Regelmatig vliegt de K.L.M. thans op Amerika Wij moeien weer buitenlanders zien ie irekken Onrustige toestand in Indië blijgt voortduren NIEUWE LEmSCHE COURANT VRIJDAG 5 JTJEÏ 1946 Doch de Nederl. Bank bepaalt wie er mee mag (Van een onzer verslaggevers) „The Flying Dutchman" kruist door de wolken en scheert over oceanen. Amster damNew York, het is naast de deur gewor den per KL.M. Men stapt Dinsdagmiddags om half twee aan boord van den reuzenvogel op Schiphol en Donderdagsmorgens 10 uur schuifelt men reeds over het asfalt van New York.... Maar zoo eenvoudig is het niet! Voor den gewonen sterveling, al heeft hij contanten, zal dit voorloopig een sprookje blijven. „En men leest overal: de K.L.M.-luchtlijn op New York is geopend", zegt de nuchtere krantenlezer. De K.L.M. is machtig, maar machtiger is deNederlandsche Bank. Ziedaar de oplossing van het raadsel. Probeert U het maar eens, als U zin hebt in een tochtje per K.L.M. naar New York en U zit voldoende in uw duiten. Het eerste wat U moet hebben is geen ticket van de K.L.M., doch U dient om te beginnen naar de hoofdstad te gaan en wel naar het Rokin, waar zich het deviezenin- stituut van de Nederlandsche Bank bevindt. Daar wordt U aan den tand gevoeld. Hebt U geen „Ordre de mission", bent U geen groot zakenman en kunt U niet aantoonen dat uw reis in 's lands belang is, welnu be spaart U dan maar de reiskosten, want dan krijgt U geen deviezenvergunning van de Nederlandsche Bank. Alleen met dit pa piertje kunt U uw reis in Nederlandsche guldens betalen. Over dollars zult U wel niet de beschikking hebben, want dat zou op zijn minst verdacht zijn.... Troost U echter met de gedachte, dat U voorloopig toch niet aan de beurt zoudt komen, want alle K.L.M.-toestellen voor New York zijn tot November volgeboekt. Bezet door hooge Regeeringsambtenaren en groote zakenlieden, die, natuurlijk niet voor bun plezier gaan, doch alleen in 's lands belang. Want de Nederlandsche Bank heeft deze maatregelen getroffen om te voorko men, dat men plezierreisjes gaat maken naar het land van den machtigen dollar. Een landgenoot, die dezer dagen voor familie aangelegenheden dringend naar Amerika moest, kreeg dan ook geen kans, ook al, omdat hij niet de noodige 800 dollars voor een retour kon fourneeren. Gelukkig heeft de Holland-Amerika-Lijn onlangs het pas sagiersvervoer op Amerika hervat, waardoor dc reis wel in Nederlandsche guldens kan worden betaald. Per K.L.M. kost de reis AmsterdamNew York f 1050 enkele reis en f 1900 retour, met een deviezenvergunning. Met de passagiersschepen Westerdam en Noordam van de H.A.L., die één klasse hebben, van f 700f 740 enkele reis. Voor de K.L.M. is deze situatie natuurlijk allesbehalve aangenaam, doch een en ander is v&n hooger' hand opgelegd. Men is thans bezig te trachten ook voor luchtreizen naar Amerika gemakkelijker bepalingen te krij gen. Voorts dient opgemerkt, dat al die rei zen van die tientallen bevoorrechte Regee ringsambtenaren verlies beteekenen, Want zij gaan van de deviezen af en aangezien de K.L.M. een semi-staatsbedrijf is, beteekenen die volle K.L.M.-machines, gevuld met gra tis reizende passagiers in feite een verlies. Al weer drie goudstaven terug gevonden Thans 72^ kg goud terecht van de 250 kg. Bij de baiggerwerken in den Nieuwen Wa terweg te Rotterdam zijn Woensdag uit de weggespoten bagger weer liefst drie goudsta ven van den verongelukten Ned. goudschait, welke in Mei 1940 naar Engeland zou worden gebracht, opgediept, zoodat men thans reeds vijf van de 20 goudstaven heeft opgespoord. Onder dis werklieden is een ware rage ont staan om ook de rest van den schat aan het licht te brengen. Iedere goudstaaf weegt -+■ 12y2 kg. AMERIKA'S NIEUWSTE BEROEP.LUCHT-MANNEQUIN Het nieuwste snufje op het gebied van de mode: een 100 Amerikaansche uit vinding, waar ook in ons land de noodige belangstelling voor zal bestaanlucht- mannequin. Op bijgaand plaatje ziet men een drietal jongedames, dat dit ongetwijfeld zeer ori- gineele beroep uit oefent. Per clipper op weg van New York naar Parijs, alwaar zij zul len deelnemen aan een grootsch opge zette mode-show, welke den vroolijken Parisiennes zal laten zien, hoe men in het vliegtdig het voor- deeligst uitkomt, ver bleven zij e enigen tijd in Londen. Daar snapte de fo tograaf hen op het oogenblik, dat zij uit de clipper stapten, en natuurlijk waren zij onmiddellijk bereid een tipje van den zoo mysterieuzen lucht vaart-mode-sluier op te lichten. Wat de arme foto graaf zag? Niets dan een ont stellend aantal tex tielpunten En dat is dan ook de reden, waarom de luchtvaart-mode voorloopig voor de Nederlandsche dames een luchtkasteel blijft.... Laaf heel ons volk daaraan meewerken Op een persconferentie van het bestuur der Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft de directeur der vereeniging, jhr. W. Boreel, het een en ander verteld over de organisatie en de plannen der A.N.V.V. In verband met onze deviezen in het buiten land zal in de eerstkomende jaren het streven hoofdzakelijk gericht moeten worden op het trekken van buitenlandsche toeristen naar Ne derland. Daartoe is noodig versterking van de binnenlandsche organisatie en opbouw van de propaganda in het buitenland. Er zijn thans in ons land 400 plaatselijke Ver. voor Vreemdelin genverkeer, welke per provincie zijn vereenigd in een provinciale V.V.V., terwijl er in enkele streken, o.a. in het Gooi, een streek-V.V.V. be staat Aan het hoofd van elke provinciale ver eeniging staat een deskundig directeur. Deze directeuren komen maandelijks bijeen op het bureau van het AN.V.V., hetgeen de samen werking zeer ten goede komt. Ook met tal- looze andere instellingen op toeristisch gebied zooals de bedrijfshoreca, transportbedrijven, verkeersmaatschappij en enz. onderhoudt de A.N.V.V. een nauw contact. De propaganda in het buitenland moet geheel opnieuw worden opgebouwd. Het plan bestaat Om in New York een eigen kantoor op te rich- Britsche officieren per kist afgeleverd De vrijlating der Britsche officieren in Palestina geschiedde weinig opzienba rend. In Haifa hield een vrachtwagen voor een Britsch kantoor stil. De be manning zette een groote kist op de stoep. Toen de wagen was weggereden vernam men menschelijke geluiden van achter de planken en nadat een breek ijzer zijn werk had gedaan, kwamen tie vermiste officieren, geblinddoekt, te voorschijn. Zij zetten terstond de achter volging van den expeditie-wagen in, maar waren aanstonds het spoor bijster. ten van waaruit in heel Amerika een krachtige propaganda gevoerd kan worden. In Engeland, Frankrijk, Zwitserland en de Skandinavische landen zullen vertegenwoordigers worden aan gesteld. terwijl in andere landen het propa- ganda-materiaal verspreid wordt door groote maatschappijen die daar gevestigd zijn. Ook dit materiaal, dat thans verouderd is, moet geheel vernieuwd worden. Men is bezig een serie affiches te vervaardigen, waaraan Nederlandsche en buitenlandsche kunste naars medewerken. Tevens Wordt de moge lijkheid onderzocht in het programma van buitenlandsche cineacs korte filmpjes over Nederland te doen opnemen. Dit jaar zullen nog niet veel buitenlandsche toeristen ons land bezoeken. De accommodatie van de ho tels is daartoe nog onvoldoende, terwijl bo vendien nog een groot deel daarvan opge- eisoht wordt door de Nederlandsche vacan- tdegangers die niet naar het buitenland kun nen. Er wordt echter hard gewerkt om de accommodatie weer op peil te brengen, zoo dat hierin het volgende jaar een belangrijke verbetering zal zijn ingetreden. Vooral in Amerika en Engeland bestaat een drang om de geallieerde graven in ons land te bezoeken. In verband hiermede wordt overwogen in de omgeving van deze begraaf plaatsen noodhotéls te bouwen. Het is dui delijk, dat wil ons land zijn oude wélvaart herwinnen, het toerisme met kracht bevor derd moet worden. Daarom verdient het streven der A.N.V.V. de medewerking van geheel ons volk. Er ontbreekt vaak nog heel wat aan de wijze waarop buitenlandsche toeristen in ons land worden tegemoet getre den. Een vriendelijk woord en een glimlach is al het minste waarmede het Nederlandsche volk kan toonen, dat het dankbaar is voor hetgeen het buitenland deed toen land en volk in nood waren. BENOEMINGEN RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot: adv.-gen. bij 't Gerechtshof te Den Haag mr dr D. J. van Giilse, door den min. van Justitie ontslagen als subst. Off. van J. te Den Haag; tot vice-pres. van de rechtbank te Assen mr W. J. Hofdijk, thans rechter; tot subst.-griffier B. G. te Leeuwarden mr M. Boekhold te Groningen; tot voorz. Tribunaal Dordrecht mr W. O. de Kat Angelino, thans plv. voorz; tot plv. voor zitter bij gen. Tribunaal mr G. J. van Oost veen te Dordecht; tot ambt. O.M. te Den Bosch mr J. J. Th. Corsten, thans wnd ambt; tot secr. Trib. Alkmaar mr J. M. Vellinga. C. Jager en D. F. Boswinkel zijn door den minister ontslagen als kantonrechter-plaats- vervanger te Tiel. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN Benoemd tot burgemeester van Andel, Giessen en Rijswijk, mr G. A. Bax; van Herwijnen W. E. J. Bulk; van Beusichem G.. C. van Mourik; van Dongen dr J. C. M. Sweens; van Beek en Donk H. J. M. van der Weiden. Op verzoek is jhr. mr H. H. Röell eervol ontslagen als burgemeester van Breu- kelen-Nijenrode en Breukelen- St. Pieters. De voorz. van de K. v. K. te Antwerpen, de heer Fr. Osterrieth, heeft er op aange drongen de stopbank Ternaaien, die een behoorlijke verbinding tusschen Albert- en Julianakanaal in den weg staat, af te schaf fen. Daardoor zal volgens den heer Ternaaien het Luiksche bekken rechtstreeks in verbin ding komen te staan met de snel opbloeiende industrie van Nederl. Limburg, hetgeen on getwijfeld krachtig zal bijdragen tot de ont wikkeling van dit Zuidelijk industrieel com plex en de toenadering tusschen Nederland en België. De inlichtingen, die Engeland {Ie V.S. gaf over straalaandrijving, leveren het Ver. Koninkrijk 807.000 dollar op. Amerikaansche vlootkringen achten het nieuwe Britsche slagschip „Vanguard" be stand tegen atoombomaanvallen. De Russen ontslaan in hun zóne in Dudtschland alle soc.-demooraten, die tegen de fusie met de communisten waren, uit overheidsfuncties. De communistische minister van Bin nenlandsche Zaken in Hongarije verbood de R.K. studentenvereendgingen. De Zeiss-fabrieken in Jena werken weer. dooh voor 90 pet. gaat de productie naar Rusland. Dat geschiedt met de meeste pro ducten der, volop draaiende, fabrieken in Saksen en Thüringen. In die gevangenis te Enna bij Palermo kawmen de gedetineerden in opstand omdat zij buiten de amnestie vielen. Er vielen veel slachtoffers. PROT. CHR. WERKVERBAND IN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. Op een te Utrecht gehouden landelijke bijeenkomst van het Prot. Chr. Werkver band uit de Partij van den Arbeid heeft de heer N. Stuf kens de verantwoordelijkheid onderstreept, die de leden van het Werk verband hebben binnen de Partij en in 't bijzonder ook tegenover hun mede-Chris tenen, bij wie omtrent de P.v.d.A. nog veel onklaarheid en misverstand heerscht. Na de pauze spraken mr G. P. v. Walsum over „De pol'iitieke situatie", mr S. G. Graaf van Rand wij ck over „Het Indische vraagstuk", mr dr A. A. v. Rhijn over „Geleide econo mie" en de heer C. Kleywegt over „Aspec ten van de onderwijsvernieuwing". Tevens werd de vergadering toegesproken door den algemeen voorzitter van de P. v. d. A., den heer G. J. Vorrink. BERUCHT S.S.-ER GEARRESTEERD. Dezer dagen is de gewezen S.S.-oorlogs- verslaggever Taubert, die vooral te Hilver sum, waar hij de radio in nazi-geest diri geerde en controleerde, 5m Duitschland ge arresteerd. Nadat hij in Frankrijk en En geland wegens gepleegde feiten zal zijn ver hoord, wordt hij ter beschikking van de Ned. Justitie gesteld. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ede (vac. H. A. Leen» mans) G. M. van Dieren te Hei- en Boeicop; te Neiuw Helvoet J. J. Brijker te Ouwer- kerk in Duiveland; te Nieuw Leuren S. P. Nijdam te Raamsdonkerveer; te Scheemda (toez.) S. Zeilstra te Oenkerk; te Valburg en Ho moet A. G. Haring te Lage Vuursche; te VisvlietNiezijl (toez.) J. A. v. Boven, cand. te Zaandam; te Westeremden J. W. v. d. Heil te Hantum; te Westerhaar J. H. W. Dickhout te Beuningen. Aangenomen: naar Arnhem H. de Lange te Aalsmeer; naar Utrecht C. B. Bur ger te Deventer. Bedankt: voor Holwierde (toez.) C. Fortuin te Nes en Wierum; voor Oldeborn W. Sirag te Baambrugge; voor Ommen (2e pred.pl.) A. J. de Jonge te Ederveen; voor de benoeming als hulppred. te Luttelbert Emmatil F. J. H. v. Leeuwen, em. pred. te Arnhem. Geref. Kerken. Beroepen: te Hengelo (O.) C. A. Appelo te Doetinchem; te Paessens c.a. A. Sybrandy te Hoek van Holland. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Vleutende Meern, cand. C. P. Plooy te Hilversum. Bedankt: voor Treebeek W. H. de Boer te StadskanaalSchilderweg. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Zutfen D. Biesma te Drogeham. PROMOTIE LEIDEN, 3 Juli. Op een proefschrift „Aart van der Leeuw, leven en werken", promoveerde de heer J. Hulsker, Den Haag, tot dr in de Nederl. letteren. ACADEMISCHE EXAMENS NIJMEGEN, 4 Juli. Geslaagd doet. psycho logie: mej. H. Th. C. Kiewied te Nijmegen, en voor cand. wijsbeg.: J. H. Senden te Ey gelshoven. LEIDEN, 4 Juli. Geslaagd voor cand. rech ten H. G. M. te Boekhorst te Middelburg, J. M. Taverne te 's-Gravenhage, A. A. v. d. Brandeler te Roosendaal; voor doet. phar- macie: M. H. van Gerven te Zeist, H. B. Asselbergs te Wassenaar; voor doet. dier kunde: C. F. A. Bruijndng te Leiden. LEIDEN, 5 Juli. Geslaagd voor het doet. rechten: J. Li'ichte, Leiden; J. C. Sten- fert Kroese, R'dam; H. H. Lohman, R'dam; L. S. Hermans, Maastricht; P. van Schra- vendijk, Dordrecht; G. van Kleef, 's-Gra venhage. Ind. recht: J. v. d. Leeden, Lei den; L. J. Jonker, Haarlem; J. H. Ottevan- ger, Rijswijk (Z.H.); A. Calisch, Heemstede; G. Smit, Bergen (N.H.); K. W. F. M. Door man, Rhenen; G. Hekkelman, 's-Graven hage; L. J. de Groot, Rhenen; J. W. Bax, Vlaardingen; Tan Tjing Kong, Leiden. Voor doet. ex. Ind. recht: jhr R. A. A. Elias, 's-Gravenhage; W. Ch. E. A. de Vries, Lei den; mej. L. F. The, Leiden. Voor doet. ex. Indologie: A. Vesseur, Voorburg. Voor cand. ex. geneeskunde 2e ged.: A. A. Hartman, Wassenaar; T. Y. Kïfngma Boltjes, R'dam; P. Leichtman, R'dam; J. A. Taselaar, Vlaar dingen; S. Gratema, Dordrecht; H. M. Mun- der, 's-Gravenhage; R. J. Gielen, Voorburg: H. F. v. d. Meulen, Naarden; W. S. van Ma nen, 's-Gravenhage; J. W. M. Keunen, 's-Gravenhage; L. I. van Haastert, 's-Gra venhage; A. J. Froeling, Maastricht; J. F. Ph. Hers, Leiden; H. W. Carp, R'dam; mej. G. M. C. E. Ammerlaan, Leidschendam; mej. J. Nauta, R'dam; mej. E. Frederiks, 's-Gra venhage; mej. S. C. Rochat, 's-Gravenhage; W. van Ballegoyen de Jong, Wassenaar. GRONINGEN, 5 Juli. Geslaagd voor het cand. geneeskunde: A. W. Verhoog. Klazie- naveen; H. B. Jonkhoff, Groningen; J. P» Boersma, Leeuwarden; doet. rechtsgeleerd heid: J. G. Kramer, Assen; J. C. F. Semme- link, Groningen; doet. geneeskunde: C. Cazemier, Hoogezand; I. A. H. Eleveld, Assen; RR. Eibergen, Groningen; R. H. M. Hesselink, Santpoort; J. J. F. van den Bergh, Groningen. DE INVOERING VAN DE NIEUWE SPELLING. Aan het door den minister van O., K. en. W. bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp inzake voorschriften met betrek king tot de schrijfwijze van de Ned. taal, ontleenen we, dat de nieuwe spelling wordt gebezigd in alle offioieele stukken en door alle onderwijsinstellingen. Examens, waar van het reglement geen waarborgen voor het gebruik der officieele spelling bevat, ko men niet voor erkenning in aanmerking. Groote waarde hecht de Regeering aan een zelfde schrijfwijze der Ned. taal voor Neder land en België, waarvoor terzake voortdu rend voeling zal worden gehouden met de Belgische regeering. Extremisten trachten alom te infiltreeren Op 2 Juli staken in 't gebied van Batavia ongeveer 150 extremisten, onder dekking van machine-geweren, de rivier Tjisedane over. Te zelfder tijd naderden 300 gewapende In- heemschen uit het westen. Beide troepen werden door vuur uit lichte wapenen en mortieren uiteen geslagen. In het Oostelijke deel van Batavia werd door de Nederlanders intensief gepatrouilleerd. Tijdens een zware schietpartij te Dajeuh- kolot (bij Bandoeng) werden twee Neder landsche soldaten gewond. Batoedjadjar, eens het centrum van een aanzienlijk aantal sluipschutters is bezet. Zeven Nederlanders werden gewond tenge volge van zwaar geweervuur uit een In- heemsche stelling op den Zuidelijken oever van de Tjitaroem. In het gebied van Soerabaja werden Kete- gan en Gedangan door de Inheemschen ge bombardeerd. Nederlandsche artillerie be antwoordde het vuur. Uit Bali wordt gemeld, dat 300 terroristen Dinsdagnacht op de Zuidkust zijn geland. In het gebied van Medan zijn de Neder landers begonnen met het overnemen van bij die spoorwegen aanwezig rollend mate rieel. Twee treinen zijn uit Medan naar Be- lawan gereden. Een derde trein is tenge volge van een ongeluk, waarbij twee solda ten werden gewond, ontspoord. Alle Japansche opschriften e.d. herin neringen uit den bezettingstijd zullen in Bandoeng zoo snel mogelijk verwijderd wor den. Hiertoe roept de overheid de medewer king van het publiek in. Het Inh. arbeiderscongres heeft den Austr. havenarbeiders verzocht den boycot van Ned. schepen voort te zetten, „teneinde hen te belemmeren in hun poging om het imperialisme aan Indonesië op te leggen", Soekarno's eenheden worden op Japan sche wijze gedrild. Heel vroeg in den morgen worden op verschillende oefen plaatsen de pemoeda's, die reeds tijdens den bezettingstijd een militaire opleiding kregen, voorbereid op den grooten strijde

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6