Vreemdelingenverkeer als deviezen producent De Groofe Vier worden om beurten voorzitter NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 5 AUGUSTUS 1946 Gesprek met jhr C. L. H. Quarles van Ufford (Van een onzer verslaggevers.) In het mooie patriciërshuis op den hoek van de Parkstraat en de Mauritskade te 's-Gravenhage (waar eens Marcellus Emants woonde) zetelt thans weer na enkele jaren van verbouwing door zeer onwelkome vreemdelingen de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en in een der prach tig betimmerde kamers haar secretaris-pen ningmeester, jhr C. L. H. Quarles van Ufford, die vandaag 65 jaar is geworden. „En dan gaat u dus met pensioen?" Mijn gastheer, die ruim 25 jaren de A.N.V.V. dient, antwoordt heelemaal niet met een hartgrondig „ja gelukkig". Geen wonder: de A.N.V.V. staat nu vlak voor de enorme taak van den wederopbouw der totaal ontwrichte organisatie. „Alles moeten we weer nieuw gaan op bouwen en liefst snel, want in den volgen den zomer moet Nederland weer zijn plaats hebben in het internationaaal toerisme." „Hebt u bouwmateriaal?" „We hebben, als de Rijksbegrooting op dit punt wordt aanvaard, een Regeerings- subsidie van 3 ton in 't zicht." „Daar kunt u wat mee doen!" „Moet ook, want vreemdelingenverkeer is een belangrijke deviezenbron. En wij heb ben omvangrijke plannen. Zoo het vestigen van vaste posten te New York, Parijs en Londen, dat vraagt alleen al een flink bedrag." „Dan zult u nog andere inkomsten noodig hebben?" „In hooge mate. Ons Nederlandsch ver keerswezen (denkt u maar even aan den A.N.W.B. en K.N.A.C., de KLM, de groote stoomvaartmaatschappijen enz.), de hotel- wereld, bepaalde bedrijfstakken (voedings- en genotmiddelen, brouwerijen, glasfabrie ken), kortom de bedrijven, die direct of in direct van het buitenlandsch bezoek profitee- ren), banken, de middenstand, overal vin den we onze steunpunten." „En dat complex moet mobiel gemaakt worden voor het doel der A.N.V.V.?" „Daarom ga ik ook zelf op stap en be zoek de groote verkeerslichamen, de fabri kanten, de Banken en wat er maar mee kan doen aan de herleving van ons zoo deerlijk ingezonken toeristenbezoek." „En hebt u daarbij succes?" „Kijk u maar eens." En onze gastheer toont ons eenige brieven met zeer verheu gende cijfers van bijdragen, waarbij er zijn met het tienvoud van vroeger! Maar er is meer: „Onze Vereeniging ontvangt alleen steun van landelijke organisaties. Daarnaast krij gen de elf provinciale V.V.V.'s provinciale subsidies en de plaatselijke er zijn er nu ruim 500 gemeentelijke bijdragen. En dan moeten we weer geheel onze reclame op touw zetten: Stands op jaarbeurzen en ten toonstellingen in binnen- en buitenland, films laten maken, reclameplaten ontwerpen (die nu ook in de Underground van Londen en de Metro te Parijs zullen komen), voor drachten doen houden, lichtbeelden vertoo- nen, en zoo maar voort." „Uw orgaan werd verboden?" Arts bleef nazi-knecht tot het bittere einde Verwijderde bloedgroepteekens van SS-lieden Daar het Bijz. Gerechtshof te A'dam zich destijds niet competent achtte stond thans voor het Utrechtsche tribunaal terecht de bekende Utrechtsche arts en chirurg van het diaoonessenziekenhuis, dr G. H. de Klein, die er niet voor terug was gedeinsd vrij willig bloed'groepteekens bij SS-lieden te verwijderen. Om zich te verontschuldigen zei hij, dat de S.D.-er Proebsting hem gevraagd had of het mogelijk was deze bloedgroep te ekens weg te nemen, waarop hij geantwoord had, dat hierbij steeds lidteekens overbleven. Hij wilde dit bewijzen door in Maart 1945 de operatie toe te passen op den SS-man Strieker, zulks alleen uit beleefdheid tegen over Proebsting. Verdachte zeide hiervoor geen honorarium te hebben ontvangen en een en ander niet als hulpverleening aan den vijand te kunnen opvatten. Hij had niet deelgenomen aan het verzet der medici, daar hij dit als onpractisch beschouwde, terwijl de verdachte het onderteekenen van brieven met „Heil Hitler" een formaliteit noemde Uitspraak 16 Augustus. NOTARISSEN. Benoemd tot notaris te Ravenstein cand. H. P. M. van Mourik aldaar; te Middelburg cand. B. A. van Verre ald^r; te Stadskanaal cand. J. J. H. Bodewes te Zwolle; te 'Amster dam cand. mr P. W. v. d. Ploeg aldaar; te Hazerswoiide, cand. H. Bakker te Den Haag; te Assen, cand. J. Kroon, aldaar; te Oudè- water, cand. J de Bruijn te Alphen a d. Rijn. TERMIJN AANBIEDING POSTSCHèQUES VERLENGD De termijn van aanbieding van postchè- ques is verlengd van 14 tot 21 dagen, na den in de chèque en advies vermelden datum. BRIEVEN MET AANGEGEVEN WAARDE NAAR ZWITSERLAND Van .16 Augustus af kunnen brieven en doosjes met aangegeven waarde tot een maximumbedrag van 1282 gulden in het on derling postverkeer tusschen Nederland en and worden verzonden. gonnen met een Mededeelingenblad; voorts is er, ook voor binnenlandsch gebruik, een logies-inlichtingendienst, contact met cultu- reele instellingen als Heemschut, De Holland- sche Molen, het Alg. Ned. Verbond e.d„ als mede het dep. van Onderwijs, K. en W„ in verband met musea en orkesten, enz." „Strekt het bemoeiingsgebied van de A.N.V.V. zich ook uit tot Indië?" „Stellig, evenals vroeger. Maar u begrijpt, voor Oost-Indië kunnen we voorshands nog niet aan den slag." Overtuigd, dat het met zoo'n werkpro gramma tóch al welletjes is, keeren we als vanzelf terug naar de eerste aanleiding van ons bezoek: de welhaast 65-jarige, die op den drempel van de rust staat, en juist nü met de rustige kracht van zijn nog on- gedeerden werklust de naaste toekomst onder het oog ziet. En wij vragen: „Hoe is u op dit gebied gekomen?" „Heelemaal ongezocht. Ik ben officier ge weest bij de veldartillerie in Spaarndam en ik heb een batterij te Bergen op Zoom ge had, ben ook van 19071920 ordonnans-offi cier van H. M. de Koningin geweest en in 1920 verliet ik den dienst. Toen kwam baron Tuyll van Serooskerken, destijds voorzitter van de A.N.V.V., mij vragen om hier te komen werken en zoo heb ik ruim 25 jaren het vreemdelingenverkeer gediend." „Dat vermoeiende reizen nu!" „Valt wel mee. We zijn heel gelukkig met de auto, die we juist dezer dagen kon den koopen met medewerking van „bevrien de mogendheden" en zoo kan ik heel wat afdoen. Bovendien, er zijn meer herbouwers: onze zeer actieve en meelevende voorzitter, frir dr L. N. Deckers, de heer v. d. Paauw (van de K.L.M.), onze directeur, de heer Boreel, de onderdirecteur v. d. Laan enz." „Mag ik u nog één vraag doen: „Zijn aan de Rijkssubsidie voorwaarden verbonden?" „Wij hebben een Regeringscommissaris, dr W. L. Groeneveld Meijer, die onzen voogd zou kunnen heeten, maar veelmeer onze steun is. En zoo is door aller samenwerking en met de pl.m. 4000 bestuursleden van onze V.V.V.'s, een vreedzaam leger georganiseerd, dat de verdediging van het vaderland op dit gebied voor z'n rekening neemt, en veld winnen zal naarmate het van wapentuig voor zien wordt." x Het gesprek met onzen altijd hoffelijken gastheer moest eindigen, want er waren al-' weer bezoekers in de wachtkamer. In dit raderwerk van internationale ingewikkeld heid worde hem nog- menig jaar de voldoe ning geschonken, van het weer te zien draaien op volle toeren. V.V.V. is werkelijk geen luxe, het woord, waaraan men hierbij al gauw denkt. Volkswelvaart wordt wel terdege gebouwd uit de steenen, die men van over de grenzen aandraagt MALLE GEVALLEN Militair personeel dat gedurende de oorlogsjaren in Engeland is geweest, wordt volgens de bepalingen gedemobili seerd in het land waar zij onder de wa penen zijn gekomen. Dezer dagen werd gedemobiliseerd de kolonel S., die in 1939 in Nederland als luitenant werd gemobiliseerd en mee overstak. Hij zou dus volgens de bepalingen in NEDERLAND gedemobiliseerd moeten worden. Hij wordt echter in NEW YORK gedemobiliseerd. Conclusie: De Staat der Nederlanden betaalt den overtocht van den kolonel terwijl hij zijn uitkeering in DOLLARS in plaats van in GULDENS ontvangt. Moeten we niet wat zuiniger zijn met onze deviezen. De Tielenaren rekenen af met een Duitsche boete Erfenis van een N.S.B. familie kan er uit stekend voor dienen. Het Tielsche Tribunaal wees vonnis tegen wijlen J. J. H. v. d. Kolk te Tiel, die in 1943 sympathiseerend lid van de N.S.B. en lid van den N.V.D. geworden was. In het huis van zijn zuster, wier vermogen hij beheerde, was het kringhuis van de N.S.B. gevestigd en de beruchte „bloedraad" hield daar zit ting. Tal van personen uit de Betuwe en speciaal uit Tiel, werden er geestelijk en lichamelijk mishandeld. Het Tribunaal veroordeelde hem posthuum tot een interneering van 6 maanden, welke tijd reeds is doorgebracht, en verklaarde de geheele nalatenschap, zijnde ruim f117.000, verbeurd, met de bepaling, dat hiervan f 100.000 zal worden uitbetaald aan de 100 personen (w.o. zelfs oorlogsslachtoffers!) die in 1941 door de Duits,chers wegens molestatie van eenige N.S.B.'ers in Tiel gezamenlijk flOO.OOO aan boete moesten opbrengen. „ZINGENDE ROT" WEER GEGREPEN. De beruchte uitbreker H. L. Bartels, beter bekend als „de zingende rot", die de kunst verstond reeds herhaalde malen uit gevan genschap te ontsnappen, is Zaterdagavond in een perceel aan de Vaillantlaan te 's-Gra venhage wederom gearresteerd en overge bracht naar de P.R.A. TELEGRAMMEN BUITEN EUROPA WORDEN DUURDER Met ingang van 15 Augustus wordt het tarief van telegrammen met buiten-Euro- peesche bestemmingen verhoogd. Nederlandsche amendementen verworpen (Vervolg van pag. 1) Bij deze zaak dient in het oog te worden gehouden, dat de 17 uitgenoodigde landen slechts voorstellen aan de Groote Vier kun nen doen inzake de vredesverdragen. Nu-hun- taak dus toch al beperkt is, wenschen ver schillende staten, dat deze voorstellen bij meerderheid van stemmen kunnen worden aanvaard inplaats van bij tweederde meer derheid. Wanneer deze kwestie is opgelost, kan het eigenlijke werk van de conferentie beginnen. Zuid-Afrika heeft zich reeds krach tig tegen de twee-derde meerderheid gekant, hetgeen bij -de kleine staten een hartelijk ap plaus ontlokte. Intusschen probeeren Engeland en Ameri ka een tusschen-amendement aangenomen te krijgen, waarbij twee soorten van voorstel len aan de Groote Vier gedaan kunnen wor den, n.l. die, welke met twee-derde zijn aan- .genomen en die, welke met meer dan de helft, maar met minder dan tweederde van het aantal stemmen ter tafel komen. Van daag zal de beraadslaging hierover worden voortgezet. En nu de vredesverdragen. Dat niet al te groote moeilijkheden verwacht worden, sluit verschillen van meening niet uit. Reeds zijn symptomen waarneembaar, dat de Groote Vier-het niet eens zijn over de controle van den Veiligheidsraad, van de Vereenigde Na ties van een vrij Triëst. Rusland wil hier meer zeggenschap voor Joegoslavië en min der inmenging der V. N., waartegen de an dere Groote Drie zich zullen verzetten, ook al gelet op de verhouding Joegoslavië-Ruo- land, als zijnde twee handen op één Triëst. Dat de gedelegeerde van Wit-Rusland ter vredesconferentie reeds gezegd heeft, dat alleen Joegoslavië verantwoordelijk voor Triëst moet zijn, wordt hier beschouwd als het officieele Russische standpunt. Wat Mo- lotof niet direct wil zeggeen, komt namelijk vaak uit den koker van die landen, die onder Russischen invloed staan. Ook de kwestie over het gouverneurschap van Triëst zal verschil van meening opleveren. Estland wenscht daarvoor een Joegoslaaf, de andere drie Westersche mogendheden een Neder lander of een Belg. DE TURKSCHE REGEERING TRAD AF. Het Turksche kabinet Sanarijogloe is on verwacht afgetreden. De vroegere minister Radjep Peker kreeg opdracht ,,een nieuwe regeerimig te vormen. DE ARABIEREN WILLEN NIET. De Arabische liga zal aüean de uitnoodfl.- ginig voor de Paiestina-conferentie aanvaar den, als de Joodische afgevaardigden niet aan de besprekingen deelnemen. Bovendien zullen de Arabieren er niet in toestemmen uitsluitend qp basis van het door de Engel- sche en Amerikaansche destoundiigen naar voren gebracht verdeelingsplan te onderhan delen. De Australische propagandafilm, die de boycot tegen Nederlandsche schepen tracht te rechtvaardigen, is door de Australische filmkeuringscommissie voor uitvoer ver boden. AANSLAG OP TRUMAN? A.P. meldt uit Washington, dat daar een tot dusver onbekende man ie gearresteerd, die poogde Truman naar het leven te staan. NENNI GAAT VERDER REIZEN. De Italiaansche minister Pietro Nenni, die, op reis door West-Europa, in Parijs ver blijft, kréég van Molotof, Byrnes en Attlee uitnoodigingen, om hun landen te bezoeken, ten einde er eveneens over economische problemen te spreken. Op de Vredesconfe rentie in Parijs zal Italië ook gelegenheid krijgen zijn economisch standpunt uiteen te zetten. Amerika zal 31 scheepsroutes openen voor de na-oorlogsche handelsvloot. De P.T.T.-stakinig in Frankrijk eindig de Zondagmorgen om 4 uur. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Ooor G Th. ROTMAN Kerk en School 85. Juist toen de schilder en zijn kunste naarstroep zich gêreedmaaakten om te ver trekken, ontdekten ze de hond van den waard. „Dat beestje wil ik wel kopen!" zei Klodder. Nu, daar waren de anderen 't mee eens, en Tom liep gauw weg om den waard te halen, die in het vertrekje achter de ge lagkamer verdwenen was. Onderwijl knoopte Menelik vriendschap met de hond aam. 86. De waard verscheen.Klodder betaalde voor het middagmaal en begon over aankoop van de hond te onderhandelen. Maar o wee, de waard wilde er 15 gulden voor hebben, en zoveel had de schilder niet. Ze moesten dus nog wat bijverdienen. En inderdaad, dat gejukte. Reeds de volgende dag hadden ze zoveel opgehaald, dat Fok, de hond, gekocht kon worden 1 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te O. en N. Niedorp en te Roekan je J. de Bruyn te Idaard, die het be roep naar Rockanje. aannam en voor dat naar O. en N. Niedorp bedankte. t>e HaiarlLo (G)D. Colenbrandier te Peper- giaBlesddjfoe; te Bruchem en Kerkwijk: A. Vroegiinidlewey te Loon op Zand (Fr.)'. Kamperland1: (toetz.) J. den Hollander te Haamstede. Aangenomen: naar Delft (vac. H. P. Brandt) C. A v. Harten te Katwijk aan Zee, die bedankte voor Bussum (4e pred.plaats) en HMilegersberg. naar: Sappemeer: G. Meijer te Purmer (N. H.). Bedankt: voor Scheveningen, A. J. de Jong te Eden-veen; voor Höogiliaindi: P. T. Tichelaar te Bandioeng; voor Baarabrugge: M. S. Groenewoud te Heemse (Ov.). Geref. Kerken. Tweetal te Hoogeveen L. W. Muns te de-Hey-Tuindorp en P. de Ruig te Putten. Beroepen: te IJmuiden-Oost J. van Buuren te Abcoude; te Aalten (vac. D. Veen- huizen) J. M. Bloemkolk te Gapinge. Bedankt voor Schiedam (vac. J. v. d;. Me uien) D. B. Smeenk te Heelsum-Renkum; voor Vijfhuizen J. M. Bloemkolk te Gapinge; voor Gaast-Piaam J v. Dijk te Drachtster- Compagnie. Benoemd: tot hulppred. te Bergent- heim ds. H. Willems te Sibculo-Kloosterhaar. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen: te Lutten G. Ph. Pieffers te Bergentheim. Bedankt voorIJsselmuiden Jten Hove te Gees Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Murmerwoude L. Kleisen te Boskoop. PERSONALIA. Het adres van ds J. Verkuyl is thans Lombok weg 73, Batavia en dat van ds J. J. Oranje Kwitang 28, Batavia. Ds Raden Soed arana, miss.-pred van die Geref kerk van R'dam is in Nedeniamdl teruggekeerd, teneinde zich voor te berei den voor zijn doctoraal examen. GEREF. KERKEN OP 27 ANG. IN SYNODE BIJEEN. Op 27 Aug. a.s. zal in de Zuiderkerk te Zwolle door ds H. A. Munnik de Gen. Synode der Geref. Kerken worden gehouden. De agenda is onderverdeeld in 13 rubrieken, o.m. huishoudelijke zaken, bezwaarschriften om trent leer, herstel en verbreking der kerke lijke eenheid, Theol. Hoogeschool, ethiek, li turgie, e.a. Bij de bezwaarschriften is een brochure van dr Schelhaas Hzn. en 10 an dere Friesche predikanten, waarin er bij de Synode op aangedrongen wordt, de uitspra ken van de Synode 19431945 terug te nemen. Tevens is er een voorstel van de Part. Sy node van Zeeland om inzake een nieuwe kerkenorde samen te spreken met de Synode der Ned. Herv. Kerk, terwijl de Part. Synode van Friesland verzoekt een getuigenis te doen uitgaan inzake de waardeering van be paalde vormen van vermaak en ontspanning (tooneel, dans, film, etc.) EXAMENS ENGELSCH M.O. A. UTRECHT, 3 Aug. Geslaagd Engelsch M.O. A: mej. E. B. Monasch, Amsterdam; M. Stam, Dordrecht: A G F H van Leeu wen, Breda EXAMENS FRANSCH M.O. A. UTRECHT, 3 Aug. Geslaagd voor Fransch M.O. A: A. v. Loon te Lisse; P. Buitenaarte Den Haag; H. A. van Maarle te Voorburg en G. J. Libosan te Den Haagj EXAMENS FRANSCH L.O. UTRECHT, 3 Aug. Geslaagd voor Fransch L.O.: mej. J. J. Kortekaas te Voor schoten; mej. J. H. Kortekaas te Den Haag; P. J. Joosse te Scheveningen. ALBINO-WINKELS WORDEN GELIQUIDEERD. De N.V. Albino, een maatschappij, die in Friesland, Groningen, Overijsel, Gelderland en Utrecht een groot aantal levensmiddelen winkels exploiteert, zulks in nauwe relatie met het Unileverconcern, zal worden geliqui deerd. De filiaalchefs kunnen ze overnemen. LEVENSLANG IN PLAATS VAN DOODSTRAF De Raad van Cassatie veroordeelde heden Klaas de Geus uit St Paoeras, tot levens lange gevangenisstraf wegens verraad, dat dién dood tengevolge had. Het Bijz, Ge rechtshof te Amsterdam had verd. tot die doodstraf veroordeeld. Angst in de bankwereld Vervoig van bag i Het is duidelijk, dat er zoo een situatie is geschapen, welke dringend voorziening behoeft, wil men de heele zaak niet in het honderd laten loopen. De ambtelijke voor schriften zijn dermate veelvuldig en gecom pliceerd geworden, dat ze in de practijk dik wijls niet meer op correcte wijze tot uitvoe ring komen. Wie zijn oor te luisteren legt in vakkrin gen, .komt tot de ontdekking, dat in de prac tijk de voorschriften herhaaldelijk overtre den worden, niet te kwader trouw, maar eenvoudig, omdat men het geheel niet meer overzien kan. Deze ingewikkelde series bepalingen, welke aan de banken ter uitvoering worden opgedragen, komen in handen van perso neel, dat in verscheidene gevallen onvol doende is geschoold, waardoor fouten die als misdrijf worden aangerekend niet té vermijden zijn. Wij denken b.v. aan de vele plattelandskantoren, aan de plaatselijke vestigingen van boerenleenbanken e.d., welke niet genoeg gelegenheid hebben zich op de hoogte te stellen en op eigen houtje uit den chaos moeten probeeren wijs te worden. Op deze wijze zijn we met de geldsanee- ring en de effectenregistratie in een dool hof terecht gekomen en het gevaar bestaat, dat straks niemand de situatie tot ontknoo ping kan brengen. De minister heeft in de memorie van ant woord terzake van bet wetsontwerp mach tiging geldsaneering medegedeeld, dat de machtiging in de meeste gevallen zal moe ten worden gehanteerd om het thans be staande systeem van bindingen geleidelijker losser te maken en ten slotte te liquideeren. Het is noodig ten behoeve van het red^- den van de goede kern der geldsaneering dat met dit losser maken van bindingen haast wordt gemaakt. Daarvoor zal niet al leen de bankwereld, maar ook het bedrijfs leven uitermate dankbaar zijn. De alarmkreten uit de kringen van het bankwezen dient men niet in den wind te slaan, waar in het laatste jaar afdoende be wezen is, dat het bij de banken niet aan goeden wil ontbreekt om de geldzuivering en alles wat daarmede samenhangt tot een technisch geslaagd experiment te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2