ïheuuie Cntsdji? Courant ==s Worden kampen (straks) wagenwijd open gezet? IDist *11 OVERIJLING? Blanke zeilen bekampen elkaar op de Kaag ZATS ED AG 80 JU*I W6 1% Bftfc, Se H&tyng vanaf 7 Mei 19*46, No. SW Bureaux Redactie en A Administratie: W Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanluaslirij is ahcblmen •n^n bert in le9benspoet" Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) verh. m. adm.kosten) Advertentiën 1 0.15 per m.m. BiJ contract belang rijke korting Postrekening 5 8 935 Ernstige waarschuwing aan het Nederlandsche volk (Van een onzer verslaggevers.) Hoe wij als Nederlanders ten prooi zijn aan allerlei tegenstrijdige gevoelens bewijst het best de intemeering der bijna 100.000 Ne derlandsche N.S.B.'ers, Er is over hen en hun behandeling veel geschreven, gezegd en beweerd, dat de eene keer droop van mee gevoel, een ander maal blikkerde van haat. U kent ze toch nog wel? Of moeten we zooiets nóg eens beleven We hebben den tijd gehad, dat het kleinste brokje margarine nog te vet was en dien, waarin men met graagte de geruchten ge loofde, over martelingen, onduldbare behan deling en andere narigheden, die den ge- interneerden overkwamen en bij velen ver ontwaardiging brachten. Tusschen de polen: veel te goed en veel te slecht bewoog zich de waardeering. Op het oogenblik is het zoo, dat er een algemeene verbroederingszin valt te con stateren. Minister Beel kondigde de vrij lating van 45.000 geïnterneerden vóór 1 Oc tober aan op een moment dat krantenmen- schen een tocht maakten langs een achttal interneeringskampen. Sindsdien huilen uit de meeste kranten artikelen over die reis, de treurige toestan den in de kampen, de slechte behandeling van mannen en vrouwen en het mild begrip omtrent de situatie waarin deze misleiden verkeeren, u tegemoet.v In heiligen toorn spreken de bladen over „vrouwen die in de houding vliegen", over „lijdenstrekken", over echtscheidingen en de noodzaak de vrijkomenden niet met tijdbommen en straat- steenen, maar met open hand tegen te tre den. Onze conclusie na het bezoek aan de kampen moet eenigszins anders zijn. We zijn minder gerust over de rijpheid der kamp bewoners om de vrije maatschappij weer in te gaan en we hebben minder bezwaar tegen de manier waarop ze gehuisvest zijn. Want terug van de reis en ontdaan van alle sentimenteele gevoelens, die prikkel draad, gegrendelde deuren, genummerde menschen, vijandige onderdanigheid en ba- rakkenlucht altijd in een mensch opwekken, zie ik weer die gezichten voor me van die mannen en vrouwen, oude en jonge men schen. Ontluisterd zijn ze en verschraald. Van hun gummende uniformen is niet veel Nieuwtjes uit het Rijk der Distributie t Aardappelrantsoen voor week van 21 t/m 27 Juli. Van 21 t/m 27 JuM zijn op de bonnen 393 3 kg. en op 893 1 kg. aardappelen verkrijg baar. Van 21 Juli t/m 3 Augustus is op bon B 86 reserve 2 kg. verkrijgbaar. Keuken- deelnemers moeten bon 393 inleveren. Eibon blijft geldig t/m 27 Juli. De ei-bon „B 82 reserve" blijft t/m 27 Juli gelddg. RADIO-GROETEN AAN ZEEVARENDEN. Voortaan kan men tweemaal per week ïadiio-igroeten zenden aan Ned. zeevarenden. De afd. Wereldomroep van Radio Neder land, postbus 150, Hilversum zendt desge vraagd een formulier. DAT ir R. J. Bounicius te Den Haag is be noemd tot leeraar in de natuur-, schei- en wiskunde aan de M.T.S. te Den Bosch. DAT de sleepboot „Ganges" te Akranes (IJsland) is aangekomen met een betonnen caisson voor een daar aan te leggen kunst matige haven. DAT het Bnabantsche StudentengUde van 29 Juili tot 3 Aug. te Son-Breugd een studie- kamp houdt. DAT drs H. L. Dekking van het dep. van Eoon. Zaken, die gedetacheerd is bij de ge zantschappen te Mexico en Guatemala, is benoemd tot handelsseoretaris. DAT L. G. N. M. Ravesloot werd) benoemd tot vice-consul te Washington. DAT uitsluitend die Stichting Landverhui zing Nederland-, Kortenaerkade 10 te Den Haag, inlichtingen over emigratie verstrekt en geen diplomatieke ambtenaren c.s. DAT thans bij de bureaux van den Weder opbouw de regelingen verkrijgbaar zijn in zake de financiering van het herstel van oorlogsschade aan kleine bedrijfspanden en Woningen. DAT de 4-jarige G. Reynders te R'dam daar door een vrachtauto is dood gereden- meer over dan de Duitsche pet, hier, en het verschoten „Feldgrau", ginds. Maar het is, of, dank zij het wegvallen van dat masker, de ware anti-Nederlandsche nazi naar voren gekomen is, naakter, gevaarlijker, dan ooit. 'k Heb ze weer gezien, de kerels van de „Grüne Polizei", de Landwachters, de WA- mannen, de meisjes, die zoo uitbundig met Duitsche soldaten vrijden, de sombere „Oost- landboeren" en de levensgevaarlijke ambte naren van arbeidsbureaux en andere instel lingen waar je, amper een jaar geleden, met een geweldigen boog om heen liep. Kan ik het helpen, dat ik weer denzelfden schok van schrik, dezelfde knagende pijn, dezelfde wrok in me voelde opkomen, bij het weer zien als toen ze m'n huis doorzochten en ik ze op en om m'n schuilplaats hoorde rond scharrelen als ratten! Toen hun duizend werf vervloekte Pol.-auto's in de straat stil stonden en deze zelfde gezichten over de loopen der geweren naar m'n vrouw en kin deren keken? Want ze hebben wat op hun geweten deze nrenschen. Hun wonen in de straat, hun verblijf op kantoor tusschen anderen, een ontmoeting met hen kon al funeste gevolgen hebben. Zij waren de ter reur en de vervolging zelf, alle berouwvolle gezichten, die ze nu zetten, ten spijt. (Vervolg op pag. 2). Blanke zeilen bekampen elkaar op de Kaag Sinds 1942 was er geen Kaagweek meer. De zeilers en hun booten moesten „dui ken" en kwamen gezamenlijk in hooibergen en op zolders terecht, teneinde te ontkomen aan de grijpende handen van de bezetters. Toch missen wij namen, die zooveel jaren voorkwamen in het wedstrijdprogramma van de Kaagweek, welke gisteren weer werd geopend. En het was ideaal Kaagweer. Om half tien gistermorgen weerklonk het eerste startschot van den toren, en snelden de 12-voets jollen er tusschen uit. De val ken, de vergroote B.M., de 12 voets- en Olympiajollen, vlogen over Zweiland en Nor- remeer en vooral de valken met de ballon- fok ontwikkelden bij de windkracht, die soms tot 11 en 12 aangroeide, prachtige snel heden. Meer dan 250 deelnemende jachten telt deze Kaagweek. een aantal dat wel minder is dan in vroeger jaren, doch dit was na 5 jaren oorlog té verwachten. De vergroote B.M.'s winnen het in aantal, er zijn 54 deelnemers; dan de 12 voets jollen met 50, de sharpies 31, regenbogen 20, val ken 22, pampus 17. West-Indische delegatie door Prins Bernhard ontvangen „Charmant", zoo vatte mr dr M. F. da Costa Gomez, voorz. dier Curagaosche stat en delegatie, zijn indrukken samen van het be zoek, dat d-e beide West-Ind. delegaties op uiitnooddging van Z.Kü. Prins Bernhard gistermiddag aan jhet Paleis te Soestd'ijk heb ben gebracht. Het bezoek droeg in geen enkel opzicht een officieel karakter; „Het was een mooie afsluiting van ons verblijf hier te lande", aldus verzekerde mr Da Costa Gomez het A.NJP. Ook de Prinsesjes hebben zich even laten zien. Beatrix stelde zich met een hoofsch buiginkje aan de delegatieleden voor en ver telde honderd' uit over den laafcsten school dag; vandaag begint nl. haar vaoantie. PRINS BERNHARD MAAKTE PROEF TOCHT MET „PIET HEIN". Hedenochtend heeft Prins Bernhard de proefvaart van het Prinselijk jacht „Piet Hein" op het IJsselmeer meegemaakt. Toscanini komt niet naar Nederland Volgend jaar weer Italiaansche Opera als gast. Toscanini zal voorloopig nog niet met het Scala-orkest te Milaan naar Nederland ko men; wel worden plannen overwogen voor een Ned. tournee van den tweeden dirigent De Sa-bata. In den herfst hoopt Florence in Den Haag een tentoonstelling van moderne Italiaansche kunst te organiseeren, terwijl volgend jaar de Ital. Opera^veer in ons land verwacht mag worden. DAT de K.L.M. thans over 70 machines beschikt tegen 50 in 1939 en zij tegenwoordig 106.178 K.M. aflegt tegen 34.066 K.M. in 1939. DAT de Tweede Kamer Dinsdag as. om 3 uur bijeenkomt voor 't opmaken der nomi natie voor het voorzitterschap. DAT de adj.-directeur van Gemeentewer ken te Den Bosch J. J. B. van Baaien met pensioen gaat. DAT van de 400 leerlingen, die zich mekt- den voor de ambachtsschool te Den Bosch, er maar 100 kunnen worden geplaatst. DAT de directeur der lichtfabrieken te Gouda, J. B. van Hoorn, een berisping ont ving voor zijn houding tijdens de bezetting. DAT de S.S.-er G. Haye te A'dam ter dood veroordeeld werd. DAT de directeur van den dienst voor Soc. Zaken te Nijmegen, J. A. H. van Box tel, is weggezuiverd. DAT de vanaf 25 JuM op Ypenburg te houden radio- en radartentoonstelMng der R.A.F. alleen toegankelijk is voor officieren en tot oordeelen bevoegden, en zij op Alexander Gogelweg 2 te Den Haag een toe gangsbewijs kunnen bekomen mits op de aanvraag wordt vermeld Radio-exhibition DAT We handel in en noteering van divi dendbewijzen no 284 van onderaandeelen der „Koninklijke" op Dinsdag as. wordt opengesteld. Prof. H. Kramers voorzitter der wetensch. atoomcommissie De uit 12 landen bestaande wetenschap pelijke en technische sub-commissie van de U.N .O .-commissie voor atoomenergie heeft Vrijdag prof. H. A. Kramers van de univer siteit van Leiden tot voorzitter benoemd. Vierdaagsche en stemmen kan niet tegelijk Daarom de eerste dagen wat grooter prestaties vereischt. Daar de laatste dag van de „Vierdaagsche" samenvalt met den dag dier gemeenteraads verkiezingen, 26 JuM dus, verzocht de P. v. d. Arbeid den mdn. van O.. K. en W. deze marsahen te verschuiven. De Ned. Bond voor L.O. heeft thans besloten die kiesge rechtigde deelnemers de eerste drie dagen een zeker, aantal kilometers meer te laten loopen, teneinde den vierden' dag hun stem plicht te kunnen vervullen. In Kingstond, op het eiland Wight, tróuwde gisteren de Nederlandsche schrijver Jan de Hartog, schepper van Holland's Glorie en de reeks Eckmar detective-verhalen, met de Engelsche tooneelspeelster Angela Wyndham Lewis. Zij is een stiefdochter van den Engel- schen schrijver J. B. Priestly. Groote verrassingen bracht de Kaagweek gisteren niet. Vandaag begint eigenlijk de groote strijd. Sinds 1937, toen voor het eerst de krachten werden gemeten, wisten de Hollanders driemaal te triompheeren, maar de Friezen zevenmaal. Waar zal de wissel beker bij dezen eersten vrijheidsstrijd in Holland blijven? Voor het verloop van de wedstrijden zie men pagina 5. welkom, en vooral als het een Kaag week geldt. Kootwijk heeft weer contact met de Oost Radlo-telef. verbinding met Argentinië in gebruik. Radio-Kootwijk heeft dezer dagen weer contact met de Oost gekregen en deze week is met de radio-telefonische proefuitzendin- gen begonnen. Binnenkort hoopt men de Lijn voor particuliere gesprekken te kun nen openen. Dezelfde zender is gisteren in gebruik ge nomen voor de verbinding met Argentinië en wel op werkdagen van 1719 uur voor ge wone particuliere gesprekken. De vroegere P. C. J.-lange golfzender naar Indië en Amerika, met zijn zes 210 meter hooge zendmasten, welke een week voor de bevrijding door de Duitsohers werden ver nield, zal niet herbouwd worden. „NOORDAM" WEER ONDER H.A.L.-VLAG NAAR AMERIKA De 9000 ton metende „Noordam" van de HoMand-Amerika-lijn, die zes jaar langt on der geallieerde vlag heeft gevaren, is heden middag om twaalf uur voor haar eerste reis zonder militaire escorte en thans weer onder die H.A.L.-vlag naar New York vertrokken. DAT men te Londen voor Ned. militairen to Engeland gaarne goede chr. ontspannings lectuur ontvangt op: Domine, 18 Wessex Gardens, London N.W. 11 England. DAT in de St. Crt. van Vrijdag een rege ling van loon en in het houtbedrijf is opge nomen. DAT de oud-redacteur van Aneta, te Ba tavia, W. Ostreig, Maandag om 5.45 u. een radiocauserie zal houden over de Malino- conferentie. DAT pastoor L. I. D. B. Buve, deken uit Groningen, benoemd is tot eere-kanunnik van het Metropoli taan-Kapittel te Utrecht. DAT gistermiddag de militaire vliegschooj „Twenthe", bij Enschedé, officieel is ge opend. DAT te Oostburg is overleden de 57-jarige grafische kunstenaar J. P. van der Leeuw. DAT de Almelosche insp. v. politie J. Hei- dema benoemd is tot commissaris aldaar. DAT het Ned. mil. detachement onder lt. Eist gisteren te Paramaribo is aangekomen. DAT de geruchten, als zouden de leden van de Curagaosche bestuurscommissie, Gor- sira en Senior, wegens oneenigheid naar hun land terugkeeren, van allen grond ont bloot zijn. DAT het circus Mikkenie-Strassburger momenteel in A'dam zijn tenten heeft op geslagen. Gedurende den oorlog hebben de Staten van Curagao zich ervan onthouden de politieke \yenschen, <iie in Curagao leven, te bespre ken. De Staten meenden terecht of ten on rechte, dat openbare besprekingen van poli tieke wenschan, de oorlogvoering zou bena- deelen. Zij meenden, dat gedurende den oorlog, Curagao aan de Regeering te Londen, allen steun moest geven, waartoe het in staat was. Uiting geven aan de ontevreden heid der bevolking over het geldende be- stuurstelsel, dat gebaseerd is op totaal ver ouderde koloniale beginselen, stammende uit den tijd van de West-Indische Compagnie, zou naar de meening van de Staten de in ternationale aandacht gevestigd hebben op moeilijkheden en verschillen binnen het Koninkrijk, hetgeen niet wenschelijk werd geacht. Na de bevrijding van Nederland hebben de Staten onmiddellijk in verschillende verga deringen van de afdeelingen de kwestie van de autonomie van Curagao besproken. Ver schillende leden waren van meening, dat ter stond aan de Nederlandsche Regeering toe kenning van volledige autonomie moest Wor- Op ons verzoek was de leider der de legatie, welke de Staten van Curagao naar Nederland zonden, dr M. F. da Costa Gomez, bereid dit artikel voor ons blad te schrijven. Een soortgelijk verzoek aan den voorzitter der delegatie van den Besturrsraad van Curagao, d/r Ch. de la Try Ellis, kon helaas niet worden Inge willigd. (Red.) den verzocht, anderen meenden, dat daar mede moest worden gewacht, totdat de toe standen normaal waren geworden en men meer inzicht in de politieke verhoudingen m Nederland had. Toen echter de gouverne mentsdépêche van 20 October 1945 binnen kwam, die mededeelde, dat bij het Opperbe stuur in overweging was een ontwerp tot goedkeuring van het handvest der Vereenig- de Naties, en dat het werd voorgelegd aan het .Noodpariement" een instelling, die de Staten officieel niet kenden waren alle leden in de vergadering van Woensdag 7 No vember 1945, het er over eens, dat het oogen blik was aangebroken om met kracht de Curagaosche wenschen voor te dragen. In de openbare vergadering van de Staten van 8 November 1945 werd besloten twee te legrammen aan H. M. de Koningin te zenden. In het eerste verzochten de Staten H. M. over alle zaken, die Curagao betreffen, te worden gehoord. In het tweede telegram vroegen zij de Koningin, het daarheen te doen leiden, dat op voordracht van de Sta ten vertegenwoordigers zouden worden be noemd, ten einde in Nederland de belangen van dit staatsdeel voor te staan, alle nood zakelijke inlichtingen te verstrekken en mede te werken om tot een volkomen Rijkseen heid te geraken. Sinds November 1945 zijn de Staten druk doende geweest, den overgang van koloniaal bewind naar democratie te bespreken, doch ik zal d^n lezer, die zooveel geduld gehad heeft mijn uiteenzetting tot hiertoe te lezen, niet langer lastig vallen met historische be schouwingen. Ik mag volstaan met de aan- teekening, dat de kwestie van de autonomie verder besproken is op de openbare verga deringen van 8 Februari 1946, 14 Februari 1946, 25 Februari 1946, 2 April 1946, 18 April 1946, 25 April 1946 en 10 Mei 1946; verder m de vergaderingen van de commissies ter voor bereiding van de petitie en van de artikelen, die zonder tijdverlies in de Curagaosche Staatsregeling moeten worden aangebracht, commissies, die onvermoeid gedurende die maanden werkzaam zijn geweest. Ik teeken verder aan, dat de Katholieke partij op 8 November 1945 een overgroote meerderheid in de Staten had, en dat op 2 April 1946 de Democratische partij en de met haar verbonden Arubaansche Volkspartij haar intrede in de Staten deed; deze par tijen hebben thans de meerderheid in dit Col lege. Voor wie nog aan overijling van den kant van de Staten gelooft, heb ik een volledige documentatie van al hetgeen over de autono mie in de Staten is gezegd, meegebracht. Jammer, dat deze documentatie hier niet uitgegeven kan worden, vanwege de.... pa- pierschaarschte. Dr. M. F. DA COSTA GOMEZ. „Samengaan met K.Y.P. doet ons pijn" Een openhartig woord van prof. Schermerhom. Prof. Schermerhom heeft in een rede te Winterswijk, sprekende over het nieuwe ka binet, verklaard, dat de .vlag niet heelemaal in Iden mast kan. Men stelle zich voor de ko mende jaren van de sa menwerking K. V. P< P. v. d. A; geen gouden bergen voor. Het 1e niet gelukt in het voorjaar van 1946 de distributie aan den kant te krijgen. Thans speelt het prijs- I en loonniveau in de P. I v. d. A. een uiterst moeilijke rol. Prof. Schermerhorn. De tijd voor een na tionaal kabinet is voor bij, maar de samenwerking K.V.P.P.v.d-A. is er een met pijn» Zou de productie niet toenemen, dan ha len we de reis niet. Tijdelijke weersverbetering, aldus De Bilt Tot hedenavond wordt verwacht: Hier en daar nog enkele buien. Verwachting voor morgen: gedeeltelijk bewolkt, vrij zonnig, overwegend droog weer, overdag matige wind tusschen. W. en Z.-W., iets warmer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1