Jlieuuit ^eiitsclje ÖToumnl Werelden botsten in 't Palais du Luxembourg Dl ZWARTE HANDEL Twintig Augustus stroomen de kampen leeg IDist TJ ZATERDAG 10 AUGUSTUS IMS Sc Serie, Se Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 395 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (Wj vooruitbetaling) (IbJj betaling p. kwit. verii. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. contract belang rijke korifcng Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Stanluaslirb is «bcbteueti myn Ijert in Bevin hersteld en nu ook ge arriveerd (Van een specialen N.L.C.-verslaggever.) „Het is een bewonderenswaardig stand punt", zegt Montesquieu, „dat men niet moet napraten over gedane zaken." Ook daarin is deze groote Fransche geest geen Russische en heeft hij niets van Dostojefski of Tolstoi, bij wie het woord eindeloos lijkt. Het niet kunnen komen tot een besluit, het telkens weer herhalen, wat reeds herhaald is en het eindeloos opponeeren tegen het Westersche verlangen om toch eenmaal tot een beslis sing te komen, zooals wij dat de laatste dagen bij Molotof en Wisjinski hebben kunnen con- stateeren, heeft echter, gelijk al met enkele regels gemeld, schipbreuk geleden. De con ferentie heeft het reglement voor de proce dure uit de handen van de betrokken sub- oommissie aanvaard en zoo zal men dan ein delijk het eigenlijke werk kunnen aanvatten. Veertien verloren dagen zijn met de voor bereidingen gemoeid geweest. Harde woor den zijn moeten vallen, voordat het Westen het Oosten begreep en het Oosten het Wes ten wilde verstaan. Twee werelden botsten in het Palaio du Luxembourg, waarop de oogen van slechts één wereld thans geves tigd zijn. Nog zal bij de Russen en hun on middellijke vrienden de restrictie blijven bestaan, dat ze tegen dat reglement zijn en men moet al zeer optimistisch wezen om te veronderstellen, dat zij zullen vergeten te hebben tegengestemd. Laten wij echter op timistisch zijn en geduld en lijdzaamheid be zitten in den wensch, dat de eerste stappen verder houvast zullen krijgen. Bij de eindstemming vergiste Joegoslavië zich en stemde voor, hetgeen het later ech ter rectificeerde. Polen en Tsjechoslowakije onthielden zich (gaan zij een eigen buiten - landsche politiek voeren?), zoodat alleen Rus land, Wit-Rusland, de Oekraïne en Joego slavië in de oppositie bleven. Voor hedenmiddag is de Gasperi, de pre mier en minister van Buitenlandsche Zaken van Italië, ter conferentie uitgenoodigd. Hij zal, naar wij vernemen, een rede van onge veer een half uur houden in het Italiaansch, aangezien hij naast deze taal alleen het Duitsch spreekt. Zijn onderwerp is bekend: bezwaren tegen het voorgestelde vredesver drag. De toespraak van Byrnes, die Molotof gis termorgen van repliek diende na het Russi sche voorstel om terug te keepen tot het oor spronkelijk ontwerp van de Groote Vier in zake de stemming bij 2/3 meerderheid, was een oase in de woestijn van woorden, waar in de conferentie thans haar tenten had op geslagen. Byrnes werd met applaus begroet. Hij merkte op, dat de landen, die het Nieuw- Zeelandsche (Nederlandsche) voorstel hadden gesteund, toch ook niet geprotesteerd had den na de verwerping daarvan. Zonder in herhalingen van al te veel ge sproken woorden te vervallen, drong Byrnes er op aan, dat de conferentie toch in denzelf den geest, die de geallieerde soldaten had be zield bij de oorlogvoering, nu gezamenlijk den vrede tot stand zou brengen. Toen waren wij toch vrienden en bondgenooten, laten wij in Na 17 Aug. margarine of vét naar keuze De vooruitzichten voor den komenden winter Met ingang van 18 Aug. zal de gescheiden distributie van margarine en vet worden op geheven en zal een bor. worden aangewezen, waarop naar keuze vet of margarine kan wor den gekocht. De boterbon blijft gehandhaafd. Voor de periode van 18 t.m. 31 Aug. is vast gesteld: voor kinderen geboren in 1942 of later een bon voor 250 gr boter en een bon voor 125 gr margarine of 100 gr. vet; voor personen geboren in 1941 of vroeger een bon voor 125 gr. boter en een bon voor 375 gr. margarine of 300 gr. vet. Ofschoon er naar gestreefd wordt voor den komenden winter ons boterrantsoen te hand haven, bestaat de kans, dat we met minder boter en wat meer margarine tevreden moe ten zijn. Men hoopt, dat ons totale rantsoen vet, boter en margarine ongewijzigd kan blijven, doch een en ander is afhankelijk van den invoer. BONNEN VOOR ZEEP EN WASCHPOEDER. Op 15 Aug. zal een bon voor zachte zeep worden aangewezen, op 29 Aug. een bon voor waschpoeder, op 12 Sept. een bon voor huishoud- of toiletzeep en op 26 Sept. weer een bon voor zachte zeep. dezelfde eensgezindheid ook nu bij elkaar blijven. De Ver. Staten zullen in veel dingen kunnen toestemmen, maar er zijn per slot van rekening grenzen en zij kunnen niet aan alle wenschen toegeven. Wij zijn hier geko men om vrede te maken. Laten wij er toch mee beginnen en niet telkens weer in her halingen vervallen, want herhalingen heb ben nog nooit tot resultaten geleid. Bevin, de Britsche minister van Buiten landsche Zaken, is Vrijdagmiddag om 3 uur naar Parijs vertrokken. Voor zijn vertrek zeide hij met betrekking tot vredesconferen tie: „Het is tijd op te houden met praten en aan het werk te gaan." H.M. de Koningin bracht een bezoek aan Twente Groot enthousiasme in Hengelo en Enschedé Voor het eerst na de bevrijding heeft H.M. de Koningin gisteren en bezoek gebracht aan Twente. In de industriesteden Hengelo en Enschedé heeft Zij zich op de hoogte gesteld van de aangerichte schade en van de plannen voor den wederopbouw der ver woeste stadsgedeelten. In bel'de plaatsen werd de Landsvrouwe reeds op het station door duizenden met enthousiasme begroet. In de mozaiekzaal van het stadhuis te En schedé vond een intieme bijeenkomst plaats, waar vele illegale werkers uit Twente, als mede vertegenwoordigers van industrie en het cultureele leven in dit gewest, zich hadden verzameld. B1M... BAM... KLINKT HET WEER VIT DEN TOREN Langzaam komen heel wat klokken „boven water" zoo gezegd; Wat we als verloren waanden komt zoo zoetjes aan terecht En de leege klokketorens worden, waar het kan, gevuld, Want hun oude trouwe bim-bam wachten zjj met ongeduld. Als de Scheveninger Zondag in den morgenstond ontwaakt, Wijl de kerkklokklepel kleppend haar welluidend leven maakt; Als 't ge-bim-bam hem sinds jaren weer vertrouwd in de d'ooren klinkt; Weet hij: Onze oude toren is niet langer meer verminkt. En dan wrijft de vrouw haar ijzer nog eens extra glanzend op; Neemt de dunne gouden spelden met den fraai bepaarlden knop; Grijpt een kunstig stijf gestreken schoone mutse van de plank; Gaat met haar gezin ter kerke, begeleid door klokkenklank. GRE KEMPEN-STERKENBURG. Het kan niet ontkend worden, dat, on danks de bestrijding van o verheidszij de, de zwarte handel in ons land nog niet is uit geroeid. De zwarte handel is een probleem van de schaarschte-economie. Zoodra er voldoende aanvoer van een artikel is, heeft de zwarte handel hierin afgedaan. Doch het evenwicht tusschen vraag en aanbod is nog steeds in vele gevallen verstoord. En als de koopers aanzienlijk in de meerderheid zijn, hebben de prijzen de neiging om te stijgen. Daarom heeft de Overheid voor vele artikelen maxi mumprijzen vastgesteld, teneinde een alge- meene stijging van het loonpeil te voorkomen. Want hoogere loonen maken de productie kosten hooger, zoodat de prijzen weer om hoog moeten. Aldus komt men in den vicieuzen cirkel der inflatie, welke, naar andere landen hebben geleerd, vermeden dient te worden. De zwarte handel doorkruist echter de prijspolitiek der Overheid. De zwarte hande laar saboteert de herstelmaatregelen der Re geering en hij beseft dikwijls niet hoe ge vaarlijk zijn spel is. Is de zwarte handel in een land uitgebreid, dan ontstaat een schijn- bloei, die onvermijdelijk tot ongelukken moet leiden, als niet tijdig wordt inge grepen. Ook beseft men dikwijls niét, dat het distributieschema in de war kan worden ge bracht, als goederen onttrokken worden aan de „witte" markt. Tenslotte, om niet meer te noemen, ondermijnt men het vertrouwen in de valuta. De smokkelhandel op het bui tenland verknoeit veel aan de waardevast heid van den gulden, die in het geheim tegen een lageren koers dan den officieelen verhandeld wordt. Dit is op den duur fnui kend voor de reputatie van onze munt in het buitenland. Goud, edelgesteenten, bui tenlandsche fondsen, kunstvoorwerpen e.d. worden aan het nationaal vermogen door den sluikhandel onttrokken en in het buitenland omgezet tegen producten als tabak, drank, textiel e.d. Wat is hiertegen te doen? De Overheid van haar zijde streeft ernaar dit kwaad zooveel mogelijk den kop in te drukken door controle, zware straffen e.d. Maar het is duidelijk, dat het grootste deel van den sluikhandel buiten het argusoog der contro- leerende ambtenaren om gaat. (Vervolg op pag. 2) Wie gebruikt electriciteit of gas voor verwarming? Dan moet men nu z'n maatregelen treffen Degenen, die beroepshalve te maken heb ben met lokaliteiten, welke alleen met gas of electriciteit kunnen worden verwarmd, kunnen thans de vereischte rantsoenen aan vragen. Gezinnen kunnen onder deze om standigheden hun brandstoffenkaart T 606 inleveren bij den distributiedienst ter ver krijging van een bewijs Md 32203, dat bij het gas- of electriciteitsbedrijf moet worden ingediend. Wie zijn reeds geldig verklaarde bonnen van kaart T 606 inleverde bij een kolenboer moet die bonnen (rantsoenen zijn ook goed) eerst per se terug vragen om ge noemde kaart weer compleet te maken. CHURCHILL'S ZOON LANDDE GISTEREN OP SCHIPHOL. De heer Randolph Churchill, zoon van Winston Churchill, arriveerde gistermiddag op Schiphol. Hij treedt op als correspondent voor een syndicaat van belangrijke "dagbla den, voor welke hij o.a. zal schrijven over de toestanden in ons land. Gisteren is bij de opruiming van een munitiedepot tusschen Makassar en Malino een bom ontploft, waarbij dertig personen, onder wie drie militairen, werden gedood en 27 ernstig gewond. BINNENKORT SUIKER OP DEN JAMBON Het ligt in het voornemen om binnen afzienbaren tijd den consument in de ge legenheid te stellen op den jambon suiker te betrekken. Inzake de hoeveelheid en den datum van ingang kon men ons nog niets mededeelen. AARDAPPELEN KOSTEN MAANDAG 13 CENT PER KG. Ingaande Maandag a.s. kosten de aardap pelen in den winkel 13 ct. per kg. Als de plannen van Justitie doorgang vinden Op 20 Augustus begint de vrijlating van 45.000 politieke delinquenten, die op 1 Octo ber a.s.. gereed moet zijn, zoodat dan nog 25.000 gevangenen in de kampen zitten. De richtlijnen, die aanvankelijk waren opge steld, bleken onvoldoende, aangezien zij aan toonden, dat er geen 45.000 lichte gevallen DAT de burgemeester van Oldebroek, A. Bakker, benoemd is tot burg. van Veenen- daal. DAT het Staatsmijnbedrijf a.s. Dinsdag met een samenkomst te Terwinselen af scheid zal nemen van de op 6 Juli in de mijn „Wilhelmina" omgekomen 8 mede arbeiders. DAT ons tot 1 Juli '47 durende handels verdrag met Joego-Slavië neerkomt op een goederenruil van f 20 m'ullioen, waardoor wij o.a. voor f 5V2 millioen hout kunnen importeeren. DAT een soortgelijk verdrag met Italië loopt over een bedrag van f 50 millioen en dit land ons o.a. machines, auto's, hennep, zwavel, citroenen en chem. producten zal sturen. DAT, nu vele vacantiegangers wegens ge brek aan fietsen de Veluwe nyet bezoeken, een opvallende belangstelling voor de Am- sterdamsche havens valt te constateeren, alsook voor Volendam en Marken. DAT met de op 16 Aug. te A'dam ver wachte „Ruys" zeer veel militairen mee komen en wegens allerlei daaraan verbon den formaliteiten het ontvangstcentrum te Austerlitz onmogelijk door familie of ken nissen kan worden betreden. DAT 70 j. oud te A'dam is overleden dr C. W. Wormser, directeur van diverse In dische dagbladen en bekend püblicist en hij hedenmiddag op de Alg. Begraafplaats te Den Haag ter aarde is besteld. DAT de vorige maand te A'dam o.a. twee schepen met autobanden voor de Fordfa brieken en een schip met complete auto's zijn binnengeloopen. alsook 10 Liberty- schepen met kolen. Dat volgende week het wetsontwerp tot wijziging van art. 192 (uitzending van mili tairen naar Indië) en hoofdstuk 13 der Grondwet bij de Tweede Kamer wordt in gediend ter behandeling in twee lezing. DAT de Holland-Amerika Lijn het systeem van voorrang bij passage heeft afgeschaft. DAT ondanks de inundaties de oogst op Goeree en Overflakkee zeer meevalt. DAT 22 Aug. een kleine Deensche tor pedojager een niet-offiicieel eendaagsch be zoek aan A'dam zal brengen. DAT minister Ringers gisteren den we deropbouw van Oosterbeek, Overloon en Vierlingsbeek heeft bezichtigd. DAT het Prov. Electr.-bedrijf van Noord- Holland in 1945 een verlies leed van f 3.2 mil- lïioen tegen f 2.6 millioen in 1944. DAT twee geheime agenten van het Ameriik. leger de Nederlander G. Buhrman en den Amerikaan Caywood elkaar in Mün- ohen voor Duitsohers aanzagen en revolver schoten wisselden, waardoor C. weid gewond. DAT van de 183.000 m3 tankruimte, dije in het begin van den oorlog in de petroleum haven van A'dam werd vernield, er bin nenkort weer 100.000 m3 is hersteld. DAT voor de van 1021 Sept. te houden Utrechtsche Jaarbeurs 300 aanvragen moesten worden afgewezen, ofschoon er voor 400 exposanten meer plaats is dan bij de Voor- jaarsbeurs. DAT de toegangsprijzen zijn verdubbeld tot f 2 en voor de speciale exportdagen op 10 en 11 Sept. zelfs op f 4 zijn gebracht om een storenden toeloop uit het niet zaken drijvende publiek tegen te gaan. DAT door het noodweer te Leidschendam 100.000 tuindersruiten plus 600 m2 glas van woningen werden vernield en de totale schade f 200.000 bedraagt. DAT bij een klompenmaker te Ankeveen een distilleerderij en 16 melkbussen met gerst en rogge voor jeneverstoken in beslag zijn genomen. DAT Roermond een nieuwe algemeene be graafplaats wil aanleggen. DAT twee administrateurs van de Ned. Heide Mij te A'dam, P. Ekelmans en P. D. Kamlag, wegens fraude met distributie kaarten, tot 5 maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. DAT het communistische raadslid van Heerenveen J. Comello geschorst is om na te gaan, of hij lid van de N,S.B. is geweest. waren. Men kwam er niet mee tot een restee- rend aantal van 25.000 en aangezien dat ten koste van alles bereikt schijnt te moeten worden, volgden nieuwe richtlijnen, die de leemten ondervangen. Zij zijn niet minder dan verbijsterend. Lieden, die wij in de bezettingsjaren als ge vaarlijke misdadigers beschouwden, van wie H. M. de Koningin in een radiorede zeide „dat voor hen geen plaats meer was in Ne derland", worden thans „voorwaardelijk in vrijheid gesteld". Wij kunnen slechts hopen, dat dit „barm- hartigheidsvertoon" ons volk niet opbreekt, doch we houden het hart vast, wanneer we vernemen, dat in Hoek van Holland vijf per sonen werden aangehouden, die dat schijnt nu wel vast te staan een poging deden om zich meester te maken van een partij vuur wapenen. Eenige communisten heeten er on der te zijn, doch het zou een schromelijke vergissing wezen te meenen, dat alleen de oommunisten deze Regeeringsplannen scherp veroordeelen. Duizenden anderen zijn van oordeel, dat barmhartigheid hoe mooi ook op zich zelf niet dient te gaan vóór recht, maar wél het omgekeerde de eenig juiste weg is, die bewandeld moet worden. Dit heeft niets te maken met haaf, zooals som mige briefschrijvers meenen, doch èlles met de oaan+astbare opvatting, dat het recht zijn loop dient te hebben I En voor het overige leze men, wat ons bo ven het hoofd hangt: (Vervolg op pag. 2) Buiig weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Buien met kans op onweer, wisselend bewolkt, tij delijk nog krachtige Z. tot W. wind, eenige afkoeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1