Bij generaal Winkelman tusschen de dennen Morgen een jaar geleden capituleerde de Jap. 't Graan snijden en dorschen met één machine NIEUWE LEIDSCHE COURANT school te Rijsoord. Heeft men u <iaart>ij naar den eiscih bejegend?" „Zeker, dat is correct toegegaan. Alleen hinderlijk was het karakter van publieke vermakelijkheid, dat de Duitsdhers eraan ge ven wilden. Toen ik uit m'n auto gestapt was, ging ik langs een haag van film-operateurs „Hoe was de behandeling in krijgsgevan genschap, generaal?" „Meestal minderwaardag en ook vaak in strijd met de Conventie. Mishandeld ben ik er echter niet". „Hebt u het moment van de gevangenne ming kunnen voorzien?" (Zie verder pagina 4) MOEDEQ NEDER.IAND: „ZOU JE NIET LIEVER RUSTIC, tl'J M'J blüVEfJ ttJPLATTÓ \/an met "Die opgeschoten JongerJs ruwe spelletjes te Doen!" Op 17 Augustus wordt hij 70 jaar (Van een onzer verslaggevers). Tusschen de dennen, ver van de stad, maar dan toch nog onder den rook van het vliegkamp Soesterberg en het geniekamp, zijn overbuur aan den Amersfoortschen straatweg, staat de woning van den oud- opperbevelhebber der Nederlandsche weer macht, generaal H. G. Winkelman, wiens naam zoo nauw verbonden is met een der belangrijkste momenten in onze vaderland- sche geschiedenis. Achter den eenvoudigen en rustigen verteller, wien de 70 jaren nog niet zijn aan te zien, speuren wij de gebie dende kracht van den gezagdrager. Nauwe lijks drie maanden met het opperbevel van leger en vloot belast, moest hij den mis- dadigen inval van een overmachtig Rijk op vangen met een zeer on toereikenden weer stand. En dan zitten we al spoedig midden in dien on verge telij ken en onvergeeflijken inbrekersnacht van 9 op 10 Mei 1940: „U wist natuurlijk iets meer dan wij?" „Niet veel meer! Herhaaldelijk had Hitier verzekerd: Holland heeft niets te vreezen. Maar de code-telegrammen van onzen in lichtingendienst via den militairen attaché te Berlijn spreken andere taal en op 9 Mei kreeg ik de laatste waarschuwing: bij gun stig weer zal 10 Mei de dag zijn." „Dit beteekende voor U. „Dat ik nog maar één sein te geven, had, want alles was gereed en berekend op een snellen en feilen aanval. Maar niet op een smerigen overval, die 3 uren vóór het ulti matum al begonnen was. 's Nachts om 3 uur vielen er al bommen op de Haagsche cava- leriekazerne en op het vliegveld-Waalhaven, zonder eenige waarschuwing. Ik had 9 Juni alle stellingen in het land gewaarschuwd en reeds vernielingen ten Oosten van de Maas doen uitvoeern; alle explosieven lagen ge reed, zoodat prompt vóórdat de vijand die bereikt had, de groote bruggen de lucht ingingen." „Waaraan schrijft u in hoofdzaak den af loop toe was het niet a priori een ver loren zaak?" „Zoo mochten wij het niet zien, al was militair gezien, de overmacht aukitajj k het gehalte van het personeel onze jon gens hebben prachtig werk gedaan (en óók niet tevergeefs, wat ik u aantoonen zal) en niet de deskundigheid der officieren was in twijfel, maar het verschrikkelijk gebrek aan materiaal is de oorzaak geweest. Ik zal u een paar cijfers laten hooren" en mijn gast heer las met kennelijke ontstemming, dat ons leger zóó moest opereeren, als volgt: „Per divisie hadden wij 264 mitrailleurs, maar de moffen 432! Mortieren: wij 18, zij 135. Pantserkanonnen 12 tegen 30. Onze lichte divisies telden 12 pantserwagens, de hunne 500. Onze luchtmacht voor alle doelen was128 vliegtuigen (en nog niet eens alle moderne stukken) en de Duitsche lucht landingsdivisie kwam met 1038 opzetten!" „De oorzaak daarvan zoekt u natuurlijk in de Nederlandsche legerpolitiek?" „Niet alleen Ook bewegingen van Kerk en Vrede, de gebroken geweertjes en de dap pere ongehoorzaamheid hebben kwaad ge daan. Bij de manoeuvres in den Achterhoek vonden wij op tal van boomen biljetten ge plakt met anit-militaristischen inhoud. En de achterstand in onze bewapening dateerde al van 1918! Dus was het te laat, toen men in Sept. 1939 inzag, dat er een en ander ont brak „En buitenlandsche hulp?" „Engeland had niet en Frankrijk gaf niet. En dank zij het beginsel der strikte neutra liteit, had men ook preventief niets kunnen doen". „Maar de z.g. afspraak met Engeland, Urankrijk en België?" „U weet. dat in Maart 1940 een nota tot hen gericht is, die echter gezegeld bij onze gezanten lag en pas opengemaakt mocht wor den na een sein uit Den Haag. Dat sein kon en mocht natuurlijk niet eerder gegeven wor den dan op 10 Mei 1940. Ook H. M. de Ko ningin heeft nog getelefoneerd met den ko- GENERAAL WINKELMAN. Cling van Engeland, maar zooals bekend: Bi- geland zelf was niet klaar". „Is het te mooi gezien, generaal, als men regt dat onze weermacht ondanks het snelle verloop, toch heeft bereikt dat Hitier Enge land niet kon binnenrukken?" „Neen, zóó was het niet. Maar wél hebben onze troepen door hun kranig verzet den in dringer vier dagen opgehouden, hem belet die Noordzeekust in één sprong te bereiken wat tenslotte voor de toekomst van ons land èllesbeslissend is geweest de poging tot gevangenneming van de Koningin en de Regeering totaal doen mislukken. In een af geschoten vliegtuig hebben wij de plannen hiervoor tot in finesses gevonden. En het bou al op 10 Juni voltrokken zijn". „U hebt de overgave geteekend in een Een herinnering aan 15 Augus tus 1945 (Van onzen Indië-redacteur) De atoombom en Rusland die deden het! Het oogenblik, waarop de duizenden ge ïnterneerden met intens ongeduld en onder groote spanning hadden gewacht, was geko men. Onverwachts. Als een wonder. Eén jaar geleden terug gaan onze ge dachten naar dien onvergetelijken morgen in dat Japansche kamp op Java, toen wij door middel van onze clandestiene radio op de hoogte werden gesteld van het heuglijke nieuws. Japan gecapituleerd! Morgen zal het juist één jaar geleden zijn, dat keizer Hirohito zijn troepen opdracht gaf dein verderen strijd te staken op die wijze de volledige meerderheid erkennend vain de Geallieerde naties. Veel is er in dat jaar gebeurd. Heel veel. Em als wij onze gedachten eens over de af- geloopen periode laten gaan: dien eersten tijd na de „bevrijding", toen wij in Ban doeng zaten te springen om een doeltreffende actie van de Britten tegen het extremistisch gepeupel, dan zien wij weer voor ons dat moedige groepje Hollandsche, Ambonneesche en Menadoneesche jongens, dat het wachten meer dan moe was. Reeds enkele maanden wapperden die treiterende rood-witte vlaggen op de daken van de Nederlandsche huizen in Bandoeng; de huizen die door de Inheemsche nationa listen in beslag waren genomen. Voedsel was er in de stad haast niet te krijgen. Daar zorgden de „pemoeda's," held haftig uitgedost met slagwapens en pieken, zorgvuldig voor. Ook de Chineesche winkel houders die niets liever wilden dan hun waren verkoopen aan de Europeanen, durfden dit, uit angst voor die moordzuch tige bende, onder geen voorwaarde doen. Daar moest worden ingegrepen oogen- blikkelijk. Zij deden het, die kranige Vaderlanders. En zij deden het goed. Zij traden op: forsch, doelmatig. Zij zeiden den „pemoeda" waar het op stond. Zij wens oh ten recht! En zij namen dat recht in eigen hand! Haast ongewapend, maar bezield door een ontembaren drang om te helpen, rukten zij op; onderzochten zij huizen en legden zij be slag op wapens, die bestemd waren om de Europeesohe bevolking te terroriseeren en te vermoorden. Zij gelastten de handelaars hun winkels weer te openen: vrije verkoop, óók aan de Nederlanders. Eén mannetje bleef op post, nauwlettend toeziend, of de Chinees het inderdaad ook deed. Zij maakten fouten ook helaas; hier en daar traden zij provoceerend op en deden zoodoende bij den vijand wraakplannen ont staan, die nog dienzelfden November-avond ten uitvoer werden gebracht. In drommen kwamen de extremisten van uit het Zuiden opzetten. Maar wie dacht, dat die jonge mannen naar den ingang dier school, en zelfs toen we binnen bezig waren, wend er van boven door de ruiten nog gefilmd". neen kerels, zijn het! toen niet op hun qui vive waren, had het glad mis. Zij straden mee met hun Britschen bond genoot; vooraan! Zij wisten niet van wijken. En toen heel diep in den nacht het schie ten ophield, ten teeken dat de moordzuch tige horden waren teruggedrongen, toen wis ten wij allen in Bandoeng het, en wij waren er tiotsch op: Onze jongens deden het! Met een gerust gevoel gingen wij slapen.. PLAATSBESPREKING IN BRUSSELSCHE D-TREINEN VERPLICHT. Reizigers, die gebruik wenschen te ma ken van eenigerlei treinen, vertrekkend van Brussel naar Bazel, Parijs of Amsterdam, zijn verplicht, hun plaatsen te reserveeren, hetwelk bij alle Ned. stations, inlichtingen en reisbureaux kan geschieden. Nadere in lichtingen verstrekken de inlichtingenbu- reaux. VOOR DE OOGEN VAN HAAR MAN DOODGEREDEN. Gistermiddag omstreeks 3 uur is mevr. v. W., uit Roosendaal, in de Fortuinstraat te Bergen o. Z. voor de oogen van haar echt genoot door een militaire vrachtauto aan gereden en op slag gedood. De chauffeur reed door, doch kon later aangehouden wor den. Hij bleek geen rijbewijs te bezitten'. DE ENGELSCHE AUTEUR H. G. WELLS OVERLEDEN. De beroemde Engelsche schrijver H. G. Wells is, 79 jaar oud, in Londen overleden. Groote belangstelling voor de combine te Nieuw Beerta Te Nieuw Beerta werd onder groote be langstelling van landbouwers uïit alle dee- len der provincie een nieuwe combine ge demonstreerd, die regelrecht uit Engeland was geïmporteerd, nl. een Minneapolis Mo- line. De combine is uitgerust met een 85 P.K. Ford V 8-motor, en kan door een echten trekker worden getrokken. Het ge maaide koren wordt via een schroef en een transportband in de dorschcylinder ge bracht, waarna het stroo in rijen op den grond wordt gelegd. Het graan wordt op gevangen in een reservoir, dat 12 hl kan bevatten, terwijl eventueel ook een opzak- inrichting kan worden aangebracht. De machine kan ongeveer een half ha per uur bewerken. Over het algemeen was men over het gemaakte werk zeer tevreden, zoo lezen we in de Nwe Prov. Gron. Crt. Een nadeel is echter, dat bij het hier heerschen- de klimaat het koren vaak nagedroogd moet worden. In de Noord-Oostpolder, waar de machine straks naar toe gaat, zal zij WOENSDAG 14 AUGUSTUS 194# Amsterdamsche bankbedienden schorten ultimatum op Hagenaars zullen er Vrijdag over beslissen. Tijdens een gisteren in Den Haag onder leiding van den heer J. Dubbeldam ge houden vergadering van bank-employé's deelde de secr. van de Ned. Vereen, van, Chr. Kantoor- en handelsbedienden, de heer D. W. Ormel, o.m. mede, dat 's morgens, tijdens een onderhoud, onder leiding van de Stichting van den Arbeid, tusschen de Unie en de salariscommissie, de werkgevers zich bereid hebben verklaard, uiterlijk 15 Sept. besprekingen met de Unie te begin nen, welke op 15 Oct. geëindigd zullen zijn. De alsdan op te stellen regeling zal van terugwerkende kracht zijn tot 1 Juli '46. Daarnaast zullen besprekingen gevoerd wor den over de mogelijkheid van een CA.O. Mocht onverhoopt geen bevredigend resul taat verkregen worden, dan zal de Stichting van den Arbeid bemiddeling en medewer king verleenen ter verkrijging van een C.AO. Vrijdag zal overlegd worden of het gestelde ultimatum al dan niet zal worden ingetrokken. De noodzakelijkheid van het instellen van een C.A.O. werd tenslotte in een resolutie vastgelegd. Tijdens de gisteren te Amsterdam gehou den gelijksoortige vergadering is uiteindelijk een resolutie aangenomen, om vast te hou den aan het verkrijgen van een CA.O., doch het gestelde ultimatum voorloopig op te schorten. Rijswijk bindt strijd tegen de prijsopdrijving aan Een origineele gedachte die in praktijk wordt gebracht De burgerij van Rijswijk wil collectief gaan optreden tegen prijsopdrijving, door geconsta teerde overtredingen der prijsvoorschriften ta melden aan een hiertoe gevormde commissie, waartoe een ieder (mits men naam en adres van den prijsopdrijver, alsmede z'n eigen naam en adres vermeldt) z'n klachten in een bus ten gemeentehuize kan deponeeren. De Commissie houdt overigens op gezette tijden zitting om klachten in ontvangst te nemen. Schijnen die klachten gegrond, dan tracht men den over treder van het onredelijke zijner houding te overtuigen. Eerst nadat deze zich onwillig ge toond heeft wordt ,Prij zencontrole er bij ge haald. Een goede verhouding tusschen nering doenden en publiek blijft echter hoofddoel. GEEN LEZINGEN IN ZWITSERLAND DOOR NED. SCHRIJFSTER. Naar aanleiding van de destijds gestelde vragen van mevr. Tendeloo over het houden van lezingen in Zwitserland door een Ned. schrijfster, aan wie het recht van publicatie voor het leven is ontnomen, heeft minister Beel medegedeeld, dat er van het houden, van lezingen door een aan de omschrijving beantwoordende schrijfster niets gebleken is. NEDERLAND VERLOOR 35 CARILLONS VAN DE 86 Blijkens onderzoekingen der Ned. Klok kenspelver. zijn er tijdens den laatsten oor log hier te lande 866 carillonklokken verlo ren gegaan met een totaal gewicht van 184.310 kg. Het aantal geroofde of zwaar be schadigde klokkenspelen bedraagt 35, zoo dat er nog slechts 51 intact zijn. DE BEKENDE DUIKER MARTIJN SPERLING OVERLEDEN De bekende duiker Martijn Sperling, in 1907 wereldberoemd geworden door zijn heldhaftig optreden bij de ramp van de Harwich-boot „Berlin" te Hoek van Hol land, is op 72-jarigen leeftijd te Ouddorp (Goeree en Overflakkee) overleden. HET PASSAGE BOEKEN BIJ DE H.A.L. In tegenstelling tot het Zaterdag door ons gepubliceerde A.NP.-bericht, als zou de Holland-A,merika Lijn geen prioriteit meer verleenen bij het boeken van passages, deelt deze maatschappij ons mede, dat op grond van het desbetreffende Regeeringsbesluii, het voorrangsysteem nog steeds gehandhaafd wordt. door landbouwdeskundigen proefondervin delijk worden gecontroleerd, waarna de regeering zal beslissen, welk type bij voor keur dïient te worden geïmporteerd. De aanschaffingskosten van deze machine zou den ongeveer f 11.000 bedragen. JHR LOUDON OP ZIJN POST TERUG GEKEERD Onze ambassadeur in Washington Jhr Lou don is, na een kort bezoek aan ons land, he den op zijn post teruggekeerd. De ambassadeur maakte de terugreis met hetzelfde schip dat hem naar Nederland bracht, nl. de Westerdam. NAAR BEZUINIGING OP DE DISTRIBUTIEDIENSTEN. De minister van Econ. Zaken heeft een bezuinigingscommissie ingesteld voor het C. D.K. en de plaatselijke distributiediensten. In de commissie hebben zitting de heeren L. F. Ver woerd te Blaricum (voorz.), H. A van der Ven te 's-Gravenhage en F. N. Glavimans te Rotterdam. Biechtgeheim Volgens een mededeeling, die ons over de Telex bereikte en ook door de radio werd uitgezonden, was het lijk van Mus solini bijna gevonden. Er was nog maar één ding voor noodig: toestemming van het Vatjcaan tot het verbreken van het biechtgeheim. Een tweetal priesters had het Vaticaan om die toestemming ver zocht. Men schijnt het na tweeduizend jaar zelfs in voorlichtingskringen nog niet te weten, dat een biechtvader slechts van den penitent en van niemand anders toestemming kan ontvangen, het hem in de bi-echt meegedeelde te onthullen, al dus „De Tijd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5