De zaak wordt op den ouden voet voortgezet Bevordering van het Christendom en de cultuur Indië krijgt besiuur voer een overgangstijd mSCWE LEroSCHE COURANT VRIJDAG 5 JULI 1946 Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer. Plan-bureau zal noodige advie zen geven Hedenmiddag heeft de minister-president, dr L. J. M. Be el, in de Tweede Kamer de volgende Regeeringsverklaring afgelegd: Mijnheer de Voorzitter, Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen, acht het zich tot een voorrecht aanstonds na zijn optreden de Volksvertegenwoordiging mededeeling te doen van de beginselen, waarop het zijn be leid wenscht te grondvesten. Het vorige kabinet, mijnheer de Voorzitter, heeft bij zijn optreden verklaard zijn werk zaamheden te zullen richten op herstel en vernieuwing en onder de bezielende leiding van zijn voorzitter, wien ik van deze plaats gaarne hulde breng, heeft het inderdaad menige schrede op den weg naar dit doel gezet. Weer een normaal kabinet Dit kabinet beschouwt zijn optreden als eeai teeken, dat thans, ruim een jaar na de bevrijding, herstel en vernieuwing voortgang hebben gemaakt in ons land. Voor het eerst immers na zeven jaren treedt thans een ka binet op, dat wederom naar normale con- stitutioneele gebruiken tot stand kwam. Ik zou zelfs nog verder kunnen gaan. Voor het eerst sinds 1925, toen, naar een uitdrukking in deze Kamer gebezigd, een oud bestand ten val kwam, treedt* thans een kabinet op, dat wederom tot stand kwam in nauw over leg met die groepen in de Volksvertegen woordiging, waarop het steunt. In zooverre dit kabinet de traditie der goede verbindin gen met een gevestigde meerderheid in de Kamer uit den ouden tijd der parlementaire kabinetten weer opneemt, waarbij het noch tans vertrouwt dat zijn beleid veelal bree der instemming zal verkrijgen, beschouwt dit kabinet zijn optreden als een herstel van een vorm, die in ons constitution eele Jeven tot sterke regeeringen placht te leiden. Naar den vorm derhalve een uiting van herstel beschouwt dit kabinet zichzelf echter naar den inhoud als een uiting van vernieuwing. Het oude bestand heeft plaats gemaakt voor een nieuw, dat overeenkomstig den wensch, door de meerderheid van het Nederlandsche volk bij de verkiezingen van de Staten-Ge- neraal uitgesproken, een vooruitstrevend ka rakter draagt. Dit kabinet, mijnheer de Voorzitter, stelt zich ten doel alle krachten, waarover het Nederlandsche volk beschikt, te richten op een zoo snel en zoo volledig mogelijk herstel van onze volkswelvaart, de stoffelijke zoo wel als de geestelijke, en op een zoo recht vaardig mogelijke verdeeling van en een zoo gelijk mogelijke toegang tot de stoffe lijke en geestelijke goederen, waarvan het bezit de welvaart der gemeenschap bepaalt. Herstel van de stoffelijke welvaart zal moe ten geschieden in de eerste plaats door de DE PLANNEN DER PALESTIJNSCHE JODEN. In Palestina is een Joodsdh „Handvest der vrijheid" verspreid, dat de volgende punten omvat: Oprichting Oppersten National en Raad ate parlement van het volk van Israël; vervanging van de Britsóhe door Joodsche gerechtshovenoprichting van Joodsche na tionale schatkist, waarin de belastingen, die tot nu toe bij het militair opperbevel vol daan werden, komen; algemeene mobilisatie van alle Joden, die wapenen kunnen dragen. SENAATSCOMMISSIE ACCEPTEERDE PRIJSCONTROLE. De Senaatscommissie voor het bankbedrijf ia de V.S. accepteerde het wetsontwerp „Ver lenging prij zencontrole". Dit ontwerp ver lengt de prijsbeheersching met een jaar. MONTGOMERY OVER EISENHOWER. „Ik kan niemand bedenken, onder wien ik liever zou hebben willen dienen, dan onder •generaal Eisenhower, en een beter vriend zal ik noodt bezitbsn. Wij zijn hem veel ver schuldigd". Aldus Montgomery gisteren, naar aanlei ding van de vele geruchten, die sinds eenigen tijd de ronde doen over oneenighedd in het geallieerd opperbevel. Een van de goede ge volgen van den oorlog noemde hij, dat En geland en A merika een sterk geallieerd team zijn geworden. AMNESTIE VOOR DUITSCHE JEUGD. De Berlijnsche corr. van de N.R.C. meldt, <Sat, naar het voorbeeld van de Amerikanen, de andere geallieerde militaire besturen in Duitschland waarschijnlijk ook algemeene politieke amnestie aan de Duitsche jeugd zullen verleenen. Daaronder vallen allen, geboren na Januari 1919, voorzoover het geen activisten of oorlogsmisdadigers zijn. Wat de West wil, volgens de delegatie Op een, dezer dagen, in den Haag ge houden vergadering, formuleerde de voor zitter der Curacaosche delegatie in Neder land dr M. F. da Costa Gomez de eischen van de West als volgt: „Wij willen: ge bruik van de mogelijkheden, neergelegd jn de Grondwet van 1922; democratie voor ons land, dat nog leeft onder het auto cratisch stelsel van 1865; een zelfstandig bestuur, verantwoordelijk aan een geko zen volksvertegenwoordiging." De Duitsche filmers Ernst Hasselbach. Hans Tost en Helmut Schoenbeck mogen weer films maken. Toscanini en het Milaansche Scala orkest zullen in Luzern concerten geven. De Amerikanen leggen bij Frankfort het Rhein-Main-vliegveld aan, dat Europeesch- centraal-vliegveld voor overzeesch verkeer zal worden. In het Tsjecho-Slowaaksche kabinet hebben o.m. naast den communistischen premier Gottwald zitting Jan Masaryk, partijloos (Buitenlandsche Zaken), Svoboda, partijloos (Nationale verdediging), Ripka, socialist (Handel) en Nozek, communist (Binneplandsche Zaken). opvoering van de nationale productie, welke voorwaarde is voor het bereiken van een hooger welvaartspeil. Behalve aan voort brenging voor de binnerüandsche markt zal bijzondere aandacht worden besteed aan de productie voor export en het leveren van diensten aan het buitenland, waarvan de mogelijkheid tot handhaving van den nood zakelijken invoer afhangt. Hulp van een Planbureau Daarnaast staat een krachtige voortzetting van den wederopbouw, in het bijzonder in de geteisterde gebieden. De Regeering acht het noodzakelijk ook aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te geven. Leiding in dier voege, dat de Regeering, voorgelicht door een voorbereidend en adviseerend Plan bureau, in nauw overleg met de volksverte genwoordiging richtlijnen zal aangeven, sa mengevat tot een nationaal welvaartsplan, volgens welke het herstel der welvaart zal worden nagestreefd, mede door bij de uitvoe ring het volle profijt te rekken van de zelf werkzaamheid van individuen en groepen, wier aciviteit de Regeering zich voorstelt zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Dit zal haar tevéns de gelegenheid verschaffen om, waar mogelijk, de rechtstreeksche Overheidsbe moeiing, die onder den druk der omstandig heden van de laatste jaren sterk was toe genomen, ingrijpend in te krimpen en mede aldus den grondslag te leggen voor een gezondmaking der financieele positie van den Nederlandschen Staat. Op deze ge zondmaking zal het streven der Regeering ernstig zijn gericht. Daarbij zal worden voort gebouwd op de reeds getroffen en voorbe reide maatregelen op monetair, budgetair en fiscaal terrein. Mede in verband met de centrale positie van de Nederlandsche Bank ten aanzien van het credietwezen zal hare socialisatie worden bevorderd. Nopens de socialisatie van andere daarvoor blijkens in te stellen onderzoek in aanmerking komende bedrijven zullen voorstellen worden voorbereid. Met 1136 kilometer per uur door het luchtruim Demonstratie „Hawker Fury" op t vliegveld te Valkenburg. Gisteren is op het vliegveld „Valkenburg" voor diverse Britsche, Amerikaansche en Ned. autoriteiten een demonstratie gegeven met de Hawker Fury", een Britsch gevechtsvliegtuig waarvan drie variaties bestaan. Het is een kleine snelle eenpersoons „fighter" met op klapbare vleugels. De lijnen van het vliegtuig doen denken aan zijn onmiddellijken voorganger, de „Tempest". De „Fury" heeft één motor en berust nog op het normale schroefprincipe. De span wijdte is ongeveer 13 meter, de lengte 12 meter en de hoogte, wanneer de vleugels zijn opgeklapt 51*2 meter. De diameter van de schroef is bijna 4l/2 meter. De maximum snel heid is ongeveer 1136 KM per uur, de kruis snelheid 752 KM. De zitplaats van den piloot is hooger ge plaatst, waardoor de vlieger een ruim uitzicht heeft. INSCHRIJVING GESLOTEN VOOR OORLOGSVRIJWILLIGER. Die na 31 Dec. 1924 zijn geboren. Personen, geboren na 31 Dec. 1924, kun nen niet meer worden aangenomen als oor logsvrijwilliger voor de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten. Zij zullen als ge woon dienstplichtige worden ingelijfd bij de lichting 1946, voor zoover zij geboren zijn in 1925 of 1926. De in 1927 geborenen kun nen een verzoek richten aan den minister van Oorlog om een verbintenis aan te gaan als vrijwilldiger op den voet van gewoon dienstplichtige, waarop zij vervroegd kun nen worden ingelijfd bij de lichting 1946. De inschrijving als vrijwilligers voor de Marine- onderdeelen blijft geopend. DE „KAREL DOORMAN" IN DEN NIEUWEN WATERWEG. Het vliegtuiigidekschip „Karei Doorman" is hedenmorgen om 9 uur den Nieuwen Water weg bdnnengieloopen. Soekarno blijft voorloopig bevoegdheden houden Confereerde gisteren met partijleiders in Djocja Naar A.N.P.-Anefca uit Batavia seint, zal Soekarno alle bevoegdheden, welke hij bij de ontvoering van Sjahrar aan zich getrok ken heeft, blijven behouden voor een tot dusver nog onbepaalden tijd. Gisteren heeft Soekarno te Djocjo met verschillende partijleiders geconfereerd in verband met de benoeming van drie minis ters op de vacante posten in Sjahrir's kafba- niet. Hoogstwaarschijnlijk zal de „president" zijn volmachten gebruiken om deze func tionarissen zelf te benoemen. Steunt morgen die collecte! De plaat met de liggende jongensfiguur onder wegvliegende vogels, heeft ons voorbereid op de gebeurtenis van mor gen: de reclasseeringscollecte. In 1000 plaatsen zullen de collecte-bussen ram melen ten bate van dit belangrijke werk, dat vijf jaar lang allen steun moest mis sen. Daarom is het te hopen, dat velen de collecte-bussen gul zullen gedenken I (Abusievelijk werd deze berichtgeving gisteren reeds in een deel der oplaag op genomen, Red.) VACANTIEGANGERS MOGEN NIET BIJ VOLMACHT STEMMEN Uit de beantwoording van desbetreffende vragen blijkt, dat de min. van Binnenl. Za ken niet bereid is een regeling tot stand te brengen, op grond waarvan vacantiegangers voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen bij volmacht zouden kunnen stemmen. „CONSUMENTENCREDIETEN" 12 JULI IN EERSTE KAMER Op Vrijdag 12 Juli, om half vier, zal de Eerste Kamer het wetsontwerp Consumen tenkredieten in het openbaar en op 11 Juli in de afdeelingen behandelen. Versteviging van onze inter nat. positie en strijdkrachten Stoffelijke welvaart, mijnheer de voor zitter, kan naar de overtuiging van deze Re geering een volk ndet wezenlijk gelukkig ma ken, wanneer zij niet steunt op geestelijke welvaart. Ook daaraan stelt de Regeering zich dus voor bijzondere aandacht te be steden. Daarbij gaat zij uit van. die gedachte, dat een oplossing van de geestelijke moeilijkhe den, waarmede ons volk te kampen heeft, slechts kan worden gevonden, wanneer men uitgaat van de zedelijke beginselen, die aan onze beschaving ten grondslag liggen en zonder welke geen goed geordend gemeen schapsleven mogelijk is. Erkenning van het Christendom Dat is die erkenning, dat het Christendom voor zeer groote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke krachten putten en welks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan christelijke over tuiging eveneens wordt aanvaard. Op dien grondslag stelt zij zich voor een versterking van het gezag, eert herstel van de diep ge schokte publieke moraliteit, een wettelijke, zoowel als sociaal-economische erkenning van de hooge waarde van het gezin en een vernieuwing van het onderwijs, waarbij de versterking van het besef van de waarde der geestelijke en zedelijke beginselen en nor men waarover ik zooeven sprak voor individu en gemeenschap, de karaktervor ming, de aesthetdsche vorming en de Staats burgerlijke vorming sterker dan tot dusver het geval is op den voorgrond zullen treden. Zij stelt zich ook voor deze geestelijke goe deren alsmede de cultureele goederen, waar over ons volk nog steeds beschikt, zoo al gemeen mogelijk, onder meerdere door steun aan cultureele instellingen en organi saties van cultureelen en jeugdvormenden aard, toegankelijk te maken. Aan de ernstig geschokte volksgezondheid zal volle aan dacht worden gewijd. Onze internat, positie en onze strijdkrachten. Bij dit alles, mijnheer de voorzitter, mag het staatkundig leven niet buiten beschou wing blijven. Ook daarover heeft deze Re geering zich bepaalde beginselen tot richt snoer gesteld. Voorwat aangaat onze betrek kingen met het buitenland is zij zich ten volle bewust van het groote belang voor het Koninkrijk der Nederlanden, om zijne positie in internationaal verband in de ko mende jaren te bevestigen in overeenstem ming met de beteekenis van het Rijk in en buiten Europa. De Regeering zal met kracht hare hulp blijven geven aan de organisatie en de ontwikkeling van de Vereenigde Na ties. Met kracht zal worden voortgewerkt aan den opbouw van een effectieve strijd macht ter zee, te land en in de lucht, welke bescherming van de nationale en van de in ternationale rechtsorde ten doel heeft. Reeds werd opgemerkt, mijnheer de voorzitter, dat de Regeering zich ten aanzien van de uit voering harer economische en vanzelfspre kend ook van hare sociale plannen op het standpunt stelt, dat de sterk toegenomen Overheidsbemoeienis geleidelijk zal moeten plaats maken voor de zelfwerkzaamheid van Individuen en van lagere, met publiekrech telijke bevoegdheid omkleede organen, waar bij nochtans er voor dient te worden ge waakt, dat reeds vanaf de eerste voorberei ding van de regelingen der bedrijfsorganen het algemeen belang en waar noodig de al gemeen leidende taak der Overheid tot gel ding komt. Deze opvatting huldigt de Re geering ook voor andere terreinen dan het sociaal-economische. Haar beleid zal erop gericht zijn in ruime mate gebruik te maken van de mogelijkheden, die onze Grondwet te dien aanzien reeds bevat. Grondwetsherziening. Daarnaast stelt zij zich voor zoo spoedig mogelijk een algeheele herziening van de Grondwet te doen voorbereiden, welke o.m. gericht is op een verdere uitbreiding van die beginselen, alsmede op de erkenning van de rechten der burgers, aangeduid in wat hier vóór werd opgemerkt over de verdee ling van de nationale welvaart. Ten aanzien van de verdeeling der stoffe lijke goederen gaat de Regeering uit van een erkenning der hooge waarde van den arbeidenden mensch en van het beginsel, dat aan iederen burger de mogelijkheid tot arbeiden, alsmede een redelijke bestaans zekerheid toekomt. De Regeering ziet dit niet enkel als voortvloeiende uit den eisch vatn sociale rechtvaardigheid, maar tevens als voorwaarde voor het behoud van ons demo cratisch staatsbestel. Haar voornemens tot het bevorderen van een opvoering der pro ductie bieden haar voldoende mogelijkheden tot het in belangrijke mate verruimen der werkgelegenheid. Een redelijke bestaanszekerheid voor iedereen Aan den eisch, het verschaffen van een redelijke bestaanszekerheid, stelt zij zich voor te voldoen door een constructieve loon- en prijspolitiek, alsmede door een uitbrei ding der sociale verzekering, waarbij in het bijzonder de ouderdomszorg de aandacht zal hebben. Tenslotte stelt de Regeering zich voor overal waar bijzondere omstandigheden zulks noodzakelijk maken, ook bijzondere maatregelen ter verwezenlijking van het be ginsel der gelijkheid van lasten en gelijk heid van kanseri te treffen. Daarbij denkt de Regeering in het bijzonder aan de be scherming van het groote gezin. Gestreefd zal worden naar versteviging van de positie van den landbouw en tuinbouw o.m. door rationalisatie van productie en af zet, waarbij bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boeren- en tuindersbedrijf een economisch verantwoorde grondslag wordt gegeven. Regeeringsverklaring van 10 Februari als basis Mijnheer de voorzitter, Ik kom thans tot het punt, dat in de laat ste maanden aller gedachten gespannen houdt: n.l. de herziening van de positie van de Over- zeesche Staatsdeelen en van hun verhouding tot Nederland. De Regeering blijft zich stellen op den grondslag der Koninklijke rede van 7 December 1942. De daarin aangegeven richt lijnen zullen echter in hare uitwerking aanpas sing behoeven aan de veranderde omstandig heden. Aan de bijeen te roepen Rijksconferen tie zal de Regeeringsverklaring van 10 Februari 1946, als bevattende het kader waarbinnen ook de huidige Regeering bereid is tot de regeling van eene nieuwe staatkundige verhouding te komen, worden voorgelegd. Brammetie Flapoor en z9n vrienden Th ROTMAA 33. Na een angstige zwerftocht door de stille straten kwamen Bram en Tom, na over een hek te zijn geklommen, in een grote tuin terecht. Treurig zaten ze daar, zich af vragend waar Menelik toch wel gebleven zou zijn. Ze troostten zich echter spoedig met de voorraad brood, die ze hadden weten mee te nemen, want ze hadden honger als wolven.. Toen legden ze zich te slapen.... 34. De andere morgen vroeg werden ze door rumoer van steramen gewekt. Een aan tal voorbijgangers stond hen verbaasd over het tuinhek aan te gapen. „Mee!" fluisterde Bram en ze wipten het hek over, terwijl de mensen verschrikt op zij sprongen. Maar toen Bram en Tom er vandoor gingen, kwam de hele menigte hen schreeuwend en tierend achterna 1 Ten aanzien van Oost-Indië streeft /3ë Regee ring er voorts naar voor de uitvoering van de taak van het opperbestuur in dat Rijksdeel voor den huidigen overgangstijd, m.a.w. totdat een nieuwe rechtsorde, waarvoor het Konink rijk de verantwoordelijkheid zal kunnen dra gen, kan worden gevestigd, een voor deze periode geëigend bestuursorgaan te vormen. Hiertoe worden voorstellen ontworpen. Ten aanzien van West-Indië zal het naar de Regeering vertrouwt, mogelijk blijken om voor Suriname en de Nederlandsche Antillen bin nen het huidig grondwettelijk verband reeds tot een aantal voorloopige herzieningen te komen, die aan de daar heerschende verlanj- gens bevrediging zullen schenken. Nog steeds hoop op vredelievende oplossing De Regeering is zich den ernst van het In donesisch probleem ten volle bewust, noch tans vertrouwt zij, dat een vredelievende op lossing daarvan, welke het welzijn zoowel van het Indonesische als van het Neder landsche volk, alsmede van alle andere be volkingsgroepen zal dienen, zoo spoedig als maar mogelijk is, mede dank zij eenerzijds de aloude banden en anderzijds het ook hier levend begrip voor den drang naar zelfstan digheid, zal kunnen worden verwezenlijkt en hierdoor ook de gezamenlijke taak van alle Staatsdeelen in de internationale samenleving weer zal kunnen worden opgenomen en vervuld. Dit, mijnheer de Voorzitter, zijn de begin selen, waarop de Regeering haar beleid wenscht te bouwen. Zij heeft gemeend niet in nadere concretiseering harer plannen voor de komende zittingsperiode te moeten tre den, omdat de plechtige opening dezer zit ting op 23 Juli a.s. haar daartoe de gelegen heid biedt. Zij is er zich van bewust, dat talrijke en groote moeilijkheden haar weg zullen krui sen. Nochtans meent zij haar taak te moeten aarwaarden in de overtuiging, dat zij wordt geschraagd door het vertrouwen van de Volksvertegenwoordiging, met wie het haar een eer zal zijn nauw te mogen samenwer ken Zij is er zich tenslotte diep van bewust, dat de goed-Christelijke en niet minder goed-Vaderlandsche zegswijze: „Aan Godes zegen is alles gelegen" ook van toepassing is op de groote taak, waarvoor zij zich ziet gesteld: het leiden van ons volk naar een betere toekomst, waarbij de idealen, welke in de donkere uren der bezetting zoovelen bezielden, ons volk blijvend mogen inspi- reerea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2