ïlinuur -Cc iitsrijf (ïuuranl Voor het eerst sprak IDist TJ Molotof weer te Parijs Geen rijvergunning? Maar dai hindert niets Met de K. L. M. over de Sahara naar Z.-Afrika DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1946 ïe Serie: «e Jaargang vanaf 7 Mei 1915, No. Ï87 Bureaux Redactie en Administrative HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Br E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanluostirb is gbebUueti m fnyn bert »n teijijenspoct" Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 1 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verb. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 6 „Satellieten moeten gewaar worden wat ze deden" (Van een specialen N.L.C.-verslaggever). De groote vergulde conferentiezaal in het Palals du Luxembourg herinnert aan de glo riedagen van het Tweede Keizerrijk. Kristal len kronen flonkeren in het 20ste-eeuwsche electrische licht en aan de wanden rijen zich op fraaie gobelins, de voornaamste metamor- phosen van Ovidius. Aan den wereldvrede is men nog niet toe. want achter in de zaal staat een oude globe, geheel verlaten Te midden van deze pracht trachtten gis termorgen de vredestichters het onder elkaar eens te worden. Dat lijkt hier moeilijk, want de kleinen vinden de grooten te groot en die achten op hun beurt de kleinen te klein. Vooralsnog is het twistpunt de wijze van stemmen bij de voorstellen der conferentie, of men zal aanvaarden: de meeste stemmen gelden, of twee-derde van het stemmenaan- tal beslist. Na een pleidooi voor het laatste en een krachtig woord ten gunste van het eerste, resp. uitgesproken door Joegoslavië en Ne derland, heeft dr Evatt (Australië) deze re kenkundige puzzle willen oplossen. Hij wilde met tweederde meerderheid doen beslissen, dat de meeste stemmen zouden gelden. Ver volgens sloot hij zich volkomen aan bij baron Van Boetzelaer. Hij deed de commissiever gadering hooren, dat Nederland niet alleen in Europa, maar ook in Azië krachtig den Vijand afbreuk had gedaan. Na minder pret tige ervaringen met Australië mogen wij ons over deze woorden verblijden. Molotof contra Franco. Voor het eerst sprak Molotof, die het tweederde-systeem verdedigde, omdat dit nu eenmaal traditie was geworden bij alle groote con ferenties van den laatsten tijd, maar hij vergat, dat daarbij de kleine staten niet ver tegenwoordigd waren. 's Mid dags zijn weer redevoeringen in grooten stijl ge houden ter ple naire conferentie en het was we derom Molotof, die hier het oor van de vergade ring had. Hij wilde rekening houden met het feit, dat de satel lieten van de As, wier vredesverdragen thans ter tafel liggen, op het einde nog iets hebben meegeholpen tot de bespoediging van het einde van den oorlog, maar dat sluit volgens hem hun ver- Haagsche P.T.T.-auto geslipt onder Breda Twee personen gedood en drie zwaar gewond Doordat bij Breda een groote reparatie auto van de P.T.T., uit Den Haag, in een moddersloot reed en slipte, kwamen acht- lifters er onder terecht, tengevolge waar van twee hunner, de 34-jarige Dordtenaar Melcher en zijn 9-jarig zoontje werden ge dood. Drie zwaar- en drie lichtgewonden werden in het ziekenhuis te Breda opgeno men. De chauffeur bleef ongedeerd. Dr MARIA MONTESSORI IN NEDERLAND. Mevr. dr Maria Montessori, de 76-jarige 6tichtster van het naar haar genoemde onderwijssysteem, is per K.L.M.-vliegtuig Uit Britsch-Indië op Schiphol aangekomen. MR M. SLAMET VANAVOND VOOR DE RADIO Om 10 minuten voor 9 vanavond spreekt mr Mas Slamet voor de N.C.R.V.-microfoom over „Vragen die niet gesteld zijn". DAT de „Overijsel", het nieuwste vracht schip van den Rott. Lloyd, metend 7921 brt. en in Engeland gebouwd, op z'n eerste reis te New York is aangekomen. DAT de Ned. Fordfabriek te A'dam geen dividend en de R'damsche Droogdokmij over 1944/45 3 pet. zal uitkeeren. DAT op initiatief van V.V.V. te R'dam iederen dag om half 11 en half 2 een bus van het Beursgebouw op den Coolsingel ver trekt, die de vreemdelingen gedurende 2 uur langs het wederopbouwwerk voert. DAT de Tsjechische radio speciale uitzen dingen aan de opening der K. L. M.-lijn A'damGlasgow heeft gewijd. DAT begin Sept. te Amersfoort het oplei dingscentrum „Middeloo" zijn jaarcursus voor jeugdleidster begint o.l.v. prof. Men- nicke. DAT de 22-j. wachtsman H. Ridderbos te Delfzijl met een electr. kabel in de hand dood is aangetroffen in de loodsboot „We- ga", die voor reparatie moet dokken. DAT de R'damsche Diergaarde den eersten na-oorlogschen aap heeft ontvangen uit N.- Indië, dank zij de bemanning der „Jan van Galen". DAT de vooruitzichten voor het verkoo- pen van koffie uit Venezuela naar Neder land in officieele kringen te Caracas zeer gunstig worden beoordeeld, DAT te Amersfoort 54 Eng. kinderen van de „Westham Central Mission" zijn aange komen om wat van de luchtaanvallen op Londen te herstellen en hun geest op Chr. grondslag te verrijken. DAT de zuigelingensterfte te A'dam, die voor den oorlog slechts 2,9 per duizend be droeg en daarmee de laagste ter wereld was, in 1945 opliep tot 9,7 doch nu weer is ver minderd tot 3,25k antwoordelijkiheid voor den oorlog niet uit. Dat zullen zij moeten bemerken. Er blijft op dit moment nog een strijd tegen fascisme en nazidom, zoo vervolgde hij en in dit ver band vroeg hij of de tijd niet ver meer zou zijn, dat de democratische landen Spanje van het fascistische regiem zullen moeten bevrijden. Hoogstens een bekeuring zonderboete Het is. bekend, dat er nog heed wait bij het wegverkeer geregeld moet worden. Minder bekend is echter, dat men thans zonder rij vergunning lustig kan rondtoeren zonder de kans te loopen 'n fiksche straif te moeten in- casseeren. Wij lezen n.l. in het ANWB-orgaan „De Kampioen" van Juli '46 het volgende: „De verplichting om bij het gebruik van een motorvoertuig in het bezit te zijn van een rijvergunning berust opJifet -Uitvoerings besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement vari Waterstaat van 18 Juni Symbool van nieuwen geest? Voortaan wordt in Ned.-Indië dagelijks om zes uur 's ochtends en 6 uur 's avonds voor alle militaire kampementen en ge bouwen, welke door een Nederlandsche wacht bewaakt worden, een vlaggenpa- rade gehouden. Dit wil zeggen, dat op die plaatsen permanent onze driekleur zal wapperen en onder het hijschen of strij ken van die driekleur hét Wilhelmus zal worden geblazen of geslagen, waarna alle militairen, die haar kunnen waarnemen, bij het afzetten der geweren den mili tairen groet brengen. Prins Bernhard Zaterdag naar Vlissingen Ter herdenking van de fending der Canadeezen Het staat vrijwel vast, dat Prins Bernhard Zaterdagmorgen, in gezelschap van verschil lende Engelsche en Nederlandsche hooge militaire autoriteiten, aanwezig zal zijn bij de onthulling van de bevrijdingsmonumen ten nabij de landingsplaats te Vlissingen. Gen. Hakewell Smith, de bevrijder van Wal cheren, zal de plechtigheid verrichten. 's Maandags zullen de gasten tegenwoordig zijn bij de opening van het Zeeuwsche oor logsmuseum in Middelburg. DAT dr B. S. Polak'als communist in den A'damschen gemeenteraad gepleit heeft voor het treden van alle artsen in overheids dienst. DAT de chef der magazijnen A. J. van Noord 6 Aug. 40 jaar bij de A'damsche ge meentetram werkzaam zal zijn. DAT de beide door de vlasfabriek „Din- teloord" aangeschafte vlasplukmachines in den Wieringermeerpolder uitstekend vol doen en er nog meer zullen worden aange schaft. DAT op eigen verzoek aan den directeur van 's Rijks belastingen mr A. J. van Soest tegen 1 Sept. eervol ontslag is verleend, met dankbetuiging etc. DAT in 1947 in het Urkerland begonnen wordt met de uitgifte van pachtgrond aan particulieren. DAT een duizend kinderen, w.o. ook Ne derlandsche, die in Engeland vertoeven, moesten evacueeren daar een storm hun tentenkamp tusschen Brighton en Rotting- dean vernielde. DAT clandestien naar Frankrijk geëmi greerde Nederlanders daar zijn aangehou den en in arrest gesteld, weshalve men zich voor werk zoeken in dat land beter eerst kan wenden tot de „Stichting Landverhui zing Nederland", Kortenaerkade 1 te Den Haag. DAT de directeur van het A.N.P. te Den Haag, H. H. J. v. d. Pol, te Batavia is aan gekomen. DAT is aangesteld aJs gesalarieerd be stuurder van den Alig. Nedi. Chr. Ambte- naarsboud de heer C. de Bruyn te 's-Gra- vembage. DAT luchtpost naar Suriname, Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Columbia, Paraguay, St. Kitts (KI. Antillen), Urugay en Vene zuela voortaan nog slechts 55 ct. per 5 gr. kost. DAT P. Verdoes heden 25 j. verbonden is aan de redactie der N.R.C. Elf millioen valsche textielpunten in omloop Diverse handelaren in Tilburg gearresteerd In Amsterdam zijn niet minder dan 10 mdMoen en in Tilburg 1 milliboen valsche textielpunten in omloop gebracht. Als ver dacht, handel in deze textielpunten te heb ben -gedreven, zijn te Tilburg diverse per sonen gearresteerd. Het onderzoek is nog in vollen gang. 1940. Dit besluit heeft o.i. zijn rechtsgeldig heid behouden, daar het na de bevrijding uit drukkelijk is gehandhaafd. De strafsanctie daarentegen is vervallen, zoodat geen straf opgelegd kan worden, in dien zonder rijvergunning gereden wordt. Uiteraard is het echter zeer eenvoudig voor den wetgever, om de vroegere strafbepaling te doen herleven. De moeilijkheden, die nu voor den rijder zonder rijvergunning kunnen ontstaan, ook al zullen die, i.v.m. het ontbreken van een strafsanctie, tijdelijk zijn, achten wij van dien aard, dat wij niet kunnen adviseeren een motorvoertuig zonder rijvergunning te gebruiken." M.a.w.: men kan wegens het rijden zonder rijvergunning wèl bekeurd worden, doch daarmee is dan ook alle pijn geleden. Tenzij men natuurlijk achter het stuur de vereisch- te bekwaamheid mist, want dan kunnen on gelukken niet uitblijven. KONINGIN WILHELMINA UIT ENGELAND TERUGGEKEERD H.M. de Koningin is gistermiddag, na door Koning George op het vliegveld Croydon uitgeleide te zijn gedaan, per speciaal K.L.M.- toestel naar ons land teruggekeerd. Een bijzondere vlucht op 28 September Op Zaterdag 28 September zal de K.L.M. mot een dier Douglas D.C. 4 toestellen een bijzondere vlucht naar Johannesburg (Zuid- Afriika) ondernemen. Het traject van deze derde K.L.M.-vlucht in 1938 en in 1940 werd ook een dergelijke vlucht gemaakt loopt over de Sahara en bedraagt 9000 km. Een retourtje voor deze vlucht kost f 3.213, en enkele reis f 1785. Het toestel zal 40 pas sagiers, post en vracht vervoeren. De KLM geeft voor deze vlucht een speciale enve loppe uit, terwijl de P.T.T. een bijzonder DAT naar Oostenrijk weer vrijwel alle soorten poststukken van hoogstens 500 gr. kunnen worden gezonden, behalve pakjes, brieven en doosjes met aangegeven waarde. DAT in den A'damschen gemeenteraad di verse klachten zijn geuit over de sterk ge stegen kosten van politie en brandweer, se dert die eenigen tijd onder het Rijk hebben geressorteerd. DAT het Feyenoord-Stadion, zoodra dit mogelijk is, .met 20.000 plaatsen zal worden uitgebreid. DAT de" Groot-Hertogin van Luxemburg Karei Lotsy benoemde tot officier in de Orde van de Eikenkroon. Dat het personeel van Stork-Hengelo gedurende een uur gestaakt heeft als protest tegen de steeds stijgende levensmiddelen- prijzen. DAT te Hengelo 3 jongemannen zijn gearresteerd wegens diefstal der administra tie van de Natx Luchtvaart School uit een toestel op het vliegveld Twenthe en het ge- stolene grootendeels is achterhaald. DAT de voorz. der Ver. v. d. Effectenhan del C. Overhoff, bij zijn vertrek uit de U.S.A. naar Nederland verklaarde spoedig een no teering van Amer. effecten op de A'damsche beurs te verwachten. DAT*na den roof van plm. 25 pet, onzer paarden Nederland thans weer over het voor- oorlogsche aantal van 320.000 paarden be schikt, doch dat de vooroorlogsche kwaliteit eerst over een paar jaar zal zijn bereikt. DAT t.g,v. het wereldschaaktournooi te Groningen voor de afstempeling van in de zaal afgegeven poststukken een speciaal stempel wordt gebruikt. DAT bij het zwemmen in de Wijde Aa 'te Woubrugge is verdronken de weleerw. heer J. Dröge uit Gulpen (L.) DAT in het Braassemermeer nabij Oude Wetering een roeiboot met 3 dames omsloeg, waardoor mej. D. Ruit uit Amsterdam is verdronken. Binnenkort weer wat zeep op den bon! Zuinigheid blijft echter voorloopig geboden Naar de Nieuwe Leidsche Crt ver- neemt,, zal binnen afzienbaren tijd, waar schijnlijk reeds half Augustus, een bon wor den aangewezen voor zachte zeep, terwijl veertien dagen later hetzelfde zal geschieden voor waschpoeder. Op 12 Sept. zal de distributie van huis houd- of toilet-zeep een aanvang nemen; twee weken daarna gevolgd wederom door die van zachte zeep. Men deelde ons echter mede, dat deze toewijzingen onder het grootste voorbehoud geschieden, aangezien de lijnolie- en soda-positie zeer slecht te noemen is. Het eerste product moet uit Argentinië worden ingevoerd, alwaar de prij zen zeer hoog zijn. Vandaar, dat de fabrica tie van zeepsoórten herhaaldelijk aan stag natie onderhevig is. E.V.C. wil binnen vier maanden fusie met N.V.V. Zóólang geen onderlinge bestrijding In de slotzitting van het buitengewoon congres van de E.V.C. te Amsterdam, waar op 169 afd. vertegenwoordigende 121.984 le den aanwezig waren, is met 76.665 tegen 45.319 stemmen besloten het N.V.V. een motie te doen toekomen, betoogende de wenschediijklhead om 'binnen vier maanden de fusie tusschen E.V.C. en N.V.V. haar beslag te doen krijgen, in. welke periode onderlinge bestrijding achterwege moet blijven en ac ties voor verbetering van loon- en arbeids voorwaarden in gemeenschappelijk overleg dienen te worden gevoerd. Op het Congres waren afwezig 209 afd., vertegenwoordigende 60.000 leden. Camille Huysmans thans kabinetsformateur De prins-regent heeft hedenochtend van Acker en daarna Camille Huysmans ontvan gen, wien hij gevraagd heeft de regeering samen te stellen. Huysmans heeft deze op dracht aanvaard. Voortaan weer nachtpost door de lucht Ook enkele passagiers en goederen maken een kans. Vannacht zijn drie nachtluchtpostlijnen geopend, n.l. een dubbele dienst Amsterdam— Londen, BazelAmsterdam en een lijn Am sterdamKopenhagen met aansluiting op Oslo en Stockholm. Binnenkort zullen ook Parijs en Brussel in 'dit nachtpostverkeer worden opgenomen. Door technische moei lijkheden kan de dienst op Praag niet wor den gevlogen. Door dit nachtpostverkeer is het mogelijk, dat men een brief, welke 's avonds in Lon den, Bazel, Kopenhagen, enz. wordt gepost, den volgenden morgen in zijn bezit heeft. Met deze toestellen wordt ook vracht ver voerd en naar Londen en Kopenhagen zelfs enkele passagiers. poststempel laat ontwerpen. Op 6 Oct. zal de terugtocht worden, aanvaard. In de toekomst hoopt die K.L.M. een ge- regelden dienst op Zuid-Afrika te kunnen openen. Op Scheveningen vliegt de tijd en dus moeten de badgasten weten hoe Iaat het is. Een klok wordt in gereedheid gebracht. GELDIGHEIDSDUUR EIBON VERLENGD. De bonnen B 87 reserve voor een ei blijven geldig t/m 10 Augustus aa. TEGENWOORDIGE TIJDREGELING NOODZAKELIJK. Ofschoon de Regeering de wenschelijkheid van een internat, tijdregeling erkent, acht zij handhaving van de thans geldende tijd noodzakelijk met het oog op de kolenpositie. Iets warmer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk eenogen regen of motregen, meest matige wind tusschen West en Zuid, iets warmer dan vandaag. Zeer indrukwekkend was gisteren de stoet, die te Amsterdam Bouwe Vlas naar zijn laatste rustplaats bracht. De met een x aangeduide figuur Is de tegenwoordige comman dant van het Leger des Heils, Charles H. Dnrman. Dr EVATT

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1