Jlieuwr jCri&sdje (iTmtmnf Argentinië bereid N.S.B.-ers te importeeren „Oranje" stoomt 's werelds grootste sluis binnen Koopvaardij streelt ook naar luchtvervoer IDist TJ VRIJDAG 19 JULI 1946 ïe Serie, Ze Jaargang vanaf 7 Mel IA45, No. 371 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal BI) contract .belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 9 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS „•JtanJuastidj is ntjebteum myn |jeri in fccjijenspoet" Plannen reeds in vergevorderd stadium Naar de Nieuwe Leidsche Crt. uit goede bron verneemt, bestaan er in de krin gen van geïnterneerde N.S.B.'ers vergawr- derde plannen voor emigratie naar Argen tinië. Vorig najaar nam de gezant van de Ar- gentijnsche regeering in ons land contact op met voor aanstaande N.S. B.'ero, die zich voornamelijk in het kamp Half weg bevonden. Er zijn inderdaad besprekingen ge voerd, waarbij bleek, dat de Ar- gentijnsche re geering veel waarde hechtte aan de overkomst van geschoolde, kapitaalkrachti ge, energieke Nat. Socialisten uit ons land. Zij zouden dan in Argentinië de delta van de Rio de la Plata in cul- De Argentijnsche pres. Peron. tuur moeten brengen en bevolken en daartoe hebben de gegadigden in Halfweg reeds con tact opgenomen met geestverwanten in Wes- terbork, waar de grootste landbouwers van de N.S.B. verblijven. De plannen zijn in het kamp Halfweg ont worpen door den gedetineerden directeur van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij. Be- hage, in samenwerking met den eveneens gedetineerden De Haas van Dorssen. In het kamp Westerbork behartigt de voormalige hoofdredacteur van de Agra rische Pers, Jac. ter Haar Czn., de belangen der toekomstige emigranten. Ook de N.S.B.- predikant, ds Eggink, die indertijd in Nijega- Opeinde stond, is zeer geïnteresseerd. Het was de Argentijnsche gezant in ons land, de heer Arturo L. Ludueva, die de eerste besprekingen voerde en toezegde, dat zijn regeering een rpecialen afgezant naar Het dagliet in den Oosten De vertegenwoordiger van Bali, het ge wezen Voltksraadelid Soekawafci, verklaar de gisteren op de Matónö-conf eren tie: „Indien wij thans reeds de voliledLge onafhankelijkheid zouden verkrijgen, zoo- dat er, anders gezegd, een zwak Indonesië buiten het rijksverband zou bestaan, zou Indonesië niet meer zijn dan een speelbal in handen der Groote Mogendheden".... Vele Nederlanders moeten Australië verlaten Ook onze voorraden dienen te worden weggevoerd De Au9tr. min. van marine, Norman Makin, heeft medegedeeld, dat alle Ned. staatsbur gers met uitzondering van hen, die in Australië permanent zijn' gevestigd uit Australië worden geëvacueerd, aldus seint A.N.P.-Aneta uit Canberra. Makim deelde verder mede, dat de „Manoora" een gering aantal Ned. troepen naar Biak vervoert. Het vorenstaande zou neerkomen op het vertrek van nagenoeg al het Ned. overheidspersoneel, dat in den oorlog naar Australië is gekomen. Ook de Ned. voorraden zullen uit Austra lië worden weggevoerd. De uitvoering van de maatregelen staan onder controle van Seac. Guillotine heeft laatste woord tegen zwarte handelaren In Frankrijk wordt wel zeer kras met zwarte handelaren afgerekend, want heden werd door het Kabinet het voorstel van Yves Farge, den nieuwen Franschen min. van Voedselvoorziening aangenomen, om voor zwarte handelaren de guillotine-straf in te stellen. BLINDE KRIJGT VERZETSKRUIS VAN DE KONINGIN. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin den heer Tieme. een jongeman, die door het ver zetswerk blind werd en in een instituut te Bussum vertoeft, het Verzetskruis persoon lijk overhandigd. Nederland zou zenden, om deze kwestie te regelen. De onderhandelingen worden gevoerd door middel van een vertroxiwensman. Als zoo danig treedt ds Molenaar, Ned.-Herv,. pre dikant in Halfweg, op. Op het oogenblik tracht deze gedaan te krijgen, dat tusschen beide belanghebbende kampen vrij over dit onderwerp mag worden gecorrespondeerd, via den vertrouwensman. De onderhandelingen, die de gedetineerden met den Argentijnschen gezant voerden, lie pen over een van hun raadslieden. (Vervolg op pag. 2). Onderzoek gevraagd inzake fascisten-vergadering Door 't Kamerlid Vorrink aan minister van Justitie. Het Kamerlid Koos Vorrink (P. v. d. A.) heeft aan den minister van Justitie gevraagd, een onderzoek te willen instellen naar de op 7 Juli te Utrecht gehouden vergadering van vroegere leden der N.S.B. en andere fascistische groepen, op welke vergadering besloten werd tot oprichting van een z.g. Werkverband. Arnold Meyer's adjudant J. Denis trad er o.m. als spreker op, terwijl deze zich nog steeds zou bedienen van een auto van het Bureau Nat. Veiligheid. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij de ontvluchting van Meyer uit Vught. Vorrink verzoekt maatregelen, alsook een onderzoek naar Denis' handelingen, indien zulks nog niet is geschied. Prof. Kranenburg wordt voorz. van de Eerste Kamer Als opvolger van mr W. L. baron de Vos van Steenwijk. In de vergadering van den Ministerraad van j.l. Maandag werd besloten prof. mr R. Kranenburg aan H.M. de Koningin voor te dragen ter benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De be noeming is dus dezer dagen, misschien wel vandaag, te verwachten.: Prof. Kranenburg was voorheen vrijz.- dem., tegenwoordig lid van de Partij van den Arbeid en maakt sinds 1929 deel uit van den Senaat. Hij is 65 jaar oud. Na een korte loopbaan bij de rechterlijke macht, werd hij in 1914 hoogleeraar in het Staatsrecht aan de Universiteit te Amster dam. Drie jaar later ging hij over naar de Leidsche Universiteit. Hij is eere-doctor van de Universiteit te Gent. Nader vernemen wij dat de beëediging door H.M. de Koningin zal plaats hebben op a.s. Dinsdagmorgen. Rijkspersoneel en Koninginnedag Op 31 Augustus a.s., den verjaardag van H.M. de Koningin, zal het Rijkspersoneel vrij zijn voor zoover de dienst dit toelaat. Troonrede gaat a.s. Dinsdag ook door de radio Dinsdag a.s. zal de Troonrede over beide Hilversumsche zenders tusschen 12.4513.30 uur worden uitgezonden. Onafzienbare menschenmassa te IJmuiden Een onafzienbare menschenmassa was gis teren getuige van het binnenkomen van den Indië-vaarder „Oranje", die als eerste schip de geheel herstelde reuzensluis te IJmuiden passeerde. Voordat we met de salonboot „W. F. van der Wijck" de trots van de Mij Nederland tegemoet voeren, waren we in de gelegen heid de sluis te bezichtigen. De kleinste van de drie, de Zuidersluis, die van 1876 dateert, doet alleen nog dienst voor kleine schepen; de Middensluis kan schepen tot 15.000 ton schutten en de Noordersluis, het 300 m. lange, 36 m. breede en 12 m. diepe water bouwkundige kunstwerk, dat in 1930 onder leiding van minister Ringers werd gebouwd, was weer gevuld met water. Te ongeveer half drie licht de „Oranje" haar ankers. De „Van der Wijck" vaart af om het schip in de buitenhaven te verwel komen. Met de salonboot langszij glijdt het helderwit-geverf de mailschip de sluis binnen. Op de dekken van de „Van der Wijck" komen de genoodigden bijeen om de ope ningsplechtigheid van de sluis bij te wonen, die de dir.-gen. van den Rijkswaterstaat, ir W. J. H. Harmsen verricht. Ir Harmsen zeide in zijn rede, dat de bouwkosten inder tijd 20 millioen bedroegen en de kosten van het herstel thans binnen de 4 pet van dit bedrag blijven. Het werk, dat met tien man werd begonnen, is beëindigd met 150 arbeiders. Spr. dankte ir Josephus Jitta en zijn medewerkers en deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den heer Jitta tot officier in de Orde van Oranje Nassau te benoemen. Nadat spr. het als een lichtend symbool had aangestipt dat het schip, dat de verbinding IndiëAmsterdam herstelde, den naam „Oranje" draagt, ver zocht hij den sluismeester de binnendeuren te openen. De plechtigheid werd met het spelen van het „Wilhelmus" besloten. De wnd burgemeester van Amsterdam, B. Fran ken, voerde hierop nog het woord. De „Oranje" had inmiddels de sluis ver laten en ging in het Noordzeekanaal voor anker, om vandaar naar de hoofdstad door te varen en de 800 gerepatrieerde landge- nooten te debarkeeren. STREMMING MOERDIJKBRUG TOT ZATERDAG UITGESTELD. De weersomstandigheden zijn oorzaak, dat de verkeersstremming over de Moerdijk- brug is uitgesteld tot a.s. Zaterdag. Tus schen 0 en 12 uur is ze buiten gebruik. Met de herstelde sluis kwam ook het kanaal vrij, want juist gisteren hebben drie ié»* Enorm was de belangstelling, toen de „Oranje" gisteren als eerste schip de her stelde Noordersluis te IJmuiden binnenvoer. drijvende bokken de laatste resten van een bij de Hembrug tot zinken gebrachte 3000- tonner opgeruimd. 't Fietsbanden-probleem nadert z'n oplossing Optimistische klanken uit de industrie Blijkens een mededeeling van den direc teur der rubberfabriek Vredestein te Loos duinen beweegt de productie van rijwiel banden zich in stijgende lijn, voornamelijk als gevolg van de inschakeling van de Hevea-fabrieken, die wederom zijn gaan draaien. De grond stof fenpositie van de pro ductie van fietsbanden baart ndet langer zorg. Gezien de geweldige behoefte voor den oorlog waren in ons land per jaar 4 millioen banden noodig is het echter niet waar schijnlijk dat de fietsbanden tegen het einde van hert jaar vrijkomen. De kwaliteit der banden, die op het oogenblik worden ver vaardigd, is goed te noemen. Sedert 1 Jufli worden weer z.g. „witte banden" geprodu ceerd. Een belangrijke verlichting in het banden- vraagstuk wordt verwacht door de mogelijke levering van 500.000 rijwielbanden door die Goodrich Cy uit Amerika. Nadert de Radio-kwestie baar oplossing? Zeer binnenkort komt de Regeering met voorstellen. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, kan zeer binnenkort van Regeeringswege een oplossing worden tege moet gezien, om uit de.impasse te komen, waarin de radio is geraakt door het conflict tusschen de Radio-omroepvereenigingen en. het bestuur der stichting Radio Nederland. RADIO-VERGALLER KRIJGT TWINTIG JAAR. Het B.G. te Utrecht heeft den Utrechte naar J. A. Loos, die in den oorlog de stoor zenders te Lopik en Jaarsveld bediende, ten e'imde de door ons zoo begeerde geall. nieuws uitzendingen onverstaanbaar te maken, ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit alle rechten zon der recht van cassatie. De eisch was 12 jaar. Dertien spoorivegdieven te Leiden ingerekend De spoorwegrecherche, die eenige weken geleden te A'dam een complot van spoor- wegdieven ontmaskerde, heeft dezer dagen wederom succes gehad. In Leiden konden 13 maai en te Hilversum 9 man. worden in gerekend. Behalve los personeel van de Ned. Spoorwegen was hierbij personeel van de besteldiensten en zelfs een politieagent be trokken. HUISSLACHTINGS VERGUNNINGEN. Zij, die in aanmerking komen voor een huissladbfcingsvergunningkunnen deze t/m 27 Juli doch beslist niet later aan vragen bij de pl. bureauhouders. HUISBRANDOLIE VOOR CENTRALE VERWARMING. Met nadruk wordt er nogmaals op ge wezen, dat gebruikers van huisbrandolie voor het stoken van centrale verwarming de aanvraagformulieren, welke hun door de leveranciers zijn toegezonden, in het tijd vak van 22 Juli t/m 12 Augustus a.s. bij den distributiedienst moeten inleveren. Deze formulieren dienen vergezeld te zijn van de op deze formulieren vermelde bescheiden. GENERAAL HAWTHORN PER K.L.M. NAAR NEDERLAND. De commandant der Britsche troepen ii Indië, generaal Hawthorn zal vanavond oi Schiphol arriveeren. Regeering wenscht geen K.L.M.concurrentie Sinds geruimen tijd wordt achter de scher men een hevige actie gevoerd door de groote Nederlandsche scheepvaartmaatschap pijen om naast de K.L.M. van de Regeering toestemming te krijgen om transcontinentale luchtlijnen te openen. Het snel uitbreidend luchtverkeer over de Oceanen, trekt een groot passagiersvervoer tot zich, dat anders met de schepen ging. Door de nieuwe lucht lijnen der K. L. M. naar Noord- en Zuid- Amerika, naar Nederl.-Oost-Indië en in af- zienbaren tijd ook naar Zuid-Afrika en DAT de schorsing van prof. ir Chr. K. Visser, hoogleeraar aan de T.H. te Delft, is opgeheven. DAT A. v. d. Wal. inspecteur ter generale thésaurie bij het dep. van Fin. is weggezuii- verd. DAT J. E. Langenberg, hoofd van de Rijksaccountantsdienst te Zwolle, eervol is ontslagen met toekenning van wachtgeld. DAT het Tribunaal te Helmond gisteren den ex-edt. van de Landwacht, H. A. Sek, aldaar, tot 10 jaar en den ex-Land wachter J. Martens uiït Asten tot 7 jaar intemeering heeft veroordeeld. DAT gisteren, als symbool voor W.-Bra- bants wederopbouw, te Zevenbergen een plechtige eerste-steenlegging heeft plaats gehad voor den bouw van 15 arbeiderswo ningen. DAT het nieuwe Ned. leger gisteren bij Utrecht manoeuvres heeft gehouden, waar na gen. Doorman op het St. Jans Kerkhof een parade afnam. DAT de heer J. II. Laatsman is benoemd tot kanselier Ie kl. bij de Ned. ambassade te Brussel. DAT het Zuiden zich achter gesteld voelt bij het Noorden wat de glasverdeeling be treft. DAT iin 't gebouw Marnixstraat 317 te Amsterdam een gedenkraam is onthuld voor de 28 ambtenaren bij den dienst van Soc. Zaken, die aan de Duitsbhe terreur ten offer vielen. Lippenstiftjes niet meer aan prijzen gebonden Of de dames er voor- of nadeel van zul len ondervinden weten we niet. doch feit is, dat dezer dagen de prijs voor schriften t.a.v. gelaatspoeder, lippenstiften en andere cosmetische artikelen zijn opge heven. Voor de heeren zij echter de ge ruststellende mededeeliiwg, dat zulks voor de scheerzeep niet geldt. Evenmin voor noodzakelijke dingen als tandpasta en toiletzeep. Winkeliers behooren duidelijk zichtbaar de prijzen in de étalages te ver melden. DAT de nieuwe Zweedsche gezant in ons land, de heer J. de Lagerberg, gisteren op Schiphol is aangekomen. DAT Nederland voor 17 millioen kronen hulp uit Denemarken ontving. DAT thans de gunstige tijd is aangebroken om appels en pruimen te bespuiten met V2 of ft pet. Californische pap tegen spint. DAT Maandagavond a.s. om kwart voor 8 drs. P. J. Bels een radio-causerie houdt over champignon-teelt. DAT dr C. J. Briejer den overleden ir N. van Poeteren zal opvolgen als hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst te Wagenin- gen. Dat de speelkamer, een miniatuurspoor wegbedrijf op het C5. te A'dam, weer in dienst is gesteld. DAT in de St. Crt. van 18 Juli een door het College van Rijksbemiddelaars vastgestelde nieuwe gemeenteklassenindeeling voor het bouwbedrijf is opgenomen. DAT m.i.v. heden weer pLm. 100 der be langrijkste schilderijen van het Rijksmu seum te A'dam aldaar voor het publiek ten toongesteld worden. DAT de Bond van Kleine Boeren in N. Nederland twee moties bij den min. van Landbouw, c.a. heeft ingediend, waarin wordt aangedrogen op verlaging van den grasprijs en stopzetting der vee-levering voor bedrijven beneden 10 HA. Oost-Azië, zien de scheepvaartmaatschap pijen zich ernstiig benadeeld, vandaar dat zij zelf ook luchtlijnen willen openen. Reeds voor den oorlog was men hier mede bezig en werden zelfs plannen uitge werkt om naast de K. L. M.-lijn op Indië, met Zeppelins te gaan vliegen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt staat de Regeering echter afwijzend tegenover de plannen der scheepvaart maatschappijen. Men wil de K. L. fö. haar monopolie-positie niet ontnemen. De K. L. M. kan voorloopig alleen met een groote Rijkssubsidie den zwaren strijd tegen de buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen op nemen. Zou hier een Nederlandsche concur rent naast komen, dan zou de positie van de K. L. M. ernstig bedreigd kunnen wor den. De scheepvaartmaatschappijen blijven echter met hun plannen doorgaan en hebben onlangs besprekingen met Amerikaansche maatschappijen gevoerd. Het laatste woord van deze hoogst belangrijke luchtvaartaan gelegenheid is nog niet gezegd. CHINEESCHE BURGEROORLOG OP VIER FRONTEN. Op 't oogenblik woedt in China een bur geroorlog op vier fronten, met meer dan een millioen man Kuomintang-troepen in het offensief. BLIJFT ENG. BROODRANTSOENEERING ONGEWIJZIGD. In 't Engelsche Lagerhuis is heden een motie van de oppositie om het broodrant- soeneeringsbesluit ongedaan te maken met 305 tegen 182 stemmen verworpen. Wisselende bewolking, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht. Wisse lende bewolking, hier en daar nog een enkele verspreide bui, matige Z.-W. windi, weinig verandering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1