jlieuitir Cfiitsilje (gmurcaf Dr van Mook scheurt Indië nog verder kapot rs Nieuwe Moerdijk-boog weer op zijn pijlers Een onbegrijpelijke vrijlating van S.S. man IDist *11 -• Hl I Pr - "H, MÉ"*'" |- MAANDAG 22 JULI 1948 Se Seek, Se Jaargang nnt 7 Met 1918, No. 3Jt Abonnementsprijzen: 0.28 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) verh. m. adm.kosten) Advertentiën t 0.15 per m.m. BJJ contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 9 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS 0^-»..»»., pijn pert in tejrfjenspoet" 'n „Ver. Staten van Indonesië" op komst Terwijl de groote massa der bevolking van Nederlandsoh-Indië al maanden snakt naar het herstel'van ons gezag, gaat dr van Mook als een blind paard verder op den noodlot- tigen weg, die èn Indië, èn Nederland on herroepelijk naar den verochrikkelijken af grond zal voeren Indië verloren, rampspoed geboren" is een oude wijsheid, die, met uitzondering van de communisten, nog nimmer werd tegenge sproken. Maar dr van Mook bestaat het, om zulke vérgaande verklaringen af te leggen, dat eeh terugkeer naar meer normale ver houdingen zoo langzamerhand geheel uitge sloten moet worden geacht. Wellicht minder elegant, doch in ieder geval volkomen juist, drukken we ons uit, wanneer we zeggen, dat dezen door dr van Mook ons Indië thans finaal kapot wordt gescheurd. Men leze, wat A.NP.-Aneta als laatste nieuws over de con ferentie te Malino seint: Tijdens de bijeenkomst van gisteren heeft Engel der gevangenen Aan de Hamburgsche vrouw Kathy Zas_ senhaus is, volgens den Britschen nieuws dienst in Duitschland, de herdenkings medaille van het Noorsche Roode Kruis toegekend. Zij wordt de „engel van 800 Noorsche en Deensche gevangenen genoemd." Kathy Zassenhaus werkte o.a. als tolk in de gevangenis, waar deze menschen door de Duitschers waren opgesloten. dr Van Mook op de Malino-conferentie een samenvatting gegeven van het standpunt, dat door het meerendeël der Inh. afgevaar digden wordt gehuldigd. Hij stelde voor om Ned.-Indië voortaan de „Vereenigde Staten van Indonesië" te noe men, terwijl de samenstellende deelen zou den worden aangeduid als „staten", die weer zouden bestaan uit „autonome gebieden". Dr Van Mook legde er den nadruk op, dat de meerderheid zich eens had verklaard met de verdeeling van het geheel in vier staten, t.w. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn vertegenwoordigd. De Kleine Soenda-eilanden, die nog afzon derlijk overleg met dr Van Mook hebben gepleegd, hebben er tenslotte in toegestemd hun voorstel, dat ieder hunner een afzon derlijke staat zou worden, te laten vallen Zaterdagmiddag werd de nieuwe Noord- Boulevard te Noordwijk aan Zee feeste lijk geopend, waarbij de ecl.^genoote van mr A. L. Kesper, Comm. der Koningin in Zuid-Holland, het lint doorknipte, dat toegang gaf tot den Boulevard. Protest der voormalige illegaliteit Tegen vrylating van 45.000 politieke delinquenten. In verband met de aangekondigde vrij lating van ca. 45.000 polïitieke delinquenten, heeft de Fed. van Org. Oud-illegale Werkers een telegram gezonden aan den Raad van Ministers, waarin er om. op wordt ge wezen, dat de huidige dossiers geen vol ledig beeld geven van de mate van schuld der delinquenten. De vrijlating der 45.000 zou er voorts toe leiden, dat ook nïet-lichte gevallen zouden moeten worden vrijgelaten, hetgeen de Federatie in strijd acht met het Koninklijk woord, dat in ons land voor der gelijke personen geen plaats meer zou zijn. De vrijlating zou voorts een toeneming van de criminaliteit en politieke reorganisatie, zooals reeds in enkele steden geschiedde, in de hand werken. De Fed, zegt ten slotte te vreezen, dat bij oud-illegalen en de ver ontruste burgerij, de neiging zal ontstaan om eigen rechter te gaan spelen. DE H.A.L. BESTELT 2 NIEUWE SCHEPEN IN IERLAND. De Holland - Amerika-Lij n gaf aan de werf Hariand en Wolff Ltd. te Belfast opdracht voor den bouw van twee turbine-vracht schepen van ca. 10.500 ton (type „Sommels- dijk" en ..Sloterdijk). Ze zulilen heeten „Soestdijk" en Schiedijk" en hebben de vol gende afmetingen: lengte 465 voet. breedte 65.6 voet en holte 41.6 voet. en „autonome gebieden" van den „Staat der Groote Oost" te worden. Met dit land zijn zij thans economisch en ook anderszins ver bonden. Op de conferentie werd verder besloten een laatste gemeenschappelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen, om voor die gebieden een consti tutie te maken. Zij zou zich tevens bezig houden met verdere verbeteringen in het kiesstelsel van de afgevaardigden, die hoofd zakelijk gericht zijn op eenvormigheid van verkiezing in alle gebiedsdeelen. Deze ver beteringen dienen zoo spoedig mogelijk te worden voorbereid. (Vervolg op pag. 2). Dollarcrediet voor Ned.-Indië De V. S. hebben aan Ned.-Indië een cre- diet toegekend van 100.000.000 dollar voor den aankoop van Amerikaansohe surplus - goederen van leger en vloot. De leening is aflosbaar in zeven jaar van 1 Juli 1949 af. De rentevoet beloopt 2,375 procent. Ned.-Indië heeft reeds 75 milldoen dollar van de leening verbruikt door den aankoop van surplusgoederen van leger en vloot voor burgerlijk gebruik. Wapens en munitie zijn hierbij niet inbegrepen. EEN MUZIEKONDERWIJZER OP DE SCHOLEN? De Mij. tot bevordering der Toonkunst zal ten departemente v(an O., K. en W. onder handelingen openen teneinde de aanstelling van een algemeen muziekonderwijzer op de scholen mogelijk te maiken. De gaande en de komende man: rechts baron de Vos van Steenwijk, die zijn taak als voorz. der Eerste Kamer over zag gaan op prof. Kranenburg (1.), met elkaar in gesprek. Een lastige karwei die klopte als een bus (Van onzen specialen verslaggever) Amper goot Zaterdag de zon haar eerste stralen over het Hollandsch Diep, of een ijl signaal uit een bootmansfluit gaf het sein: „Vier de lieren". En terstond begon een ver nuftig staaltje van stuurmanskunst, hetgeen hierin bestond, dat twee overspanningen in de beide Moerdijbbruggen werden geplaatst. De Moerdijkbruggen, de trots van onze wegenbouwers, Waterstaat en Spoorwegen, zijn in den winter 19441945 door de zich in Noord-Nederland verschansende Duitschers gedeeltelijk opgeblazen. Van de befaamde spoorbrug (in 1872 gebouwd, toen de langste in Europa) werden zes van de veertien over spanningen totaal vernield. Doch op 24 Augustus zullen de treinen weer naar het opnieuw verbonden Zuiden rijden en reeds razen de auto's over de ver- keersbrug. Deze laatste ketting had echter twee scha kels uit de spoorbrug geleend en een daar van werd Zaterdag verhuisd, terwijl de ont stane opening gevuld werd met een gereed liggende overspanning, wélke vervaardigd is uit bijeengezocht materiaal der verwoeste deelen. Voor de 25ste maal stuurden de b rug gen - leggers van Penn en Bauduin een groort ge vaarte over wild water. Twaalf lieren lieten ze vieren en één blies er op de bootmansfluit. Ieder lid van deze Penn-club kende zijn taak, het werd een knap stuk stuurmanskunst, waarbij het wis selend getij moest medehelpen, om de bogen hoog en laag te krijgen. Om halfzes in den ochtend duwde de komende vloed de bakken, waarop het ge leende spoorwegstuk van den verkeersweg rustte, omhoog. Het kon niet in zijn volle breedte worden uitgevaren, maar moest ge tild en daarna 45 graden gekeerd worden weggeduwd. Terwijl dit gedeelte naar de spoorbrug ging, stoomde het nieuwe ver- keersstuk al op. Om tien uur moest het ge- heele werk gereed zijn. Om half negen lagen de overspanningen reeds pasklaar ingevoerd. Toen ghven de sleepbooten haar stoom af en ging de driekleur in top. Zij wapperde in den helderen ochtend over heit Hollandsch Diep. Holland had zichzelf weer overtroffen! PRINS BERNHARD IN SCHOTLAND. Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig op Hendon aangekomen. Een uur later heeft hij zijn vlucht naar Renfrew voortgezet. Hedenmorgen heeft Prins Bern hard de 2de Ned. divisie, die in Schotland gestation - neerd is, geïnspecteerd. AUSTR. SCHEPEN NAAR NED.-INDIë De Austr. hulpkruiser „Manoora" is heden, in het diepste geheim, met Ned. troepen aan boord van Brisbane naar Ned.-Indië uitge varen. Het Austr. schip ,rKanimba" zal morgen, eveneens met bestemming Ned.-Indië uit Sydney vertrekken met 200 man Ned. troepen. Schrieke 20 jaar inplaats van doodstraf Raad van Cassatie deed vanochtend uitspraak. (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken.) De Raad van Cassatie heeft heden prof. mr J. J. Schrieke, oud-secr.-gen. van het Dep. van Justitie en wnd.-hoofd van het Dep. tot 20 jaar gev.straf veroordeeld. De Proc.-fiscaal had de doodstraf geëischt. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag had verd. tot de doodstraf veroordeeld. Als overwe gingen, die tot vermindering der straf heb ben geleid, werden aangegeven de goede ambtelijke gezindheid van verd.; voorts dat hij een vry fatsoenlijke houding in zijn functie heeft aangenomen en meende de belangen van het Ned. Volk te dienen. Ook dat hij geen materieele voordeelen heeft getrokken, noch dat hij uit baatzucht heeft gehandeld. Limburgsche mijnen hadden een record-week Op één dag 30.008 ton kolen naaf boven gebracht. Vorige week bedroeg de productie van de Litmburgjjohe mijnen 166.832 ton steenkool. Dit beteekende een reoord-cijfer sinds de bevrijding. De hoogste dagproductie werd Vrijdag jj. gemaakt, nj. 3.008 tan. Voorts werden er 17 nieuwe arbeidskrachten aan genomen. BINNENKORT WEER BOKKING VERKRIJGBAAR. In den loop van vorige week is het rook verbod van steurharing opgeheven, zoodat Dinnenkort weer bokking ïm den handel zal komen, tegen een prijs van 11 cent për stukj De versche vischaanvoeren te Scheveniin- gen waren in de afgeloopen week niet groot, waardoor nagenoeg voor alle soorten den maximumprijs werd besteed. Ook de uit IJmuiden aangevoerde kabeljauw en schel- visch gingen voor den maximum-prijs van de hand. „Als een tang op een var ken", aldus Gerrelson In antwoord op prof. Schermierliorns repliek zond prof. Geiretsan ons telegra fisch volgende dupliek „Collega Schermerhorn bemant de fantasie. Zijn con brio op tafel geworpen bewijsstuk, citaat uit mijn 3 Nov.^artikel, slaat echter helaas op zijn Deltftsche verklaring als een tang op een varken. IJlings dus een nieuwe verklaring: Collega beweert thans mij te hebben verzocht „de zeer precieze beschul diging", die hij Joost weet hoe, in dit citaat schijnt te lezen, „waar te maken". Nieuwe fantasiezeven woorden, zeven verzinsels. Want collega verzoaht mij 17 Dec. schrifte lijk iets geheel anders, namelijk „Inlichtin gen over de te uwer beschikking staande gegevens, diie^ u met vrij groote zekerheid, deden aannemen", dat de in het citaat weer gegeven Britsche lezing de juiste is. Collega kan, vrees ik, niet lezen. Aan dit door col lega 17 Dec. werkelijk gedane en natuurlijk niet aan het door hem 18 Juli met politiek oogmerk gefantaseerde verzoek heb ik 11 Jan. op correct afdoende wijze voldaan. Cetera in weekblad". WOENSDAG VALT DE VIJFDE ATOOMBOM A.s. Woensdag om 20.35 uur G.M.T., di. om 21.35 uur Ned. tijd, zal de vijfde atoombom, onder water ln het strandmeer van Bikini, tot ontploffing worden gebracht. Van het ééne uiterste tot het andere (Van onzen verslaggever voor rechtszaken) Men schijnt met de vrijlating van politieke delinquenten van het eene uiterste in het andere te vervallen. Vandaag deelde, bij de behandeling van een zaak voor den Raad van Cassatie, de verdediger mr G. W. Ban nier in het openbaar mede. dat de officier fiscaal in Den Haag een S.S.-man, onvoor waardelijk in vrijheid had gesteld, hoewel hij verzekerd had, dat wanneer er weer een S.S. zou worden opgericht, hij zich direct zou aansluiten. Deze mededeeling wekte bij den President prof. mr Verzijl verbazing en hij vroeg den verdediger of dit geen geruch- DAT a s. Vrijdag voor het Bijz. Gerechtshof zal terecht staan de ex-N.S.B.-wethouder van Ond. en Volksontwikkeling dr H. Roos. - DAT in het kader van de Walchersche „boomen-actie" 16 Zeeuwsche ringrijders en een Westkapelsch dameskoor in Ostende zul. len optreden. DAT 200 Engelschen', leden van de eerste Britsche luchtlandingsdivisie '44 en bloed verwanten van gesneuvelden, in September de herdenking van den strijd om Arnhem zullen bijwonen. DAT degenen, die inlichtingen kan geven over diefstal van bescheiden uit een toestel op het vliegveld Twenthe, een belooning ont vangt en een gratis vlucht mag maken. DAT de voormalige boerderij „Molenzicht" bij Bergen op Zoom is ingericht als Katho liek jeugdcentrum en er later een volksuni versiteit wordt gesticht. DAT op Maandag 26 Aug. het 50-j. bestaan van den N.-Br. Chr. Boerenbond te Tilburg wordt gevierd. DAT de Mariale dagen van Tongerloo (België) van 26 tot 28 Aug. niet in de Kempinsche abdij, maar in het Maria-There- sia Instituut te Leuven worden gehouden. DAT de herdenking van het 310-jarig be staan van de Rijks Universiteit te Utrecht Zaterdag besloten is met o.m. een ruiter feest en een openluchtbal. DAT de populaire A'damsohe Tram Har monie op 3 en 4 Aug. haar 40-jarig jubi leum viert. DAT de Mij tot Bevordering der Toon kunst het.lidmaatschap van verdienste heeft toegekend aan jhr. mr. dr. E. A. van Bere- steyn en dr Paul Cronheim, die 25 jr. resp. voorz. en secr. der Mij zijn geweest. DAT t.g.v. het zilveren jubileum der Holl. Kunstzijde Ind. te Breda de bestuurder Chr. Stulemeyer door den Paus benoemd is tot ridder in de orde van den H. Gregorius. DAT de in ons land vertoevende Amer. tandartsen Zaterdag in A'dam officieel ten stadhuize zijn ontvangen. DAT de Ned. wnd. ambassadeur in Bel- giië, dr H. R. van Houten,, tijdiens een recep tie van Ned. ooilogisuin.vailridien te zijnen huize, hen uit naam der Ned. "Regeering elk een ets heeft aangeboden. DAT de 48-j. zeeman K. V., diie in de Stielitjesstraat te R'dam, een kist met 12 flesschen whisky van een slie-epenswagen kaapte, is gearresteerd. DAT de Ned. Bank N.V. m.i.v. 19 Juli de mededeelingen 104, 274 en 285 inzake de geldsaneeringsmaatregelen heeft ingetrokken. ten waren. Neen, zei de verdediger, het feit staat absoluut vast. In verband hiermede vroeg hij zijn cliënt, een Landwachter, die 5 jaar had gekregen, maar vrij te laten. Im mers als men S.S.-lieden onvoorwaardelijk in vrijheid stelt, waarom dan nog anderen veroordeeld, die minder op hun lever heb ben. Inderdaad, met vrijlating van onver beterlijke S.S.-kerels is todh wel het hek van den dam. rsprsasa A •- -Illf Minister Beel bij het uitspreken van zijn rede bij de sluiting der Staten-Generaal. Vrij zwoel, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest zwaar bewolkte lucht met plaatselijk ldohte regen of motregen, voornamelijk in den nacht en vroegen ochtend, eenige stijging van temperatuur, matige Z.-W. wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1