Er gaat een commissie-generaal naar Indië H nister Jonkman komt aan het woord Worden de Nederlanders nu eindelijk ver'ost? NIEUWE LEIDSCHE COURANT J ZATERDAG 17 AUGUSTUS 19M Na een groot debat in de Tweede Kamer (Van onzen Parlementsredacteur.) Dat de behandeling van dit in allerlei op zicht hoogst belangrijk wetsontwerp in één dag ten einde is gebracht, is in staat den juisten indruk te wekken, dat daaraan geen full dress-debat is gewijd. De P. v. d. A. en de K.V.P. waren kennelijk bereid het met huid en haar te slikken, ook al waren er, blijkens de stukken, in onderscheiden kring, ernstige bezwaren, met name ook bij de Katholieken. Typeerend was in dit verband het ge beurde bij den aanvang der zitting. De Mi nister had in zijn M. v. A. verklaard, dat hij de klacht begreep, dat het moeilijk is de draagwijdte van het wetsontwerp te over zien, als men de Instructie voor de Commis sie-Generaal niet kent. De Kamer kon zeg gen op welke wijze ze daarover wat iedereen noodig achtte wenscht te wor den ingelicht. De heer SCHOUTEN (A.-R.) heeft. met anderen, op die inlichtingen aangedrongen. Het antwoord van den MINISTER luidde: De Instructie is er wel, maar bij den mi nisterraad en is dus nog niet geschikt om aan openbaarheid te worden prijsgegeven. Bovendien zou de loop van het debat op den inhoud nog invloed kunnen uitoefenen. Van de zijde der twee groote partijen is er toen heel wat gedraaid om het woord „moeilijk", dat niet onmogelijk beteek-ent. Dat was een uitleg, wel in strijd met het parlementair woordgebruik, maar het was, naar nu bleek, de bedoeling van de Regee ring geweest haar schijnbare toezegging niet gestand te doen. En daar moest men zich maar bij neerleggen. Een motie van de Comm. fractie om de Kamer inlichtingen te verstrekken, werd met 62 tegen 19 stemmen verworpen. 't Debat begint. Eerst tegen half een kon het debat be ginnen. De eerste sprekers formuleerden hun standpunt in dezen geest: we tasten nog in het duister omtrent den algemeenen koers der Regeering, omtrent haar bedoeling met de Commissie-Generaal en omtrent de nieuwe rechtsorde. Aldus o. a. de heer Meyerink (A.-R.), nadat mr VONK (P. v. d. V.) had gewezen op de gevreesde uitholling van de ministerieele verantwoordelijkheid en op den dreigenden ondergang van het Koninkrijk. als de C.-G. de oude politiek van Schermerhorn voortzet. Hij gaf ook uiting aan veler vrees, dat Engeland ons zelfbestuur niet welgezind is, maar om economische redenen aan een onafhankelijk Indonesië de voorkeur geeft en dat v. Mook al te bereid zou zijn om voor die richting vrij baan te maken. Deze beide sprekers waren niet bereid om hun stem, zonder nadere verduidelijking, die de ernstige bezwaren zou wegnemen, aan het wetsontwerp te geven. De heer TILANUS (C.-H.) had eveneens overwegend bezwaar tegen de te vreezen overdracht van constitutioneele rechten aan de C.-G., al was hij bereid om, zoo noodig, aan het bieden van deskundige hulp in. In dié mede te werken. Hij herinnerde ook aan het aan den kapitein Hazelhoff Roelfzema stante pede gegeven ontslag, toen hij in Canada in een rede voorlichting had ge geven over den waren toestand in Indië met zijn revolutionaire republikeinsche bestuur ders. De Indonesiër PALAR (P.v. d.A.) zag in het wetsontwerp onze laatste kans om nog iets van Indië te behouden en zijn partij genoot LOGEMANN juichte het toe, omdat het z.i. aan de C.-G. den onbelemmerden armslag moest brengen om de nieuwe rechtsorde te vestigen. D.w.z. zij heeft vol ledige vrijheid van handelen noodig. De heer VAN POLL (R.-K.) wilde in het w.o. zien het loswikkelen van de in Indië in de laatste jaren ineengestrengelde sferen van Opperbestuur en Algemeen bestuur; de heer Logemann las in hetzelfde wetsartikel pre cies het omgekeerde. Mr RUYS DE BEERENBROUCK (R.-K.) redeneerde vlot alle constitutioneele staats rechtelijke bezwaren weg. Geen storm dus! Met bijzondere belangstelling luisterde de Kamer daarna naar den heer SCHOUTEN (A.-R.), die op tal van verwarrende afwij kingen tusschen de Mem. van Toelichting en die van Antwoord wees en op fun da men- teele wijze prof. Logemann bestreed, die verklaard had dat de Commissie in Indië de nieuwe rechtsorde moest scheppen. Uitvoerig stond hij stil bij de staatsrechtelijke bezwaren en wees op de positie der Sta ten-Generaal, waaraan de inlichtingen worden onthouden om over het Indisch vraagstuk een behoor lijk debat te houden. En dat is het eenige orgaan, dat het Ned. volk vertegenwoordigt. Aan een nieuwe rechtsorde wil hij mede werken, maar niet als men in revolutionairen stijl, gelijk de heer Logemann doet, het gel dend recht niet meer laat gelden, wat oor zaak van groote verwarring moet worden. Omtrent de werking der C.-G. en de regeling van de verhoudingen Opperbestuur en Algemeen Bestuur is ons niets bekend. En daarom draait het juist. Na dit betoog zonk de belangstelling der Kamer merkbaar in, toen de heer ZANDT (S.G.P.) op reeds genoemde gronden zijn „tegen" motiveerde en ten slotte de com munisten WAGENAAR en HOOGCARSPEL uiteenzetten, dat zij zonder de verlangde inlichtingen hun steun aan het voorstel niet konden geven. Het was inmiddels een stuk over zevenen geworden. Om 10 minuten over 8 werd de vergadering hervat. Japan's keizer Hirohito laat geen dag on gebruikt voorbijgaan om zich met de gewone dagelijksche dingen van z'n land- genooten bezig te houden. Behalve zijn zoon drukken ook de dochters de voet sporen van hun vader. HOUDT WORTEL- EN PEENVLIEG IN DE GATEN. Ter bestrijding van de wortel- en peenvlieg dient men uiterlijk Woensdag a.s. den grond van het met zomerwortelen beteelde terrein de tweede en laatsten bespuiting te geven met één procent „Forbiac". Wie nog heelemaal niet spoot, omdat het gewas te klein was, doe dit ook nog vóór 21 Aug. en 15 dagen later voor den tweeden keer. In de Belgische provincie Namen is een auto in beslag genomen met een lading goud en diamanten ter waarde van 2.900.000 frs. Ter verdediging van de Comm.-generaa! (Van onzen Parlementsredacteur) In de avondvergadering der Tweede Kamer heeft minister Jonkman de verschillende spre kers van 's middags beantwoord. Hij meende, om te beginnen, dat de spoed met het wetsontwerp met het oog op de span ningen in Indië volkomen gerechtvaardigd is. De inzet van de C.G. is noodzakelijk, al wordt daarbij groot vertrouwen van de Kamer gevraagd. De te benoemen personen zullen er toe kunnen bijdragen vertrouwen in de Com missie te gaan stellen. De richtlijnen voor het beleid der Regee ring zijn te vinden o.a. in de Troonrede en deze bepalen ook den geest van de instructie. De Regeering blijft op constitutioneelen basis, al schept dit moeilijkheden nu we al jaren lang van het wettelijk pad zijn afgeraakt. Art. 53 G.W., de eed van de Koningin bij de inhuldiging, is de grondslag van het con stitutioneel beleid. Onafhankijkheid van het Rijk, bescherming van alle onderdanen en bevordering van de welvaart zijn de groote richtlijnen. Dat is het geldend recht. Daarbij komen de rede van de Koningin van 1942 en voorts de verklaringen van Februari en Mei 1946 en de motie-v. Poll. Dat zijn de aan- De Inheemschen bereid" tot verdere evacuatie Naar A.N.P.-Aneta seint, hebben de In heemschen gisteravond, onmiddellijk nadat Sjahrir uit Djokjakarta te Batavia was teruggekeerd, het Geallieerde hoofdkwartier ervan in kennis gestéld, dat zij bereid zijn de evacuatie der geïnterneerde Nederlanders Uit de kampen in Midden-Java te hervatten. De „commandant-West Java" van de T.R.I., Soedibyo, heeft verzocht een ver tegenwoordiger der Geallieerden naar Djok jakarta te sturen, teneinde over de bijzon derheden der evacuatie te onderhandelen. MOORDAANSLAG OP SOEKARNO? Het Fransche persbureau A.F.P. meldt uit Batavia, dat dezer dagen een moordaanslag op Soekarno is gepleegd door een groep van zes, tot nu toe nog onbekend gebleven, Inheemschen. DREIGENDE HONGERSNOOD OP BORNEO. Indien niet spoedig aanvoer van buiten komt, zal een hongersnood te Samarinda, op Borfieo, onafwendbaar zijn. Te Bandoeng is een burgernachtwacht in gesteld, welke bewapend is met karabijnen. Vijfhonderd Nederlanders zijn heden uit Brisbane met de „Volendam" naar Nederland vertrokken. Russen scheppen te Parijs nieuwe moeilijkheden Australië tolk van de algemeene verbittering. Gisteren kwamen in Parijs, waar het maar weinig interessant Ie de laatste dagen, de verschilende commissies voor de vredes verdragen bijeen. Zooals te verwachten was, schiep Rusland nieuwe moeilijkheden, toen Wysjinskii bezwaar maakte tegen het feit, dat Frankrijk zou meestemmen over het vredesverdrag met Roemenië, daar het met dat land niet in oorlog was geweest. Dezelf de moeilijkheden deden zich voor in de commissie voor Finland, ten aanzien van Frankrijk en de Ver. Staten. Jordan, de Australische afgevaardigde, maakte zich tot tolk der algemeene verbit tering, toen hij opmerkte, dat men genoeg had van het gezwets. Het reglement, zoo zeide hij, bepaalt, wie er zïitting hebben en verklaart alle zittende landen voor volwaar dig, ook al vochten ze niet tegen het land in kwestie. „Ik wil bij mijn leven nog resul taten zien", aldus de Australiër. TRAMSTAKING IN BELGIë OPGEHEVEN De tramstaking in België is opgeheven. Thans dreigt de gas- en electrici teats-sta king zich uit te breiden.. Weer in hun element Door de straten van Berlijn trok gis teren weer een groep Duitsche mannen, marcheerend en het „Edelweiss-lied" zingend. Zij beleedigden vrouwen, die met geallieerde soldaten liepen. De Duitsche politie trad ondoeltreffend te gen hen op, de geallieerden grepen niet in. Lord Stansgate kreeg instructie de En- gelsche onderhandelingen met Egypte te hervatten. vaarde richtsnoeren. Dat houdt in, dat de oorlog met Japan nog moet worden gelikwi- deerd, dat het te hervormen staatsverband moet worden behouden. Die hervormingen kunnen gaan zoover deze vereischt zijn. Ook voor de Indonesische volken kan een eigen staatsverband worden geschapen, waarin zij zich kunnen ontplooien. Ditnieuwe Konink rijk is dus iets anders, dan het oude staats verband. Het aantal «deelen is daarbij niet vastgelegd. Het accent wordt niet alleen op zelfbeschikking gelegd, maar het streven der Regeering gaat ook uit van een blijven bin nen het staatsverband. Een op behoorlijke wijze tot stand gekomen federatieve Indone sische republiek zal geen bezwaar ontmoeten. Met waardige vertegenwoordigers, ook van de republiek, willen we tot overeenkomst komen, ondanks de Japansche herinneringen die haar aankleven. De Regeering is bereid het Indonesisch nationalisme, dat in die re publiek leeft, te erkennen. Deze dingen wor den uitgewerkt in de instructie. Komt het in Indonesië tot een behoorlijke overeenkomst, dan is de Regeering bereid die te aan vaarden. Geweld als zoodanig zal niet worden ge bruikt. De weg der overreding zal worden gevolgd, maar dan moeten ook veiligheid en recht weer aanwezig zijn. We moeten nog troepen uitzenden om de Britsche troepen te vervangen en veiligheid en recht te verzekeren. Om de bedoelingen der Regeering te kun nen uitvoeren is een C.G. noodzakelijk. Het werk van v. Mook is bovenmenschelijk ge worden, physisch en in verantwoordelijk heid. De C.G. zal den landvoogd bijstaan in de oplossing van de problemen, die van de oude naar de nieuwe rechtsorde leiden. Op de nadere gedachtenwisseling over den inhoud der stukken, meent de minister niet te diep meer te moeten ingaan. Bij de ineenstrengeling der sferen, die on- gewenscht zijn, bedoelt de Regeering door de C.G. Opperbestuur en Algemeen Bestuur tot goede samenwerking te kunnen brengen. Er zal onderscheiding der organen zijn maar ook het bevorderen van een goede samen werking. In de commissie zal de luitenant G.G. zitting hebben, het kan moeilijk an ders op het oogenblik. Hij zal, met het voortbestaan van de ministerieele verant woordelijkheid, in de beide organen moeten samenwerken. Bij gebrek aan eensgezindheid is beroep op de Kroon mogelijk. Het kwali- ficeeren van de stem is daarbij niet beslis send. In art. 7 wordt aan de C.G. op het gebied Brammotie Flaooor en z'n vrienden Door G Th ROTMAN Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Bei oepen: te Havelte J. M. Willemsen te Norg, die dit beroep aannam. Aangenomen: naar Voorst Th. H. Nij- land te Ootmarsum. Bedankt: voor Brandwijk W. Vroeg- indewey te Poortvliet; voor Oorschot G. J. v. d. Burgt te Loenen o. d. Veluwe; voor Utrecht (bijz. pred.pl.) Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek. Geref. Kerken. Beroepen: te Zuilichem W. J. v. Hoek te West-Terschelïiing. Bedankt: voor Monster Jac. Andree te Delfzijl. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te IJsselmuiden C. Stam te 2e Exloërmond. Aangenomen: naar Oldenzaal cand3 A. Duïits te Kampen. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Weesp H. J. Oldemans, Herst. Evang. Luth. pred. te Zwolle. Vrije Evang. Gem. Aangenomen: naar Dordrecht evang:) D. Rijkhoek, zendingspred. met verlof. GEREF. BOND IN DE NED. HERV. KERK OP 29 AUG. BIJEEN. De algemeene vergadering van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Ned. Herv. Kerk zal Donder dag 29 Aug. a.s. in hét Jaarbeursgebouw te Utrecht worden gehouden o.l.v. prof. dr. J. Severijn. Ds J J Timmer van Haderwijk zal refereeren over ,,De wacht bij de belijdenis". Voor de verkiezing van 3 leden van het hoofdbestuur zijn candidaat gesteld: prof. dr. J. Severijn te Utrecht (aftr.) en prof. ir M. v. Wijngaarden te Delft; ds. J. Goslinga te Utrecht (aftr.) en ds. J. D. Kleyne te R'dam, ds J. H. F. Remme te A'dam (aftr.) en ds. W. Vroegindewey te Huizen 107. Gelukkig verliep de reis nu verder zonder ongelukken en de volgende dag leg de de boot in Tunis, aan Afrika's Noordkust aan. En nu volgde de grote verrassing! Want toen Bram en z'n vrinden aan wal stonden, zagen ze, dat ook de vliegmachine, waar ze mee naar Europa gevlogen waren, van boord gehesen werd! „Ja, ja," zei Mr Habberton, „die heb ik stilletjes opgespoord! We moeten den eige naar proberen te vinden en hem z'n eigen dom teruggeven I 108. „En tot zolanig kan de machine ons nog gioede diensten bewijzen!" besloot hij. De machine werd naar een gesahdkt terrein ge voerd, em daar steigen ze op. Mr. Habberton aan het stuur; de schilder, Bram en de ande ren er achter. Ze konden er met moeite allemaal in. H-et was prachtig weer, en met kloppend hart zagen ze de oude stad Tunas beneden rich verdwijnen. INTERNAT. STUDENTENCONGRES TE PRAAG. Een delegatie van 6 Ned. studenten zal deel nemen aan het van 1831 Augustus te houden internat, studenten-congres te Praag, ten-., einde tot een nieuwe wereldorganisatie te komen. Naast diverse practische punten als intellectueele samenwerking, studenten-uitwis seling, steun aan studenten in zwaar getroffen landen, organisatie der in 1947 in Frankrijk te houden Olympische Studentenspelen etc. staat bestrijding van het fascisme op 't programma. EXAMENS ITALIAANSCH, SPAANSCH EN HONGAARSCH. In -de Staatscourant van gisteravond is opgenomen een beschikking betreffen d'e examens in de Italiaansche, Spaansche of Hongaarsche talen in 1946. ACCOUNTANTSEXAMEN. A'DAM, 13 Aug. Het bureau der examens van het Ned. Instituut van Accountants heeft tot accountant bevorderd: H. Brandenburg en J. H. Engels, beiden te A'dam. NOTARIEELE EXAMENS. DEN HAAG, 16 Aug. Geslaagd voor le dl. not. examen G. A. C. H. M. van Baar te Amsterdam. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. 's-GRAVENïHAGE, 16 Aug. Geslaagd voor de akte N 3 met aanteekeningH. Aal- berts, Loosdrecht en C. G. H. M. Vergeer te Den Haag. van het algemeen bestuur wel ruime arm slag gegeven, maar deze is niet absoluut en grenzenloos. De heer Logemann zette het accent te sterk aan. De C.G. moet van het gebied van het Algemeen Bestuur afblijven, dat is van den G.G. De instructie zal, naar voorloopig inzicht, wel grooter bevoegdheid ontvangen door de drie punten in den aan vang genoemd, zulks mét het oog op het ge wicht der problemen. De Rijksconferentie zal een iets anderen opzet moeten krijgen door het beloop der omstandigheden. De conferentie met Suri name en Curasao en te Malino loopen reeds vooruit op de constructie van de toekom stige staatsinrichting van het Rijk. De militaire handelingen staan nog steedfi onder Britsch opperbevel. Gerepliceerd werd door de heer en HOOG CARSPEL en SCHOUTEN die zich beklaag den over het ontbreken van antwoord op ver schillende vragen. De heeren VONK en WA GEN AAR deden desgelijks. De minis-ter duplicerde. De heer LOGEMANN zwakte bij art. 7 zijn interpretatie zoodanig af, dat 's ministers be zwaar verviel. Het wetsontwerp werd ten slotte aange nomen met 51 tegen 28 stemmen. Tegen A.R., C.H., S.G.P. en P. v. d. A. De com munisten draaiden en stemden voor. Vele leden feliciteerden den minister. Nadat nog een aantal kleine wetsontwer pen waren afgehandeld, werd de vergade ring verdaagd. Buitengewone omstandigheden voorbehouden tot den derden Dinsdag in September. Voor een half millioen gulden „zwarte" koffie In Ede is ©en partij „zwarte" koffie, im den zwarten handel stellig een waarde van een half millioen gulden vertegenwoordigen de, in beslag genomen. Behalve de hoofd1- sdhuldigen, H. en B. bleken twee zwarbe- handelaren R. en H. benevens een drietal juist afgezwaaide militairen van de Gezags- troepen hij de smokkelaffaire betrokken als leveranciers van groote en kleine partijen koffie, die ten deele gestolen waren. De koffie zou naar DuitschJand worden ge smokkeld. GEEN SPECIALE UITKEERING VOOR DE MIJNWERKERS. De Regeering acht het voortbestaan van de S(tichting) M ij n werkers) V(oorziening), gezien de loonpolitiek en de deviezen- en grondstoffenschaarschte (textiel), niet ge- wenscht. Ook om een al te groote bevoor rechting van de mijnwerkers boven andere arbeidersgroepen niet te laten voortduren, is de S.M.V. op 1 Aug. opgeheven. Een uitkeering ineens, zooals bedoeld door de Vak-unie en den Mijnraad, wordt niet verantwoord geacht, daar deze ook aan alle andere bedrijfstakken moest worden ge weigerd. MEER SERVICE IN RESTAURANTS EN CAFE'S. In aansluiting op ons bericht inzake te ver wachten grootere service aan het reizend pu bliek in restaurants en eafé's kan thansnog worden meegedeeld, dat vanaf 1 Sept. de toe wijzingen voor thee, suiker en melk worden vérgroot. Restaurants krijgen voorts in be perkte mate toewijzingen voor vleesch btf warme maaltijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2