Kabinetsformateur heeft een slechte Pers Thans een beslissing inzake Triësi op komst? Geweldpoging van Joden in Palestina mislukt? NIEUWE LEEDSCHE COURANT WOENSDAG 3 JULI 1946 Wat de diverse bladen van zijn resultaat zeggen (Vervolg van pag. 1) "Waar het nieuwe kabinet zal werken aan den wederopbouw in geestelijken en stoffe- lijken zin, zal het op onze hartelijken steun kunnen rekenen. Wij begrijpen daaronder mede de reconstructie van Leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten. Moge de nieuwe func tionaris op het Plein een krachtigen invloed ten goede op het moreel uitoefenen, diit komt ons dringend gewenscht voor. Waarom Schermerliorn en Logemann losgelaten? .De publicatie van het nieuwe kabinet zal bij velen een gevoel van ernstige teleurstel ling oproepen schrijft „De Nieuwe Nederlander" (P. v. d. A.). „Een kabinetsformatie in grooten stijl is dit zeker niet, maar dit was na den uitslag der ver kiezingen nauwelijks te verwachten. Wat in het bijzonder teleurstelling wekt is dat noch prof. Schermerbomnoch prof. Logemann in liet nieuwe kabinet terug komen." Het blad meent echter, dat minister Jonk man er een waarborg voor is, dat „met be trekking tot het Indonesische beleid het roer niet zal worden omgegooid". ..Hoewel allerminst opgetogen" verwacht „De Nieuwe Ned." toch een vooruitstreven de politiek van dit kabinet „indien het al thans op niet al te korten levensduur mag rekenen". In verband met de portefeuille-wisseling van minister Vos merkt het blad nog op, dat t.a.v. de bedrijfsorganisatie „van hem dus rechtstreeks geen gevaar meer is te duch ten". Kabinet met een zwakke ruggegraat De T ij d (R.K.) is „voldaan noch dank baar", daar minister Beel „de beslissende pijlers, die van Boitenl. Zaken en Over- zeesche Gebiedsdeelen", juist „tot sluitpost van zijn formatie heeft gemaakt". Het blad schrijft verder ten besluite: „Wij hebben, bij de overdenking van de noodzakelijkheid van een sterk eenswillig span voor onzen ploeg op het zware impe riaal-internationaal arbeidsveld, telkens Guido Gezelle's verzen door onsjipofd hoo- ren klinken: Ze stappen, hun bellen al klinken, de vrome twee horsen tegaar. Maar de heeren Jonkman en Van Boetze- laer zijn nu eenmaal niet zoo een span vrome horsen. Zij zijn dan ook niet de vrije keus van een harden zakelijken boer. Zij zijn het compromis van een onder pressie handelenden kabinetsformateur, die het was de hoogste tijd een einde aan de zaak moest draaien. Zoowel de heer Jonkman als de heer Van Boetzelaer zijn achtenswaardige mannen. Wij zouden hun niet gaarne een gram te kort doen. Maar niemand, die onze behoef ten en hun gewicht in de thans geldende weegschaal kent, kan over deze vereffe ning tusschen P. v. d. A. en K.V.P. voldaan zijn. Dit kabinet is geboren met een zwakke ruggegraat. Wij kunnen het geen krach tigen groei voorspellen en wij zijn daarover treurig gestemd. Omtrent een mogelijke taak van prof. Schermerhorn in de oplossing van het In donesische vraagstuk, anders dan die van Tweede-Kamerlid, zal het nieuwe kabinet, eenmaal in functie, het beslissende woord spreken. Het is voorbarig, daaromtrent nu reeds iets positiefs te zeggen." „Twijfelachtig" Trouw (A.R.) wil de Regeeringsverkla- ring van a.s. Vrijdag afwachten, doch vraagt toch nu reeds: „Is dit het kabinet, dat Nederland in dit brandend tijdsgewricht noodig heeft?. Is dit een kabinet dat wat mans is? Kan dit kabi net de Indische crisis aan, den dreigenden financieelen chaos beheerschen en zoo het Koninkrijk der Nederlanden nationaal en sociaal door de branding helpen? Ons bekruipt twijfel. Is dr Beel de man, die door het oogenblik voor het Koninkrijk der Nederlanden wordt gevorderd?" En verder: „Bijzondere belangstelling heb ben wij voor den nieuwen bewindsman van Overzeesche Gebiedsdeelen. Wij kunnen niet zeggen dat het verleden van minister Jonk man als socialist en Stuwman ons met deze benoeming bijzonder ingenomen stemt. We hebben den indruk, dat de heer Beel in de tusschen de Roomsch-Katholieken en de Socialisten gerezen controverse over de bezetting van het departement van Over zeesche Gebiedsdeelen voor de eischen der socialisten is gezwicht. Intusschen moeten wij ook hier ten slotte afwachten wat er van het beleid zelf te recht komt. Zelfs de idealen van de Stuw kunnen op een gegeven oogenblik niet bestand blijken tegen een logica der feiten zooals die zich thans in de ontbindingsverschijnselen van de Republiek Indonesia vertoont. Maar dat die idealen op de nu noodza kelijke politiek een gunstige uitwerking hebben, is zeker niet het geval. De eerste indruk is: Twijfelachtig." Het „Haagsch Dagblad" alias „H e t Parool" (P. v. d. A.) herinnert aan het communiqué, dat de Partij v. d. Arbeid uit gaf, nadat deze partij Beel's programma had aanvaard en vervolgt dan: „Nu het kabinet is gepubliceerd, krijgen wij niet den indruk, dat voldoende de hand is gehouden aan den eisch, dat bij zijn sa menstelling „de noodige waarborgen" ge boden moeten worden voor een construc tieve welvaartspolitiek, en nog minder, dat de P. v. d. A., zooals minister Vos het kort geleden uitdrukte, „den poot stijf heeft ge houden'' Ir Vos zelf is van net belangrijke departe ment van Handel en Nijverheid weggewerkt naar Verkeer. De Katholiek Huysmans zal het program op economisch terrein uitvoe ren en wij zien er weinig waarborgen in voor een constructieve welvaartspolitiek van een allure, die op de hoogte staat van dezen tijd. Doch dSarnaast komt in handen van de Katholieken de rechtsbedeeling, het onder wijs, de kunst, de wetenschappen, het bin- nenlandsch bestuur en oorlog (voorloopig ook marine). Drees, Lieftinck en Mansholt behouden hun departementen, die inderdaad belang rijk zijn, doch daarvoor heeft de K.V.P. meer dan het volle pond geëischt. Logemann is verdwenen en Schermerhom eveneens. Wan neer de laatste nderdaad als commissaris- generaal naar Batavia gaat, is de vervanging van Logemann door den heer Jonkman, die immers naar men aanneemt, straks tot de P. v. d. A. zal behooren, eerst volkomen on duidelijk." Het blad concludeert tenslotte dat „het Ned. volk minder reden tot tevredenheid heeft" dan de K.VP. „Resultaat van een eindeloos geping el" De Waarheid (C.P.N.) laat eerst enkele ministers de revue passeeren en merkt bij ir Vos op, dat door diens verschui ving, „de eischen der P. v. d. A. inzake de Plan-economie voorloopig wel niet in ver vulling zullen gaan" daar „Handel en Nij verheid met Huysmans in handen zijn ge komen van een vertegenwoordiger van bankkringen". Van den „rechtschen katho lieken heer Maarseveen" wordt weinig ver wacht wat de zuivering en berechting be treft. Mr Jonkman aan Overzeesche Ge biedsdeelen „had erger gekund", doch de aan Schermerhorn toegedachte functie in Batavia doet een „voortzetting van het hui dige beleid verwachten", nl. niet-erkennen „van Indonesie's recht op onafhankelijkheid". Met Baron van Boetzelaer zal „de reac- tionnaire invloed van het groot-kapitaal zich ook op de Idonesië politiek blijven doen gelden". .Lieftinck blijft den sleutel houden van de brandkast", waardoor evenals met Drees aan Sociale Zaken „een voortzetting der tot dusverre gevolgde politiek is te ver wachten". „Men heeft wat vooruitstrevende loten willen enten op een reactionnairen stam". Het blad concludeert dan: „Een kabinet, dat onder zulke omstandigheden is geboren als een resultaat van een eindeloos gepingel, kan men nauwelijks een lang leven toeken nen. Toewenschen doet men het zulks zeker niet". Heimwee over Logemann „Het Vrije Volk" is buitengewoon ver heugd over de voortzetting van het Indisch beleid. Er is vreugde over bet weer koeren van de oude vertrouwden en vertrouwen in de nieuwe ministers. In den heer Jonk man van de Stuwgroep ziet men een waar borg voor de voortzetting van de Indische politiek, al had men liever Logemann be houden. „De bestendiging van het Indonesische be leid wordt nog temeer gewaarborgd als in derdaad, wat wij wel mogen aannemen, door het nieuwe kabinet aan prof. Schermerhom het commissariaat-generaal voor Indonesië wordt toevertrouwd. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt de aan stelling van een klein college van commis sarissen-generaal onder leiding van Scher merhorn overwogen. Dat college zal in den overgangstijd, voordat het normale bestuur gevormd is en een volksvertegenwoordiging voor Indonesië gekozen kan worden, be stuurskracht hebben. En aldus besluit het blad: „Overzien wij de geheele ploeg en kijken wij in 't bijzonder naar de socialistische leden daarin, dan zijn we aangaande de voortzetting der politiek van het vorige kabinet voorloopig gerust. Dit is een kabi net met een krachtigen socialistischen inslag. Ook als er geen bijzondere redenen waren voor de Partij van den Arbeid om aan de vorming van een regeering thans mee te werken zouden de socialistische kiezers dit kabinet met vertrouwen kunnen aanvaarden. Deze zeer bijzondere redenen zijn er boven dien ook nog. De ontwikkeling van den toe stand in Indonesië legt aan de Partij van den Arbeid verantwoordelijkheid op. Indien zij zich van. deelneming zou hebben onthouden, zou een rechtsch kabinet of een zaken-kabi net benoemd zijn geweest. In de regeerings- periode die nu aanbreekt, moeten beslis singen worden genomen van groote politieke draagwijdte. Daarop moet de Partij van den Arbeid mede haar stempel zetten. Voor de sociaal-economische ontwikkeling in Neder land geldt hetzelfde. Bidault's bemiddeling heeft goede kans De vier ministers in Parijs hebben giste ren weer langdurig over Triest geconfe reerd en hoewel er berichten waren van overeenstemming over de internationalisatie, bleek dat later toch onjuist. Heden komt men weer bijeen en dan zal een amende ment van Biidault in behandeling komen, dat goede kansen maakt, omdat het alle standpunten samenvat. Bidault stelt nl. voor, dat Triëst zal worden bestuurd „in over eenstemming met een statuut, voorgesteld door de vier groote mogendheden (het standpunt van Molotof), dat zal worden be studeerd door de vredesconferentie (Byr nes) en door de V.N. (Bevin). De Joego-Slavische afgevaardigde in Pa- Een open brief aan de A.R. Partij en C.H. Unie Van de groep-van Walsum uit de Partij van den Arbeid. Een aantal Christelijke personen uit de Partij van den Arbeid heeft een open brief gericht tot de A.R. Partij en de C.H. Unie, waarin deze mannen, die behooren tot de groep-van Walsum, verzoeken om door een onderling gesprek te komen tot meer waar deering voor elkanders standpunt. Als be lijdende Christenen, die met volle overtui ging lid zijn van de P. v. d. A., meenen de opstellers van dit ongetwijfeld hoogstaande schrijven, dat de eenheid en verbondenheid in Christus, trots de diepgaandste meenings- verschillen, uitgaat boven elk verschil. „Wij moeten", zoo besluit de brief „van elkaar aannemen, dat ons positie kiezen voortkomt uit de ernstige begeerte werke lijk de Bijfaelsche boodschap te hooren, maar tevens moeten wij bereid zijn elkaar tot een steeds ernstiger en nauwlettender hooren te roepen". rijs, Kardelj, zeide, dat zijn land alleen in ternationalisatie kan aanvaarden, als het voldoenden invloed heeft op het bestuur van het gebied. De Italianen verwerpen alle niet-Italiaansche oplossingen, die „on draaglijke wonden aan het Italiaansche na tionale bewustzijn toebrengen". In Triëst zelf duurt de spanning voort. Het visschersscheepje Texel 79 is Maan dagmiddag doordat het te dicht onder den wal voer, op de thuisreis nabij de kust van Texel, ten W. van Den Hoorn, op een mijn geloopen. Het voorschip werd de lucht in geslingerd. De schipper, Piet Backer, bevond zich op het achterschip en bekwam geen letsel. Zijn zoon Albert kwam in het water terecht, maar kon door zijn vader worden gered. Hij had een been gebroken. Met de reddingsboot Dorus Rijkers zijn beiden naar Den Helder gebracht. De T 79 kan als ver loren worden beschouwd. VIER SCHEPEN MET REPATRIEERENDEN ONDERWEG. Het m.s. „Tjisadane" heeft op 28 Juni Suez verlaten en zal vermoedelijk op 9 Juli a.s. 5jn Nederland arriveeren. Het repatrieeringsschip „Ophir" is op 16 Juni j.L met 172 evacuées aan boord uit Indië vertrokken; het zal op 5 Juli in Suez aankomen. Het m.s. „Kota Gedeh" is op 1 Juli met repatriieerenden aan boord uit Batavia ver trokken; het schip wordt 18 Juli te Suez verwacht. De „Oranje" heeft op 29 Juni de haven van Priok verlaten en zal vermoedelijk reeds 17 Juli in Amsterdam aankomen. Ten slotte zal de „Sloterdijk" op 5 Juli uit Batavia vertrekken. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. B er o e p e n; te Bruchem-Kerkwijk G. M. v. Dieren te Hei-en Boeicop, die bedankte voor Bodegraven (toez.);' te Gameren J. v. Dijk te Monster; te Schiedam, J. G. Jansen te Ballum (Ameland); te Wilsum (toez. C. Treure, cand. te R'dam. Aangenomen: naar Aalsum E. Snel ler, hulppred. te R'dam; naar Westbroek J. Lekkerkerker te Oud-Beyerland. Bedankt: voor Gouderak (toez.) J. Bakker te Veenendaal; voor Hekelinge (toez) A. N. v. d. Kreeke te Berkhout; voor Kra lingen H. G. Groenewoud te Wageningen. Geref. Kerken Beroepen: te Bunschoten-Spakenburg (vac. M. Post) dr H. B. Visser te Noord- wrjk-Binnen; te Vianen (vac. S. v. Popta) J. H. Teerink te Zetten. Bedankt: voor Wijke W. Kreuzen te Scheemda. Geref. Kerken art. 31 K. O. Beroepen: te Ermelo H. Veltman te 's-Hertogenbosch. Doopsgez. Broederschap Bedankt vaar Assen-Stadskanaal G. de Groot te Workum. WERELDBOND DER KERKEN Van 912 Juli zal te Tring (Engeland) het Management Committee van den We reldbond der Kerken bijeenkomen, waarbij Nederland vertegenwoordigd wordt door prof. dr F. M. Th. Bohl en ds J. B. Th. Hu- genholtz. Om. zal een plan voor een tweeed wereldjeugdcongres besproken worden. GETUIGSCHRIFT KERKORGELSPEL Voor de door de Ned. Orgelexamencom missie gisteren te Den Haag gehouden exa mens voor getuigschrift kerkorgelspel, slaag den Joh. G. de Jong, te A'dam, E. Canne- meyer, J. H. Ouwehand en H. Japin, allen te Den Haag. PROMOTIES tot UTRECHT, 2 Juli Gepromoveerd doctor in de geneeskunde: J. H. v. d. Berg, geb. te Deventer, op „De beteekenis van de phaenomenologische of existentieele anthro pologic in de psychiatrie"; J. P. E. Sperna Weiland, geb. te Rotterdam, op „Het zinkge halte van het bloed bij normale en zieke personefi" en P. J. A. van Voorst Vader, geb. te Doesburg, op „Zwembadinfecties". AC AD. EXAMENS AMSTERDAM. 2 Juli - (V.U.) Geslaagd doet. wiskunde F. F. Seidel, Den Haag; cand. A. wis- en natuurkunde H. C. Hamers, Hil versum; cand. E, wis- en natuurkunde A. F. Harms, A'dam. DEFILE IN DEN HAAG VOOR VERTREK NAAR DE „WEST". Vrijdagmiddag om 5 uur vertrekken twee detachementen oorlogsvrijwilligers van de Kon. Landmacht uit A'dam met de „Bois- sevain" naar Curagao en Suriname. In ver band hiermee defileeren zij morgenochtend om half elf op het Plein te Den Haag voor den min. van Oorlog, tezamen met het In disch Instructie-Bataljon, waarbij zij zijn opgeleid. BESTUUR R'DAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST TREEDT AF. Naar het „Alg. Handelsblad" verneemt heeft het bestuur van het Rotterdiamsche Plhilharmondsch Orkest in verband met de gerezen moeilijkheden beslcten af te treden,, nadat het de thans nog Icopende zaken zal hebben geregeld. Op het oogenblik wenscht men nog geen nadere mededeelingefi te doen met betrekking tot de motieven, die tot deie beslissing hebben geleid. De reacties in Engeland en Amerika Wat er in de voorbije dagen in Palestina gebeurde, wordt het best verklaard door het feit, dat de Britsche politie er 200.000 gewe ren, 2GOO ton munitie en 5000 ton ontplof bare stoffen bij de Joodsche terroristen vond. De Joodsche leiders worden Lang zamerhand weer vrijgelaten en rabbi Fish- man, die in hongerstaking was gegaan, is tot normale rantsoenen teruggekeerd. Het laat zich aanzien of een toch tot misluk king gedoemde poging van de Joden, om zich met geweld een nationaal tehuis in Palestina te verschaffen, verijdeld is. Van daar de tegenstand in Zionistische kringen tegen de Britsche maatregelen. In Amerika dreigen zij met oppositie tegen de leening aan Engeland en Einstein verklaarde er, dat de .Engelsche Palestinapolitiek alleen op een ramp kon uitloopen. President Truman zegde toe, dat Amerika bereid is de verant woordelijkheid op zich te nemen voor het transport van 100.000 immigranten naar Palestina. Of zij er binnen ziülen komen is een tweede, want een schip met 1100 op- Rrammptip m 29. Met een vreeselijke Dons, die de mor genstilte verscheurde, kwam Bram terecht tegen de wrakke deur van de bakkerij van meneer Metz. Deze kon Bram's zware ge wicht vanzelfsprekend niet dragen en met een hevig gekraak werd het ondierste deel vernield en Bram rolde naar bisnen. Tom keek dit alles belangstellend aarfiiri Menelik probeerde intussen op een andere manier de winkel met het zo begeerde brood binnen te komen. 30. Brutaalweg stapte het hongerige drie tal daarop naar binnen en de vlugge Mene lik klom op de planken, waar het heerlijke vers gebakken wittebrood lag. Bram ving met handen en slurf de brooden op en gaf er ook een deel van aan Tom, die zich bijna niet kon weerhouden zijn tanden in het geu rige voedsel te zetten. Hij moest echter nog even geduld hebben.... varenden, die illegaal wilden immigreeren, wordt in Haifa vastgehouden Een andere visie op het gebeurde in. Palestina gaf de aartsbisschop van York, toen hij zeide, dat de Britsche Joden beter deden de misdaden hunner Palestijnsche broeders te veroordeelen, dan critiek op de Britsche regeering te oefenen. Batavia nog gereserveerd jegens minister Jonkman Inheemsche kringen noemen de keuze een zeer gelukkige. Er zal in de Ned. politiek t.a.v. Ned.-lhdië geen principieele wijziging komen aldus was de eerste reactie te Batavia op het nieuwe kabinet. De belangstelling gaat in het bijzonder uit naar den min. van Overzeesche Gebieds deelen, mr J. A. Jonkman, die in niet offi- cieele Ned. kringen als een sterker man dan Logemann wordt beschouwd, en in republi- ke'imsche kringen toch verre van reaction- nair wordt geacht. Hij behoort, evenals Van Mook en Logemann, tot de „Stuw"-groep. Zijn arbeid in Ned.-Indië is steeds be schouwd als zeer vooruitstrevend en niet- Ned. kringen noemden de keuze voor de vervulling van de functie van min. van Overzeesche Gebiedsdeelen „een heel ge lukkige". Soekamo confereert weer in Djocja Soekarno houdt heden te Djocjd een be spreking met de leiders van Inh. politieke partijen, w.o. de Islamitische partij, de comm. partij en de Inh. vrouwenbond. „Antara" meldt, dat in Djocja een aan tal arrestaties is verricht in verband met de ontvoering van Sjahrir. Wat er 350 jaar geleden in Indië gebeurde Zoo begon het, wat zal het einde zijn? Heden is het 350 jaar geleden, dat het eerste verdrag tusschen de Nederlanders en een Maleischen machthebber werd gefloten. Op 3 Juli 1596 werd namelijk door Cor nel is de Houtman, den leider van den eer sten tocht naar Oost-Indaë, een verdrag ge sloten met den gouverneur van Bantam. De Hollanders zijn door „den gouverneur ende prindpaelste heren ontvamghen ge weest ende hebben aldaar ghepresen teert de aptenten ende commissien van zijne prin- celijoke excel!. Grave Mauritius om te be- sluyten een vast verbont van peyse ende conf oederati e" Hiermede was dus de eerste wettelijke schakel gelegd tusschen het Europeesche en het Aziatische deel van het latere Konink rijk der Nederlanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2