lUeum? CeiJlsdjf (Courant Bidault opent de Vredesconferentie fe Parijs H.M. de Koningin vloog vandaag naar Engeland EEN PROGRAM,. GEEN LEUZEN Gewezen N.S.B.-ers moeien over politiek zwijgen IDist 'll DINSDAG 30 JULI 1946 Ze Serie: Ze Jsargaog vanaf 7 Mei 1945, No. 385 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad i. voor Leiden en Omstreken Bureaux RedJactie eau Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 227 10 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS ,,$tantuasliri) is abebtiueri myn (jert in te^jjenspoft* Zijn rede was mat en zonder expressie (Van een specialen N.L.C.-verslaggever). De Groote Vier zijn niet langer alleen. In het bijzijn van zeventien andere landen heeft gistermiddag om 4 uur Bidault, Frank- rijks voorloopige president, de vredesconfe rentie geopend. Het Palais du Luxembourg kende zich zelf niet terug door de geweldige drukte, die reeds in den voormiddag daar heerschte en men vroeg zich angstig af of de vrede zelf niet onder den voet zou worden geloopen. Natuurlijk hadden de ministers van Buiten- landsche Zaken, die deze conferentie had den voorbereid, wel de meeste belangstel ling. Men miste den ook in omvang grooten Bevin, van wien hier de geruchten gaan, dat hij zou aftreden. Het eerst verscheen Bidault, daarna Molotof, vervolgens Byrnes en daarna Attlee. Hun entrée was zeer cere monieel. Zij ging over de beroemde eere- trap door een haag van leden der republi- keinsche garde, die in hun kurassiersuni- formen, witte rijbroeken, blauwe roodge- voerde tunieken en vergulde helmen met paardenstaarten aan den Napoleontischen tijd herinnerden. Droegen de vier ministers daarom hun wandelcostuums? In de zaal, waar de Senaat placht te ver gaderen, hing een verstikkende warmte, veroorzaakt door de vele schijnwerpers. Na dat een ieder snel zijn plaats gezocht had, werd aan de fotografen en filmoperateurs letterlijk carte blanche gegeven, in den geest van: eenmaal en dan nooit weer. Rede Bidault Daarna was weer de beurt aan den vrede. De rede van Bidault, die 45 minuten duur de, was niet sterk en werd ook zonder bij zondere expressie voorgedragen. Van de na tionale gevoelens, dat Frankrijk weer de eer heeft de naties te ontvangen, kwam hij op het internationale karakter van deze confe rentie, waarbij hij in het bijzonder onder streepte, dat ieder uitgenoodigd land zich vrij kon laten hooren. Het langdurig lijden Maakt toch niet zoo'n kabaal heeren Van een machtige arm hoorden we al eerder Tijdens het E.V.C.-congres te A'dam zeide de heer B. Blokzijl, sprekende over Indië, dat men er goed aan zou doen zich wél te bedenken voor men tegen de vredelievende bruine broeders in Indië geweld zou ge bruiken, want, aldus spr., „indien onze machtige arm het wil, staat gansoh het raderwerk stil E.V.C. EN N.V.V. Op het te A'dam geopende E.V.C.-congres zal worden voorgesteld om den door het N.V.V. gestelden eisch, dat door de E.V.C. voor den duur der fusie-besprekingen geen stakingen gericht tegen de bonden van het N.V.V. zullen worden geproclameerd, in te willigen. UITLEVERING VAN DEN SPION VAN DER WAALS GEVRAAGD. Het Tweede-Kamerlid1 Hoogoarspel (CPN) heeft aan den mdn. van Justitie gevraagd' de noodiige stappen te doen inzake de uit levering van dien naar Engeland gebrachten Ned. spion A. van dier Waals, die ook be schuldigd zou worden van rechtstreeksche moord op verscheiden Ned. burgers. Gisteren brach ten we een foto van den Ameri- kaanschen aan klager te Neu renberg Jack son. Hierbij een portret van Sir Hartley Shawcross, die» evenals zijn Amerik., Rus sische en Fran- sche confrères tegen Göring en de 21 andere oorlogsmisda di- gers te Neuren berg de dood- der wereld, zoo zeide hij ten slotte, de on zekerheid der zwakkeren en de verwachting der eenvoudigen is op ons gericht, ten einde den oorlog uit te bannen. (Vervolg op pag. 2). De Commissie-Generaal voor Ned.-Indië Naar verluidt, aldus de N.R.C., zal de commissie-generaal, dóe naar Indië wordt uitgezonden, bestaan uit prof. ir W. Scher- merhom, oud-burgemeester F. die Boer van Amsterdam en oud-minister irar M. P. L. Steenberghe. Te Londen werd een rijdende tentoonstelling gehouden van motortvoertuigen der laatste 50 jaar. Iedereen lachte er natuurlijk om. maar zal het, zoo de menschheid het nog be leeft, in het jaar 2000 anders zijn? Voor een bezoek aan den Britschen Koning H.M. de Koningin is vandaag per speciaal K.L.M.-toestel van Soesterberg naar Londen vertrokken om, zooals gemeld, een bezoek te brengen aan den Engelschen Koning en zijn gemalin. De Koningin zou na Haar aankomst be groet worden in naam van den Koning, door den graaf van Athlone, den oom van Koning George. Vanavond zal er iri besloten kring ter eere van H.M. de Koningin op het Buckingham Palace een diner worden gegeven. Woensdagmorgen zal de Koningin de Hol- landsche paarden aan den Engelschen Koning aanbieden. Met de Koningin reisden mee: mevrouw Krijgt Amsterdam een tweede orkest? 't Concertgebouworkest bestemd voor buitenlandsche diensten. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, is men in Amsterdam van plan, naast het Concertgebouworkest een tweede orkest op te richten. Het Concert gebouworkest zal dan Nederland zoo veel mogelijk in het buitenland vertegenwoordi gen, terwijl het nieuwe orkest de Amster- damsche muziëkcultuur zal dienen. Als eer ste dirigent van het orkest wordt genoemd Karei Mengelberg en als tweede dirigent Feike Asma. Gen. Spoor gisteren in Nederland gearriveerd Voor besprekingen van militair- technischen aard. Gistermiddag is zooals wij reeds in een deel van onze editie meldden de comman dant van het Kon. Ned.-Ind. Leger, luit.-gen. S. H. Spoor, op het vliegveld Valkenburg ge arriveerd. Twee pelotons van het Ind. instructie-ba taljon te Kijkduin, onder conmmando van kap. van der Tuuk, vormden de eere wacht, terwijl gen. Spoor begroet werd door kol. N. R. H. Calmeyer, overste jhr O. E. W. Six, kol. van Oosten en overste W. K. Boog. Gen. Spoor zal ongeveer tien dagen hier L. de Beaufort, dame du Palais en kapitein- vlieger- R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van H.M. de Koningin. NIEUWE KAMERLEDEN. In de plaats van min. dr G. W. M. Huysmans is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer H. M. van Lieshout, hoofdbestuurder van den R.K. Bond van overheidspersoneel St. Paulus te Eindhoven, die zijn benoeming heeft aangenomen. De heer W. Thomassen te Zaandam heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer, in de plaats van min. S. L. Mansholt, aan vaard. „BOISSEVAIN" ARRIVEERT OP 5 AUG. TE AMSTERDAM Het m.s. „Boissevain", met repatrieerenden uit Ned.-Indië aan boord, zal op 5 Aug. a.s. aan de Surinamekade te A'dam meren. Met het oog op een vlot verloop der ont scheping worden geen verwelkomers tot de terreinen en loodsen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij toegelaten. Slechts zij, die met een auto passagiers komen afhalen, hebben tot het terrein toegang; zij mogen evenwel het vervoermiddel niet verlaten. Op 4, 5 en 6 Aug. zal te Rheden het nat. kano-sterkamp plaats vinden. De N.V. Delftsche Leerlooierij en Drijf- riemenfabriek zal over 1945 een dividend van 5 pCt. uitkeeren. Het Chr. Nat. Vakveioond heeft sinds vele jaren de gewoonte, bij den ingang van een nieuwe parlementaire periode en het optreden van een nieuw kabinet zijn sociale en economische wenschen aan Regeeriing en Volksvertegenwoordiging bekend te maken. Dit is ook thans gebeurd, en in een aan tal programpunten zijn de wenschen gefor muleerd zooals zij in dezen breeden kring leven. Een programma als zoodanig is daar om al van zoo groote beteekenis, omdat het de verplichting oplegt om het woord zegt het reeds op schrijft te stellen hetgeen men, aanvankelijk vaag en wellicht onom- lijnd, noodzakelijk oordeelt. Dat nu het betrachten van de, we zouden haast zeggen: juridische soberheid bij het formuleeren van zijn wenschen moeilijk is, hebben in den loop der tijden zeer vele pro gramma's duidelijk doen zien. De stap van het programma naar de holle phrase of de leege leuze is een stap. welke al te gemak kelijk blijkt te kunnen worden gezet. Wij achten het een groote verdienste, dat het programma, door het Chr. Nat. Vakver bond thans aan Regeering en Volksvertegen woordiging voorgelegd, in deze fout niet ia vervallen. Het is van een ingehouden sober heid, en wij zijn van oordeel, dat dit pro gramma te gereeder en sneller verdient te worden uitgevoerd, naarmate in zijn formu leering de zelfbeperking is betracht. De opstellers erkennen volmondig, dat er stellig nog meer wenschen aan te voeren zouden zijn geweest, die op zichzelf de aan dacht behoeven. Doch die verlangens zullen ten gevolge van de ellende, welke over land en volk is gekomen, thans nïiet verwezen lijkt kunnen worden. Vandaar dat men al les heeft samengetrokken op een kort, doch zeer sterk program van actie. Wat aan deze programpunten bijzondere waarde verleent, is de overtuiging, waaruit de Chr. Vakbeweging leeft en welke aan dit program in zijn geheel en in zijn onder- deelen ten grondslag is gelegd, nl. „dat het dan alleen maar goed kan gaan in Neder land, wanneer het maatschappelijk leven gesteld wordt onder de tucht van Gods wet". De programpunten, welke, hiervan uit gaande, aan de orde worden gesteld, zijn achtereenvolgens: Zondagsrust, onderwijs, organisatie van het bedrijfsleven, wettelijke regeling van den arbeid en arbeidsbescher ming, sociale verzekering, de Overheid als werkgeefster, economische maatregelën, wo ningbouw, alcoholisme, belastingen, volks gezondheid, geestelijke volksgezondheid, en hulp aan oorlogsslachtoffers. (Vervolg op pag. 2). K.L.M.-lijn naar Glasgow geopend Om stroom van Amerikanen naar Europa te verwerken. Gisteren is de speciale K.L.M.-lijn naar Glasgow geopend. De K.L.M. vloog al op deze stad als tusschenstation van haar lijnen naar New-Yojk en West-Indië, maar het aantal passagiers, dat van. Amerika naar het Europeesohe continent wilde vliegen en in Glasgow strandde, was zoo groot, dat men een aparte lijn van deze stad naar Schiphol heeft geopend met een dienst tweemaal per week. Daar de K.L.M. geen voldoende mate riaal had, geschiedt de exploitatie in samen werking met de Schotsche Luchtvaart Mij. straf eischte. te voeren van militair-technischen aard. Anders gaan ze weer terug naar de Kampen Op vragen van het Kamerlid Vorrink, met betrekking tot de vergadering, welke vrij gelaten N.S.B.-ers zouden hebben gehouden, op welke bijeenkomst nat. soc. politiek zou zijn behandeld, heeft de minister van Jus titie geantwoord, dat deze zaak zijn volle aandacht heeft. Politieke delinquenten, die worden vrijgelaten, moeten de voorwaarde nakomen, dat zij zich als goede Nederlan ders zullen gedragen. Dit is, aldus deze be windsman, niet vereenigbaar met fascisti sche of nat. soc. politieke bedrijvigheid. De organen van Rijks- en Gemeentepolitie zijn dan ook reeds geïnstrueerd, dat dergelijke bedrijvigheid, in eenigerlei vorm, hetzij be dekt of openlijk, moet leiden tot hernieuwde gevangenneming. DAT de verkoop van nation, hulpzegels, welke reeds f 50.000 beliep, met 31 Aug. wordt stopgezet. DAT Hans van Meerten aan de gemeente A'dam een door Louis Saalborn geschilderd portret van wijlen Elias van Praag heeft aangeboden ter plaatsing in den Stads schouwburg. DAT de volkstuintjes in de Slotermeer, A'dam, worden vervangen door een complex tuinen bij de Spaarndammerdijk, hetwelk als wandelpark wordt aangelegd. Dat te Hoedekenskerke een goederentrein in botsing is gekomen met een stoomtram, waarvan locomotief en 5 wagens ontspoor den en 3 reizigers licht gewond geraakten. DAT de textielarbeiders te Gemert weer aan het werk zijn gegaan, ofschoon het con flict nog niet geheel is opgelost. DAT zich sedert 1 Mei '45 onder de in' de grensstreken werkende Ned. arbeiders 150 ongevallen van lichten aard hebben voor gedaan, w.p. geen ongelukken met land mijnen. DAT benoemd zijn tot comm. van politie te Almelo J. Heidema, te Ede H. J. Teseling, en te Hilversum C. M. v. Veen. DAT in de St. Crt. van 29 dezer is opgeno men de loonregeling in de mosterd- en azijn- industrie, de prijzenbeschikking oregon- pine, hemlock en. balsam 1946, alsmede die van populierenfineer 1946. DAT een overzicht van de bevoegdheden der Ned. consulaire ambtenaren in hetzelfde orgaan is opgenomen. DAT adm. Kent Hewitt met de andere ^of ficieren van het in ons land vertoevende Amerik. vlooteskader Maandag een bezoek aan Schiphol heeft gebracht. DAT de 31-jarige dijkwerker P. Willeboord- se te Westkapelle door een ontploffende mijn is gedood. DAT de commandant van het Korps Mari niers, gen.-maj. H F J M A von Frytag Drab- be, Vrijdag op Schiphol uit Ned.-Indië arri veert, waar hij de marinierSbrigade bij Soe- rabaja heeft geïnspecteerd. DAT de wet op het consumentencrediet in het Staatsblad van 29 dezer is opgenomen. DAT de Partij van den Arbeid in Septem ber een buitengewoon congres over Indië zal houden. DAT in Ilpendam de K.V.P. en Prot. groep elk 253 stemmen behaalden bij de raads verkiezing en zij derhalve om den over schotzetel moeten loten. DAT de directeur van het Ohr. Opvoe dingsgesticht voor jongens te Hoender!oo A. lemhoff, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd wordt opge volgd door den adj. dir. C. G. v. Binsbergen. DAT mr P. M. C. J. Hamer, kolonel der staatspolitie te Den Haag en A C v Keulen, comm. der staatsrecherche te Groningen, zijn weggezuiverd. DAT J. Brautigam te R'dam is aangewe zen als rijkshavencommissaris „Zuid". DAT de 16-j. S. W. de Haan uit Haam stede gistermiddag bij West er schouwen tijdens het zwemmen in zee is verdronken. DAT B. en W. van Nijmegen aan den ge meenteraad een crediet van f 850.000 hebben gevraagd voor herstel van de Waalkade en vluchthaven bij Lindenberg. DAT binnenkort de Ozanamstichting voor lich. en geestelijke verzorging van niet- zwakzinnige psychopathische jongens, te Nijmegen zal worden opgericht. DAT op 78-j. leeftijd te Nijmegen is over leden pater B. D. van Breda. DAT aan mr dr M. M. L. Savelbeng tijde lijk te titel van gezantschapssecretaris is verleend. DAT het partijbestuur van de P. v. d. A. met verontwaardiging heeft kennis genomen van de wijze, waarop reorganisatiemaafcrege- len van het dep. van O.. K. en W. werden doorgevoerd. DAT het B. G. te Rotterdam den recher cheur L. Winkelman van „groep 10" wegens arrestatie van Joden en onderduikers heeft veroordeeld tot 15 jaar (eisch doodstraf). DAT zeven Catalina-vMegbooten te Toronto (Can.) worden klaargemaakt voor de Ned. Marine op Java, waar zij voor goederen vervoer naar de Molukken worden ingelegd. Gistermiddag keerde de dirigent van het Concertgebouw-orkest, dat zoo succesvol in Zwitserland optrad, voldaan op Schip hol terug. Hier maakt het echtpaar Van Beinum weer kennis met onzen onvol prezen polderwind ROYAAL GEBAAR VAN AM. TREKKERS. De jonge Amerikanen, die, zooals reeds eerder gemeld, vrijwillig helpen aan den wederopbouw van de Ned. jeugdherbergen, zullen, wanneer zij hun taak hebben vol bracht, aan elk der drie nationale jeugd herbergen 500 dollar schenken en bovendien hun fietsen met reservebanden achterlaten. Harde wind, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Krach tige, aan de kust tijdelijk stormachtige W. wind, zwaar bewolkt met regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Wind- en stormwaarschuwingsdienst van hedenmorgen 9.00 uur: Voor alle districten: wordt verwacht harde Westelijke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1