Jdkumc Criitórtjf (Cmiranf Kille stilte bij komst der Italianen te Parijs Roode Kruis zeiie z'n miilioen-campagne in Anderhalf millioen verdiend aan den vijand IDist TJ "MAAfWAG 12 ACÜJnjS 1946 SeHe, 2e Jtewguig vanaf 7 Mei 1945, No. Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. Verb. m. adm.kosten) Advertentiën O.lfi per m.m. BH contract belang rijke korifcng Postrekening 5 8 9 3 6 Ckristelyk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie ea Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS K5tantvastirf) is aljeWfimi myn tjfrl in iefjfjenspoet" Wysjinski veroorzaakt een incident (Van een specialen N. L. C.-verslaggever) De tweede week van de vredesconferentie is Zaterdagmiddag afgesloten met een histo rische zitting, waarin de Italiaansche dele gatie toegang werd verleend, ten ehade haar bezwaren tegen het vredesverdrag te kun nen uiten. Alcide de Gasperi, premier van Italië en minister van Buitenlandsche Zaken, hield een rede "van ruim een half uur, waarin hij verzachting van de volgens hem strenge voorwaarden bepleitte. Een derde van zijn pleidooi was gewijd aan de voorgestelde wijziging van de Italiaansch-Joegoslavische grens en aan Triëst. Het was zeven minuten over vier, toen Bidault, de president der plenaire zitting, de bel luidde. In de diplomaten- en pers- loges was geen plaats onbezet, in de zaal voor de gedelegeerden waren op de achter ste rij vijf zetels voor Italië gereserveerd. Bidault verzocht den secr.-generaal der conferentie de Italiaansche delegatie bin nen te lelden. Eer heerschte, toen deze arriveerde, een kille stilte, welke plotseling verbroken werd door Bidault's woorden: trDe conferentie heet de delegatie van het nieuwe Italië welkom. Zij kan hier vrij en openhartig over haar bezwaren ten aanzien van het vredesverdrag spreken. Het woord is aan den heer de Gasperi". Het bleef ijzig stil, toen de Italiaansche premier het spreekgestoelte betrad, om in Zijn eigen taal het woord te voeren. Den geest van het vredesverdrag bespre kend, zeide hij: ,,Ik voel, dat alles tegen wij is, belhalve uw persoonlijke hoffelijkheid". Kalm ontleedde de Gasperi dè verschillen de punten van het verdrag, dat hij streng en straf noemde en niet in het minst in den zien van de Vereenigde Volkeren. Hij her innerde aan Italië's ondergrondschen strijd tegen het fascisme en pleitte vurig voor een zekere toekomst voor zijn thans democrati sche volk. De Gasperi kwam tot de conclusie, dat, ingevolge de voorgestelde regeling, 180.000 Italianen in Joegoslavië zullen verblijven en 10.000 Slaven in Italië. Als men Triëst mee rekent, zullen 646.000 Italianen uit hun va derland verbannen zijn. Waarom heeft men Naar het beloofde land Zaterdagmiddag a 5. vertrekt van de Merwehaven te R'dam het Canadeesohe schip „Lady Rodney" met pLm. 400 Cana deesohe vrouwen en oorlogsbruidjes met nakomelingschap naar Tilbury, vanwaar de bruiden per trein naar Liverpool rei zen. Vandaar zal een der schepen van de Cunard Line de ondernemende passagiers naar het land van de wachtende echtge- nooten en vaders brengen. niet, aldus riep de Italiaansche premier uit, als het koloniale probleem, ook de behan deling van het vraagstuk Triëst een jaar uitgesteld? Het bleef ook stil, toen de Gasperi het spreekgestoelte verliet. Op het moment, dat hij langs de Amerikaansche delegatie liep, drukte Byrnes hem de hand. Het was de eenige persoonlijke geste, welke tijdens het verblijf van de Italianen ter conferentie te constateeren viel. (Vervolg op pag. 2) H.M. de Koningin bezocht Passie spelen te Tegelen Gisteren heeft H. M. de Koningin de Pas- siespelen te Tegelen bezocht. Den afgeloo- pen nacht logeerde zij in den Koninklijken trein. Vandaag bezocht Zij het getroffen deel van N.-Limburg, terwijl Zij morgen Zuid- Limburg met een bezoek zal vereeren. Al deze bezoeken dragen een volkomen onoffi cieel karakter. In Tegelen werd H. M. Zondag begroet door burgemeester mr F. M. C. Pesch, com missaris mr dr W. G. A. van Sonsbeeck en mgr dr J. H. G. Lemmens, bisschop van Roer mond. De veelbesproken havenstad Triëst vormt nog steeds een onderwerp van internationale verdeeldheid. Uit den aard der zaak is de belangstelling nergens grooter dan in de stad zelf, waar men de berichten bijkans verslindt, gelijk deze foto doet zien. K.L.M.-diensten in Nederland worden ingekrompen Wegens vertraagde leveranties en achterstand op Schiphol. Vanaf morgen komt er op alle binnen - landsche luchtlijnen, die, zooals bekend, vier maal per dag werden bevlogen, een dienst en wel steeds de derde van de vier, te ver-* vallen. Alleen op de lijn naar Groningen worden alle 4 diensten gehandhaafd. De reden van deze drastische beperking is de vertraagde aflevering van in Amerika be stelde motoren, alsmede de groote vrtra- ging die ontstaan is bij het bouwen van de motorwerkplaats op Schiphol. P.T.T. WERKT 31 AUGUSTUS ALS OP ZONDAG. Op Koninginnedag zal de P.T.T.-dienst als Op Zondagen worden uitgevoerd. Prinses Juliana en minister Beel te Brummen (Van onzen specialen verslaggever). Ter inleiding van de Roodé Kruis-actie 5e week, van 1217 Augustus, zijn voor de eerste maal na den oorlog de afgevaardig den van het Nederl. Roode Kruis, uit het geheele land, weer bijeen geweest. Het fraaie landgoed „Groot-Engelenburg" te Brummen was het verzamelpunt Zaterdagmiddag. De bevolking waarvan 70 pet. lid is van het N. R. K.. leefde intens mede en had hijna al gemeen de vlaggen uitgestoken. H.K.H. Prinses Juliana, als voorzitster van het N. R. K. en de Minister-president dr L. Beel bevonden zich onder de aanwezigen. Hoewel enkele regenbuien dreigden het pro gramma te verstoren, kon dit toch ge heel in de open lucht worden afgewerkt. De voorzitter van de afd. Brummen van het N. R. K., L. A. S. J. Baron von der Fëltz, wnd. burgemeester, sprak een wel komstwoord, waarna Prinses Juliana als Voorzit ster een zeer trefffende rede hield, waarin Zij op het belangrijke feit wees, dat het N. R. K. voor het eerst na de bevrijding weer bijeen was. De achter ons liggende jaren zijn ook voor het N. R. K. zwaar geweest. Behalve den Miniester-president dr Beel, wiens tegenwoordigheid de Prinses, als ver tegenwoordiger van den Ministerraad, op hoogen prijs stelde, heette Zij ook de- ver tegenwoordigster van het Am. Roode Kruis in het bijzonder welkom. Door het Roode Kruis-werk in de afgeloopen jaren is met de andere landen een innigen band ont staan. Ten slotte riep de Prinses voor de Roode Kruis-actie aller medewerking in, en verzocht eenige oogenblikken eerbiedige stilte voor de 24 medewerkers van het N. R. K., die hun leven voor het Roode Kru*s- ideaal hebben gegeven. De M i n i s t er-president dr Beel heeft namens de Regeering zijn hooge waar deering voor het werk van het N. R. K. uitgesproken en sprak de hoop uit dat de band tusschen Regeering en N. R. K. be stendig zou blijven. In de pauze welke nu volgde, werden aan de bijna 1000 afgevaardigden en genoodig- den lunchpakketten uitgereikt. (Vervolg op pag. 2) Gecombineerde bon voor jam en suiker Ter tegemoetkoming aan individueelc behoefte. Inzake de verstrekking van suiker op den jambon kan nader worden medegedeeld, dat van 1 Sept. a.s. af telkens in een periode van zes weken elke 14 dagen een gecombi neerde bon wordt aangewezen voor suiker en jam. In de eerste 14 dagen wordt dan verstrekt 750 gr. suiker, chocoladekorrels en andere boterhamstrooisels of 1500 gr. jam, pasta, kunsthoning, stroop en andere boter hamsmeersels. In de tweede 14 dagen be dragen deze aantallen 500 gr. voor suiker e.a, óf 1000 gr. voor jam e.a. en voor de derde 14-daagsche periode wederom 750 gr. voor suiker e.a. cf 1500 gr. jam, e.a. Voor kin deren, geboren in 1942 en later, luidt dit sdhema 750, 500 en 500 gr. suiker of 1500, 1000 en 1000 gr. jam. Dezen krijgen dus in elke 14-daagsche periode 250 gr. suiker o£ 500 gr. jam minder dan de ouderen. Een rantsoen van to.v. 750 .gram zal ook kunnen worden verstrekt in 500 gr. suiker en 2 X 250 gr. jam. Hierdoor zal aan de individueele be hoefte meer worden tegemoet gekomen. Binnenkort zullen de jamprijzen als volgt worden verhoogd: Huishoudjam I, in potten van 450 gr., 71 cent; tweede soort in potten (450 gr.) f 0.58, cartonnen bekers (idem) f 0.60, penga's (idem) f0.54 en los uitgewogen jam per 100 gr. f 0.12Va. Alles winkelprijs. NIEUWE CHEF VAN A.N.V.V.-BUREAU TE NEW YORK. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt is de heer F. H. W. v. d. Laan te Den Haag, oaid^-r-directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de A.N. V.V, benoemd tot hoofd van het A.N.V.V.- bureau te New York, als opvolger van den heer Ravelli, die jaren deze functie bekleedi- de en in de oorlogsjaren te New York over leed. DE „RUYS" MORGEN TE AMSTERDAM Het m.s. „Ruys" met 1800 repatrieerenden uit Indië, o.m. zeer vele militairen, wordt Dinsdagochtend om vijf uur te IJmuiden verwacht. De debarkatie zal morgen om ne gen uur v.m. te Amsterdam beginnen. ZEILBOOTJE OP DE OUDE MAAS IN DE LUCHT GEVLOGEN. Gistermiddag is in het zgn. Beerengat van de Oude Maas onder Oud-Beyerland door een ontploffing van den motor een zeilbootje met vier inzittenden in de lucht gevlogen. Een der passagiers werd vrij ernstig ge wond, terwijl de anderen er met lichte bles sures en een nat pak van af kwamen. Een passeerend motorjacht nam het viertal aan boord. Het bootje is onmiddellijk gezonken. Half jaar gezeten, 3 ton boete en klaar is kees (Van een onzer verslaggevers). W. J. Verdugt uit Den Haag is directeur van enkele glasfabrieken en daarlnee ver wante bedrijven in Nederland. In den oorlog beleefden die instellingen een gulden tijd. Er werd gewerkt, dat het een lieve lust was. De Duitschers hadden n 1. nogal wat glas werk noodig: flesschen voor het vervoer van oorlogs-chemicaliën vooral. Verdugt leverde die uit; volle overtuiging, dat hij een Europa- welgevallig werk deed. Want hij was lid van de N.S.B. en van het Economisch Front. Hij had ook wat over voor zijn landgenooten. Hij offerde wel driemaal f 500.voor Win terhulp en f 1000.voor Frontzorg. Het kon er af. De productie van zijn fabrieken was verdubbeld en van 1940 tot 1943 maakte V. een winst van meer dan anderhalf millioen gulden.! Men zou zoo zeggen, als er iemand in aanmerking komt om uit zijn zaak gezet te worden, dan is 't deze Verdugt. Vergis u niet. Deze man wordt onmisbaar geacht voor zijn DAT gisteren in de R.K. kerken een her derlijk schrijven werd voorgelezen ten gun ste van de politieke 'gevangenen. DAT de A'damsohe beeldhouwer Wezelaar het ontwerp zal maken van een oorlogs monument te Roosendaal. DAT van 17 t/m. 25 Augustus het 1000-j. bestaan van Lichtenvoorde wordt gevierd. DAT de burgemeester van Haarlem, M. A. Reinalda, op een gisteren aldaar gehouden wielerwedstrijd over een E.H.B.O.-brancard is gestruikeld en een arm heeft gebroken. DAT is opgericht een „Bureau voor de toepassing van Esperanto in de wetenschap in Nederland", hetwelk is gevestigd Eek hoornlaan 10, Bennekom. DAT de Engelsche regeering 60.000 pond sterling heefl toegestaan voor den invoer van Zeeuwsche oesters tegen vorig jaar 30.000 p. st. DAT de gemeentebegrooting van Bergen op Zoom een tëkort vertoont van fl.100.000. DAT Vijdag op het station te Roosendaal twee Ned. koopvaardijvaarders, die zich voor Russen uitgaven, zijn gearresteerd. DAT dr Ir A. W. G. Koppejan van het Dep. van Landbouw op 19 Aug. van 7.45 8 uur over Hilversum I zal spreken over „Bedrijfsrationalisatie." DAT Vrijdag a.s. de nieuw-benoemde bur gemeester van Bergen (N.H.), dr W. Huy- gens, officieel zal worden geïnstalleerd. DAT de prijzen van de stikstof meststoffen voor het bemestingsjaar 1946/1947 met 20 pCt. zyn verlaagd. DAT Vrijdagavond in Hilversum een marinetruck een nood-autobus heeft aange reden, waardoor negen buspassagiers min of meer ernstig werden gewond. DAT de in ons land vertoevende Ameri kaansche tandartsen van de „Ivory Cross Expedition" Zaterdagmiddag te A'dam af scheid hebben genomen van hun Nederland- sche collega's DAT de Eereraad voor de solisten van de Ned. Opera de handelingen der solisten af keurt, maar geen aanleiding ziet tuchtmaat regelen te nemen. DAT op uitnoodiging van de Rott. Bank 60 Deensche bankmenschen van 19 tot 29 Aug een bezoek aan ons land zullen bren gen. DAT de Spaansche legatie vanaf heden is gevestigd Lange Voorhout 38, Den Haag. Tel. 116728. DAT de RX. Bond van Handels- en Kan toorbedienden zich tot de werkgevers heeft gewend met het verzoek Donderdag 15 Aug. (Maria Hemelvaart) als feestdag te beschou wen en niet-R.K. werkgevers heeft gevraagd hun Katholiek personeel tenminste 's mor gens vrijaf te geven. DAT de Rotterdamsohe inspecteur van politie, K. v. d. Wilt, die tijdens den oorlog als S.D.-agent tegen de verzetsorganen op trad, is gearresteerd DAT de Ned. Bioscoopbond 16 Aug. een Roode Kruis-dag organiseert met de bedoe ling de opbrengst van één avondvoorstelling aan het Ned. Roode Kruis af te dragen. DAT majoor Coulter Huyler Jr is be noemd tot pers- en informatie-officier bij de United Press Information Service te 's-Gravenhage. DAT de Hollandsche Bank Unie over de jaren 19391945 resp. 6, 4, 5, 5, 6 en 6 pet dividend heeft uitgekeerd. DAT de Cotmm. der Koningin in Noord- Holland 15 Aug. en 9 Sept. geen audiëntie zal verleenen. DAT zoo spoedig als dit mogelijk is rui mere toewijzingen suiker, melk en vleesch aan de restaurants en hotels zullen worden verstrekt. DAT op 27 Aug. voor het Bij>z Gerechts hof te 's-Hertogenbosch zullen terecht staan mej. Gijssel-Leytens („vuil Dientje") en mej. Boxtalen, wegens hulp aan de Duit schers bij den moord op burgemeester Moonen van Waalwijk. DAT aan den heer G. Elshove van H. M.'s gezantschap te Rio de Janeiro de persoon lijke titel van handelssecretaris is verleend. DAT gisteren en vandaag het dorp Made zijn zesde eeuwfeest vierde. DAT de tooneelspeler Charles Braaken- siek op 2 Sept. in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage zijn 30-jarig tooneeljubUeu-m zal vieren. DAT de manschappen van de le Eng. luchtlandiagsdivisie voor de film „Theirs is the glory" den slag om Arnhem op de puin- hoopen hebben gereconstrueerd. DAT op het intern, gooohelconcours te Amsterdam de eerste prijs is gewonnan door den Franschen manipulator Jean Val- ton, de twed door den Schot John Ramsay en de derde door het goochelpaar Flezki's. DAT het Fransche circus „Le nouveau cirque de France" momenteel een tournée door ons land maakt en thans in Bergen op Zoom optreedt. DAT bij de grossiers Dekleuven en Ertman te Veenendaal voor f 6000 dameskousen wer den gestolen. DAT de A.N.W.B. 24 Aug. te Utrecht zijn jaarverg. houdt. DAT te Utrecht is opgericht de Ned. Bond van Schoenmakersgezellen, met als secreta riaat W. Kuyperstraat 23, Scheveningen. bedrijf, dat druk aan het werk is vopr den opbouw van het, met zooveel zorg, onder mijnde vaderland. Na een half jaar inter fering was V. al weer op vrije voeten. Het Haagsche Tribunaal heeft dien tijd, als vrij heidsstraf, voldoende geacht. Het legde V. nog een geldboete van ƒ300.000 en ontzet-? ting uit beide kiesrechten voor 10 jaar op. Het komt ons voor, dat dit een nogal milde straf is en het lijkt ons al heel wonderlijk, dat een dergelijk profiteur nu óók nog kans krijgt van den wederopbouw te profiteeren. Hij hielp toch eerst met de brokken te maken? Laten we hopen, dat de fiscus zich over het restant van het, in den oorlog, ver zamelde bloedgeld ontfermt. Er zijn men- sohen die, werkend, en strijdend voor het vaderland, er heel wat slechter afgekomen zijn. Toen de Italiaansche delegatie de con ferentiezaal te Parijs binnentrad, werd zij met een ijzige stilte ontvangen. Rechts ziet men de Gasperi de trappen van het paleis betreden. Vrij koel, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk krachtige, later afnemende wind tusschen Zuid en West. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Vrij koel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1