Nabetrachting over het muziekfeest te Londen Schaft ook Eerste Kamer Adres van Antwoord af? Joodsche gemeente ver oor ruim 200 leden SS IJS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 20 JULI 1946 Strijkkwartet van Hindemith domineerde Na zes jaren Nazjiterreur kwamen de ge delegeerden van de verschillende landen voor het eerst te Londen bijeen voor het 20ste muziekfestival van de „Society for Contemporary Music". Vijf concerten, waar van er twee aan orkestwerken en drie aan kamermuziekcomposities waren gewijd, bene vens een opera-voorstelling, een uitvoering van Furcell-muziek en 2 kerkdiensten waar in oude en nieuwe Engelsche kerkmuziek werd uitgevoerd, vormden het officieele pro gramma. Daarnaast hadden de Tsjechische en Poolsche legatie nog concerten van wer ken van hun landigenooten georganiseerd en bood het Engelsche consulaat aan de deel nemers van het muziekfeest een demonstra tie van hedendaagsche Engelsche filmmuziek aan. Het eerste concert in Co vent Garden bood weinig verrassangen. Als beste werk dient de 2e Symphonie (1938) van de Fransche com poniste Elsa Barraine te worden genoemd. De uitvoering van het werk, geleid door Manuel Rosenthal, liet niets te wenschen over. Ook het openingsstuk „Town piper music", van den in '39 naar de V.S. vluchten Duitscher Richard Mohaupt, had goede kwaliteiten en werd uitnemend door het B.B.C.-orkest, onder Gregor Fitelberg, vertolkt. Minder gelukkig kwam Nederland, dat slechts door één compositie werd vertegen woordigd, er af. Robert de Roos speelde zijn pianoconcert, dat hij in den winter 1943'44 schreef. Dat wij van het werk niet dien sterken indruk kregen, die het had kunnen verwekken, moet wel hoofdzakelijk aan de uitvoering worden geweten. Waarschijnlijk door de te korte voorbereiding liet het con tact tusschen dirigent Bertus van Lier orkest veel te wenschen over, wat den solist merkbaar beïnvloedde en zijn werk weinig overtuigend voor het voetlicht deed komen. De opmerkelijk goede kwaliteiten, die het stuk heeft, gingen nu te veel verloren. Elisabeth Lutyens' (Engeland) drie Sym- phonische Pre lu den, gecomponeerd in het twaalftoon-systeem konden ons in het geheel niet bevredigen. Een bombastisch werk van Prokofjef, een der Russische „Staatscomponisten", vormde een rumoerig, doch muzikaal nietszeggend slot van den middag. Het eerste kamermuziek-concert vormde misschien het hoogtepunt van de geheele feestweek. Het Hongaarsche Strijkkwartet verraste ons met een muzikale vertolking van het ir 1943 gecomponeerde Strijkkwartet van Hin demith (DuitschlandU.S.A.). Ik aarzel niet deze compositie als een der grootste meester werken van de laatste 20 jaar te betitelen Het congres van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond Geen beroeps, doch bedrijfsorganisatie Reeds m de zeventiger jaren van de vorige eeuw heeft dr A. Kuyper het pleit gevoerd voor de gedachte van een sociaal-economisch parlement met verordenende bevoegdheid. Dat beoogen wij thans met de bedrijfsorganisatie, die niet het groeps- maar het algemeen belang behartigt, aldus de heer W. Strijbis Pzn, voor zitter van den Chr. Fabrieks en transportarbei dersbond in de gisteren voortgezette alge- meene vergadering. In deze rede zette de heer Strijbis uiteen noe naar de meening van het hoofdbestuur de toe komstige ontwikkeling van deze organisatie moet worden gezien. Daartoe wees hij op het streven om van de beroepsorganisatie over te gaan in de bedrijfsorganisatie, 'n nieuwen vorm waaraan in de jaren der illegaliteit aandacht is gegeven en welks verwezenlijking men be oogt tot stand te brengen, in overleg met de beide andere groote vakbonden. NVV en RKWO. De nieuwere opvattingen omtrent den vorm van de vakorganisatie hebben het hoofdbe stuur er toe geleid in principe te streven naai een splitsing van den bond, die hierop neer komen zal, dat vijf bedrijfsgroepen van fa brieksarbeiders zich afzonderlijk dienen te vereenigen. De andere combinatie zal moeten omvatten zeven bedrijfsgroepen van verkeer en visscherij. De EVC zal, aldus de heer Strijbis haar camouflage moeten afleggen en zich duidelijk moeten uitspreken als communistische vakbe weging, Want eerst daarna zullen de Raad van Vakcentrales en de Stichting van den Arbeid zich over de zgn „erkenning" van de EVC kunnen beraden. In de ochtendzitting van gisteren zijn eerst meer huishoudelijke zaken afgehandeld. De heer S t r ij b i s Pzn werd herkozen als bonds voorzitter en als redacteur van het bondsor gaan „Toenadering Grootsche muziek van zeer voorname allure, een complete harmonie tusschen gedachten en vormgeving. Mogen Szekely en de zijnen nu spoedig de Neder landsche première brengen Strawinsky'S afschuwelijk „concerto for two pianofortes" besloot dit concert. Een groote verrassing was voor mij Oli vier Messiaens' Quatuor pour la fin du Temps (1940). Deze componist, een der lei dende figuren van de groep „Jeune France" is een momenteel omstreden figuur; zijn muziek draagt de kenmerken van het genie, al is het dan slechts zeer sporadisch.-'Men zou zijn kunst als die van een bezeten mysticus kunnen qualificeeren. Prachtige melodische en harmonische vondsten wisselen met tri vialiteiten af. Wanneer deze man zijn eigen stijl zal hebben gevonden zal hij, zeker tot de „zeer grooten" gaan behooren. Ook Kreneks zevende Strijkkwartet (OostenrijkU.S.A.) bleek een aanwinst op dat concert, waarop slechts Zovadals afgrij selijke vioolsuite en Schönbergs monsterlijke Napoleon Ode de dissonanten waren. Anton Webers Cantate voor solo, koor en orkest, meesterlijk vertolkt door Emalie Hooke (sopraan) het B.B.C. koor, het Boys Neel strijkkwartet aan,gevuld met leden van de London Orkestral Players, behoort tot die werken die de eene helft van het publiek in verrukking, de andere_ in verbijstering brengen. Van 't tweede orkestconcert in Covent Ga-r den had Bartoks concert voor piano en orkest het hoogtepunt kunnen worden. De uitvoe ring was echter beneden alle critiek en dat maakte het onmogelijk een juist beeld van het werk te vormen. Mijns inziens staat het stuk bij het vioolconcert ten achter. Een indrukwekkende uitvoering van Brit ten's „Rope of Lueretia" waarvan wij in October te Amsterdam de Nederlandsche première hopen te beleven, besloot het muziekfeest. Amsterdam, DRS AREND KOOLE. ALS JE JUMBO HEET, EN JE MOET EMIGREEREN.. Onuitsprekelijk was 't verdriet van Jumbo, toen zoo maar, zonder voorafgaande waar schuwing, dikke kettingen om zijn pooten en óm zijn buik werden gesjord en hij kou, waar dagelijks tientallen menschenkin- deren je komen bekijken. Waar je lieve ge zichtjes tegen moet trekken, waar je kunstjes voor moet leeren. Maar dan eerst nog die ellendige zeereis, waarbij je telkens het ge voel krijgt, of er iets uit je binnenste gaat komen wat er niet uitkomen mag. Zee- pardoes, foetsjj, de lucht inging. Tegenpruttelen hielp niet. Trompetteren nog veel minder. Die menschen, die nare menschen beneden hem, lachten. Die schepten behagen in zijn ellende, in zijn verdriet. 01i%pt zijn iets verschrikkelijks in dezen modernen tijd. ""Je hebt niets, niets meer in te brengen. Ze doen met je, wat ze willen; ze be kommeren er zich niet om, dat je nog jong bent, dat je nog wat wilt ronddarren in dat gezellige, dikke Afrikaansche bosch, bij al je vriendjes en vrien dinnetjes. Als je ze voor het eerst ontmoet, die menschen, dan zijn ze wel aardig. Maar o wee, als je je hebt laten overhalen om met hen te gaan op trekken. Dan stop pen ze je in een kooi, en dan druk ken ze je in een wiebel-waggelenden trein, waar hooren en zien je vergaat. En alsof dat nog niet genoeg is, dan moet je gaan emi- greeren. Weg van dat gezellige warme land Een nare toekomst ga je tegemoet, in de ziekte noemen de menschen het, maar het is nog veel erger dan ziekte. Brrr, wat een tijd.... Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Borssele, W. A. 'Rijlandt te Veldhoven; te Noordhorn (toez.), D. J. Olitiek te Helium (Gr.); te Slijk-Ewijk, F. J. A. de Jager te Garijp; te UJithuizermeeden, S. Visser te Kortenhoeve. Aangenomen: naar Schiedam (vac. dr J. Swart), J. G. Jansen te Hallum (Ame land), die bedankte voor Jutrijp-Hommerts; naar Winschoten (vac. J. C. Fischer), J. Vis ser te Wartena. Geref. Kerken Beroepen: te Enschede (vac. J. van Henten) F. A. Hoekstra te Sassenheim. Aangenomen naar Bunschoten-Spa kenburg, dr H. B. Visser te Noordwijk-B.; naar Monnickendam, cand. J. H. de Boer te Makkum, die bedankt heeft voor Barchem, Gees, Lichtenvoorde, Oostër-Nijkerk, Ooster zee, Scharendijke, St. Pancras en St. Jacobie- parochie. Bedankt: voor Rotterdam-Charlois, Y. K. Vellenga te Meppel. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Wapenveld, J. v. d. Haa- gen te Bruchterveld. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Amsterdam-West, W. F. Laman te Rotterdam-West en cand. C. v. d. Weele, te Apeldoorn; te Midwolda, cand. M. Drayer en cand. C. v. d. Weele, beiden te Apeüdoorn. Beroepen: te Aarlanderveen-Nieuw- koop, cand. C. v. d. Weele te Apeldoorn; te Emmer-Compascuum. oand M Drayer te Apeld""-— - ..uMITE OECUMENISCHE ACTIE IN DE GEREF. KERKEN. •jz.zt dagen werd in het Zendingscentrum te Baarn de eerste conferentie gehouden van de onlangs opgerichte Oecumen :-coe Actie in de Geref. Kerken. In zijn openingswoord wees ds J. C. Brus- saard van Bloemendaal er met nadruk op, dat de bedoeling van deze vergadering aller minst ongewenschte groepsvorming was en evenmin een vooruitloopen op de beslissin gen van de a.s. Gen. Synode in Augustus, maar dat het er veeleer uit een gevoel van mede-verantwoordelijkheid hoofdzakelijk om ging den stand der discussies te peilen en 7 c 1-7; -te*e materie in te werken. U- 'if Har' mr- ;n orof dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, hoogleeraar te Utrecht, iemand gevonden, die reeds sinds jaren de ontwikkeling van den gang van zaken op dit gebied door actieve deelname daaraan van nabij had gevolgd. Prof. Berkelbach, die daarop het woord kreeg, zette in een uitvoerig exposé uiteen, welke verschillende phasen de eenheidsbe weging sinds de oprichting van de Evange lische Alliantie in 1846 had doorloopen. Voor_ al stond hij stil bii het zoogenaamde Utrecht- sche Startuut en bij den geheel nieuw-gefor- meerden Wereldraad van Kerken, die daarop gebaseerd is. Tegelijkertijd besprak hij het programma van de voorgenomen wereldconferentie, die in 1948 in Denemarken of Nederland zal worden gehouden en stelde hij tenslotte in 't licht van hoe groot belang de deelname van de Geref. Kerken in deze wereldomvattende beweging moet worden geacht en hoezeer deze ook van meer dan een zijde op prijs zou worden gesteld. Naar aanleiding van de besprekingen werd besloten een kleine studiecommissie te vormen, die zal trachten het daarbij in te nemen standpunt op bijbelsche gronden zoo mogelijk nader vast te stellen en dit dan op een tweede conferentie verder in bespre king te brengen. Allen. d»e met het streven van deze Oecumenische studie- en werkgemeenschap pen sympathiseeren en zich (tegen een ge ringe contributie) daarbij wenschen aan te sluiten, kunnen zich aanmelden bij het Secretariaat van de Oecumenische Actie. Wilhelminalaan 3 te Baarn. Tweede Kamer deed het reeds jaren geleden (Van onzen Parlementsredacteur.) Nu a.s. Dinsdag de Staten-Generaal weer door H. M. de Koningin met een Troonrede zal worden geopend, komt onwillekeurig de vraag naar vorenzal, in den nieuw ont stanen toestand, voor de Eerste Kamer geen aanleiding zijn om thans het beantwoorden van de Koninklijke rede met een Adres van Antwoord te beëindigen? De Tweede Kamer heeft reeds jaren ge leden aan deze zelfde gewoonte, die tot een formeele handeling was geworden, een t de gemaakt. De Eerste Kamer handhaafde de oude traditie. Er is, tij de wisseling in net presidium, thans misschien een geschikte gelegenheid om het oude gebruik niet langer te besten digen. Het is bezwaarlijk om daarin gebrek aan deferentie te zien tegenover de Kroon. Niemand zou dat bedoelen en de historisch aanvaarde daad der Tweede Kamer is ook niet opgevat in dien zin en gaf geenerlei moeilijkheden of onaangenaamheden. We zouden ons niet verwonderen, indien ook de Senaat er toe zou besluiten om voortaan het Adres van Antwoord achter- Schade aan Leidsche Synagoge meer dan f 10.000,- Dr F. Leeuwenstein, *de nieuw benoemde Opperrabbijn voor het Synagogaal ressort 's-Gravenhage, heeft Donderdagavond in „In den vergulden Turk" voor een gemeente vergadering gesproken. Onder de aanwezigen bevond zich de afgevaardigde van het kerk bestuur Den Haag, de heer Ph. N. Alter. Allereerst werden verschillende mededee- hngen gedaan omtrent de begraafplaats te Katwijk-Binnen, welke door de Duitschers blijkbaar was vergeten, misschien omdat er een niet-Joodsche bewaker was aangesteld, zoodat deze geheel intact werd aangetroffen. De eenige schade, die men heeft kunnen constateeren was een kapotte muur, welke door een tank was ingedrukt. Verder kon men mededeeling doen aan gaande de Joodsche kartotheek, over 1940— 1942. welke is teruggevonden. Het bleek, dat ongeveer 240 Joden uit Leiden waren verdwenen, w.o. 68 mannen en 63 vrouwen 12 jongeren (studenten) en 90 kinderen, waarvan 50 uit het Joodsche Weeshuis, bo vendien 10 buitenleden van de gemeente te Leiden. Slechts van een 20-tal bestaat nog de mo gelijkheid, dat ze terugkeeren, omdat deze waarschijnlijk in Nederland zijn onderge doken geweest en nog niet naar de Sleu telstad terugkwaï en. Het aantal thans in geschreven gemeenteleden bedraagt 150. Daarnaast ongeveer 150 Joodsche ingezete nen, die geen lid -zijn. Het betreft hier voor namelijk Joden uit andere plaatsen, dte in Leiden waren ondergedoken en hier zijn gebleven. Vervolgens kwam de zeer moeilijke en teere kwestie van de Joodsche kinderen ter sprake, welke bij Protestantsche- en R.-K gezinnen zijn ondergebracht en dus niet in het Joodsche geloof worden opgevoed; vooral in Brabant schijnt dit op groote moeilijk heden te stuiten. Wel bestaat er thans een bureau „Oor logspleegkinderen", dat dergelijke gevallen in behandeling neemt, maar aangezien dit zeer langzaam werkt, komt er in deze vraag stukken nog weinig teekening. Misschien zal door het Kon. besluit, dat vandaag of morgen wordt afgekondigd in zake het terugvallen van uit Joodsche moe ders geboren kinderen aan de Joodsche ge meente, wat meer bereikt worden. Wat de financieele zijde betreft, hierover werd medegedeeld, dat de Joodsche coör dinatie-commissie te Amsterdam de gelden en goederen, uit Amerika afkomstig, op de juiste wijze verdeelt en dat de kosten voor het opnieuw inrichten van de Leidsche syna goge in de f 10.000 loopen, daar de schade zeer aanzienlijk is. Hiertoe heeft men reeds een rentelooze leening van f 2300 gesloten, terwijl voorts schenkingen uit geblokkeerde pkening worden toegestaan. Tenslotte rest nog te vermelden, dat de heer E. Italië, die thans waarn.-voorganger van de Joodsche gemeente is, binnenkort Leiden gaat verlaten. wege te laten. We vermoeden zelfs, dat een voorstel in dien zin geen groote verwon dering en weinig tegenstand zal wekken in den kring van het sterk vernieuwde college OOK POLITIEKE DELINQUENTEN NAAR PHILIPS. Mededeeling van de directie op een reünie. Te Eindhoven werd gisteren eenr eunie gehouden van ex-polïitieke gevangenen uit Vught. Hieraan namen ruim duizend perso nen deel, die destijds in het concentratie kamp behoorden tot het zgn. „Philips-com- mando", dat in 1943 door de Philips-fabrie- ken werd" ingesteld en waardoor de gevan genen op het gebïied van voeding en bewa king betëre verzorging kregen. Na een excursie door de fabrieken hield ir F. Phi lips een rede, waarin hij o.m. zeide, dat op aandrang van de Regeering ook politieke delinquenten te Vught voor Philips gaan werken, doch onder zeer bepaalde omstan digheden Glasgow dep' veel voor onze militairen Prins Bernhard gaat er een parade afnemen. Prins Bernhard zal Zondag naar Glasgow vliegen om daar een parade af te nemen van de Ned. tweede divisie, die in Schot land wordt opgeleid, i De Prins zal Maandag naar Nederland terugkeeren. #Donderdag ontving Z.K.H. op het palels Soestdijk Sir Patrick Dollen, voorzitter van de Help Holland Council in Glasgow, die momenteel met zijn vrouw voor een bezoek van een week in ons land vertoeft, om zich op de hoogte te stellen van de in ons land aangerichte verwoestingen. Prins Bernhard sprak zijn dank uit voor alles wat de bevolking van Glasgow voor onze landgenooten heeft gedaan. In den oor log zijn er meer dan 5000 Ned. militairen in Glasgow geweest. Na de bevrijding zijn er 250 Ned. kinderen naar Schotland geweest en er zullen nog 200 volgen. Dinsdag a.s. zullen 25 kinderen uit Glasgow een tegen bezoek aan Nederland brengen. PUZZLE VAN DE WEEK OMSCHRIJVING: Horizontaal: 1. mu zikant. 6. uitroep. 7. bladgroente. 8. edel me taal (Fr.). 10. voorvoegsel. 13. kleedingstuk 1 2 3 A 5 6 7 8 9 IO II 12 O IA 13 16 17 18 19 20 21 22 23 24 2i 2b 21 2& 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 AO Al 42 43 AA 45 46 Al 48 49 50 51 52 63 SC- 15. taai en saploos. 16. kort1 oogenblik. 17. tijdperk. 18. herkauwer. 19. regelmaat. 22. karakter. 24. Rijksmuseum (afk.). 26. voor komendheid, beleefdheidsbetuiging. 27. fami lielid- 28. heftige drang (fig.). 29. bloedbuis. 30. muntafkorting. 31. deel v. huis. 34. Scan dinavische munt (afk.) 36. kleur. 38. zang stuk. 40. lyrisch gedicht 42. Eng. titel. 43. kloostervoogd. 44.^ smalle openingen. 45. klei ne schroefboor. 46. Rivier in Friesland. 48. zangnoot. 49. voorzetsel. 50. schrijfgerei 52. binnen. 53. oude vertelling. Verticaal: 1. wijze, trant. 2. stoom schip (afk.). 3. rivier in Vorarlberg, ont springt op den Selvretta. 4. ongeveer (afk.) 5. helderklinkend. 6. kevertor met zeer lange sprieten. 9. welriekend bloempje. 11. huid. 12. kleedingstuk. 14. ongevuld. 15. gust. 20. plaat van een handpers (boekdr.). 21. veld hut. 23. inlandsche gifslang. 25. model. 27. zwarte, kleverige stof uit de sappen van dennehout. 30. schermwapen. 32. aanraking. 33. schoof. 35. knaagdieren. 37. denkbeeldig. 39. Sp. schiereiland. 41. telwoord 43. bijb. vaartuig. 47. kuddedieren. 50. godsdienst (afk). 51. de onbekende (afk.). OPLOSSING van de puzzle van vorige week. Horizontaal: 1. brocaat. 8. vlijt. 9. maat, 11. iep. 12. opa. 14. kar. 15. ziel. 17. Reno. 18. Ier. 21. mom. 22. ben 24. edik. 26. prei. 27. era. 28 ukase. 30. ent. 33. aker. 35. atol. 37. pal. 38. pro. 40. «nt. 41. Ohio. 43. Riga 45. een. 47. fee. 49. ala.' 50 neef. 52. daar. 53 rolpens. Verticaal 1 blei. 2. rijp, 3. O T. 4. cup. 5. A.M. 6. aak. 7. taan. 8. vizier. 10. tronie 12. olm. 13. arm. 16, goor. 19. e.d. 20. ritueel 22. breedte 23. Ee 25. keker. 26. pasta. 29. kapoen. 31. norm. 32. altaar. 34. ka. 36. on. 38. pof. 39. ore 42. heer 44. glas. 46. neo 48 elp. 49 aan. 51. fl. 52 de. Prijswinnaars puzzle-oplossing: le prijs: J. Buurman, Leeuwerikstraat 25, Leiden; 2e prijs: M. Tatje jr, Gnephoek 67a, Alphen a/d Rijn (post Koudekerk); 3e oriis B Voortman, Hazerswoude D 65. Nieuwe inzendingen voor Vrijdag a.s. aan Bureau Nieuwe Leidsche Courant, Hooge- woerd 103, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6