Onderwijs-affaiieStorm in een glas water Befgië's zevende regeering na de bevrijding Oud-Secr.-generaal Verwey krijgt z'n congé „Waar blijven m'n klanten?" zucht de badman NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 3 AUGUSTUS 19« Minister Gielen zet z'n stand punt uiteen (Van onzen Par lem entsredacteur) De minister van Onderwijs is voornemens in het belang van een goed functionneeren van zijn departement een drietal z.i. over bodige, dure directoraten-generaal op te hef fen, een aantal afdeelingen samen te voegen, voorts de posities van een drietal adviseurs op te heffen en hen op andere wijze te be nutten. Het personeel van vorming Buiten Schoolverband zal echter niet zonder meer worden ontslagen, terwijl de Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport niet zal worden opgeheven, maar gesplitst. Aldus waren de feiten, die in den vorm van geruchten en fantasieën sinds enkele dagen de ronde deden. Dank zij agitatie mis schien van enkelen, die hun lucratieve positie bedreigd waanden en ongeschoolde politieke Mr. Joekes denkt: Na een gehouden interpellatie is het goed fietsen Nimrods, die een geweldig politiek conflict met bloedige slachtoffers tusschen de beide regeeringsgroepen zagen ontstaan, ontstond hier en daar zekere spanning. Volkomen ten onrechte. Even kortsluiting en, gelijk de MINISTER zeide, een donderslag in de pers, welke echter niet meer dan een stroovuur ten gevolge had. Men kende de feiten niet, liet zich gebruiken en fantaseerde er maar op los. Inderdaad. Na een geheelen middag er over te hebben gepraat naar aanleiding van een door den heer JOEKES (P.v.d.A.) gehouden interpellatie, bleek de zaak niet veel meer dan een stormpje in een glas Water. Zeker, de wijze waarop de MINISTER zijn pogingen om zijn departement te reorgani- seeren, aan te passen aan de eischen der realiteit en een belemmerend apparaat, hem door minister v. d. Leeuw nagelaten, weg te nemen, inkleedde, was weinig elegant. Zijne Excellentie erkende dit volmondig. Maar het was hem heelemaal niet om af braak van de cultuurpolitiek te doen, maar om het opruimen van een stuk organisatie van kostbare ambtenaren zonder personeel, doch met een tedens naar groote uit breiding. Volkomen ondoelmatig was het om het aantal afdeelingen van 8 tot 18 uit te breiden. Het waren, zooals de minister niet onaardig zeide, één-persoons lits-ju- meaux, two seaters. Deze directoraten-gene raal verstroefden het werk en dreigden tot overbodige kostbare instituten te worden in een tijd, dat het Nederlandsche voLk spoedig gebukt zal gaan onder geweldige belastingen. Een van deze diensten vroeg meer dan 3 millioen gulden aan en kon ten slotte niet meer dan voor f 56.000 een behoorlijke be steding aangeven! Dat wekt geen vertrouwen. En tegen deze voornemens, die tevens een stukje van de ook nog elders bestaande geldsmijterij" aantasten, is een storm ont ketend. De Kamer bleek, volgens uitlatingen van de heeren ROMME, TERPSTRA en TILA- NUS en mevr. FORTANIER, den minister de vrijheid te willen laten in een zaak, waarvan zij thans de doeltreffendheid niet beoordeelen kan, maar van welke reorgani satie, gelijk de heer TERPSTRA het zeide, wel iets goeds te verwachten is. Een minister, die zijn departement in de hand heeft en kan overzien, kan doeltreffender en zuiniger werken, dan wanneer allerlei belemmerende instanties zijn ingeschakeld, die kapitalen ten koste der. belastingbetalers noodeloos verslinden. De heer JOEKES voelde wel, dat 's minis ters sobere en eerlijke uiteenzettingen, den grond aan zijn interpellatie, die politiek heel wat verder ging dan het vragen van inlich tingen, goeddeels hadden ontnomen, en meende zijn positie te kunnen redden door het er bij de repliek nog al dik op te leggen. Den bondgenootschappelijken minister gaf hij te verstaan, dat diens uiteenzettingen het vertrouwen in zijn beleid niet hadden ver sterkt. Daarmee bedierf hij het heelemaal. De heer ROMME liet niet na dit te doen voelen en herinnerde er terecht aan, dat de ontslagen, welke met deze reorganisatie ge moeid zullen zijn, nog maar kinderspel zijn bij wat nog volgen moet. Men weet: er zul len 50.000 binnen enkele jaren moeten ver dwijnen. De heer v. d. GOES VAN NATERS, de partijleider van den heer Joekes, heeft toen wijselijk wat olie op de golven doen vloeien. De heer Joekes kwam toen wel zoo'n beetje in een zeker kleedingstuk te staan. De com munist SCHOONENBERG die de schim van de reactie had ontdekt, had daardoor van zijn politiek vuurtje stoken ook verder geen wil. En nadat de MINISTER ten aanzien van zijn departement, dat in tijd van een jaar de sterkte zal vergrooten van 150 man tot 5 600, nog er op gewezen had, dat bij de begrooting over al deze onderwerpen, schrif telijk voorbereid, breeder kan worden ge sproken, kon de VOORZITTER den minister dank zeggen voor de verstrekte inlichtin gen, nadat ter geruststelling van den heer ZANDT nog was verklaard, dat de minister behoefte heeft aan bekwame menschen. Het geloof I's niet primair. De Vermogensaanwasbelasting is er ver der bij ingeschoten. Dinsdag gaat de Kamer daarmee verder. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Adorp (toez.) dr E. J. F. Smits te Loppersum; te Melissant S. Goverts te Bergschenhoek; te R'dam-Vreewijk (2e pred.pl.) W. G. v. d. Ree te Oosthem (Fr.). Aangenomen: naar Nieuw-Dordrecht (toez.) J. J. Saraber te Hontenisse; naar Zwolle H. Miskotte te Wezepe; naar Wolter- sum B. Essers te Woldendorp. naar Erica (Dr.) cand. R. Jacobs, te Har- denberg, die bedankte voor Nieuw-Leusen en voor Boven^Smilde. Geref. Kerken. Beroepen: te Ter Apel cand. W. v. d. Linden te Bilthoven. Ihr. Geref. Kerk. Beroepen: te Hasselt cand. M. Drayer te Apeldoorn. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Utrecht C. C. G. Visser te Enkhuizen, J. P. v. Heest te A'dam en J. J. Simon te Gouda. Beroepen: te Nieuwe Pekela J. Halle- was te Bergen op Zoom. Gamille Huysmans snel geslaagd Camille Huysimans is er in geslaagd bin nen 48 uur een ministerie te vormen. Het is als volgt samengesteld: Voorzitterschap van den ministerraad: Camille Huysmans (soc.) Buitenl. Zaken en Buiten!. Handel: Paul Henri Spaak (soc.) Economische Zaken: Henri Libaert (lib.) Wederuitrustdngprof. De Groote (techn Financiën: Jean Vauthier (techn.). BegrootingenJoseph Merlot (soc.). Ravitailleering: Edgar Lalmand (comm.). Justitie: Albert Lillar (lib.) Openb. Onderwijs: Herman Vos (soc.) Landsverdediging: luitenant-kol. de Freat- teur (techn.) Arbeid en Sociale Voorzorg: Léon Elie Troclet (soc.). Koloniën: Robert Godding (lib.) Volksgezondheid: dr Albert Marteaux (comm.) Landbouw: René Lefèbvre (lib.) Wederopbouw: Jean Terve (comm.) Binnenl. Zaken: Augustus Buissere (lib). Verkeerswezen: Ernest Rongvaux (soc.) Invoer: Paul Kronacker (techn.) Openb. Werken: Jean Brorremans (comm.) In het nieuwe kabinet hebben zitting: zes socialisten, zes liberalen, vier communisten en drie deskundigen. Dit kabinet is het zevende in België sinds de bevrijding. Haarlem herdenkt z'n 700-jarig bestaan Grootsche voorbereidingen worden getroffen. Van 4 t/m 11 Aug. zal Haarlem op feeste lijke wijze haar 700-jarig bestaan als stad herdenken. Reeds wordt er hard gewerkt, om de stad in feesttooi te steken. De histo rische gebouwen zijn versierd en er is een fontein opgericht, die gedurende de feest- week haar water, fraai belicht, omhoog zal spuiten. Op 9 Aug. zal gen grootsche allegoriscne optocht gehouden worden. Ook wordt een openluchtspel „De vrijheid vlagt" van dr P. H. Schroder, opgevoerd, waaraan 300 perso nen deelnemen. Extra-treinen zullen rijden min. Drees Minister Drees heeft aan ir R. A. Verwey, secr.-gen. van het dep. van Soc. Zaken, te vens directeur van het Rijksarbeidsbureau, met ingang van 1 Aug. j.l. ontslag uit zijn functie verleend op grond van het feit, dat de heer Verwey tijdens de bezetting in ern- sige mate is te kort geschoten in het be trachten van de juiste houding. De minister heeft deze beslissing genomen in afwijking van het advies van de Com missie van Advies, doch in overeenstem ming met het advies van het Centraal or gaan op de zuivering van Overheidsperso neel. In de motiveering wordt o.m. gezegd, dat ir. Verwey het verrichten van arbeid door Nederlanders ten behoeve van de Duitsche weermacht heeft bevorderd, leden van de N.S.B, in ambtelijke functies heeft benoemd, dat hij zonder noodzaak wijziging heeft ge bracht in de bestaande wetgeving, dat hij heeft samengewerkt met het Ned. Arbeids front en den Ned. Volksdienst, dat hij in een brief aan den landverrader Woudenberg heeft gesproken van „samenwerking voor een zeldzaam mooie taak" en dat hij in de Hoe de extremisten aan wapens weten te komen Br.-Ind. soldaten worden in Batavia bestolen Dezer dagen werd door den Ned. mijnen veger „Walcheren" in de Baai van Batavia het motorschip „Sindoro", dat op weg was naar Sumatra, aangehouden. Daarbij vond men onder het stookhout verborgen een aanzienlijke hoeveelheid vuurwapenen, mu nitie en opium. De vondst gaf aanleiding tot de arrestatie van een zexeren Ajif Abdoellah, die beken de de suspecte vracht te hebben aangevoerd. Op diens aanwijzingen werden vervolgens op zeven verschillende plaatsen in Batavia huiszoekingen verricht, gepaard gaande aan de arrestatie van acht lieden De wapens en munitie bleken door twee gemeente-koelies van Br.-Ind. militairen gestolen te zijn. TANGERANG GESLOTEN STAD. Na Batavia welke stad door toestrooming van evacuee's uit alle deelen van Java op één groot kamp begon te lijken, gesloten gebied werd verklaard, is thans ook hetzelf de gebeurd met Tangerang. Met de proefvlucht naar Z.-Amerika op 6 Aug. a.s. kan luchtpostcorrespondentie wor den meegegeven voor Argentinië, Bolivia. Bra zilië, Chili, Paraguay en Uruguay. Koning Haakon van Noorwegen viert heden zijn 74sten verjaardag. Van Acker, de partijgenoot vaci den nieuiwen formateur, had de huidige formule reeds als onzeker en onbetrouwbaar ver oordeeld. Huysmans, die onlangs zijn 75sten verjaardag vierde, doet zich gaarne van hu moristische zijde kennen en houdt er van, zich met een boutade uit den slag te trek ken. Of zijn regeering, het hachelijke van de huidige politieke conjunctuur in aan merking genomen, een langer bestaan zal heibben dan die van zijn voorganger, mee- nen wij inmiddels te mogen betwijfelen. Het op de lange baan schuiven der moei lijkheden van politieken aard is niet de aangewezen wijze om ze op te lossen. De meerderheid van één stem, waarover de nieuwe regeering in den Senaat beschikt, garandeert ook haar een hevige oppositie van de zijde der Ghr. Volkspartij. TAL VAN HOOGLEERAREN BENOEMD TE AMSTERDAM. De A'damsche gemeenteraad benoemde tot gewoon hoogleeraar in de exp. physica: dr C. J. Bakker (deze benoeming staat in ver band met de vestiging in A'dam van het In stituut voor kernphysisch onderzoek); tot gewoon hoogl. in de Duitsche taal- en let terkunde: dr H. W. J. Kroes; tot b.g. hoogl. dr F. G. Keesing in de staathuishoud kunde, in het bijzonder de leer van het geld, het crediet en de internationale economi sche betrekkingen, idem dr P. Kuin, in de bedrijfshuishouding, in het bijzonder de leer der externe organisatie, tot buitengewoon hoogleeraar in de alg. taalwetenschap dr A. J. B. N. Reichling; idem in de criminologie: mr dr G. H. A. Feber; tot lector in de be drijf shuishoudkunde, in het bijzonder de leer der financiering en de toegepaste theorie van den kostprijs: A. Th. de Lange; tot lector in de keuring van voedingsmiddelen: ir J. Straub; tot lector in de politieke geschiede nis en de didactiek en methodiek der ge schiedenis, dr J. Presser. STUDIE IN LEUVEN. Bij het dep. van O., K. en W., afd. H.O.W. te Den Haag, zijn, uitsluitend op schrifte lijke aanvraag, formulieren verkrijgbaar voor hen, die op dringende gronden den cursus 1946/47 in Leuven wenschen te stu- deeren. SCHOLAR-SHIP IN AMERIKA REEDS TOEGEKEND. Ds. A. G. Barkey Wolf te Den Haag ver zoekt ons te willen mededeelen, dat het scholar-ship te New-Brunswïck, Amerika, door hem is toegekend. Verdere aanvragen zijn mitsdien overbodig. „De kranten zeggen, dat het mooi weer wordt? Mijnheertje, ik geloof er niets van!" Maar de zomer is nog niet voorbij Zeg het eens badman: wat mankeert er aan? Wat er aan mankeert, mijnheertje; zie je dat nu zélf niet? Noem je dèt nu zomer? Een paar mooie daagies met volop zon en volop vreugde, en dan is het weer huilen. Joost mag weten voor hoelang, en ik zit hier maar te wachten, te wachten. Op wie feitelijk? Ik lijk wel gek, ookWaar blijven mijn klanten? Kom badman: niet zoo somber, hoor! De zomer is nog lang niet voorbij en je kan nooit weten wèt voor mooi weer wij nog krijgen. Heb je het weerbericht in de krant dan niet gelezen, dat van 't „brekende wolkendek" badman? Hou maar op, mijnheertje: in de krant staat het, zei je? Heb je ooit iets in de krant gelezen, dat uitkomt? Neen hoor vertel mij Brammetje Flapoor en z'n vrienden Door G Th ROTMAN 83. Door deze kennismaking waren ze op eens vrienden geworden met den schilder. De schilder had geen vriend op de wereld en Bram, Tom en Meneldk waren ook blij, een kameraad gevonden te hebben in dit vreemde land. Ze trokken nu met hun vieren op weg en gaven in de eerste de beste stad, waar zij aankwamen, een voor stelling op straat, waarbij Klodder dan met z'n hoed rondging. 84. Het succes was geweldig, zoals je kunt denken. Nadat ze op verschillende plaatsen der stad hun kunsten vertoond hadden, had den ze zoveel geld opgehaald, dat ze, onder leiding van Klodder, naar een restaurant trokken en daar een diner bestelden dat klonk als een klok! Zelfs de schilder had in geen jaren zo gegeten, en dat wil wat zeggen. nu asjeblieft geen verhaaltjes zoo lang ik met mijn eigen oogen geen zon zie en zoo lang ik aan mij zelf niet voel, dat wij een mooi weer tje krijgen, geloof ik er niets van. Vertel het maar uit mijn naam aan de kranten, wil je? Ik zal het doen badman, maar vertel mij nu dit nog eens: wat is de slechtste zomer van de laatste jaren? Da's nog al duidelijk mijnheer: deze natuurlijk Neen, badman: daarin ben ik het niet met je eens. Ben je alles dan al vergeten? De ellende, de honger, de Duitschers, badman, herinner je je dèt niet méér? Daar zeg je me wat, mijnheertje: daar heb ik zoo gauw niet aan gedacht. Wat een tijd was dat Ja badman, en laten wij nu maar blij zijn, dat die voorbij is. Kan je het mooie weer dan nog zóó veel schelen? En vergeet vooral niet, badman, dat achter de wolken de zon schijnt Zoo is het mijnheer, en zoo zal het altijd blijven, óók! Gelukkig maar! EX. HANDELSWETENSCHAPPEN M.O. AKTE A. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. H Kort, Gro ningen, F P A Nabben, Venlo, G D Schuit, Den Haag, J Snelleman, Zeist, W M J v d Snoek, Utrecht, J C H von Stein, Delft, J G J Stinissen, Tilburg, H M Stolte, Den Haag, M Stuivenberg, Amsterdam, S Terlouw, IJs- seltmonde, S Terpstra, Buitenpost, J A Wie- renga, Hengelo, P G Vervoort, Venlo, H J Willemsen, Zetten, C Zwagerman, Leeuwar den. MEER UNIFORME BEZOLDIGING VAN DE RECHTERLIJKE MACHT. Voorstel om ook vrouwen te benoemen. Brj het onderzoek in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot voorloopige voorziening, betreffende de bezoldiging van de rechter lijke maciht, kon men zich algemeen ver eenigen met het voorstel om het verschil in salaris tusschen de rechtbanken van de 2e klasse en die van de le te doen vervallen. Verwondering werd echter uitgesproken over het feit, dat eersrt thans werd voorgesteld aan de verhoogingen terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Jan. 1945. De leden van de rechterlijke macht, zoo werd vervolgens be toogd, behooren ook in financieel opzicht on afhankelijk te zijn, terwijl tevens verschei dene leden de benoeming van vrouwen in de rechterlijke macht, nu ook vrouwen in het burgemeesters- en notarisambt kunnen worden benoemd, voorstonden. Door een nog onbekende oorzaak is in de Baai van Haifa een tankboot in de lucht ge vlogen, waarbij vermoedelijk veel menschen» levens te betreuren zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2