Hifuiue jCei&srtje (£ouranf m Krantenmenschen in Parijs worden ongeduldig MAANDAG IS ZIJ JARIG Heldenmoed uit de Meidagen openlijk erkend IDist *U EEN ONTSLAG ZATERDAG S AUGUSTUS 1946 2e Serie: 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 389 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adrn.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 6 Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken $tenhmstiri) is aljcbteuen myn bert in ieyljenspoer Nog geen accoord over presidium (Van een specialen N.L.C.-verslaggever). Er was gisteren eeriig ongeduld te bespeu ren onder de 2000 journalisten, want de con ferentie is nog steeds bezig zich een regle ment van orde aan te meten. Wat dat be treft, heeft zij iets van een Parioienne, die haar modehuis bezoekt; met passen en meten wordt de tijd versleten. In de vergadering der sub-commissie voor de te volgen proce dure ging het gistermorgen om het voorzit terschap. Nederland heeft hierbij zooals bekend voorgesteld, dat dit permanent bij Frankrijk zal berusten, waarbij het steun vond bij Canada, Brazilië en Nieuw-Ze-eland, welk land het amendement indiende, maar tegenstand van Russische zijde en van Joego slavië. Nu gaat deze strijd niet zoozeer om een prertige-kwestie, maar om een beginsel. Dat Nederland in den aanval is gegaan, is geen zaak van eenvoudige oppositie tegen de Groo- te Vier, maar een vastleggen van bevoegd heden. Inderdaad heeft ons land op dit oogenblik niet zooveel belang bij deze confe rentie. Het was officieel in oorlog met Italië, en met Finland, Bulgarije, Roemenië en Hon garije waren alleen de diplomatieke betrek kingen verbroken. Maar straks komen de vredesverdragen met Duitschland en Japan en dan is het van belang de plaats te weten waarop men staan kan. Die plaats moet nu bepaald worden en de Nederlandsohe delegatie wenscht die te zien met volkomen eerbiediging van de rechten der kleinere staten. Zij heeft in haar be schouwingen ook niet teruggegrepen op het geen gedurende den oorlog geleden is, noch heeft zij aanspraak gemaakt op een bevoor deeling, omdat Nederland bijgedragen heeft tot de overwinning. Dit geluid is namelijk maar al te vaak op deze conferentie van ver schillende zijden aangehoord. Het Neder- landsche standpunt is, dat geen bevoorrechte positie moet worden geschapen op grond van een of andere verdienste. De oorlog is voor bij, een terugblik helpt niet, alleen het werk voor de toekomst wacht. Indien men dit als achtergrond ziet, dan is het niet verwonderlijk, dat voor dit Ne- derlandsche nuchtere standpunt waardeering bestaat. Op de zitting van gistermorgen is geen overeenstemming over het presidentschap bereikt. Een voorstel van Spaak (België) om Frankrijk voorzitter van de conferentie te doen zijn en de andere Groote Drie vice-pre- sidenten, vond ook de onverdeelde instem ming niet, zoodat men onverrichterzake ter plenaire zitting kwam, nadat eerst de Pa- rijsche keuken eer bewezen was. Nu de commissievergadering openbaar is, Wordt M.H. ingeschakeld voor politieke delinquenten? Daar de stichting „Toezicht politieke delin quenten" niet bij machte is het uitgebreide werk ter hand te nemen, hetwelk, bij vrijlating van N.S.B.-ers op groote schaal, moet worden verwacht, acht de Regeering het, blijkens een A.NP.-bericht, wenschelijk, dat 'de gemeentel, organen van Maatsch. Hulpbetoon bijsprin gen. Desnoods door detacheering van perso neel bij de plaatselijke af deelingen der stich ting. Of op deze manier niet tal van ambte naren voor een gewetensconflict kunnen wor den geplaatst is echter een vraag, waarbij o.i. wel eens even mocht worden stilgestaan. VOORINLEVERINGSBONNEN FRUIT AANGEWEZEN. Als voorinleveringsbonnen voor de in de tweede helft van deze maand beginnende distributie van appelen, peren en pruimen moeten de bonnen 473 Alg. en 973 Alg. tot Uiterlijk 8 Aug. a.s. bij den groenten- en/of fruithandelaar worden ingeleverd. GEN. VON VALKENHORST TER DOOD VEROORDEELD. Generaal van Falkenhorst, voormalig be velhebber van de Duitschie eroepen in Noor wegen, werd ter dood veroordeeld. DE „SLOTERDIJK"' GISTEREN TE ROTTERDAM GEARRIVEERD. Voor het eerst na dien oorlog is gisteren een schip, met passagiers uit Indië, aan de Lloydkade te R'dam gemeerd. Het betrof hier het m.s. „Sloterdijk", dat met 915 repatrieerenden, onder wie slechts vijf zieken, uit Batavia arriveerde. verliest de plenaire vergadering aan gewicht. J. Masaryk, zoon van een beroemden vader, gaf in een bloemrijk Fransch de lotgevallen van zijn land weer, waarna de vertegenwoor diger van Ethiopië, eveneens in het Fransch, het woord voerde. Wij hadden gehoopt den afgevaardigde in zijn groen gewaad en wit ten tulband op het spreekgestoelte te zien verschijnen, doch het was een mede-gedele geerde in een costuum zooals van u en mij. Toch bedacht men in stilte, dat dit land het eerste slachtoffer werd van fascistische agressie. Hoelang is dat ook alweer geleden? Ten slotte zij vermeld, dat het voorstel van Polen om deel te nemen in de economische politiek op grond van het vredesverdrag met Hongarije, is teruggenomen. Het laat zich aanzien, dat in de volgende week de Groote Vier een bijzondere confe rentie onder elkander zullen beleggen om de tot nu toe bereikte zeer kleine resultaten te beopreken en te zien, op welke wijze men uit de impasse kan komen, opdat men zoo vlug mogelijk met de eigenlijke conferentie kan beginnen. Dit aardige meisje kennen we natuurlijk allemaal, al zullen er maar weinigen onder de lezers zijn, die haar zóó ongedwongen gade sloegen. Maandag wordt ze reeds zeven jaar. Van harte gefeliciteerd Ireen. Namens ons allemaal! Door H. M. de Koningin in Den Bosch H. M. de Koningin heeft gisteren te 's-Her- togenbosch een groot aantal militairen en een burger gedecoreerd in verband met de heldhaftige wijze waarop deze mannen zich in de Meidagen van 1940 en tijdens de Duitsche bezetting, in Nederlandsch-Indië of op zee hebben onderscheiden en de hun op gedragen orders zonder op gevaar van eigen leven te letten hebben uitgevoerd. Overall in Den Bosch was vanmorgen ter eere van deze bijzondere gebeurtenis de vlag uitgestoken, hetgeen de stad een bijzonder feestelijk aanzien gaf. Op het sportterrein stonden afdeelingen van de Koninklijke Landmacht, de Marine, de Militaire Lucht vaart en de Expeditionnaire Macht in carré opgesteld. Onder het groote aantal genoo- digden bevonden zich lt.-genaraal mr. H. J. Kruis, chef-staf Ned. leger; de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Z.Exc. mr. J. A. Jonkman, namens den minister-president; de burgemeester van Den Bosch, mr. H. Loeff; de wnd-commissaris der Koningin voor de provincie Noord-Brabant, jhr. mr. J. Smits van Oyen; gen. Winkelman, gen. Koot, gen. baron Van Voorst tot Voorst, gen. Spoor, Z.Exc. mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosoh, buitenland- sche militaire attache's en vele opper- en subalterne officieren van hiet leger uit de Meidagen. Om kwart voor elf reed de open röodse hofauto, waarin H. M. de Koningin gezeten was, het sportveld op. Prins Bernhard, die even te voren was gearriveerd, nam plaats in den wagen van H. M. en staande in den auto met den Prins aan haar zijde inspec teerde de Koningin de bij den vlaggemast opgestelde mannen, die zouden worden ge decoreerd, en de in carré opgestelde troepen. Vervolgens richtte d$ Koningin een per soonlijk woord tot de mannen, waarin zij hen wees op de erkentelijkheid die zij voelde voor den grooten moed en plichtsbetrachting en de trouw aan het vaderland die zijn aan den dag gelegd. H. M. noemde het een groote eer persoonlijk in de gelegenheid te zijn de erkentelijkheid van het vaderland voor deze moedige menschen tot uitdrukking te mogen brengen. Daarna verliet H. M. de Koningin haar auto en in gezelschap van Prins Bernhard reikte zij persoonlijk de onderscheidingen uit, terwijl de muziek zacht het Wilhelmus speelde. De luitenants F. H. Warn aars en H. J. Mulder, alsmede de heer J. van Duisd werden door de Koningin tot ridder in de Militaire Willemsorde geslagen, waarna H.M. den bronzen Leeuw spelde op de borst van 34 anderen. Tot slot van deze bijzondere plechtigheid paradeerden de troepen voor de Koningin en de gedecoreerden. DAT het door de Duitschers geroofde m.s. „Tamo" van de N.V. Mij. „Vracht vaart", R'dam, gisteren aldaar is terugge keerd. DAT de vacantiebijslagregeling ook geldt voor D.U.W.-arbeiders, die tijdelijk bij het Bureau Oogstvoorziening zijn geplaatst. DAT de Schotsche autoriteiten bij diverse officieele maaltijden hun blijdschap hebbea geuit over de totstandkoming van den K. L. M.-dienst op Glasgow. DAT op uitnoodiging van de K.L.M. een aantal Sohotsche journalisten op 9 Aug. voor een tweedaagsch bezoek aan ons land zal arriveeren. DAT de Rageering een aantal plaatsbepa lingsapparaten in Engeland heeft besteld voor den mijnenveegdienst. DAT het bezoek van Glasgow's burgemees ter aan A'dam is uitgesteld. DAT de A'damsdhe gemeenteraad besloot ruim f 1 millioen beschikbaar te stellen voor sportvelden en tot het aangaan van een lee ning van fl.5 millioen DAT van 9 tot 11 Aug. te Amsterdam een internat, congres gehouden wordt van be roeps- en amateur-goochelaarsj DAT It.-kol. H. J. Maas gisteren namens den initiatiefnemer, kol. Dudok van Heel, de „Neprofa" (Nederl. Producten en hun Fa bricatie) tentoonstelling 'iai de Apollo- hal, A'dam, heeft geopend. DAT uit de eerste Kaïtendireobtsche haven te R'dam het lijkje djs opgehaald van den 4-j. W. H. van Leer, aldaar. DAT E. J. Lankwarden, dir. der Rijks- landbouwwinterschool te Hengelo, is weg gezuiverd. DAT de jaarabonnementen op het stem men van piano's en vleugels officieel zijn vastgesteld op f 10.25, f 12.50, f 16.50 en f 30, al naar het stemmen per 4, 3, 2 of 1 mnd. geschiedt. DAT ter bestrijding van den wortel- of peenvlieg het met zomerwortelen beteelde land vóór 7 Aug. bespoten moet worden raet een oplossing van één pet „Forbiat". DAT de Haagsche violist Willem Noske binnenkort een tournee van 21/2 maand zal maken door Ned. Oost-Indië. DAT het Tweede Kamerlid Peters aan mi nister van Maarseveen inlichtingen heeft gevraagd inzake het beheer over de goede ren van een op het buitengoed „Waterloo" te Beesd wonenden Rijksduitscher. DAT morgen de eerste groep van 162 En- gelsche meisjes voor een verblijf van twee weken in Amsterdam zullen arriveeren. DAT Mimi Boesnach en Henk Rigters van het tooneelgezelschap „Comedia" uit Indië zijn teruggekeerd en ook de andere acteurs onderweg zijn. DAT de trajectkaarten A'damHaarlem van het op 1 Dec. '45 ingevoerde model haar geldigheid zullen behouden t/m. 30 Nov. '46. DAT de radio-dirigent Elzard Kuhlman door het Gooisohe Tribunaal veroordeeld is tot interneering voor den tijd van het voor arrest wegens het leiden van een opname van een WA.-potpourri. DAT gisteren 500 Engelschen de Heilige Landstichting en het Engefeohe kerkhof te Nijmegen bezochten. DAT in het gymnasium te Nijmegen een tentoonstelling is geopend van werken van 70 kunstenaars uit Haarlem, welke stad Nij megen heeft geadopteerd. DAT op 17, 18 en 25 Aug. te Brakkenstein bij Nijmegen een groot nationaal federatief muziekconcours wordt gehouden. DAT bij het noodweer op het Meer van Genève op 28 Juli die 16-jarige Peter Josias d'e Vill(l)en>euive, zoon van den adviseur van dir Van Moois; om het leven, is gekomen. Mocht men uit de Troonrede afleiden, dat de nieuwe regeering ten aanzien van Indië steviger in de schoenen zou blijken te staan, dan de vorige hetgeen den directeur van. het Nederlandsche Informatiebureau in Ca nada wedervoer, is voor dit steviger stand punt geenszins een aanwijzing. De directeur van dit bureau, mr S. E. Ha- zelhoff Roelfzema, is door de regeering in zijn functie geschorst, nadat hij in Montreal (Canada) een rede had gehouden, waarin hij, nogwel zeer gematigd, een oordeel gaf over de dusgenaamde „Repoeblik Indonesia". Hij deed daarin uitkomen, dat deze republiek en haar voorman Soekarno niet zijn los te maken van het Japansche wanbeheer, waar onder Indië enkele jaren heeft moeten zuchten. Ook zette de directeur uiteen, dat de aan spraak, welke deze republiek laat gelden op autoriteit, wel heel weinig in overeenstem ming is te brengen met de ontvoering, welke de „premier" Sjahrir en enkele van zijn mannen hadden te ondergaan. De regeering heeft op deze rede gerea geerd op een wijze, die bij uitstek onbegrij pelijk is en tegenover het buitenland de wankele republiek nog eens extra op een voetstuk plaatst: Zij heeft den spreker in zijn functie geschorst. Men heeft nu achteraf, daar de schorsing van dezen bekwamen Nederlander de noo- dige critiek heeft opgeroepen een poging ge daan haar te motiveeren, een poging, die niet slagen kon en dan ook prompt is mislukt. Het eerste motief was, dat de heer Hazel- hoff Roelfzema in de voorlichting een nieu wen toon heeft gebraoht. Dit kon te minder worden geaccepteerd, aldus zegt men, aan gezien zeer kort tevoren een nieuw kabinet was opgetreden en men in het buitenland uit de rede van den directeur ten onrechte zou kunnen distilleeren, dat de politiek vail het nieuwe kabinet op dit punt geheel tegen gesteld zou zijn aan die van de vorige. Dit is wel een onbevredigend motief. Aan genomen al, dat de directeur in zijn betoog een nieuwen toon deed hooren, dan zou hij zich hierin slechts een volgeling betoonen van hét vorige kabinet, dat telkens een an deren toon liet hooren al naar gelang de om standigheden het voorschreven. Eerst achtte men het „onvruchtbaar en onwaardig" om met mannen als Soekarno te spreken, en zonder eenigen overgang werd, zij het via enkele pionnen, het contact opgenomen. (Vervolg op pag. 3). Onze oude koopmansgeest leeft weer op Groote handelmij voor Zuid-Amerika opgericht. Door een aantal groote Ned. banken, scheep vaartmaatschappijen en handelshuizen is te Amsterdam opgericht de Ned. Mij voor Zuid- Amerika, zulks met het doel in Zuid-Amerika nieuwe afzetgebieden te zoeken. Het maatsch. kapitaal bedraagt ruim f5 millioen. Voor de directie wist men zich voorloopig te verzeke ren van twee lichamen, die in den internat, handel hun sporen hebben verdiend, t.w. de Internat. Crediet- en Handelsver. „Rotterdam" en de Ned.-Ind. Mij tot voortzetting der zaken van der Linde en Teves en R.S. Stokvis en Zn Ltd. Von Frijtag Drabbe terug in ons land Luit.-KoL De Bruyn verwelkomt den generaal Na een inspectie-neis van ongeveer twee maanden is gisteravond met het K.L.M.- vliegtuig uit Imiië teruggekeerd de odt. van het corps Mariniers, gen.-maj. H. F. J. M. A. van Frijitag Drabbe. Op Schiphol stond een eerewacht bestaan de uit Mariniers, onder commando van kap. Gen.-Maj. Von Freytag Drabbe, kort na z'n landing op Schiphol, begroet door zijn vrouw Van Heuven opgesteld, terwijl de marine- kapel voor enkele vroolijke wijsjes zorgde. De wnd. odt. der Mariniers, luit.-kol. J. A. J. de Bruyn., heette den generaal welkom bij zijn terugkeer in Nederland. Na een inspectie vertrok gen.-maj. Von Frij'tag Drabbe met zijn echtgenoote naar Rorberdiam. Warmer, aldus De Bilt Warmer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Ge deeltelijk bewolkt en overwegend droog weer met zwakken tot matigen wind tus- tchen Z.W. en Z„ warmer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1