Jlieunic £eiïisrljf (£oumnf Italië moet Triëst en zijn koloniën afstaan Duizenden moeien noodig Hei ziekenhuis in 't Ge'd dat stom is, maakt recht wat krom is IDis* *11 DONDERDAG 1 JULI 1946 Ze Serie Ze Jaargang vanaf T Mei 1945. No. 963 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Verb. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redaotie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 227 1# Hoofd redacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „Jjtanfuasticb Is oliebl«Kti myn bfrl in ieyyenspoet" „Big four" vinden elkaar thans te Parijs Triëst, eens de haven der Oostenrijksch- Honigaarsohe monarchie en sindis 1918 Ita- liaanisoh, verandert weer eens van status. Het zal een Internationaal, onder toezicht der Vereenigde Naties bestuurde stad wor den, zoo is gisteren in" Parijs beslist. Het besluit is het uitvloeisel van het van alle zijden geamendeerde Russische voorstel, om de stad onder toezicht van de groote vier te stellen. Hun oorspronkelijk plan, de stad aan Joego-Slavië af te staan, had geen en kele kans, zoodat de Russen zich, gedachtig aan het meer verkieslijke van een half ed boven een leegen dop, met dit compromis accoord verklaarden. Zij houden nu in ieder geval een dikken vinger in de pap en daar was het hun tenslotte alleen om te doen. De beteëkenis .van Triëst voor het Oost- Europeesch achterland, is in het verleden voldoende gebleken om de Russen belang stellend voor deze haven te doen zijn. Uiter aard bergt ook deze beslissing weer tal van Een K.L.M.-dochter geboren Een der Zweedsche journalisten, Teil G. Dahllöf, die deelnam aan de openings- vlucht van de nieuwe K.L.M.-lijn A'dam Bazel, ontving in Bazel de telegrafische mededeeling, dat hij vader van een doch ter was geworden. Uit enthousiasme voor onze* nationale luchtvaartmaatschappij seinde de heer Dahllöff onmiddellijk naar Stockholm terug, dat zijn kind met de namen Karina Louise Maria (K. L. M Dahllöf) moest worden gedoopt. Directeur van de HARK gaat de Stichting verlaten Noodgebieden vragen 60 millioen stuks goederen. De nationale directeur van de Hark, de heer J. J. Werner, die per 1 Aug. de organi satie gaat verlaten, deelde mede, dat door de Hark tot nu toe 15 millioen stuks goede ren werden verstrekt. Om de noodgebieden eenigermate te helpen zijn er echter zestig millioen stuks goederen noodig. Vanaf. 1 Juli is het hoofdmagazijn van de Hark te Roosendaal, een van de drie .cen trale magazijnen in ons land, in liquidatie. De directeur van bedoeld magazijn, de heer M. van Mieft, verklaarde, dat te Roosendaal circa 3.650.000 stuks goederen werden omge zet. De bekende dirigent van het B.B.C.- Symphonie-orkest, Sir Adrian Boult, die tijdens de Duitsehe bezetting geen onbe kende voor het Ned. publiek is gebleven, is te Scheveningen gearriveerd voor zijn gastooncerten met het Residentie-Orkest conflicten voor de toekomst. Joego-Slavië zal toch trachten zijn deel te krijgen en in Italië wordt het nationalisme, dat Triëst vroeger al als Italia irredenta, het onbevrij- de Italië, beschouwde, opnieuw aangewak kerd. i 11^| De Italianen kregen gisteren een nog bit terder pil te slikken, want zij zullen af stand moeten doen van hun sou ver eini telt over alle Italiaansohe koloniën. De toekom stige status zal nog besproken worden, doch dat geschiedt na het afloopen van een, over eenkomstig Bevins voorstellen aanvaard, overgangsjaar. Thans rest nog in Parijs de vaststelling van den datum voor de vredesconferentie. Mplotof wil eerst het hersteïbetaliingsvraag- stuk geregeld zien. Men verwacht evenwel, dat binnen enkele dagen de datum zal wor den genoemd. Troependéfilé op 't Plein vóór vertrek naar de West Afgenomen door o.m. min. Jonkman en min. Fiëvez. Het eerste optreden naar buiten van de nieuwe ministers van Oorlog en Overzeesche Gebiedsdeelen, bestond uit het afnemen van een troependefilé, dat vanmorgen op het Plein plaats vond. Zooals reeds eerder gemeld, vertrekken morgenochtend om vijf uur twee detache- men oorlogsvrijwilligers naar de West, één naar Suriname en één naar Curagao. Samen met het Indische instructie-bataljon, waarbij zij zijn opgeleid, defileeren de manschappen o.m. voor de ministers Fiëvez en Jonkman, oud-min. Meijnen, gen. Doorman, wnd. chef van den Gen. Staf, kol. v. d. Hoek, comm. Kon. Maréchaussée, maj. Beets, comm. Instr. Bataljon en Baron van Voorst tot Voorst, gouverneur der Residentie. De K.M.K., o.l.v. luit. v. Yperen verzorgde de muziek. Gisteren hield het Kabinet-Beel zijn eersten ministerraad. Voorste rij, van I. n. r.: de heeren Mansholt, Lieftinck, Ringers, Beel, Drees en Vos; achterste rij, van 1. n. r.: Huysmans, Gielen, baron van Boetzelaer van Oosterhout, Maarseveen, Fiëvez en Jonk man. De heer Van Kleffens ontbreekt dus, evenals uiteraard den nog te benoemen minister van Marine. Maar gebrek aan verpleegsters verhindert opname Reeds eenige keeren hebben wij berichten gepubliceerd, waaruit blijkt, welke wantoe standen er ten opzichte van de ziekenhuis- verpleging bestaan. Het aantal patiënten, dat op opname in een ziekenhuis wacht, is zeer groot en toch staan vele bedden leeg, omdat er gebrek is aan verplegend perso neel. De wachtlijst in Amsterdam telt thans niet minder dan 4300 zieken en die te Rotterdam Fransclie fietsen gearriveerd Deze maand nog 2000 te verwachten Van de 100.000 door de Ned. Regeering in Frankrijk aangekochte rijwielen heeft de be kende Fransche rijwielfabriek „Peugeot" in den loop van de voorafgaande week een eerste serie van 250 rijwielen afgeleverd, welke aan 't einde van deze maand door een volgende zending van 2000 stuks zal worden gevolgd. NEDERLANDERS UIT AUSTRALIË NAAR HET VADERLAND Binnenkort vertrekt de „Bloemfontein" met 1250 Ned. gerepa trieerden uit Australië naar Nederland. DE EERSTE HERSTELDE TORENSPITS. De gemeente Horn (Limburg) geniet de primeur van de eerste herstelde torenspits in den lande. Hedenavond bloeien in de Diergaarde Blij dorp, welke tot 24 uur geopend blijft, de „Koninging van den nacht" en de „Victoria Regia". Ruim 2000 arbeiders zullen in den Wie- ringermeer het graan binnenhalen. 2200. In de Maasstad wordt de quarantaine voor t.b.c. patiënten ingericht om plaatsen voor ndere zieken vrij te krijgen. Voor deze t.b.c.-afdeeling beschikt men echter ook al niet over voldoende verplegend per soneel, waarom een beroep wordt gedaan op de verpleegsters, die door huwelijk of anidere omstandigheden zich niet meer aan de verpleging wijden. In Amsterdam heeft de gemeenteraad gisteren, ondanks het tekort aan verpleeg sters, besloten voor haar den 8-urigen werk dag in te voeren. Dit zal echter niet eerder dan op 1 Nov. geschieden, aangezien dan vele leerling-verpleegsters gediplomeerd worden. Mocht het aantal verpleegsters dan nog niet toereikend zijn, dan zal de meer- dére werktijd als overuren worden betaald. (Wanneer het niet mogelijk blijkt dit pro bleem, dat wij een nationale schande noe men, snel en afdoend tot een oplossing te brengen, dan vragen wij ons ernstig af, of dwangmaatregelen niet gerechtvaardigd zijn? Red.) Kamp Duindorp blijft voor- loopig wat het is Van spoedige ontruiming kan nog niets komen. De Haagsche Courant bracht gisteravond van „welingelichte zijde" het voor vele Sche- veningers ongetwijfeld verheugende bericht, dat de ontruiming van het kamp-Duindorp op zeer korten termijn te verwachten is. De „zware gevallen" zouden naar de Cellenbe- rakken en de ,,'ïichtere" naar Goriohem verhuizen, waardoor 1600 woningen in Duin dorp zouden vrijkomen. Ofschoon al eerder zoo'n bericht in som mige kranten verscheen, moet echter ook nu weer de juistheid ervan worden tegen gesproken, zoo deelde met van officieele zijde aan de Nieuwe Leidsche Crt mede. Uiteraard vindt wel een geleidelijk ontrui men van het kamp plaats juist dezer da gen zijn enkele groote straten vrijgegeven doordat geïnterneerden in vrijheid worde,n gesteld. Maar er zijn tevens andere voor zieningen getroffen rie erop wijzen, dat voorshands algeheele ontruiming niet zal plaats vinden. Men zou trouwens niet weten, waar de 5000 a 6000 gevangene dan wel on dergebracht moeten worden. Bij een bezoek dat de burgemeester on langs aan het kamp bracht, is de kwestie der ontruiming nog uitvoerig nagegaan. Het is wel waarschijnlijk, dat wanneer het aan tal geïnterneerden belangrijk is verminderd, het restant alleen nog in scholen en kerkge bouwen zal worden gehuisvest, teneinde het teruggeven der woningen aan de burgerij te bevorderen. Doch ook dan zal nog een be perkt aantal beschikbaar moeten blijven voor het personeel van het kamp. Nadat wij bovenstaande hadden geschreven meldde het A.N.P. nog, dat weliswaar de wenschelijkheid tot ontruimen wordt inge zien en mettertijd verplaatsing wordt over wogen, dooh dat er geen sprake van is, dat zulks binnenkort zal geschieden. De „Piet Hein" dit jaar nog nie? naar huis Verlaat 7 Juli Australië. Na zes jaar op ze te zijn geweest, zonder kans op terugkeer naar huis, zal de beman ning van de beschadigde „Pïjet Hein", onder wie vele veteranen uit de zeeslagen in den Atlantischen en Grooten Oceaan, ook in de komende twaalf maanden waarschijnlijk niet naar Nederland komen. Het schip verlaut 7 Juli Australië met bestemming Batavia. SECRETARIS MINISTERRAAD Tot secretaris van den nieuwen minister raad is benoemd dr M. J. Prinsen, van het Dep. van Binnenl. Zaken en tot adj.secr. mr J. J. Vriezendorp, voorheen secr. van mi nister Schermerhorn. K.P.V. TE NIJMEGEN TOCH NOG GERED De P. v. d. Vrijheid is voornemens er aan mede te werken, dat de K.V.P. te Nijmegen alsnog met een eigen candïdatenlijst aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen. EERSTE KAMER. Na het vooraf in de afdeelingen te heb ben onderzocht, heeft de Eerste Kamer het wetje tot wijziging van art. 114 1 der Kieswet (vaststelling van de waardecijfers der stem men van leden der Prov. Staten in verband met de verkiezing van leden der Eerste Kamer) vanmiddag goedgekeurd. De verkiezing van de leden voor ons Hoo- gerhuis kan nu op 12 Juli plaats vinden. Maar zoo is het niet zegt Mr v. d. Berg Tijdens een gisteravond gehouden radio praatje over de „Bijzondere rechtspleging", is mr J. D. van den Berg ook ingegaan op de meermalen geuite bewering, dat menschen, die geld hebben, worden vrijgelaten en de niet-kapitaalkrachtigen niet. Bij de voor- waardelijk-buiten-vervolgingstelling worden voor allen dezelfde maatstaven aangelegd, DAT door den dirigent-arrangeur van de V.A.R.A., Benedict Silbermann, een speciale fantasie is samengesteld onder den titel „Per K.L.M. de wereld rond." DAT het bericht, als zou de Belgische militaire attaché, gen. Diepenrijckx, eerlang ontslag nemen, voorbarig moet worden ge acht DAT een limonadefabrikant te A'dam ver oordeeld is tot een geldboete en uitsluiting voor een jaar wegens het niet gebruiken van de hem toegewezen suiker voor de fabricage van limonade. DAT in Mei bij de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening 5812 processen-verbaal binnenkwamen, terwijl in totaal 172.804,50 aan boeten werxi opgelegd. DAT gisteren te 's-Gravenhage is geïnstal leerd de Mijnbouw kundige Adviescommissie bij de Econ. Stichting West-IndiëNeder land, waarvan als secretaris optreedt ir J. C. Sohagen van Soelen, Molenlaan 4, Rijswijk (Z.-H.). DAT de productie van steunzolen uit kunsthars in ons land thans wordt geraamd op 250.000 paar per jaar, gemaakt in 25 ver schillende modellen. DAT A. L Breure te Badhoevedorp, lid Van het bestuur van het Bedrijfsschap voor suiker, is weggezuiverd. DAT in de StCrt van gisteren een beschik king is afgekondigd betreffende het verrich ten van arbeid, in afwijking van het bepaal de in art. 24 der Arbeidswet 1919. DAT de 26-jarige Rotterdammer A. Koopmans door het B.G. te Arnhem ter dood is veroordeeld wegens het doodschieten van vier evacuées. DAT de echtgenoote van H. te Wouw (W. Br.) haar pasgeboren kind heeft gewurgd en het lijkje onder den vloer van haar woning is gevonden. DAT de mosselcultuur te Ierseke dit sei zoen weer op volle capaciteit zal werken en deze week al 200.000 ton naar België wordt gezonden. DAT Dinsdagavond boven W.-Brabant een zeer zwaar onweer heeft gewoed, waardoor twee landbouwschuren zijn afgebrand en de gewassen ernstig werdén geschaad. DAT in het A'damsche tuindorp Oostzaan een uitgebreide proef wordt genomen ter bestrijding van de door de inundaties sterk toegenomen malaria, door huis aan huis te bespuiten met een nieuw middel „chino- plasmine". DAT de oorlogsschade aan het N-Brab. Electr Bedrijf 12 millioen gld. bedraagt. DAT de gemeente A'dam een leening van 10 millioen gld. met looptijd van 20 jaar zal aangaan. DAT het Ned-Zweedsch handelsverdrag is uitgebreid, waardoor Zweden o.a. gezaagd hout en rondhout zal leveren in ruil voor nog meer Ned. cokes. DAT de 60.000 karaat ruwe diamant, welke thans in A'dam in bewerking is, pl.m. 25.000 karaat geslepen diamant zal opleveren, wat een minimum deviezenopbrengst beteekent van 10000.000. DAT van 728 Juli in het Museum Boy mans te R'dam, een stedenbouw-tentoonstel- ling wordt gehóuden, verzorgd door het Royal Inst, of British Architects. DAT de A'damsche P.R.A.-rechercheur Kief, die den Tilburgenaar Jansen bij den speurtocht naar Arnold Meyer van zijn vrij heid beroofde, is veroordeeld tot een voorw. hechtenis van 3 maanden. DAT van 1620 Sept. a.s. te A'dam een nationaal congres „Volksgezondheid 1946" en een tentoonstelling wordt gehouden. DAT de 74-j. A. J. Peters, uit R'dam, door een auto werd aangereden en in ernstigen toestand in het Ziekenhuis-Coolsingel moest worden opgenomen. DAT drie negers uit Fr en Britsch Afrika als blinde passagiers met een schip te R'dam aankwamen en zich uitgehongerd op het politiebureau gemeld hebben. DAT niet-ingeleverde effecten wel bij de inleveringskantoren in bewaring mogen wor den gegeven. DAT tegen den 24-jar. textielarbeider L. Liebe uit Enschede, die eenige jaren ordon nans van Seyss Inquart was, 12 jaar gev. straf is geëischt. DAT de Duitsehe bunkers in de snelboot- haven te IJmuiden gisteravond voor een gedeelte zijn opgeblazen zonder de minste schade aan de omliggende gebouwen toe te brengen. DAT de vier leden van het Residentie- tooneel gistermiddag van hun voetreis naar Zwitserland in het herstellingsoord „Het Loo" te Apeldoorn zijn teruggekeerd. DAT in A'dam een complex door den oor log geteisterde gemeentewoningen zal wor den ingericht tot 107 tijdelijke woningen. die enkel en alleen gebaseerd zijn op den aard der gedragingen van den betrokkene. Een kapitaalkrachtige wordt dus niet voor waardelijk buiten vervolging gesteld omdat hij geld heeft, maar omdat hij geld heeft, worden hem financieele verplichtingen op gelegd, bijv. het storten van een waarborg som of het betalen van een bedrag ineens. Gaarne nemen we aan, dat de mededeelin- gen van mr v. d. Berg in overeenstemming zijn met de feiten, doch waarom we be perken ons maar tot dit eene voorbeeld eenige directeuren van Wilton-Feyenoord, in afwachting van een nader onderzoek, voor- loopig op vrije voeten worden gesteld, ter wijl zoovele andere verdachten uit een een voudiger milieu wel worden vastgehouden, ls ons niet duidelijk. Behooren ook zij niet achter het prikkeldraad? Red.). Steunt morgen die collecte De plaat met de liggende jongensfiguur onder wegvliegende vogels, heeft ons voorbereid op de gebeurtenis van mor gen: de reclasseeringscollecte. In 1000 plaatsen zullen de collecte-bussen ram melen ten bate van dit belangrijke werk, dat vijf jaar lang allen steun moest mis-, sen. Daarom ds het te hopen, dat velen de collecte-bussen gul zullen gedenkenl NEGENTIG PROCENT DER DIEREN OVER LEEFDE ATOOMPROEF Ongeveer 90 pet der dieren, aan boord van de schepen in de lagune van Bikini, overleefde de atoomproef. Hun toestand gaat echter achteruit. Vande 150 varkens en 150 geiten waren slechts van iedere categorie 10 direct dood. Van de 3000 ratten zijn er 300 dood gegaan. Nog onweer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Ver spreide onweersbuien, die tijdelijk afkoeling brengen, morgen gedeeltelijk bewolkt, wind veranderlijk, doch meest tusschen O. en Z.W. matig, behoudens tijdelijke toeneming bij plaatselijke onweerstoringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1