Minister Jonkman over de Commissie-Generaal Het ijzeren Gordijn moet worden neergehaald 5000 Zendingsvrienden in Driebergen bijeen nieuwe leidsche courant VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1946 Liet zich interviewen door de „Times" In een onderhoud met den Amsterdam- schen correspondent van de „Times" heeft minister Jonkman de redenen uiteengezet, waarom men wil overgaan tot het zenden van een Commissie-Generaal naar Ned.- Indië. De Regeering heeft dit voornemen opge vat, aldus minister Jonkman, omdat vol gens de grondwet de taak van den Gouver neur-Generaal beperkt is tot het vertegen woordigen van de Kroon en de Ned.-Indi sche regeering, terwijl aangelegenheden, welke verband houden met de internationale betrekkingen en de structuur van de natio nalistische beweging, het opperbestuur com- peteeren. Door de slechte verbindingen en den chaotischen toestand, zijn beide taken tot dusver door dr Van Mpok behartigd. Deze zal thans lid van de commissie worden, daar tusschen zaken van locaal bestuur en die van het opperbestuur, nimmer een scherp onderscheid is gemaakt. De conferentie te Malino, aldus minister Jonkman, moet gezien worden als een uit eindelijk bewijs van de goede trouw der Nederl. regeering. De Times heeft voorts een uitvoerig artikel gewijd aan de situatie op Java. Het blad constateert, dat de uitvoering van de taak der geallieerden in Ned.-Indië op bevredi gende wijze voortgang heeft. Over de politieke ontwikkeling merkt het blad op, dat de Ned. Regeering er terecht niet toe over heeft willen gaan het repu- blikeinsche bestuur te erkennen als ver tegenwoordiger van Sumatra en de andere eilanden. (Op Java soms wel? Red. Rotterdams Gemeentebegrooting met alg. stemmen aangenomen Na een debat van ruim zes uur. De nood-gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren in zijn voorlaatste zitting de begrooting behandeld. Na een bespreking van ruim 6 uur, waar bij de verschillende problemen, o.a. die van het financieel beleid, met de daaraan ver bonden vragen over de verhouding van de gemeente ten opzichte van het Rijk, de po litie, de havenpolitiek en het bureau Gezins hulp, werd de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering was om kwart voor twee beëindigd. Een welbesteed leven In Houston, stad in de Noord-Am. staat Texas, is een inwoner op 121-jarigen leeftijd overleden. Hij was vader van 31 kinderen, grootvader van 91 kinderen, overgrootvader van 99 en bet-overgroot vader van 95 kinderen. NIEUWE LOONEN VOOR ARBEIDERS IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Het College van Rijksbemiddelaars heeft Lv.m. een verzoek van de samenwerkende organisaties van werkgevers en werknemers in het bloembollenbedrijfbepalingen ge maakt t.a.v. de loonen en arbeidsvoorwaar den der werknemers in het bloembollenbe- drijf in Noord- en Zuid-Holland. Het loon voor losse arbeiders uitbetaald op den eer sten Zaterdag in Mei t/m den laatsten Za terdag 'in Oot. zal f 43.- per week bedragen voor 21-jarigen en ouder, f 39.- voor 20- jardgen, f 35.- voor 19-jarigen, f 31.- voor 18-jarigen en f 27.- voor 17-jarigen. Gedu rende de overige maanden zal het loon van de losse arbeiders gelijk zijn aan dat van de vaste arbeiders, waarvan de resp. loonen bedrag-en f 39.-, f 35.- f 31.- f 27.- en f 23.-. Voor overwerk zal f 1.- per uur worden be taald. Met het vertrek van admiraal Elandy naar Pearl Harbour zijn de atoomproeven bij Bil^jni voor dit jaar ten einde. April a.s. volgt de derde proef (ontploffing diep in den Oceaan. Molotof lijdt in Parijs toch een nederlaag «Vervolg van Dag l) Australië antwoordde Molotof. Evatt nam geen blad voor den mond. Hij verweet den Russen, dat zij, na nog slechts 24 uur ge leden mede te hëbb.en geholpen aan een oplossing nu al weer roet in den vredes- disch gooiden. „Gij wilt eenstemmigheid. Dat willen wij ook, maar niet door kracht, of dictaat, doch door overtuiging. En dve overtuiging heeft zich gisteren geopenbaard. Bovendien is het Britsche voorstel, waartegen gij u nu weer keert, met meer dan tweederde meerderheid aangenomen, n.l. met 15 tegen 6", zoo riep hij uit. Ook Engeland mengde zich hi het deo nadat Joegoslavië weer zijn aanhankelijl heid aan Rusland had verklaard. Alexande noemde het optreden van Molotof zuivere obstructie en deed zoo nu en dan, ongewoon voor een Engelschman, den luidspreker tril len. Vele malen werd zijn rede door applaus onderbroken. Ook Molotof's toespraak werd uit bepaalde hoeken door applaus onder streept. De veranderde situatie was ook merkbaar In de plaatsen der afgevaardigden. Om de een of andere vredelievende reden waren de verschillende landen wat dooreenge- gooid. Byrnes ging op zijn oude plaats zit-/ ten, maar zag zich in Noorwegen verdwaald en onze oud-collega mr Voorbeytel, thans lid van de delegatie, moest zijn bekende lorgnet opzetten om te zien waar Neder land gebleven was.* Tijdens Molotof's rede kwam minister Van Boetzelaer weer in de zaal. Toen Evatt Molotof van repliek diende, barstte een geweldige regenbui los, waar tegen een stuk van het dak niet bestand was en naar beneden kwam. Agenten en detectives holden naar buiten, denkende aan een helsche machine. Zelfs de regen werkte op de zenuwen. Vandaag worden de debatten voortgezet. Hoeveel nuttelooze dagen zullen ons nog van den werkelijken vrede scheiden? Generaal Jan Christiaan Smuts, de Zuid- Afrikaansche premier, wordt 20 Augustus te Parijs verwacht om de leiding der Zuid- Afrikaansche delegatie op zich te -nemen. NJL.Crt.) Dat deze zienswijze juist is ge weest, aldus het blad, is bevestigd door de besprekingen te Malino. De Times spreekt voorts de hoop uit, dat de binnenkort uit te zenden Commissie-Ge neraal in staat zal zijn de besprekingen uit de huidige impasse te brengen. Inheemschen wenschen een nieuwe conferentie Is samenwerking op „associatieven grondslag" mogelijk? In een heden uitgegeven, officieel com muniqué van den Nederl.-Ind. R.V.D. wordt er op gewezen, dat de conferentie te Malino het begin is geweest van het streven der Regeering, om behalve met de groep- Sjahrir, ook besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van andere bevolkings groepen en gebieden. Ten einde aan den wensch van hen, die met de Nederlanders op „associafieven grondslag" willen, samenwerken, tegemoet te komen, heeft de Regeering besloten, op dezelfde wijze en met dezelfde mogelijk heden als te Malino, een speciale conferentie bijeen te roepen, waaraan alle groepen zul len deelnemen en waar zij zich van elkan ders verlangen op de hoogte kunnen stellen desgewenscht zonder dat daarbij een ver tegenwoordiger der Ned. Regeering aan wezig is. Een definitieve datum is voor deze con ferentie nog niet vastgesteld; de bedoeling evenwel is haar op 3, September te doen beginnen. Negenduizend man gezagstroepen naar huis Woorden van dank voor hun werkzaam heden Gisteren zijn ruim 9000 oorlogsvrijwilligers der Gezagstroepen in de burgermaatschappij teruggekeerd. Zij behoorden in. hoofdzaak tot degenen, die, na hun verblijf bij de B.S., zich in Aug. 1-945 opnieuw verbonden om in de Gezagstroepen gedurende een jaar te dienen-, teneinde den tijd voor het beschik baar komen van normaal opgeleide en uit geruste ond'erdeelen te overbruggen. T. g. v. deze demobilisatie heeft de territoriale be velhebber in Nederland, gen.-majoor ir M. Tans gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij wees op de vaak minder prettige werkzaamheden, welke deze 9000 mannen moesten uitvoeren. Het Ned. volk is aan hen echter grooten dank verschuldigd. BEROEPSCOMMISSIE VOOR VISSCHERIJ- PERSONEEL. Ingesteld is een commissie van beroeps zaken. van vissdherijpérson-eei, die tevens in hooger beroep geschillen beslecht, ontstaan over de zeeü-edenwacbtgeldregeling. Ze be staat uit de heeren B. Brutel de la Rivière, voorz., tevens gewoon lad-; J. Braiutigam, plw. voorz., mr R. J. van Eerde, en N. van Zaliinge, alsmede de adviseerende 1-eden J. C. Fronlk, N. Panlevliet, W. Brouwer van werkgeverszijde en D. Verbaan, C. P. Dam me en C. v. d. Wal van werknemerszijde. Tot secretaris van de commissie werd be noemd mr G. W. M. Griindemainn. Oostenrijk vecrzooht te Parijs zelfbe schikkingsrecht voor Zudd-Tirol. Aldus Van Boetzelaer te Parijs Een duurzame vrede, gebaseerd op recht en gerechtigheid is een voornaam belang voor Nederland, zoo verklaarde onze minis ter Van Boetselaer van Opsterhout gisteren bij zijn terugkeer in Parijs. Nederland heeft vooral belang bij de herstelbetalingen en de vrije vaart op de groote Europeesche rivie ren. De Donau-vaart is ook voor Nederland van bijzonder belang, aldus de minister. Om die open te stellen dient eerst „het ijzeren gordijn" neergehaald te wordn en dat is de voornaamste taak van de vredesconferentie. In de economische commissie hopen de Ne- derlandsche vertegenwoordigers hun stand punt ten aanzien van de Donauvaart uiteen te zetten, nu ons land niet vertegenwoordigd is in de commissie, die zich direkt met het Donauprobleem bezig houdt. Bovendien wil Nederland als kleine natie zijn stem thans doen hooren, opdat, bij het REEDS BIJNA 4000 DOODVONNISSEN IN BELGIë. Tot Juni zijn in Brussel 3758 doodstraffen wegens politieke misdrijven uitgesproken. Er werden er 102 ten uitvoer gebracht. DE BILT REGISTREERT WEER EEN AARDBEVING. In. de Cara-ïbdsohe zee (voor het Amer. vasteland) deed zich opnieuw een zware aardbeving voor, die ook in de Bilt waar genomen is. 1000 KM PER UUR MET SCHROEFLOOS VLIEGTUIG? Op een Engelsoh vliegveld treft de RAF voorbereidingen voor een aanval op het wereldsnelheidsrecord met schroeflooze vlieg tuigen. Men verwacht een snelheid van 1000 km. per uur te zullen bereiken. ONTVREDENREID ONDER DE HARING- ROOKERS Aangezien de haring tegenwoordig nogal groot uitvalt en 100 kg slechts 600 stuks bevat, zijn de vischrookers ontevreden over de vastgestelde winstmarge. Het bestuur van den Ned. Bond van Vischrookers heeft zijn leden daarom ge adviseerd geen versche haring meer van de aanvoerplaatsen af te nemen. De Russen deden 1000 Duitsche in- dustrïeele ondernemingen in staatsbezit over gaan. De Groot-moefti van Jeruzalem is in Egypte met zijn gezin vereenigd. Thans wil hij 25 leden van zijn lijfwacht naar zijn ban- ningsoord doen overkomen. Polen en Tsjecho-Slowakije zullen hun aanspraken op Teschen, dat beide landen hebben willen, twee jaar uitstellen, tot de Oostgrenzen van Duitschland vastgesteld zijn. Gouda over „Emigratiewoede", terwijl ds. B vaststellen der vredesverdragen met Duitsch land en Japan voorkomen wordt, dat er pre cedenten geschapen worden, aan welker ont staan men geen deel heeft gehad. TRUMAN TEGEN WERELDVOEDSELRAAD. Het kabinet van president Truman ver wierp het gisteren gemelde voorstel tot in stelling van 'n wereldvoedselraad. De Engel- schen zullen zich in Kopenhagen, waar in September a.s. dit plan besproken wordt, eveneens tegen verklaren. JODEN BLIJVEN OPDRINGEN NAAR PALESTINA. Terwijl die A/ralbieren aankondigden zich met alle middelen te zullen verdedigen tegen de verdeeling van Palestina en voortgaande Joodsohe immigratie, maken duizenden Joden zich in Italiaansche havens gereed naar Palestina te gaan en den strijd aan te binden met de Britsche blokkade. He En gelsoh e regeering verzocht Rusland de ille gale immigratie uit Roemeensche havens1 tégen te gaan. Er arriveerden troepen op Cyprus om de geïnterneerde Joden te be waken. RUSLAND, DE DARDANELLEN EN BOSPORUS. Het verdrag van Montreux, dat de kwestie der zee-engten DardaneHen en Bosporus regelt, is. -gisteren voor vijf jaar verlengd. Zooals men weet vroeg Rusland van Turkije bases aan deze zeestraten, wat laatstgenoemd land, gesteund door de V.S. en Engeland, weigerde. Thans schijnt Rusland deze aan gelegenheid op een daartoe geschikt moment, direct met Turkije te willen regelen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Makiking-a c.a. cand. P. A. de Ridder, huippred. aldaar; te Voorst (toez.) T. H. J. Nijlaind te Ootma-rsum. Aangenomen: naar Daarle (O) C. J. v. d. Wal te DirksLamd; naar Enschedé (vac. Fa-gel) A. P. v. d. Haas te Oegst-geest; naar Oostkapell-e E. R. O. Richard te Zundert. Bedankt: voor Noordhorn (toez.) D. J. Politiek te Hallum.. GEREF. KERKEN. Bedankt: voor OosterwoMe (Fr.) S. Bosma te Grouw. GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Aangenomen: naar LemeleLemeler- veld J. P. Unger te Kampen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Aangenomen: naar Sneek M. v. et. M-eulen te St. Anna Parochie. PERSONALIA. Aan ds K. v. Anken-, pred. bij d-e Geref. Kerk te Delft, is op zijn verzoek door den Kerkeraad eervol emeritaat verleend. Ds v. Anken wordt 16 Aug. as. 65 jaar. GEREF. JEUGDCONGRES TE NOORDWIJK Van 2931 Juli werd in huize De Vonk te Noordwijk-Bmnen het jaarlijksche congres gehouden van de drie Geref. jeugdbonden. De voorzitter van de contactcommissie prof. dr K. Dijk, opende op Maandagavond het congres, heette allen welkom en ge waagde met weemoed van het heengaan van den vroegeren voorzitter der contactcom missie, den heer Joh. C. Francken, die vele jaren de congressen van de drie bonden leidde. Het onderwerp voor di't congres: „Onze houding tegenover de niet bij onze organi satie aangesloten jeugd", werd ingeleid door ds C. Gilhuis van Eindhoven. Op deze inlei ding volgde een geanimeerde bespreking, waaraan 32 congressisten deelnamen, onder wie ook vertegenwoordigers van Jeugd en Evangelie en Werkgemeenschappen van Ge- reform. jongeren. In zijn antwoord kon ds Gilhuis constateeren, dat men 't bij alle ver schil van meening eens was in het vasthou den aan de pricipieele vorming, aan het le ven van Jezus Christus in het luisteren naar Zijn gebod. Uitvoerig ging hij op alle opge worpen kwesties nader in. NAT. CONFERENTIE NED. BAPT. JEUGDBEWEGING. Onlangs is te Hengelo de 16e nationale conferentie van de Ned. Bapt. Jeugdbewe ging gehouden als eerste na de bevrijding. De conferentie werd genouden in de Geref. kerk aldaar en stond o.l.v. den voorzitter der bewegng, ds F. E. Huizinga van Leeu warden. Het conferentie-motto luidde: „Le vende jeugd". O.m. werd gesproken door de predikanten K. Reiling te R'dam, G. W. Tij man te Utrecht, A. A. Hardenberg te Hen gelo, K. H. Prins te Deventer, J. Louw te Groningen, G. Brongers te Enschede, G. Vegter te Groningen en L. de Haan te Apel doorn. Op den openbaren Jeugdavond werd het woord gevoerd door den heer G. Bul- ters te Hengelo als oud-A.J.C.'er over „Wat wij van de kerkelijke jeugd denken en ver wachten". Vooraf marcheerden alle deel nemers door Hengelo en legde de Jeugdraad een krans bij het monument van de Hen- gelosche gevallen strijders. Er is in-middels contact opgenomen met het Oecumenisch Jeugdcomité en met de contact-commissie van de Orth.-Prot. jeugdorganisaties. Medegedeeld -werd, dat waarschijnlijk 5in 1947 te San Francisco het wereldcongres van de Baptistenjeugd zal' plaats vinden. GECOMMITTEERDEN BIJ EXAMENS. Tot gecommitteerden bij de eindexamens der Rijks-, Gem. en Bij-z. kweekscholen voor onderwijzers zijn benoemd: dr D. G. G. van Ringelestein, P. Ta zeiaar, J. van Oosten, P. van Nes, G. Ras, K. I. L. Peters» mevr. A. M. A. M. de RondeVughts Tot leden der examencommissie M.O. Boekhouden zijn benoemd de heeren* A. H. M. Albregts, A. A. D. Bouwl-of, D. H. Brum- mel-man, H. H. Ensing, B. M. de Groot, J van Haagen, dr O. ten Have, d-r _F. L. van Muiswinkel, W. H. van Muylwïjk, dir A. J. A. Pran-ge, G. S. Söheltema, dr E. j. Tobi. Juist nu is dit werk in Indië dringend noodig Begunstigd door- prachtig zomerweer zijn gisteren naar schatting 50000 bezoekers uit alle deelen van ons land getuige geweest van. den door den Geref. Zendingsbond in het Rijssen- burgsche Bosc hte Driebergen gehouden Zen dingsdag. Met een openingsrede van ds. K. v. d. Berg van Garderen over de woorden: ,Zeg den kinderen Israëls" dat zij voorttrekken" werd de samenkomst aangevangen. Ds. J. v. Batelaar, Zendingsdirector, sprak over „Geen egocentrisch Christendom" en waarschuwde tegen een Christendom, doat zich met een ge moedelijke preek tevreden stelt. Nadat ds. Batelaar medegedeeld had, dat de Geref. Zen dingsbond eerlang een zendeling-arts naar Celebes hoopt te zenden, sprak ds. G. Huls van krammetje Flapoor en z9n vrienden Door G Th ROTMAN 93 Aan het eind der straat, juist aan de 94 Weldra wa-ren nu ook de anderen ter rand v-an de stad, haalde Bram den zakken- plaatse, en de dief werd netjes aan de politie roller 111. Hij nam een vervaarlijke sprong overgeleverd Bravo"! 7ei een dikke miin- en lag het volgend ogenblik met hem op de ^f. :'7r J dikke mi;)n grond te rollen. Fok had onderwijl zo goed heer' dle MCh blJ de omstanders gevoegd had. z'n best gedaan, dat 's mans broekspijpen »Met zulke flinke lui wil ik eens kennis- er aan flarden bijhingen. Waarlijk, de boos- maken!" En to-eo sprak hij, tot aller grote wicht werd voor zijn euveldaad naar be- verwondering, enige woorden in.... Toms horen gestraftl eigen taalt v. Lokhorst van Wieringen refereerde over „Het lid in den wijngaard". De volgende spre ker, ds. J. de Lange van Nunspeet, wees onder den titel „Het moet" op het karakter der Zending Nadat ds. H. A.Leenmans van Ede had gesproken over .Geest en Woord" n.a.v. Filip- pus' uitlegging van de Schrift aan den kamer ling werd de slotrede gehouden door ds. J. Fokkema van Delft die er op wees dat ook in ons Indië tegenover de revolutie alleen het Evangelie stand kan houden want het heeft de overwinning in zich. De Trans-Arabische petroleumbuislei- ding zal, van Saoedi-Arabië over Transjor- danië, worden doorgetrokken naar de Mid- dellandsche Zee. Kampen mogen niet wagen wijd worden geopend (Vervolg van pag 1) Om niu d-e invr ij -h ei dsstell in-g der 45.000 politieke delinquenten te verwezenlijken, stelde de Regeering 21 richtlijnen vast voor die gevallen, welke gezien hun laimdsver- raderlijke practijken, binnen het prikkel draad m-oeten worden gehouden. Daar dit 25.000 gevallen betreft en er alleen al 20.000 S.S.-ers en W-A.-leden opgesloten zitten, vroeg spr. zich af hoe dit vraagstuk moest worden opgelost zonder de kans te loopen, om ook zwaardere gevallen te laten glippen. De zgn. barmhartigheid der Regeering is dan ook slechts onmacht. Is het een wonder, zoo besloot hij, dat de Bijzondere Gerechts hoven en d-e Tribunalen na hun ernstig pro test tegen deze maatregelen het werk er bij neer willen leggen? De tweede spr wees o.m. op het feit, dat voor de vrijgelatenen woonruimte en meu belen beschikbaar moeten worden gesteld! en waarschuwde tegen het Fransch-e voor beeld om de S.S.-ers de gelegenheid te geven- in het Vreemdelingenlegioen te dienen. Na de pauze riep de heer C. Sobungel de aanwezigen op gezamenlijk een dam op te werpen tegen den steeds sterker worden den stroom van het fascisme, terwijl de laatste spreker, de heer J K. A. van Nooy, wees op de gebrekkige hulp aan oorlogs slachtoffers, voor wie nog steeds niet vol doende woonruimte— beschikbaar is, en op de vele gerepatrieerden, wien toch voorrang inzake vestiging moet wonden verleend. Onze haat tegen de gedetineerden is geen haat, doch gekrenkt rechtsgevoel, aldus spr. Na afloop werd een protest-telegram aaO den ministerraad verzonden. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2