Y4-monsier ontploft bij een Zweedsche stad Schade te Leidschendam Dearaagi haif millioen NIEUWE LEIDSCHE COUKANT MAANDAG 12 AUGUSTUS 1916 Herkomst heet niet bekend te zijn Bij een groote Zweedsche stad viel giste ren een geheimzinnig projectiel, dat, na een geweldige ontploffing, groote verwoestingen aanrichtte. Zweedsche autoriteiten verkla ren thans, dat dit een, door „zekere buiten- landsche mogendheid" in Duitschland buit gemaakte 4 is, waarmee die mogendheid, tegen de besluiten van Potsdam in, experi menteert. De Russen vonden destijds in or.dergrondsche werkplaatsen, bestuurbare V 4 projectielen, zoo melden Engelsche be richten. De Russen ontkennen, dat de door hen buitgemaakte wapenfabrieken voor hen wer ken. In de Junkersfabrieken zijn in de af- BRITTEN NEMEN „VEREINIGTE STAHLWERKE" OVER. Dezer dagen zullen de Britten „d^Ver- einigte Stahlwerke," het grootste bewape ningskartel van Europa, overnemen. Zij zijn bezig de buitenlandsche bezittingen ervan te onderzoeken. De voornaamste leiders van dit bedrijf, dat meer dan welk ander ook verantwoordelijk was voor den Duitschen op- marsch, zijn gearresteerd. Nieuive Tarzan ontdekt Jagers in Transjordanië ontdekten een 15-jar. knaap, die in een kudde gazellen meeliep. Hij was door deze dieren ge adopteerd, waarschijnlijk, nadat hij als baby door zijn moeder in de woestijn achtergelaten was. Hij bracht dezelfde geluiden als deze dieren voort en at het- zelde voedsel, n.l. gras. Hij is de snelste looper ter wereld, want zijn snelheid is dubbel zoo groot als die van den wereld recordhouder Hij verblijft thans bij een arts, die hem onderzoekt. Toen hij dezer dagen uit diens woning ontsnapte, vond men hem terug in de hoofdstraten van Bagdad, waar hij tegen snelrijdende auto's liep. AMERIKAANSCHE VOORSTELLEN OVER PALESTINA. Men verwacht, dat Amerika dezer dagen met nieuwe voorstellen inzake Palestina zal komen, die een federatief Palestina beoogen, met een grootere Joodsche provincie, dan in het Engelsche plan, grooter controle der Joodsche autoriteiten over de Joodsche immi gratie en beperking van het veto-recht der Britten. De Engelschen deelden den Arabieren mee, dat zij bereid zijn van hun zijde tegenvoor stellen te bestudeeren. geloopen drie maanden evenwel weer vlieg tuigen gebouwd. Bovendien houden zich Duitsche specialisten onder Russische con trole met experimenten bezig. Bij de proef nemingen zijn ook voormalige leden der nazi-partij ingeschakeld. OP 1 SEPTEMBER GAAN DE CONSTELLATIONS WEER VLIEGEN. De Constellations, die nog steeds door het startverbod getroffen zijn, zullen met ingang van 1 September a.s. weer kunnen starten, daar een nieuwe electrische leiding ongeluk ken practisch uitsluit. Een terroristische aanval op het vlieg veld te Padang werd afgeslagen, terwijl met sluipschutters te Medan op doeltreffende wijze werd afgerekend. In September groot congres van ex-politieke gevangenen Enschede zal oageveed 1000 gasten ontvangen. Van 2320 Sept. zal in Enschede een groot congres worden gemouden van ex-politieke gevangenen uit 17 landen, welk congres vooraf zal gaan aan een groote internationale bijeenkomst te Parijs. Leerlingen van de Hoogeffe Textielschool te Enschede zullen, overeenkomstig de kleuren der gevangenis- kleeding, vlaggen vervaardigen ter aanbie ding aan de buitenlandsche gedelegeerden. Men verwacht ongeveer 1000 gasten, o.a. Prins Bernhard en den Poolschen minister van Buitenl. Zaken. Op een persconferentie werd medegedeeld, dat ds Niemóller op deze bijeenkomst niet aanwezig zal zijn, aangezien men hem als een niet-principieel beschouwt anti-nationaal-socialist VERDERE RANTS OENVERHOOGING IN DUITSCHLAND. Door de economische samensmelting van de Britsche en Amerikaansche zone in Duitschland, worden de voedselrantsoenen in de Britsche zone gelijk aan die in de Ame rikaansche en dus verhoogd. De Fransche regeering diende bij den geal lieerden bestuursraad een voorstel in, dat het Saargebied buiten deze economische eenheid houdt. Het officieele geall. communiqué van heden meldt, dat Inheemsche mortieren in het gebied van Semarang en Soérabaja ac tief waren. Kille stilte bij komst der Italianen te Parijs Vervoie wan oaft 1) Toen de vertalingen van de Gasperi's rede in het Fransch, Engelsch en Russisch be ëindigd waren, verzocht Bl'dault den secr.- generaal deze delegatie uitgeleide te wil len doen.- Vandaag is Byrnes voorzitter van de con ferentie. Deze zal dan met het eigenlijke werk, de vredesverdragen met Italië, Fin land, Hongarije, Roemenië en Bulgarije be ginnen. Op de agenda staat allereerst de bespreking van de Italiaansche bezwaren en de kwestie van het toelaten van de sta ten Albapië, Egypte, Cuba en Mexico. Voor het eerste land heeft Joegoslavië ge pleit, daarbij door Rusland ondersteund. Voor de drie andere sprong toen Byrnes op de bres,- die het niet billijk vond, den een wel en den ander niet toe te laten, al is het dan alleen met consultatieve stem. Het debat over deze kwestie liep weer eens hopeloos vast, na een scherpe rede van Griekenland tegen de toelating van Albanië. Hierop beschuldigde de Joegoslavische af gevaardigde den Griekschen preemier Szal- daris er van, aan Joeoslavië te hebben voorgesteld, Albanië tusschen Griekenland en Joegoslavië te verdeelen. Szaldaris dien de tegen déze beschuldiging prompt een for meel protèst in. Op dit moment mengde Wysjinski zu het debat. Hij noemde de verdediging Szaldaris buitengewoon zwak en voegde e aan toe dat de regeering van een land niet altijd representatief is voor de wenschen van het volk. Hij zeide een heele reeks ge beurtenissen te kunnen noemen, waarbij Grteksche patrouilles menschen uit andere landen hadden ontvoerd. Wysjinski die niet als spreker was inge schreven. sprak van zijn plaats af. Bidault viel hem in de rede door te zeggen, dat dit niet ging. De Rus wilde toen een motie van orde indienen, doch ook dat voorkwam de president met de opmerking, dat hijzelf daarover wilde spreken. Doordat deze persoonlijke discussie niet door de tolken vertaald werd, ontstond er eenige verwarring, welke Bidault, naar de bel deed grijpen om Wisjinski het woord te ontnemen. Toen er geroepen werd om ver taling. zeide Bidault ten slotte, dat het niet noodl'g was de woorden van den heer Wysjinski te vertalen, aangezien hij het woord niet had. VANMIDDAG KWESTIE TRIEST TER SPRAKE. Als onderdeel van de feestelijkheden van het Haag9ch Werkcomité Vacantie 1946, werden Zaterdag in het Zuiderpark wielerwedstrijden gehouden. Tot degenen, die van hun belangstelling blijk gaven, behoorde ook iemand met een hooge positie.... -- Kerk en School Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Ede (Stichting Ne- der-Veluwe v. d. Ne<ï. Prot. Bond), D. Wolf- som te Westerlee-Heiligerlee naar Tweede Exloërmond, H. de Noo te Tjamsweer. Bedankt: voor Bolsward, H. N. Bier man te Bergen aan Zee; voor Bussum, A. Oskamp te Dordrecht; voor St. Philipsland, W. Anker te Herki-ngen. Benoemd: tot hulppred. te Goes, S. P. de Roos te 's Heer-Hendrikskinderen; te 's-Gravenhage (wijk 21), J. Smit, Ind. pred, met verlof aldaar; te Wijk aan Zee en Duin, Joh. D. Jansen, em. pred. te Roosendaal. Geref. Kerken Beroepen: te Treebeek, W. de Graaf te Schiedam. Aangenomen: naar Zuidwolde, A. de Boer te Staphorst. Bedankt: voor Hazerswoude, K. Schou- ten te Coevorden. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Berkel en Roden rijs, M. J. C. Blok te Onnen (Gr.), die be dankte voor Leiden en Rotterdam-Kralingen Bedfnkt: voor Zalk. J v d. Haagen te Bruchterveld Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Nieuw-Vennep, cand. C. v. d. Weele te Apeldoorn. Vrij Evang. Gemeenten Aangenomen: naar Yerseke, H. R. Timmerman te Velp; naar Winschoten, R. W erg es te Wemeldinge. Alleen al voor 3 ton verlies van glas CVan een onzer verslaggevers; Het noodweer van Maandag 5 dezer, heeft veel grooter schade aangericht, dan aanvan kelijk werd verondersteld. Van niet-deskun- dige zijde heeft men zich bezig gehouden met het schatten van de schade, doch men is er niet in geslaagd het juiste bedrag maar eenigszins te benaderen. In dit verband hadden we een onderhoud met een tweetal deskundigen, welke mede deelden, dat de tot heden genoemde en ge publiceerde bedrage» geheel bezijden de waarheid zijn. Uit de ingekomen opgaven van de tuinders is gebleken, dat vernield zijn ruim 100.000 ruiten, welke op toewijzing ruim f 3 per stuk kosten, zoodat alleen de glasschade reeds f 300.000 bedraagt. Daarnaast bedraagt de schade aan gewassen, houtwerk enz. zeker f 200.000, zoodat veilig kan worden aangeno men, dat de totale schade bedraagt ruim een half millioen gulden. De schade bij particu lieren kan hierbij geen rol spelen, daar een bedrag van f 2000 en f 30Ö0 bij het half mil lioen in het niet zinkt. Ten opzichte van de verzekering der tuin ders voor glasschade, deelde men ons nog mede, dat de tuinders niet verzekerd zijn voor herstel der ruiten en voor vergoeding in geld afhankelijk zrjn van de te betalen premie. Er zijn nog vele tuinders, die ver zekerd zijn op vooroorlogsche basis, dat wil zeggen tegen vergoeding van slechts f 1 per ruit, zoodat ook hier weer de zuinigheid in premiebetaling de wijsheid heeft bedrogen Bijzondere Raad van Cassatie handhaafde een doodstraf De Bijzondere Raad van Cassatie verwierp heden het beroep van den Rdamschen ga ragehouder, H. Luyendijk, die, wegens ver raad van Engelandvaarders, waardoor zes van hen ter dood werden veroordeeld, door het Bijz. Gerechtshof te R'dam de doodstraf was opgelegd. Tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld P. Prins uit Anloo, die wegens dienstneming bij de S.S. door het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden ter dood was veroordeeld. De landwachters L. en M. Adams, die door dit Gerechtshof resp. tot 12 en7 jaar waren veroordeeld, kregen thans 15 en 8 jaar gevangenisstraf, terwijl de straf van den landwachter S. Offereins uit Horgervaart, die geallieerde piloten hielp op sporen, werd gewijzigd van 20 ih 15 jaar ge vangenisstraf. HET CONFLICT BIJ DE VISCHROOKERS In zake het Zaterdag gepubliceerde bericht betreffende de ontevredenheid bij de visch- rookers, kan nog nader worden medege deeld, dat de Ned. Bond van Vischrookers i(n zijn telegram aan de led en en den mi nister speciaal zijn angst uitspreekt over de mogelijkheid tot zwarten handel, nu verhouding tusschen de prijzen van ijs- haricig en gestoomde bokking is scheef ge trokken. Maandag a.s. zal de Bond een be spreking hebben met den secr.-gen. van het dept. van Landbouw en Visscherii Schermerhorn en Logeniann ongeschikt geacht or de Commissie Generaal en de Rijksconferentie in een request aan den Raad van Minis ters spreken de heeren dr W. K. H. Feuille- tau de Bruyn. M. L. F. Bajetto eh ir R. A. D. Cort van.der Linden hun bezorgdheid uit over de benoeming van den oud-anin.-pres. Schermerhorn in de Commissie-Generaal en die van oud-minister Logemann tot voor zitter van de Rijksconferentie. Op grond van „ernstige beleidsfouten waaraan zij zich hebben schuldig ge maakt, dienen zij niet in aanmerking te mogen worden gebracht voor het bekleeden van een ambt, waarin leiding wordt gegeven aan de politiek, die in de toekomst ta.v. Indië zal worden gevolgd", aldus het request. Ook ten opzichte van dr v. Mook spreken de onderbeekenaare zich zeer afwijzend uit. Joseph Zobura, ondercommandant van het kamp Auschwitz, is te Kattowice aange houden. Brammetie Flapoor en «'n vrienden G Ph ^OTM A Hedenmiddag zou de Parijsche Vredescon ferentie zich gaan bezig houden met de kwestie-Triëst. Byrnes, die voorzitter is, zal het niet gemakkelijk krijgen. Er zijn nl vier verschillende voorstellen ingediend, nu de deskundigen het onderling niet eens kun- 97 Tom naa van den Afrikareiziger, mil Habberton, een prachtig gestreept oostuum gekregen, waarop hij zo trots was als 'n pauw. Nu, het stond hem dan ook prachtig, zoals je hierboven zien kunt. Wat zouden ze thuis opkijken als ze hem zo zagen ver- worden over een statuut voor de stad. «SM ^"nog 98. Om zich de tijd wat te korten, en met een nog wat te verdienen, werden de voor stellingen ook aan boord voortgezet. Door de oefening werden ze steeds handiger. Op zekere dag maakten ze weer een pradhtige. levende toren, tot grote verbazing van het publiek Maar plotseling kwam er een droe vig einde aan de voorstelling.... Vrijdag j.l. werd te Utrecht de 40ste jaar vergadering gehouden van den Alg. Bond van Prot. kosters in Nederland, welke de eerste bijeenkomst was na de bevrijding. De voorzitter, de heer B. Kormelink uit Utrecht, herdacht in zijn openingswoord de leden, de de vereenigl'ng door den dood waren ontvallen en zeide voorts, dat een aantal nieuwe leden waren ingeschreven. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen, terwijl het met vier leden werd uitgebreid. Besproken werd de salarisregeling en de so ciale verzorging, waarover met diverse kerk. besturen was en wordt onderhandeld, ter wijl een propaganda-commissie werd be noemd. teneinde het ledental op te voeren. Bij dezen bond, welke nu 40 jaar bestaat, zijn kosters van alle Prot. kerkelijke richtingen aangesloten en deze band van eenheid is tot op heden bewaard gebleven. Na afloop werd den leden een maaltijd aangeboden, welke een feestelijk karakter droeg en waaraan door alle leden met hun dames werd deelge nomen. Ten slotte werd besloten de volgen- ia ar verga coring te Haarlem te houden. Examen Engelsch M.O. A. UTRECHT, 10 Aug. Geslaagd voor Engelsch M.O. A mej. M. H. M. Spiering» en de heer F R Vechtman, beiden te Den Haag Examen Fransch M.O. A. UTRECHT, 10 Aug. Geslaagd voor Fransch M.O. A J. Sillevis ai C. J. v. Veen, beiden te Den Haag. Examen Engelsch L.O. UTRECHT, 10 Aug. Geslaagd voor Engelsch L.O. W. J. Woerde, Den Haag en H. J. M. Rubben, Delft Examen Fransch L.O. rs UTRECHT, 10 Aug. Geslaagd voor iL!*',rr Fransch L.O.: mej. A. A. Terwijn, Voórscho-7ch ten en de heer M. Pot, 's-Gravenhage. Toch rijst naar Britsch-Indië Or van Mook hecht zijn toestemming aan de transactie. Reuter seljnt uit Batavia, dat dr Van Mook thans zijn toestemming heeft gegeven aan het Inheemsche aanbod tot het exporteeren van ongepelde rijst naar Britsch-Indië, mits deze transactie niet de erkenning van de „republiek Indonesië" inhoudt. Men verwacht, dat het eerste rijstschip vandaag zal beginnen met laden en op 1 Sept. gereed zal zijn om met 10.000 ton uit te varen. CHINEESCHE BEMIDDELING 1 IN NED.-INDIE? Gistermiddag heeft het hoofd van de afd. Voorlichting van het Chinee sche min. van Buitenl. Zaken verklaard, dat *de Chinee- sche regeering haar bemiddeling heeft aan geboden in het conflict tusschen Nederland en de Inheemsche nationalisten. Hij voegde er nog aan toe, dat de Ned. Regeering toezegging had gedaan, doeltref fende maatregelen te zullen treffen voor de bescherming van Chineezen in Ned.-Indië. VERLOFREGELING VOOR MARINE PERSONEEL IN INDIE. Vice-adm. Pinke heeft een vlootorder uit gevaardigd, waarin is opgenomen de rege ling van buitengewoon verlof, te verleeneo aan dienstplichtigen en reserve-personeel van de Marine in Ned.-Indië. Het verlof zal kunnen worden door gebracht in Indië of in Nederland; de kos ten voor den overtocht van betrokkene en zijn gezin komen voor rekening van de Marine. Het Roode Kruis zette zijn millioen-campagne in (Vervolg van pag. 1) De directeur-generaal van het N. R. K., de heer H. P. J. van Ketwxh Verschuur, heeft in een zeer doorwrochte rede een overzicht gegeven van het zegenrijke werk van het N. R. K., herinnerde aan de oprichting van het Intern. Roode Kruis in 1864 door Henri Durant, en diens Nederl. medewerker dr J. C. Basting, om op te wekken de Roode Kruis-actie, te komen tot 1 millDoen leden, krachtig te steunen, opdat het N. R. K., dat slechts een Rijkssubsidie van f 20.000 ge niet, zijn veelomvattende en zich steeds meer uitbreidende taak zoo goed mogelijk kan vervullen. Een aardig moment volgde toen Jonk- vrouwe Van den Does, namens de vrouwen van de kring-commissarvssen aan de Prin ses voor het N. R. K. een vaandel, met het Roode Kruis-embleem, aanbood, dat door de vaandel wacht op plechtige wijze werd aanvaard. Ir F C. C Baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, lid van het Dag. Be stuur van het N. R. K., sprak een slot woord. Het Haarlemsche Kamerorkest had den zeer geslaagden middag opgeluisterd doos uitvoering van werken van Beethoven, Smfr* tana e.a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2