Improviseeren en i provisatieconcerten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 Ter inleiding op het concert te geven door Cor Kee Iedere bezoeker van orkestconcerten weet, dat In elk concert voor een solo-instrument met orkestbegeleiding tenminste één cadens voorkomt, waarin de solist gelegenheid krijgt zijn virtuoze eigenschapen te toonen. Tegenwoordig worden deze cadenzen door de componisten uitgeschreven, maar ten tijde van Mozart en Beethoven werden zij door den instrumentalist geïmproviseerd. Ieder uitvoerend musious werd toen in staat geacht een thema onvoorbereid op zijn in strument uit te werken en eerst toen de improvisatiekunst in verval geraakte be gonnen de componisten de cadenzen te componeeren. Dat de improvisatiekunst in de 17de en 18de eeuw bloeide en in de 19de eeuw in verval geraakte hangt samen met de toe nemende specialiseering, die ook op muziek gebied haar invloed heeft doen gevoelen. In Bachs tijd was een musicus niet öf virtuoos óf componist öf theoreticus, maar hij was virtuoos (meestal op verschillende instru menten), componist, theoreticus, improvisa tor om kort te gaan, hij was een allround musicus. De steeds hoogere eischen, die aan het vakmanschap gesteld worden hebben tot gevolg gehad, dat wij groote virtuozen ken nen, die niet in staat zijn 8 maten te com- p one eren of te improviseeren, componisten, die geen enkel instrument uitstekend beheer- schen (Wagner en Schönberg, o.a.) musico logen voor wie de kunst in de eerste plaats een wetenschap is. Dit sluit niet uit,, dat er ook thans nog genoeg veelzijdig ontwikkelde musici zijn; in de 18de eeuw beheerschte echter iedere ontwikkelde musicus elk on derdeel van zijn métier. Waar moet nu de improvisatiekunst onder gebracht worden, wanneer de musici ver deeld worden in virtuozen, paedagogen, componisten, zangers, theoretici, dirigenten en musicologen? Zij kon nergens onder gebracht worden en trok zich terug in de kerken. Er zijn te weinig gegevens beschik baar om een gedocumenteerd oordeel over de improvisatiekunst van onze 19de-eeuw- sche organisten te kunnen geven. Maar wat wij weten geeft van deze kunst geen al te hoogen indruk. Bekend is, dat zelfs de meest vooraanstaande organisten in de eer ste helft der 19de eeuw op orgelconcerten naturalistische t o onsch 'A d e ringen ten ge- hoore brachten. Allerlei vogelgeluiden wer den geïmiteerd en van een organist te Amsterdam wordt zelfs verteld, dat hij het kraaien van een haan zoo natuurgetrouw wist weer te geven, dat de hanen in de buurt der kerk antwoord gaven. Een groote voorliefde toonden de organisten ook voor het uitbeelden van veldslagen, waarin het gebulder der kanonnen afwisselde met het klagen der gewonden, voor stormen op zee en voor onweereffecten. Hierop is gelukkig een reactie gekomen en deze is uitgegaan van Frankrijk. Terwijl ten tijde van Sweelinck en Bach de grootste musici van hun tijd als organist aan een kerk verbonden waren, werd later de plaats op de orgelbank ingenomen door onbetee- kenende musici of door dilettanten. In Parijs werkten echter in de tweede helft der 19de eeuw twee vooraanstaande componisten, César Franck en Saint-Saëns, als organist aan een kerk. Hun spel en htm onderwijs heeft er machtig toe bijgedragen de ver loren gegane improvisatiekunst weer in eere te herstellen. Langen tijd was het Parijsche Conservatoire het eenige muziekinstituut, waar de improvisatiekunst systematisch werd onderwezen. Wie de Parijsche orga nisten heeft hooren improviseeren weet met welk resultaat! E^n van de grootste van deze organisten, Marcel Dupré, concerteerde omstreeks 1930 tn de voormalige Laurenskerk te Rotterdam en verblufte de Nederlandsche organisten, die uit alle hoeken van ons land waren samengestroomd, met de improvisatie van een dubbelfuga, waarvan de thema's als mijn geheugen mij niet bedriegt waren opgegeven door wijlen Dr Johan Wagenaar. Later trad Dupré verschillende malen in ons land als organist op en eindigde zijn concerten steeds met een improvisatie op een opgegeven thema. Dit voorbeeld werkte stimuleerend op verschillende Nederlandsche organisten. Ve len begonnen zich intensief op de improvi satie toe te leggen en al spoedig werden improvisatieconcerten gegeven. Deze maand krijgt ook Leiden een im provisatieconcert, dat gegeven zal worden door den organist Cor Kee. En naar aan leiding van dit a.s. concert willen wij een korte beschouwing geven. De improvisator moet zich aan het klavier spontaan in alle vormen kunnen uiten en Dupré heeft dus volkomen gelijk, wanneer hij in zijn „Cours d'improvisation l'orgue" zegt dat de improvisator een heel métier moet leeren beheerschen. Beheerscht de im- Uit de Omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN Op 6 Aug. a.s. hoopt het echtpaar C. v. d. Neut en G. v. d. Neut-Smit den dag te herdenken dat ze vóór 55 jaar in het huwe lijksbootje zijn gestapt. De bruidegom is 78, zijn bruid 79 jaar. De heer J. G. Ponsioen behaalde te 's-Gravenhage het diploma verwarmings-, luehtbehandelings- en sanitaire techniek. Op het voetbalterrein van „Alphen" bij het Boschpark hebben de bekende Djiguiten- kozakken gisteravond voor een uit enkele duizenden koppen bestaand publiek een fijne ruiterdemonstratie gegeven. Het was reeds 14 jaren geleden dat dit groepje Russen in onze gemeente demonstreerde maar hun roem leefde voort en ook nu weer hebben ze adembenemende staaltjes gegeven van hun kunnen op de lichte paardjes. Naast het rijden in verschillende houdingen vertoonde men knap werk in het zakdoek- rapen, kogelstooten, enz Bijzondere vaardig heid werd vereischt bij het pyramiderijden, waarbij men vooral met de groote pyramide een overweldigend succes oogstte. Individueel werd ook fraai werk geleverd We memoreeren het in vollen ren onder het paard doorkruipen. Slotnummer was de sprong door het vuur, waarbij paarden en ruiters door hoog oplaaiende vlammen gingen Tusschen de paarden-nummers door wer den door een drietal kozakken enkele dan sen vertoond, waarbij vooral de messendans veel by val verwierf. provisator dit métier en is hy een groot kunstenaar, dan kan een door hem gegeven improvisatie een artistieke gebeurtenis wor den. Maar Tournemire, een van de grootste improvisatoren der laatste halve eeuw, zegt in zijn boekje over César Franck, dat iedere improvisator de treurige oogenblikken kent, dat de geest niet vaardig over hem wordt en de technische routine het gebrek aan inspiratie moet camoufleeren. Wanneer een componist zich niet gedis poneerd voelt legt hy rustig de notenpen neer en wacht tot de invallen weer vanzelf komen. Maar de improvisator, die heeft aan gekondigd, dat hy op een vastgesteld uur een fuga of een sonate zal improviseeren, moet iets laten hooren, of hy invallen heeft of niet. Iets improviseeren i's tenslotte niet moeiiyk, het gaat er maar om of dit iets belangryks is. Daarom moet een organist al heel zeker van zyn zaak zyn, eer hy het waagt op een concert te improviseeren. En nog grooter wordt de artistieke verantwoor delijkheid, die hij op zich neemt, wanneer hy een concert geheel met improviaties vult. Dat de resultaten den improvisator meestal geen geiy'k geven is herhaaldeiyk bewezen. Doch dit zal ons niet beletten de improvisaties van Cor Kee met een blanco voorstellingsvermogen te gaan beluisteren. Intusschen leek het ons nuttig, ter in leiding van zijn concert een korte beschou wing te geven. HENNIE SCHOUTEN. Al met al was het een prettige avond voor het talryke publiek, mede dank zy de keu rige organisatie door het bestuur van „Alphen" en de getroffen regelingen door de politie. HILLEGOM. Wy wyzien onze abonné's er op, dat m.i.v. 1 Augustus al onze belangen in deze plaats worden behartigd door Lantinga's Boekhandel, Weerensteinstraat 31, Tel. 2251. KATWIJK. Algemeene bonkaarten, melk-, vleesch- en aardappelbonnen halen: Maandag 5 Augustus, vm. Hoppenbrouwer t/m J. de Jong; n.m. De Jong t/m Klinken berg. Dinsdag vm. Klinkenberg t/m Krijgers; n.m. Krijgers t/m Langmuur. Woensdag v.m. Langmuur t/m Messemaker; n.m. Messemaker t/m D. de Mooy. Donderdag n.m. De Mooy t/m v. d. Oever; n.m. v. d. Oever t/m J. Ouwehand. Vrydag v.m. Ouwehand t/m A. v. d. Plas; n.m. v. d. Plas t/m J. v. d. Plas. Zaterdag v.m. v. d Plas t/m v Rhee. Stamkaarten en inlegvellen meebrengen. Geref. Gem. (Remisestr.) ds v. Neer bos 10 u. en 5 u. Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 5 u. Leesdienst. Geref. Kerk (Art. 31) cand. Dykema van Kampen. De heer Van der Schee jubileerde. In de trouwzaal van het Raadhuis was het ge- heele secretarie-personeel en het personeel van den gemeente-ontvanger bijeen ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum van den heer Van der Schee als gemeentedeur waarder en controleur. De jubilaris was met zijn huisgenooten per auto van zijn woning gehaald en mocht bij binnenkomst bloemen van mej. Lem merzaal im ontvangst nemen. Hierna voer den verschillende sprekers het woord. Aller eerst de burgemeester, mr Woldringh v. d. Hoop, en vervolgens de heer Thyssen na mens het personeel van den gemeente-ont vanger, waarna ook de heer D. C. O. Boek hoven namens het personeel van de ge meente enkele woorden sprak. De jubilaris sprak ten slotte woorden van dank uit. Hem werd uit naam van het per soneel van secretarie en gemeente-ont vanger een electrische schemerlamp aan geboden. Katwijk een zeehaven! Dit is het doel van het „comité van actie" in deze ge meente. Zonder zeehaven kan het alom be kend vissche rij be drijf niet blijven voortbe staan en dit zou voor Katwijk een ramp be- teekenen. Tevens staat hier een groot alge meen belang op het spel. Op de Nederland sche Jaarbeurs en op de tentoonstelling „Werkend Nederland" heeft het comité met zijn plannen voor de zoo zeer begeerde en dringend noodige Katwijksohe zeehaven reeds geëxposeerd en thans wordt ook de bevol king van Katwijk en hun, die hier hun vacantie doorbrengen, de gelegenheid ge boden van bedoelde plannen kennis te ne men. In de voormalige Gemeentezaal, Voor straat 33 te Katwijk aan Zee, zal in het tijdvak van Dinsdag 6 tot en met Vrijdag 15 Augustus a.s. een tentoonstelling worden gehouden, terwijl daarnaast een oud-Kat- wijiksch interieur zal worden geëxposeerd. De tentoonstelling is voor het publiek ge opend op Dinsdag, 6 Aug. as. van 45 en van 79 uur, op de' andere werkdagen van 1012, 25 en van 79 uur. Naar wij nog vernemen zal de tentoon stelling Dinsdag 6 Augustus as., 3 uur nm., door den burgemeester worden geopend. De tijdelijke Raad der gemeente hoopt Vrijdagavond 7.30 uur in openbare vergade ring bijeen te komen. De agenda bevat o.a. voorstel tot vaststellen van de kosten over 1945 v. h. openb. lager ond. en voorstel tot vaststelling v. h. ontwerp-plan van uitbrei ding, waarin opgenomen het wederopbouw- plan en de regeling v. d. bebouwde kom der gemeente. De Koninginnefeesten zijn vastgesteld op Dinsdag 3 September, 's morgens kinder feest en 's middags volksfeest. Er is een commissie gevormd om de plannen uit te werken betreffende het organiseeren van een étalage wedstrijd. KATWIJK A. D. RIJN. Ned. Herv. Kerk: vm. 9.30 ds Pras, Katwijk a. Zee, nm. 6 ds v. Harten, Katwyk a. Zee. Geref. Kerk: vm. 9.30 en nm. 5 u. ds J. G. Aalders. Geref. Kerk (Art. 31) vm. 10.30 en nm. 5.30 ds J. v. Nieuwkoop. KOUDEKERK a/d RIJN. De knapenvereen. Rom. 1 16a maakte onder leiding van haar leiders de heeren L de Wit en R. Chr. Sohellingerhout een tweedaagsch uitstapje naar Katwijk. Van duin en strand werd volop genoten. Den volgenden dag bezocht men het Dierenpark in Wassenaar. Welvoldaan kwam men 's av. weder in ons dorp terug. Ook de leerlingen der 4 hoogste klassen der L. school maakten een vacantietrip 's Morgens om half 7 werd gestart met als bestemming 's-Hertogenbosch. De St. Jaris- kerk werd bezichtigd en over Oisterwijk, Tilburg en Breda toog men naar Rotterdam, waar de Maastunnel bewonderd werd. Via Rijswijk, waar de speeltuin nog even met een bezoek werd vereerd, keerde men huis waarts en kwam men om 9 uur behouden thuis aan GEBOREN: Auke, z. v. J. Zyistra en van M. Rademaker; Kees, z. van W. Th. Molema en van B. van Dieën. GETROUWD: J. Binnekade, 28 j. en A. Verbree, 26 j. LEIDERDORP. In de plaats van mej. Durieux, onder- Oegstgeest ontvangt zyn nieuwen burge meester. Aan de grens der gemeente werd aan mevr. Baumann een bouquet bloemen overhandigd. wyzeres aan de Christel. Nat. School „Een School met den Bijbel", is benoemd mej. M. Mol-Polderman te Voorburg. De Reclasseeringscollecte heeft in onze gemeente opgebracht 101,08. De heer G. Roeleveld, onderwijzer aan de Chr. Nat. School, is geslaagd voor akte Engelsch L.O. De Leiderdorpsche voetbalver. R.CL. hield haar j aarlijkschen vischwedstrijd, en al was het slecht weer, er was veel animo. De wisselbeker werd gewonnen door den heer J. v. d. Wal; 2e pr. H. Roest, 3e pr. D. de Jong, 4e pr. H. Brangaar, 5e pr. J. de Lange, 6e pr. A. Rooda, 7e pr. J. Borreman sr, 8e pr. B. de Vrind, 9e pr. D. Zwaan, 10e pr. H. van Teilegen, lie pr. J. de Oude, 12e pr. W. de Ridder, 13e pr. J. Oudshoorn, 14e pr. J. H. Hensing, 15e pr. J. Borreman jr, 16e pr. G. Glasbergen. LIS SE. Voor het eindexamen Huishoudschool is geslaagd onze plaatsgenoote mej. L. H. Bunt. Voor het examen Hulp in de huishouding slaagde mej. C. Eigenbrood, terwyl voor de tweejarige opleiding slaagden de dames A. Kozyn, L. E. de Jong, L. Scholte en voor tweejarige middagopleiding naaldvakken mej. J. v. Rijssel, alhier. De firma Gebr. Mynders kreeg gisteren ongewenscht bezoek in den winkel, doordat een groentekar van de firma Duivenvoorden door een vrachtauto die wilde passeeren, in wat te vlug tempo, gegrepen werd en in de étalage van de firma Mynders werd gedrukt. De geheele étalageruit werd vernield terwyi voorts eenige schade werd toegebracht. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. „Lang gewacht en stil gezwegen", zoo was het bij vele jongens die in Duitschland gewerkt hebben en bij hun terugkeer na de capitulatie van Duitschland aan de grens hun geld hebben moeten afgeven. Wij ver nemen dat dezer dagen de eerste gelden zijn uitbetaald. Dengenen echter die nog geen op roep hebben ontvangen, wordt aangeraden zich daar niet beangst over te maken. Allen die bij het Arbeidsbureau aangifte hebben gedaan van hun afgegeven „grensgelden" zullen te zijner tijd een oproep ontvangen. Men wacht dus rustig den oproep af, daar het geen zin heeft om het Arbeidsbureau met alle vragen als „waarom ik nog niet" e.d. lastig te vallen. Door een tekort aan ar beidskrachten voor de financieele afdeeling kan de afwerking slechts in een matig tempo geschieden, doch: alles sal rech kom! Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur Ds. A. Ponstein. Geref. Gemeente, 10 en 4 uur Ds. A. Verhagen. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3 uur Leesdienst. De Zondagsdienst der doctoren wordt waargenomen door dr Haase Jr. NOORDWIJK. De Burgemeester van Noord wijk maakt het volgende bekend: Aan de eigenaren van zomerhuizen is in April van dit jaaT toe stemming verleend om gedurende de zomer maanden van 1946 over deze huizen voor eigen gebruik te beschikken. In verband met de steeds toenemende vraag naar woon ruimte voor geëvacueerden, repatriëerenden, militairen, jonggehuwden enz., behoudt de burgemeester zich voor, vanaf 1 September a.s. te beschikken over alle woonruimte bin nen deze gemeente, inclusief alle zomer huizen, waarbij door een vordering krach tens het Vorderingsbesluit Woonruimte, „zoo noodig, gesloten huurcontracten ongedaan zullen worden gemaakt." In hoeverre het hierbij mogelijk zal zijn, dat de eigenaren in den zomer van 1947 weer de beschikking over de zomerhuizen krijgen, kan thans nog niet worden overzien. Belanghebbenden wordt aangeraden alvorens huurcontracten te slui ten, zich met het gemeentebestuur in verbin ding te stellen Aan de te Noordwijk tijdehjk verblijf houdende gasten wordt bekend gemaakt, dat het voor hen niet meer mogelijk zal zijn de nieuwe levensmiddelenkaarten hier af te halen. Hier mogen slechts worden uitge reikt bonkaarten, aan personen, die in Noordwijk of Noordwijkerhout woonachtig zijn en ingeschreven staan in de bevolkings registers dier Gemeenten. Is men niet tijdig in de eigen woonplaats terug om de bon kaarten af te halen vóór 1 September a.s., dan kan men de stamkaarten en inlegvellen per aangeteekend schrijven opzenden aan den Distributieddenst der woongemeente, met het verzoek om toezending der nieuwe kaarten. Op onderstaand aangegeven dagen zal er wederom gelegenheid zijn voor het af halen en indienen van aanvraagformulieren ter verkrijging van bonnen voor rywielen en rijwielhanden. Ondanks de vele berichten in de dagbladen bUjft het aantal te distri- bueeren bonnen nog zeer laag en is het niet mogelijk tot ruimere verstrekking over te gaan. De aanvraagformulieren dienen vol ledig te werden ingevuld. Alleen zy, die aan de door het Centraal Distributiekantoor gestelde normen voldoen, kunnen te gele gener tyd in aanmerking komen voor bon nen. Alleen dus uit het feit, dat men een formulier heeft ingediend en daarop nog geen afwijzende beschikking heeft ont vangen, mag men nog niet concludeeren, dat men in dezelfde maand al één of meer dere bandenbonnen of een bon voor eein rijwiel zal ontvangen. Vernieuwing van bui tenbanden kan eerst plaats hebben na ver loop van 12 maanden, van binnenbanden na verloop van 24 maanden. Uitreiking der for mulieren zal plaats hebben te Noordwijk en te Noordwijkerhout op Maandag 4 en Dins dag 5 Augustus op de Distributiekantoren des morgens van 912 uur. Te De Zilk in café De Groot op Woens dag 6 Augustus van 1416 uur. Inlevering der ingevulde formulieren, tezamen met de stamkaarten der betrokkenen, zal plaats vin den te Noordwyk en Noordwijkerhout op Woensdag 6, Donderdag 7 en Vrydag 8 Augustus op die Distributiekantoren des morgens van 912 uur. Te De Zilk in café de Groot op Vrijdag 8 Augustus van 1416 uur. Bezwaren over het uitblijven van aangevraagde bonnen kun nen alleen schriftelijk worden ingediend. Er zal zooveel mogehjk rekening worden ge houden met die bezwaarschriften, doch door het groote aantal brieven dat binnenkomt, is het onmogelijk alle te beantwoorden. SASSENHEIM Onder groote belangstelling werd de heer M. C. Duim Donderdagmiddag ter aarde besteld. We merkten op den geheelen Kerke- raad der Geref. Kerk, het bestuur der ver. van de Visserschool, den patroon van den over ledene, den heer J. Nieuwenhuis. Ds Kuiper sprak woorden van troost tot de vrouw en de kinderen van den ontslapene, die heenging als een voorbeeldig man en vader van zijn gezin. Maar bovenal wees de predikant op het geloof in Jezus Christus van den heer Duim. Dit was zijn kracht in leven en in sterven. Hij was een man van karakter dat wel eens hoekig was voor wie met hem in aanraking kwamen, maar eeriyk- heid en trouw waren de eigenschappen die altijd uitkwamen in zijn gezin en ook in zyn ambtelijk werk als diaken en ouderling. De heer J. Wiepkema, hoofd der Chr. school L.O. herdacht den overledene als bestuurs lid der school. In eenvoud heeft hij op dit terrein gewerkt met de gaven die God hem had geschonken. De schoonzoon, de heer Duursema uit Friesland, bedankte allen die in deze droeve dagen hun medeleven en sympathie hadden betoond. Nadat ds Kuiper de 12 artikelen des geloofs had gelezen verliet men den doodenakker. Voor het diploma kantoorstenograaf, 165 lgr. per minuut, slaagden de dames Mies Dekker en Rie Geerdes. Chr. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds Visser. De Zondagsdienst zal worden waarge nomen door dr van Nes. De volgende raadsleden zijn by de laatste gemeenteraadsverkiezing gekozen: A. Vogelaar (A.R.); A. H. Bergman (AJt.); Jac. Duindam (A.R.); K. W. v. Breda (C.H.);; G. Verschoor (C.H.); J. C. Sohrama (K.VP.); S. Verdegaal (K.VP.): J. Kortekaas (K.V.P.); M. Mabnberig (K.V.P.): J. v. d. Nouland (K.V.P.); J. Wesseling (K.VP.); H. v. d. Geest (K.VP.); P. M. Bede (P. v. d. A.) Onze plaatsgenoote J. v. d. Berg is ge slaagd voor het getuigschrift Huishoudkun dige. Onze plaatsgenoot P. Vogelaar, die een tochtje per fiets maakte en zijn rijwiel voor een bezoek aan enkele vrienden onbeheerd achter liet, kwam tot de onaangename ont dekking dat zyn „stalen ros" by zyn terug komst verdwenen was. OEGSTGEEST. Dezer dagen had er op den Rijksweg een aanrijding plaats tusschen een militairen wagen en een carrier, eigendom van den heer J. O. te Rijnsburg, die geheel volge laden was met bloemen. De oorzaak van de aanrijding lag in het feit dat de bestuurder van den vrachtwagen te vlug naar rechts uitweek bij het nemen van de bocht, zoodat de achterzijde de car rier raakte, die dan ook geheel onderste boven gereden werd. De schade aan bloemen beliep ongeveer een 100. Tevens had een verkeersongeval plaats op den hoek van de Endegeesterlaan/Ende- geesterstraatweg. De bestuurder A. H. 41 j. oud, kwam met zijn luxe wagen de Ende- geesterlaan uitrijden en beweerde verblind te zijn door een tegenligger, wat echter achteraf niet het geval bleek te zijn. De heer A. H. had hierdoor de bocht te groot genomen en was tegen een boom aangereden- De wagen heiiep materieele schade, terwyi de bestuurder een tand door zyn lip kreeg. De bestuurder A. H. woonde te Boxtel. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers kans gezien in te breken bij v. E. op den Rijnsburgerweg. Door het wegnemen van een paar planken heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de schuur. Ontvreemd zijn een dames- en heerenrüwiel, alsmede een blouse, jekker en nog eenige kleedingstukken. Bij J. C. v. d. W. aan den Haarlemmer weg zijn 4 complete autowielen ontvreemd met binnen- en buitenbanden. De politie stelt een onderzoek in. Door het afbreken van enkele planken heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de werkplaats. De heer v. d. W. heeft hiermede een schade- postje van enkele honderden guldens Bij de familie de H. zijn vermist een zilveren beugeltasch, een zilveren armband horloge, een gouden ring, welke voorwerpen uit de woning zijn ontvreemd. Daders zyn tot nu toe onbekend. VOORSCHOTEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt Zondag a.s. waargenomen door dr C. J, Kerkhof, Tel. 493. Dezer dagen vierde de heer A. J. Turion zijn 25-jarig jubileum als gemeenteopzichter. Het „Comité Jubilea" had hem een kleine huldiging bereid, waarvoor de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen in de raadzaal ontvangen werd. Daar werd hem namens het geheele ge meente-personeel een hanglamp aangeboden. De heer C. van Meurs hield daarbij een korte toespraak, waarin hij de verdiensten van den jubilaris herdacht. Mevr. Turion werd een plant aangeboden. Namens het gemeentebe stuur was eerst het woord gevoerd door den waarnemend-Burgemeester, den heer O.R.I. Viveen, daar de burgemeester verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Viveen herinnerde er aan, dat de heer Turion het in de afgeloopen 25 jaar niet altijd gemakkelijk had gehad, maar dat zijn geweldige kalmte en rust hem erdoor had den geholpen. Vooral de laatste jaren waren wel zeer zwaar geweest, toen Duitsche in stanties het hem voortdurend lastig maakten. De heer Turion verstond echter de kunst van saboteeren en met een vriendelijk gezicht en zijn kalme stem wist hij veel te bereiken. Namens het gemeentebestuur wenschte spr. hem hartelijk geluk met dit jubileum. Vervolgens spraken nog ir J. H. de Bruyn, namens de Bond van Hoofden van Gemeen te werken, de heer J. Lamboo, die een kort persoonlijk woord sprak, de heer D. J. Brinks als oud-directeur der bedrijven, die steeds in zoo goede harmonie met den jubilaris had samengewerkt en die nog herinnerde aan de tegenstelling, dat spr dikwijls teveel en de jubilaris wel eens te weinig sprak, wat ech ter aan hun vriendschap geen afbreuk had gedaan en de heer A M. v. d. Krogt, na mens het personeel van Openbare Werken. Allen wezen op de prettige samenwerking met den jubilaris, op zijn voortdurende kalm te en zijn prettige houding tegenover het personeel Tot slot dankte de heer Turion allen, met een herinnering aan zijn loopbaan, voor hun vriendelijke woorden, voor de geschenken en voor hun belangstelling. Onder het genot van een kopje thee en een versnapering bleven allen, onder wie, be halve de reeds genoemden, vele leden van het gementeoersoneel. de heer C Krielen v. d dienst van den wederonbouw in Katwijk, de heer Jac Haasnoot, Gem. Opzichter van Valkenburg, de heer J. H Rutten, o-ud-hoofd der Openbare School en de heer J. Schram de Jong, oud-gemeente-secretaris aanwezig waren, nog een oogenblik in een gemoedelijk samenzijn by elkaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8