Walgelijk pleidooi voor Seyss in Neurenberg Waaiom gingen we eigenlijk naar Indrë? Sedert, legeering neemt het op voor Soekarno KBtWE LKmSCHE COURANT a ZATERDAG tl JULI 1944 „De Rijkscommissaris was onze redding" De walgelijkste preataitie, waartoe de ver dedigers in Neurenlberg de laatste dagen in staat bleken, is geleverd door den verdediger van Seyss In quart, die riet geschroomd heeft dezen rat als redder van Nederland af te schilderen en hem te vergelijken met de Graven van Egmond en Hoorne uit den tachtigjarigen oorlog. Het was een mengsel van Duitsche kruiperigheid en verdraaiing der feiten, dat de Weensche advocaat dr. Gustave Steinbauer ten beste gaf. „Wanneer eens", zoo zei hij, „de geschiedenis van 's werelds grootste drooglegging, de afslui ting van de Zuiderzee, wordt geschreven, zal daarin met gulden letters staan: „Gered door Seyss Inquart". De beschuldiging van samenzwering vergeleek hij met de aan klacht die Alva bij Philips II tegen Egmond en Hoorne indiiiendie. Die mannen zijn later als helden vereerd. In Nederland is de tac tiek der verschroeide aarde, dank zij Seyss De Regeering dempt Vredestein- optimisme In tegenstelling tot de mededeeling van de Vredesteinfabrieken in Loosduinen, dat het fietsbanden probleem een oplossing nadert, zooals men gisteren kon lezen, deelt thans het ministerie van Economische Zaken mee, dat het ontbreken van grondstoffen als staaldraad en canvas een maandproductie van 4 a 500.000 onmogelijk maakt. Ook de invoer motft, door deviezengebrek, beperkt blijven tot 80.000 ban den per maand. VERZENDING VAN POST NAAR DE H. M. „VAN HEEMSKERCK". Zij, die post wenschen te verzenden aan de opvarenden van den kruiser Van Heems- kerck, wanneer deze Colombo, Port Said en Gibraltar aandoet, moeten de stukken fran- keeren volgens binnenlandsch tarief. Over het adres 2 snijdende lijnen aanbrengen en ze uiterlijk resp. 22 Juli, 8 Aug. of 17 Aug. posten. AMERIKAANSCH VLOOTBEZOEK AAN ROTTERDAM EN AMSTERDAM. Voor het eerst na den oorlog zal ons land van 25 tot 30 Juli Amerikaansch vlootbezoek ontvangen. In Amsterdam arriveert de lichte kruiser „Houston" en in Rotterdam de krui ser „Little Rock". Beide kruisers zijn verge zeld door torpedojagers. Ter eere van het bezoek is er op 26 Juli een diner op „Oud Wassenaar", dat de Nederlandsche regeering den Amerikaanschen vlootvoogd admiraal Kent Hewitt aanbiedt. Gaan de N.S.B.-kampen open? (Vervolg van pag. 1). In het kamp in het Westen wandelt een ernstig klein meneertje; een dorpsrente niertje. „Waarom zit U hier?" „Alleen N.S.B.'erschap, niets anders. Uit idealisme." „Zag U geen idealisme bij de illegale strijders?" „Dat was toch geen idealisme?" zegt dit waarschijnlijk lichte geval. „Dat waren toch gewone sluipmoordenaars. Dat is voldoende gebleken." Wat dacht U, is deze man rijp voor vrij lating? Een vrouw in een ander kamp. Een bleek, fel gezicht. N.S.B. en N.S.V.O. Anders niets. Man en zoon bij de S.S. Dochter ook in 't kamp „Maar menschen, die veel meer ge daan hebben dan wij, zijn al weer vrij, meneer. Dat maakt je juist zoo verbitterd." „Bent U niet bang, dat de vrije maat schappij U niet zal accepteeren?" „Niet accepteeren? Daar heb ik nog nooit aan gedacht. Dat moest er nog bijkomen.." Rijp om vrijgelaten te worden? Of bron van alle mogelijke conflicten? En dan een jongen uit een jeugdkamp. „Wat zeg je ervan, dat in Den Haag een nieuwe Jeugdstorm is opgericht?" „Beginnen ze al weer met die bende? Daar krijgen ze me nooit meer voor. Nergens krijgen ze me moer voor. Ik heb genoeg van de politiek." „Zou je 't vaderland wel willen dienen?" „Vijf jaar lang heb ik 't vaderland ge diend. Allemaal bedrog." „Maar dat was het vaderland toch niet?" Groote oogen. „We vochten toch voor Ne derland? De Regeering was toch gevlucht. En oranje-blanje-bleu was toch altijd de vlag van Nederland?" Vindt u het niet hopeloos? Ik wel. De massa van deze menschen leerde niets. Een enkele jongeman is er, die 's avonds huilt, omdat hij het zoo erg vindt, steeds maar gevangen te moeten zitten, terwijl anderen vrij zijn, maar begrip van het leVen in een vrijen staat hebben ze niet. Deze menschen zullen nieuwe conflictstof leveren, als ze straks vrij komen. De eerste de beste avon turier zal in hen terstond aanhang vinden. Wat ontbroken heeft van het begin af aan is: strenge rechtvaardigheid in de kampen. Daarvoor is het nog niet te laat, hoewel tal van geestelijke kampleiders klagen over verharding, in plaats van bekeering. Maar wie Westerbork gezien heeft, klaagt niet over vrouwen die in de houding moeten springen, want natuurlijk moeten ze dat, al Is het ook alleen vQor den kamp commandant. Bij het ontbreken van dien order viel nl. een duidelijk merkbare onbe schoftheid waar te nemen. Tenslotte is die commandant drager van het hoogste gezag in het kamp. Wij nemen den hoed toch ók af voor een gezagsdrager? Wie hier is ge weest zeurt niet over de afwezigheid van banken in de paden. Het is hier toch wer kelijk geen plantsoen, maar een strafkamp. Maar wat ik nooit vergeten zal en nim mer vergeten mag, dat is het perron in Westerbork, vanwaar honderd-en-acht-dui- zend Joden naar Polen getransporteerd wer den, dat is het crematorium van Wester bork, waarin de grootst denkbare gruwelen zooveel onschuldigen vermoord, mannen en vrouwen, wier lijken hier met stukgeslagen ledematen en schedels teruggevonden zijn. Wie was daar zoo getroffen door de „lij- denstrekken?" Nog zit er menschenbloed tegen de wan den van het Westerborksche crematorium. En dus moeten wij het herhalen: Volk van Nederland, let op uwe saeckl Schoolnieuws Een vrijwilliger stort zijn hert uit Ofschoon wij helaas slechts sporadisch kunnen overgaan tot het plaatsen van brieven uit Indië, door gebrek aan ruim te, meenden wij toch het fragment uit nevenstaanden brief van een Ned er land - sohen vrijwilliger, die zijn s-poren aan het ondergrondsche front verdiende, niet aan onze lezers te mogen onthouden. Ik wil niet kankeren., zoolang ik nog iets van idealisme voel. En dat doe ik, dwars tegen alles in, maarwaar blijven we na acties als in Tangerang? Waar blijven we na zooveel pionierswerk, na zooveel ploeteren, na zoo ontzettend veel zweeten en na zooveel wil? Als we hooren dat Tangerang weer bezet is idoor de extremisten. Waar blijven we dan? Duizenden vluchten uit Tangerang naar Baitavia. Wèg, wèg! Alles kapot. Daar vielen tien, twaalf jongens voorTange rang was overgenomen door Britsch-Indiërs, een onderdeel van onze bondgenooten Zelfs onder hun leiding. En wat doen we nu? Wat gaan we denken als er nog een jongen sneuvelt? Gisteren werd op den weg van Bandoeng naar Tjirandjang een jongen getroffen door een kogel van zoo'n vuil en bruinen ploert. Waar viel hij voor? Niemand geeft hoer een antwoord op. We mogen van de Engelschen niet buiten den weg komen. Alleen den weg bewaken, niet zuiveren of zoo. Stel je toch voor, die extremisten moeten toch ook leven! Wat kunnen we dus doen? Niets! We zijn een speelbal ('t wordt hier wel grover uitge drukt). Hoe groot moet de dosis onverschil ligheid wel zijn? Hoe hard moeten we onze tanden op elkaar zetten? Hoe houden we onze hoofden omhoog? Hoe kunnen we nog verder? Waarom staan we eigenlijk 's mor gens nog op? Het is er weer, het staat er weer, het steeds terugkeerende: waarom?? Hier kunnen alleen al onze waaroms en al onze vragen een einde vinden in Hem, Die alles regeert. Ds v. d. Berg maakte vanmor- Dr van Mook krijgt een aantal adviseurs Officieel wordt gemeld, dat de volgende personen tijdelijk als adviseurs voor alg. zaken ter beschikking van dr Vati Mook zijn gesteld: mr K. J. Enthoven,, ou<ü-d'ir. van het dep. van Justitie te Batavia, jhr mr Ch. V. de Villeneuve, voorz. van den N.I.- ondernemersraad, kol. Abdoel Kadir Wddjo- joatmodjo en Thio Thiam Tjong, een voor aanstaand lid van de Chin, kolonie te Semaxang. BEPERKING GEZINSHEREENIGING TE BATAVIA De maatregel, inhoudende intrekking van de vergunningen tot gezinshereeniging voor de stad Batavia, is thans officieel gepubli ceerd. Slechts die gezinnen, die den geheelen oorlog gescheiden zijn geweest, vallen niet onder dezen maatregel. ADJ. REGEERINGSCOMM. VOOR DE GROOTE OOST Dr. W. Hoven, wnd. dir. van het dep. van Binnenlandsch Bestuur te Batavia, is met ingang van 15 Juli benoemd tot adjunct Reg.-commissaris voor de Groote Oost en Borneo. gen velen wakker, 't Is zoo moeilijk, zoo erg moeilijk, uit dit nuchtere, zoo gemakke lijke „wraak", tot „vrede en rust" te komen.. Ziehier een hartekreet van een uit velen. De jongens ziüten nu in Tjirandjang, een onmogelijk gat aan den weg BataviaBan doeng. Geen licht, geen water, alleen kaakjes en zoo nu en dan behoorlijk middageten. Waarom? Ter bewaking van 'een weg, ter zijde waarvan de dood loert. Is het wonder, dat de communisten uit den grond gestampt worden En wie is daarvan de schuld. DUURTETOESLAG IND. AMBTENAREN In aansluiting op ons bericht óver de duurtetoeslag aan hier te lande vertoevende, Indische (gepecisionneerde) landsdienaren, wordt aldus officieel gemeld, dat de toeslag wordt berekend naar rato van 'n gem. van 25 pet., welk bedrag gebonden is aan een be paald maximum. Voor die Indische pensioenen, welke wer den vastgesteld op gunstiger voorwaarden dan de recente pensioenbepalingen, is de toe slag evenwel belangrijk lager. Verdere inlichtingen worden verstrekt door den heer Van Andel, dep. van Overzeescbe Gebiedsdeelen, te Den Haag. DE BRITSCHE DELEGATIE OP DE VREDESCONFERENTIE. Bevin, Alexander, Glenvall Hall, minister van Financiën en Mac Neil, secretaris van Buitenlandsche Zaken, zullen Engeland op de Vredesconferentie vertegenwoordigen. Het is nog niet bekend, of ook Attlee zal meegaan. Gisteren is^de Joegó-Slavïsche torpedo jager Sebenico door onbekende oorzaak in de haven van Triëst gezonken. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT, 19 Juli. Geslaagd voor En- gelsch L.O., de dames: M. Baas, A'dam, C. Boekei, A'dam, M. Duim, Noordeloos, M. D. Th. Vosselink, Duiven, A. M. Arnoldus, 's-Hertogenbosch, M. P. E. van Doorn, Weerd en de heeren: J. P. P. Bun, Haarlem, G. Janssen, A'dam, A. van Arkel, Nieuw Ven nep, J. W. ten Broeke, Dieren, J. de Bruin, Schoonhoven, J. J. Arnoutse, Sas van Gent, J. Buist, Grijpskerk, S. Akkerman, Harlin- gen, K. Breeman, Groningen, B. Deékens, Hoogezand, Japkonkoy, Geldrop. NOTARIEELE EXAMENS. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. Voor het nota rieel examen le ged. slaagden J. van der Veen, te Rotterdam en W. N. C. Ploegsma, te Maartensdijk: voor het 2e ged. J W Vel- ner te Utrecht; W B de Jong te Zaltbom- fnel en B E. Zuure te Oosterhout. EINDEXAMEN LUCHTVAARTTECHNISCHE SCHOOL. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. Geslaagd voor eindex. van de Luchtvaart-Technische school (opleiding vliegtuigwerktuigkundigen) te Den Haag; F J C Rademacher, J P van. Schie, C J Klingeman, F K Meerts, M. Lan- cee, A F C Dubbeldam, A G Schollaardt, H J v d Horst, J C Verhagen, S~ Venema, A Gerritse, C W Verveen, G W J Kors, W A W Verhoeven, B M Engles, M J van Kley, W F A Lelyveld, Ch B Greep, G J v d Beek, D C Nagelkerke, C van Etten, H B Albrecht. EXAMENS ENGELSCH L.O. UTRECHT, 19 Juli. Geslaagd de dames: G D Fagel, Heemstede; A Meinderink, A'dam; M J van Asch, Culemborg; J P M Clement, Bergen op Zoom; A P H Buchenhornen, Etten, en de heeren: P H J Baggen, Am- stenrade; J H Bongaarts, Beesel (L.); D A Vleugel, Den Haag; M D J M van Aalst, Woerden; C Aardoom, Dordrecht; A W Mol- lema, De Lier; H J Oonk, Zeist; A C van Pelt, Eindhoven; J Betist, Finsterwolde. Ook hij al een bevriend Staatshoofd Uit Montreal komt het bericht, dat Erik Hazelhof is ontslagen als directeur van den Nederlandschen voorlichtingsdienst in Ca nada, omdat hij zich minder vleiend uitliet over Soekarno en diens naaste mede-extre misten. Hij bezigde de ^woorden in een toe spraak tot de leden van de Kiwanis-club te Montreal en werd voorloopig van zijn functie ontheven,, omdat hij zonder voorkennis van legatie of consul-generaal handelde. De Nederlandsche regeering heeft dit voorloopig ontslag bekrachtigd. (Dit is weer een van die berichten, waarbij Nederlandsch bloed gaat koken. Hoelang zal de dictatuur van de van Mook-Soekarno-troep nog duren in dit land, waar men zoo hartig tegen fascisten van leer trekt, doch een verschrikt gezicht zet als de fascist Soekarno beleedigd wordt? Dit ontslag is een schande! (Red.) Ook Hongarije's gulden doet het niet Hongarije's nieuwe valuta, de gulden, heeft het land nog met kunnen redden ^uit den maalstróom, waarin de pengö het gebracht heeft. Een kilogram goud, dat aanvankelijk 10.000 gulden kostte, moet nu al 16.000 gul den doen. De pengö stijgt nog steeds, hoéi* zeer zij ook door ieder wordt geminacht. Wie een postzegel wil koopen, gaat met goederen naar het postkantoor om betaal middelen te krijgen. Hij moet voortmaken, want gedurende den wachttijd kan de waar de van het betaalmiddel weer zoover zijn gedaald, dat de postzegel onbetaalbaar is. Brammetje Finvoor en z'n vrienden EXAMENS ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNSTEN 'S-GRAVENHAGE, 19 Juli: Geslaagd voor eindex. 1946 van het dagonderwijs aan de Afd. I (portret- en figuurteekenen en schil deren en illustratief teekenen)E de Boer, L Boode, Q Collard, J M Drinkwaard, N v d Flier, te 's-Gravenhage; C M Zoutmuller en D Landsman te Wassenaar. Idem (boetseeren en beeldhouwen): A J Bergman, J B Gut- terswijk, N Storm, te 's-Gravenhage. Afd. II: 1 (reclame-ontwerpen): K Banga en J J Post, te Delft: J H M Bos te 's-Gravenhage. Afd. III (MTS voor bouwkunde): C M van Aalst, A H v. Dullink, D Ingelse, J Morks, S Westra, S P Wij land, te Voorburg; E J Bloem, A J Breumel'nof, D G Ouwehand, J B Pro per, A H v Schaik, J Schóoneman, T C J M Schouten, H Zeeman, P C van Meijgaard, H Groeneveld, J P M Klompé, H Koops, W v d Sande, W v d Sant, P C Vijfvinkel, J D Wiersma, B Melsert, te 's-Gravenhage; E Hegeman, te Noordwijk Binnen; J P Hok- keling, G Prinsen, J Splinter, J Zandee, te Leiden; G L Huyer, te Loosduinen; J Verster, te Wassenaar; P C J Blaauwhof te Zoeter- meer; D H Cox te Delft; P van Noort te Benthuizen; A H J Paardekooper, te Zoe- terwoude; H Th van Noort en P C den Ou den, te Oegstgeest. Afd. IV: (meubelconstruc tie en binnenhuiskunst): I Bolding, B K En- gelberts-van Dun, Z M G A Tremel, H F Voute, te 's-Gravenhage; A G Dickers, te Wassenaar; A F Knuttel-de Wilde Ligny, te Delft; E Morks. te Voorburg en A v d Bosch, C J F P v d Bosch, G L Izeren, H J v d Klugt, A H Timmers, te 's-Gravenhage; C A Hoekstra, te Deilft; A G Lucas (met lof), te Leiden; P Wijnsouw, te Leiderdorp. Geslaagd voor eindex. 1946 avondonderwijs aan de Afd. L (portret- en illustratief tee kenen): E E Peerlkamp, C J Kelfkens, D M Nieuwenhuis, te 's-Gravenhage; J Th Des- sens, L von Stein, W M G ten Hacken te Delft; M H van Aalst, te Voorburg. Afd. II (reclame-ontwerpen): M G W van Graf horst en A Th Verkade, te 's-Gravenhage. Afd. III (bouwkunde, U. L. Nijverheidsonder wijs) M de Bakker, A S van Eek, H de Ruy- ter, J Smit, H S G Smits, H Taal. te 's-Gra venhage; W D Kaspers, te Noordwijk; P D v d Horst, te Rijswijk Z-H; M v d Meer, P Ridder, te Honselersdijk. Afd. IV (meubel constructie en binnenhuiskunst): H v Houte, A A Metz, A v Wolferen, te 's-Gravenhage; A J A van Zuilen, te Voorburg. ld. (architec tuur-cursus) H J Achterhof, W T B de Ruy- ter, te 's-Gravenhage: H W Katoen, te Rijs wijk Z.-H. 59. In de keuken vlak onder de lantaren stond juffrouw Krispijn juist de grote was te doen. Naast haar op het fornuis stond een grote pan zuurkool met spek te dampen. Brammetje waterslagtandde er van. Als juf frouw Krispijn nu maar eens 'n poosje de keuken uitging, dan konden ze misschien bij komen. 60. Nadat Brammetje en Menelik tien mi nuten geduldig gewacht hadden, ging de juf frouw werkelijk de keuken uit; misschien had ze geen zeep genoeg in huis^In 'n wip was Menelik beneden; hij pakte een waslijn van de grond en bond die aan de pan vast. STRAAT-, HONDEN- EN VERMAKELIJK HEIDSBELASTING In afwachting van de financieele zelfstan digheid der gemeenten waartoe de com missie-Oud plannen beraamt nam de minister van Binnenl. Zaken een reeks nood maatregelen. Hij drong er bij de gemeente op aan alle belastingen te heffen, die wette lijk toegestaan zijn en stelde het heffings- percentage der straatbelasting vast op 6% voor gebouwde en 3% voor ongebouwde eigendommen, de vermakelijkheidsbelasting zal 20% der entreegelden moeten bedragen, de hondenbelasting bedraagt f 10 voor luxe en f 2.50 voor bedrijfshondea. Inquairt, niet toegepast. Hij noemde Seyss een misleide en vroeg otf een man, die mid den in een strijd op leven en dood aan het hoofd van een vijandelijke natie gesteld wordt, waar hij alles doet am excessen te voorkomen, een oorlogsmisdadiger en on- nuenscholijk despoot of een mensch is. Maandag zet dr Steinbauer z'n fraaie rede voort. r Italië zoekt steun bij kleine naties Minister Nenni zal ook Den Haag bezoeken. De Italiaansche socialistische minister zon der portefeuille, Pietro Nenni, vertrekt van daag uit Rome, om een reis door Noord- Europa te maken. Hij zal Oslo, Den Haag en Brussel bezoeken om diplomatieke actie te voeren voor het wijzigen van het vredesver drag der 21 staten, zooals de groote vier dat opstelden. Hij brengt daarmede de instructies van zijn regeering aan de plaatselijke Itali aansche vertegenwoordigers over. Op deze wijze hoopt men bij de actie om het behoud van Triëst, den steun van de kleine geal lieerden, die in de toekomst veel belang heb ben bij goede betrekkingen met een tevre den Italië, te winnen. Fijn hè, zoo'n Ijsje, als het tenminste zomer is, maar tegenwoordig wordt het ook al geconsumeerd bij 20 graden vorst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2