Jlieuuip CriJtsflji Indië weer voor een groot deel in Ned. handen Huldeblijk voor baron de Vos van Sieenwijk IDist TJ IET MAANDAG 15 JULI 1946 Ze Serie, Ze Jaargang vanaf 7 Mei 19*5, No. J7* Abonnementsprij zen t 0.26 per week f 1.10 peT maand t 3.25 per kwartaal (bij voeruitbetaling) verh. m. adm.kosten) ey contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 9 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telef o on 227 10 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS J$tenh«istir!) is ahebleuetf «mn Ijerl in letjfjetispoel" Java, Sumatra en Riouw blijven nog onder Britsch beheer Gistermiddag is dr H. J. van Mook, luit.- G.G. van Ned.-Indië, per vliegtuig te Makas sar gearriveerd, ten einde officieel de bui tengewesten van de Geallieerde bezettings troepen over te nemen. Hij wias vergezeld van den oud-dir. van het Kabinet, dr P. Koets en zijn adviseurs, de heeren Tjio, Abdoel Kaddr, De Villéneuve, mr K. L. J. Enthoven en mr K. J. J. Verboeket, hoofd van dien Ned.-Ind. R.V.D. Voorafgaand aan dit A.N.P.-Aneta tele gram ontvingen wij onderstaand' officieel bericht De Groote Oost, Borneo, Bangka en Billi- ton zullen met ingang van Zaterdagnacht 12 uur niet langer onder 't South East Asia Command staan, zoodat vanaf genoemd uur de Nederlandsohe autoriteiten weer verant woordelijk zullen zijn voor de handhaving van rust en orde in deze gebieden. De Britsohe en Br.-Ind. troepen zullen n.l. worden teruggetrokken uit die deelen van Ned.-Indië, „waar zij hun militaire taak hebben volvoerd, derhalve het geheele grondgebied, met uitzondering van Java, Sumatra en den Riouw-archipël". Officieele overgave vond heden morgen plaats Dr Van Mook: „Ned. politiek doelt op zelfbesturend Indonesië." Hedenochtend vond de officieele overgave te Makassar plaats. Bij die gelegenheid sprak dr Van Mook een redevoering uit, welke wij hieronder, verkort, laten volgen: „Gaarne aanvaard ik namens de Ned.-Ind. Regeering deze gebieden, doch slechts ten einde de verantwoordelijkheid tezamen met u te dragen en om van de reconstructie iets te maken, dat het werk en bezit van ons allen zal zijn. Uit de groote lijn, van hetgeen wij op de Malino-conferentie zullen bereiken, zal blij ken, dat 't koloniale tijdperk werkelijk tot het verleden behoort; de Ned. politiek doelt op de vorming van een zichzelf besturend Indonesië ten einde het in staat te stellen om een eigen plaats te kiezen in de familie der volkeren. Van het eerste begin af heeft vastgestaan, dat ieder deel van Indonesië de gelegenheid zou krijgen om zijn meening te uiten over de plaats, die het in 't geheel zou willen innemen. Ik ben er van overtuigd, dat indien de hartstochten bekoelen, de mogelijkheid voor een overeenkomst duide lijk Zichtbaar zullen worden, waardoor een blijvende structuur, die niemand zal dwin gen tegen zijn overtuiging te handelen, van zelf te voorschijn zal komen. De dag van heden aldus vervolgde dr Van Mook beteekent voor de buitenbe zittingen eigenlijk pas het einde van den oorlog, nu de taak van het Geall. opperbevel vrijwel geëindigd is met het wegvoeren van de 180.000 Japansohe krijgsgevangenen. Voor het behoud van een staatsrechtelijken samenhang van Indonesië is, behalve een vrij overleg, noodig, dat de hier werkende Nederlanders ten volle van den tijdgeest doordrongen zijn en beseffen, wat het be teekent om dit land naar de onafhankelijk heid te voeren. Indien wij er ons rekenschap van geven, dat de conflicten tussohen de Nederlanders en de Indonesiërs hun diepsten oorsprong vinden in de Japansohe tyrannic, kan het niet moeilijk zijn terug te keeren tot men- sohelijke verhoudingen. Wij moeten door dit alles heen den weg tot elkander terugvin den. Politieke vrijheid kan niet samengaan met kidnappen en terreur". Met masker en stengun op roof uit Rotterdamsche recherche wist er echter wel raad op Drie gemaskerde mannen, gewapend met een sten-gun, drongen een autogarage in de Warmoezierstraat te Rotterdam binnen en dwongen het personeel, alsmede een zich daar bevindenden geneesheer, met 't gelaat naar den muur te staan. Een oogenblik later waren zij verdwenen niet medeneming van een der auto's. Onmiddellijk werd de economische re cherche ingeschakeld, die er in slaagde den wagen op te sparen. Zij kon tevens de hand leggen op de dieven, den 26-jarigen T. B. en W. v. d. G., beiden oud-onilitairen, welke personen met diefstal en smokkel hun brood j e ^verdienden". Dr Van Mook besloot zijn rede met het herdenken van de Amerikanen, Australiërs, Bngelschen en Britsch-Indiërs, die voor de bevrijding van Ned.-Indië .vochten' en hun leven gaven. INHEEMS CHEN PROTESTEEREN WEER. De republikeinsohe „regeering" heeft gis teren aan den opperbevelhebber van Ned.- Indië, gem. Mansergh, een formeel protest overhandigd in verband met het herstel van het Ned. gezag over de buitenbezittingen, aldus seint A.N.P.-Aneta. Vastrechtkaarten voor sporende zakenmenschen Die met een abonnement te duur zouden uit zijn. Teneinde zakenmenschen tegemoet te ko men, die veel reizen, doch niet voldoende om er de kosten van een spoorabonnement uit te halen, zullen de Spoorwegen, zoo spoe dig mogelijk na de invoering der algemeen e spoorabonnementen, ook „vastrechtkaarten" invoeren, die f 35.- per maand voor de twee de klasse en f 24.- voor de derde klasse zullen kosten. Op vertoon dezer kaart heb ben de houders het recht tegen half-enkele- •tarief te reizen. Aanbieding door Senatoren op a.s. Zaterdag (Van onzen Parlementsredacteur) A.s. Zaterdagmiddag om 3 uur zal in het ge bouw der Tweede Kamer de sluiting plaats hebbën van de buitengewone zitting van de oude Eerste Kamer en van de nieuwe Tweede Kamer. Nog eenmaal zal dus de resolute stem en hamerklop van den heenkaanden president der Eerste Kamer, mr W. L. Baron de Vos van Steenwijk, worden gehoord. Na afloop van deze korte sluitingsplechtigheid zal zijn taak geheel beëindigd zijn en zal zijn parlementaire loop baan zijn afgesloten na zijn benoeming tot minister van Staat. Wat dit laatste betreft, heeft de tegenwoordige president geen voor gangers. Naar wij vernemen zullen de leden van de Eerste Kamer zich na de sluitingsplechtigheid in het gebouw der Eerste Kamer vereenigen. Het is n.l. de bedoeling den scheidenden voor zitter een aandenken van blijvende waarde aan te bieden. Prof. mr. A. Anema zal daarbij Mr J. Ooyevaar geen secretaris generaal Van bevoegde zijde deelt men het A.N.P. mede, dat het bericht in een Haagsch blad, als zou mr J. Oeyevaar bestemd zijn om op te treden als secr.-generaal van het departement van Verkeer iederen grond mist. Zaterdag heeft H. M. de Koningin ook de tweede Curatjaosche delegatie ontvangen voor het aanbieden van een petitionnement. Op een der gazons van het Koninklijk park hééft de Koningin met de commissie de thee gebruikt, waarbij H. M. zich met ieder der leden geruimen tijd heeft onderhouden. RIJSTSITUATIE OP JAVA ZEER PRECAIR. Kol. prof. L. G. M. Baas Bekking, hoofd van het Ned. Ind. Roode Kruis, die gister morgen per vliegtuig van Schiphol naar Batavia is vertrokken, heeft medegedeeld, dat de rijstsituatie op Java zeer precair is. „Wanneer niet alle aandacht aan dit drin gende probleem wordt' besteed, aldus prof. Baas Bekking, zal het rijsttekort tot een catastrophe leiden." het woord voeren en de gevoelens vertolken van de senatoren, die er op stonden den leider hunner vergaderingen gedurende 17 jaren niet zonder meer te doen vertrekken. Deze bijeen komst draagt een intiem karakter. Willem Pijper te Londen aan dood ontsnapt Ernstige autobotsing deed hem voor receptie te laat komen Onze componist Willem Pijper, die gisteren naar de afscheidsreceptie reed, welke de British Council ter gelegenheid van het Londensche muziekfeest aan de deelnemers offreerde, is aan een ernstig auto-ongeluk ontsnapt. Zijn wagen werd n.l. door een bot sing met een bus zwaar gehavend, doch zelf kwam hij met den schrik vrij. Met dat al kon hij de receptie niet meer bijwonen, evenmin als de te Londen woonachtige Ned. componist Gerry Schuurman, die zich ook in Pijpers wagen bevond. W. H. J. DERKS VOLGT DR BEEL OP ALS KAMERLID. In de vacature, ontstaan door het ontslag- nemen van dr L. J. M. Beel als lid van de Tweede Kamer, is gekozen verklaard de heer W. H. J. Derks (K.V.P.) te Utrecht. PASSAGIERSLIJST VAN „ORANJE" EN „OPHIR." De passagierslijsten van de „Oranje" en de „Ophir" liggen op onze bureaux ter in zage. Prof. P. J. M. de Bruin "f Een der meest vooraanstaande figuren uit de Chr. Geref. Kerk Met leedwezen zal in ibreeden kring ver nomen worden, dat op 78-jarigen leeftijd is overleden prof. P. J. M. de Bruin, oud- hooglesraar der Theol. School der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn. Prof. De Bruin heeft tal van geschriften het licht doen zien en hij was redacteur van „De Wekker". Zijn verdiensten werden er kend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassal en ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal Woensdag te Apeldoorn plaats hebben. De Maastrichtsche raadscandidatuur van dr M. A. F. Ch. Thewissen is op grond van zijn publicaties en intieme relaties met de N.S.B. vervallen. DAT mr N. Bolkestein desgevraagd eer vol is ontslagen als rechter-plv. te A'dam, en mr J. W. C. Tellagien als subst.-griffier te Almelo. .DAT in de commissie vergunning per sonenvervoer zijn benoemd prof. ir H. van Breen (voorz.), mr G. A. Diepenhorst en P. J. van der Steur. DAT jhr W. F. van Lennep, Ned. gezant te Kopenhagen," met verlof is en dr K. E. v. d. Mandele optreedt als tijdelijk zaak gelastigde. DAT benoemd is tot amibt. v. h. O. M. te Den Haag jhr mr W. Ch. van de Poll; te A'dam mr W. J. Kolkert te Utrecht; te Alk maar mr J. M. Velhnga; te Dordrecht mr H. van Zeggeren. DAT benoemd zijn tot kawtonreóhter-plv. te A'dam mr W. W. B. M. Brains, mr J. Ph. van Erk, mr M. Geerling en mr Th. Imperg. DAT dr ir H. G. van Beusekom en ir Our ens Roos benoemd zijn tot hoof dir.-dir. van de Volkshuisvesting. DAT Tholen de vorige week de eerste vrachten mosselen naar België heeft geëx porteerd. DAT op 29 Juli te Den Bosch, ter bespre king van de Ned.-Belgische soc.-econ. sa menwerking, door de Alg. Kath. Werkgevers- vereen. een congres wordt georganiseerd, waaraan Ned. en Belgische autoriteiten zul len deelnemen. DAT de Eng. „Help Holland Council" 4260 boeken aan Nederland heeft geschonken, welke over de verschillende wetensch. bi bliotheken zullen worden verdeeld. DAT te A'dam m.m.v. den Plantenziekte- kundig en Dienst uit Wagendngen een Cen traal Bureau voor de ratten- en muizenbe- strijding is opgericht met als secretariaat Hobbemastr. 26, A'dam. DAT wegens knoeierijen met de prijzen den Bosschen caféhouder O. f 50.000 boete werd opgelegd met verbeurdverklaring van diverse artikelen, cafésluiting voor 3 mnd. en uitsluiting van zijn beroep voor 3 jaar. DAT de P.F. bij het A'dannsche Bijz. Ge rechtshof tegen den aannemer A. Kleinnib- belink, die aan de Duitschers minsten f IV2 millioen verdiende, 8 j. heeft geëischt. DAT te Terneuzen een lyceum wordt op gericht. DAT te Middelburg op 31 Juli wordt aan besteed het baggeren van de tramweghaven en het vernieuwen van een gedeelte van den goederensteiger. DAT de zusters Franciscanessen binnenkort 100 jaar in Groenlo werkzaam zijn. DAT dezer dagen besloten is tot opheffing van den Ned. werkloosheidsraad, omdat de Regeering in de Stichting van den Arbeid thans een genoegzaam adviescollege heeft. DAT de K.L.M.-piloot G. M. H. Frijns mo menteel zijn 50e vlucht als gezagvoerder naar Ned.-Indië maakt. DAT in de eerste week van Juli in de Ned. mijnen 160.227 ton kolen werden gedolven oftewel iets.meer dan de week daarvoor. DAT Zaterdag op Schiphol 7 Amerik. ge leerden zijn geland op doorreis naar Moskou, waar zij een laboratorium voor proefnemin gen met o.a. penniciline zullen oprichten. DAT het Limburgsohe zangkoor „Stemmen uit de mijnstreek" met 80 in mijnwerkers- costuum gekleede zangers Zaterdag te Am sterdam een uitvoering hebben gegeven. DAT de Fed. van stichtingen voor oorlogs getroffenen zich ongerust maakt over het •onbesproken blijven van een rechtvaardiger regeling van de óorlogsschadevergoeding in de regeeringsverklaring. DAT den Ned. econ. en financ. vertegen woordigers in Rome een maaltijd is aange boden ter viering van het herstel der han delsbetrekkingen tusschen Nederland en Italië. DAT Eduard van Beimum Zaterdag j.l. in het Kurhaus te Interlaken voor een stamp volle zaal een concert heeft gegeven van werken van Berlioz, Beethoven en Debussy. Door het kabinet-Schermerhorn werd bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp tot voorbereiding van de vaststelling van een Nationaal Welvaartsplan. Aangezien uit de regeeringsverklaring van het kabinet- Beel is gebleken, dat zekere beginselen, wél ke aan dit wetsontwerp ten grondslag lig gen, door het pas opgetreden kabinet aan vaard worden, kan het van belang zijn een en ander mede te deelen inzake het z.g. nationaal welvaartsplan, opgesteld door het Centraal Planbureau. In de memorie van toelichting op boven genoemd wetsontwerp wordt opgemerkt, dat het tijdstip is genaderd, waarop men in het beheer der volkshuishouding enkele der middelen kan gaan bezigen, die hun waarde bewezen hebben bij het beheer eener groote onderneming. Tot deze middelen behoort het werken volgens een centraal plan, ge baseerd op ramingen van productie- en af zetmogelijkheden. Men ziet dus de volkshuishouding als een groote onderneming en het ligt voor de hand, dat in een omvangrijk bedrijf leiding moet worden gegeven. In dit geval leiding door de overheid! Niet ontkend kan worden, dat in den over* gangstijd', waarin wij leven, regelend optre den van de overheid niet kan worden gemist De noodzaak van systematisch herstel van het zwaar getroffen productie- en verkeers- apparaat houdt een dringend motief in voor de opstelling van een plan voor de eerste jaren, aldus de memorie van toelichting. In deze herstelperiode moet van een centraal punt uit bepaald worden, welke volgorde in de werkzaamheden van den wederop bouw van het economisch leven in acht dient te worden genomen, teneinde de beste kansen voor ons land op 't herwinnen van zijn vooroorlogsche positie te verwezenlijken. Iets anders is het, als deze door de over heid geleide economie als permanent sy steem wordt toegepast. Hieromtrent is ons standpunt - bekend. Als de denkbeelden van minister Vos ook door het nieuwe kabinet te dezer zake „worden doorgevoerd, hebben wij te doen met staats-socialistische ten- denzen, waartegen alle waakzaamheid ge boden is. In de jongste regeeringsverklaring werd opgemerkt, dat aan het particulier initia tief ruimschoots gelegenheid zal worden ge boden zich te ontplooien en het komt er nu maar op aan, welke uitwerking deze woor den in de practijk krijgen. (Vervolg op pag. 2) Gebrs. De Vilder zullen opnieuw terechtstaan Verwijzing naar 't Bijz. Gerechtshof te Den Haag. (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken), De Raad van Cassatie verwees hedenmor gen de zaak tegen de 2 bekende Amster- damsche aannemers A. F. en C. F. de Vil der, die door het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam tot 3 jaar gev.straf waren veroor deeld, door te brengen in een Rijkswerk inrichting, voor een nieuwe behandeling naar het Haagsche Bijz. Gerechtshof. De Raad weigerde het verzoek aan den Proc.- Fiscaal te steunen, tot voorloopige in vrij heidsstelling. Beide aannemers, die millioe- nen hebben verdiend met werk voor vlieg velden, stonden wegens collaboratie terecht. Eveneens werd de zaak tegen den aan nemer Nic. Worp ui,t Huizen naar het Haag sche Hof verwezen. Het Amst. Hof had verd. wegens werk aan het vliegveld te Bergen tot 4 jaar Rijkswerkinrichting ver oordeeld. Jhr Loudon met verlof naar Nederland Onderscheidde een aantal Am. officieren Woensdag zal de Neder!, ambassadeur te Washington (V. S.), jibr Loudon, met verlof per „Westerdam" naar Nederland vertrek ken. Dezer dagen heeft hij in naam van de Koningin de volgende Amerikaansche leger officieren gedecoreerd: gen. O. N. Bradley, gen. A. Spaatz (beiden Grootkruis Oramaje- Nassau), M. R. W. Crawford (Groot-officier O.-N.), B. G. C. Maodonald en maj. L. H. Söhweiter (officier O.-N.), kol. W. E. Bkmaa en It.-kol. O. A. Leahy (Bronzen Leeuw). Geen verbod, maar wel een strenger controle Op reizen naar België, Frankrijk en Zwitserland. De dieviezen-ontduikingen in verband met het maken van buitenlandsche reizen nemen een vverontrustende omvang aan. De pres. van de Ned. Bank heeft hierop reeds de aandacht gevestigd. Met name het reizigersverkeer naar Zwitser land gaat met veel zwarte praktijken gepaard. De Regeering heeft zich ernstig beraden of de dviezenpositie haar niet tot drastisch ingrij pen noodzaakt. Voorshands is nog afgezien van het nemen van scherpe maatregelen en zal gestreefd wor den den weg eener verscherpte controle op het reizigersverkeer te volgen. Van het bovenstaande afwijkende berichten in de buitenlandsche pers, als reisverbod e.d. naar Zwitserland, België en Frankrijk, zijn dus onjuist. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwachtWisse lende bewolking met wind uit W. richtingen, plaatselijk nog regenbuien, hier en daar met onweer, zelfde temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1