Bij generaal Winkelman iusschen de dennen Doodstraf tegen „beul van Tjideng" geëischt Westland brengt drie nieuwe druivensoorten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 Op 17 Augustus wordt hij 70 jaar (Vervolg van pagina 3) „Neen, ofschoon er, zooals te begrijpen valt, wel zooiets te verwachten was. Een aanleiding zal wel geweest zijn, dat ik de maat van hun „geduld" deed overloopen, toen ik 29 Juni, den verjaardag van Prins Bernhard, mijn handteekening ging zetten in het felicitatieregister ten paleize Noord einde. Toen dat gebeurd was, kreeg ik een hoeraatje van het publiek vóór het paleis. Dat maakte de moffen woedend en het re gister werd onmiddellijk gesloten en wegge nomen. Geen nood; prompt 3 minuten later liepen jonge Nederlanders in de buurt van het paleis met lijsten om te teekenen! Den volgenden aivond om 11 uur stonden 5 offi cieren voor mijn huisdeur, die mij een kwar tier gaven om orde op zaken te stellen, de telefoonverbinding doorsneden en wat er zoo al verder bij behoort". „Hoe was uw verhouding met Christian sen?" „Niet best. Hij was niet zoo „geschikt" als men wel eens gezegd heeft. Toen we bij onze kennismaking van meening verschilden over de vraag, of de oorlog met Nederland op 14 Mei 1940 geëindigd was, sloeg hij met de vuist op tafel en maakte mij duidelijk, dat „de Führer, die hij al 20 jaar gediend had, het hier nu te zeggen had." Eens kreeg ik een klacht van hem, dat onze militairen niet voldoende eerbiedig de Duitsche mili tairen salueerden. Ik kon hem antwoorden, dat mij juist op dien dag klachten bereikt hadden van precies tegenovergestelden in houd. Waarop Christiansen zei: „Dèt is te begrijpen: uw soldaten zijn die van een over wonnen land. En als dat salueeren van de Hollandsche soldaten niet verbetert, gaat u met 12 generaals naar een concentratiekamp." Enkele dagen later vernam ik, dat de naam Winkelman „bij vergissing" daarbij ge noemd was. En de andere twaalf hebben ook nooit meer iets gehoord, d.w.z. er werd mij bericht, dat het salueeren der Ned. soldaten zeer verbeterd wasDit was 24 uren na de klacht" Toen ons uit het voortgezette gesprek bleek Generaal Winkelman behoort niet tot de „lastige gevallen" en wij zijn hem erkentelijk voor het zoo gul toegemeten onderhoud van 2\'2 uur dat hij ook een ontmoeting met Göhring gehad heeft, moes ten we toch nog even de lens op onzen gastheer richten: „Was dat, omdat u geroepen waart?" „Ja. ik werd ontboden (Juni 1940) op het Dep. van Buitenl. Zaken. De begroeting was aandoenlijk: Göhring begon zoo echt „ge- mütlich": „Ach, wir sind ja doch Brüder, General, wir gehören ja doch allen zu dem groszen Deutschen Reich und es kommen noch viel meer Lander dazu." Ik kon hier om begrijpelijke redenen niet erg mee in stemmen en kreeg vervolgens te hooren, dat hij ernstige klachten had Eerstens dat Wij D. parachutisten tegen den muur had den gezet (wat nooit geschied is); 2e. dat wij er 1000 naar Engeland verzonden had den (wat wèl gebeurd is); 3e dat ik aan de Hembrugdirectie verboden had, mitrail leurs te maken (natuurlijk had ik dat); 4e dat ik onze industrieelen aangezegd had, niet voor de D. té werken (wat ook waar was). Er waren dus al eenige oorzaken aan wezig om een niet te prettige verhouding te verwachten." Van een geboren militair Gen. Winkel man. uit Maastricht geboortig en reeds op 15-jarigen leeftijd cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda die den 70-jarigen leeftijd bereikt en een diensttijd van een halve eeuw achter zich heeft en die nog opperbevelhebber geweest is in het vreese- lijk tijdsgewricht van Mei 1940, zou men verwachten, dat de rusttijd hem buitenge woon welkom zou zijn om zijn mémoires te schrijven VOOR DEN TUCHTRECHTER. Voor den tuchtrechter hebben weer ver schillende personen uit Leiden en omgeving wegens het berekenen van te hooge prijzen terecht gestaan. J- W; N. v. d. P. uit Oegstgeest, had van 1943 tot 1946, een woning aldaar inplaats van f 5 p. week. voor f 9 p. week verhuurd. De rechter wees er op, dat verdachte in 3 jaar 600 te veel had ontvangen, en veroordeelde hem nu tot f 100 boete. Mevr. A. M. E., Leiden, had een étage Inplaats van voor f 37.50 voor f 50 p; m. ver huurd. terwijl het geheele pand f 35 p. m. deed. Uitspr. f 50 boete. N. H., kapper te Sassenhedm, had voor permanenten inplaats van f 6 f 9.75 gere kend. Nadat 3 dames verklaard hadden, dat zij f 9.75 voor een permanent, zonder olie en friction hadden moeten betalen, kreeg de kapper f 200 boete, met de vermaning ndet meer terug te komen. Mevr. M. E. S. V. uit Katwijk aan Zee, had Voor mantelstof inplaats van f 5 en f 6 10.50, f 11 en f 14.75 p m. in rekening ge bracht. Verdachte was lad van de vakgroep, maar had nooit van zwarte prijzen gehoord! Uitspr. f 200 boete. De winkelier N., had japonnen inplaats Voor f 15 voor f 41.50 en f 49.50 verkocht. Verdachte wist nergens van. Uitspr. f 250 boete. J. P. B., schipper uüit Zoeterwoude had Van een anderen schipper te Woubrugge 8 liter jenever voor f 64 gekocht, om deze weer zwart te verkoopen. Voordat hij dit ten uitvoer kon brengen, was hij „gesnapt" Volgens de ambtenaren der accijnzen, die een monster genomen hadden, was de jene ver volgens reuk en smaak van een ge heime branderij afkomstig. Daar verdachte ook nog voor ontduiking der accijnzen te recht moet staan, werd de boete f 100. met verbeurdverklaring der jenever. J. B„ molkhandelaar te Lisse, had 43 liter melk bestemd voor ijsbereiding voor f 0.25 p. liter verkocht. Volgens verdachte was het niet om winst te doen geweest Uitspr. f 100 boete. P. M. W., ijsverkooper te Lisse, die deze 43 liter melk had gekocht, om eens „lekker roomijs" te maken, kreeg f 40 boete. W. G. S., Oegstgeest, had vanaf Juni 1943 tot Juni 1946 een woning inplaats voor f 5 voor f 5.50 p week verhuurd Uitspr f 100 boete. J. C. A., Leiden, had een wollen dekentje Inplaats van voor f 8 voor f 14.10 verkocht Uitspr. f 50 boete. J. P. v. d. B., elerhandeiaar uit Noord wij kerhóut had 1900 k alkeder en voor f 0.25 p. stuk verkocht. Daar 1 October a.s. de eieren volop zonder bon verkrijgbaar zullen zijn werd de boete f 25 M. D., M. F. v d. S., G. L. R. en J, W, uit Hiliegom, die appelen voor f 3.50 en f 4 p. kilo hadden verkocht, kregen f 40 en f 30 boete, terwijl andere winkeliers, die sigarenaanstekers voor f 6.75 hadden ver kocht, een waarschuwing kregen. .Toch niet. Schrijven ligt me niet. Ik voel meer voor de natuur en...." „Dus is er van u geen actief optreden meer te verwachten?" „Ik ben nog lid van den Raad van Cas satie (hooger beroep van de Bijz. Gerechts hoven), maar verder, och neen, 't is nu rusttijd". Het is heelemaal niet de figuur van den moegestreden grijsaard, die vóór ons zit. Maar wie kan het dezen werker èn strijder, die in 1934 al met pensioen was gegaan, doch in 1939 terstond paraat was, om het zwaard weer aan te gespen en (6 Febr. 1940) om het opperbevel met al de eer èn al het risico op zich te nemen, euvel duiden, dat hij het nu maar laat bij wat anderen over hem zullen zeggen op die donkere, maar eervolle bladzijde van het geschiedboek der Nederlanden, gedateerd 10-14 Mei 1940? Het Grootkruis van den Ned. Leeuw, dat door zijn Vorstin hem persoonlijk werd uit gereikt, moet wel de schoonste rechtvaar diging zijn voor dezen eenvoudigen militair pur sang, van wien wij afscheid namen onder den indruk, een van 's lands beste zonen te hebben ontmoet. De verjaardag van 17 Aug. worde Gen. Winkelman menig maal herhaald in het nimmer falende licht van te hebben „bien mérité de la patarie". MOSTERD NA DEN MAALTIJD Door opheffen van de Gezagstroepen is een probleem ontstaan inzake de buiten bewaking der interne er ingskampen Daar, volgens het directoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleginger zich onder hen lieden bevinden, die den goeden naam daarvan schade berokkenen, zijn sedret enkele weken voorbereidingen gaande voor een groote zuiveringsactie, welke zich zal uitstrekken zoowel over het lagere personeel als over de commandanten. Zoo moeten bij de PR.A., bij de arrondisse mentsrechtbanken en bij de vroegere werkgevers desbetreffende inlichtingen ingewonnen worden. Na 1 Sept. zal dan de zuivering zelf plaats vinden BOEREN HELPEN BOEREN Bij den Rijksdienst voor Landbouwherstel te Goes zijn eenige honderden aanbiedingen binnengekomen op den tot alle boeren in Nederland gerichten oproep om gedurende één week of 14 dagen trek er-zelf binders of paarden-zelfbinders beschikbaar te stellen voor het zwaar geteisterde gebied van Wal cheren. De Chineesohe verklaring, ais zou de Ned. Regeering toezegging hebben gedaan maatregelen te treffen ter bescherming van Ghin. onderdanen op Java, wordt officieel te Den Haag tegengesproken. Hij verwachtte niet te zullen worden gestraft. (Van onzen Indië-redacteur) Niet bij toeval publiceeren wij vandaag een artikel over den „keizerlijken Dai Nip- ponschen kapitein" Sonai. Tegen hem werd n.l. heden, juist één jaar nadat zijn vader land op beslissende wijze de meerderheid van de Geallieerde naties moest erkennen, door het tijdelijk militair gerechtshof te Ba- Sonai, de man, die den dood van vele Nederlandsche vrouwen en kinderen op zijn geweten heeft, tavi'a de doodstraf geëischt, wegens bedreven misdaden ten tijde van de Japansohe bezet ting van Java gepleegd De „beul van Tjideng"; met recht draagt deze lafhartige Japanner den typeerenden bijnaam, die hem door de „vrouwen van Djakarta" gegeven wérd. Als kampcomman dant van Tjideng maakte hij den geïnterneer den vrouwen en kinderen 't leven ondraag lijk; bedacht hij straffen uit, die uitmuntten door barbaarschhel-d en raffinement. Of de vrouwen door de langdurige ge vangenschap uitgehongerd en verzwakt wa ren, dat deerde hem niet: uren lang liet hij hen ;<n de brandende zon op appèl staan; liet hij hen gedurende vele uren van den nacht in den stroomenden regen wachten op het seintje, dat zij eindelijk hun matrasjes mochten opzoeken. Het werk dat zij moesten verrichten, zou in normalen tijd met heel veel moeite zijn uitgevoerd door een krachtl'gen man ook dat deerde hem niet. Ziekte? Hij maalde er om sterker: hij ontnam den vrouwen de medicijnen, die met heel veel moeite en beleid het kamp waren binnengesmokkeld. Sonai: de personificatie van het Japansche bezettingsleger 'm Ned.-Indië. Thans ver klaart hij op fluisterenden toon en met ge bogen hoofd zijn rechters dat ..hij niet an ders deed dan zijn plicht". Verklaringen van drie Nederlandsche dok toren toonen aan, dat deze Japanner bij volle maan zijn verstand geheel kwijt was de gevolgen hiervan laten zich gemakkelijk in denken. Aan het eind van het vorig jaar waren wij getuige van het vooronderzoek, dat tegen hem geleid werd. Aanvankelijk ontkende hij mishandelingen gepleegd te hebben, doch gaf tenslotte toe, „dat hij het misschien vijftig keer gedaan had". „Ik trapte de vrouwen echter nooit zoo, dat haar ribben braken. Sommige braken wel de beenen Gevraagd naar de drijfveer om de vrou wen op een gegeven oogenblik drie dagen zonder eten te stellen, antwoordde Sonai: „De rijst was bedorven, daarom hield ik die in" Een „grappig" oogenblikje deed zich voor. KERK EN ATOOMENERGIE De Ned Herv Kerk zal binnenkort, op Engelsch en Amerikaansch kerkelijk ver zoek, een rapport uitgeven over het pro bleem van de atoomenergie, daar het pro bleem van den oorlog dat van de atoombom is geworden, aldus dr Emmen, secretaris der Herv Synode in een kerkelijke vergadering te Apeldoorn. Hij verklaarde voorts, dat de kerk over de zaak der politieke delinquenten met de overheid onderhandelt. Het is zaak, zoo zeide hij dat de kerk zich met die materie be moeit, vooral waar het om de kinderen der delinquenten gaat. toen hem werd voorgesteld even naar het kamp terug te gaan (in dien tijd, December 1945, bestond het Tjidengkamp nog in zijn volle glorie!) om de plaatsen te wijzen, waar hij zijn misdaden begaan had. Verschrikt riep Sonai uit: „Maar begrijpt U dan niet, dat de vrouwen mij als wilde dieren zullen verscheuren....?" Over zichzelf vertelde Sonai, dat hij in 1910 geboren werd als zoon van een Japan sche familie uit de lagere volksklasse te Wa- kayama. Hij kreeg een slecht baantje als schrijver bij een scheepvaart-maatschappij, de Okasaki, welke later door het Mitsu Bishi- concern werd overgenomen. Hij vestigde zijn hoop op de militaire partij en werd reserve- officier. In 1939 word hij gemobiliseerd, doch ver liet Japan niet voor het einde van de actie in den Pacific. Zijn eerste opdracht buiten Japan kreeg hij op Java, waar hij in Juli 1942 als Iste luit. der artillerie aankwam. Hier werd hij benoemd tot hoofd van de afd. Batavia van het Japansche departement voor krijgsgevangenen, onder het hoofd van de Kempeitai (de Japansohe Gestapo) te Bandoeng, den luit.-kolonel Annami. Toentertijd gevraagd of hij besefte, dat hij waarschijnlijk als oorlogsmisdadiger no. 1 van Java ter dood veroordeeld zou worden, antwoordde Sonai angstig: „Neen, ik ver wacht niet, dat ik gestraft zal worden".... De vrouwen van Tjideng zij wisten wel beter! Schoolnieuws PROMOTIES. De heer P. Westra, leeraar aan de 2e Ohr. H.B.S. te 's-Gravenhage, is aan de Uni versiteit te Parijs, de Sorbonne, cum laude gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Georg Büch- ner dans ses. rapports a vee ses contempo rains". EXAMEN LANDBOUWKUNDE L.O. WAGENINGEN, 12 Aug. Geslaagd voor het ex. landbouwkunde l.o.: Jac. Huige, Nieuwdorp (Z.), F. J. C. Ligtvoet, Ooster hout, J. Mulder, Brummen, J. G. M. Mulder, Borne (O.), P C Pardaan, Roosendaal (N. Brabant). EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. s-GRAVENHAGE, 12 Aug. Geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte N b: J. H. J. Bokken, Wehl (Gld), R. Braak- hekke, Diepenveen (O.) (zonder paedag. ge tuigschrift), A. Brinksma, Jubbega-Schurega J. C. Schrijver, Goes (zoiider paedag. ge tuigschrift) EXAMENS ENGELSCH M.O.-A. UTRECHT, 12 Augustus. Geslaagd vooi Engelsch M.O. A: W. C. W. Bruggeman, Apeldoorn, D. van Drooge, Harlingen. UTRECHT, 9 Aug. Geslaagd voor Engelsch M.O.A.: mej. E. H. B. Noorden, Den Haag; mej. J. C. Renssen, Leiden EXAMENS FRANSCH M.O.-A. UTRECHT, 12 Augustus. Geslaagd voor Fransch M.O.A: F. G. J. Hoens, Hoensbroek, J. J. F. Hoens, Hoensbroek, J. de Rode, Groningen, J. Th. Tijsen, Tilburg. Geslaagd voor Fransch, M.O. A.: mej. M. E. Arends, Wassenaar A. C. Prien, Delft. UTRECHT, IS Aug. Geslaagd voor Fransch M.O. A: mej. R. G. P. Visser, R'dam en de heeren: J. Mol, R'dam, H. H. Mus, Wasse naar; G. M. van Dooren, Ossendrecht, J. Th. Tijsen, Tilburg. UTRECHT, 13 Aug. Geslaagd voor het ex. tolk-vertaler Fransch de heer J. Morijn, Rotterdam. EX. ENGELSCH M.O. HANDELSCORR. UTRECHT, 12 Augustus. Geslaagd voor Engelsch M.O. handelsbriefwisseling: mej. T. Booster, Oversohie, J. C. M. v. d. Huys, Amsterdam, N. van der Wal, Amsterdam. EXAMENS ENGELSCH L.O. UTRECHT, 12 Augustus. Geslaagd voor Engelsch L.O.: mej. N. H. v. d. Welle, Ter- neuzen, mej. G. Willems, Groningen, mej. A. M. van der Meulen, Joure, mej. Th. J. F. M. Willekens, Eindhoven, mej. E. J. 3. Wiersma, Niehove (Gr.), mej. Th. Elie, Til burg, J. M. J. Janssen, Linne (L.), W. J. de Wilde, Maastricht, J. Wöltgens, Kerkrade, P. J. Morsch, Amsterdam, H. Wijnstra, Wol- vega, J de Wit. Rotterdam, T. van der Zee, Oldenzaal, H de Haan, Oude Pekela, J. M. J. Janssens, Groningen, G. Verhagen, Enk huizen, B. A. Wolbrich, Groningen, C. Kooy- man, Hoensbroek, S. de Vries, Beetguimer- molen, G. Warning, Oldeholtpade, Ch. West- strate, Terneuzen, J. W. M. J. Wagemakers, Tilburg, P. A. M. Weck. Eindhoven, G. B. Wienk, Maastricht. UTRECHT. Geslaagd voor ex Engelsch L.O. de dames: A. M. Th. van Veenendaal, Etten, F. W van Wanirooy, Tilburg, C. S. Visser, Emmer Compaocum, H. M. J. Wal ker, Kerkrade, en de heeren: M. J. van Thiel, Rotterdam, C. J. Sanders, Roermond, P. J. Savelskout, Lutterade, J. Tamsma, Amsterdam, J. J. M. Tondo, Gouda, T. H. P. Vermeulen, Almelo, J. Vernie, Schiedam, J. Th. Snel, Delden, J. B. Spekhorst, Berghui zen, Th. A. M. van Vliet, Vlaardiingen, L. C. Rabbeljee, Groningen, P. A. v/d Heuvel, Goes, J. H. F. Kemperiirak, Stad Del den, Th. C. M. J. van Rooy, Tilburg, D. Bakker, Am sterdam, G. J. van Beek, Oirsbeek, N. v/d Hoek, Vlaarddngen, J. Tuininga, Arnhem, J. D. L. de Vries. Utrecht C Weltevrede, Dordrecht EXAMENS FRANSCH L.O UTRECHT, 13 Aug. Geslaagd voor Fransch L.O.: de heeren: J. A. P. Oosten, Haarlem; I. Scherpenlsse, R'dam; J. H. E Schilling, Lopik; J. Stehouwer, Maassluis; G. H. Stiksma, Groningen; H. Stolmeijer, Vriezen- veen; J. M. Pellis, Adam; H. Stuivig, Drempt; H. Tibben, Krimpen a/d IJssel; A. J van Tongeren, R'dam; J. J. Valstar, Den Haag; J. Janssen, Hoogeveen; J. B. Joosten, Venlo; A. A. Storeken, Geleen; K. G. Veld man, Blerick-Venlo; J. W. Vellinga, Den Hoorn; en de dames: H. P. Th. v. Haaren, Tilburg; C. M. v. Well, A'dam: N. P. Wille, Hazerswoude en H. A. de Waardt, Drunen. UTRECHT, 12 Augustus. Geslaagd voor Fransch L.O.: mej. G. C. J. M. Trimbe3, Vught, mej. J M. Veenendaal, Amersfoort, mej. S. M. Verbeem, Rijsbergen, mej. C. A. T. Voeten, Oudenbosch, mej. M. W. de Laet, Bovenkarspel, mej. S. H. Leppink Carstens, Sneek, B. de Roo, Rotterdam, G. F. A. van Rossem, Den Bosch, C. H. J. Rijk, Soestdijk, K. van der Schaaf, Sneek, C. van Hooy, Bergen op Zoom, M Hurenkamp, Lochem. UTRECHT Geslaagd voor ex. Fransch L.O. de dames: E. L. Postel, Kerkrade, L. C. Rinck, Zetten, E. P. M. Schellek ens, Sdt- tard, M. M. Stevens, Schiedam, A. P. Hum- melen, Groningen, M. I. L. Janssen, Maas tricht, en de heeren: H. J. Mandersloot, Amsterdam, A. Meuleman, Laren, H. J. A. Mulder, Ud>en, K. H. Mulder, Dedemsvaart, J. H. Neggers, Bussum, H. M. Heemels, Maastricht, N. L. Schouten, Zetten,, E. P. R. Simons, Utrecht, A. C. M. van Gerven, Roo sendaal, J. M. M. ter Heerdt, Deventer, J. M. Heynen, Breda, J. G. Loyer, Roosen daal, H. A. Lurvinik, Enschede. S. Lutzen- dorffKantens,L. M. E. v/d Made, Maas tricht, T. L. J. van Eyndhaven, Netersel, C. F Gabriels. Bergen op Zoom. CORRESPONDENTIE. UTRECHT. Geslaagd voor ex. Fransche héndelscorr.P. van Brederode, Marken, W. Kortland, Utrecht. EXAMENS TOLK-VERTALER. UTRECHT, 12 Augustus. Geslaagd voor tolk/vertaler: mej. H A. M. de Vries, Ros malen. Een ervan draagt den naam Verheul De voorz. van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, benevens van den Bond Westland, de heer J. Barendse, heeft Dinsdag drie nieuwe druivensoorten, welke het Westland in de toekomst zal gaan brengen, ten doop gehouden. Acht jaar geleden werd op den Proeftuin Z.H. Glasdistrict te Naaldwijk deze proef van verschillende kruisingen opgezet; de re sultaten konden gisteren in vol vertrouwen worden aangeboden. Het zijn twee witte soor ten: kruisingen tusschen Golden Champion en Black Alicante, alsmede een blauwe soort, die met Gros Colman en Alicante werd ge kruist. Het zijn zelf bestuivende druiven, vrijwel geheel zonder pit en groot van korrel. De oogst van de drie soortendie niet gestookt werden is vroeg. De voorz. van den Proeftuin, de heer J. Middelburg uit Naaldwijk, heeft op de be- teekenis van het werk van dezen tuin de aandacht gevestigd, terwijl den directeur, ir G. Riemens, voor zijn arbeid, lof werd toege zwaaid. De witte druiven ontvangen tot naam „W. Verheul", naar den oud-voorzitter van den Proeftuin, en „Prof. Aberson", eertijds verbonden aan den Tuin te Wageningen; de blauwe druiven werden genoemd .Proeftuin's groote Blauwe'' In den proeftuin te Naaldwijk wero drie nieuwe soorten druiven gekweekt. V.Ln.r. ziet men de heeren J. Barendse, voorz. Bond Westland, W. Verheul, oud-voorz. van den Proeftuin en ir G. Riemers, directeur van den Proeftuin, die alle drie de nieuwe soor^ ten, waaraan acht jaar ge experimenteerd werd, toonen. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6