llirtuuc Cdilsrljf CTottrauf m M Jackson: Stuk voor stuk zijn ze schuldig Nog eenmaal wordt naar Nijmegen opgerukt NATIONALISATIE NED. BANK IDis» <U Kjfë-. - §1 WÊKm m te® Hafl SS IS S 11" Ér# I M VMJDAG MJVU 1M6 9» getto, te Jaafgai* vanaf 7 Md 1345, No. 39 Abonnementsprijzen: f 0.28 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (by vooruitbetaling) verh. m. adm.kosten) By contract belang rijke korting Postrekening 58980 Christelijk-Nationaal Dagblad voqt Leiden en Omstreken HOOG-EWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Redactie: 9 B. VAN DER ROS jitantudstirb is aljebleuro rnt|n peri in te^Denspoet" Een scherpe slotrede in Neurenberg Voor het eerst sinds maanden hing er in die rechtszaal te Neurenberg weer spanning en waren de stoelen, die langen tijd leeg bleven, weer bezet. De Amerikaansche aan klager, Jackson, hiield zijn slotrede. Maan den gingen voorbij, waarin het proces in een moeras van detailpunten dreigde te verzin ken, doch in deze slotrede werden alle details gelaten voor wat zij waren en alleen het noodzakelijke, nl. de schuld van de aan-' geklaagden werd vastgesteld. Jackson zeide om., dat het een feit is, dat het getuigenis van alle beschuldigden onomstootelijk heeft bewezen, dat zij schul dig zijn. Zij hebben geholpen hun eigen ver oordeeling te schrijven. De samenzwering tot uitvoering der oorlogsplannen en mis daden, die door alle verdedigers was ont kend, werd door Jackson een centrale mis daad in dit samenstel van misdaden ge noemd. Men kon egen onwetendheid veinzen, want Hitler's plannen waren even geheim als „Mein Kampf", dat in zes mal li oen exemplaren verspreid was. De Amerikaan richtte zijn aanklacht in 't bijzonder tot Goering en Schacht. Goering noemde hij half militarist, half gangster en zijn getuigenis was een mengsel van kron keling en wijsheid. Schacht, die zich de meest onschuldige, eerzame en intelligente van allen vindt, werd door den hoofdaan klager getypeerd als de man, die Hitier be wapende om hem over het geheele continent Chantage te laten plegen. Hij mengde zich niet eerder onder het Nazi-gezelschap, voor Zij gewonnen hadden en hij deserteerde niet, Berlijn had al postzegels voor Britsch-Indië gereed Met welk een optimisme de Duitschers in de oorlogsjaren hun Napoleontische neigingen botvierden, moge blijken uit de onlangs gevonden, door hen in gereed heid gebrachte, speciale vellen postzegels voor Britsch-Indië. In de „News Chroni cle" werden reeds twee afbeeldingen, waarvan een een Britsoh-Indiisohe vrouw aan het spinnewiel voorstelt, afgedrukt. Er wordt weer gewerkt in onze mijnen De laatste week iederen dag een record-prestatie. Voor de eerste maal hebben de Limburg- sche mijnwerkers gedurende een geheele week een recordprestatie geleverd met een gemiddelde 8-urigen dagproductie van ruim 30.000 ton. Als er iets was, waar de tippelaars(sters) voortdurend naar snakken, dan was het een frissche dronk, die het stof weer wegspoelde. t (Exclusieve opname N. L. C.) voordat zij verloren. De schuld van Hitler is de schuld van alle beklaagden. Met door zichtige leugens en beweringen hebben zij getracht van de verantwoordelijkheid af te komen. Doch allen dragen de schuld van de ontel bare doodën en dat zij het mogelijk maak ten, dat de oorspronkelijke Nazi-bende kon regeeren. Een moedwillige aanval op den vrede is bewezen, Jaokson besloot zijn rede, die naar omvang veel kleiner was, dan de speeches van elk der beschuldigden: „Wie anders dan deze mannen zijn schuldig? Indien gij zoudt zeggen, dat deze mannen niet schuldig waren, dan zou het even waar zijn te zeg gen, dat er geen oorlog, geen menschen- slachting en geen misdaad is geweest". Geen embargo meer op Nederl. schepen in Australië Felle protesten van de communisten De bestuursraad van de vakbonden in den staat Nieuw Zuid-Wales heeft de reeds tie« maanden bestaande boycot van Nederlandsche schepen in de wate ren van Nieuw Zuid-Wales opgeheven. De motie om deze boycot oip te heffen heeft van de zijde der communisten hef- tigen tegenstand ontmoet. Distributie van fruit gaat half Augustus in Omtrent de distributie van fruit vernemen we nader, dat in de tweede helft van Aug. appelen, peren, pruimen en eventueel ander fruit op den bon komen en wel tegen vast gestelde prijzen. „Daar komen de Jantjes", klonk het op de „Vierdaagsche" en het klonk met eere! (Exclusieve opname N. L. C.) Aantal uitvallers nog steeds heel laag (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen, vroeger dan gewoonlijk, zijn de deelnemers vol goeden moed gestart voor de laatste étappe. Slechts 25 verschenen niet aan den start, waaronder 5 dames. Het weer is prachtig -en de tippelaars gaan dan ook uitstekend over het parcours. Zij we ten, dat zij om 5 uur in Nijmegen terug moe ten zijn om daar op de Renbaan op de beloo ning te wachten. Overal langs de wegen, zoo als in Klooster, Neder-Asselt en Grave leeft het talrijke publiek enthousiast mee. Hier in Kuyck zijn vanochtend om tien voor negen de eerste reeds doorgekomen. Het is opmerkelijk, dat zoo weinigen zich moeten laten helpen. Ieder wil zooveel mogelijk op eigen kracht verder gaan. Zoo zijn er de drie Denen, die de Hollanders „very nice people" vinden. De drie Beppie's uit het Acad.ziekenhuis te Leiden, die nóg geen blaren hebben gehad. Dan de drie aartsvaders, die zich uitstekend houden. Overal worden liederen aangeheven. Een groep militairen zingt van „na de Olympiade" en de vereen. „De blauwe vosjes" vindt, dat „het Prins Bernhard weer naar Engeland vertrokken De Prinses laat zich voorlichten over kinder opvoeding. Prins Bernhard is hedenmorgen voor een eendaagsch bezoek aan Engeland vertrokken waar hij het militair opleidingskamp te Cat- terick zal inspecteeren. Prinses Juliana heeft te Soestdijk mevrouw F. J. Schaper-Beukama uit Leiden, mejuffrouw S. van der Hoop uit Amsterdam, hoofdbe stuursleden van de vereeniging Kinderverzor ging en Opvoeding ontvangen teneinde zich op de hoogte te stellen van nieuwere denkbeelden De geruchten over het aftreden van generaal Zjoekof als opperbevelhebber van het Roode leger blijven hardnekkig voort duren. zoo lekker gaat". Doch dit gezang wordt over stemd door de geluidsinstallatie, die de „Alte Kameraden" buldert. En voort gaan de tippe laars in deze drie-provinciën-tocht, over Nieuw Vennep naar Nijmegen, waar de bloemen en de lintjes reeds klaar liggen. (Vervolg op pag. 2). Handgranaat geworpen voor woning van ex-N.S.B.-er Veel glasschade, doch geen persoonlijke ongelukken In den afgeloopen nacht om 1 uur onge veer, werd voor perceel Falckstraat 86 te Den Haag, door een tot nu toe onbekenden dader een handgranaat geworpen, waardoor een aantal ruiten van genoemd perceel en van de omliggende huizen werd vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bewoner was destijds lid van een nat.-soc. organisatie. DE NEDERL. DELEGATIE NAAR PARIJS. Behalve de reeds in ons blaid genoemde personen zullen ook de heeren van Stalk, dir.-gen. voor zeehaven en Rijn vaar tzaiken, dir J. P. A. Idenburg, chef kabinet van den It.-G.G., mr E. D. M. Koning., dir. van het Directoraat handels- en industrieel beleid en overste Mathon van het dep. van Oorlog, deed uitmaken van de Nederlandsche dele gatie op de Vredesconferentie te Parijs. In de Troonrede is een wetsvoorstel aan gekondigd ter regeling van den overgang der circulatiebank uit particuliere ïn pu blieke handen. Reeds in de regeeringsver- klaring was van dit voornemen kennis ge geven. De socialisatie van de Nederlandsche Bank zou misschien in vroeger jaren tot eenige deining op het politiek erf hebben aanlei ding gegeven; thans beziet men in het licht der jongste ontwikkeling op financieel- economisch gebied deze zaak met eenigszins andere oogen. Men kan de materie van verschillende zijden benaderen. Uit welken geest komt de gedachte aan socialisatie der circulatiebank op? Zijn hier staatssocialistische tendenzen te constateexen of heeft het Kabinet tot nationalisatie besloten uit hoofde van prac- tische overwegingen? Het blijkt duidelijk, dat men het met so cialisatie in het algemeen voorzichtig aan wil doen. Ten aanzien van de mijnen werd in de Troonrede opgemerkt, dat socialisatie zal worden bevorderd, zoodra een commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het al gemeen belang zoodanig ingrijpen vergt. Ook t.a.v. openbare nutsbedrijven, alsmede van bedrijven van monopolistisch karakter, zal eerst na onderzoek, als het algemeen belang zulks vordert, tot socialisatie wor den besloten. Het komt er nu maar op aan welke maat staven men aanlegt bij de beoordeeling van deze materie. Zou straks blijken, dat de bevordering van het staatssocialisme er de achtergrond van is, dan zouden wij de noodige reserve in acht willen nemen. Zijn echter inderdaad groote belangen der ge meenschap in het gfeding, dan behoeven wij ons bij voorbaat tegen de gedachte aan so cialisatie van gas- of electriciteitsbedrijven e.d. niet te verzetten. Spoorwegen, Posterijen e.d. zijn reeds lang in handen der gemeenschap, en we zijn daaraan reeds zoo gewoon geraakt, dat we er niet aan denken ons daartegen te verzetten. Er zijn diverse „argumenten aan te voeren, welke wijzen op de beteekenis van het in publieke handen zijn der ge noemde bedrijven. De Regeering heeft er nu op gewezen, dat de Nederlandsche Bank een centrale plaats in het credietwezen inneemt en daar om in staatshanden moet zijn. (Vervolg op pag. 2). Eeuwige Vechters-Club en stembus De scheepvaart ver. „Zuid" te R'dam, trof heden voor de arbeiders een regeling om van 711 uur en van 26.30 uur te werken, zulks met het oog op het stemmen. De E.V.C. verklaarde thans het onmogelijk te achten, dat de arbeiders dan aan de stem ming deelnemen, zoodat zij adviseerde van 1111.30 schafttijd te houden en het werk om 3 uur te beëindigenDe arbeidsduur zou hierdoor dus gelijk blijven. Wat er nu ge beuren zal moet, als we dit schrijven, nog worden afgewacht. Boogaard vanochtend ter dood veroordeeld Tegen drie andere N.S.B.-ers doodstraf geëischt Het Bijz. Gerechtshof te A'dam heeft van ochtend den SS-man J. Boogaard, die den overval van illegalen op de gevangenis aan de Weteringschans te A'dam aan den S.D. verried, ter dood veroordeeld zonder recht op cassatie. Voorts eischte de p.f. van dit hof de dood straf tegen de N.S.B.-ers P. Schot en W. v. d. Poll uit A'dam, alsmede tegen B. Beyer uit IJsselstein, daar zij daadwerkelijk tegen de geallieerden gevochten hadden. DAT 5 fabrikanten in Den Bosch tijdens de suïkerlooze periode x-eeds meer dan f200.000 onrechtmatige winst maakten we gens te veel berekenen voor zoetstof. DAT te Venlo het graf is gevonden van den deurwaarder Asten uit Maastricht, die in 1943 door de Duitschers werd weggevoerd. DAT arohitect A. J. Kropholler gisteren 65 jaar is geworden. DAT het Huis van Bewaring te Den Bosch de laatste dagen extra bewaakt wordt in verband met een verwachte bevrijdingspo ging van Arnold Meyer. DAT als eerste slachtoffer der typhus-epi- demie te Gorinchem het 8-j. meisje V. is overleden en verschillende patiënten er ern stig aan toe zijn. DAT een der oudste kolfvereenigingen, t.w. „Op Maat", 27 Aug. haar 60-jarig be staan zal herdenken. DAT het - communistische Kamerlid A. J. Koejemans den minister van Oorlog ophel dering heeft gevraagd over de ongelukken bij de legermanoeuvres tijdens de Utr. Lustrumfeesten DAT gisteren te Apeldoorn 11 officieren Van de Kon. Maréchaussóe zijn beëedigd. DAT de Roosendaalsche politie een smok kelauto heeft aangehouden met een geheime bergplaats, waarin zich Belg. stalen platen bevonden, bestemd om de auto te pantseren. DAT dezelfde politiie een pak prima tex- tielstoffen in beslag nam, die vlak bij Roo sendaal uit den trein werden gewprpen. DAT te Baarle-Nassau in een horlogerie werd ingebroken en de ontdekte inbrekers een Duitsche handgranaat achterlieten. DAT een transport sluisdeuren, hetwelk j.l. Dinsdag uit Leiden vertrok, behouden te Vlissingen is gearriveerd. DAT te Zutphen 18 woningen zijn aanbe steed en er 2 Aug. nog een havenloods op zal volgen. DAT E. J. baron Lewe van Aduard benoemd is tot eersten gezantschapssecretaris en werk zaam is gesteld aan het dep. van Buitenl. Zaken. DAT per 1 Aug. eervol ontslag is verleend aan G. Wegerif, luit.-kol. der artillerie. DAT de voor 1946 getroffen regeling betref fende het afdragen van loonbelasting per kwar taal en het doen van loonbelastingaangiften be stendigd is voor 1947. DAT de pianist Theo v. d. Pas. Jo Vincent niet zal begeleiden op haar tournée door Engeland. DAT the British Council, Lange Vijverberg 14, tel. 114570, Den Haag, inlichtingen verschaft over een van 1 t/m 8 Sept. a.s. in Durham te houden stedebouw- en landschapkundigen cursus. DAT op de in September in Schotland te houden internat, jeugdherhergconferentie Ne derland door een delegatie wordt vertegen woordigd. DAT in A'dam drie congressen worden ge houden en wel op 25 Aug. van de R.K. arbei dersjeugd; op 13 en 14 Sept. van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen en van 16 tot 20 Sept van Volksgezondheid. DAT in Aug. 1240 Engelsche schoolkinderen hun vacantie bij A'damsche families zullen doorbrengen. DAT op 3 Sept. as. 50 Belgische bibliotheca rissen de hoofdstad zullen bezoeken. DAT de vergadering der Prov. Staten op Dinsdag a.s. niet in het gebouw der Eerste Kamer, doch in dat der Tweede Kamer wordt gehouden. DAT voor het eerst in haar 30-j. bestaan de veiling te Bergen op Zoom een omzet van f 2 millioen bereikte, ofschoon nog maar 7 mnd. van 1946 verstreken zijn. DAT m.i.v. 5 Aug. het baanvak Utrecht Hilversum geëlectrificeerd zal zijn, waar door dit traject in 19 i.pl.v. 28 minuten zal worden afgelegd door 25 i.pl.v. 16 treinen. DAT de staking der Gemertsche textiel arbeiders voortduurt. DAT het Groene Kruiswerk te Drenthe groot gevaar loopt te staigneeren, door nij pend tekort aan wijkverpleegsters. DAT het Regeeringsstandpunt, om per 1 Aug. de Stichting Mijnwerkersvoorziening op te heffen, door het bestuur der Stichting niet wordt gedeeld. KONINGIN DECOREERT 2 AUGUSTUS IN DEN BOSCH. Op 2 Aug. as. zal H.M. de Koningin te Den Bosch een aantal decoraties uitreiken voor uitstekende diaden, verricht tijdens den oorlog. Er zullen o.a. enkele ridders der Mil. Willemsorde benoemd worden. Na afloop vindt er een défilé plaats. Belangrijke proeven van prof. De Haas Magnetische velden van ongekende sterkte. Prof. De Haas, dir. van het Kamerlingh. Onnes Laboratorium te Leiden is er in ge slaagd magnetische velden van ongekende sterkte op te wekken. ¥m mm wAM*.»**:.. mmm rfSÏKlrX WBÊnzd Soms viel het niet mee, dat lange wach ten, maar als je dan nog niet eens mag stemmen, is het wel erg zuur.... Plaatselijk onweer, aldus De Bilt Tot morgen wordt verwacht: Toenemen de bewolking met reeds hedenavond of vannacht plaatselijke onweersbuien. die met hagel en met rukwinden gepaard kunnen gaan en afkoeling brengen; veranderlijke wind, tijdelijk omgaand naar het Westen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1