Leiden bereidt zich voor op Koninginnedag Katwijks visscherij heeft een zeehaven noodig Hr J. Pel opnieuw gearresteerd en vrijgelaten NIETJWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG IT AUGUSTUS 19W Er zal heel wat te doen zijn en voor „elck wat wils" Voor ons ligt de Feestwijzer van de Ver- eeniging „Koninginnedag" met het programma van de feestelijkheden op de na.s. 66sten ver jaardag van onze Vorstin. Natuurlijk hoe kan het ook anders? wordt deze feestgids geopend met een kort woord van den eere-voorzitter onzen nieuwen burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die erop wijst, dat wij thans bezield zijn met een groot gevoel van dankbaarheid jegens God die Koningin Wilhelmina juist in deze moei lijke tijden van wederopbouw de leiding laat behouden over Nederland en Haar ons als voorbeeld stelt van plichtsbetrachting en zelf verloochening. Het bestuur van „Koninginnedag" heeft al Zijn krachten ingespannen om de burgerij voor dien dag een programma te bieden, dat „elck wat wils" geeft. Zoowel 's morgens 's mid dags als in de avonduren is er genoeg te doen. waaraan oud en jong kan deelnemen, of waarnaar de feestgangers kunnen gaan kijken Wandeltochten, aubade en kinderspelen. Zoo wordt de feestdag geopend met Oranje- wandeltochten, waarvan het parcours gedeel telijk door de stad loopt. Men heeft het plan. deze „wandelingen" over 15 en 25 km voortaan op eiken Koninginnedag te organiseeren en van het welslagen van deze tochten hangt dan ook veel af Wij twijfelen er echter niet aan, of vele jongeren en ook ouderen, alsmede tal van sportvereenigingen zullen hieraan willen deelnemen. Voor de deelnemende groepen zijn fraaie wisselprijzen beschikbaar gesteld, zoo dat het sportieve element niet zal ontbreken. De start vindt 8.30 uur plaats bij „Oud-Hortus- Zicht", Witte Singel. Wie de start heeft bijgewoond, kan met vlug gen pas naar het Stadhuisplein gaan, teneinde de aubade aan te hooren, welke 1500 school kinderen met muzikale begeleiding den bur gemeester zullen brengen. Jhr. mr. van Kin schot zal een toespraak houden, terwijl tevens bij deze gelegenheid door een damescomité bij monde van mevr. G. H. Lindenbergh-Kolff van Oosterwijk, een vaandel aan de vereeni- ging „Koninginnedag" zal worden aangeboden. Aubade en toespraken worden over het Leidsch Radio-distributienet uitgezonden. Vervolgens zijn er op vier verschillende ter reinen en wel aan de Sitterlaan, in de Kooi, „Zwarte Pad" en op de „Kaasmarkt" kinder spelen. De jongens en meisjes kunnen zich hiervoor opgeven bij de adressen welke in het programma zijn vermeld. Voor kinderen van het 6e leerjaar der lagere scholen is er in de Stadsgehoorzaal een kinderfeest. Tevens zullen in de morgenuren de in onze stad gelegerde troepen een marsch met muziek door Leiden maken. Een van de tradities op den verjaardag van onze Landsvrouwe, het springen van den fon tein wordt ook dit jaar gehandhaafd en dit geschiedt van 's morgens 10.3011.30 uur. Feeststoet. Meer dan twee duizend jonge en oudere stadgenooten nemen in de middaguren deel aan den feeststoet, welke door Leidens straten zal trekken en welke om half drie van de Burggravenlaan vertrekt. Sport- en gym nastiek'vereenigingen. turnclugs, padvinders, enz. loopen in den 'stoet, die begeleid wordt door tal van muziekcorpsen, mede. Dit belooft In de avonduren. Het Amsterdamsch Kleinkunst Revue- en Cabaretgezelschap o.l. van Herman Tholen treedt 's avonds in de groote Stadsgehoorzaal op en zal dit zeker doen voor een uitver kochte zaal. Aan dezen avond, welke wordt geopend door den voorzitter van „Koninginne dag", dr ir P. C. Lindenbergh, en waar bur gemeester van Kinschot een toespraak zal houden, werkt mede de Leidsche Orkest-ver - eeniging „Musica". Mededeelingen over de kaartverkoop treft men in het programma vol ledig aan. Ook de muziek is in de avonduren niet van de lucht, want op den Beestenmarkt concer teert „Nieuw Leven" en op het Stadhuisplein „De Post". De buurtvereeniging „Het Centrum" orga niseert een gondelvaart door de Leidsche grachten, waarvan de van versierde en ver lichte vaartuigen afvaart om 8 uur plaats vindt vanaf de Vischmarkt. De feestviering wordt besloten met een openlucht-filmvoorstelling op de Nieuwe Beestenmarkt, welke voor iedereen gratis toe gankelijk is. Op Zondag 1 September wordt de verjaar dag van H.M. de Koningin in alle diensten van de Prot, kerken herdacht en in de R.K. kerkgèbouwen na de Hoogmissen een „Te Deum" met volgende gebeden zal worden op gedragen. Wij wekken de inwoners van de Sleutel stad gaarne op den Feestwijzer te koopen. waarin men het volledige programma voor den nat. feestdag aantreft. Aan den vooravond. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging blijft ook niet achter bij de viering van den ver jaardag van Koningin Wilhelmina. Zij heeft aan den vooravond. Vrijdag 30 Augustus, een feestelijke bijeenkomst belegd in de Stadsge hoorzaal. „De Timdelerclub" zal twee ge deelten opvoeren van het historisch verzet stuk „Vrij Volk" van Albert Helman. Muzi kale medewerking verleent het Chr. muziek gezelschap ..Symphonia" (dir. J. J. van Waas). Weer Engelsche gasten in de sleutelstad Zaterdag 24 Aug. komen 189 Engelsche gasten van de „World Friendship Associa tion" tusschen 10.3011 uur in Leiden aan. Hiertoe vraagt het comité van ontvangst gastheeren en gastvrouwen, die een Eng. vriend of vriendin willen huisvesten en dus de Eng. taal machtig moeten zijn. Opgaven bij mevr. Leenhouts—Verstraaten, Oude Sin gel 112, tel. 22714. IMPROVISATIECONCERT. We maken onze lezers opmerkzaam op het improvisatieconcert in de Pieterskerk op Dinsdag 20 Augustus a.s. In de reeks Zomer- concerten door Leo Mens georganiseerd zal Cor Kee in een 5-tal vormen improvisaties geven over op te geven koralen of thema's 't Behoeft geen nader betoog dat een der gelijke prestatie de hoogste eischen stelt en ongetwijfeld zal deze uitvoering met belang stelling worden tegemoet gezien. Zoo zegt ons de tentoonstel ling „Zeehaven-Katwijk" „Beljae, meneer, daer hat m'n man altijd mee e'vaaren", zegt het oude Katwijksohe visschersvrouwtje, wanneer wij met haar op de tentoonstelling „Zeehaven-Katwijk" staan te kijken naar een geheel in klein model op getuigden zeillogger, welke in een glazen kast pronkt. Dit scheepje vertegenwoordigd een overgangstijd, aangezien het werd gebruikt, nadat de bekende bom z'n tijd had uitge diend. Daarna kwam de thans bestaande Het oude visschersvrouwtje bewondert de voor haar bekende zaken, tot ze bij het meer moderne gedeelte komt en daar een radio installatie ontdekt. Dan kan ze zich niet in houden en roept luidde: „Wat een versckil, wat een versckil, vroeër en nu, vroeër zat je maer te wachten en nu weeht je iedere dag wat ze vanghen"!! Het is ook erg veranderd; ging men er in dertijd met 65 netten opuit, thans neemt men er 220 mee naar zee en zoo maakte men bv. in 1045 een besomming van ruim 3 millioen gulden. Trouwens dit was al zoo voor den oorlog, want in 1938 zorgden de Katwijkers DISTRIBUTIEVARIA. Maandag zijn aan de beurt om levensmid delenkaarten af te halen, zij wier achter naam begint met de letter O. Aanvraagformulieren voor klompen kunnen Maandag worden ingeleverd door hen, wier naam begint met de letters A t/m C. Katwijk's Boulevard met de eeuwenoude witte kerk, zooals deze er vóór den oorlog uitzag motorlogger, welke een belangrijk deel uit maakt in het leven van bijna eiken Katwij- ker, want 2000 Katwijkers vinden een plaats op de vele vissohersschepen, terwijl er 500 in nevenbedrijven, zooals haringpakkerij, kuiperij, smederij en scheepsmakerij werk zaam zijn. Voorts zijn 450 Katwijkers zeilmaker, net- tenbreier of boetster. Deze cijfers toonen wel duidelijk aan, hoeveel belang Katwijk heeft bij een zeehaven en wanneer men dan ver der de tentoonstellingszaal inloopt, krijgt men er een goed beeld van, omdat alles wat maar eenigszins met de visscherij heeft te maken, is hier bijeengebracht: netten, groot en klein, log en octant, stopkist, waarin de ieeman vroeger zijn tabak, suiker en meel bewaarde, een lengtedoorsnede van een zeil logger en verder nog meerdere voorwerpen, te veel om op te noemen. Er hangen ook ver schillende kaarten van de te ontwerpen zee haven, jammer alleen dat er geen schaalver- deeling oip te vinden is. Houding tegenover procuratie houder gelaakt Wij ontvingen van den P.R.D. te Leiden onderstaand schrijven, dat wij op verzoek van den procureur-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te 's-Gravenhage onverkort en on gewijzigd opnemen. „Op last van den Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage werd door de Politieke Recherche Afdeeling te Leiden den 16en Augustus j.l. aangehouden en voorgeleid de politieke delinquent mr J Pel. wonende Warmonderweg no. 10 te Oegst- geest, beheerend vennoot van de C.V. Fa briek voor Suikerwerken Gebroeders Pel te Leiden, ter zake van het feit, dat hij in de maand Juli j.l. een schrijven heeft gericht aan het Ministerie van Verkeer en Energie, waarin hij o.a den procuratiehouder van voornoemde commanditaire vennootschap verweten heeft, dat deze te zijnen nadeele een (valsche) aanklacht heeft ingediend bij de Politieke Recherche Afdeeling te Leiden. Aangezien van de zijde van den procuratie houder geen klacht, en dus ook geen valsche GODSDIENSTOEFENINGEN. Acad. Ziekenhuis, geen dienst. Geref. Min nehuis, Dond. 7 uur dhr Heymans. Chr. Ge ref. Kerk, 10 en 17 uur ds Henstra te Broek op Langendijk. Geref. Gem. 10 en 5 uur lees- dienst. Geref. Kerk, Zuiderkerk, 10 u. ds R- Oosterhoff te Hoofddorp, 17 uur ds C. v. d. Tas te Honselersdijk. Heerengracht 10 uur ds J H. A. Bosch te Alphen a d. Rijn. 17 u. ds G. D. L. Brederveld te Vlagtwedde. Oude Vest 10 uur ds G. D. L. Brederveld, 16.30 uur ds J. H. A. Bosch. Morschweg 10 u. ds C. v. d. Tas, 17 uur ds R. Oosterhoff. Evang. Luth. Gem. 10.30 uur ds Scharten van Rotterdam. Eglise Wallonne, geen dienst. Remon. Gem. 10.30 uur ds Hoenderdaal te Arnhem. Doops- gez. Gem. 10.30 uur dr Maarse van Kromme nie. Ver. v. Vrijz.. Herv., Volkshuis, 10 30 u. ds Vorster van Arnhem; W. de Zwijgerkerk, 10.30 uur dr Boersema. Leger des Heils, mai. en mevr. Wells. Evang. Chr. Gem. 10 u. dhr. v. d. Horst; 17.30 uur dhr Niemeijer te Al phen Vrije Kath. Kerk, 10.30 uur gezongen H. Mis, pr. v. Brakel. werd ingediend, heeft de Procureur-Fiscaal gewezen op het laakbare van het optreden van mr J. Pel, waardoor deze laatste gehan deld heeft in strijd met de hem opgelegde voorwaarden bij zijn voorwaardelijke buiten- vervolgingstelling op 21 Mrt. jl., terwijl hij er den politieken delinquent op gewezen heeft, dat bij herhaling van een soortgelijk gedrag tot nieuwe strafmaatregelen tegen hem zal worden overgegaan. Mr J. Pel is vervolgens denzelfden dag op vrije voeten gesteld." WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Zaterdag 17 Augus tus, 13 uur, tot Zaterdag 24 Augustus, 8 uur, waargenomen door Apotheek Boekwijt, Breestraat 74; Telef. 20552. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wdlhelmina- park 8, Telef. 26274. LEIDERDORP. In de plaats van groepscommendant C. Rey, die in gelijke functie is overgeplaatst naar Leidschendam, is benoemd den heer E. Kronenburg. De buurtver. „De Munnik" organi seerde voor haar leden een uitgaansdag, 's Morgens 7 uur kwamen twee touringcars en de reis ging eerst naar Amsterdam, waar verschillende gebouwen bezichtigd werden.. Vervolgens tufte men naar Hilversum al waar de Avro-studio werden bezocht en vandaar naar den Grebbeberg en Arnhem. Hier werd het diner gebruikt. Hoogst vol daan kwam men half elf 's avonds thuis. Veel gezien en volop genoten. VOORSCHOTEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt Zondag a.s. waargenomen door dr C Kuy- pers, Leidscheweg 51. Telef. 520. De afd. Leidschendam van het Ned. Roode Kruis, waaronder ook Voorschoten ressorteert, gaf in het Patronaatsgebouw een propaganda-avond, waaraan medewerkte het Revue-gezelschap van „De Jongens van Wolders". Dw.z. een gezelschap employé's van het Landelijk Magazijn van de HARK, waarvan de heer Wolders de leider is. Deze sprak aan het begin van den avond een propagandawoord, nadat reeds de secr. van de afd. Leidschendam, de heer J. Th. Maal een welkomstwoord gesproken had, en in voor 27.056.865 kg. gezouten haring en deze leverde f 2.623.619 op. Dit is geen kleinigheid. Daarom is dan ook een landsbelang, dat Katwijk z'n zeehaven krijgt, indien men al leen maar rekening houdt met een vervoer van 19 millioen kg. visclh voor export en verkoop in het binnenland. Het meest interessante gedeelte op deze tentoonstelling is ongetwijfeld het oud-Kat- wijksohe binnenhuisje, waarin men zich een 50 a 60 jaar geleden waant. Het eerste, waar ons oog op valt, is de in Katwijksche klee derdracht gestoken wassen pop, welke aan een houten tafel is geplaatst. Naast haar staat een standaard met een oude Staten bijbel, waarboven tegen de wand de ver bleekte photografieën prijken van twee pre dikanten. „Jae", zegt de Katwijksche vis- schersvrourw, die met de handen onder het schort, ons met groote aandacht volgt, „jae. De omroeper van Katwijk, zooals hij door de straten van het vriendelijke visschers- dorp trekt om de nijvere inwoners van goede en kwade tijdingen kond te doen. dië dominéés hat ik goed e'kend". Het blie ken ds. Vlieger en ds. Maasdijk te zijn, die volgens haar geheugen hier omstreeks 1880, 1890 hebben gestaan. In den hoek hangt ver der nog een oude gebruikte scheepsklok, ter wijl het vertrekje met het kacheltje en een mahoniehouten ladenkast zoo goed als vol is. De Katwijksche kijkt ook het vertrekje rond en komt tot de conclusie, dat het net als vroeger is, alleen het kacheltje, dat eertijds „piekfijn glimmend" was, is nu geroest. Ver der zegt ze niets, zou ze zich in haar herin neringen hebben verdiept? Tegen de wanden van deze tentoonstellings zaal hangen drie portretten van zeer be kende ingezetenen, o.a. van Dirk Oom en het visschersvrouwtje Jaapje, die in haar glorie tijd eiken dag naar Leiden ging om daar haar visch te verkoopen. Verder is er nog veel meer aanwezig, dat getuigt van Katwijksch groei en bloei door het visschersbedrijf; alles om de plannen tot het bouwen van een zeehaven te stimuleer en, omdat dit voor Katwijk, dat met heel zijn historie op de visscherij is gebouwd, een zaak is van „erop of eronder"! DE KATJESPOLDER TE HAZERSWOUDE WERD EEN EEUW GELEDEN DROOGGELEGD. Deze maand is het honderd aar geleden, dat de Kleine Droogmakerij of Katjespolder is drooggekomen. Wijlen de heeren J. Gold berg en H. van der Loo, waren resp. archi tect en aannemer van dezen polder. De eerste steen werd door de Ambachts bewaarders van Hazerswoude gelegd. Er moest twee jaar gemalen worden voordat de polder droog was, het eerste jaar was het bijna zoo ver, maar de natte winter van 1845'46 was een leelijke spelbreker, doch in den daarop volgenden zomer, Aug. 1846, werd de droogmaking voltooid. Eerst maalde de molen met 4 pompen, toen was er één roe die 2 pompen moest trekken en het gebeurde verschillende ma len dat opeens alle kammen en staven bra ken. Dit euvel werd spoedig verholpen, waarna de windmolen werd vervangen door mechanische kracht. De naam Katjespolder is afkomstig van de bevolking, die er vroeger heeft gewoond: de Katten, die er een dijk om heen hadden liggen; bij hoog water woonden ze droog en het kerkhof lag een paar honderd meter van den ouden molen. De polder is geheel voor den Spaanschen oorlog uitgeveend en toen volgeloopen tot de jaren van de droogma king. De volgende molenaren hebben dezen molen bediend: F. Spijker, A. van Elswijk, M. van Elswijk en P. van Gorkum, later de wed. met als molenaar S. van Gorkum. Te genwoordige machinist is de heer L. C. van Vliet. EEN DOKTER NOODIG? De Zondagsdienst der huisartsen .wordt morgen waargenomen door dr Hartman, v. Leeuwen, Simons en Verbrugge. Dokters telefoon 22222 Na de bevrijding bood hetzelfde bedehuis een troosteloozen aanblik, doch thans is zij weer in gebruik en straks zal het zijn plaats op den nieuwen Boulevard weer in volle glorie innemen het bijzonder den burgemeester van Leid schendam had welkom geheeten. Burgemees ter C. J. v. d. Hoeven was verhinderd. Beide sprekers legden zeer den nadruk op het vredeswerk van het Roode Kruis. De rest van den avond werd gevuld met een zeer goede revue. Het was, zooals over ste Beets aan het slot in zijn dankwoord tot de spelers opmerkte: „Het kan den toets der kritiek glansrijk doorstaan". En dat de tal rijke aanwezigen de zaal was geheel ge vuld het daarmee eens waren was al ge bleken uit het daverende applaus. GEBOREN: Lamibertus, z. v. W. de Jong en E. de Man; Gijsbertus W. M., z. van J. G. V d. Ploeg en C. M. W. van Veen; Cornelis, z. van A. P. Ipenburg en C. Berkhudzen; Richard, z. van C. J. Rekkers en G. H. Boon; Cornelis B., z. van H. M. Gijbeis en C. M. v. Veen; Johannes M., z. van J. M. v. d. Zalm en J. Ooetergo; Roelof J., z. van J. M. v. d. Zalm en J. Oostergo; Wilhelmina, d. van H. N. Strijfoo6 en A. Neutebooon; Marianne, d. van J. P. Gerritsen en A. M. Baren dregt. ONDERTROUWD: A. D. Kat, 47 j. en G. E. V. d.. Horst, 33 j. GEHUWD: W. de Koning, 34 j. en G. Oh. H. Romijn, 29 j. MOTORRIJDEN. De K.N.M.V. heeft in overleg met een speciale militaire commissie van het minis terie van Oorlog besloten tot het houden van een betrouwbaarheidsrdt voor motoren op 24 Augustus. Aan deze rit zullen maximaal 200 militaire rijders en 100 bur germotorrijders kunnen deelnemen. De start zal vermoedelijk plaats hebben in Utrecht te middernacht, in welke plaats dan tevens de finish zal zijn. Het te rijden par cours is ongeveer 500 km lang. NOTEERINGEN NEW-YORKSCHE BEURS. NEW YORK, 16 Aug. (Reuter). Atch. Top. 112; Baltimore 23%; Can. Pacific 18; N. York Central 22%; Pennsylv. 37%; South Rr. 57%; Un. Pac. 150; Anac. Copper 46%; Beth. Steel 1i10% bieden; Chrysler 116% ex div.; Gen. Electr. 45%; Gen. Motors 66%; Int. Nickel 36; Kenn. Copper 22%; Packard 8%; Rep. Steel 37%; Shell Un. 37%; Stan dard Oil 77%; U.S. Rubber 71 exdiv.; U.S. Steel 89%.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 7