Waarom zet Londen ons zoo den voet dwars? Euwe w n' zijn eerste partij ?e G»onnqen Thans vraagi ook Roemenië de aandachi te Parijs NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 Bij al onze moeilijkheden in Ned.-lndië Dezer dagen deelden we mede, dat dr Van Mook zijn toestemming had gegeven tot het exporteeren van ongepelde rijst naar Britsch- Indië, mits deze transactie niet de erkenning van de republiek Indonesië inhoudt. Men verwacht, zoo ging dat bericht voort, dat het eerste rijstschip op 1 September gereed zal zijn om met 10.000 ton uit te varen." In verband hiermee schrijft „Trouw": Onze Britsche bondgenooten voeren han delsbesprekingen met de leiding der opstan delingen. Uit het door hongersnood bedreig de Java voeren de opstandelingen 700.000 ton rijst weg in ruil waarvoor zij van de Britten „diverse soorten verbruiksgoederen ontvangen. De heer Van Mook wordt op de hoogte gehouden en geeft vervolgens tot deze trans actie zijn toestemming, onder voorwaarde, dat zij niet de erkenning der Republiek in houdt. Maar wat is~ de werkelijkheid? In werkelijkheid wordt de Republiek niet in woorden, maar door daden geholpen. Want de Republiek ontvangt van de Britten „diverse soorten verbruiksgoederen". Waar uit bestaan deze? Wij weten het niet. Maar het zullen ongetwijfeld goederen zijn, die de Republiek noodig heeft, die de Republiek niet achteruit, maar vooruit zullen helpen. Dat doen de Britten, daaraan geeft Van Moak zijn toestemming. Wij zouden de volgende vragen willen stellen Is het in het belang van het Koninkrijk der Nederlanden, in het belang van de be volking van Java, en dat is één- en hetzelf de, dat deze rijst uit Java verdwijnt en dat de Republiek daarvoor diverse soorten ver bruiksgoederen in de plaats krijgt? Waarom drijven de Britten handel met de Republiek van Soekarno, met opstandelin gen tegen het Koninkrijk der Nederlanden? Waarom bevorderen zij aldus de Repu bliek, waarom werken zij het Koninkrijk der Nederlanden tegen? Waarom geeft dr Van Mook aan dit alles zijn toestemming? Indien de Britten in Indië een eigen po- VROUWEN PROTESTEEREN TEGEN UIT ZENDING VAN TROEPEN Gistermiddag is door een deputatie van den Alg. Vrouwenbond een petitionnement aange boden aan den secr.-gen. van het dep. van Oorlog, den heer L. C. Rietveld, waarin ge protesteerd wordt tegen de uitzending van troepen naar Ned.-lndië. GARENS UIT EEN MELKFABRIEK? De Coöp. Condensfabriek „Friesland", Deeuwaren, is er in geslaagd, volgens een eigen procédé op beperkte schaal van z.g. melkwol een melkproduct garens te vervaardigen. De desbetreffende experimen ten worden voortgezet. SPECIALE RANTSOENBONNEN VERLIEZEN HUN GELDIGHEID. De speciale rantsoenbonnen met mijnwer kersembleem (twee gekruiste hamers) voor brood, margarine, vet, vleesch en aardappe len, aismede de rantsoenbonnen „artikel AD en artikel AE" resp. voor 125 gram mar garine en 340 gram blikvleesch zullen na Sept. a.s. hun geldigheid verliezen. In den vervolge zullen in plaats van bovenvermelde bonnen de gewone rants oen bonnen worden uitgereikt. PASSAGIERS. „JOH. v. OLDEN- BARNEVELDT." De passagierslijst van het m.s. „Joh. Oldenbarneveldt" welk schip op 23 Aug. uit Indië te A'dam wordt verwachté ligt aan ons loket ter inzage. BEVRIJDE NEDERLANDERS OP JAVA. Aan ons loket ligt de lijst G 7 ter inzage met namen van personen, die uit de Inheem- sche kampen naar geall. gebied werden geëvacueerd DE K.L.M.-VLOOT IN WEST INDIE. Dezer dagen kwam de eerste skymaster der K.L.M. voor West-Indië, de „Oranje stad," te Curagao aan. Ook de twee andere vliegtuigen, die „Willemstad" en „Kralen- dijk" gedoopt zullen worden, worden bin nenkort verwacht. In totaal zullen 17 machines voor het West-Ind. bedrijf der K.L.M. worden ingezet HET BANKGEHEIM (Vervolg van pag 2) Overweegt men een en ander, dan kan men zeggen, dat iemand, die niets te ver heimelijken heeft, er geen bezwaar tegen kan hebben, dat de fiscus van zijn bank rekening kennis draagt, daar een en ander immers in overeenstemming is met zijn be lastingaangifte Er zullen zeker bonafide belastingbetalers zijn, die de opheffing van het bankgeheim toejuichen, omdat de ont duikers op deze wijze opgespoord en tot betaling van hun rechtmatig deel in de al- gemeene lasten kunnen verplicht worden Zeker in een tijd als deze, nu 's lands finan ciën dringend versterking behoeven, dienen alle krachten gemobiliseerd te worden en het is billijk, dat ieder overeenkomstig zijn draagkraoht hiertoe een steentje (het is een heele steen!) bijdraagt. Waarom gaan er dan toch stemmen op die voor de wederinstelling van het bank geheim pleiten? Het bekend, dat het zwarte geld ten gevolge van de opheffing van het bankge heim gehamsterd wordt Men waagt zich niet aan een bankrekening of een effecten aankoop, daar de fiscus in de boeken der bank kan ..neuzen" Dientengevolge wordt de bankbiljettencirculatie omhoog gedreven en het achtergehouden geld buiten den geld stroom geplaatst Verder dient men bij een voortscnrrdeno herstel van ons land rekening te houden met de internationale beteekenis, welke Amsterdam als financieel centrum altijd heeft gehad Zoolang het bankgeheim niet hersteld is, behoeft men niet op een toe vloed van buitenlandsch kapitaal te reke nen. dat zoo bevruchtend werkzaam kan zijn op ons economisch leven. Het zal duidelijk zijn, dat er aan het bankgeheim meer vast zit, dan men opper vlakkig zou denken. litiek voeren, die niet strookt met de rech ten en belangen van het Koninkrijk der Ne derlanden, dan behoort ons volk dat te we ten. En dan behoort dr Van Mook dit niet goed te keuren. Maar indien het wat wij uit de feiten, die bekend geworden zijn niet kunnen af leiden anders is: Waarom geeft de Regeering over een zaak met zooveel kwade kanten en met een zoo bedenkelijke strekking geen openhartige en volledige voorlichting? EERSTE KAMER WAS BIJEEN. Het politieke bedrijf draait nog lustig. Gistermiddag was het de Eerste Kamer, die onze aandacht opvorderde. Zeven wets ontwerpen moesten naar de afdeelingen ten onderzoek. Daaronder de Noodvoorziening met betrekking tot de gemeenteraadsver kiezingen in een zevental gemeenten. Drie kleine wetsontwerpen werden z. h. s. goedgekeurd. In verband met het wetsontwerp Ver- mogensaanwasbelasting werd besloten een Commissie van voorbereiding te benoemen. De voorzitter wees daarin aan de heeren Prof. v. d. BRINK (R.K.), VAN SANTEN (Comm.), VAN DER KIEFT (P. v. d. A.) en Mr STIKKER (P v d V.) en mr W RIP A.R.) Dinsdag 27 Aug en waarschijnlijk ook den dag daarna komt de Kamer opnieuw bijeen Vermoedelijk zullen Vermogensaanwas en Commissie-Generaal dan voor behandeling gereed zijn. Voorburg wenscht niet te worden geannexeerd De tijdelijke gemeenteraad van Voorburg heeft een adres gericht tot den minister van Binnenl. Zaken met betrekking tot de Haag- sche annexatieplannen, waarbij ook Voorburg kind van de rekening zal worden. Deze plan nen hebben in Voorburg groote ongerustheid veroorzaakt en vandaar dit krachtig protest. Nieuwe argumenten voor annexatie worden thans niet aangevoerd, zoodat de redenen, die laatstelijk in 1933 den minister van Binnenl. Zaken er toe leidden om den aanslag op de zelfstandigheid van Voorburg af te wijzen nog ten volle van kracht zijn. Ter bestrijding van de Haagsche argumen ten wordt opgemerkt, dat de samenwerking met den Haag goed en loyaal is en de eigen gemeentelijke diensten uitstekend functioneeren. Voorburg vormt nog steeds een eigen gemeen schap en beide gemeenten profiteeren over en weer van elkaar, den Haag financieel in ruime mate van Voorburg. Tijdens den oorlog heeft Voorburg aan de Residentie op onbekrompen wijze de helpende hand geboden. De tijdelijke raad van Voorburg acht het voortbestaan van Voorburg niet alleen in het belang der Voorburgsche bevolking, maar ook uit een oogpunt van algemeen landsbelang ge- wenscht. Het is duidelijk, naar de tijdelijke raad van Voorburg meent, dat een verder gaande concentratie op gemeentelijk gebied moeilijkheden schept, waaraan de besturen van groote bevolkingscomplexen niet behoorlijk het hoofd kunnen bieden, getuige de recente pogin gen van Den Haag om eenige decentralisatie te bevorderen op eigen gemeentelijk territoir Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Molkwderum J. Brouwer te Noordelijk. Aangenoraen: naar Kampen G. Jaas- ma te Opweida, die bedankte voor Ooster- Nieland. Bedankt: voor Harldngen E. B. Rijn/- ders te Nieuwolda; voor Smilde cand. J. Jacob, hulppred. te HardenJberg. Geref. Kerken. Beroepen: te Berlikum, L. W. Meurs te de Hey-Tuindorp; te Burum A. Quak te Genemuiden; te Hallum K. Bokma te Waar der (Z.H.); te Onstwedde L. J. Goede te Slootdorp; te Twijzel W. J. v. Hoek te West Terschelling. Aangenomen: naar Smilde 2e predï- pl.) S. Bosma te Grouw. Bedankt: voor Nijkerk o. d. Vel. W. C. P. den Boer te Den Bommel: voor R'dam- Zuijd (5e pred.pl.) H. J. Pilon te Haren (Gr.) Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te Berkum cand. C. van Venetiën te Leiden. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Harderwijk, cand. C. v. d. Weele te Apeldoorn, die be dankte voor Aalsmeer, Aarlanderveen- Nieuwkoop, A'dam-W., Baarn, Enschede, Er- melo, 's-Gravendeel, 's-Gravenzande, De Krim, Lutten, Midwolda (Old.), Nieuwleu- seci, Nieuw-Vennep, Opperdoes. Soestdijk, Utrecht en Zaandam. Vrije Evang. Gem. Bedankt voor Oldebroek P. J. MieteS te Ar>pldoorn Lange redevoeringen brachten spelers in nood Van onzen specialen verslag ge vei H. J. J. Slavekoorde) De talrijke toeschouwers hebben in de eer ste ronde goede waar voor hun geld gekre gen, want er is in vrijwel alle partijen fel gestreden en dooreengenomen ook goed ge speeld. Dit is te verwonderlijker, omdat de om standigheden, waaronder het spel begon, nu niet bepaald ideaal waren. In de ochtend uren waren spelers, officials en pers op het stadhuis dooi het gemeentebestuur ontvan gen, terwijl 's middags 3 uur de oföcieele opening van het tournooi plaats vond. Wij zouden den burgervader van Groningen, mr Cort v. d. Linden, onrecht doen, indien wij hem verweten, dat het tournooi eerst om kwart over vier kon beginnen, want het was waarlijk zijn schuld niet, dat wij bijna voordien een uur geduld moesten oefenen, welke tijd met wachten en het aanhooren- van lange redevoeringen werd gevuld. Maar toen het groote oogenblik eenmaal kon beginnen, wierp een leger van persfoto grafen en filmoperateurs zich op spelers en publiek. Eerst nadat het spel ongeveer een uur aan den gang was, kwam de zaak eeni- germate tot rust. Wellicht is het toch wel aan de omstandigheden toe te schrijven, dat verscheidene spelers al vrij spoedig ernstig met tijdnood te kampen kregen. Het verheugt mij, dat ik niet alleen een ovet- winning van dr. Euwe op den jeugdigen Yanowski kan melden, doch er aan kan toe voegen, dat deze partij wel de beste prestatie van den dag was. Onze landgenoot had welis waar een pion gewonnen, doch vrijwel niemand zag, hoe hij zou kunnen winnen. Zelfs toen Euwe een tweeden pion verschalkte, scheen de Canadees niet te kunnen verliezen, doch Euwe bracht zijn tegenstander echter door een ver rassende manoeuvre in een dwangpositie waarna de winst snel werd behaald. Botwinnik won eveneens van Szabo, zij het ook min of meer met medewerking van vrouw Fortuna. In de partij Smyslow-Vidmar koos de Joego slavische hoogleeraar in de Spaansche partij een nieuwe sterke voortzetting, welke hem jp pionverlies kwam te staan. Hoewel geen in drukwekkende dingen gebeurden, liet Smyslow zijn voordeel geen oogenblik varen, hij won rustig en zeker in 43 zetten. Steiner verloor van Lundin door tijd-over- schrijding. De Amerikaan behandelde de heele partij niet sterk en op het oogenblik, dat hij den tijd overschreed, stond hij zeker minder dan zijn tegenstander, maar het was op dit moment in elk geval nog niet onverbiddelijk uit. Boleslavski en Guimard speelden een avontuurlijke partij, welke op remise uitliep Een frisch partijtje speelden O'Kelly en Christoffel. De Zwitser zette zijn partij uit stekend op en scheen regelrecht op de winst I aan te stevenen. Een ondoordachte zet bracht hem echter in een verloren positie, nadat hij reeds eerder zijn kansen niet voldoende haa I benut en O'Kelly won nu in 41 zetten. Vier partijen werden er werd ditmaal slechts vijf uur gespeeld onderbroken. Den ker staat tegen Najdorf weliswaar een pion voor, doch mag niet meer dan remise reke nen. Bernstein heeft tegen Kottnauer een uit stekende stelling en men mag verwachten, dat het hier na de hervatting zal gelukken zijn uitstekend spel met de zege te bekronen In de partijen StoltzKotov en FlohrTartakower is het de vraag, of hun overwicht van vol doende beteekenis is om de winst mogelijk te maken. De partij DenkerNajdorf, welke heden morgen werd voortgezet, is 5n remise ge ëindigd. /O. A. v. GEEST OVERLEDEN. m dm ouderdom van 82 jaar is te 's-Gra- venhage overleden de bekende Westlandscihe predikant ds. A. v. Geest, em. predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar. Ds. v. Geest werd 19 April 1864 te 's-Gra venzande geboren en studeerde aan de R.U. te Utrecht theologie om 30 Nov. 1390 te Gel- selaar zijn ambt te aanvaarden. Vandaar ver trok hij in 1893 naar zijn geboorteplaats, waar hij ongeveer een halve eeuw predikant is geweest. Eerst op hoog en leeftijd ging hij met emeritaat. Ds. v. Geest is in het West- land op verschillend gebied een stuwende kracht geweest. Met name op het terrein der Ghr. drankbestrijding en van het Bijbelge nootschap heeft hij zdah bewogen. Zijn ver diensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Morgenmiddag om 2 uur is de uitvaartdienst in de Ned Herv. Kerk te 's-Gravenzande. OECUMENISCH JEUGDCOMITE. Te Kerk-Avezaath is de eerste zomercon- ferentie van het Oecumenisch Jeugdcomité gehouden. Op deze conferentie, waar ook de Indonesische jeugd hier te lande ver tegenwoordigd was, hebben jongeren uit de verschillende Kerken zich bezig gehouden met de vraagstukken en de mogelijkheden van de wereldzending. Prof. dr H. Kraemer handelde, als eerste spreker, over het verband tusscnen oecume- niciteit en zending. Spr. wees er op, dat ware oecumenische arbeid juist in de Zen dingskerk ontstaan is. Door de verschillen de zendingsgenootschappefl is aan de jonge Kerken hun eigen problematiek opgedron gen. Daar de Zendingskerk niet in deze problematiek gegroeid, maar geplaatst is, kan zij hierin niet leven. Integendeel: zij zoekt de eenheid, zooals b.v. duidelijk is waar te nemen op Java. Ook doet zij vanuit het Oosten vol aandrang den roep klinken om kerkelijke eenheid in Europa. Mr S. C. graaf van Randwijck besprak den groei en de ontwikkeling van de Bataksche Kerk, de grootste Zendingskerk in Indo nesië: dr Eringa refereerde over „het raad sel van den Islam", terwijl dr J. A. Ver doorn de latere ontwikkeling van dezen godsdienst besprak. Ds A. Pos handelde over den nuidigen stand van de wereldzending. Achtereenvol gens ging deze spreker na de positie van de jonge Kerken in Japan, China, India en Indonesië, in welke landen gedurende de laatste jaren de Kerk zich steeds nauwer bindt aan de nationale en sociale stroomin gen in het volk en aan den anderen kant, zooals ook duidelijk naar voren is gekomen op de conferentie van Tambaran in 1938, steeds meer streeft naar een zelfstandiger positie naast de Zending. Ethiopië, Griekenland en Roemenië aan 't woord Na Molotof's scherpen aanval op Italië, die wij gisteren nog meldden, kwamen in Parijs achtereenvolgens de afgevaardigden van Ethiopië, Griekenland en Roemenië aan het woord. De Abessiniër verzette zich tegen net teruggeven aan Italië van de koloniën, de Griek Tsaldaris laakte de 'rol van Albanië bij den aanval van Italië op Griekenland en Tata- reskoe, de Roemeensche minister van Buiten- landsche zaken, eischte aandacht voor het Roe meensche aandeel in de geallieerde overwin ning. Wysjinksi namens Rusland en Masaryk voor Tsjecho-Slowakije, spraken zich voor Brammetje Flanoor en z'n vrienden Door G Th ROTMAN 101. Rommeloominelbom! Daar Kwam Tom, Fok en Menelik door de luchtkoker naar beneden rollen en vielen boven op de heer lijke taart, zodat het hele schone bakwerk ineens plat was De kok werd bleek van woede, dat begrijp ie. want hij had het den kapitein al beloofd een fijne verrassing voor hem klaar te maken. 102. Diep verontwaardigd greep ny een pan vol kroten, sla, aardappelen en andere heerlijkheden. Het waren de kliekjes van de vorige dagen, waar de kok „huzarensla" van moest maken. En terwijl Fok hem ver- Woed naar z'n benen sprons. zwaaide de kok de pan dreigend heen en weer. edelmoedigheid ten aanzien van Roemenië uit. Vandaag komen de afgevaardigden van Bul garije en Hongarije aan het woord. In .de Vredesconferentie kwam heden de Bulgaarsche afgevaardigde aan het woord, die op de 100000 dooden wees, die Bulgarije in den strijd tegen het fascisme verloor en clementie voor zijn land vroeg. Dreigend voedseltekort in Z.O. Azië Siam is niet in staat aan verplichtingen te voldoen Heden werd op de contact-conferentie, onder voorzitterschap van lord Killearn te Singapore gehouden, medegedeeld, dat de landen in Z.-O.-Azië met een voedseltekort een critieke sl'tuatie in het vooruitzicht heb ben. Aanbevolen werd zich te wenden tot 't internationale voedselbureau te Washing ton teneinde de noodige stappen te nemen. Deze nieuwe crisis wordt voornamelijk veroorzaakt door het feit, dat Siam met in staatris geweest, het overeengekomen sche ma van rijstleveringen uit te voeren. KOMEN OOK DE RUSSEN MET EEN ATOOMBOMPROEF? Volgens de Russische geleerde Alexandrof, die in Bikini de Amerikaansche atoombom- proef bijwoonde, zal de Sowjet-Unie „binnen afzienbaren tijd" een gelijksoortige proef neming verrichten, waarbij buitenlandsche waarnemers „in dezelfde mate als op Bikini", zullen mogen toezien TURKIJE EN DE DARDANELLEN. Turkije is bereid het verdrag van Montreux aan de huidige omstandigheden aan te pas sen, doch is niet bereid voorwaarden te aanvaarden, die zijn souvereiniteit beperken. Door een hevigen storm in het Kanaal is de scheepvaart onderbroken. De Russen ontkennen razzia's op Duit- sche kinderen in Brandenburg. Wel zijn er fascistische jeugdorganisaties opgerold, die haar leden opleidden in den wapenhandel. Bij een explosie in een militair kamp te Neuköln (Berlijn) zijn zes Amerikaan sche soldaten gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2