Byrnes bijt in Parijs weer eens van zich af WAT BEGEEREN WU? Tan Malaka wilde „Pres. van Indonesië" worden Ernstige mijngas- ontploffing op de Wilhelmina NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 JULI 1946 Rusland moet ons niet de wet voorschrijven De vier ministers van Buitenlandsche Za ken zijn gisteravond te Parijs na langdurige discussie niet tot overeenstemming geko men ten aanzien van het verlangen van Mo- lotofdat alleen de vier groote mogendhe den China dus niet inbegrepen ver antwoordelijk zullen zijn voor de uitnoodi- gingen voor de komende vredesconferentie. Een vier uur lange woordenstrijd met Molo- tof, die steeds „neen" zei op elk compromis voorstel was hieraan voorafgegaan. Ook wilde Molotof de uitnoodigingen niet verzenden, alvorens de ministers de regels voor de procedure der conferenties hadden opgesteld. Byrnes was van meening, dat de vredesconferentie dat zelf moest doen. In een scherpe rede hekelde hij de Rus sische bemoeizucht. Hij vroeg zijn collega's of het juist is, dat de wereld zich door Rus land de wet laat voorschrijven. Het komt er op aan, zoo zeide hij, den vrede te vesti gen en dat is het werk van de Vredsconfe- rentie, in wier bevoegdheden de groote mo gendheden niet treden moeten. Heden spreekt men hierover verder. 't Joodsche volk moet Palestina kunnen herbouwen Betrekkingen met Spanje moeten worden verbroken In de laatste middagzitting nam het N.V.V.-congres een motie aan, gericht aan het bestuur van het Wereldverbond van Vakvereenigingen, met het verzoek zich tot de Engelsche regeering te wenden, opdat het Joodsche volk zijn nationaal tehuis in Palestina zal kunnen herbouwen. Een an dere resolutie sprak de sympathie van het congres uit voor den strijd van het Spaan- sche volk tegen de terreur van het Franco- regiem en dringt er bij de Ned. regeering op aan de betrekkingen met Spanje te verbreken. DAG VAN NATION ALEN ROUW IN ITALIë INGESTELD De Italianen zijn begonnen het aan Frank rijk toegewezen Tenda-Briga te ontruimen. Ook gebeurt dit met Triëst. In verband met het verlies van Triëst is heden een dag van nationalen rouw ingesteld. De Itaüaansshe partijen aanvaardden het communistische standpunt inzake de loon en, zoodat thans een coalitie regeering gevormd kan worden. De wisselkoers van den Canadeeschen dollar is op gelijken voet gebracht met die van den Amerlkaanschen. Engelsche pon den noteer en 402 dollarcent bij inkoop en 404 bij verkoop. Frankrijk bepaalt zijn koloniale standpunt Men verwacht lange en moeilijke onderhan delingen. De conferentie tusscshen vertegenwoordigers vaai Frankrijk en Vietnam zal morgen te Fontainebleau aanvangen. Als leader van de Franscöie delegatie zal adm. d'Argenldeu op treden, terwijl voor Vietnam die functie door den pres. van de republiek, Ho Chi Mink, zal worden vervuld. Op de bijeenkomst zal de verhouding tus- sdhen Frankrijk en Indo-China binnen „de Fransdhe unie" worden bepalad. Voorts zal worden besproken de kwes tie of Cochin China al dan niet onder Vietnam zal worden gebracht, terwijl de souvemine rechten van de nieuwe Fransche republiek, in 't bijzonder t.o.v. de buiten- lamdsche politiek, eveneens de nooddge aan dacht zullen opeischen. Men verwacht, dat de onderhandelingen lang en moeilijk zullen zijn. Van Fransche zijde heeft men de neiging zoo ver te gaan als mogelijk is om aan de gewettigde natio nale aspiraties van Indo-China bevrediging te schenken. Minstens 5 dooden en vele gewonden Hedenochtend vroeg heeft zich ine d Staatsmijn „Wilhelmrna" te Heerlen een mijngasontploffing voorgedaan. Volgens de laatste gegevens hebben hier bij één opzichter en vfer arbeiders het leven verloren. Voorts zijn er tien zwaar en licht gewonden geteld. Over het lot van één ar beider verkeert men nog in het onzekere. De ontploffing schijnt gebeurd te zijn toen in de afvoergalerij van de 331-meter verdieping een transportband verlegd moest worden. De min. van Econ. Zaken, dr G. W. M. Huysmans, onder wien het Mijnwezen res sorteert, heeft van zijn medeleven doen blijken en laat zich geregeld op de hoogte houden van de laatste berichten over deze ramp. Het Staatstoezicht op de mijnen stelt een diepgaand onderzoek in. FRANSCHE AMBASSADEUR IN DEN HAAG GAAT NAAR BRAZILIË De heer Hubert Guerin, sedert Mei 1945 Fransche ambassadeur in Den Haag, gaat binnenkort als ambassadeur naar Brazilië. Hoe krijgt Nijmegen weer een normalen gemeenteraad? Ook de P. v. d. A. en C.P.N. willen er aan medewerken Op een bijeenkomst van de P. v. d. A. te Nijmegen heeft jhr mr M. van der Goes van Naters verklaard, dat ook de P. v. d. A. evenals de P. v. d. V. bereid is de moei lijkheden, die ontstaan zijn door het te laat indienen van de K.VF.-candidatenlijst tot een oplossing te' brengen en dat van .de K.V.P. in dezen concrete voorstellen wor den verwacht. Deze medewerking geldt evenzeer voor andere plaatsen, waar lijsten ongeldig zijn verklaard. Het D. B. van de CP.N. te Nijmegen is eveneens bereid mede te werken aan de oplossing van de moeilijkheden. LEVERING VAN BOTER AAN DE B.S. TEGEN f 2.50 PER POND Het Tweede Kamerlid Van der Meyden heeft aan de ministers van Oorlog en van Landbouw inlichtingen gevraagd over de in Mei 1945 door de B.S. aan hoeren verstrekte opdracht om, buiten de bestaande prijsvoor- schriften om, belangrijke hoeveelheden boter tegen f2.50 per pond aan den troep te leve ren, welke prijs thans door het dep. van Oorlog als niet-officieel wordt beschouwd. Van de boeren moet derhalve f 1.20 per pond worden teruggevorderd. „We gaan naar Zandvoort aan de zee" Een liedje dat druk in praktijk werd gebracht De badplaats Zandvoort blijkt nog zeer sterk in trek te zijn. Vijftigduizend menschen hebben tijdens de hittegolf iederen dag het bekende liedje „We gaati naar Zandvoort. in praktijk gebracht. De helft ging per tram van A'dam en Haarlem uit en moest er eenige uren wachten voor over hebben, ter wijl een dokter met eenige verpleegsters den geheelen avond in het Zandvoortsche stadhuis bezig waren de flauwgevallenen weer bij te brengen. Nu alle hotels en een kleine 1000 woningen verloren zijn gegaan, zijn alle hoeken en gaatjes der Zandvoort sche huizen thans gevuld met badgasten, die grif goede prijzen betalen. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE De verzameling van groote Hindoe-Javaan- sceh steen sculpturen en Japansch-Boed- dhistische bronzen, is na zes jaar verblijf uit een veilige schuilplaats naar het museum teruggebracht en weer tentoongesteld. Velen in binnen- én buitenland hebben zich on gerust gemaakt over het lot van deze ver zameling, waarvoor het Leidsch Museum be kend is. Alle beelden zijn echter ongedeerd er op hun oude plaats teruggekeerd. Daarover willen wij even met u praten: over de vraag, wat wij begeeren. Daar kun nen we allen over meepraten; van de jong- sten tot de oudsten toe! We hebben toch allen onze eigen wenschen en verlangens en begeerten. Nu, wat begeeren wij? Laten we daar maar eerlijk op antwoor den: eigenlijk alles! We begeeren het leven, het genot, het ge luk, de blijdschap en de voorspoed. We be geeren het volle leven met al zijn vreugde! Heel eerlijk: ons hart begeert van nature de zonde en de vreugde der zonde. We kun nen wel eens Zondags den dichter nazingen: Wien heb ik nevens U omhoog Wat zou mijn hart, wat zou mijn oog Op aarde nevens U toch lusten? maar ondertusschen: we grijpen alles vast en halen naar ons toe, wat er maar te grijpen en te genieten valt. Gelooven we zelf, dat dat altijd de waarheid is; „Nevens U lust mij ook niets op de aarde". Nevens, naast God willen we zooveel; we lusten het leven op aarde wel, wie smaakt 't niet? Wie heeft er geen trek in eten, drinken en vroolijk zijn. Och, wij toch veelszins allemaal! Nu, daar zit dan ook onze ellende in, dat wij als Christenen naast God iets willen hebben in dit leven. Wij zeggen daarmee eigenlijk: God maakt gelukkig, xgaar ook dingen naast Hem maken ons gelukkig. Maar, dat is juist niet waar. Naast God maakt niets gelukkig. Naast God is alles dood in zichzelf geeft niets ons eeuwig blijvende vreugde. Wel tijdelijk genot, maar niet eeuwig genot. Zonder God is alles leeg in zichzelf, 't verzadigt niet al dat pret- leven van den na-oorlogschen tijd; 't ver zadigt de menschen niet. 't Maakt ze onte vredener bij den dag. Ze willen steeds meer. Leven zonder God bevredigt niet, geeft geen vrede, geeft geen rust; „niets is er, waar ik in kan rusten". Zie, dat heeft Asaf gezien; 't geluk der menschen, die leven zonder God, is schijn geluk 't einde is de dood en het eeuwig verderf. Neen, echt leven is niet hetzelfde als schatten verzamelen en genieten. Leven is; in een voortdurende gemeenschap zijn met de levensbron, dat is; God zelf. Leven met God, dat maakt gelukkig dat i s gelukkig. Naast God begeeren wij dan niets alles wat wij dan begeeren, be geeren wij in Zijn gemeenschap. Wij mogen alles begeeren, maar begeert in alles God te zien en vast te houden. Be geeren wij God en Hij zal ons leven blij en gelukkig maken. Met onzen Heiland, Jezus Christus, zal God ons alle dingen schenken. Maar God blijft dan ons deel, ons eeuwig goed! Zullen wij in dezen zin ook spreken met onze kinderen over de vraag: wat zij be geeren? K. a. Z. F. P. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Den Ham (2e pred pl.) M. J. ten Bruggenkate te Zegveld; te Mid delburg (toez.), A. de Vries te Heukelum; te SlijkEwrjk F. J. A. de Jagher te Garijp. Aangenomen: naar A'dam P. Boerma te Oudeschool. Bedankt: voor Alkmaar (vac. Kleijne H. Harkema te Wijk bij Heusden; voor Dei- num (toez.) P Intberg te Langenwaaj; voot Ophemert (tóez.) J. J. Meuselaar te Mijns- heerenland; voor Ede J. Kievit te Baarn. GeTef. Kerken Tweetal: te R'dam—Delfshaven (vac P Veenhuizen), J. C. Hagen te Zwijndrecht en F. E. Hoekstra te Sassenheim. Beroepen te Scharendijke cand. J. H de Boer te Makkum. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt: voor Middelburg L.J. Goris te Emmer Erfscheidenveenvoor Óosterbeek A. Gruppen te Elburg. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Zaandam, cand. C. v. d. Weele te Apeldoorn. PROMOTIES. UTRECHT, 5 Juli. Gepromoveerd: tot doctor in de wis- en natuurkunde C. J. Krom, geb. te Amsterdam, op „Röntgen- analyse langs directen weg"; tot doctor in de rechtsgel. P. Hazendonk, geb. te Amers foort, op „De aanranding van eer of goe den naam"; tot doctor in de godgeleerdh. H. Bartels, geb. te Groenlo, op „Tien jaren strijd om een belijdende kerk". ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 5 Juli. Geslaagd voor cand.- ex. Indisch recht mej. G. Klomp, Utrecht, F. J. H. Schneider, Rotterdam, C. J. V. van Hoolwerff, Utrecht, C. Kok, Ammerstol en H. Voortman, Hilversum; econ. doet. Ned. recht R. G. Groeneboer, Doetinchem, H. van Hoorn, Utrecht, mej. A. C. J. Veldwijk, Utrecht, L. A. Kakebeeke, 's-Graveland, F. Goud, Utrecht, P. J. G. Verburgt Utrecht, L. C. Baas, Utrecht, H. Millart, Baarn en J. T. Sprik, Gouda; cand.ex. geneesk. M. J Bense, J. S. de Heus, A. Koffeman, O. R Schmalhausen, G. Annot, H. L. Blonk, W. K. van Dijk, W. den Hengst, E. Hoejenbos, J. J. Lind, A. Stolk, J. J. M. Trimbos, A. Barendregt, L. M. Bauwens, N. Dorresteiai, W van Dijk en H. W. van Kuppevelt. OP 9 JULI WORDT DE REGEERINGS VERKLARING BESPROKEN. De Tweede Kamer besloot gisteren de be spreking van de Regeeringsverklaring te houden op Dinsdag a.s. om één uur. AMBONNEESCHE DEELNEMERS VICTORY PARADE VANDAAG NAAR JNDIfi Vandaag keeren 6 Ambonneezen die heb ben deelgenomen aan de Victory-parade en tal van hooge onderscheidingen hebben be haald, per K.L.M.-vliegtuig naar Tndift terug. DE DUITS CHERS GAAN WEER EXPOR TEER EN Duitschers uit de Amerikaansche zone ver trékken naar Amerika om er besprekingen over import van Duitsche goederen te voe ren. Zij nemen in de zone vervaardigde monsters van speelgoed, juweelen en lederen goederen mee. HUWELIJK MET PANTSERWAGENS Gisteren is in de Domkerk te Utrecht het huwelijk voltrokken tusschen jkvr. H_ M. R. Schorer en maj. jhr J. J. G. Beelaarts van Blokland, voorm. commandant van de Pant ser schooi te Amersfoort. Met een 12-tal pantserwagens kwamen vertegenwoordigers dezer school de plechtigheid opluisteren. Tegenwerkende machten in de pruttelende republiek „De republiek is thans als een schip bij ruwe zee". Deze woorden sprak Sjahrir gisteren tij dens een radio-rede te Djocjakarta. Veel ge rept over het dictatorschap van Soekarno heeft hij niet, evenmin als hij wat gezegd heeft over zijn ontvoering, welke zooals thans is komen vast te staan geschied is Tweeslachtigheid (Vervólg van pag. 1) Nu laten we weer rusten, dat de berich ten, welke over eèn mogelijke benoeming van Schermerhorn en Logemann op voor aanstaande posten in het Indisch beleid cir- culeeren, ook een duidelijke accentueering van het standpunt der Regeering aangeven; punten waarop bij de Kamerdiscussie van de komende week stellig nog wel zal worden teruggekomen. Maar we willen toch opmer ken, dat deze omschrijving van het stand punt der Regeering geheel onvoldoende is. Et is bovendien sinds Februari 1946, toen de Regeering haar laatste voorstellen formuleer de, wel een en ander gewijzigd. Er hebben zich in de positie van Sjahrir en Soekarno veranderingen voltrokken welke veelszins duister zijn. En bovendien heeft Sjahrir de voorstellen van Februari '46 afgewezen. Het ware niet overbodig geweest, indien de Regeeringsverklaring ten aanzien van Indië wat meer klare taal had gesproken. Wat zij zegt, is niet bevredigend. Daarom is de be lofte der Regeering, dat zij op 23 Juli, bij de plechtige opening van de komende zittings periode van het Parlement, een concretisee ring zal geven, niet overbodig. Wij vermoe den, dat bij het Kamerdebat aanstaande week ook wel op verheldering van tal van essen - tieele punten zal worden aangedrongen. Daarom moeten we ons oordeel over deze egeeringsverklaring opschorten. Haalt men haar uiteen, dan blijkt zij natuurlijk wel gedachten te bevatten, die aller instemming kunnen wegdragen, maar ze laat ons te vaak in het ongewisse, terwijl ze op diverse pun ten qnbevredigend is. De minister-president, die zich benaarstigd heeft om zijn kabinet samen te otellen op de beperkte basis van de twee betrokken par tijen, doet nu een beroep op ruimer mede werking. Dit beroep komt wel wat laat, maar dat het komen zou was te verwachten. Wij hebben het voorspeld, dat ook partijen, die aan de formatie zelve geen directen steun mochten verleen en, wel goed genoeg zouden zijn om alsnog aan de gedachten van het Regeeringsprogram een breeder baris te ver- leenen. In het zelfde vlak ligt onze bevreemding over het feit, dat de minister-president zoo zeer den nadruk legt op de beteekenis van het Christendom, na bij deze zelfde formatie de christelijke partijen, welke geheel op deze of aanverwante gedachten zijn opgebouwd, bewust te hebben gepasseerd. De nood is groot Pijnlijk missen wij in de Regeeringsverklaring een breedere uiteen zetting van de zorglijke omstandigheden, waarin land en volk verkeeren. Onvoldoende is ook wat omtrent de financleele situatie wordt opgemerkt. Het is te hopen, dat de besprekingen van de volgende week in de Tweede Kamer licht zullen brengen in de vele punten, welke nu nog schemerachtig of zelfs totaal duister zijn. op last van den communistischen volkslei der Tan Malaka en diens aanhangers Soe- bardjo en Moh. Yamin. Het Inheemsche „ministerie van Voorlich ting" heeft thans, in vervolg op het bericht over de arrestatie van enkele super-extre misten (het A.N.P.-Aneta telegram spreekt hier van „links-extremisten".. Red.) hier omtrent eenige bijzonderheden medegedeeld. De bedoeling van de ontvoerders was aldus bedoelde bron niet alleen om Soe- tan Sjahr'iir ten val te brengen, doch ook om Soekarno als president van de republiek af te zetten, en diens plaats te doen innemen door den communist Tan Malaka. De. dan te vormen „regeering" bestond reeds op pa pier, en hierin zouden verschillende perso nen uit het eerste kabinet-Soekarno worden opgenomen. De commandant van de T.R.I. te Djocja karta, Soedarsono, leidde de ontvoering on der het motto: .Sjahrir en zijn kabinet trachten het Ned. gezag in Indonesië te her stellen". Het wordt werkelijk hoe langer hoe in teressanter in onze model-republiek. Bachten en krachten, die allen links en rechts tegenwerken, met steeds de Ned. Re geering als zondebok. Vriendje-Sjahrir een Nica-agentde kapitein van het schip, dat dobbert op de ruwe zee. Als nü de storm eens goed kwam opzet ten Te Palembang zijn, volgens „Antara", aan 150 pemoeda's diploma's uitgereikt (voor het met goed gevolg doorloopen van den cursus tot extremistRed.). Het Inh. nationaal comité heeft op a.s. Zondag een bijeenkomst vastgesteld in het paleis van Soekarno te Djocjakarta. NEDERLANDERS KOMEN UIT RUSSISCHE KAMPEN TERUG. Honderd uit Russische kampen afkomstige Nederlanders, worden dezer dagen in Neder land terugverwacht. Zij werden, evenals de 500 reeds eerder aangekomenen, door de commissie van kolonel Boon uit Oostenrijk naar Nederland getransporteerd. Namen zijn nog niet bekend. INDISCHE LEGERDELEGATIE VERTROKKEN. De Indische legerdelegatie, die in Londen in de Victory-parade meeliep, en hier te lande verschillende uitstapjes maakte, is hedenochtend van Schiphol naar Indië ver trokken.. Zij brachten hun dank over aan allen, die hun verblijf in ons land voor hen onvergetelijk maakten. De Nederlandsche consul te Los Angeles, dr A. Hartog met zijn echtgenoote en dr Bacon, een arts uit Hollywood, zullen met den nieuwen D.C.4, die heden Santa-Monica verliet, naar Nederland vliegen met een voorraad medische instrumenten en peni cilline, die voor ons land bestemd is. TRYGVE LIE KOMT NAAR DEN HAAG. De secretaris generaal der Ver. Naties zal iin 's-Gravenhage o.m. een bezoek brengen aan het Internationale Hof van Justitie. Gis teren is hij uit New York naar Europa ver- trókken,'' vergezeld van zijn echtgenoote. De reis, die naar Londen, Genève, Neurenberg ein Noorwegen gaat, zal ongeveer een maand duren. Paul Reynaud's verkiezing tot lid der Constituante is met 298 tegen 132 stemmen geldig verklaard. De communisten verweten hem onwaardigheid en slapheid, voor en tij dens de bezetting. De Tsjechische regeering zal samenwer ken met de Sowjet-Unie en vriendschap met het Westen handhaven, aldus de communis tische premier voor de radio. ttrammetie Flapoor en z'n vrienden oom g rh rotmak. 35. Nu. Bram kon hard lopen, daar man keerde het niet aan! Tom bleef telkens achter en daar Bram hem niet in de steek wou laten, moest deze telkens blijven staan. Dus moest hij iets verzinnen, om aan de achtervolgers 'n beetje oponthoud te be zorgen. Hij wipte het deksel van een rioolput en stak er zo diep mogelijk zijn slurf ia.... 36. Juist had hij een slurfvol van het vette, modderige rioolwater opgezogen, toen de achtervolgers hem bereikten. Snel sprong hij op en spoot hun met kracht de modder in het gezicht, zodat ze verschrikt achterover- tuimelden. In die tussentijd had Tom be hoorlijk gelegenheid, zich uit de voeten te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2