Jlieuuie gtüksdjt (£aurant Kampen mogen niet wagenwijd worden geopend Molotof lijdt in Parijs toch een nederlaag ,Karel Doorman" brengt mariniers naar Indië LDist TJ VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1916 2e Serie, Ie Jaargang vanaf T Mei 1945, No. Ï94 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verb. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bt) contract belang rijke korifcng Postrekening 5 8 9 3 8 Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Br E. DIKMER Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StunluasHdj is abebUuen jnyn Ijerl ia legSjempoel" Protest-meeting van oud- illegale strijders (Van een onzer-^verslaggevers). Gisteravond heeft de Federatie van oud- illegale werkers in den Dierentuin een pro testvergadering belegd tegen het voornemen der Regeering om 45.000 politieke delinquen ten op vrije voeten te stellen. De eerste spreker, mr H. J. Ewoudt Ver meulen uit Utrecht verklaarde, dat zuivering en berechting in de oogen der illegaliteit eerste vereischten zijn en dat het ook daar om was, dat men van stond af aan alarm ge blazen heeft. Hij zette uiteen hoe min. .Beel, toenmaals min. van Binnenl. Zaken, niette genstaande zijn betoog, de zuivering vóór 1 Jan. '46 achter den rug te willen hebben, alle geboden bijstand en advies van de oud illegalen genegeerd heeft. Later verwittigde gen. Kruis, hoewel zelf een tegenstander van dezen maatregel, de G.A.C. van het voorne men der Regeering om lichte gevallen de Vrijheid te geven. Een vergadering tusschen de illegaliteit eenerzij do en den minister an derzijds gaf ook geen bevredigend resultaat. Dr Beel had toen bezwaren tegen de denk beelden der verzetsmenschen en stelde voor samen te werken met de commissie-Scholten en het Centr. Orgaan van den heer van Was er nu geen andere adviseur te krijgen? Een eigenaardige aanstelling te Rotterdam Het raadslid C. J. N. v. Dongen heeft B. en W. van Rotterdam gevraagd naar de mo tieven voor de aanstelling van den voorma- ligen N.SB.-directeur van een der gemeen telijke diensten als adviseerend medewerker van dienzelfden dienst. In hun antwoord wijzen B. en W. erop, dat betrokkene reeds in Juli 1941 voor het lidmaatschap van de N.S.B. heeft bedankt en ook door den pro cureur-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof onvoorwaardelijk buiten vervolging is ge steld. Omdat men aan het gebrek aan inkom sten van den ontslagen directeur tegemoet wilde komen en van zijn werkkracht nuttig gébruik gemaakt kon worden, heeft men hem een adviseerende taak opgedragen. Op gemerkt wordt, dat betreffende persoon dus geenszins in zijn oude functie is hersteld en evenmin als ambtenaar in den dienst van tLe gemeente ls~ opgenomen. Doch ondertusschen maakt men toch maar weer gebruik van zoo'n mijnheer. Alsof er geen politiek-ongerepte figuur voor dit advi_ seurschap te vinden zou zijn en deze ex- N.S.B.-er niet veel beter op een andere manier in z'n noodzakelijk levensonderhoud zou kunnen voorzien. Rare wereld! Weer 5 millioen kilo tomaten naar Engeland De stopgezette export plotseling hervat. De export van tomaten naar Engeland is heden weer opengesteld. In totaal aldus verneemt cLeNieuweLeidscheCou- rant zal in Aug. en Sept. 5 millioen kg. mogen worden uitgevoerd, waarvan 4 mil lioen in Augustus. Daar het surplus aan tomaten, ofschoon moeilijk te schatten, wel meer dan tien millioen kg. zal bedragen en de toegestane export deze hoeveelheid nog bij lange na niet dekt, is deze nieuwe afzet mogelijkheid een verheugend feit. Wellicht zal, indien de tomaten gemakkelijk in Enge land geplaatst kunnen worden," het export- kwantum nog verhoogd kunnen worden. De minimum opbrengst aan deviezen is vast gesteld orp f 36.90 per 100 kg., doch vandaag reeds kon een prijsstijging geconstateerd worden. PASSAGIERSLIJST m.s. „RUYS". De passagierslijst van het m.s. ,,Ruys", dat op 16 Aug. te A'dam wordt verwacht, ligt op ons bureau ter inzage. De bevolkingsaanwas in Vlaanderen en het slinkend geboortecijfer in Walonië maakt het waarschijnlijk, dat in het volgende Bel gische parlement de Chr. Volkspartij de meerderheid zal hebben. Boeyen. Kort daarna nam de heer v. Boeyen zijn ontslag, daar hij het niet eens was met een beslissing van den minister en ook deze samenwerking bloedde dood. Spr. noemde de berechting een groote chaos en zeide, dat men dit vraagstuk niet aan kan. Hij laakte de in-dienststelling der officieren-fiscaal, daar dit instituut niet past in onze rechtspraak. (Vervolg op pag. 2) 't Fruitconflict ook weer van de baan Regeering en fruit-detaillisten hebben elkaar gevonden, zoodat ook dit conflict weer tot het verleden behoort. Daar de gel digheidsduur der aangewezen bonnen ver streken is, zal in dezen nog een nadere regeling worden getroffen. AARDAPPELBONNEN GELDIG T/M 17 AUG. De geldigheidsduur van de aardappelbon nen 401 en 901 is verlengd t/m 17 Augustus. In het treinverkeer ZwolleArnhem ontbrak nog steeds een belangrijke schakel: de spoorbrug bij Zutfen, die bij de hevige gevechten om die stad in 1945 geheel vernield werd. Thans is zij hersteld en kunnen de treinen weer in één ruk van Noord naar Zuid rijden. Regenbui zorgt voor benauwde oogenblikken .(.Van een specialen NB.C.-verslaggever.) De poging van Molotof om in de gisteren aangevangen plenaire een herhaling te geven van het debat in de reglementen-commissie over de tweederde meerderheid voor aanbe velingen der Vredesconferentie is mislukt. Na een fel debat is hedenochtend het Rus sische Amendement betreffende de meer derheidskwestie in voltallige zitting met 156 stemmen verworpen. Toen gistermiddag de plenaire zitting van de conferentie begon, vermoedde niemand, dat men tijdens deze zitting in een impasse zou geraken door het optreden van Rusland, dat bij monde van Molotof weer van voren af aan is begonnen obstructie te voeren. Opnieuw verklaarde hij zich namelijk te gen het aanvaarden van aanbevelingen welke niet met tweederde meerderheid zijn aangenomen- De conferentie was samengeroepen om de reglementen van de procedure die met zoo veel zuchten tot stand waren gekomen, te aanvaarden. Het scheen een zuivere forma liteit, doch toen Bidault vroeg of er nog op merkingen waren, stapte Molotof op het spreekgestoelte om een rede van een half uur af te steken. Hij stelde vooral Engeland en Amerika verantwoordelijk voor de resultaten waar toe de sub-commissie voor de procedure was gekomen. Als het de conferentie ernst was, zoo zeide hij, zou zij tegen de aanvaarding EERSTE KAMER KOMT 13 AUG. BIJEEN. De Eerste Kamer der St.-Gen. zal op Dinsdag 13 Aug. om twee uur bijeenkomen. O.m. zullen worden behandeld de wetsont werpen tot opheffing van de Ned. gerech ten op Britsch territoir, tot regeling van de Ongevallenverzekering van in Nederland wonende werklieden, die in Duitschland werkzaam zijn en tot wijziging der Ziektewet. van dit punt van het reglement stemmen. Met een herinnering aan het bloed, het zweet en de tranen en de 7 millioen doo- den, welke Rusland heeft geofferd am Europa van de barbaren te bevrijden, bond hij met verdere argumenten het congfés op het hart dit punt van het reglement niet te aanvaarden en zoo was de knoet weer in het duivenhok geworpen en waren de moei lijkheden opni-euw begonnen. (Vervolg op pag. 2) ONBEHOORLIJKE SPOED (Van onzen Parlementsredacteur. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben tot rapporteurs over het wetsontwerp inzake de instelling van een commissie-gene raal voor Ned.-Indië benoemd 2 kath. leden, 2 leden van de Partij van den Arbeid en den communist Hoogcarspel. Ditmaal zijn A.-R., C.-H., Partij van de Vrijheid en de S.G.P. niet in aanmerking gekomen. Wie de regels van het ongeschreven parle mentair staatsrecht kent, begrijpt, dat hier geen „samenloop van omstandigheden" aan wezig is, maar gerust aan opzet gedacht kan worden. Met dit uiterst gewichtige wetsontwerp, dat Dinsdag in het bezit der Kamerleden kwam, hadden K.V.P. en P. v. d. A. een ab normale haast. Aanvankelijk wenschten zij reeds afdeelingsonderzoek op Woensdag en dan 24 uur later het rapport er over, om vandaag het Verslag te kunnen publiceeren. Hier staan de belangen van het Rijk op het spel én het voorgestelde eischt, om allerlei redenen, gedegen onderzoek. Alleen het be- studeeren van de commentaren over deze materie kan onmogelijk in den korten tijd van 24 uur geschieden, tenzij men er maar wat op los „floddert" en eenvoudig blinde lings en critiekloos de Regeering volgt. Erg democratisch ware dat niet. Gebleken is reeds, ook uit de toelichting der Regee ring, dat hier ernstige grondwettelijke en bestuurlijke moeilijkheden schuilen, welke gezet onderzoek eischen. Dat is geen sabo tage, maar 's lands zaken behartigen met den ernst, dien zij verdienen. Men wensoht daarvoor geen tijd te geven, hoewel hier tegen geen onoverkomelijke bezwaren zou den bestaan. De tegenwoordige meerderheid schijnt dat niet te begeeren en heeft daar om blijkbaar degenen, van wie zij eenige critiek duchtte, verwijderd uit den kring, waar men ze ditmaal liever niet zag. We zullen er niet meer over zeggen. Vraagt men: is deze houding democratisch en loyaal? We kunnen met één woord antwoorden: het is onbehoorlijk. Ieder weldenkend Nederlander zal dit kun nen toegeven. Zestienjarige jongen door z'n neef doodgeschoten Gisteravond omstreeks 8 uur is in de Oog in 't Zeilstraat te Den Haag de 16-j. J. C. V. uit de Tullinghstraat door een schot uit een revolver, welke zijn neef, de 16-j. P. C. de G. uit de Nieuwe Molstraat, hanteerde, ge dood. aatstgenoemde had deze revolver in de duinen gevonden en speelde ermee op heit kritieke moment. Het wapen ging plotseling af: de kogel trof V. boven den buik. Tijdens het transport naar het ziekenhuis-Zuidwal is het slacht offer aan de gevolgen overleden. De dader, die gevlucht was, is later in de Falckstraat gearresteerd. Eerst naar Engeland en over enkele weken verder Ons vliegtuig-moederschip „Karei Door man" is gistermiddag uit Rotterdam naar Portsmouth (Eng.) vertrokken, om over en kele weken naar Indië te stoomen. Schout-b-nacht J. A. Gauw, de comman dant, hield een toespraak tot de bemanning, waarbij hij opmerkte, dat dit schip thans naar de „Oost" gaat, onder geheel andere omstandigheden dan de marineleiding zich had voorgesteld, toen zij het plan opvatte vliegdekschepen aan onze vloot toe te voe gen. H. M.'s „Karei Doorman" zal nu niewe vliegtuigen en personeel naar Soera- baja moeten vervoeren. De taak, die in In dië is toebedeeld aan de Kon. Marine is namelijk die van troepenvervoer tusschen de verschillende eilanden, organisatie van den afvoer van Japansche gevangenen uit diverse havens, toezicht ter zee op de scheepvaart en meer speciaal contróle ter zee tusschen de eilanden om doordringen van extremisten en wapens van onrustige naar rustige gebieden, te voorkomen. De „Karei Doorman" zal op deze reis voor DAT op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend aan L. R. Middellberg ails burg. van Edie. DAT bij een autohotsring te Breuikelen de politie 2300 pond Belgische shag ontdekte, die in A'dam circa f 50.000 had moeten op brengen en daarom in beslag genomen werd. DAT Fokker 4 door de K.L.M. voor Por tugal in de U.S.A. aan te koopen Douglas C 54 machines krijgt te verhouwen tot ver- keersviiegtu ig DAT op brieven naar de Wieringermeer Weer de oude adressen 9lootdorp, Wierimger- werf of Middenmeer kunnen worden ver meld. DAT in de thans vensohenen Staatsbladen G 197 en F 198 de reeds meer gemelde financ. tegemoetkomingen voor onderwijzers zijn opgenomen. DAT van Tijen 1 Sept. heengaat als direc teur der Fokkerfabrieken, daar zijns inziens anderen beter in staat zijn dan hij zelf deze fabrieken te leiden volgens de inzichten van. de Regeering. DAT de staking van landarbeiders te Stadskanaal en andere plaatsen der veen koloniën zich nog uitbreidt. DAT vandaag vóór 50 jaar het dorpje De Koog op Texel tot badplaats promoveerde, daar J. H. Mooyen er de eerste Texelsche Bad.- en Sohapenkiiur-inrichting opende. DAT het in 1907 gebouwde en in 1927 ver bouwde eenige badhotel-met-60-kamers in 1943 op last van de Dudtschers werd afge broken. DAT krachtens een besluit van de C.P.N. de communisten in gemeenten, waar zij met de P.v.d.A. de meerderheid in den raad be haalden, de wethouderszetels uitsluitend door deze partijen bezet wenschen te zien, in tegenstelling met de opvatting, die in de soc. dein. pers werd verkondigd. DAT de A'damsohe musicus Matth. Ver meulen, die tijdens den oorlog vrouw en zoon verloor, te Parijs getrouwd is met Thea Diepenhrook, dochter van den componist en zij zich in den herfst in A'dam zullen ves tigen. DAT de Landel. Ver. van Ex-politieke Ge vangenen telegrafisch bij de Regeering pro test heeft aamgeteekend tegen het voorge nomen vrijlaten van 45.000 politieke gevan genen. DAT de eerste proefrit der Ned. Spoor wegen van A'dam via Hannover naar Kopen hagen uitstekend is geslaagd en de afstand in 30 uur werd afgelegd. DAT deze Nord-express vanaf 7 Oct. twee- mahl per week uit A'dam zal vertrekken en aansluit op den dagelijkschen trein uit Parijs en Bazel via Keulen naar Kopenhagen en Stockholm DAT de B.P.M. thans aan 15 studenten van Rijks- en Gemeentel, universiteiten voor het jaar 1946 een studieprijs heeft toege kend. DAT wij een goeden berichtgever voor Wassenaar kunnen gebruiken tegen een zeer behoorlijke betaling. DAT de maandel. bijeenkomst vanwege de Ned.-Belg. Tolunie 12 Aug. te Den Haag wordt gehouden. DAT het in 1815 opgerichte Fonds voor Oud-militairen (en nagelaten betrekkingen) zich ontfermt over al die gevallen, welke een rijkspensioen genieten en het gaarne giften ontvangt op giro 75597, adres Nes 57, tel. 40993 te A'dam. DAT niet op 16 en 17 Aug. doch vandaag en morgen de Ned. ex-gedep or teerden in Eindhoven bijeenkomen. DAT de provincie Groningen met 8 der Ned. bevolking, 17 der Ned. bannen vloot en bijna 1/3 dier zeeschepen bezit. DAT de Quderva'kgroep Opkoopers van oude materialen en afvalstoffen telegrafisch bij minister Huysmans heeft geprotesteerd tegen de prijsverlaging van sommige lom pensoorten, DAT tg.v. de doopplechtigheid van de DC-4 „Friesland" op 23 Aug. te Leeuwarden de Ned. luchtstrijdkrachten aldaar vlieg- demonstraties zullen geven. DAT ir G. de Bakker, Maandagavond as. om 7.4i5 uur een radio-causerie houdt over fruitteelt in Nederland. DAT tot leden van den Centralen Raad voor Consumentencrediiet zijn benoemd mr F. J. H. Baohg (voorz.), J. Melles en W. Verbiage en tot secretaris mr C. v. d. Tak. DAT het loon van heibaas eener beton- stelling ten hoogste 15 pet zal mogen uit gaan boven het loon van een gewonen heier. DAT onze kolenproductie door het terug- loopen van het aantal verzuimen van 29 Juli t/m 3 Aug. is gestegen tot 175.690 ton. DAT het groote feest-kampvuur te Haar lem gisteravond door den regen niet door kon gaan. DAT ondanks de onlusten in Bolivia de Ned. kolonie te La Paz zich in goeden wel stand bevindt en geen Ned. eigendommen zijn beschadigd. DAT nabij Schagen door een auto-botsing L. Stipriaan uit Alkmaar en J. de Beurs uit St. Pancras werden gedood en drankmis bruik de oorzaak was. DAT 73 jaar oud te Maastricht is over leden de oud-kantonrechter aildaar mr E. J. H. Jaspar. de eerste maal de Javazee passeeren, waar schoutbij-nacht Doorman op 27 Febr. 1942 in den strijd tegen de Japansche overmacht ten onder ging. EVENTJES LACHEN 't Is waar, je went aan alles! Onze grootouders hebben klaar moeten komen met het denkbeeld dat hun dochters gingen fietsen. Onze ouders hebben af moeten leeren met verachting neer te zien op de sigaretten rookende vrouw. Onze kinderen zullen bovenstaand tafreel met waardeering moeten bewonderen: de sigaren-rookende Eva. Uit de historie zijn enkele pieniersters be kend gebleven: George Sand rookte van klinklare ge-emancipeerdheid zware sigaren. Het vertelt, dat zij de punt met een krach- titge knauw van haar Havanna beet en met een vaardige boog in de papiermand depo neerde. Doen de sigarenrookende dames wéér zoo? Of gaat tot de uitrusting van haar taschje nu ook het sigarenknipje be- hooren? En de sigarenkoker? Doch mis schien krijgen we de bewerkte schouderkist, die tegelijk de tasch vervangt? De mogelijk heden zijn groot, verrassend en vele.... Toenemende wind, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In den nacht weer inzettende regen, morgen in den namiddag gebroken bewolking, aan de kust krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige wind tusschen Zuid en Wegt, koel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1