Amerikaansche ontmoetingen Joden slachtoffer van Westersch eigen belang Niemand loopt bij tante Cor meer een blauwtje Er is beroering en verwarring in West-lndië NIEUWE LEIDSCHE COURANT S VRIJDAG 5 JULI 194t n. De arbeid! Ik heb de wonderen ervan gezien in de torenhooge gebouwen, die bij laag wolken dek wegduiken in sluiers van nevelen, ge bouwen die niet opgetrokken schijnen te zijn voor de eeuwen, maar voor de eeuwig heid en van geen wankelen schijnen te we ten. Tijdens mijn bezoek vloog een militair vliegtuig met al het geweld van zijn brekende motoren tegen een van die majestueuze wol kenkrabbers aan, maar het gevaarte bleef staan, rotsvast en onbewogen. Terwijl het vliegtuig verbrijzeld op de straat lag, had het gebouw nauwelijks de sporen van een schram gekregen. Ik heb het tempo van den arbeid waar genomen vanuit een hoog venster uit een apartements-houseBeneden aan mijn voe ten ging het hyperdrukke verkeer voorbij. Een rood licht gebiedt den auto's te stop pen, 10 seconden, 15 seconden. In dien „tijd' hoopen de auto's zich bij honderden op: als een fabriek vol ingehouden kracht staan zij daar met hun zacht ronkende, schuddende motoren. Er komen er nog steeds meer bij: honderd, twee honderd. Plotseling verwisselt het roode licht en wordt groen en wat er dan plaats heeft, moet men gezien hebben om er de sensatie van te doorvoelen: als jachthonden zóó snel, springen de wagens vooruit op het wegdek dat zich glimmend voor hen uitstrekt, zij jagen, halen in, schie ten als op vleugels vooruit, boren gaten in de ijle ruimte. Waarheen? Boston? Chicago? Of misschien Los Angeles? Ik heb den Arbeid en de producten ervan gezien op La Guardia Airfield, waar de blauwe, zilverwitte, of roode vliegtuigen gracieus neerstreken als uit bovenaardsche gewesten. Zij brachten de zon soms op hun vleugels mee. Ik heb er zelf ingezeten, af standen afgelegd als van Den Haag naar Moskou, in zeven uur tijds. Het is een mid del van vervoer zóó vol gratie en snelheid dat, als men het eenmaal kent, men geen ander middel van verplaatsing ooit meer zou wenschen te gebruiken. De arbeid! Dan verstaat men dat het leven op aarde verloopt op de cadans van dat in den hemel en dat de wereldlijke arbeid van den hemelsohen de schaduw is. God zelf werkte zes dagen volgens het scheppingsverhaal, en stelde aan het eind ervan deze wereld, drui pend van schoonheid, voor zijn oogen. En de mensoh is niets anders dan Gods beeld drager, door wien Hij nog altijd wenkt; scheppend en voltooiend en de wereld voe rend naar het groote Eind. Hoeveel van al dezen menschenarbeid dan zal blijven be staan? Dat weten wij niet. Het antwoord op deze vraag ligt opgesloten in een andere vraag: hoeveel van al dien arbeid voor God gedaan werd, met de bedoeling, Christus tot Koning van alles te kronen. Dit alleen blijft, want het zal, verheerlijkt, een deel uitma ken van het onbeweeglijk Koninkrijk dat wij verwachten. De vraag wordt mij dikwijls gesteld hoe ik nu eigenlijk de toestanden in Amerika heb aangetroffen. Het antwoord op die vraag hangt heelemaal af van de vraag, wat men onder de Amerikaansche toestanden ver staat en welke verklaring men er aan geeft. Soms wordt er mee bedoeld de verhouding van Amerika tot Nederland; soms de alge- meene welvaarjjsposatie van het land; soms de heerschende geestesgesteldheid van het volk zelf. Laat mij trachten een eenigszins toereikend antwoord op deze vragen te geven. Er is een tijd geweest, nu ongeveer een jaar geleden, dat de Amerikaansche pers zich fel kantte tegen de gevoerde Neder- landsche politiek inzake Indonesië. Heel de vroeger gevoerde koloniale politiek werd scherp becritiseerd en aan de kaak gesteld. Om aan de argumenten die men daarbij aanvoerde kracht bij te zetten, ontzagen sommige dagbladen zich ni.et, tot allerlei schampere en beleedagende opmerkingen een toevlucht te nemen, waarbij eenvoudig met de waarheid een valsch spel werd ge speeld. Er is echter alle reden om aan te nemen dat deze critiek niet afkomstig was van de Amerikaansche regeering zelf, maar van enkele pers-magnaten die er belang bij hadden de Amerikaansche opinie in een bepaalde richting te sturen. Hoe dat zij, ik heb tijdens mijn verblijf in Amerika, mijn oor aandachtig te luister gelegd, en kan zeg gen, dat op dit oogenblik deze critiek vrij wel geheel tot zwijgen is gebracht. In hoe- Ver een meer intensieve voorlichting van onze zijde hierop invloed heeft gehad, weet ik ndet, maar in geen enkel dagblad, ook niet in de New York Times, die een berucht geworden, incrimineerend artikel schreef, heb ik maar iets over deze aangelegenheid ge lezen. Ik kreeg den indruk, dat men dacht Holland moet zijn eigen moeilijkheden maar oplossen. Persoonlijk heb ik veel gelegen heid gehad om in besloten samenkomsten de door de Regeering gevoerde politiek in vele opzichten te verdedigen en de aan dacht te vragen voor het m.i. ethische, op het Evangelie van Jezus Christus gegronde standpunt inzake de vrijmaking vam Indo nesië. Ook de zienswijze van mannen als pfof. Kraemer en J. H. Bavinck vond veel instemming. Wat de welvaartspositie van Amerika be treft, het spreekt vanzelf, dat'een land, dat niet, zooals het onze, den oorlog op eigen bodem zag gevoerd worden, voor veel ravage is ge spaard gebleven en ook niet zoo duidelijk de trekken van verarming vertoont. In vergelij king met de toestanden in Europa is het leven in Amerika rijk te noemen. Men kan er nage noeg alles koopen wat tot de dagelijksche be hoeften van een volk behoort. Toch zijn ook daar beperkingen te vinden. Boter en suiker zijn schaarsch. Ik hoorde van gezinnen, die al een week lang geen boter hadden. Er is ook een voelbaar tekort op textiel gebied. Goede dameskousen zijn bijna niet te krijgen; De Nylon, de droom van iedere Amerikaansche vrouw, wordt sporadisch afgeleverd; men staat er tout comme chez nous in den kwaad sten tijd uren voor in de rij. Maar als het niet gaat om luxe, maar om noodzakelijke dingen is er nog overvloed in Amerika. Wie „aux Champs Elysées" in New York dineert, vindt het menu nog even overdadig als in „Royal" in Den Haag, in zijn glorietijdperk. 's-Gravenhage. A. G. BARKEY WOLF. De toestand in Jeruzalem blijft gespannen. Britsche tanks doorkruisen de met prikkel" draad afgezette straten, terwijl overal wachtposten zijn uitgezet. De gebeurtenissen in Palestina Wie denken mocht, dart: Auschwitz en Theresiënstadt de wereld hebben genezen van Jodenhaat, vergist zich. De recente ge beurtenissen in Palestina bewijzen dat het volk van Israël nog steeds de steen is, waar aan de wereld zich stoot. Het zal opgevallen zijn, dat de huidige troebelen ontstonden, nadat bekend was geworden, dat de Moefti uit Frankrijk ontsnapte en zich als „vluch teling" in de hoede van dien Egyptischen ko ning aanbeval. De onrust, die sinds het ver schijnen van het rapport der Rriitsoh-Ameri- ka ansche commissie, in de Arabische wereld viel waar te nemen, eindigde na de komst van Hussein Aala in het Nabije Oosten op slag, doch toen waren het de Joden, die, waakzaam, actief begonnen te worden. Woensdag j.l. werd in Londen een groote Joodsche protestvergadering gehouden tegen in Jeruzalem gearresteerde Joden. Rabbi Wolf Gold tijdens zijn felle rede. Bruggen en spoorwegen moesten het ont gelden, en al is het naief om te veronder stellen, dat de lëiders van de Joodsche ter roristische organisatie dat deden, om de komst van den Moefti naar Palestina, te ver hinderen hij kan immers altijd met een vliegtuig op een verlaten plek van het Hei lige land anüveeren het is duidelijk, dat de herverschijning van dezen mam de di recte aanleiding tot de golf van Joodsch ver weer is geweest. De Palestijnsche Joden zijn geenszins de rol vergeten, die de Groot Moefti in Duitsch- land speelde tijdens den oorlog. Zijn bezoe ken aan Auschwitz, om er de vernietigings methoden te bestudeeren, induis. Dat deze man ontsnappen kon uit Frankrijk, was voor hen het sein, dat er iets mis was in de Wes- terschë politiek ten aanzien van de Joden. Zij besloten toen hun lot iin eigen handen te nemen. Zij hebben óók iets geleerd van de zen oorlog. De massa's wapenen en munitie, die de, tot het uiterste gedreven, Britsche soldaten vonden, bewijzen het. De Joden zijn niet alleen het slachtoffer vam de dubbelzinnige Engelsohe midden- Oostenpoliitiek, maar ook van het eigenbelang der Westersche mogendheden. Wat het eerste betreft: de vriendschap Een dame, die geld in het laatje brengt Zooals de Hagenaar 61 op zijn telefoon toestel draait om te weten hoe laat het is, zoo draaien de Amsterdammers de nummers 83611, 94321 of 47417. Zonder mankeeren hoorde men dan de stem van een jongedame, die in de hoofdstad den bijnaam „Tante Cor" heeft gekregen. Deze stem werd destijds voor alle 1440 minuten van den dag langzaam en duidelijk sprekend op een band vastgelegd. Dat deze tijdmelding den telefoondienst geen windeieren legde moge hieruit blijken, dat ze per maand f20.000 opbrengt. Immers, terwijl er per dag in Amsterdam gemiddeld 323.000 stadsgesprekken worden gevoerd, laten niet minder dan 23.000 Amsterdammers zich de laatste maanden dagelijks telefo nisch van den tijd op de hoogte stellen. Voor ieder gesprek wordt het normale stadstarief •van 3 cent in rekening gebracht. Een reken sommetje vertelt u, dat dit per minuut bijna 16 gesprekken beteekent, maar uit den aard der zaak worden de drie nummers voorna melijk overdag gebeld en dan nog in het bijzonder op de spitsuren, des morgens en uren zijn de 14 lijnen, die de drie nummers tezamen bezitten, dikwijls zoo druk bezet, dat u vaak het ingesprek-signaal zult hoo- ren, wanneer u wilt weten hoe laat het is. Dit ondanks het feit, dat ieder gesprek met „Tante Cor" automatisch wordt verbroken na 7Vz seconde, een tijdsbestek waarin de stem u tweemaal achtereen den tijd ver strekt. (Een teeken des tijds: meer dan 14 Amsterdammers bellen op zoo'n moment pre cies tegelijk „Tante Cor" op). Nu was het een doorn in het oog van den telefoondienst, dat „Tante Cor" niet volledig tegen haar taak opgewasen was op de spits uren. Zij wordt daarom vervolmaakt. Voort aan moet men daarom niet meer de reeds ge noemde drie nummers, maar het nummer 63111 draaien, dat zoo snel is afgesteld dat het belsignaal reeds overgaat voor de laat ste 1 is teruggeloopen. Twintig lijnen komen op dit nummer binnen en wanneer mocht blijken, dat zelfs 20 lijnen niet in staat zijn aan den tijdshonger van het publiek te vol doen, zullen er nog tien aan worden toege voegd. Deskundigen zijn van meenrng, dat met 30 lijnen en een gesprekduur van hoog stens 7y2 seconde het aantal aanzoeken aan „Tante Cor" nog zoo mog toenemen, niemand der Arabische volkeren en der Moslems in het bijzonder, is voor 'hiat Vereanigd Konink rijk een levensbelang. Zij kunnen en willen de belangen van het Empire ndet opofferen aan de Palestijnsche Joden. Daarom stonden zy niet op een uitlevering van den Moefti en maakten zy wel misbaar by zy'n ont snapping, doch deden verder niets om den Arabisch en leider weer in handen te krijgen. Die politiek bewoog hen ook, toen zij, dit vroege voorjaar, Frankrijk presten den Le vant te ontruimen en het protectoraat over dit gebied, dat de Framsdhen sinds 1918 had den, op te gaven. De EngeQsche 'houding vond haar oorsprong in de politiek van Lawrence van Airabië, die zich reeds op de vredescon ferentie van Versailles in 1918 tot den woord voerder van de Arabische eischen maakte. De Franschen waren door die Engelsohe pressie evenwel heelemaal niet gesticht. Een klein beetje onrust voor Engeland in Pa lestina kon geen kwaad, zoo verluidt in Zionistische kringen en zoo liet an zy den Moefti ontsnappen en zien nu toe, hoe de Engelschen dit wel zeer vuile varkentje wassdhen. De derde belanghebbende is de V. S. Truman's recente verklaring, dat door de troebelen van de laatste dagen, de door de Amerikaansdh-Britsdhe commissie voorge stelde immigratie van 100.000 Europeesche Joden in Palestina, moet dborgaan en dat de V. S. bereid zijn daar technische en gouver- nementeele verantwoordelijkheid voor te nement moge menscklievend en ruim schij nen, zij is niet geheel gespeend van eigen belang. Want wanneer de verdreven Euro- peesche Joden niet naar Palestina kunnen, komen zy naar Amerika. Bevin zinspeelde daarop, toen hij eenige weken geleden in Bornemouth zeide: „de U. S. wenschen de 100.000 Joden in Palestina, omdat zij er niet te veel in New York willen zien". Is hst wonder, dat de Joden, geprest van alle zijden, een poging zouden doen hun lot zelf in nanden te nemen? Wat bleef er over van Balfour's „Nationaal tehuis declaratie"? Zij weten wel wat hun te wachten staat als de Moefti macht over hen krijgt Die is van hat slag Hitier en Himjnlar. Neen, rabbi Fishman van Jeruzalem ging deze week niet voor niets in hongerstaking. Het leven der Joodsche natie staat weer op het spel. De „beul van Tjideng" staat te Batavia terecht I Vrouwelijke geïnterneerden werden door hem op laffe wyze vernederd. Alle gerepatrieerd en uit Ned.-Irudië zullen met evenveel voldoening als wy kennis ne men van het A.N.P.-Aneta bericht van he den, waarin gemeld wordt, dat als aarsta oorlogsmisdadiger op 15 Juli a.s. vooiVÜen voor loop igen krijgsraad te Batavia zal terecht staan de Japansohe kapitein Sonai, meer be kend onder den naam van „den beul van Tjideng". Deze zoon van 't land van de rijzende zon, die langen tijd commandant is geweest van het vrouwendorp Tjidiang te Batavia, ontzag zich niet de geïnterneerden de vuilste en gemeenste karweitjes te dtoen verrichten, terwijl zyn ,fstraffien" t.ov. de vrouwen uit muntten door barbaarsheid en raffinement. Daar zich onder de gevangenen ook Engel sohe en Australische vrouwen bevonden, zal de Eng. majoor F. Hartman deel uitmaken van het militair gerechtshof. Inh. jeugdorganisatie wil Nederlanders en Britten verslaan De Inh. socialistische jeugdorganisatie „Pesindo" heeft tijdens een conferentie te Langsa op Atjeh, de volgende resolutie aan genomen': le De zuivering van Sumatra van Japan- sche en Geallieerde troepen binnen drie maanden: 2e paraten tegenstand op groote schaal te bieden tegenover welk leger dan ook, dat zich mengt in de interne aangelegenheden van de Inh. republiek op Sumatra; 3e eisch aan de geallieerde bezettingstroe pen tot vrijlating van alle Inheemsche bur gers, die door dwang of list in de Ned. kam pen zijn gebracht. Het K.N.I.L. spreekt de republikeinsche berichteni als zouden Bandjaran (ten Z. van Bandoeng) en Krian (by Sidoardjo op Oost- Java) door vliegtuigen gebombardeerd zijn, categorisch tegen. Wel werd Bandjaran bij een zuiveringsactie met granaatvuur bescho ten. Voorts spreekt het K.N.I.L. het Antara- bericht tegen, dat Nederlanders traangas op Oost-Ja va gebruiken. De Inh. „regeering" heeft eenberoep gedaan op de bevolking van geheel Java om goud, diamanten en andere kostbaarheden af te staan. Deze eigendommen zullen in 't buitenland ten behoeve van de republiek worden verkocht. Over optreden der delegaties, die naar Nederland gingen (Van onzen correspondent dr. Joh. Hartog te Curasao). Er heerscht thans een groote verwarring in Suriname en Curasao, welks delegaties op 25 Juni jl. een audiëntie hadden bij H. M. d'e Koningin en daarna met minister Loge- mann besprekingen gingen voeren over aan West-lndië toe te kennen autonomie. Het R.K. blad „De Surinamer" critiseerde de Surinaamsche afvaardiging fel. Het Moham- medaansche blad „Ai Haq" deed hetzelfde Het neutrale dagblad „Het Nieuws" even eens. „De West", welks redacteur Findlay in de Staten zit, hield zich op den achtergrond. In Curasao wezen zoowel het R.K. blad „Amdgoe di Curasao" ais het neutrale „Beurs- en Nieuwsberichten" op de zonder linge totstandkoming van de Curasaosche commissies f welks artikelen stof leverden voor „De Tyd" te A'dam, die concludeerde, dat men de voorstellen van de Curagaosche afvaardiging nu at de noodige omzichtigheid moest behandelen. Toen het merkwaardige interview in „Het Parool" verscheen en de heeren bovendien nog uitlatingen aan 't A.N.P. deden over mogeiyke afscheiding van de „West" van Nederland en de dictatoriale neigingen van gouverneur Kasteel, stuurde de Oura^aosahe R.K. Party een talegram aan prof. Romme, waarin zy zeide niet achter de persoonlyke mededeeümgen van Da Costa Gomez te staan en de autonomie momenteel voor de R.K. Party inopportuun te achten. Een dreigende scheuring in de R.K. Party was het gevolg. Momenteel is zij nog niet bygelegd. Een pro test, te zenden aan den min.-pres., werd in omloop gebracht, om te betogen dat de „West" niet van Nederland af wil en dat de onderteekenaars geen vertrouwen hebben in de aiutonomiecommissie. Daar mr. van der Meer, candddaat-Statenlid van de Democra tische Partij, hierop teekende (broederlyk samen met den R.K. Partyvoorzitter Debrot), dreigde na de scheuring in de R.K. Partij tevens een schisma in de Dem. Partij. De achtergebleven Statenleden bespraken zelfs de mogeiyfcheid het mandaat der commissie die op het oogenblik al in vólle bespre king is in te trekken. Statenlid Henny tegen het einde van den middag. Op deze meer een blauwtje by haar zal loopen..,. Eman telegrafeerde een protestf en werd in Den Haag door zyn zoon Cornelis (die lid der commissie is) tegengesproken. Alle leden van de oommissie staan bekend als antipathizeerders van gouverneur Kas teel. Deze stuurde of suggereerde toen een eigen oommissie: dr. de la Try Ellis vertrok plotseling, zg. omdat de Raad van Bestuur, welks ondervoorzitter hij is, niet in die mis sie gekend was. Het motief was kennelijk gezocht, want de Raad liet aanzienlyk lan gen tyd voorby gaan alvorens tot dit inzicht te komen. Alfred Senior, indertyd door en kele van de commissi el aden ais ondervoor zitter van de Staten genoopt heen te gaan, vertrok een dag later om een en ander in Den Haag te gaan toelichten. August G. Sta- tius Muller, Md van de Rijksconferentie, maar felle tegenstander van Da Costa Gomez, die eveneens lid van de Rijksconferentie is, zal medio Augustus vertrekken. John Horris Sprekel, indertyd samen met Senior genoopt uit de Staten te traden en Curasao's derde lid ter Rijksconferentie, verklaarde aan het dagbla d„Amigoe di Curasao", dat hij ook zou gaan. Statius Muller, in een interview mat de „Beurs- en Nieuwsberichten" stelde het probleem scherpde drie leden hadden elk een eigen meerling en hadden daarom ook maar nimmer onderling overleg ge pleegd. Het is te hopen, dat de minister van O.G. e. a. de onvoorbereidheid der beide West- Indische afvaardigingen in aanmerking wil nemen, want bij alle mogelykhedd tot critiek, blyft deze missie iets, dat voor de „West" van enorm belang is. „CENTRAAL GENOOTSCHAP" GEDUPEERD ZWAAR Het neutrale Centraal Genootsohap voor kinderherstelings- en vacantiekolonies, dat te A'dam vergaderde, is tydens de bezet ting van zyn 11 koloniehuizen met totaal 1200 bedden beroofd. Tot dusver is er nog maar één tehuis geheel en één gedeelteiyk weer in bedrijf gesteld, daar de overige nog niet gerestaureerd konden worden. Met dit al kunnen thans slechts 7000 kinderen wor den uitgezonden van 25.000, die vroeger op medisch advies jaarlijks de tehuizen be volkten. Ook al zal alle schade op basis van Mei 1940 vergoed worden, dan nog blijft een tekort van ruim een half millioen gul den ongedekt. In de vacature-W. M. Met man, werd gekozen, dr A. A. Koopal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5