Zetel der Bloembollenbeurs naar Hillegom Typen van componisten NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 5 JULI 1946 „Wijde perspectieven") aldus de burgemeester De zetel van „Bloembollencultuur" en de Bloembollenbeurs verhuizen van Haarlem naar Hillegom. Ziedaar het resultaat in enkele woorden van een langdurige vergadering van de bloembollenmenschen op Maandag 24 Juni j.l. Het staat er in enkele woorden, maar hoe oneindig veel meer woorden zijn er niet alleen op dien dag, maar ook lang daarvoor niet aan gewijd. 15 jaar lang droeg Haarlem den trotschen naam van „de bloemenstad", maar ook 15 jaar lang droomden de Hillegommers ervan, dien titel eens te mogen overnemen. Het bleef echter niet bij droomen, er werd gewerkt, ja, hard gewerkt in dit centrum van de bloembollenstreek en de naam Hillegom en zijn producten werden tot ver over de Nederlandsche grenzen bekend. We willen ons niet gaan verdiepen in den strijd om de hegemonie tusschen Haarlem en Hillegom. Dit is zeker, dat in den laatsten tijd Hillegom er harder voor gevochten heeft dan Haarlem en de overwinning dan ook, volgens de regels der sportiviteit, heeft verdiend. Het doorslaggevende motief in deze zaak is Dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden echter wel, wat ons Hillegoms burgemeester Cir mr dr O. F. A. H. van Nispen tót Panner- ïen in een onderhoud dat wij met hem hadden gevoegde: „Het handelsinstituut komt nu te Maan in de boezem van den bloembollenhan- Jel". En niemand zal hiertegen iets kunnen jpnvoeren. Haast venzelfsprekend kregen we het over fcet materieele voordeel, dat er voor Hillegom 't bijzonder en ook voor de geheele bollen streek aan verbonden is. Hoe is de stand van zaken momenteel? Wel er zijn plannen, maar daarbij heeft men den goeden stelregel gevolgd, dat de kosten voor de baten moeten uitgaan. Hoewel Hillegom als bijna alle andere steden en plaatsen in ons vaderland noodlijdend is, heeft het Gemeente bestuur toch met goedkeuring van de Prov. Staten 1 ton uitgetrokken voor den bouw van het te verrijzen staande beursgebouw. Boven dien is er een 2 pet leening van 3% ton uit geschreven. Wat de geldzaken betreft, dat is wel in orde. Wanneer er gebouwd zal worden, dan zal er ook iets monumentaals verrijzen. In Vit de Omstreken ALPHEN A/D RIJN EINDEXAMENS CHR. LYCEUM. Voor het eindexamen Gymnasium van het Ohr. Lyceum zijn Woensdag geslaagd: A. Kremer en mej. H. v. d. Leed-en te Bos koop: H. Smits, mej. M. Suitterlamd, Z. J. Koning, mej. G. Samsom en J. Wassenaar, allen te Alphen2 oa/ndMaten werden afge wezen en twee kregen her-examen. Gisteravond kwam uit de richting Utrecht een militaire auto, bestuurd door mej. v. G. uit deze gemeente, met naast haar een militair, haar verloofde, Bij de Britten- ruststraat gekomen, wilde zij deze straat, waar haar ouders wonen, inrijden. Inplaats van vaart te minderen, gaf zij echter vol gas. Het gevolg was, dat de auto met groote snel heid het trottoir opreed; na eerst een boom gekraakt te hebben en vervolgens den muur van het sigarenmagazijn „Brittenrust" te hebben geraakt, kwam de auto tot stilstand. Vlak voor de wielen van de auto zat het dochtertje van den heer R., dat wel aan een zeer groot gevaar, volgens ooggetuigen, is ontsnapt de politie heeft de zaak in onder zoek, maar daar de militair een rijbewijs be zat. is de vraag of hier veel tegen te doen is. Aan al de voetbalwedstrijden, dde ge speeld worden tusschen buurtvereendgingen, hoe interessant op zichzelf, kunnen we on mogelijk aandacht toesteden. Hedenavond en a.s. Woensdag staan echter wedstrijden op het programma, die ieder moet bezoeken. De buurtverenigingen Wilhelminakwartier, Brittenrust, Oosthoekdorp en Hoorn spelen seriewedstrijden. Heden de voorronden, Woensdag de finales. Tijdens de wedstrijden wordt gecollecteerd voor de Jeugd van het zwaarbeproefde Putten. Wie wil daar niet voor offeren? Dus allen naar het H.B.S.- terrein. „Crescendo" en „Arti" verleenen muzikale medewerking. Zooals wij onlangs reeds hebben gemeld, is voor de a.s. viering van den Koninginnedag de organisatie in handen gesteld van de beide plaatselijke vereenigingen, welke op dit gebied bereids hun sporen verdiend hebben, t.w. de Wilhelmina Vereeniging en de Chr. Oranje Vereeniging. Onder leiding van den heer Ph. J. G. Roest, die daartoe is aangezocht, zijn de besturen van beide vereenigingen eenige malen bijeen ge weest om de verschillende mogelijkheden on der het oog te zien en een voorloopig pro gramma te ontwerpen. Algemeen was men daarbij van oordeel, dat alles in het werk moert worden gesteld om tot een Oranjefeest te komen, dat elkeen zal kunnen bevredigen. Nadat een voorloopig programma was ont worpen, dat de volle goedkeuring van B. en W. kon wegdragen, heeft het, door de beide besturen gevormd comité zich de medewerking verzekerd van verschillende ingezetenen, die bij de verdere uitwerking der plannen hun medewerking zullen verleenen. Besloten is twee dagen feest te vieren, nl. op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Augustus. Vrijdag middag om 2 uur wordt begonnen met kinder spelen op het feestterrein aan de dr. Lovink- laan. Van 4.30 tot 6 uur zullen dien middag voorts planking-wedstrijden worden gehouden op den Ouden Rijn tusschen 's Molenaars en de Heul. 's Avonds om 8 uur groot avondfeest op het feestterrein met optreden van een gezel schap. Om 10 uur tot besluit van dien dag Fakkeloptocht. Zaterdagochtend om 7 uur zullen de ingeze tenen worden gewekt door een reveille door leden van de Oranje Garde. Om 8 uur koraal- muziek door de plaatselijke vereenigingen. Om het nieuwe gebouw zullen komen een beurshal, expeditie- en keuringszalen, een restaurant, waar ca. 1000 menschen kunnen din eer en, kan toorlokalen en vergaderkamers. Hier komt „de kosten voor de baten" weer even om de deu ren gluren. Wat kan de nieuwe beurs ook een prachtobject zijn om er groote meetings enz. in te houden. In Haarlem was het nogal tob ben met de parkeermogelijkheden. Zelfs op de bovengenoemde vergadering kwam dit ter sprake enals moest het zoo zijn stapte op dat moment een Haarlemsche politie-agent de zaal binnen, met de boodschap: Er staan 3 auto's verkeerd geparkeerdAls dit niet dadelijk wordt veranderd, krijgen de heeren een bekeuring. Er wordt zelfs geluisterd, dat dit van invloed is geweest op de stemming. Hillegoms burgervader verzekerde ons echter, dat dit in zijn gemeente wel voor elkaar kwam. In de omgeving van het nieuwe ge bouw dat op het Treslong-terrein aan den Rijksweg, ten Noorden van de kom der ge meente zal komen, zijn voldoende stille stra ten met parkeermogelijkheden, terwijl er nog 2 andere oplossingen in petto zijn. En dan tenslotte, de uitbreiding, die met den bouw van de Beurs, Hillegom te wachten staat. Het veilingwezen zal zich rondom de beurs ontwikkelen en ontplooien, 's Maandags en Donderdags zijn ca. 1000 beursbezoekers te ver wachten. Ongetwijfeld van beteekenis voor den Middenstand. De commissies en ondergroepen zullen in Hillegom vergaderen, de emballage- en cartonnagebedrijven zullen zich daar ves tigen. de kantoren zullen van Haarlem naar Hillegom moeten worden verplaatst, enz. enz. Langs den Rijksweg onder Hillegom staat een bollenschuur, waarop als naam is aangebracht „Welbedrogen". Maar we weten wel zeker-, dat er niet veel bedrogen „bollenjongens" rond- loopen ën ook, dat Hillegom met zijn jongen, actieven burgemeester aan het hoofd, een rooskleurige toekomst tegemoet gaat. 9 uur kerkdiensten, welke om 11 uur worden gevolgd door een kinder-aubade aan den bur gemeester, waarna de kinderen zullen worden getracteerd. Om half drie 's middags een op tocht naar sprookjes-motieven, waarin vooral ook de jeugd een groot aandeel zal kunnen nemen. Om 3 uur Volksspelen op het feest terrein, natuurlijk met bijzondere attracties en om fraaie prijzen, om 7 uur een gecostumeerde voetbalwedstrijd, waarvan de deelnemers voor loopig nog onbekend wenschen te blijven en om 8 uur groot avondfeest met concert. Indien eenigszins mogelijk zal tijdens dit avondfeest op twee plaatsen in de gemeente een zgn. Middeleeuwsch Wagenspel worden opgevoerd. Op het feestterrein zullen zoowel Vrijdag als Zaterdag verschillende vermakelijkheden aan wezig zijn, zoodat jong en oud zich naar harte lust kunnen amuseeren. Uiteraard betreft het hier slechts een voor loopig programma. dat nog voor wijziging, maar ook voor aanvulling vatbaar is. De be sturen der beide Oranjevereenigingen zijn echter met veel enthousiasme aan het werk getogen en waar van beide zijden de wil tot samenwerking ten volle aanwezig is, mag wor den verwacht, dat dit jaar het Koninginne- feest uitstekend zal slagen. Waarschijnlijk zal de burgerij nog worden opgewekt om onze gemeente op beide genoem de dagen een feestelijk aanzien te geven door het aanbrengen van passende versieringen. Hier en daar beschikt men nog wel over de noodige middelen en waar het in de bedoeling ligt voor de mooiste versiering eenige fraaie prijzen beschikbaar te stellen, daar zal men goed doen reeds thans de noodige voorberei dingen te treffen. Binnenkort hopen we op de verschillende In den loop der jaren is over de belangrijke componisten zooveel geschreven, dat één mensch onmogelijk alles kan lezen. Zoo heel erg is dat ook niet. De meeste boeken over Bach, Mozart, Wagner en andere componisten geven niets anders dan compilatiewerk. Een uitgever vraagt aan een schrijver, die muziek historicus is of er voor doorgaat, om een po pular boek over een bepaalden componist te schrijven en deze distilleert uit enkele stan daardwerken een nieuwe biographie. Zoo gaat het in de meeste gevallen ;kent men de stan daardwerken dan vindt men in de kleinere boeken zelden iets nieuws. Natuurlijk is over het leven van de groote meesters weinig nieuws meer te vertellen. Dat Bach achtereen volgens werkte in Arnstadt Mühlhausen, Wei- mar, Cöthen en Leipzig weten wij reeds lang; dat Debussy de harmonielessen van zijn leeraar Durand slechts matig apprecieerde en Rome den rug toekeerde eer de drie studiejaren in de „Villa Medicis" verstreken waren, staat in elke biographie van den componist. Terwijl dezelfde overbekende feiten iederen keer op nieuw worden herhaald bestaat er nog geen enkele goede analyse van de viool- of de cello sonate van Debussy. Over de dingen, waar het in de muziek op aan komt wordt zelden een intelligente opmerking gemaakt, over de dingen waar het in de scheppende persoonlijkheid op aan komt wordt ook meestal gezwegen. In de toekomst zal een standaardwerk ge schreven moeten worden over de typologie van den componist, waarin allerlei componisten typen worden vergeleken en althans gestreefd wordt verband te leggen tusschen hun per soonlijkheid, hun werkwijze en het typische van hun composities. Hoe is bij verschillende componisten de verhouding tot de inspiratie? En wat is mu zikale inspiratie eigenlijk? Wanneer over in spiratie gesproken of geschreven wordt, worden meestal twee dingen hopeloos ver ward: de invallen en de dispositie om deze invallen te realiseeren. Het zou in dit ver band te ver voeren verschillende theorieën over inspiratie te vergelijken: wij moeten hier volstaan met enkele voorbeelden, waar uit blijkt hoe totaal verschillend de werk wijze bij verschillende componisten is. De componisten der 17de en 18e eeuw werkten op bestelling. Bach was contractueel verplicht om elke week een cantate te com- poneeren, die 's Zondags in de Thomaskerk te Leipzig werd uitgevoerd. Wanneer vorst Esterhazy zijn kapelmeester Joseph Haydn bij zich riep en hem de compositie van enkele sonates opdroeg, maakte Haydn een diepe buiging en ging aan den arbeid. Deze meesters componeerden zooals een bakker brood bakte of een linnenwever linnen weefde. Maar het onbegrijpelijke is, dat zij bij een dergelijke werkwijze toch bijna altijd geniale muziek hebben geschreven. Wat heeft dan Beethoven moeten worste len Onophoudelijk heeft deze componist ge schaafd aan het rondothema uit zijn Wald- steinsonate. tot het eindelijk zijn definitie- ven vorm vond. En toen het Adagio uit de Hammerklaviersonate geheel voltooid was, maakte Beethoven er op het allerlaatste mo ment nog een opmaat bij. Beethoven com poneerde lang niet zoo gemakkelijk als Bach. Haydn of Mozart: onophoudelijk voerde hij strijd om een synthese te scheppen tusschen zijn bewusten scheppingswil en zijn onbe- wusten scheppingsdrang. Huigo Wolf had diit niet eens behoeven te probeeren: deze componist was geheel over geleverd aan de grillige luimen van zijn periodieke scheooingisraaemij. Maanden achtereen leefde hij in een koortsachti.gen .scheppingsroesDrie liederen ontstonden op één dag en de componist had moeite de jagende invallen snel genoeg te fixeeren. Maar onfeilbaar volgde op dezen tijd van. overproductie een lange periode, waarin hij geen enkele noot op papier kon krijgen, er details van de feestelijkheden nader terug te komen. Voorloopig weet men nu, dat er aan de feestviering gewerkt wordt en dat aller streven erop gericht is er ditmaal iets goeds van te maken. HAZERSWOUDE. Geslaagd voor middenstandsdiploma: G. Kerkvliet en R. Hassefras. KATWIJK. Wie een scihoenenbon mag halen (cijfer 1), kan dit deze week doen, en wel op Vrij dag 5 Juli: voorm. A, B, C, D, E, F, G, I, J, K; nam.: H L. M. N, O. P, R. Zaterdag 6 Juli voorm.: Q. S. T, U, V, W, X, IJ. Z. Kan toren open: 8.3011.30 en 1.303.30 uur. 's Zaterdags 8.3011.30 uur. KATWIJK A/D RIJN Ter inleiding van het 100-jarig bestaan van de R.K.-parochie, dat feestelijk her dacht zal worden, heeft de overbekende pa ter Borromaeus de Greeve een drietal medi taties gehouden. KATWIJK AAN ZEE Onze plaatsgenoote mej. A. Burggraaf werd tot onderwijzeres benoemd aan de Her vormde School aan de Voorstraat. Voor het eindexamen H.B.S. is geslaagd onze plaatsgenoot de heer W. Thijssen. Tot onderwijzeres, resp. onderwijzer aan de Herv. School in de Secr. Varkevisser- straat werden benoemd mej. Durieux van Leiderdorp en de heer T. v. Barneveld van Veenendaal. Volgens officieele opgave bedraagt het aantal badgasten op dit oogenbïik 339. Dit is wel een aanmerkelijk verschil met de jaren voor de bezettingsramp. Het groote aantal woningen, dat afgebroken is, waarbij vooral woningen behooren, die veel pension- ruimte boden, zal wel oorzaak zijn dat het cijfer zoo laag is. Op den hoek van de Elleboogsteeg-Lou westraat had een aanrijding plaats, waar door het 3-jarig meisje G. H. terecht kwam onder een gr oen ten wagen. Ze liep hierdoor een beenkneuzing op en kon, nadat dr T. Loover hulp had verleend, naar huis worden vervoerd. Voor de Geref. Gemeente hoopt heden avond 7.30 uur op te treden ds v. d. Woe- stijne van Ridderkerk. LISSE. Gerepatrieerden wordt verzocht op Zaterdag 6 Juli a.s. tusschen 9 en 11 uur op het distributiekantoor Huize „Treslong" te komen, teneinde hun extra bonkaarten in ontvangst te nemen. Stamkaarten en identi teitsbewijzen medebrengen. Chr. Ger. Kerk, 10 en 4 uur ds Ponstein. Geref. Gem., 10 en 4 uur, ds Verhage. Oud- Geref. Gem., 9.30 en 3 uur, leesdienst. De na-uitreiking van bovengenoemde kaarten vindt plaats op Maandag 8 Juli a.s. in het Distributiekantoor „Huize Treslong" te Hillegom van 911.30 uur. Personen, die na 31 December 1944 geen schoenenbon ontvangen hebben en die in 't bezit zijn van een stamkaart, waarvan het laatste cijfer een 1 (één) is, kunnen schonen- bonnen afhalen op het Distributiekantoor op Doonderdag 11 Juli voor de letters A t/ra L; Vrijdag 12 Juli voor de letters M t/m Z. De uitreiklokalen zijn geopend van 911.30 v.m. en van 13.3016 uur n.m. Personen, die na 31 December 1944 geen schoenenbon hebben ontvangen, kunnen, on geacht het laatste cijfer van de Tweede Distributiestamkaart, een bon voor Ameri- kaansche schoenen aanvragen. Zij dienen in het bezit te zijn van een door een winkelier afgegeven verklaring, dat hij de gewenschte Amerikaansche schoenen kan afleveren. Te gen overlegging van deze verklaring kunnen zij een bon voor Amerikaansche schoenen zelfs aan twijfelde of de liederen., die zijn naam droegen werkelijk door hem gecom poneerd waren en verbeten en melancholisch wachtte tot „de sluimerende daemon hem weer opzweepte en tot een bezetene maakte". In dit opzicht is Caesar Franok de anti pode van Wolf. lederen morgen van half 6 tot half 8 wijdfcle Franiük aan de compositie; daarna gaf hij den geheelen dag les, Franck componeerde niet gemakkelijk; hij stelde de hoogste eisohen aan zijn werk en haalde dikwijls een streep door geheel voltooide deelen om rustig opnieuw te beginnen. Maar nooit heeft hij periodes van inzinking ge kend als Wolf en "Moussorgski; enkele decen nia achtereen componeerde hij in de vroege morgenuren en in de zomervaeanties. Voor al deze meesters was het componist zijn een hooge roeping. Voor Baah, die op zijn partituren. „Soli Deo Gloria" schreef, was muziek religie. Van Wolf is de uitspraak bekend „Als ik eenmaal niet meer compo- neeren kan behoeft zich niemand meer om mij te bekommeren; dan moet men mij maar op den mesthoop smijten, dan is alles voor mij uit". Onmogelijk had hij krasser kunnen zeggen, dat zijn leven voor hem alleen waarde kreeg door de compositie. Voor een dergelijke artistieke overtuiging zou Rossini niet het minste begrip hebben getoond. Terwijl de jonge Bach zijn oogen bedierf door bij maanlicht composities over te schrijven, waaruit hij hoopte iets te kun nen leeren, terwijl Bruckner jarenlang sta pels muziekpapier volschreef met contra- punt opga venhielp Rossine op met de con trapuntstudie, toen hij hoorde, dat een opera componist desnoods buiten contrapunt kan. Rossini miste ten eenenmale de volkomen overgave aan de kunst, die Wolf zoozeer ken merkt. Rossini wilde de kunst niet dienen (althans niet bewust), maar wilde "het leven genieten. In de eerste helft van zijn leven streden de eer- en de geldzucht in hem met de gemakzucht. Toen de eerzucht be vredigd was en de portemonnaie goed ge vuld hield deze strijd op. Want de opera „Willem Tell" van den 38-jarigen compo nist had een ontzaglijk succes en bracht heel wat geld in het laatje. Rossini vond dat hij genoeg verdiend had en liet het com- poneeren graag aan anderen over. De tweede helft van zijn leven bracht Rossini grootendeels in de keuken door, waar hij met een vriend allerlei kookproeven nam. 'ehalve de opera's ,.De barbier van Sevilla", De diefachtige ekster" en „Willem Teil" heb ben wij aan d«e vindingrijkheid van dezen merkwaardigen componist ook nog het ge recht „Ganzelever la Rossini" te danken. Heeft een dergelijke kunstopvatting nog iets te maken met die van Bach, Mozart of Franck? Èn toch is Rossini een groot talent geweest. Verdiept men zich in een vergelijkende studie tusschen de componisten, dan drin gen de verschillen zich op. Bruckner begon als componist zijn eigen persoonlijkheid eerst te ontwikkelen op een leeftijd, dien Mozart en Schubert niet eens hebben be reikt. Mozart schreef op zijn 18e jaar reeds volkomen gerijpte meesterwerken, terwijl Wagner op dien leeftijd compositorisch nog niets presteerde. Lï|li Boulanger, de te wei nig bekende Fransche componiste, voltooide haar levenswerk in enkele jaren, terwijl Heinrich Schütz 60 jaren van zijn leven van zijn 26ste tot zijn 86ste aan de com positie heeft gewijd. Bij een dergelijke vergelijking dringt zich steeds weer een vraag op. Welk verband is er tusschen de persoonlijkheid, het schep pingstype en het werk van een componist? Dit probleem is een van de vele muzikale problemen, die op oplossing wachten. HENNIE SCHOUTEN. aanvragen op het Distributiekantoor op Maandag van 1416 uur nm., Vrijdag van 911.30 uur v.m NOORD WIJK De Zondagsdienst wordt waargenomen, door dr Kruyt, Voorstraat. Dinsdag 9 Juli a.s. geeft Meindert Boe kei, organist van die Nieuwe Waailsche Kerk te Amsterdam, een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen, met mede werking van den tenor Reinhardt Frummel. Maandagavond organiseert de Noord- wijksche Schaakvereen. „Daniël Noteboom" den eersten wedstrijd tegen badgasten in restaurant „Seinpost". Donderdagmiddag reed een militaire auto, welke bestuurd werd door een leerling- chauffeur, tegen een lantaarnpaal op den hoek VinkenlaanLosplaatsweg. De paal werd geheel vernield, evenals het hekwerk vóór het huis van den heer v. d. P., daar de bestuurder den wagen niet tijdig tot stilstand kon brengen. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor, wel liep de auto schade op. RIJNSBURG. Schoenenbonnen halen Zaterdag van 8.4511.30 uur aan het.kantoor. Kerkstraat. Mej. A. v. Vliet, onderwijzeres aan de Smitstraatsohool, is benoemd aan de Chr. school te Slikkerveer. In de hierdoor ont stane vacature is benoemd mej. A. B. Bok el- mann uit Stadskanaal. De Haagsche rechtbank eischte tegen J. K. wegens inbraak tien maanden gevan genisstraf en beval tevens in deze zaak een nader onderzoek voor een reclasseeringsrap- port. Voorts werd A. de M. wegens helling tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld. SASSENHEIM. De gemeenteraad vergaderde onder lei ding van burgemeester jhir mr B. M. Sand- berg van Boelens. Bij de ingekomen, stukken was een schrijven van de IJsclub die de bezwaren niet deelde van. B. en W. met een IJsbaan te maken in het Park. Besloten werd over deze zaak terug te komen. Aangenomen wordt Wijziging béheersver- ordening voor de bedrijven, eveneens wordt eervol ontslag verleend aan den Boekhouder der Bedrijven den heer G. Kuilenburg. Aan genomen wordt vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer voor l.o. en u.l.o. Bij de behandeling schrijven van Ged. Staten tot wijziging der ontwerp-begrooting van 1945, heeft de heer Schrama scherpe critiek op de ambtenaren geoefend, die vol gens zijn meening dit werk niet accuraat hebben gedaan. Weth. Vogelaar zegt, dat in de toekomst met deze opmerkingen rekening zal worden gehouden. Bij de mededeeling verhooging tarief straatbelasting voor 1946 zag de heer Korte- kaas gaarne wat de financiën betreft een betere verhouding tusschen Rijk en Ge meenten. Gezien de belastingen dde ons steeds wor den opgelegd. Weth. Vogelaar zegt, dat zoo lang er een tekort is van f 110.000, worden er door Gedep. alle bronnen aangeboord waar het tekort mee kan worden gedekt. Aangenomen wordt aanschaffing van een „Gestetner"-machine. Een breedvoerige dis cussie ontstaat met het plan voor het aan brengen afscheiding op de secretarie. Dhr Kortekaas heeft bezwaar om het publiek voor een loket de zaken te laten behandelen en meent, dat niet vrijpostigen te gauw zullen worden afgescheept. Dhr Schrama is geheel tegen dit voorstel gezien de zeer precaire financieelen toestand onzer ge meente. Weth. Vogelaar zegt dat het juist is voorgesteld om de ambtenaren rustig te kunnen laten werken, omdat het publiek, dat op andere afdeelingen moet zijn, zeer storend is. De heer Schram, directeur Ge meentewerken, licht het plan toe, het zal kosten f 2000. De heer Verschoor, die tijdens de discussies was gaan kijken, heeft enkele bezwaren uit aesthetisch oogpunt. Dhr Breda onderstreept dit en komt met een voorstel voor deurtjes, dat met 3 tegen 8 stemmen wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. afscheiding met doorzichtig glas en loket ten, wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem. Dhr. Schrama stemde tegen. Schilderen lantaarnpalen is de heer Schra ma tegen dat dit niet wegens de financiën verantwoord is. Dhr Schram verdedigt de noodzakelijkheid ervan, hetgeen door weth. Vogelaar wordt onderstreept. Aangenomen met 10 tegen 1 stem. Voorstel Bouwgarage aan de Oosthaven geeft de directeur gemeentewerken een toe lichting dat het materiaal bij verschillende menschen is ondergebracht en geen voldoen de toezicht daarover kan worden gehouden. Er wordt nl. toegestaan 60 utiliteitsbouw en 30 woningbouw. Wordt dit niet aan genomen dan wordt dit bedrag toch besteed voor utiliteitsbouw in een andere gemeente, en niet voor woningbouw. De voorz. zegt dat er nog een claim is op de afbraak van het gebouw dat dit geregistreerd is. Dhr v. Leeuwen dringt aan wat dit laatste betreft deze zaak met spoed en volharding hier aan te vatten. Dhr Schrama is tegen dit voor stel wegens de financiën. Het wordt aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Aankoop grond Wililem Warnaarlaan voor uitbreiding gasbedrijf wordt toegelicht door dhr Huberts. De heeren Kortekaas en Schrama hebben bezwaar grond aan te koopen tot aan de Willem Warnaarlaan. Dhr Breda vindt de prijs zeer billijk en is voor het voorstel, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Verbetering Warmonderweg wordt aange houden. In de rondvraag vraagt de heer Beie of het bunukertje aan de Oosthaven niet kan worden opgeruimd. Verder vraagt de heer Beie hulp van B en W. omdat een bewoon ster van de J. P. Goeverneurlaan het leven daar voor andere menschen ondragelijk maakt. Dhr Wesseling vraagt toezicht aan de haven voor het somstijden ondeskundig lossen en laden van zand en grind. Aan het postkantoor Sassenheim werd gedurende de maand Juni ingelegd f 20.156,06 en terugbetaald 49.787,91. Past toch op uw fiets. Dezer dagen werd uit de garage van P. N. een transportfiets gestolen. VOORHOUT. Geboren: Johannes C., z. van J. v. d. Stelt en A. M. Koolloos; Wilhelmus P. J.. z. van P Vlasveld en C. Th. Reewijk; Ana H., d van P. v. d. Plas en N. Remmëlzwaal; Adranus W„ z. van P. A. Hoek en A. W. M. v Egmond; Leonardus N. G., z. van H. J. kromhout en C. E. v. Berkel; Gerairdus A.t z. van N. H. Hekker en H. Th. M. Kaptijn; Johanna G. M. P., d. van C. J. M. Vester en M C. Schouten; Cornelia J. M., d. van C. A. Hartveld en G. M. v. d. Valk; Jacobus, z. van H. Griffioen en G. K. Oolijn. Getrouwd: J. Marijt, 29 j., en T. van Ondertrouwd: J. A. Zuidhoek. 27 j. en J. E. Angevare, 21 j.; F. A. de Neijn van Hoogwerf. 29 j. en J. H. Soholten. 31 j.; S. C. Langeveld, 24 j. en M. M. van Schie, 22 j.; I>e collecte voor het Prins Bernhard- fonds heeft opgebracht f 106.07. VOORSCHOTEN. Wegens de vele nog af te werken aanvragen voor rijwielen en rijwielban den, zullen tot nader order geen nieuwe aanvragen kunnen worden ingediend. Over dit onderwerp wordt geen correspondentie gevoerd, terwijl eventueele brieven niet zullen word/en beantwoord..

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8