Hieuwt Ceiilsdje Courant Malino acht overgangstijdperk noodzakelijk Geen echte Vierdaagsche-sfeer in Nijmegen DE DERDE MAAL Luchtverkenners naar Engeland vertrokken IDist TJ WOENSDAG 24 JULI 1946 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 386 Abonnementsprijzen: t 0.28 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaaj (bij vooruitbetaling) verh. m. adm.kosten) contract belang rijke korting Postrekening 5 8 936 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Adminis tr atie BOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Boofdred acteur Dr E. DIEME3 Redactie: B. VAN DER ROS „•Jtuntuastidj is gljfbtevett myn (jert in ieyijenspoet" Over den termijn denkt men echter verschillend I>e conferentie van Maüiino, welke Vrijdag zal eindigen, nam Dinsdagmorgen de beide volgende resoluties aan: De conferentie is er van overtuigd, dat een korte periode van samenwerking bin nen het Rijksverband noodzakelijk is om de Vereenigde Staten van Indonesië de gelegen heid te geven op het gebied van de consti tutie, de economie, sociale zaken en de cul tuur een organisatie en een apparatuur te scheppen, die noodig zijn om de Veereenigde Staten van Indonesië in staat te stellen in volle vrijheid een beslissing te nemen t.a.v. de voortzetting van de betrekkingen tus- sohen Nederland en Indonesië. Terwijl een gedeelte van de conferentie den duur van de overgangsperiode op 5 jaar stelt en een ander deel het mogelijk acht deze duur tot een maximum van 10 jaar te verlengen, zijn andere afgevaardigden van meening, dat de duur van de overgangs periode door de Rijksconferentie moet wor den vastgesteld. Maandagmiddag heeft dr Van Mook de taak van den algemeenen Regeeringscom- missaris voor Borneo en de Groote Oost nader omschreven. Hij zedde, dat de alge- meene Regeeringscommissairis o.a. tijdelijk zou optreden als voorzitter van de bijeen komsten van hiet Indonesisch Comité van 7 leden, dat op de conferentie is gekozen ten einde de oonstitutioneele hervorming van Borneo en de Groote Oost voor te bereiden. Hij zou echter geen „hoofd" van het comité zijn. De sultan van Ternate heeft verklaard, dat hij ten gevolge van officieele bezigheden niet in staat is het lidmaatschap van het comité van 7 te aanvaarden. Hij. stelde voor Tegen middernacht valt de vijfde atoombom Na overleg met de weerdeskundigen heeft vice-adm. Blandy beslist, dat de tweede atoombomproef, zooals vastgesteld, heden om 22.35 u. Ned. tijd plaats zal hebben, aldus een correspondent van den Ameri- kaanschen omroep. Groente, die doordraait, naar Duitschland Onze „doorgedraaide" groenten worden se dert 24 Mei via Venlo aan de Engelsche auto riteiten in Duitschland geleverd ten behoeve van de burgerbevolking in Rijnland en West- falen. Op deze wijze zullen tot September ongeveer 35.000 ton groenten worden gele verd, o.a. sla, spinazie, bloemkool, spitskool, witte boonen en peen. Dit kwantum is on geveer Vi van onze groente-export naar Duitschland in 1939. Voorts zullen aan de Amerikaansche en Britsche bezettingstroepen in Duitschland re gelmatig groenten en fruit worden geleverd. JO VINCENT IN OCTOBER NAAR ENGELAND. Jo Vincent zal o.a. 29 October, begeleid door den pianist Theo van der Pas, in Lon den optreden. De beroemde Engelsche pianiste Kathleen Long zal in het begin van het winterseizoen naar Nederland, o.a. naar Amsterdam komen. Italië en de vredesconferentie te Parijs Pietro Nini noemt voorwaarden onrechtvaardig Dit is Pietro Nenni, de secr.- generaal der Ital. socialistische par tij en vermoede lijk de toekomsti ge minister van Buitenlandsche Zaken, die ver klaard heeft de vredesvoorwaar den voor Italië onrechtvaardig te achten. om dien heer Soekawati, den vertegenwoor diger van Bali, in zijn plaats te benoemen. Dit voorstel werd zonder debat aanvaard. Samenstelling Nederl. delegatie voor Parijs Ook twee Kamerleden zullen er deel van uitmaken Onze delegatie op de Vredesconferentie te Parijs zal o.m. bestaan uit minister Van Boetzelaer van Oosterhout, jhr mr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, mr Star Bus- mann, bjg. gezant en gevolm. minister te Parijs; prof. Francois, raadadviseur dep. van Buiten!. Zaken, mr van Troostenburg de Bruyn, b.g. gezant en gevolm. minister, hoofd afd. Econ. Zaken dep. Buit. Zaken; kol. Van der Kroon, mil. attaché tae Parijs; mr Liefrinck, hoofd afd. Buitenl. Betalings verkeer dep. van Financiën; alsmede mr M. C. M. Voorbeytel, persattaché van onze ambassade te Parijs. Zij vertrekken deels Zaterdag, deels Zondag a.s. Spoedig kan de benoeming van twee voor aanstaande leden der Tweede Kamer als le den van de Nederlandsche delegatie, die ons land op de Vredesconferentie te Parijs zal vertegenwoordigen, tegemoet worden gezien. George Bernard Shaw, die morgen 90 jaar wordt en van 80 zijner vereerders bijdra gen kreeg aangeboden, welke in een boekwerk „G.R.S. 90" zijn samengevat. Maar de feeststemming zit er toch goed in Onze speciale verslaggever bij de Vier- daagsche meldde ons gisteravond uit Nij megen: De ontvangst van de wandelaars in Nij megen na den marsah van den eersten dag, Hoeveel punten heb ik noodig voor m'n kleeding? Dat kan van pas komen, dus knip het uit. Voor twee- of driedeel'ige costuums voor personen boven 15 jaar worden 60, voor kin deren van 4 tot 15 jaar 35 punten berekend; „fingertips" (3,i damesjasjes), resp. 15 en 10 ptn.; regenjassen (geen cellophaan) 12 resp. 7 ptn.; huishoudgoed, lakengoed, enz. 5 ptn. per m2; badstof 6 ptn. per m2; sloopen 6 ptn. Vrij van distributie zijn verpleegsters manchetten en -boorden, kleutermutsen en -hoedjes, jongens-machinaws (schapenvacht met lederen rug). MINISTER A. H. J. L. FIEVEZ OVERSPANNEN. Behalve de ministers van Kleffens en Ringers, die in het buitenland vertoeven, ontbrak gisteren ook minister Fiévez (Oor log) in de Ridderzaal. Naar gemeld wordt brengt de heer Ringers zijn vacantie door in Zwitserland, terwijl de heer Fiévez j.l. Zaterdag tijdens een vergadering ziek werd. Hij is overspannen en moet rust houden. VIJFDE DC 4 WORDT „EDAM" GEDOOPT. De vijfde DC 4 der K.L.M. voor de Ameri- ka-route zal op Woensdag 7 Aug. op Schip hol door den burgemeester van Edam met den naam „Edam" worden gedoopt. De na men der andere DC 4's luiden: Rotterdam, Twenthe, Schiedam, Paramaribo. „BAAS GANSENDONCK" ALS FILM Stijn Streuvels' bekende boek „Baas Gansendonck" is verfilmd. De première voor Nederland van deze film zal Vrijdag as. in het City-Theater te Den Haag worden ver toond. WASSENAARSCHE SLAG VOOR RIJWIELEN VERBODEN. Het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van het Wassenaarsche Slag in Wassenaar, loopende van 650 m ten N.W. van den Katwijkschen Weg tot de afdaling naar het strand, is tot 1 October a.s. voor het rij wiel verkeer in beide richtingen ge sloten. 1000 Vrouwen uit de Baltisohe Staten zullen voor arbeid in ziekenhuizen in Enge land worden toegelaten. die naar gelang van de leeftijden 55, 50, 40 en 30 km bedroeg, was overweldigend. Zeer velen hadden zich langs de wegen geschaard en de voorbijtrekkende groepen kregen me nig open doekje. Als eerste groep kwam binnen de Rotterdamsche politie, gevolgd door vele anderen, die allen in opgewekte stemming de eindstreep passeerden. De eerste zware dag zat er op. Was het de meening der beide sexen onder de deel- gemakkelijk gegaan? Ik hieb hier en daar nemers eens gepeild. Het vrouwelijk ge slacht en dit dient in deze krachtproef toch zeer zeker voorop te worden genoemd was eensluidend van oordeel, dat het best te doen was. Klachten van dezen kant heb ik niet gehoord. Wat 'liepen ze ook nog fit! En hoe hielden zich de mannelijke tippe laars? Wel, ik sprak een 81-jarige heer uit Nijmegen, die den 40 km-marsch uitstekend had volbracht. Veel plezier heb ik niet ge had in mijn leven, was zijn bescheid. In den oorlog heb ik alles verloren, doch wandelen is nog het eenige waarin ik genoegen schep, verzameloord, de bekendie Nijmeegsche ka zerne, niet meer ter beschikking is, terwijl tenten en stroozakken door de Duitsohers zijn gekaapt. Het gevolg is, dat de wande laars bij particulieren zijn ondergebracht, waardoor de kazerne- en kampsfeer ont breekt. (Vervolg op pag. 2). Deze week gaan wij voor de derde maal naar de stembus als Nederlandsche staats burgers. De neiging is aanwezig om de ver kiezingen voor de gemeenteraden van ge ringer beteekenis te achten dan die voor Tweede Kamer en Prov. Staten. Die neiging is niet zonder bedenking. Hiertegenover is zelfs de stelling te ver dedigen, dat de verkiezingen voor de ge meenteraden in een belangrijk opzicht zwaarder wegen dan die voor de Tweede Kamer. Bij deze laatste toch kiezen we onze volksvertegenwoordiging. Nu is het natuur lijk wel zoo, dat de samenstelling van dé volksvertegenwoordiging sterken invloed uit oefent op de samenstelling van de regeering, maar meer dan invloed is het niet. De volks vertegenwoordiging is niet de regeering. Bij de gemeenteraadsverkiezingen echter kiezerr we dadelijk de gemeentelijke over heid. De wet zegt het onomwonden, dat aan. het hoofd van de gemeente de gemeenteraad staat. Dus is er niet de minste aanleiding, de verkiezingen voor de gemeenteraden van ge ringe beteekenis te achten, is er integen deel alle aanleiding, ons de beteekenis van de komende verkiezingen scherp voor oogen te stellen. Dat er neiging bestaat de raadsverkie zingen van geringer beteekenis te achten, blijkt ook uit het verschijnsel van de snip- perpartijtjes, die bij de raadsverkiezingen veelvuldiger plegen te zijn dan die voor de landsvertegenwoordiging. Men redeneert dan gaarne aldus, dat het bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in de eerste plaats gaat om beginselen, doch bij die voor den raad om belangen. Dit laatste wordt dan zoo openlijk gedemonstreerd, dat men het woord „belangen" veelal in den naam van het plaatselijk partijtje terugvindt. Het behoeft geen betoog, dat#dit onjuist is. Het gaat niet aan, een tegenstelling in het leven te roepen tusschen beginselen en belangen. Ook de gemeenten hebben vooral belang bij een krachtige principieele politiek. Men kan toonen dit te beseffen door op Vrijdag zijn plicht te doen. Daartoe is wel in de eerste plaats noodig, dat men niet nalatig is in het stemmen. Mogelijk zijn er vacantiegangers van plan, „het er voor ditmaal maar bij te laten". Zij moeten bedenken, dat een niet-uitgebrachte stem een verloren stem is, die indirect aan de andere partijen ten goede komt. Zij moeten ook bedenken, dat de linksche extre misten ook bij deze verkiezingen alle hens aan dek zullen brengen. Zij moeten tenslotte bedenken, dat in het bijzonder bij deze ver kiezingen, waarbij uiteraard met geringer ge tallen wordt gewerkt dan bij de andere ver kiezingen en de partij-proporties kleiner zijn, de waarde van één enkele stem naar ver houding grooter is. Daarom voldoe men aan zijn burgerplicht, ook al is het vacantie. Tenslotte zijn de komende verkiezingen ook daarom van groote beteekenis, omdat zij in verscheidene gemeenten een gezamenlijk optrekken te zien geven van die partijen, die, indien zij dan nog niet in elkaar mogen opgaan, toch heel dicht bij elkander hooren. Zij namen vanmorgen met een défilé afscheid De nieuwste groepen in de Nederl. Pad- vindersbeweging, ni. die van de luchtver kenners, hebben een jaar na de oprichting reeds flinke prestaties geleverd en zoo is het mogelijk, dat zij kunnen deelnemen aan een nationaal kamp dat de Aiir Scouts in Engeland inrichten. Het. zal niettemin een internationaal ge zelschap zijn, dat het kamp bevolkt, want er zijn ook luchtverkenners uit Noorwegen, Zwedien, Amerika en andere landen. Vanmorgen hebben de vijftien luchtver kenners der „van Weerden Poelmangroep" uit Den Haag, die naar het kamp gaan, af scheid genomen, en zijn zij op Plein 1813 geïnspecteerd door den wind. Hoofdcommis saris W. Greuit. In verband met een ver gadering van den Degerraad was de Hoofd commissaris, Z. K. H. Prins Bernhard, ver hinderd deze inspectie te verrichten. De heer Grewt heeft in een toespraak tot de opgestelde welpen en verkenners gewezen op het groote verleden, dat ons land heeft op gebied van de zeevaart en luchtvaart en DAT 25 kweekers per jaar ca. 60.000 kg Champions produceeren, waarvan 50 pet in Zuid-Limburg. DAT een rechtbank te Croydon (Eng.) een A'damschen hapdelaar f795 boete heeft op gelegd wegens het smokkelen van 47 hor loges. DAT de Maastriohtsche aannemers G. en J. Knols wegens het bouwen van 30 hangars en loodsen voor de „Weermacht", door het B. G. zijn veroordeeld tot 15 mnd. gev.straf, gelijk aan het voorarrest. (Eisch 3 jaar.) DAT A. J. v. Essen, adj.-districtshoofd der P.T.T., te Maastricht, die op 10 Mei '40 ge holpen heeft bij het repareeren van ver nielde telefoonleidingen, is vrijgesproken. (Eisch 9 mnd.) DAT de Stichting voor den Landbouw diverse landbouwbelangen bij den Raad van Ministers heeft bepleit, o.a. een toeslag voor lichte gronden. DAT de klachten tegen B. G. Minkhorst, adj.-insp. van het verkeer te Zwolle, on gegrond waren en op hem geen zuiverings maatregel wordt toegepast. DAT in de gemeenten, waar de R.-K. feestdag Maria Hemelvaart wordt gevierd, op 15 Aug., geen broodbakkersarbeid wordt verricht. DAT onze bankbiljetten-circulatie de laat ste week weer met f 9 millioen is toege nomen. DAT in het kader der uitwisseling 19 Brit sche studenten te A'dara met de vereischte hartelijkheid en gulheid zijn ontvangen. DAT vanwege het Nat. Instituut te A'dam richtlijnen en suggesties worden uitgegeven tot viering van den a.s. Koninginnedag en deze richtlijnen aan alle burgemeesters wor den toegezonden. DAT de Zweedsche gezant, J. Lagerberg te Den Haag, aan H. M. de Koningin zijn ge loofsbrieven overhandigde. DAT thans een wetsontwerp is ingediend, teneinde de gemeenteraadsverkiezingen in Deventer, Nijmegen enz. op een lateren da tum te kunnen doen houden. DAT de tijd, waarop het publiek de in Rotterdam op bezoek zijnde Amerikaansche oorlogsschepen kan bezichtigen thans is vast gesteld op Zaterdag 27 Juli van 13.30 tot 16.30 u. DAT op 20 Juli te Utrecht is opgericht de Vereeniging van afgestudeerden van de M.T.- scholen in Nederland. DAT van de Veilingaanvoer van aardbeien 40 pet, tegen 70 ct per kg zonder en 50 ct met dop, beschikbaar moet blijven voor de fabricage van vruchtenpulp. DAT als gevolg van de zoo succesvolle uit voeringen van het Concertgebouw-Orkest te Interlaken, dit orkest uit tal van andere Zwitsersche steden uitnoodigingen heeft ontvangen. DAT de copra-uitvoer uit Indië zich begint te herstellen en reeds 11.000 ton voor de Ned. margarine-productie arriveerde, terwijl nog 20.000 ton op verscheping wacht. DAT op 70-j. leeftijd te Breda is overleden jhr mr Th. E. Serraris, oud-burgemeester van Ginneken en Bavel. DAT de internationale school voor wijsbe geerte te Amersfoort Zaterdag as. haar cur sussen gaat hervatten. DAT te Waalwijk 700 H.L aardappelen, bestemd voor de V.B.N.A., moesten worden afgekeurd, doordat ze van 13 tot 17 Juli op het lossen moesten wachten. DAT Vrijdagavond as. om 7.15 uur J. A. Verhorst van het dep. van Openb. Werken een radio-causerie houdt over de financie ring van beschadigde of vernielde woningen en bedrijfsgebouwen. DAT Zaterdag in Boymans te R'dam een tentoonstelling van 18de eeuwsche schilder kunst, getiteld „Cornelis Troost en zijn Tijd", wordt geopend. DAT Zaterdag t.g.v de districtscongressen der Ned. Organisten Ver. te Utrecht een tweetal orgelconcerten wordt gegeven. DAT de distributie-ambtenaar G. A.. te Ede, werd gearresteerd wegens verduistering van 1580 koffierantsoenen. DAT Nederland is toegetreden tot de tus schen Gr. Brittanje en Frankrijk gesloten overeenkomst inzake het herstel van het in ternationaal bestuur van Tanger. de jeugd opgewekt er toe bij te dragen het verleden in de toekomst te bevestigen. De districtscommissaris, de heer A. W. v. Leeuwen, heeft dank gebracht voor de be langstelling welke de wnd. Hoofdcommissaris bij diit gebeuren betoonde. Tot de aanwezigen behoorden verschillen- Eén der padvinders van de „Van Weer den Poelmangroep" toont met trotsch zijn machine. de leden uit het Hoofdkwartier der Nederü. Padvinders, benevens de Hoofdkwartier com missaris voor luchtverkenners, kapt.-vlieger A. van Rossuim. Aan het défilé hamen ook luchtverken- nersgroepen uit andisre plaatsen in ons land deel, o.m. de Leidsche luchtvaartgroep „Swagerman". Protesten tegen begunstiging van Duitsche havens Bij het Amerik. Dep. van Buitenl. Zaken. De Nederlandsche en Belgische regeerin- gen hebben, met krachtigen steun der Fran- sche regeering, bij het Amerik. dep. van Buitenl. Zaken geprotesteerd tegen het be gunstigen van Duitsche havens bij de ver schepingen van leveringen voor het Ameri kaansche bezettingsleger in Duitschland. Plaatselijk onweer, aldus De Bilt Tot morgenavond verwacht: Toenemende bewolking met plaatselijke onweersbuien, die afkoeling brengen, meest matige wind tusschen Z.-O. en Z.-W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1