gntetijt <£ouraitr StPw inyn gtrl in te^ijenspoet" Dreigen er moeilijkheden rond het Kabinet? Griekenland doei scherpe 250 Duitsch-Nederl. gezinnen naar ons land? uitval tegen Hongarije IDist <11 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1946 9e Serie, Se Jaargang vanaf S Mei 1945, No. >99 - Bureaux Redactie ea A m 4 A Administratie: Redactie: «pMttferx. 8. VAN DER ROS Christelük-Nationaal Dagblad "rhtJ&éÈijw voor Leiden en Omstreken „Slonhttstirl) is aljcbUufrt Abonnementsprijzen: O.26 per week 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bfl betaling p. kwit verb. m. a dm .kosten) Advertentiën 0.15 per m.m BIJ contract belang rijke korifcng Postrekening 5 8 9 3 0 „De Tijd" spreekt van „Storni op til" (Van onzen Parlementsredacteur) Dat het tusschen de jonggehuwden, KVP en p. v. d. A., niet buitengewoon botert en dat de wittebroodsweken allerminst onder rozen geur en maneschijn zijn doorgebracht, wordt meer en meer voor ieder duidelijk. Men denke maar aan de contraverse omtrent de plannen-^ v. Maarseveen inzake de politieke delinquen ten en den mislukten aanval van de P. v. d. A. op minister Gielen, waarbij de KVP ten slotte het terrein wist te behouden. „De T ij d" bevatte gisteren een artikel dat onze visie op dit laatste geval geheel beves tigt. Maar onder den titel „Storm op til?" en tameert het blad tevens een derde nog slui merende groote kwestie met betrekking tot de Commissie-Generaal. De beide huwelijksdeel- genooten blijken scherp tegenover elkaar te staan en van scheiding wordt schier openlijk gesproken. Men leze: „De storm die thans dreigt, laat zich ernsti ger aanzien. Voor wie een Voorloopig Verslag lezen kan, is het duidelijk, dat de protestant- sche fracties, en zeer vermoedelijk ook de P. v. d. V., om principieele redenen, zij het niet gelijkluidend over de geheele linie, hun stem niet aan het ontwerp zullen geven. Dit levert reeds dadelijk een sterk tegenblok op De vraag iB nu, of de beide regeeringspartijen eensge zind voor het vóór zorgen op alle punten van belang, dan wel of de Katholieke fractie op een beslissend punt in het rechtsche schuitje terecht zal komen. Ten aanzien van deze vraag moet worden opgemerkt, dat de P. v. d. A. eensgezind achter dit ontwerp staat, zoo in zijn geheel als in zijn onderdeelen Dit is met de fractie der KVP niet het geval. Blijkens het Voorloopig Verslag wijkt de Katholieke fractie (als één man?), hoezeer n^et de P. v. d. A. geporteerd voor de uitzending eener Commissie-Generaal, van haar partner af in zake de gewichtige vraag, welke plaats de Landvoogd in de Commissie zal innemen Voor de P v d A is het een uitgemaakte zaak, dat de heer Van Mook niet alleen lid van de Ned. Arbeidsdienst geen nat.-soc. organisatie? Zelfs Minister Fiëvez was er lid van, aldus een verdediger. De voorm. hoofd-arbeidsleider bij den N.A.D., de kapitein A. Duitgenius, heeft zich voor het Haagsche Tribunaal te ver antwoorden gehad, waarbij hem o. a. werd verweten, dat hij propaganda voor deze in stelling had gevoerd, en daardoor zeer veel schade aan de Ned. zaak had toegebracht. De verdachte en zijn raadsman, mr Ba rents, bestreden zulks, en wezen erop dat vele N.A.D.-officieren, na zuivering, thans weer in werkelijken dienst zijn. Dat de N.A.D. bij een Kon. besluit is opgeheven, zou, volgens pleiter, bewijs zijn, dat hij een officieele Ned instantie was, en geen N.S.B.- mantel-organisatie. Zelfs de huidige minis ter «van Oorlog, mr Fiëvez, was er geruimen tijd werkzaam bij geweest. Het Tribunaal zal in deze zaak 28 Aug. uit spraak doen. Commissie moet zijn, doch tevens lid met mede-beslissende stem Voor de KVP staat minstens dit laatste geenszins vast. Zij hangt veeleer de opvatting aan, dat den Landvoogd niet meer dan een advisee rende stem in de Commissie bag worden toegekend. Haar drijf veer is niet enkel een kwestie van zakelijken (namelijk staatsrechtelijken), maar vooral ook van persoonlijken aard Zij mist namelijk in velerlei gradatie vertrouwen in den heer Van Mo^k Dit is een essentieel verschilpunt, en het kan gevaar genoeg opleveren voor het lot van het wetsontwerp, waarmee tevens het lot van het ministerie gemoeid zou kunnen zijn. Zeer behoedzaam zeilen zal noodig wezen, want stormen zal het zeker. Tenzij de depres sie reeds in intiemere sfeer geëffend mocht zijn." Voor wien politieke taal verstaat is dit ar tikel zeer welsprekend. BETALINGSMOEILIJKHEDEN IN NED.-INDIë De heer E. Koning van de firma Waller en Platte beklaagde zich tegenover het A.N.P. over het gebrek aan medewerking van de zijde der Ned. Regeering t.a.v. de deblok keering. Meer dan een half millioen der maatschappij ligt in Nederl.-Indië geblok keerd, zoodat men niet in staat is verplich tingen t.o.v. het personeel na te komen. Het ware wenschelijk, aldus de heer Koning, dat de Reg. in dit opzicht wat meer voort varendheid betrachtte. Ook Hongarije voelt zich in een hoek gedrukt Nadat gisteren de vertegenwoordiger van Bulgarije in een preek voor eigen parochie onder meer een. uitgang naar de Egeïsche zee had geëi^cht, voerden in de plenaire zitting van de Parijsche Conferentie de afgevaardigden van Oekraïne en Polen het woord. ^Zij ondersteunden de Rulgaarsclie aanspraken en lieten hun vroegeren Griek - schen bondgenoot, terwille van den Russi- schen invloed in Bulgarije, volkomen in den steek. Tsaldaris, de Grieksche minister van Buitenlandsche zaken, ging, in een be toog van een half uur, heftig tegen de Bulgaarsche aanspraken te keer. Driemaal in een menschenleeftijd; viel Bulgarije Grie kenland aan. Den laatsten keer overtrof het zichzelf in wreedheid1. Het brak eerst met Duitschland toen het Roode leger ten too- neele verscheen. In de rede van den Bul- gaarschen afgevaardigde beluisterde de Griek den ouden Bulgaarschen expansie drang. Hij maakte zich ernstig ongerust, dat KRIJGEN WE OOK EEN „HOME GUARD"? De minister van Binnen!. Zaken over weegt te komen tot een organisatie van de burgerlijke verdediging, waarin is opgeno men de regeling van de werkzaamheden, be doeld in de wet betreffende bescherming te gen luchtaanvallen van 1936 en de hulpver- leening bij rampen. Regeering voor een moeilijke beslissing Naar de N i e uwe Leidsche Crt ver neemt staat de Nederl. Regeering voor de noodzakelijkheid vóór 1 Sopt. a.s. 250 in het kamp Bocholt verblijvende Ned.-Duitsche gezinnen, tezamen 900 personen, in ons land toe te laten. Het kamp Bocholt is zooals men weet indertijd ingericht om deze gezinnen, waar van de man in den oorlog met een Duitsohe vrouw huwde, onder te brengen. Vier arbeiders van een steiger te Hengelo gestort Twee dooden en twee zwaar gewonden. Bij den bouw van een 60 m hoogen beton nen koeltoren voor het Twentsch Cent. Sta tion voor electr. stroomlevering te Hengelo, brak 12 m boven den grond een steiger, waardoor de bouwvakarbeiders G. J. Ben- ixink uit Almelo en 9. J. B. Menkens uit Hengelo te pletter vielen en twee anderen zwaar werden gewond. Bij een aanrijding op den straatweg te Goor werd mej.' Evers uit Delden gedood. De EngeLschen hebben 't kamp gevorderd Men verwacht thans, dat de Ned. Regeering uit humanitaire overwegingen beslissen zal deze gezinnen in ons land toe te laten. Echter niet, dan nadat de Engelschen zich berei dbebben verklaard, vrouwen wier aan wezigheid icn Nederland om politieke rede nen absoluut ongewenscht is, na onderzoek terug te nemen. De beslissing kunnen zij dan op Ned. grondgebied afwachten. Philips maakt nu ook radio lampen in Sittard De N.V. Philips heeft in een vleugel van een Missiehuis te Sittard een montage-atelier voor haar afd. radiolampen gevestigd, waar in totaal 200 meisjes tewerk gesteld kunnen worden. Naar ir. Tromp gisteren bij de opening mededeelde, is het niet de bedoeling over een jaar uit Sittard te verdwijnen, daar de expansie van het bedrijf nederzettingen van blijvend karakter noodzakelijk maakt. Tevens wees spr erop, dat de K.L.M. voor haar radioverbindingen gebruik maakt van de lampen, welke in Sittard gemaakt wor den. Evenals de walvischvaarder „Willem Barentsz", welke straks in de Zuidelijke Poolzee op de walvischvangst gaat. Nieuw bloed voor Z.-Afrika gevraagd Gen. Smuts luidt een prop.-campagne in. Veldmaarschalk Smuts heeft gisteren in Johannesburg een grootscheepsche im migratie-actie der Z.- Afrikaansche regee ring aangekondigd. „Menschen hebben wij noodig", zoo zei- de hij, „gezonde en goede Europeanen voor onze industrie, onzen landbouw en onze nijverheid. Men schen, die nieuw bloed in Zuid-Afrika brengen. De regee ring zal de deuren wijd open zetten. De kans was nooit zoo gunstig, want wij kunnen, millioenen krijgen." Hij kondigde aan, dat in het buitenland bureaux voor de se lectie zullen worden opgericht en dat met de werving van ge gadigden terstond begonnen zal worden. Ongetwijfeld, 'zul len ook velen in Ne derland zijn roep volgen. Bulgarije niet naar verdienste gestraft zou worden. Van de Russische aantijging, dat de Griek sche politiek aan die van Engeland gekop peld is, trok Tsaldaris zich niets aan. Hij confereerde lang met Bevin. Na Tsaldaris meldde de Hongaarsche ge delegeerde zijn land ais „een nieuwe demo- era tischen staat". Hij verweet Roemenië en Tsjecho-Slowakije onderdrukking van de Hongaarsche minderheden in hun landen en vroeg 20.000 km2 Transsylvaansch gebied van eerstgenoemd land terug. Onze boter verdringt het koolzaad Boeren zaaiden grasland weer in De boeren, die in de oorlogsjaren ge dwongen werden hun weiden te scheuren, ten behoeve van den verbouw van allerlei vellichte gewassen, keeren, naar de Nieuwe Leidsche Courant ver neemt, thans algemeen tot hun ouden vorm van weidebedrijven terug. De gescheurde landerijen zaaien zij opnieuw met gras i*n. De ervaringen met b.v. een verplicht gewas als koolzaad, zijn zeer treurig geweest. Iedere Nederlandsche boer was daarop voor bereid. Voor dit jaar kan men zelfs spre ken van een volkomen mislukking van den oogst. Voor de Nederlandsche vetpositie is dat niet verontrustend, integendeel, de vroegere koolzaadvelden zullen opnieuw voedsel ge ven aan het melkvee en dat beteekent bo ter op de boterham! Amerikanen adopteerden 2500 Ned. stille armen Door bemiddeling van „Volksherstel" en diverse sociale instellingen hebben inwoners van Amerika de namen en adressen gekregen van 2500 stille anmen in Nederland, die zijn geadopteerd om er pakketten heen te zenden. Dit aantal kan echter niet meer worden verhoogd. Voorts liggen voor verzending gereed 10.000 beddelakens, 9000 sloopen, 5000 dekens, 7000 handdoeken, boven- en on- denkleeding, naaimachines, kinderwagens, schrijfmachines, die door het American Relief for Holland werden aangekocht voor instellingen op het gebied van kin derzo ng. VADER VAN 12 KINDEREN DOOD GESCHOTEN. Dinsdagavond heeft de 27-j. hulpagent van politie, Bouwman uit Heerlen, toen zijn as. schoonouders bezwaren maakten tegen een ontmoeting met hun dochter, thuis een revol ver gehaald, waarna hij het huis van zijn schoonouders binnendrong en zijn schoon vader, een zekeren Jansen, caféhouder te Kerkrade, bout portant neerschoot. De moordenaar is daarop gearresteerd. J. was vader van 12 kinderen. DAT op 17 Aug. te Utrecht een landelijke wedstrijd van brandweerlieden zal plaats heb ben, waarvoor de minister van Binnenl. Zaken een eere-prijs beschikbaar heeft gesteld. DAT vandaag het openbare telexverkeer met Frankrijk is geopend, waarbij voor Den Haag als aanvraagnummer 189107 is aan gewezen. DAT in R'dam overwogen wordt het aan tal wethouderszetels van 5 op 6 te brengen. DAT te Beuron 77 j. oud is overleden de schilder-monnik Dom Verkade. DAT de heer S. Hammerby benoemd is tot vice-consul der Nederlanden te Thors- havn, Faroereilanden (Denemarken). DAT 15 Zweedsche zuiveldeskundigen van 15 tot 25 Aug. ons land zullen bezoeken op uitnoodiging van den Alg. Ned. Zuivelbond. DAT a.s. Zaterdag te St. Michielsgestel een reünie van oud-gijzelaars zal worden ge houden. DAT uit heel het land op 4 Sept. om 11.30 uur de openb. aanbesteding plaats vindt van het vervangen van een kademuur door een stalen damwand op de Rijkswerf te Den Helder. HET BLIJFT: ONBEHOOR LIJKE SPOED (Van onzen Parlementsredacteur). De redactie van „De Nieuwe Nederlander" komt terug op onze opmerkingen inzake den onbehoorlijken spoed met de behandeling van het wetsontwerp inzake de Commissie- Generaal en het verwijderd houden van een vertegenwoordiger 'van de Anti-Rev. en Chr.-Hist. groepen uit de Commissie van Rapporteurs. Het blad heeft „hooren verluiden", dat daarvan afgezien zou zijn, „omdat men geen zekerheid kon krijgen dat de anti-revolu- tionnairen bereid waren aan een snelle be handeling van het wetsontwerp mede te werken." Deze redactie kan dit heel precies weten. Het „hoorén verluiden" beteekent dus: er is inderdaad, gelijk wij veronderstelden, opzet in het spel geweest. Trouwens voor den kenner van politieke verhoudingen en ge bruiken was dit overduidelijk. Hij behoefde noch te veronderstellen, noch te „hooren verluiden". Het bewijs van het tekort aan gezindheid tot medewerking aan snelle afdoening van het ontwerp wordt echter niet geleverd. Het zou ook moeilijk zijn. Want hier was niet meer aan het woord dan een booze veron derstelling ontleend aan achterdochtige fan tasie. Er is o.i. geen grond voor deze sup positie ten aanzien van een partij, die wel niet waardig is om tot de „regeeringspar tijen" te worden toegelaten, maar toch van nature tegenover de Regeering een loyale houding pleegt aan te nemen, al wenscht zij niet al wat deze doet, zonder meer critiek- loos te slikken, maar als volksvertegenwoor digers de haar toevertrouwde belangen imet passende rust en ernst te bezien. Zoo'n gloeiende haast was er, gezien de historie, toch niet, ook al verschenen Voorloopig Ver slag en Memorie van Antwoord een dag na elkaar, gevolgd door de openbare behande ling in het eind dezer week. Ware het an ders geweest indien de achterdocht geen rol hatf gespeeld? Neen. We stellen er prijs op dat loyaal gehandeld wordt, over en weer. „Cadaverdiscipline" late men aan anderen over. We meenen dan. ook ons oordeel over het gebeurde te mogen handhaven. Het herhale zich niet. BRUNO WALTER WEER NAAR ENGELAND EN NEDERLAND. Bruno Walter, die als niet-Ariër sinds het uitbreken van den oorlog in de Ver. Staten heeft vertoefd en op 15 September as. 70 jaar zal worden, zal dit jaar weer voor het eerst in Engeland optreden en wel op 24 en 31 Oct. en 7 Nov. in de Royal Albert Hall te Londen met het London Philharmonic Orchestra. In het winterseizoen zal hij ook het Concertgebouworkest in A'dam en Den Haag dirigeer en De man, die een ander in de kleeren steekt Het hoofd-Ontvangst Nederland van den Repatrieeringsdienst, de majoor G. W. Rik- kelman, is bevorderd tot den rang van lui tenant-kolonel. Hij is thans belast met de leiding van het kleeding-depot Ataka bij Suez, waar de repatrieerenden van Euro- peesche kleeding worden voorzien. De over ste Rikkelman is inmiddels reeds naar Egypte vertrokken. In zijn functie van hoofd-Ontvangst Ne derland, wordt de overste Rikkelman opge volgd door den kapitein C. van Bockel, die in deze hoedanigheid is bevorderd tot den rang van majoor. Men ziet hier overste Rikkelman (1.) in gesprek met den majoor C. van Rockel tij dens de debarcatie van het m.s. Sloterdijk, dat het eerste repatrieeringsschip was, het welk bij den Rotterdamschen Lloyd werd ontscheept. Waarschijnlijk zal in 1948 in Nederland een internat, bloemistencongres worden ge houden. Afnemende buiigheid, aldus De Bilt Verwacht tot morgenavond: In den och tend en voormiddag plaatselijk 'mist, overi gens meest licht tot half bewolkt met voor namelijk in het binnenland nog hier en daar een regenbuitje, zwakke wind, iets hoogere temperatuur dan vandaag. DAT de p.i. van het A'damsche Bijz. Ge rechtshof tegen de aannemer Harm Fok kers uit Naarden, die in de oorlogsjaren ruim f 1.6000.000 winst maakte 3 jaar R.W.I. heeft geëischt DAT gisteren in het Stedelijk Museum te A'dam een Vincent van Goghtentoonstelling is geopend. DAT de bewoners van het Brabantsche dorpje Alem in een request aan het Prov. Bestuur van Noord Brabant hebben gepro testeerd tegen een mogelijke indeeling van het dorp bij Gelderland. DAT de afd. R'dam van het Ned. Roode Kruis a.s. Zaterdag een collecte zal houden waarna om 10 uur in het Voerenpark aldaar een vuurwerk wordt ontstoken DAT deze af deeling reeds een ledental van 110.000 heeft bereikt. DAT te Loosdrecht een boer is ontdekt die er zonder vergunning 9 koeien en 16 varkens op na hield, welke thans alle in beslag zijn ge nomen. terwijl hij zelf werd gearresteerd. DAT de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingen verkeer in het voormalige Holland House te New York een eigen bureau gaat openen. DAT de Ned. sportvlieger Justus Heymans, die 14 Mei '40 nog met een vliegtuig uit ons land wist te ontsnappen, uit dankbaarheid uit de Ver. Staten een lesvliegtuig voor de Nat. Luchtvaartschool naar Nederland heeft afge zonden. DAT 85 j. oud te Den Bosch overleed de oud raadsheer in het Gerechtshof aldaar mr R. Baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky. DAT de eerstvolgende vergadering van de afd. van den Raad van State voor bestuurs- geschillen op 21 Aug. wordt gehouden. DAT de 2e internat, siknifische conferentie, welke streeft naar een ondogmatische objec tieve philosophic, van 24 t/m. 31 Aug. te Naar den gehouden wordt. DAT dè minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorz. tijdens zijn buitenlandsche reis ten depar temen te vervangen wordt door zijn collega van Economische Zaken, dr G. W. M. Huysmans. DAT de Ned. vereen, van Brandweercom mandanten reeds 1100 leden telt. GENERAAL SMUTS

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1