Hoe H^andsche jongens zich in Indië weren Moerdijk-verbind ng een nieuwe siap voorwaarts ZATERDAG S AUGUSTUS 19M Schoolnieuws EXAMENS ENGELSCH EN FKANSCH. UTRECHT, 31 Juli. Geslaagd voor het exa men Engelsch M.O. A.: mej M A Kan, Den Haag, H P H v d Laar, St Michelsgestel, C H G v d Linden, Maastricht, W de Haan, Heerenveen, M Medema, Delfzijl. Voor Engelsch L.O. slaagden de dames: A M Lauret, Veghel, J C Langeveld, A'dam, H M de Leeuw, Laren NH), C H W Wilms, Nij megen, G Zweet, Arnhem, C M A Nijsen, Bussem, E M Langeslag, Eindhoven, M E Raets, Rumpen, M A Schampers, Den Bosch en de heeren: A M Jacobs, Hengelo, G J H Nellen, Melderslo (L.), J P Vooy, Dene, B v d Sluys, Vdam, H G P Veldboer, Poeldijk, A L Verduyn, Nijmegen, J Potteboom, Delft, B Star, Oegstgeest, C van Rotte, Sliedrecht, J J v d Steenhoven, Dordrecht, H Strijdhorst, Maassluis, H M J Otten, Geertruidenberg, J Nijenhuis, Enschede, L P M Notenboom, Roo sendaal, J G Oostermeyer, Oudenbosch. Voor het examen Fransch L.O. slaagden de dames: J M Betlem, Amersfoort, C M Boe- rema, Wehe, M H F Derec, Grubbenvorst, M J C Meyer, Maastricht en de heeren: A P de Boer, 's-Gravenhage, F B Boerrighter, R'dam, J Boogaard, Utrecht, J G B Bohncke, Den Haag, A J L Bosch, Jutphaas, J J P den Bruigom, 's-Gravenhage, ALE Damm, Koog a/d Zaan, A Uilenbroek, A'dam, M Y Bas- tiaens, Maastricht, A W van Beek, Middel- harnis, EXAMEN FRANSCH M.O. A. Geslaagd de dames: E. van Vliet, A'dam, A. H. M. Mannaerts, Tilburg, G. J. J. J. de Bree, Enschede, W. van Royen Utrecht en de heeren: W. F. Smit, A'dam, A. L. M. Andriessen, Den Haag, A. van Arkel, Zaan dijk, G. J. van Ruyven, Maastricht, J. A. Verschool-, Den Haag, C. P. Cock, Bever wijk, J. G. J. Peters, Amersfoort, J. Hoge- doorn, Zaandam P. Oosterheek, Voorburg. EXAMEN ENGELSCH M.O. A. UTRECHT, 3 Aug. Geslaagd de dames: M. Wesseling, 's-Gravenhag'e, J. Wilschut, R'dam en M C. Ph. la Rondelle, Leidschen- dam en de heeren: J. G. van der Glas, 's-Gravenhage, P. J. Bekenkamp, A'dam, P. Reinkingh, Assen, H. van Wijk, A'dam. EXAMEN ENGELSCH L.O. Geslaagd de dames: E. Ph. C. Santarel, A'dam, H. M. F. Seys, A'dam, A. P. Son- dorp Den Haag, M. D. van der Starre, Scheveningen, A. M. H. Kiens. Breda, M. A. P. H. van Kasteren, Schijndel, J. W. Lau- rentzen, Schijndel, M. H. W. Dam, Delft, A. M. C. van Diggelen, R'dam, H. Hoekstra, Hengelo (O.), A. J. W. Wiegers, Den Bosch en de heeren: J. Frederiks, Soest, G. J. van Hofweegen Rijsoord, J. A. Brinks, Bree- zand, M. C. van Gageldonk, Alkmaar, P. Bloembergen, Wl'ldervank, H. Bolhuis, Assen, W. de Boer, Franeker, G. M. Gruyters. Geulle a/d Maas, J. Bos, Naarden, P. van der Brugge, Arnhem, H. Duisters, Haarlem H. de Groot, Steen wij kerwold, B. A. A. van Dieren, Leiden. H C Franc, A'dam, G. van Wijk, Nijmegen EXAMEN FRANSCH L.O. de dames: T. M. J. Hulsman, R'dam, C. M. de Vries. Leiden, F. G. Douma, Doetinchem, A. Bredemeyer, R'dam, M. H. Froesch. Nijmegen, L. A. de Greef, Utrecht, J. Haarlem, Den Haag. B. Hendriks, Den Haag, H. van der Kaaden R'dam, J. van Dockum, Ernst, P. den Dunnen, A'dam, L. M. Willemsen, Almelo, en de heeren: A. J. Fuckkmg, Hilversum, B. Goudriaan, Ridder kerk, D. J Hartsema, A'dam, G. J. Helder man, Hilversum, H. van der Heuvel. Alk maar G. J. Hogenbirk, Hilversum, W. Blijen- burg, Koog a/d Zaan, J. Bootsma, Hooge- veen, C. H.* van den Enden, Tilburg, C. A. L M Broos. Diessen, F. Boulange, A'dam, S. A. Doolaard, Lisse, J. F. Dullaart. 's-Gra venhage, J. H. van Duren, Schiedam, W Dijkhuizen 's-Gravenhage, A. M. J. van den Boom, Medemblik, A van Kesselen, Ugche- len. EXAMENS DUITSCH L.O. AMSTERDAM, 1 Aug Geslaagd voor dc examens Hoogduitsche Taal (L.O.) de heeren: E. R. Boas, Schiedam; H. de Jong Giekerk; J. Tigchelaar, Sneek; J. Verha gen, Bussum; A. W. B. Hogenkamp, Zwolle- F. Sinnecker, R'dam; C. Spaargaren, Aals meer; F. Beekhuis, Hengelo; H. van Beuze- kom, Gorinchem: J. Futselaar, Zwolle: S J. van 't Hoog, Vlaardiingen; J G. Geradts Den Haag; A. A M. Goddijn, Vught; A. F Klieemans, Breda; S. W. Tjepkema, En schede; A. J. van W.anroy, Dongen; F. C v. d. Berg, Heemstede: C. J. Bernhard Rijswijk: W. F. M. Diebeis, A'dam; J. W Engelenburg, den Haag: B. de Groot, Gro ningen; J. M. G. ZwitserloodKerkrade: P G van Heiningen, Nunspeet; W G. de Klein, Gendt; W. J. Kloppenburg, Didam: P. Kohne, Heiloo; C. J. Hartog, Krabben- dijke; H. A. van Broekhoven, Drunen; A. A K. Lindner, R'dam; G. J. J. Brummelman den Haag; A. van Dongen, Dordrecht; M Dijkstra. Dokkum: A. Lasschuyt, Oegst geest; H. van Unnik, Dordrecht; W A. de Vos, Maassluis; J S. v. d. Water, R'dam: en de dames: M. L. J. Jong, Lieden; M de Lange, A'dam; E. E. Albuszies, Oude- schoot; C. A. U. Ansems, Bergen op Zoom: A. A. U. Baake, Steenwijkerwolde; E. A. G Hakvoort, den Haag; B. J. A. Suurs, Veglhel: K. M. H Lamers, den Haag; D. J W. Strooij R'dam; I. A. M Vrijmoed, R'dam: T. Bos Hoogeveen; W. A. C. van Laarhoven, s-Her- togenbosch; Th M Lans. Utrecht: A S. Theu- nessen, R'dam EX. HANDELSWETENSCHAPPEN M.O. AKTE A. HAARLEM 3 Aug. Geslaagd W. Baas Haarlem. J. Foudraine,- Voorburg, J. Holle man, Hilversum, P. J. Vermaat, Den Haag C Verwey, Leiden, A. A. Vink, Driehuis F. W. Ie Vino A'dam, H. J. A. M. Vrouwen- velder, Den Haag, A. J. Wiggenraad, Den Haag, A. T. van Willenswaard, Den Haag en W. A. J. Wortelboer. R'dam. EXAMEN BOEKHOUDEN M.O. •s-GRAVENHAGE, 31 Juli Voor het ex Boekhouden M.O K, XII zijn geslaagd: D v d Sloot te A'dam, M C Minnesma te Wor- merveer, D C Nijdam te Hoorn. J M Paauw te Loosduinen, H Peute te A'dam, A de Roos te Leeuwarden, F van der Schie te R'dam, E J Slager te Groningen. L J Teeuwen te Leiden, C P Teirlinck te Tilburg en H Ver meulen te Baarn, J H v d Werf te Arnhem. A D Wel te De Lier. J J Hollebrand te Schie dam, L J Wannes te Tiel. J Kuilman te Zaandam, C v d Linden te Terneuzen. A Kunst te Lekkerkerk. J C Bakker te Amers foort, A H Kelderman te Hardenberg, J v Eiinsbergen te Den Haag. A C Möhring te Schiedam, T Pasman te Den Haag. M D Slij per te R'dam, H Smits te Adam, J W Spek te R'dam, W J de Tombe te Sassenheim en A van Vliet te A'dam. J Willig te A'dam EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS 's-GRAVENHAGE, 31 Juli Voor de acte N 1 (natuurk en mechanica) slaagden: J C Brink te Arnhem. G. Broenink te Meppel, A B. Keet te A'dam (zonder verkl. art. 38, 2e lid N.O.-wet), W A Vulik te Aneldoorn (id.) en N. Th. J van Zuilen te Tilburg. 's-GRAVENHAGE. 1 Aug. Geslaagd voor acte N 1 (Natuurkunde en Mechanica) H v d Bijl. Sliedrecht, P Dubbeldam, Dordrecht A W van Eek, Eindhoven (zonder verklaring art 38, 2e lid NO-wet), P E F Savenye. Eindhoven. A F A Swinkels, Eindhoven, van Welbergen Deventer (zonder verkl. art. 38. 2e lid N.O.-wet). NIEUWE LEIDSCHE COURANT PUZZLE VAN DE WEEK ren. De vijand, die eveneens beschikt over een dosis lef en een behoorlijke hoeveelheid scherpschutters. De Japansche opleiding staat daar voldoende borg voor! Dan, juist voordat de zon heel teer haar gedempte stralen doet neerkomen op het oogenschijnlijk rustige geheel, klinkt een doffe, korte knal. Dekken! wordt er gecommandeerd. Het geweer in den aanslag. Gereed tot actie. Achter het linksche boschje worden de De prijzen vielen bij loting ten deel aan: De prijswinnaras van deze week zijn: 1. A. v. Egtmond Bz., Koudekerk aan den Rijn; 2. J. Bekooy, Uiterstegracht 140; 3 W F. A. Grimme Veldhorststr 12, Lisse Nieuwe inzending voor Vrijdag a.s. naar Bureaux Nwe Leidsche Courante Hooge- woerd 103. Alles marcheerde nog vlotter dan vorig maal Weer is een stap nader gedaan op den weg naar het definitief herstel van de verkeers- brug en van cfe spoorbrug te Moerdijk. De laatste spoorbrugoverspanning in de verkeersbrug moest gisteren worden gelicht en vervangen door een nieuwe, definitieve over spanning. De werkzaamheden hadden een gun stig verloop, zoodat het verkeer reeds om 10.15 uur in plaats van om 11 uur kon worden vrij gegeven. Nu is het wachten nog op nieuw materiaal, dat uit Amerika moet komen, om de laatste nog aanwezige hulpbruggen de z.g Callender-Hamilton bruggen, te vervangen. Tot zoo lang zal men zich met een-richtings- verkeer moeten behelpen. De spoorwegen kun nen thans weer over hun overspanning be schikken en, indien zich geen tegenslagen voordoen, zal 24 Augustus ook de spoorweg verbinding tusschen Noord en Zuid hersteld zijn. V ACANTIE-PERIKELEN Het is ambtenaren Van de Prijzencontröle gebleken, dat sommige pensionhouders niet schromen hun vacantiegangers prijzen te vragen, die tweemaal zoo hoog zijn als de overeengekomen prijzen. Ook gebeurt het, dat bij een overeengekomen redelijken prijs de gasten volkomen aan hun lot worden overgelaten en hun niet het geringste com fort wordt geboden. Daartegenover gedragen ook vele pension gasten zich niet zooals het behoort. Zij moedigen den pensionhouder aan zwart te koopen en sommige gasten ontzien zich niét lepels, vorken e.d. mede te nemen. De geallieerde bestuursraad kwam niet tot overeenstemming ten aanzien van de nieuwe Oostenrijksche wet op de nationali satie. Zij-patrouilles worden het veld ingestuurd. Voorzichtig sluipend door droge greppels naderen de Ned. troepen de terro ristische posities. INVOERING VAN VARIEEREND PRIJZEN SCHEMA VOOR SLACHTVEE. De vooruitzichten voor de veevoederposite tijdens de a.s. stalperiode zijn ongunstig, vooral omdat de hooioogst is tegengevallen. Tegen den staltijd wordt een groote afzet van rundvee verwacht, waaruit vermoede lijk een reserve aan vleesch in de koelhuizen zal moeten worden gevormd voor den tijd waarin de aanvoer van slachtvee de vleesch- behoefte niet kan dekken. Teneinde een beter verdeelden aanvoer van slachtvee te verkrijgen wordt voor het a.s. najaar m.i.v 5 Aug. een varieerend prijzenschema inge voerd voor de runderen en graskalveren, welke op de overnamemarkten worden gele verd Ten gevolge van de bootwerkersstaking te Los Angeles kan het m.s. „Tawali" aldaar niet gelost worden en js de „Noord Brabant" doorgevaren naar Portland (Oregon). In Frankrijk werd de onbeperkte uit gifte van rijvergunningen gewettigd. Het Britsohe Lagerhuis is tot 8 October a.s. op reces gegaan. Tusschen de Britsche en Amerikaansche zone werd in principe overeenstemming be reikt over het instellen van een post-, tele graaf- en telefoondienst tusschen de beide zönes Zuid-Afrika zal in de volgende 25 jaar ongeveer 100 millioen pond sterling moeten besteden om haar bodem in goeden toestand te houden. Omschrijving: horizontaal: 1. Deel van het huis; 5. Herkauwer; 7. Vreemd; 8. Vogel; 10. Uit Amerika ingevoerde dans; 11. Bekend; 12. Oude waterloop tusschen Lienden en Kes- teren; 14. Geld (Volkst.); 15. Verwoesting; 18. Krachtaanduiding (afk.) 19. Spil; 20. Zangnoot; 22. Vloeistof; 25. Overtrek; 27 Deel v. d mond; 29. Rondhout (Scheepst.); 30. Zangstem; 31. Europeaan; 32. Geogr. term (afdk.); 33. Houding; 34. Delfstof; 36. Half; 38. Naschrift onder brieven (afk.); 40. Soort onderwijs (afk.); 42. Pers. voorn.woord; 44 Uiting van verdriet; 46. Fruit; 48. Javaansch rijtuig op twee wielen; 50. Streek; 52. Gérm myth, stamvader der Asen; 53. Europeesch land (afk.); 54. Tijdperk; 55. Maanstand (afk.); 56 Eenigszins vochtig en koud. Verticaal: 1. Gang; 2. Vlug; 3. Vaartuig. 4. Flesch- of vatafsluiting; 5. Europeesche hoofdstad; 6. Krachtig; 8. Scharnier; 9. Bloed huis; 13. Bijb. vrouw; 14. Sluis; 16. Liefkoo- zing; 17. Soort onderwijs (afk.); 18. Veelvoet: 21. Gebakken vloertegel; 23. Grieksch snaar instrument; 24. Liefdegod 25. Deel van het lichaam; 26. Rustoord; 28. Titel (afk.); 30 Naam van meerdere Europeesche rivieren 35. Schildvleugelig insect; 37. Plaats in Gel derland; 39. Kachel, oven; 40. Vloerbedek king; 41. Bez. voorn.woord; 42. Overzeesch gebied; 43. Vuil; 45. Schuilplaats; 47. Klee- dingstuk; 49. Bijb. man; 51 Duinvallei; 52 Bid (Lat.) De oplossing van de puzzle van vorige week: Horizontaal: 1. kwartet; 8 blij; 9 fat; 10. nis; 12. rap; 14 ako; 16. een; 17. om; 18 arend; 19. re; 20. ca; 22. P K; 23. S S; 25 d d; 26. half; 29. klei; 30. ulema; 31. oma: 23. Inari; 37 koen; 39. mees; 41. St.; 42. ra; 45. Pr.; 46. AP; 47. te; 49. praal; 51 re; 52. els; 53. ark: 54. tol; 55. rif: 57. ora: 59 Leo 60. matador. Verticaal: 1. klam; 2. wij; 3. af; 4. rakel: 5. t.t.: 6 en; 7. tier; 8. broche; 11. sne dig; 13. pa; 14 ark; 15 ons: 16. e.d.; 21 Aa: 22, pluvier; 24. slamier; 25 de; 27. fl.: 28 gemak; 29. K M: 32 ekster: 34. N N; 35 R M; 36. Espelo; 38 O T; 40 e.a.; 43. ara: 44. tarra; 45 pak; 48. Elim: 49 P S: 50 Lt.; 51. roer; 56. fa; 58. A.D.; 59 L. O. Het begin van den glorierijken dag... Manschappen der eerste compagnie van het 8ste Reg. Infantrie trekken, in verspreide formatie, in de richting van het dorpje Klèndèr, bij Batavia op. Een extremistisch broeinest wordt vernietigd (Van onzen Indië-redacteur) Het komt niet dikwijls voor, dat de op permachtige Brit in Ned.-Indoë een kar weitje door de Nederlanders laat opknap pen. Meestal doet-ie het zélf of niet, na tuurlijk!. Daarom is de vreugde in het Nederland- sche kamp des te grooter, wanneer zoo 's avonds, vlak voor de taptoe, de comman dant zijn „kompie" bij elkaar trommelt en zegt: „Jongens, morgenochtend vroeg wordt het vechten. Zet je beste beentje voor, want die extremisten in Klènder worden ontzet tend hinderlijk den laatsten tijd. Ze zijn liets in de meerderheid, vergeleken bij ons en niet gek bewapend bovendien. Hoe den toen jullie er over?" Een goedkeurend gemompel stijgt uit de troep op. Het bewijs, dat de commandant onder alle omstandigheden op zijn jongens kan rekenen. Het bewijs óók, dat zij op hèm rekenen voor de volle honderd pro cent! En dat stemt, vooral onder omstandig heden als deze, tot groote voldoening. Vele zijn de krachten, zoowel in Nederland als in Indië, die tegenwerken, die als het ware alles in het werk stellen om den Nederlan der 1<n 't algemeen, en den Nederlandschen soldaat ïm het bijzonder, in handen van de Soekarno-kliek te spelen. Dat „streven" is hierbij, reeds bij voor baat, tot mislukking gedoemd. Want zij vechten, die kerels. Zij vechten verbeten, moedig niet kijkend naar de numerieke meerderheid van den tegenstander, naar zijn moordzucht, die hoofdzakelijk betrekking heeft op alles, wat Nederlandsch doet en Nederlandsch denkt. Voorzichtig stellen zij zich op, sluipen van greppel tot greppel, berekend op elke even tualiteit. Achter ieder struikje, achter ieder boompje kan, in het daartoe bij uitstek ge schikte Indische landschap, de vijand loe- Voordat de stormaanval op de extremistische horden wordt ingezet, worden de vijandelijke stellingen met mortiervuur onder handen genomen. mortieren opgesteld. Nog een laatste, korte berekening, nog even een voorzichtig spie den, dan barst het salvo los.... Eén, twee, drie schoten. Weer wordt het stil, doodstil. Zij-patrouiles trekken uit. Wachten wor den op post gezet: achter het eenzame kamponghuisje, in de buurt van het cas- save-veld en ginds, iets verscholen tusschen boomstam en struikgewas. Het commando „Attaqueeren!" laat lang op zich wachten. Ook de extremisten heb ben in den tusschentijd niet stil gezeten en maken zich gereed d<en aanval in te zetten op die verwenschte Hollandsche compie. IJdele hoop! Even voordat hun „kapitein", Makrie, tijdens de Japansche bezetting sol daat 3e kl. ijn dienst van het keizerlijk Dai- Nipponsche leger, het juiste oogenblik ge komen acht om tot overrompeling over te gaan, zijn de Nederlanders uit hun stellin gen gesprongen en voeren een verwoeden stormaanval uit op de niets verwachtende, stomverbaasde rood-witte, terroristische bende. Het wordt een sauve-qui-peut en de held haftige Makrie, eens moordenaar bij uit nemendheid, zet het op een loopen, loo- pen Anderen, moediger, bieden weerstand.... vuren tot het laatste oogenblik him machine geweren (eens het eigendom van het K. N. I. L., toen, na de capitulatie, Japansch be zit; en daarna overgegaan in extremistische handen) op de Nederlandsche troepen af. Een kort gevecht volgt. Lïjnks en rechts stormen onze jongens op den vijand toe Drie, vier terroristen worden tegelijk ge vangen genomen. Het einde komt even abrupt als het begin is geweest. Klènder, eens extremistisch broeinest bij uitstek, is gezuiverd. De Nederlandsche driekleur wordt ge- heschen indrukwekend, statig. 18 'R.I. heeft zijn plicht gedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6