Minister Bee! over samenstelling van 'i Kabinet Parijs: .Nieuwe voorstellen o?er Duiischland NIEUWE LEEDSCHE COURANT DONDERDAG 11 JULI 1943 Een prettige mededeeling voor onderwijzers (Van onzen Parlementsredacteur). In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer beantwoordde de min.- pres., dr Beel, het debat van Dinsdag. De bij de totstandkoming van deze proce dure gevolgde wijze leidt tot sterke kabi netten. Waarom zijn de andere groepen gedeclas seerd, vroeg de heer Schouten. De minister gaf een uiteenzetting van de door hem gevolgde gedragslijn. Toen hij zijn program klaar had, heeft hij het oor deel van de belde grootste fracties ingewon nen. Daarna is contact gezocht met de an dere fracties. Het streven was voor alles naar een parlementair kabinet, steunend op een vaste meerderheid; een kabinet op breedere basis bleek geen kans van slagen te hebben. Zoo is het gekomen tot de basis van de beide groote partijen. Een program schept gevaren voor verschil van gevoelen. Het ging niet, om een regeeringsprogram, maar pm het zoeken van een basis voor regeer-beleid. De verantwoordelijkheid er voor gaat niet naar de fracties. Met de communisten is er veel scheiding en tegen stelling. Wij miskennen de zedelijke normen ïin ons volk. De basis voor samenwerking met hen is er niet. Een scherpe antithese met andere partijen en het nieuwe bestand is niet noodig, en zoo worden de voordeelen van een nationaal kabinet eveneens bereikt. De weerklank op het, door den minister gedane beroep op andere partijen, verheugt hem zeer 5m de woorden van de heeren Schouten, Tilanus en Bierema. Het regeeringsprogram kan bij de komen- vanuit de P. v. d. A. goed over het proble matiek stellen van de katholieken als poli tieke figuur. Ook herinnerde hij er aan, dat indertijd de P. v. d. A. ook den heer Tilanus voor samenwerking had uitgenoodigdzoo we'iinig antithetisch is zij. Prof. ROMME was zeer kort. Nu er eenmaal in zake de radio een controverse is, kan men niet zonder meer eenvoudig tot den ouden toestand terugkeeren, meecide hij. De communisten werden door alle spre kers in quarantaine gesteld. Dr Beel betoogde in zijn dupliek, dat bij de geldzuivering van willekeur geen sprake is, maar van een streven om inflatie te voorkomen. Zitten we er dan niet reeds in? Voor de meer dan 35.000 onderwijzers zijn voorstellen gereed om hun een nooduitkee- ring toe te staan (van f 180 tot f 450) en voorts de salarissen te herzien. Deze laatste mededeeling was, hoewel zij enigszins kost baar is, niet de slechtste van het heele debat. Tot a.s. week Donderdag is de Kamer uiteen. STEL FRAAIE HEEREN IN HET VADERLAND TERUG. Gistermiddag arriveerde te Eindhoven we derom een honderdtal Nederlanders uit de Russische zóne. Hiervan bleek pl.m. 85 pCt. vrijwillig bij S.S. of Wehrmacht gediend te hebben; deze personen werden in verzekerde bewaring gesteld. TE VEEL „WAARHEID" IN DUITSCHLAND. Naar het A.N.P. uit Neurenberg meldt, is de correspondent van het comm. dagblad „De Waarheid" op orde van de Britsohe autori teiten gisteren naar Nederland teruggekeerd. (Exclusieve opname Nwe Leidsche Crt.) „Nee, zoo zitten jullie niet goed. Je moet je beenen optrekken", sprak Beatrix, toen onze fotograaf dit plaatje maakte van het heele groepje kabouters met haar moeders. Maar ze vergat zelf naar de lens te kijkenHet was kostelijk. Derde van rechts if Prinses Juliana en rechts van den paddenstoel Beatrix. Onderzoek naar de ramp van de „Meerkerk" Drankmisbruik kon niet word bevestigd. Onder veel belangstelling heeft de Raad voor de Scheepvaart te A'dam gisteren de zaak van de „Meerkerk", die op 16 Juni bij Westkapelle op een mijn is geloopen, be handeld. De voorzitter, mr A. Dirkzwager, heeft den kapitelm C. J. H. Wijker en enkele andere leden van de bemanning gehoord, waarbij kwam vast te staan, dat drankmis bruik aan boord van de „Meerkerk" op geen enkele wijze kon worden vastgesteld. Een en ander gaf den inspecteur van de Scheep vaart te R'dam, den heer Kastanje, aanlei ding den Raad te verzoeken een nader on derzoek in te stellen naar de schuldvraag van den kapitein, die blijkbaar in verboden gebied is terecht gekomen. De Raad besloot dan ook de desbetreffende rapporten af te wachten. Republikeinen plegen weer eens woordbreuk Ned. mannen worden te Soerakarta gevangen gehouden Officieel wordt door 't A.N.P. uit Batavia gemeld, dat de re ublikeins che „regeering" alle mannélijke Ned. onderdanen tusschen 10 en 60 jaar, die uit het binnenland van Java naar de geallieerde zone zouden worden geëvacueerd, te Soerakarta gevangen houdt. Dit is in flagranten strijd met de belofte om de evacuatie zoo snel mogelijk ten uit voer te brengen. Krachtige tegenmaatregelen zijn hier dan ook zeker gewenscht! de opening der Staten-Generaal worden ont vouwd. Een apar'ten min. van Marine te be-" noemen ligt in de bedoeling. De politieke delinquenten is een kwestie, die verder zal worden afgedaan. In zake den Hoogen Raad wordt naar den steen der wijzen gezocht. De afdoening der lichte gevallen is onbe vredigend. De relatief lichte gevallen zullen, na een jaar detentie, moeten worden afge daan. Ook de barmhartigheid behoort aan het woord te komen. Voor 1 October a.s. wil de Regeering het aantal gedetineerden terugbrengen tot 25.000. Weerstanden zullen in de maatschappij worden overwonnen. De Regeering is voor nemens, in verband met de voorwaardelijke buiten vervolgingstelling, een beroep te doen op de kerken. Alleen de zwaarste gevallen zullen voor berechting worden vastgehouden. Ten onrechte vrijgelatenen zullen alsnog kunnen worden vervolgd. Zoodra de radip-raad advies zal hebben uitgebracht, zal de Regeering voorstellen doen aan de Staten Generaal. Op die reeds getroffen financieele maat regelen zal warden voortgebouwd. Zoo mo gelijk zullen getroffen maatregelen worden vereenvoudigd Noodige uitgaven zullen moeten worden gedaan. De vermogensheffing is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Inzake socialisatie zal op korten termijn een onderzoek plaats hebben, niet alleen omtrent de Ned. Bank maar ook naar mijnen en openbare nutsbedrijven. Bestaanszeker heid met een zekere mate van bezit zal worden bevorderd. Het Indische probleem vordert onze krach ten op. Geest en hoofdzaak van de Kon. Rede van 1942 blijven gehandhaafd. Zeer spoedige bijeenkomst der Rijiksconiferentie, goed voorbereid, is noodig. Over het voor zitterschap er voor is nog niet gesproken. Een uit te zenden oommissie-generaal zal in samenwerking met den luit.-gg. het bij eenkomen er van kunnen bevorderen. De Staten Generaal zullen ook over het in te stellen nieuwe orgaan zoo spoedig mogelijk krijgen te beslissen. Inzake West-Indië is niet aan personen gedacht. Het belang van geheel ons volk is het richtsnoer voor het handelen der Regee ring. Replieken. Nadat de heer Beel zijn rede beëindigd had, merkte bij de replieken de heer SCHOUTEN op, dat de minister de vraag over het onderscheid ïn het. raadplegen der fracties niet had behandeld; De toekomst kan ook hier leeren. Het antwoord in zake de radio behandelde niet de vraag waar om zonder noodzaak de afwijking van recht en wet werd gecontinueerd. Omtrent Indië blijven de grondlijnen voor het be leid nog steeds onzeker. Met de strekking van de mededeeling omtrent zuivering en pol. delinquenten kon de heer Schouten, evenals de overige sprekers, zich vereenigen. De heeren BIEREMA en TILANUS meen den eveneens, dat geen volledige ophelde ring in het debat was verkregen. We wor den er niet veel wijzer van, aldus de heer Tilanus, die zich in zake de radio bij den heer Schouten aansloot. De rede van den minister noemde hij een poging tot synthese, in tegenstelling met het hardhandig optre den van een zijner ambtgenooten, waarvan in enkele bladen melding was gemaakt (Mansholt). De heer v3 d. GOES maakte een uitlating Drieduizend Mohammedaansche inwo ners van Ned.-Indië zullen in Augustus en September in de gelegenheid worden gesteld eeil bedevaart naar Mekka te maken. Voor iederen adsp.-hadji is een bedrag van 182 dollar aan deviezen noodig, zoodat de ge- heele bedevaart onze Regeering ruim een half milliopn aan deviezen kost. De Isoc. Inheemsche vereeniging op Java, de Masjoemi, heeft een aantal reso luties aangenomen, waarin loyaliteit jegens Soekarno en den opperbevelhebber der TRI, Soedirman, wordt uitgesproken. De „club" dringt aan op het verbreken der onderhan delingen met de Nederlanders. Volgens een „Antara"-bericht uit Batavia zijn het spoorwegstation en het telefoon kantoor te Buitenzorg weer in handen van de republikeinen. Dr Ratulangi, de Inh. „Gouverneur" van Celebes, is volgens „Antara" naar Hollandia verbannen. De Kon. Marine heeft te Batavia een partij van 2800 tubes opium achterhaald. Een toeneming van den handel in verdoovende middelen is den laatsten tijd over geheel Indië waar te nemen. Ongeveer veertig Inheemschen zijn thans, in verband met de ontvoering van Sjahrir, door' de T.R.I. gearresteerd. Maar ze loepen nogal wat uiteen Na een langdurig débat, waarin Bevin zich uitsprak voor een als economisch geheel be schouwd Duitschland, Bidault aandrong op het vaststellen van een territoriaal geraamte voor het nieuwe Duitschland, met afscheiding van het Ruhrgebied, en Molotof instelling van een centrale Duitsche regeering bepleitte en zich tegen een federatief Duitschland en afscheiding van het Ruhrgebied keerde, zijn drie voorstellen ter bestudeering aangeno men. Bevin vatte zijn bovengenoemde ziens wijze in een voorstel samen, Molotof gaf een ontwerp voor een commissie van onderzoek voor ontwapening en demobilisatie en Bidault wilde de steenkolenkwestie ter con ferentie van de vier ministers bespreken. Bevin wil de hulpbronnen i-n de vier zones HOOGE PRIJZEN IN DE V.S. De Senaat, die reeds prijsbeheersching voor vleesch en gevogelte verwierp, deed thans hetzelfde ten aanzien van de prijzen voor melk- en zuivelproducten. De vleesch- prijs ligt nu reeds 28 pet hooger dan de toe gestane maximumprijs. De granen vallen wel onder de prijsbeheersching, doch de petroleumproducten niet. BRITS CHE STEEENKPLENMIJNEN GENATIONALISEERD. Het Lagerhuis nam gisteren het wetsont werp tot nationalisatie van de Steenkool industrie aan, nadat de amendementen van het Hoogerhuis waren overgenomen. Het ontwerp wacht nu nog op de Koninklijke goedkeuring. evenredig verdee-len, ten bate der herstelbe talingen; alle overschot in eenige zone wordt ter beschikking der andere zones gesteld, ter wijl voor het surplus van looperide productie een speciale procedure gekozen is. Molotof- verklaarde geen bezwaar tegen het voorstel van Bidault te hebben. Hedenmiddag orn vier uur komen de minis ters weer bijeen. In Parijs is gisteren de conferentie van het Europeesch verzet geopend. Neder land zond een delegatie. La Guardda, voorzitter van de Unrra, stelde de V.S. voor, 120.000 verplaatste per sonen uit Duitschland in de V.S. onder te brengen. Mihailowitsj begon gisteren zijn verde digingsrede voor het Hof in Belgrado. Hij vertelde de Duitschërs steeds te hebben ge haat en zijn leven lang sympathie voor de Sowjet Unie gevoeld te hebben. De denazificeeringsmaatregelen in Duitschland hebben zoowel bij de Roomsch- Katholieke- als Protestantsche kerken een sterken terugkeer naar de kerk veroorzaakt. China gaat een eigen vloot stichten uit van de geallieerden verkregen en op de Japanners veroverd materiaal, ter bescher ming van de 4500 km. lange kustlijn! De be manning zal uit 50.000 koppen bestaan. Rabbi Unterman uit Tel Aviv deelde gisteren in Liverpool mee, dat de bestuurs leden der Jewish Agency in Palestina allen zijn 'vrijgelaten. Hoewel radio Rome gisteren meldde, dat de Italiaansche partijen het eens zijn over de vorming van een nieuwe regeering, spraken berichten van hedenochtend over moeilijkheden van formateur de Gasperi bij het bezetten van den post voor buitenland- sche zaken. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Door g to. rotman 43. De dakter behandelde de gezwollen plaatsen met ammoniak en een zalfje, deed er een doek om, en zo gingen de mannen, enigszins opgelucht, weer heen, na betaald te hebben natuurlijk. Stralend van genoegen keek de dokter naar al het geld, dat hij zo opeens verdiend had; nu kon hij einde lijk een nieuwe luidspreker kopen! 44. Onderwijl zaten Bram en Tom nog steeds in de tuin; ze 'durfden er niet uit. „Onze honger is gestild", zei Bram, „maar o wee, wat heb ik een dorst!" Om het huis heensluipende kwamen ze nu aan het keu kenraam. Het stond half open, en het keu kenmeisje zette juist een grote kan melk neer, ze zoeven gehaald had. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. j. o e p e n te H&llevoetsluis G H. Wil- .„^swaard te Ellewoutsdijk; te St. Johannisga (toezi); E. J. Loor te Losdorp; te Vorden (2e pred.pl.) dr H. Bartels, cand. te Zevenaar Benoemd tot Evangelist te Wirdum (Fr.) L. J. v. Leeuwen te Driedorp-Nijkerk. Bedankt: voor Godlinze (toez.) A. F. Scholte te Wirdum (Fr.); voor Wierden (2e pred.pl., toez.) J. C. Stelwagen te Giessen- dam-Neder-Hardinxveld. Geref. Kerken. Beroepen; te Fijnaart. A. Keyser te Nieuwerkerk a/d IJssei; te Gouda M. Bou- kema te Zaandam; te Hillegersberg-Straat- weg (2e maal) L. Blij dorp te O verveen. Aangenomen naar Velp J. J. C. Westera te Vrijhoeve-Capelle. Bedankt voor Ee (Fr.) A. Plaatsman te Den Helder. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Niezijl-Kommerzijl C. P. Plooy, cand. te Hilversum; te IJmuiden G. A. Hoekstra te Bedum. PROMOTIES DELFT, 10 Juli. Gepromoveerd tot doc tor in de techn. wetensch.J J Geluk, op: „Galm en geluid absorptie"; en R E Strube op: „Onderzoekingen in verband met de locaal amaesthetis-ohe werking dier alkoxynitroaniline". Gepromoveerd tot doctor in de wis- en na'tuurkunde op proefschrift „Geology of the Western part of Middle Orient, Cuba", geb. te Slawi en in dezelfde faculteit Th. aan de R.U. te Utrecht, D. R. de Vletter, Stiengen, geb. te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS DELFT, 10 Juli Geslaagd voor prop. electr. techn. ir. M J Romer, R'dam; voor cand. werktuigk. ir.: K J de Jong, 's-Gra venhage; voor cand. electr. techn. ir.: J M Benjajminsen, Echt; J A F Flapper, Weert; L J M Kuipers, Venlo; JAP Roodhuyzen, Alkmaar; A A F M van Frier, Oss; cand. scheik. ir.: C A van Gunst, 's-Gravenhage; E E Hekman, Vlagtwedde; B Kamerbeek, R'dam; A R Kolff, van Oosterwijk, 's-Gra venhage; J C de Man, R'dam; Th Nyzink, Barendrecht; C L Oudshoorn, 's-Gravenhage; ir.-ex. werktuigk. ir.: C Marker, Hof van Delft; ir.-ex. electr.-techn. ir.: J M N Bik ker, Willem 1, Ambarawa; A Geelen, Hel- singfors; W B de Haan, Medan; H Kraak, A'dam; I de Vries, Leeuwarden; H Zimmer man, Soerabaya; ir.-ex. voor scheik. ir.: W H Boer, 's-Gravenhage; J C Riemersma, Tjepoe, geslaagd met lof. ROTTERDAM, 10 Juli. Geslaagd voor cand. econ. wetensch.: W J Bemer, P M de Graaf, H Gijseels, allen te R'dam; A A van Beckeringh v. Rijn, Joh Jonker, J A Kuy- mans, K van Santen, J Spierenburg, allen te Den Haag; C Hage, Dordrecht^ A Haten- boer, Schiedam; A de Jong, Alblasserdani en J C Loman, Breda; voor doet. econ. we tensch.: M A Jansen, J J Knibbe, E J L M Koster, J F van Saarloos, allen te Den Haag; J H Klaassen, A G v d Veen, beiden te R'dam; F H J Essenstam, Arnhem; P G Heijnis, Nieuw Lekkerlaqd; M J Nolet, Arnhem en J Visser, Leeuwarden. UTRECHT, 11 Juli. Geslaagd voor het doet. scheikunde: C M A Corman, Heerlen; M van Dam, Amersfoort; F A van der Kaal, Bilthoven; C'van de Westeringh, Am sterdam; Th J van der Weel, Reeuwijk; H G Buyze, De Bilt; T J Barendregt, Utrecht; voor het cand.ex. wis- en natuurkunde: E F E A Vonk, Borne; R A Oosterbaan, Utrecht; P C van Rossem, Utrecht; W Schop- man, Hilversum; F P van Stapert, Roermond; W J H Verbon, Laren (N.-H.); voor het cand. geschiedenis: A Bredero, Utrecht; eh voor het cand. Ned. letteren: mej. D Breé'd5- vela, Amersfoort. i-a Aanvulling bonnenlijst van de vorige week Voor de periode van 7 t/m 20 Juli: BONKAARTEN KA, KB, KC, 608. B 82 Res. 1 Ei. BONKAARTEN LA, LB, LC 608. A 68 Melk 2 liter melk. B68, C68 Melk 3% liter melk. BONKAARTEN LD. LE 608. D68, E68 Melk 6 liter melk. TABAKSKAARTEN. T 38 2 Rantsoenen tabaksarti kelen p 1 u s 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje ta bak van 40 graan. Het aardappelrantsoen zal nog nader worden bekend gemaakt. Engelsch oorlogsinvalide bezoekt Nederland Verloor beide armen en een oog bij Arnhem Een Engelsohe mijnwerker, A. Mil- bourne, die na de luchtlanding te Arnhem beide armen en een oog moest missen, zal morgenmiiididaig in gezélschap van het Lager- huislid Tem Drib erg mi et een particulier vliegtuig op Schiphol aankomen, om een driedaagsch bezoek aan Nederland te bren gen. Zaterdag zullen de bezoekers over Am- hem vliegen, terwijl Zondag deze stad per auto zai worden bezocht. De ontvangst en rondleiding staat onder auspiciën van die de zer dagen opgerichte Stichting „Vrienden van Engeland". JAARVERGADERING BOND V. CHR. ORANJEVEREENIGINGEN Onder voorzitterschap van ds. I. Voor- steegh uit Den Haag, heeft de herrezen Bond van Chr. Oranje-vereenigingen gisteren te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. Thans zijn 55 vereenigingen bij den Bond aangesloten. De heer J. A. Steinz uit Delft werd tot bondssecretaris gekozen. Voordat de huishoudelijke zaken werden behandeld, herdacht de voorzitter de tijdèns de Duitsche bezetting gevallen leden, in het bijzonder de heeren Boer en Netelenbos. Er werd besloten brieven van hulde en aanhankelijkheid te zenden aan H. M. de Koningin en aan het Prinselijk Paar. Mr dr E. J. Beumer van Utrecht sprak ten slotte een opwekkend woord. DOODSTRAF GEëlSCHT TEGEN SCHURK UIT VUGHT. De P. F. van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem eischte tegen den 26-j. Nijmegenaar Bernard Becker, die o.m. lid was van het executiepeloton te Vught, die doodstraf. In Berlijn worden aanvullende voedsel rantsoenen verstrekt aan tbc-lijders (er zijn er 60.000), diabetici, aanstaande moeders en bloedgevers van den bloedtransfusiedienst. Dit om het snel toenemen van vele ziekten te stuiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2