Angstwekkende prijsstijging in de Ver. Staten Laatste acte van het drama-Michailowitsj Rumoer in Steenbergen om een burgemeester —.UWL LEID SC HE COURANT WOENSDAG 17 JULI 1M6 Fn met de beheersching suk kelt men verder Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden verwierp gisteren de wet op de prijsbeheersching, zooals zij Vrijdag j.l. door den Senaat was vastgesteld. Daarmee is een nieuwe mijlpaal op dezen lijdensweg voor regeering en volk in Amerika bereikt. Thans zullen Huis en Senaat gemeenschappelijk een nieuw ontwerp moeten opstellen. Dit ontwerp zal ook voor president Truman zoo acceptabel moeten zijn, dat hij het teekenen kan. Dat is nL met de Vrijdag aangenomen wet evenmin het geval als met die, welke eenige weken geleden, door Truman's veto werd getroffen. Daarvan zei de president, dat zij erger was dan heelemaal geen prijsregeling. De wet van Vrijdagavond heeft hij „ver schrikkelijk" genoemd. In naam is het nl. een prijsbeheerschingsontwerp, maar in we zen een wet, die bepaalt welke producten wèl en welke niet onder de prijsbeheer sching zullen vallen. De voornaamste le vensbehoeften vallen er niet onder, omdat daarvoor de „gestegen onkosten" berekend mogen worden en daardoor heeft de prijs beheersching dus alle beteekenis verloren. De prijzen zijn thans reeds tot ongekende hoogte gestegen en de arbeiders in de auto mobielindustrie, 800.000 to getal, die gisteren reeds een proteststaking van twee uur or ganiseerden, werken plannen uit voor een koopersstaking. Op die manier hoopt men de prijzen te drukken. Hét is. voor de heele wereld, van het grootste belang, dat Amerika zoo gauw mo gelijk een betere prijsregeling krijgt, dieniet beheerscht wordt door een aantal belang hebbende fabrikanten. Amerika is immers de leverancier der heele wereld en hooge prijzen ginds werken door in de prijzen hier en elders in Europa. De Engelschen onder vinden dat reeds, daar een belangrijk per- Nog 32.000 landgenooten lijden op Java Het Fransche persbureau A.F.P. seint uit Batavia, dat het aantal Nederlanders, dat door de Inheemsche extremisten als gijze laars in 't binnenland van Java wordt vast gehouden, 32.000 bedraagt. Het schijnt, dat Sjahrir c.s. niet in staat rijn om deze gevangenen te bevrijden. Zij worden n.l. bewaakt door „locale strijd krachten", die zich om geen order of wet bekommeren. De Geall legereliding heeft besloten, de Ned. troepen ten Z. van Batavia niet door Britsche of Br.-Ind. eenheden te doen ver vangen, aldus seint A.NP.-Aneta. Soekarno heeft voor het nieuwe Inh kabinet, dat rechtstreeks aan hem verant woordelijk zal zijn en met de vorming waar van Sjahrir thans bezig is, slechts twee nieuwe namen voorgesteld. Het betreft hier mr A. Maramis, „min. van Financiën" uit het eerste kabinet en Soekiman var de Isla mitische soc ver. „Masjoemi." De onderhandelingen tusschen de Ame rikaansche en Ned.-Ind. Regeeringen, t.a.v. een luchtlijn BataviaLos Angeles, naderen hun voltooiing. Java zal in het nieuwe Inh. „nationale comité" (wij noemden dit eenige dagen ge leden het brui-parlement. Red.) 70 ver tegenwoordigers krijgen; Sumatra 18, Bor neo 5, Celebes 9, de KI. Soenda-eil. 4 en de Molukken 4. zoo deelt het republ persbureau „Antara" mede Rudi Tims gearresteerd (Vervolg van pag. 1). Latere inlichtingen hebben deze gevolg trekkingen nog versterkt. Over Tims zijn heel wat tongen losgekomen. Het is onge looflijk. maar deze knaap heeft de There- siastraat in Den Haag, waar hij, voor het bombardement van het Bezuidenhout woon de, op een gruwelijke manier geterroriseerd. Er zijn mannen bij ons aan het bureau ge weest, die, omdat zij direct na de klok van achten niet binnen waren, door Tims, die in uniform van de Hitier jeugd eerst en later in dat van de N.S.K.K. placht rond te loopen, met geweer bedreigd zijn. We weten waar die bedreigingen op plachten uit te draaien. Vader Tims, dezelfde die Joden in huis zou hebben gehad, en driemaal door de Duit- schers werd afgeranseld, althans volgens zoon Rudi, was werkzaam in Den Haag op 't Hoofd bedrijfschap voor Akkerbouwproducten. Zwarteweg 75, waar men U op kamer 24 be langwekkende bijzonderheden over dat heer kan vertellen. Hij was een rotte plek in die organisatie en is na den oorlog met spoed weggezuiverd. Aan bedreigingen van de zoons Tims, Rudi en Henk. heeft het niet ontbroken. Na Dollen Dinsdag verscheen er - in „De Residentiebode" een advertentie, waarin Rudi Vims Jeugdstormers en Hitlerjeugd opriep zich bij hem te melden. Gezamenlijk is men er toen in een vrachtauto vandoor gegaan Maar direct na de bevrijding liep Rudi Tims in een padvindersuniform rond en hij verteldie aan iedereen die het hooren wilde, dat hij jiu bij het geallieerde leger ging dienen. Hij heeft toen ©enigen tijd gevangen gezeten, maar zal vanwege z'n leeftijd als Jicht geval" zijn vrijgelaten. Dus in gemoede: is dit niet een zeer ern stig geval van politieke onbetrouwbaarheid? Vijf maanden N.S.K.K., in Vilvoorde ge diend. Hitlerjeugd, straatschenderij en nu, als klap op de vuurpijl: leider van een gloednieuwe jeugdorganisatie met sterren en uniform en een muziekgroep. Als dit geen fascistische beweging is, wat is het dan wel? Het lijkt zoö onschuldig: een clubhuis, maar het is een kazerne, waarin het aan ieder grijn van gezelligheid ontbreekt, en waar de knapen toch met elkaar den nacht doorbrengen, onder de hoede van Tims en een vrouw van goed veertig, wier man in Duindorp zit en die zelf naar den naam Kathe luistert. Met elkaar een stelletje men- schen, die slachtoffers zijn van zachte heel meesters. De wonde stinkt niu al. Wij vragen ons af, hoe dat worden moet als straks tienduizenden van deze onheils apostelen worden vrijgelaten. In Utrecht kwam dezer dagen een groep bijeen, waarin men een nieuwe N.S.B. ontdekte, Den Haag heeft de primeur va»> den Jeugdstorm. V«Ék van Nederland, let op uw saeck centage van de, Zaterdag verkregen, lee ning door de verhoogde prijzen is opgeslokt. DE REGEE'RINGSCRISIS IN BELGIE. De Prins-Regent heeft in Brussel den heer De Schrijver, leider der C.V.P., in audiëntie ontvangen. Deze heeft zich terstond na af loop der besprekingen naar minister Van Acker begeven. De heer De Schrijver deelde den journa listen mede, dat een onderhoud plaats heeft gehad over politieke en regeeringskwesties. MUSSOLINI'S ZOON UIT ITALIË NAAR ARGENTINIË ONTSNAPT. MussolinVs zoon is, geholpen door een Spaansch priester, naar Spanje ontsnapt uit Noord-Intalië, waar hij zich verborgen hield. Men vermoedt, dat hij zal trachten Argentinië te bereiken. Hoewel het bericht dit niet meldt, moet dit Bruno zijn. Vifttorio Mussolini kwam tij dens den oorlog om het leven. In Engeland bevinden zich nog 399.000 Duitsche krijgsgevangenen, in Italië en het Midden-Oosten 118.000. De dienstplicht in Amerika begint met 19 jaar. Uit Polen vluchtten 9000 Poolsche Jo den naar Tsjecho-Slowakije. Men neemt aan, dat eind dezer maand dit aantal tot 20.000 gestegen zal zijn. De Amerikaansche autoriteiten gaven toestemming tot een 100 uren vlucht met Constellations, waarvan de motoren van een brandstofïcispuitinstallatie zijn voorzien. Op de Iraansche olievelden zijn bij een staking '17 personen gedood en 150 gewond In Florence zijn 20 personen ge arresteerd Lv.rn. het verdwijnen van het lijk van Mussolini. Geen permanente bevoogding van het kapitaalverkeer Bankgeheim voorloopig niet hersteld Blijkens de Memorie van Antwoord inzake de verlenging machtiging geldzudverdng deelt de min. van Financiën mede dat hij een ver lenging van een half jaar ndet voldoende acht. Hij is bereid binnenkort met de Kamer over de monetaire politiek opnieuw van ge dachten te wisselen. De rmin. is er niet van overtuigd, dat het bedrijfsleven door de stroeve wijze van deblokkeering der des- investeeringsgelden op sterke wijze zou wor den geremd. Waar dit wel het geval zou zijn, is de min. bereid van geval tot geval de noodige voorzieningen te treffen. Bij de voorloopige en zoo mogelijk ook bij de definitieve aanslagregeling voor de ver- mogensaanwasbelasting en de vermogens- heffing zal voorrang aan het bedrijfsleven worden verleend. Met kracht komt hij op tegen de bewering, dat gestreefd zou wor den naar een permanente bevoogding van het kapitaalverkeer. Een herziening van het hypothecair crediet is in voorbereiding. Dat de koers der effecten door de voorschriften op onnatuurlijke wijze wordt opgedreven spreekt de min. tegen. Een antwoord inzake herstel van het bankgeheim kan de min. voorloopig nog niet geven. EEN SCHORTJE VOOR DE ZEEUWSCHE VRÓUWEN. Duizenden Zeeuwsche vrouwen zullen bin nenkort weer een van de daar zoo geliefde bonte schorten kunnen koopen. Er is n.l. een partij katoenen garens te vooröhcijn gekomen voldoende om er 20.000 van zulke schorten uit te vervaardigen. Over enkele maanden komen ze in de distributie. De exprestrein van Londen naar Aber deen ontspoorde Maandagavond. Er zijn vele gewonden. Zaterdag wordt hij terecht gesteld Als er geen wonderen gebeuren gaat zich Zaterdag de laatste acte van het drama-Mil- chailowitsj voltrekken. Dan zal de man, die eenmaal het Joe go-Slavische volk te wapen riep om den strijd tegen het nazidom aan te binden, doch die niet, zooals Tito com munist was, zijn einde vinden door een sma delijke terechtstelling. Het feit, dat Michai lowitsj niet naar de pij-pen van Moskou wenschte te dansen, doch zijn eigen weg ging, zal hij thans met den dood moeten betalen Want het ziet er ndet naar uit, dat de Westersche democratieën, hem op het laat ste oogenblik nog zullen vermogen te redden. In het Lagerhuis vestigde Eden gisteren de aandacht der regeering-op de rol, die de generaal aan den kant der verbonden naties speelde, in de eerste jaren der overrom- BAPTISTEN KEEREN ZICH TEGEN ALCOHOLGEBRUIK In haar, te Stadskanaal gehouden alge- meene vergadering, sprak de Unie van Bap tistengemeenten in Nederland uit, dat het een eisch van Christelijke liefde moet zijn het gebruik van alcohol na te laten. Het Bossche Bijz. Gerechtshof heeft levenslang geëischt tegen den 33-j. Land- wachter Holla, uit Arcen. wegens het jagen op onderduikers. Dezer dagen werd te Utrecht opgericht het „Verbond van Wetenschappelijke Onder zoekers". Secretariaat: Mijnbouwplein 11, Delft. B. en W. van Amsterdam hebben den raad een crediet gevraagd van f 1.000.000 voor aanleg van sportvelden en van f470.000 voor herstel van het gebouw van den voor- maligen „Sicherheitsdienst" in de Gerrit van der Veenstraat. Het personeel der R'damsche gemeente ziekenhuizen heeft de beschikking gekregen over het jachtslot „Strijpemonde" te Oost- voorne. dat als vacantiehuis zal worden in gericht. De Curagaosche Ver. voor den Handel heeft een lange lijst van prijzen beschikbaar gesteld voor de wedstrijden van de ver „Nationale Hulpzegel". Donderdag a.s. zal door het bouwen van 15 woningen met den heropbouw van het zoo zwaar getroffen Zevenbergen worden begonnen. De C.C.D. te Helmond heeft 100 liter zwarte jenever in beslag genomen. De heer J. J. G. S. Falkema is op zijn ver zoek eervol ontslagen als burgemeester van Heerenveen. De Haarlemsohe vriendinnen J. Appel doorn en A. v. d. Put zijn vanmorgen docr het A'damsche B.G., wegens het verraden van Joden, tot 10 en 8 jaar R.W.I. veroor deeld. peling van Joego Slavië door de Duitschers. Hij drong aan op tusschenkomst der regee- ring. Be vin verklaarde evenwél, dat daar van geen sprake kon zijn, aangezien dit een proces was, gevoerd binnen het grond gebied van een souvereinen staat, die geen buitenlandsche inmenging behoeft te dul den. „Wij hebben Belgrado een dossier ge zonden waarin de rol, die Michailowitsj tegen de Duitschers speelde, uitvoerig be schreven staat, doch er is aanleiding te ge- Looven. dat deze stukken het (communisti sche Red.) gerechtshof nimmer bereik ten", aldus Bevin. Hij verwierp met kracht de beschuldiging dat Britsche verbindings officieren den veroordeelden generaal zou den hebben aangespoord tot moord op par- tisanen. Ook in Washington verklaarde men ndet bij machte te zijn, iets te doen ten gunste van den ter dood veroordeelde. Ex-koning Peter zond gisteren telegram men aan den Paus, koning George en presi dent Truman, met het verzoek in te grij pen. doch de anti-Westersche invloeden in Joego-SLavië zijn te sterk. Michailowitsj, die als de verpersoonlijking van het monarchale, Engelsdh gerichte tijdperk wordt beschouwd, zal, verlaten door de vroegere bondgenooten, sterven? Men beschrijft hem als een wrak. Hij is op van de zenuwen en rookt 400 cigaretten per dag. In een rede over de verhouding tot de Sowjet-Unie, waarin hij voorspelde, dat er overeenstemming tusschen de V.S. en Rusland zal komen, protesteerde Senator Van den Berg tegen „den wettigen moord op Michai lowitsj". Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Coevorden, D. Terstege te Zevenhuizen (Z.-H.); te Daariie, C. v. d. Wal te Dirksi'anid: te MiLddelharnis, J. H. Cirkel te Genemiuden; te Qldeboom (Fr.) E. J. Loor, te Losdorp; te Zwolle (vac. E. J. v. d. Kam) H. Miskotte te Wezepe. Aangenomen naar Kubaard, L. Nieuwpoort, voorg. Evang. te Naardien; naar Harich (toez.), A. v. d. Lee te De Krim. Bedankt voor Oude Tonge, J. van Dijk» te Monster; voor Rotterdam (16e pred. pl.), C. G. H. Blok te Amersfoort. Benoemd tot godsdienstonderwijzer to Avereest, H. J. Soer te Bedien. Geref. Kerken Beroepen: te Zwartsluis (vac. A. Zwaan), S. van Wouwe te Ma/rum (Gd.) Bedankt: voor Bolsnes, I. M. de Graaf te Rinsumageest; voor Kockengen, D. J. Vel- sink te Musselkanaal; voor Vianen, J. H. Teerink te Zetten; voor Zwartebroek, A. Keyzer te Nieuwerkerk a/d IJsel. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te WormerveerKoog-Zaan dijk (gecomb.) cand. H. C. Overeem, te Deventer; te IJselmuiden, J. ten Hove to Goes. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te 's-Gravendeel. cand. M. Drayer en cand C. v. d. Weele, beiden te Apeldoorn. Beroepen: te Ermelo en te 's-Graven- zande. cand. C. v d. Weele te Apeldoorn. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen: te Kralingsoheveer (als loe rend ouderling), de heer T. de Jong te Dalf- sen; té Scheveningen G. J. Zwoferink to Kampen. Bedankt: voor Harlingen, J. O. Mulder te Hat tem. PERSONALIA. Als opvolger van ir W. J. H. Harmsen, aan wien eervol ontslag is verleend, is benoemd tot voorzitter van de adviescommissie voor de T. H. te Delft ir H. J. F. Eckenshuysen en tot pl.v. voorz. dr ir P. M. Heertjes. NIEUWE HOOGLEERAREN TE A'DAM. B. en W. van Amsterdam bevelen, ter be noeming aan de Gem. Universiteit aldaar, tot hoogleeraar in de Ned. taal aan dr W. G. Hellinga, dr K. Heeroma en mej. dr J. H. van Lessen; tot buitengewoon hoogleeraar in staathuishoudkunde dr F. G. Keesing, in be- drijfshuishoudkunde dr P. Kuin en tot lec tor hiervoor A. Th. de Lange, en tot lector in keuring van voedingsmiddelen ir J. Straub. PROMOTIE WAGENINGEN, 16 Juli. Bevorderd tot dr in de landbouwkunde ir S. Oedin, geb. te Bandoeng, op proefschrift met stellingen „De gemeente Huissen, proeve eener sociaal- geographische analyse" ACADEMISCHE EXAMENS DELFT, 16 Juli. Geslaagd voor prop. ex. civiel ir: J. G. Smidts, Dordrecht; id. bouwk. ir.: mej. C. Siccama, Pankalan Brandan; id. werktuigk ir: J. P. Berghuis, Uithuizermee- den, J. W. Cohen, Leeuwarden, P. J. Hoos, Heerlen, A. Heyman, 's-Gravenhage, J. Mo lenaar, 's-Gravenhage, R. L. Gierbeek, Am sterdam, D. Valstar, Vlagtwedde, W. A. Veltrop, Coevorden, A. Verduin, Leiden; id. werktuigbouwk. ir: R. van Trikt, IJsselmon- de; id. vliegtuigbouwk. ir: C. J. van der Maa, Amsterdam; id. electro-techn. ir: H. H. v. Abbe, Amsterdam, J. R. Vuyen, Batavia; id. natuurk. ir: P. Penning, Eindhoven; voor cand. werktuigbouwk. ir: G. H. F. Bitter, Nijmegen, C. Engels. R'dam, H. A. Hoedt, Buitenborg, G. Riep, Hilversum, G. J. Schott, Semarang, J. L. Wispelwey, Breda, J. J. v. d. Velden, Bergen (Limb.), id. mijnir: G. J. Bakker, Brunssum, G. J. W. de Boer, A'dam, K. Kleiterp, Malang, E. H. L. de Munck, A'dam, M. J. van Rij, R'dam, L. Zonneveld, A'dam; werktuigk. ir: A. C. Poole, Heerlen; mijnir: J. K. H. Jordaans, 's-Gravenhage, A. H. Kleyn, A'dam, C. Kool, Arnhem, J. Kraak, Dongjum; civiel landmeter: A. H. Koimans, R'dam. PAEDAGOGIEK M.O. AMSTERDAM, 17 Juli. Vrije Universiteit. Geslaagd voor paedagogiek M.O., acte a.ï A. A. Verbeek, Den Haag; N. G. de Vente, Ermelo; R. Turksma, Amsterdam; mej. A. Waalwijk, Goes; paedagogiek M.O., acte b.I mej. H. Tol, J. Altera, beiden Rotterdam; Z. Rittersma, Den Haag; C. van Wouden berg, Hilversum. Waarom scheept men ons op met een Noorderling De gemeenteraad van Steenbergen kwam Maandag in spoedvergadering bijeen, want in plaats van den heer Simons, 'die ander half jaar lang tot ieders genoegen het tijdelijk burgemeesterschap waarnam, is een nieuwe functionaris benoemd. Eén der wet houders begon er zijn verwondering over uit te spreken, dat de heer Simons niet definitief benoemd is en hij was nog meer verwonderd, dat er een „Noorderling" als burgemeester over deze Brabantsche ge meente was aangesteld, temeer daar dit al de derde binnen korten tijd is, che van het Noorden naar het Zuiden afzakt om een gemeente te besturen. Hij vroeg zich voorts af, of er dan in Brabant heelemaal geen ge schikte personen voor dit ambt zijn, welke Brammetje Flapoor en z'n vrienden Door G Th BOTMAN 53. Rikketikketik-bom! De tafel kwam met zo'n geweldige smak op het trottoir terecht, dat alle vier de poten tegelijk dwars door het tafelbad heenschotenl Gelukkig werd door dit laatste de schok voor Tom wat ge broken; hij sprong dan ook alleen maar een halve meter omhoog, om daarna met een bons weer op de tafel terug te vallen. 54. Op het horen van de hevige slag en het gezicht van de vluchtende mannen kwam een politie-agent aanhollen. Daar hij Tom niet verstond, en hij niet begreep, wat die rare zwarte snoeshaan op die tafel te maken had, vond hij er niets anders op, dan Tom maar mee te nemen naar het politiebureau. woorden bij den raad en het publiek groot enthousiasme ontketenden. Tenslotte besloot men eenstemmig een protest naar den min. van Binnenl. Zaken te zenden. Steenbergen is het met zijn nieuw-benoemden burger vader niet eens en wil den tijdelijken, die juist afscheid nam, behouden. UNIE VAN BABTISTENGEMEENTEN De Unie van Ba btisten gem eenten besloot een Seminarie in Nederland te stichten, tot den Wereldbond van kerken toe te treden en de heeren H. Jut in den Haag en J. Broertjes te Apeldoorn beroepbaar te ver klaren. Ds K. Reiling te Rotterdam werd Unievoorzitter. Het 100-jarig bestaan der ge meente Stadskanaal is feestelijk herdacht. Duitschers hadden nog 10.000 V-2's in reserve De Duitschers hadden 10.000 V- 2's ge reed, toen het einde van den oorlog kwam. De Amerikanen zijn zeer verbaasd over deze Duitsche prestaties. Zij vonden niet minder dan 136 nieuwe wapens, gereed of in een stadium van experiment. Zoo was er een bommenwerper, sneller dan het geluid, waarmee de Duitschers -New York wilden bombardeeren ONTEVREDENHEID BIJ DEN N.J.K. OVER DE PERSZUIVERING. Het bestuur van den Ned. Journalisten kring heeft zich in een uitvoerig schrijven tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met betrekking tot den tragen gang der perszuivering, waarover in den kring der journalisten bij den voortduur ervan ernstige ontevredenheid heerscht. Het bestuur van den N.J.K. wijst er in zijn woord van ernstig protest op, dat de onbe vredigende procesgang in vele gevallen in volstrekten strijd is met de eischen van rechtszekerheid, welke in een rechtsstaat als de onze gesteld mogen worden. Aan den Minister wordt met den meesten aandrang verzocht de geuite grieven tot onderwerp van een op korten termijn in te stellen onderzoek te maken en alle maatregelen te nemen, welke tot een zoo snel mogelijke voltooiing van de perszuivering zullen leiden. De Britten spraken de Sowjet-toespe- ling op gewapende Duitsche formaties in Britsche zone tegen. Er bestaan slechts Dienstgruppen, diie 106*000 man omvatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2