggekerd. DAT Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur n m. mej. Borgman te Schiermonnikoog aldaar by het zwemmen in zee is verdronken. DAT de Major van Woolwich (Eng.) en eenige leden van het Maastricht-comité al daar, thans als gasten van het Woolwich- comité te Maastricht vertoeven. DAT tusschen 27 Aug. en 6 Sept. a.s. negen jonge Britsche mijnwerkers een bezoek aan Nederland zullen brengen. DAT het nat. vliegfeest te Beek van de Hmburgsche Aeroclub Zaterdag onder groote belangstelling gevierd is en de ministers Beel en Ringers ook van de partij waren. DAT de Delftsche politie den chauffeur oproept, die 15 Aug. een echtpaar met kin derwagen als lifters heeft meegenomen naar Den Haag, zulks i.v.m. den gemelden baby roof. DAT het Ned. s.s. Odysseus te Barcelona arriveerde om een belangrijke lading An- dalusische wijnen en likeuren voor A'dam in te nemen. DAT wegens gebrek aan materiaal Dor drecht voorloopig nog voor de stroomvoor ziening van het door Rdam geannexeerde IJsselmonde zal blijven zorgen. DAT desgevraagd aan notaris F. L. M. van Hoogstraten te Zeist eervol ontslag is ver leend en als opvolger van notaris jhr mr H. J. H. Stoop te 's-Gravenhage cand. P. H. v. d. Steen is benoemd. DAT H.M. de Koningin Zaterdag te Apel doorn een bezoek bracht aan de reizende marine-tentoonstelling, die vanaf heden te Sneek wordt gehouden. DAT 79 jaar oud te Eindhoven plotseling overleed de arts G. Anderegg, die jaren te St Oedenrode werkzaam was. DAT Arnold Martens benoemd is tot di recteur van de muziekschool te Nijmegen. DATde landverrader graaf de Marchant et d' Ansembourg, die 15 jaar kreeg van het B. G., 11 Sept. om 10.15 uur voor de Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag zal verschijnen en mr R. v. Oppen te Heerlen hem verde digen zal. DAT de bejaarde heer O. uit Zwolle Za terdag naby Herft op een onbewaakten over weg door een trein is gegrepen en gedood. DAT het London Philharmonic Orchestra over enkele weken de reis naar Nederland zal aanvaarden. DAT het georganiseerde amateur-tooneel in Nederland contact gaat opnemen met het buitenland om te komen tot een internatio nale federatie. DAT dr B. Hunningher, adviseur in too- neelzaken van het dep. van O. K. en W., in September voor 3 maanden naar de Ver. Staten vertrekt, teneinde van het Amerik. tooneel kennis te nemen. DAT mgr dr B. Eras, procurator van het DAT H. M.'s ambassadeur te Washington, dr A. Loudon, en H. M.'s gezant te Kopen hagen, jhr W. F. v. Lennep, van verlof op hun posten zijn teruggekeerd. DAT tot consul der Nederlanden te Gi braltar is benoemd de vice-consul W. Tom- son en tot vice-consul J. A! Colombo. DAT A. S. Thompson, hfd. stationsdienst der K.L.M. te Schiphol, is bevorderd tot hfd. van alle stationsdiensten en opgevolgd is door A. C. Tolk, ex-stationschef van het vliegveld Waalhaven. DAT Zaterdag in het kamp Drakenburg bij Hilversum de door de Ned. Reisver. ge organiseerde Fransche cultureele week is geopend. DAT tot burgemeester van Erp (bij Veghel) is benoemd E. Cl. A. baron van Hövell tot Westerflier en Weezeveld. DAT tot opvolger van wijlen Willem Ker- per als directeur van „Toonkunst" te Nij megen is benoemd Arnold Martens, aldaar. DAT Zaterdag in Nijmegen de nieuwe te lefooncentrale is geopend. wel uit de verraste gezichten die de heeren zetten, toen zij het verzoek kregen, om maar in te stappen. In het totaal waren er dat ongeveer twee duizend, die over tien an dere kampen zijn verdeeld. Bij dez emaat- regelen werd geen enkele moeilijkheid on dervonden, dank oo kzij de scherpe voor bereidingen die getroffen waren. Verwacht kan worden, dat thans de rust in het kamp voldoende is gewaarborgd. Naar wij nog vernemen is het niet uitge sloten, dat als gevolg van een en ander bin nenkort weer wat woonruimte voor de bur gerij beschikbaar komt. Voor het eerst na den oorlog bezocht de bekende Fransche chansonnier Maurice Chevalier ons land. Te Scheveningen maakte hij kennis met het echtpaar Neumark. „KOTA AGOENG" ARRIVEERT VANDAAG Vanavond om 6 uur arriveert het repa- trieeringsschip „Kota A go eng" met 809 pas sagiers in Hoek van Holland. Morgenoch tend om 9 uur wordt met de debarkatie begonnen. Vrij koel, aldus De Bilt Veel bewolking met tydelijk eemigen re gen. Later opklarend. Matige wind, aan vankelijk Zu'jdelijk, later omgaand naar het Westen of Noord-Westen. Vry koel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1