Oud-illegalen en militairen komen aan het werk NIEUWE LEIDSCUE COURANT WOENSDAG 14 AUGUSTUS 194» Arbeid der B.V.A. sfemt tot tevredenheid „Wij zullen niet eerder rusten, tot het groote doel bereikt is, dat Vader land te doen geboren worden, hetwelk bewijzen moet, dat de tallooze ge brachte offers niet vergeefsch zijn ge weest". H.M. Koningin Wilhelmina. Deze Koninklijke woorden zullen ons doen beseffen, dat wij nog niet ïffi staat zijn te rusten. Nog veel moet er goed gemaakt worden, vooral ten opzichte van hen, die de offers brachten. De financieele verzorging van de slachtoffers van het oorlogsgeweld is thans in uitstekende banen geleid, waar bij het Districtsbureau voor Oorlogsslacht offers en de Stichting 19401945 een bijzon der mooie taak vervullen. Maar niet uitsluitend financieele verzor ging is noodzakelijk. De omstandigheden, waarin velen, die actief aan het verzet tij dens de bezettingsjaren deelnamen, en zij, die na de bevrijding in militair verband Voor orde en rust zorgden, thans verkeeren, eischen ook de aandacht voor andere pro blemen. De moeilijke jaren, die achter ons liggen, hebben dikwijls een funesten invloed uitgeoefend op de theoretische en practi- sche vorming van jonge menschen; in 't bij zonder van hen, die alles ter zijde hebben gesteld om him krachten ter beschikking te kunnen stellen voor het verkrijgen en het handhaven van de vrijheid. Dat heeft tot gevolg, dat velen van deze menschen te kampen hebben met de moeilijkheid, dat zij thans niet in staat zijn zelfstandig een be hoorlijke positie in de maatschappij te ver overen. Om hen bij te staan in het over winnen van deze moeilijkheden, is van Overheidswege eenigen tijd geleden op alle Gewestelijke Arbeidsbureaux een afdeeling gesticht, welke genoemd wordt Afdeeling Bijzondere Vormen van Arbeidsvoorziening, afgekort B.V.A. In een interview met den heer A. J. van der Hoek, chef van de Afd. B.V.A. van het Gew. Arbeidsbureau te Leiden, heeft deze ons eenige bijzonderheden medegedeeld over deze arbeidsbemiddeling. „Hoe lang bent U nu al bezig met de ar beidsbemiddeling van oud-illegalen?" „Op beperkte schaal al vanaf Augustus 1945, als chef van de Afd. B.VA.. vanaf Maart 1946". „Hebt U in dien tijd veel aanvragen ge kregen voor hulpverleening?" „In het geheele gewest ongeveer honderd aanvragen. De menschen van de Prinses Irene Brigade zijn reeds allemaal geholpen. De aanvragen, die nog in behandeling zijn, zijn gevallen van Sectie IX van de B.S. en van de Stichting 19401945. Een van de moeilijkheden hier is echter, dat de meesten van hen, die actief aan het verzet hebben meegewerkt, er zoo weinig mogelijk over spreken en eerder geneigd zijn een minderen werkkring te aanvaarden, dan zich te be roepen op hun verzetswerk". „Zijn de werkgevers over 't algemeen nogal bereid de door U aanbevolen men schen in dienst te nemen?" ,Het is niet zoozeer de bedoeling, dat ik persoonlijk contact heb met de werkgevers, doch de bij mij ingeschreven personen geef ik door aan de betreffende bedrijfsafdeeling en ik blijf er op toe zien, dat deze men schen in de eerste plaats worden geholpen". „Hebt U zich in dezen korten tijd al een voorstelling kunnen maken van de ontwik keling der werkzaamheden op dit terrein?" „In het begin heb ik me voorgesteld, dat dit werk binnen betrekkelijk korten tijd zou afloopen, maar daar ook in de toekomst alle demobliiseerende militairen door de Afd. B.V.A. behandeld zullen worden, zal er steeds regelmatig een nieuw aantal aanvra gen worden ingediend". „Is het misschien mogelijk enkele gevallen te noemen, die een duidelijk beeld van de belangrijkheid van dit werk geven?" „Dat is wel erg moeilijk, omdat we hier door tot persoonlijke quaesties zouden ko men, maar ik kan wel zeggen, dat zich reeds een geval van plaatsing in het buiten land heeft voorgedaan. Voor diverse inge schrevenen heb ik eveneens een belangrijke positieverbetering kunnen bereiken". Uit de Omstreken AJLPHEN AAN DEN RIJN. Ds G. Mulder, Geref. pred., die sinds vorig jaar December door ongesteldheid zijn ambt niet kon waarnemen, hoopt a.s. Zon dag weer in den dienst des Woords voor te gaan. In den ouderdom van 75 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer H. J. C. Koning, die gedurende de periode 1 Aug. 18981 Jan. 1918 gemeente-secretaris van Alphen is geweest. Bij de samenvoeging der drie gemeenten werd hij hoofdcommies ter gemeente-secretarie van Alphen a. d. Rijn. 16 Mei 1920 nam hij ontslag uit den gemeentedienst en aanvaardde een particu liere betrekking. Sedert 1936 was hij te Brus sel woonachtig. Op het terrein bij de Groenteveiling werd de jaarlijksche geitenkeuring gehouden. De keuring van de veertig dieren was in handen van den keurmeester van Leeuwen, die geen gemakkelijke taak had. De uitslag is als volgt: Groep 1-jarige geiten: 1, Truus, eig. H. van Goch; 2. Beatrix, eig. D. Verkade; 3. Corrie, eig. H. v. Goch. Groep 2-jarige geiten: 1 Cor, eig. H. van Goch; 2. Jet, eig. J. Lenting. Groep 3-jarige geiten: 1. Rika,; 2. Ger. eig. D. Verkade; 3 Maria, eig. J. Lenting. Groep witte ongehoornde lammeren: 1. J. Lenting; 2. A. Hulscher; 3. J. Lenting. Groep witte gehoornde lammeren: 1. C. Martens. Groep bonte geiten: 1. J. Gaulswijk; 2. J. J. Vis. De kampioensprijs viel op Bertha van D. Verkade. „Hebt U regelmatig contact met andere organisaties, die de belangen van oud-ille galen voorstaan?" „Eenmaal per maand is er vergadering met een commissie, waarin' ambtshalve zit- t'img hebben de directeur van het Arbeids bureau en de chef Afd. B.V.A., enkele afge vaardigden van Sectie IX en enkele afge vaardigden van Stichting 1940—1945, waarbij alle doorgegeven gevallen worden besproken. In aansluiting op deze besprekingen wordt een rapport ingediend bij het Rijks Arbeids bureau, waarin eveneens alle gevallen stuk voor stuk worden behandeld". „Doet U het werk voor Leiden en omstre ken geheel alleen, of hebt U in andere plaatsen vaste medewerkers?" „In elk plaatselijk arbeidsbureau is een ambtenaar, die speciaal belast is met de be handeling van B.V.A.-gevallen". „Welke menschen komen voor deze bij zondere arbeidsbemiddeling in aanmerking?" „Oorspronkelijk lag het in de bedoeling speciaal op het terrein van de oud-illegaliteit te blijven, maar alle demobliliseerende mili tairen, zooals Gezagstroepen, O.V.W.'ers. Kon. Marine, enz., komen in aanmerking" „Bent U tevreden over de resultaten, die U bereikt hebt met de bemiddeling van oud illegalen?" „De werkelijk oud-illegalen vormen eigen lijk niet het grootste deel van de door mij behandelde gevallen, maar de resultaten, d*iie ik hiermee bereikt heb, zijn inderdaad zeer bevredigend, want deze menschen zijn steeds in betrekkelijk korten tijd aan een behoorlijken werkkring geholpen" Gistermorgen heeft de aanbesteding plaats gehad van 6 arbeiderswoningen in de Schoolstraat. De hoogste inschrijver was Aannemingsbedrijf Hopman te 's-Graven hage f 84.100; de laagste inschrijver de fa. Groen en Bregman te Benthuizen f 54.489. Het werk is nog niet officieel gegund. Ds H. K. van Wingerden van Delft hoopt morgenavond 7.30 in het Gymnastiek lokaal te spreken voor den Geref. Bond. De Kring Rijnstreek van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond komt morgenochtend 9.30 in café Centraal, Hoofdstraat 26, Alfen a/d Rijn in vergadering bijeen, waar een der hoofdbestuurders van den C.B.T.B. zal spreken over de voorgenomen actie van de Coöperatieve Melkafzet-Centrale. Degenen, wier stamkaart eindigt met het cijfer 8, kunnen zich Woensdag a.s. ver voegen tot het in ontvangst nemen van een schoenenbon, dus Woensdag letters AL en Woensdag 22 Aug. de letters MZ. GEBOREN: Pietronella A., d van A Rijkaart en A H Buitenhuis; Adrianus A, z van J C Rietveld en Co M Boere; Wilhelmus G M, z van A J van Diemen en J T van der Ven; Antonia MB, d van J J van Haastert en A W. Janson. GETROUWD: C J van Dijk en T A C Spierenburg. OVERLEDEN: E M vah Velzen, oud 81 jaar. HAZERSWOUDE. Na alsnog gehouden bespreking tusschen de besturen der „Chr. Oranje Vereeniging" en de „Wilhelmina Vereeniging" is men tot overeenstemming gekomen om op 4 Sept. a.s gezamelijk een feest te organiseeren Aangezien een feest echter altijd geld kost, zullen enkele dames begin volgende week bij de bewoners van Hazerswêude-dorp aan kloppen voor een vrijwillige bijdrage om dit feest mogelijk te maken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zondag vierde de Z.Eerw. heer pastoor J. Houtman, rustend pastoor in Pension St. Jozef, zijn gouden priesterfeest. De eigen lijke feestdag was Zaterdag 10 Aug., hetgeen voor de harmonie Katwijk aanleiding was om pastoor Houtman des avonds een sere nade te brengen, waarbij vele inwoners tegenwoordig waren. Maar het hoogtepunt van het feest was natuurlijk de plechtige hoogmis in de parochiekerk op Zondag morgen. De Z.Ew. jubilaris sprak na het eerste Evangelie, eenige woorden om God te dan ken voor het vele goede in al die jaren on dervonden, vervolgens tot den pastoor en de parochianen om zijn dank te uiten voor de hulp en steun, ook door hen steeds verleend. Begrijpelijk, dat ook ik ander opzicht die dag voor pastoor Houtman een onvergete lijke is gevorden; behalve vele bloemstuk ken werd den jubilaris namens de parochie een enveloppe met inhoud aangeboden. Be halve de vele persoonlijke gelukwenschen, ontving hij nog een massa schriftelijke felici taties. Nu de vroege aardappelencampagne voor het drukste gedeelte achter den rug is en de aanvoer voornamelijk uit groente bestaat, koudegrondproducten, heeft de veiling beslo ten inplaats van 5 masi per week. nu 3 maal per week te gaan veilen. Voor bloemkool is op heden een groote vraag en het product brengt behoorlijke prijzen op, 1ste soort van 70 tot 80 per stuk. De zomerbospeen gaat ook minderen, doch de eerste jonge peen komt weer aan. Ook deze gaat goed weg tegen 13 tot 17 ct. per bos. De opbrengst viel tot heden erg mee. KATWIJK AAN ZEE. De kerkvoogden van de Ned. Herv Kerk hebben van ds C. A. van Harten f 500 ont vangen voor de gedenkramen in de Oude Kerk en f 1000 voor een luidklok in den te verrijzen toren. De volgende week op Maandag en Woensdag zal in de kapel 8 uur nm. een film worden gedraaid, welke betrekking heeft op de Noordzee-visscherij. In het kader van ,De Kerk roept u. ook in vacantietijd" zal er Donderdag 15 Augustus njn. 8 uur een evangeliesamen komst gehouden worden op het strand. Het onderwerp voor dezen avond luidt: „Geeste lijke ontspanning". Het programma van de „Oranjeveree- niging" voor de feesten op Zaterdag 31 Aug. en Woensdag 4 September, omvat: Op Zater dag 31 Augustus: 2.30 uur: Ronde van Kat wijk; 4 uur: Muziek ver. „U.N.I." en vlaggen- parade; 4.15 uur: Vlagvertoon op het voet- balterrein van „Quick Boys"; 5 uur: Voet balwedstrijd Quick BoysSOS, Amsterdam; 8.15 uur: Lampionoptocht en lichtstoet; 9.30 uur: Muziek door de „UNI" op het plein van de Openbare School. Woensdag 4 Sent.: 7 uur: Reveille: nTerau- ten te paard; 7.30 u. Muziek van den Toren trans door Muziekver. „UNI"; 8.30 uur: Mu ziek op het terrein van het Zeehospitium; 9 uur: Tractatie van de kinderen op de scholen; 9.30 uur: Kinderspelen op het bouwterrein Parklaan; 11 uur. Volksspelen (bij gunstig weer op den Boulevard, bij ongunstig weer Parklaan, tusschen Zeeweg en Varkevisser- straat: Ringrijden met versierde fietsen; Kruiwagen rijden voor paren; Kussenslaan. 's Middags te 2.30 uur zal er een groote his torische optocht worden gehouden, welke zal uitbeelden: „Neerlands strijd in vroeger tijd", dan om 4.30 uur Ringrijden (voor paren) met hindernissen voor motorfietsen: 5 uur: Volksspelen aan den Boulevard: 1. Tobbetje steken; 2. Stoelendans voor meis jes boven 16 jaar; 3 Touwtrekken voor jon gens (groepen van 4); 8 uur: Herhaling His torische .Optocht (bij gunstig weer). Tot slot volgt te 10.30 uur een grootsch vuurwerk op den Boulevard. KOUDEKERK De Oranjevereenigl-ng heeft haar feest programma via bulletins bekend gemaakt Deze feesten, welke zullen worden gehou den 20 en 21 Aug. op 't land van den heer H. Lehx, beloven wat te worden. Den eer sten dag zal er eroote kinderoptocht zijn met zanghulde, ook poppekastvoorstelling. Liefhebbers voor divere volksspelen waar voor elk wat wils is, kunnen zich opgeven Vrijdagavond 16 Aug. in Hotel de Bruin en Café Lieverse. Medewerking verleent de pl. muziekver. „Kunst na Arbeid". De reisvereeniging „Prinseschouw" maakte per autobus een vacantiereisje, waarbij o.m. de Grebbeberg werd bezocht, alsmede de geteisterde gebieden van Arnhem en Nijmegen en het mooie Berg en Dal. Via Apeldoorn werd de thuisreis aanvaard en keerde men circa 11 uur welvoldaan terug. LISSE Wij vernemen, dat het Oranje-comité voornemens is om in zijn geheel af te tre den, aangezien het van oordeel is, dat de organisatie van feestelijkheden door hen, die meenen dat de centrale leiding :«n an dere handen moet liggen, dient te geschie den. Er gingen reeds eerder geruchten over de oprichting van een Oranje-vereeniging, doch het initiatjef hiertoe zal niet door het Oranje-comité worden genomen. Door de Buurt vereeniging „Kanaalstraat" is aan het comité een schrijven gericht, waarin het Oranje-comité werd verzocht aan te blijven. Dit jaar zullen de jaarlijksche hard draverijen niet in October, doch op Donder dag 26 September worden gehouden. Voor het Alg. Handelskennl-sdiploma zijn geslaagd: mej. J. Verhoeven en de hee- ren K. Kuipers, K. Batenburg, D. J. Riet veld, P. Boot, J. Vonk, D. Geerdes, J. H. Karstens, P. Moerkerken, G. Visser, P. Kers bergen, J. van Heijst. GEBORENCornelis H. J. z. v. A. Duine- veld en M. J. Straathof: Petrus Th. z. v. L. L. Bisschops en A. M. Bertee; Josephine C. M d. v. A. A. Koot en E. M. Hensen; Jacob z. v. H. M. Möhlmann en C. de Vreede. ONDERTROUWD: P. J. Kortekaas en A. Hoogkamer; P. N. v d Ploeg en C. C. v. Stijn. GEHUWD: J. H. Haver en C. M. v. Leeu wen; J. C. Hageman en J. H. v. d. Zijden; C. F. Homan en M. J. v. d. Voort. Te 's-Gravenhage zijn voor het diploma kantoorstenograaf (165 lettergr. p. min.) ge slaagd: Mies Dekker, Rie Geerdes; voor het diploma kantoorstenograaf (130 p. min.) Nelly Buurman, Truus van Heyst, Trees Suykerland en de heer J. J. Valk; voor het drploma typist(e) mej. Jos Baltes en de hee- ren H. Juffermans. F van Pijt>en. G Snaar- garen .VOORD WIJK Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer L. v. d. List in dienst trad bij de Ge meente Noordwijk als fitter aan de Gasfabriek. Den jubilaris is op zijn gedenkdag een harte lijke huldiging bereid in het kantoorgebouw van de Gem. Gasfabriek, waarbij aanwezig waren het voltallig college van B. en W.. en het personeel (technisch en administratief) van de Gasfabriek. Als eerste spreker voerde weth. mr C. Put het woord. Spr. prees den dienstijver van den heer v. d. List, die altijd met opgewektheid zijn taak heeft volbracht. Velen is het niet ge geven 40 jaar geheel uit te dienen en de Ge meente is U dank verschuldigd, voor de wijze waarop gij in deze reeks van jaren uw dienst hebt vervuld. Spr. hoopte dat als de jubilaris het volgend jaar met pensioen zou gaan, hij met genoegen zou terugdenken aan den tijd in dienst der gemeenschap doorgebracht. Als blijk van waardeering boo dspr. den jubilaris een geschenk onder couvert aan. De adviseur van het Gasbedrijf, de heer J Veerman schetste den notwikkelingsgang van het bedrijf vanaf den tijd, dat de jubilaris in dienst trad. In die jaren heeft v. d. List zich doen kennen als een plichtsgetrouw en toege wijd werker en spr. hoopte, dat vele jongeren aan den jubilaris een voorbeeld zouden nemen. De boekhouder der Bedrijven, de heer F. H. van Spanje, sprak namens het personeel en zeide, dat men met den jubilaris altijd prettig kon samen werken en zijn opgewektheid en humor was haast spreekwoordelijk geworden Namens het personeel bood spr een leeslamp De heer v. d. List het woord nemena, dankte het College van B. en W. voor het geschenk en de hartelijke woorden, en sprak den wensen uit. dat B. en W. altijd een open oor zouden hebben voor gerechtvaardigde klachten en grieven van het personeel. Den directeur en zijn collega's dankte spr. voor de hartelijke samenwerking. Tenslotte dankte de heer v. d. List voor alle blijken van waardeering, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. De uitreiking van nieuwe levensmiddelen kaarten zal te Noordwijk-Binnen plaats hebben op Maandag 19 Aug. van 912 en van 24 u. de letters: AC; Dinsdag 20 Aug. van 912 en van 24 u. de letters DJ; Woensdag 21 Aug. van 912 en van 24 u.- de letters K—P Donderdag 22 Aug. van 912 en van 24 u. de letters QT; Vrijdag 23 Aug. van 912 en van 24 u. de letters: UZ. Bij het in ontvangst nemen der kaarten, dient men zelf te controleeren, of men de juiste bescheiden benevens het juiste aantal ontvangen heeft. Reclames nadat men het loket heeft verlaten, kunnen niet worden behandeld. Uitreiking van bonkaarten geschiedt alleen aan personen ingeschreven in het bevolkings register van Noordwijk. Meegebracht dienen te worden de 2e Distributiestamkaart voorzien van het controlezegel, benevens het inlegvel. De na-uitreiking vindt plaats Vrijdag 30 Aug. a.s. eveneens op het distributiekantoor. Op Don derdag 15 Aug zal het kantoor gesloten zijn. Vrijdagavond gaf de pianist Jaap Cal- lenbach een concert ten bate van het Ned. Studentensanatorium. Uitgevoerd werden werken van Bach. Beethoven, Chopin, e.a. Zaterdagavond werd op het plein van de R.-Kath. Jongensschool een volkszang avond gehouden, met medewerking van de muzïiekvereen. „Excelsior". De politie heeft een damesrijwiel in beslag genomen, dat vermoedelijk verleden jaar Augustus bij het Casino werd gestolen. Daar er echter geen aangifte van diefstal is gedaan, kunnen zij, die zulk een rijwiel missen, zich vervoegen op het Politiebureau Voorstraat. Vorige week werd bij het Distributie kantoor een fiets gestolen. Een 20-jarig meisje werd verdacht, dat na aanhouding en verhoor een bekentenis aflegde. Zij bleek !cn dit vak goed thuis te zijn, want bij het verhoor kwamen nog andere fietsendiefstal len aan het licht. Tevens had zij bij ken nissen nog enkele sieraden gestolen, o.a. een gouden horloge. De moeder van de jonge dame was van de „operaties" harer dochter geheèl op de hoogte en verleende blijkbaar haar sanctie hieraan. Het meisje is voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid, doch in afwachting van de berechting weer op vrije voeten gesteld. NOORDWIJKERHOUT. Maandagmorgen vertrok de Ned. Herv Knapenvereeniging „Daniël", o.l.v. de hee- ren D. Haasnoot en Jac. Passchier, voor een week ontspanning naar het kampeerterrein te Lage-Vuursche. Bracht de Chr. Voetbalver. C.N.V. met de Paschen een bezoek aan Elburg, thans hopen de Geldersche Elbui;gers op Zaterdag 17 Aug. a.s een bezoek te brengen aan Noord- wijkerhout. Zoodra de auto's met de plm. 80 Elburgers arriveeren zal het bestuur van C.N.V. zijn gasten brengen in het Hotel v. d. Geest, waar zij dan gelegenheid vinden om het een en ander te gebruiken en zich gereed te maken voor de wedstrijden. Om 1 uur zal de wedstrijd van de aspiranten van CNV ESC uit Elburg aanvangen, om 2.15 uur CNV II—ESC II en om 4 uur CNV I—ESC I. Als scheidsrechter zullen resp. fungeeren TENTOONSTELLING GLADIOLEN- BLOEMEN EN DROGE BOLLEN TE LISSE In het gebouw van den R.K. Volksbond werd een tentoonstelling geopend van- Gla- diolenbloemen en droge bloembollen, welke tentoonstelling georganiseerd werd door de drie plaatselijke afdeelingen van de Land- arbeidersbonden en waaraan ook een wed strijd in soortenkennis was verbonden. De voorzitter van de commissie, de heer W. van Dijk, riep allen een welkom toe en wees er op, dat deze tentoonstelling beoogt de vakbekwaamheid te verhoogen. Spr. bracht dank aan allen, die door moreelen en financieelen steun hebben medegewerkt en deelde mede, dat het in de bedoeling ligt ook in den a.s. winter een huisbroei- tentoonstelling te organiseeren. De loco-burgemeester, weth. J. W. A. Le- feber, sprak de aanwezigen toe en zeide, dat vermeerdering van vakkennis van groot be lang is en geen zaak van li-efhebberij is. Daarom is deze tentoonstelling ook aller waardeering en belangstelling waardig. Daarna sprak de secr. de heer Van der Ploeg, hoofdbestuurder van den R.K. Land- arbeidersbond. die zich verheugde in de sa menwerking der drie organisaties in deze belangrijke zaak. Spr. adviseerde op den in geslagen weg voort te gaan. Tot slot voerde de heer C. J. Segers als voorzitter van Bloembollencultuur, 't woord en deze zegde in zijn toespraak op de eerst volgende vergadering van Bloembollencul tuur aller medewerking toe om aandacht te vragen voor dit mooie werk. Hierna verklaarde de heer Vah Dijk de tentoonstelling voor geopend, waarna een rondwandeling werd gemaakt. len gespeeld worden op het St. Bavoterrein, ingang Zeestraat. Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau is benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad de heer J. B. Zonneveld, zulks in verband met het niet aannemen van de benoeming door den heer Nic. v. d. Klauw. Voor het diploma coupeuse zijn geslaagd onze stadgenooten de dames Annie Heems kerk, Rie Mulkes en Tiena van den Berg. Bij een huiszoeking bij een der slagers in deze gemeente kwamen controleurs van den C.C.D. in samenwerking met Rijkspoli tie op het spoor van een clandestiene slach ting. Naar aanleiding hiervan werden twee personen gearresteerd. Deze zijn inmiddels naar het Huis van Bewaring in Den Haag overgebracht. Een partij rundvleesch van eenige honderden kilo's werd in beslag ge nomen. Da heer H. heeft bij de Rijkspolitie aangifte gedaan van diefstal van een hor loge en een overall. De dader, een zekere B., is door de politie gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Maandagmiddag om half zes kwam een auto vanuit de Kerkstraat, links de bocht nemend, den 's-Gravendamscheweg oprijden. De heer A. uit Noordwijk, die met zijn motor-carrier uit de richting Sassenheim kwam, zag plotseling den kop van de auto voor zich. Door een korte rechtsche bocht te nemen vloog een 8-jarig ventje van den motor-carrier en raakte bekneld tusschen de motor-carrier en het spatbord van de auto, doch heeft vermoedelijk geen letsel van ernstigen aard opgeloopen. De motor-carrier, welke de auto via den dop van het wiel pakte, kwam er minder goed vanaf en liep aanzienlijke schade op. De Rijkspolitie heeft van dit ongeval proces verbaal opgemaakt. RIJNSBURG. De geheele familie van net gouden bruidspaar A. de MooyRavensbergen, on geveer 100 man sterk, heeft gisteren een on- vergetelijken dag gehad, doordat het gezel schap een uitstapje maakte naar Schiphol per tram en boot. Om half tien ging men per tram naar Leiden en vervolgens met een boot over de Kager- en Brasemermeeren naar de Nederlandsche luchthaven, alwaar men de aankomst kon gadeslaan van enkele groote „vogels". Aangezien de tijd snel voor bijging, werd de terugtocht aanvaard en on danks het minder prettige weer was de stem ming onder de bruiloftsgasten opperbest. Na aankomst in Rijnsburg is men naar „Vliet- hof" gegaan en daar heeft men aan een feestdiner aangezeten, terwijl de „Vlietkan- ters" voor een vroolijke noot zorg hebben gedragen. Verschillende toespraken werden natuurlijk tot bruid en bruidegom gericht o.m. van den oudsten zoon, den heer C. de Mooy en den heer T. Kralt. Te ongeveer half een heeft het Rijnsburgsche Harmonie ge zelschap het Bruidspaar een serenade ge bracht, terwijl de buurtvereeniging eere poorten in de omgeving van het woonhuis van het gouden paar had doen oprichten. DE OPENING VAN DE MOERDIJKBRUG In verband met de opening van de Moer dijk brug op Zaterdag, 24 Augustus a.s„ zal de Ned. Reisver. een eendaagsche reis naar Brussel organiseeren. Ir. H. L. v. Lommei der PTT is bevorderd tot hoofdingenieur. Den referendaris der PTT te Haarlem W H. Dalmeijer, is eervol ontslag verleend. Het ex-schoolhoofd C. Stuffers te Koe dijk, die 9 maanden in een kamp had gezeten en f 5000 boete kreeg vond dat te veel. Na een hernieuwd onderzoek kreeg hij van het tribu naal te Alkmaar nog f 2500 boete extra. Hedenochtend is te A'dam besloten tot fusie van de N.V. L. Zélander's electrotech- nische en technische handelsvennootschap met Heybroek's Groothandel N.V De adv.-fiscaal van het Bijz. Gerechts hof eischte tegen de N.S.K.K.-mannen J. G. S. en M. B., Delft, en H v. d. A., Loosdui nen 1 jaar gev. straf, tegen J. A. v. S. Loos- daiiinen, 1 jaar en 3 mind.; tegen L. D. M., Woerden, 1 jaar voorwaardelijk; tegen de matroos J. S., Den Haag, 4 jaar. Tot burgemeester van Winkel en Nwe Niedorp is benoemd J Baken te Ainna- Paulowna MARINE BEGROOTING De marine-begrooting is, na haar indiening bij de Tweede Kamer, nog gewijzigd, waardoor het totaal bedrag van f326.008.331 op f448.012.646 is gebracht. Het is niet mogelijk een modernen kruiser van de Engelschen over te nemen. Dat scheelt f25 millioen Voorts besparen wij nog f3 mil- lioen. doordat de bouw van het tweede vlieg- dekschip in Nederland dit jaar niet kan wor den begonnen Nieuwe transportvliegtuigen voor Indië kosten f 16 millioen Voor aanleg van nieuwe gebouwen en terreinen in Indië wordt f7.725.160 aangevraagd De minister vraagt voor herstel van Soerabaja f 29.280 000 aan Voor aanschaffing van vlootmateriaal van Philippijnen is f5.816.000 aangevraagd MAN TE EINDHOVEN DOODGESCHOTEN Toen te Eindhoven een Duitschers uit een colonne gevangenen trachtte te ontsnappen, schoot een der bewakers zijn geweer af. om den vluchteling tot staan te brengen De kogel trof evenwel een passeerend burger, den ongehuwden Havinga uit Schijndel, die op slag gedood werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8