Verwachtingen der atoombom bleken te groot 's Prinsen verjaardag ook in Leiden gevierd De zaak-Schrieke voor den Raad van Cassatie Geen beslissing over de Vredes-confereniie NIEUWE LEmSCHE COURANT MAANDAG 1 JULI 1946 Resultaten geringer dan men verwachtte Het groote moment van het afwerpen van 's werelds vierde atoombom is veel minder schokkend geweest, dan men zich had voor gesteld. Ook de uitwerking schijnt niet ge heel aan de verwachtingen te hebben beant woord. Wie gisterenavond aan de radio luisterde, hoorde niet anders dan atoombomontploffin gen. Het kraakte, dreunde, trilde en snerpte aan één stuk door. Het ooggetuigenverslag was zeer moeilijk te verstaan en het moment waar het tenslotte op aankwam de dave rende slag, die over heel de wereld zou klinken, bleek niet boven den baaierd van storingen uit te kunnen komen. Dat is ten slotte heelemaal niet verwonderlijk, want we hoorden vertellen, dat de slag dien van het afschieten van een zwaar marine-kanon niet had overtroffen. Om tien minuten voor acht, Nederlandsche tijd, startte de „Drave's Dream" het vlieg tuig, dat de bom moest werpen, van Kwafa- lein, 320 km van Bikini. Het begon boven den Oceaan, na een donkeren nacht juist morgen te worden. Er waren op 12.000 meter wervelwinden en hoewel men vreesde, dat daardoor de proef uitgesteld zou moeten worden, kon het experiment toch doorgaan. De bom was bij gedeelten ingeladen, om te voorkomen dat zij bij de start zou ontploffen. Aan boord van het vliegtuig is zij in elkaar gezet. Zij werd Gilda genoemd. Een en ander had tot gevolg, dat de proef een half uur moest worden uitgesteld. Om even voor elf uur liet het vliegtuig de bom los. Een geweldige steekvlam steeg op, de haven en de lagune van Bikini met de sche pen verdwenen in massa's van rook en wa ter. De rookkolom zou een hoogte van meer dan 50.000 voet bereikt hebben. Van een zeebeving was geen sprake. Toen de rook optrok zag men verschillende schepen, die tot het doelwit behoorden, in brand staan. Vijf minuten na de ontploffing nam men ze reeds waar. Toen bleek ook. dat de palmboomen op Bikini nog overeind ston den. Een uur na de explosie werd gemeld, dat de doodelijke wolk opgetrokken was. Het 29.000 ton metende slagschip Nevada, dat centraal doelwit was, scheen op het eerste gezicht onbeschadigd. Ruim een half uur na de uitbarsting werd de zee kalmer. De bran den, die eerst zeer zwaar leken, waren toen vrijwel verdwenen. Zij bleken minder ern stig, dan eerst werd gedacht. Een vliegdekschip, dat dicht bij de Nevada lag, miste een deel van den bovenbouw. Tij dens de ontploffing toonde de seimograaf op Hawaii geen zichtbare afwijkingen. Het vliegdekschip Saratoga, dat ver van de ontploffing voor anker lag, raakte wel in brand, in tegenstelling tot de Nevada, die doelwit was, maar niet is geraakt. De onbe mande vliegtuigen, die in de rookwolk-waar nemingen verrichtten, kwamen onbeschadigd terug. Thans zijn schepen met geleerden en werk tuigkundigen aan boord de explosiezone binnengevaren. De eenige van al de 37.000 bij het experi ment betrokkenen, die nadeel van de explo sie ondervond, is de officier die de bom wierp en zijn oogen niet snel genoeg wist te beschermen. De bevelvoerende officier noemde de proef „een succes." Vijf schepen in het strandmeer staan in brand. Zes zijn er gekapseisd en een zevende is beschadigd De groote verwoestingen, storingen en aardbevingen, die men zich van het gebeu ren voorstelde, zijn uitgebleven. Vandaar, dat een Sowjet-Russische waar nemer opmerkte: „Geringe resultaten vrees ik." DE UITWERKING VAN DE TWEE ATOOM BOMMEN. Thans is het rapport bekend gemaakt over de uitwerking, die de op Nagasaki en Hirosjima afgeworpen atoombommen had den. In Hirosjima werden van de 320.000 bewo ners er 80.000 gedood; in Nagasaki van de 260.000, 40.000. Diepliggende schuilplaatsen boden goede beschutting. Tot op 1 mijl (1% k.m.) van de plaats der ontploffing werden de huizen on herstelbaar verwoest. Groote vernielingen veroorzaakten de z.g. Gomwa stralen, die alle personen, die zidh op een halve mijl van het centrum der ontploffing bevonden, hebben doen sterven, door aantasting van het been- dermerg. Dr H. D. van Broekhuizen, oud-gezant in Nederland en België, kwam in Brussel aan. In New Delhi is de benoeming van een tijdelijk zakenkabinet aangekondigd. De Belgische Konfngskwestie De voorzitters van Kamer en Senaat rie pen de bureaux der wetgevende vergade ring en de fractieleiders bijeen, om een uit eenzetting te geven over den werkelijk en gang van zaken, inzake de koningskwestie. VETO OVER PRIJSBEHEERSCHING. Over de Vrijdag, door den Amerikaanschen senaat, aangenomen wet op de prijsbeheeT- sehing, sprak Truman Zaterdag zijn veto uit, wegens haar tweeslachtig karakter. Zij laadt de verantwoordelijkheid voor het in evenwicht brengen van de economie n.l. op de regeering en beneemt haar gelijktijdig de macht, die verantwoordelijkheid uit te oefenen. De huidige regeling moet, aldus Truman, worden gehandhaafd. Het Huis van Afgevaardigden ondersteunde het veto. DE COMMUNISTEN TRACHTTEN ER GAREN BIJ TE SPINNEN. Zondag zijn in Hamburg protestdemonstra ties tegen de vordering van woningen ten behoeve van het Britscfae hoofdkwartier ge houden. Sprekers van de Chr. Dem. en Soc. Democratische partijen zijn uitgejouwd, toen zij het hadden over de moeilijkheden, waar voor de Britten bij het zoeken naar plaats ruimte staan. Een communist, die zich tot tolk der ontevredenheid maakte, juichte men toe. Feestavond van de Chr. Oranjevereeniging De Leidsche Chr. Oranjevereeniging heeft Zaterdagavond met een prachtig geslaagden feestavond den verjaardag van Prins Bernhard gevierd en in het bijzonder hebben bestuur en aanwezigen het op prijs gesteld, dat onze bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die met zijn echtgenoote, deze bijeenkomst heeft bijgewoond, tot de feestvierende schare het woord heeft willen richten. De voorzitter, mr. dr. N. G. Geelkericen, sprak in zijn openingswoord zijn dankbaarheid uit, dat de verjaardag van Prins Bern hard in vrijheid kon worden gevierd en wees op de plaats, welke Z.K.H. thans in aller hart inneemt. Onze Prins, aldus dr. Geelkerken, is de man om te bewijzen, dat de Duitsche theorie van bloed en bodem een totale on waarheid is geweest. De geest der Oranjes wordt bij Hem niet gemist, doch voortgezet. Spr. deelde mede, dat namens de Oranjever eeniging een gelukwensch aan den Prins was gezonden en besloot met den wensch uit te spreken, dat God het Prinselijk gezin nog vele jaren zou sparen voor ons volk, welke woor den met een driewerf hoera werden beant woord. Burgemeester Van Kinschot was verheugd ra dezen kring van feestgangers te kunnen ver toeven en zeide, dat wij trotsch mogen zijn op Prins Bernhard, die duidelijk heeft ge toond, wat Hij voor ons volk over heeft, toen Hij in Mei 1940 met de Hollandsche militai ren den strijd tegen de bezetters heeft aan gebonden en volgehouden. Hij was bereid tot dit offer en heeft daadwerkelijk aandeel ge had aan de bevrijding van ons land. terwijl wij dankbaar moeten zijn voor de wijze, waar op Hij onze Vorstin in Haar moeilijke Lon- densche bestuursperiode heeft bijgestaan. God spare Hem en Zijn gezin nog lang voor land en volk, zoo besloot de burgemeester zijn met groote geestdrift begroete rede, waarop spon taan twee coupletten van het Wilhelmus wer den gezongen. Het programma, dat de Leidsche Chr. Oranjevereeniging ditmaal aanbood, was nu eens geen tooneelstuk, doch bestond uit mu ziek. zang en filmvertooning, Medewerkenden waren het Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes", o.l.v. mej. Riek Meijering, het dubbelmannen- kwartet „Sempre Avanti" (dir. de heer v. d. Broek), het .JLeidsch Salonorkest" (dir. de heer J. Plu) en Han Zirkzee (piano). „Sempre Avanti" heeft zich op uitnemende wijze van zijn taak gekweten, het was een genot de ver schillende nummers te besluisteren, terwijl het laatste „Een concert-repetitie op het platte- Was wnd. hoofd van dep. van justitie (Van onzen verslaggever voor rechtszaken). Met prof. mr van Brakel als President be handelde heden de Raad van Cassatie, onder matige belangstelling, het cassatieberoep van prof. mr J. J. Schrieke, secretaris-generaal van het Dep. van Justitie en waarnemend Hoofd van het Departement in de jaren 19411945, die door het Bijz. Gerechtshof •wegens hulpverleening aan den vijand tot de doodstraf is veroordeeld. De behandeling begon met het verhoor van verdachte, waar voor een geluidsinstallatie was aangebracht in verband met zijn doofheid. De Pres.: Aan wie had u uw benoeming te danken? Verd.: Aan comm.-generaal Wimmer in opdracht van Seyss Inquart. Pres.: Is u ook bij Mussert geweest? Verd.: Ja, ik wilde eerst niet, maar hij heeft mij er toe geprest. Pres.: U hadt de bevoegdheid om veror deningen uit te vaardigen. Verd.: Ik was alleen uitvoerder. De be voegdheid was bij den Rijkscommissaris. Pres.: Dat is formeel juist, maar de prac- tijk was anders. De Raadsheer mr Veegens vroeg verd. waarom hij het verbergen van radio toestellen in een Rijksopvoedingsgesticht had doorgegeven na ontvangst van een anoniemen brief, waardoor arrestaties plaatsvonden. Verd. zeide dat anders bij ontdekking het geheele personeel gevaar had geloopen. Voorts vertelde verd. in antwoord op een vraag, dat hij comm.-generaal Schmidt als een intrigant beschouwde, dat hij Mussert tegen hem gewaarschuwd had. maar dat Mussert Schmidt als zijn eenigen Duitschen vriend beschouwde. Volgens verd. had hij geen invloed bij de N.S.B.. dat hadden alleen de lui met een grooten mond. Raadsheer mr Feber: Beschouwde u de Ned. Regeering te Londen nog als de wettige overheid? Verd.: Ja. M r Feber: Op welke wijze heeft u dit doen blijken? Verd. weet maar één voorbeeld te noemen, n.l. de kwestie van de afschaffing van het cassatierecht op 24 October 1944. Op een vraag van den Advocaat-fiscaal prof. Langemeyer, zeide verd., dat hij voor den oorlog dacht dat een Vereenigd Europa niets kon verwachten. Tenslotte achtte hij een Duitsche nederlaag het meest wensche- lijk, ook al door de bezetting van Ned.-Indië door Japan. Het voortbestaan van Nederland' speelde bij verdachte de hoofdrol 1 zijn optreden tegenover de Duitschers. (De zitting duurt voort.) Lord Woolton volgt Churchill op als voorzitter der conservatieve partij. Tot Ned. vertegenwoordiger bij de on afhankelijkheidsplechtigheden der Philip- pijnen zijn benoemd F. C. baron v. Aerssen Beyeren van Voshol, Ned. gezant in Australië en N. A. J. de Voogd, Ned. consul-generaal te Manilla. Toscaninl en het Milaneesche Scala orkest zullen ook niet in Londen optreden. land" een succesnummer werd. dat de lach spieren deed loskomen. Mej. Meijering heeft met haar koor dezen avond nieuwe lauweren aan de reeds bestaande reeks van „Lenteklokjes" kunnen toevoegen. Hoe vroolijk klonken de heldere kinderstem men door de zaal in de vaderlandsche- en kinderversjes, zoooals „De bel", „De winkelier van 't boeksken". .Prins Bernhard is jarig", „De klepperklompjes", „De brievenbesteller" en het „Prinsesse-liedje". Het daverend ap plaus en de ovatie aan het slot waren meer dan verdiend, evenals de bloemenhulde voor de dirigente. die het koor frisch en bezielend heeft geleid. Voor orkest en pianist eveneens een woord van lof. Na de pauze volgde de vertooning van de Bevrijdingsfilm, waarin tal van flitsen uit de Meidagen van 1946 op het witte doek versche nen. Met groote belangstelling en intens mede leven hebben de talrijke aanwezigen de rol prent gadegeslagen. Het was dan ook geen wonder, dat men na het slotwoord van den voorzitter in dankbare en vreugdevolle stem ming huiswaarts keerde. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Den Hoorn (toez.) J. A. v. Hoven, cand. te Zaandam; te Oostburg (toez.) W. J. Fournier te Goor; te Vollen- hoven H. Engelsma te Akkerwoude. Aangenomen: naar Hoogmade L. Hij mans, veldpred. te Nijmegen; naar Waarde G. den Boer te Standdaardbuiten. Bedankt: voor Goes J. H. Hartzheim te Halle (Gld.); voor Middelharoïs (toez.) J. II. Cuperus te Doornspijk; voor Noord- horn D. Kramer, te Drogeham; voor Win schoten (Evamg.) en Zaandam A. v. d. Flier te Farmsum. Geref. Kerken. Beroepen: te Puttershoek A. J. Radder te Ottoland. Aangenomen: naar Haaksbergen H. Retel te Hoornsterwaag. Benoemd, tot hulppred. te Apeldoorn J. F. v. Hulsteyn, em. pred. te Middelstum, die deze benoeming ook aannam. Bedankt, voor Aalten R. Ypma te Lop- persum; voor Middenmeer, H. de Wit te Winterswijk, voor Apeldoorn J. Andree te Delfzijl. Geref. Kerken art. 31 K. O. Aangenomen: naar Katwijk a/d Rijn (in comb, met Katwijk a. Zee en Valken burg) G. Boersema te Pieterburen. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Rijnsaterwoude K. Bok horst te Doesburg. v Evang. Lnth. Kerk. Bedankt: voor Weesp C. C. G. Visser te Enkhuizen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Nunspeet J. Fraanje te Barneveld, die voor dit beroep bedankte. PERSONALIA. Op 5 Juli, 4 uur, zal dr T. H. van den Honert en op 12 Juli, 4 uur, dr A. C. Bouman zijn ambt tot gewoon hoogleeraar aan de R.U. te Leiden aanvaarden. Op 8 Juli zal het 60 jaar geleden zijn dat mr R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant te Den Haag, op 4 Juli 50 jaar, dat mr J. W. D. Francken te Brussel, op 6 Juli 50 jaar, dat mr C. H. J. van Haëften te Wassenaar en op 19 Juli 50 jaar, dat dr J. E. G. van Eraden te Den Haag aan de Leidsche Universiteit pro moveerde. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 1 Juli. Geslaagd doet. 2e ged. A. Gerretsen (cum laude) en W. P. C. Knut tel, beiden te 's-Gravenhage; artoex. Ie ged.: G. J. Sas te Bergen op Zoom en B. Entzinger te Leiden; artsex. 2e ged.: C. Ruijs te Oegst- geest, J. F. Saltet te Leiden, E. M. Stoffels te B runs sum. GRONINGEN, 29 Juni. Geslaagd cand. ex. geneeskunde: H. A. M. Willemse, Grub- benvorst (L.); artsex. Ie ged.: K. H M. Suijs te Breda, Rj Ubbehs te Uithuizermeeden. Bevorderd tot arts werden J. Julius te Groningen en J. de Vries te Gorredijk. Italië wil gekend worden in de besprekingen In Parijs viel Zaterdag geen beslissing over den datum der Vredesconferentie. Byrnes drong er op aan uitnoodigingen te verzenden, opdat de conferentie op 20 Juli kan beginnen. Bidault diende een nieuw voorstel ten aan- eien van Triëst in. Hij wil het 10 jaar lang tot een autonoomgebied maken, bestuurd door de Groote vier met Italië en Joego-Slavië. Dit plan wordt heden besproken. In Triëst vielen gisteren Slowenen Italiaan- sche wielrenners aan, wat tot heftige inciden ten leidde. De hoofdbureaux van de communis tische partij en de Vakvereenigingen zijn door de woedende menigte verwoest. De Italiaansche premier de Gaspari drong aan op het hooren van zijn regeering in Parijs over punten, die voor het land van be lang zijn. VERKIEZINGEN IN BEIEREN EN GROOT HESSEN. De verkiezingen in Beieren zijn geëindigd met een overwinning der Chr. Democraten, die 109 zetels in de constitueerende verga dering verwierven, tegen de socialisten 51. de communisten 8, de liberalen 8 en de Vrije arbeiders vier zetels. In Groot Hessen zijn de uitslagen: Soc. Dem. 655.000 stemmen, Chr. Dem. 550.000 stemmen. Communisten 143.000 en Liberalen 120.000 stemmen. Zetelverdeeling nog onbe kend. GETUIGE SPOORLOOS VERDWENEN. De secretaresse van Hitier en Bormann, die Zaterdag moest verklaren, dat laatstge noemde werkelijk overleden is, bleek spoor loos verdwenen. Zonder haar getuigenis is de zaak - Bormann afgehandeld. De trein, die Gandhi van Bombay naar Poona bracht, is op steenen gestooten, die op de lijn waren gelegd. De mogelijkheid van een aanslag wordt onderzocht. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Doot g. Th. rotman 25. Ze waren niet meer boven zee, maar vlak boven de een of andere grote haven stad. O jongens, als ze zich maar niet tegen een van de hoge huizen te pletter vlogen! Maar neen hoor, het kwam allemaal zo prachtig ijit, of Brammetje de volleerdste piloot was! De machine streek namelijk op een grote vlakte midden in het stadspark luuite Ma Ha Ha„ r*,.4+ neer, tot hevige ontsteltenis van de kinde- het beste zou zbn. Na de practijk der Duit-ren> die er speelden en die dan ook hals sche besetting zag hij in dat hij hiervan 0Ver kop op de vlucht gingen. 26. „Gauw, gauw, er uit! Hier vandaan!" zei Bram. Ze klommen alle drie uit de ma chine, gaven elkaar een poot en liepen zo vlug ze konden het park door, steeds de stilste paadjes kiezend. Angstig kropen de kinderen achter de struiken.... een olifant in 'n vliegmachine! Zoiets raars hadden ze nog nooit gezien! Maar waar moesten onze drie vrienden heen? „We moeten wat te eten zien te krijgen!" zei Tom. „Want ik rammel!" BRITTEN BEZETTEN JOODSCH BUREAU IN PALESTINA. Het bezetten van het Joodsche bureau in Jeruzalem door Britsche soldaten en het arresteeren van 1000 personen heeft in Jood sche kringen over de heele wereld tot felle protesten geleid. De Britten beschuldigden het Joods ch bureau van gewelddaden. Er is een groote hoeveelheid munitie gevonden. De Joodsche „Vrijheidszender" riep giste ren op tot de groote revolutie. Rabbi Jehudi Fishman, voorzitter van het Joodsche bureau, die gearresteerd werd, is in hongerstaking gegaan. De Duitsche stad Koningsbergen zal in het vervolg Kaliningrad heeten. Het eerste vliegtuig van den geregel- den vhegddenst Engeland-Amerika is heden ochtend vertrokken. Het is nog een wéék- diénst. (De K.L.M. vliegt reeds een maand 2 x per week deze route). Polen zal Hongarije steenkool leveren, in ruil voor pharmaceutisohe en andere arti kelen. De ontvoering van Sjahrir (Vervolg van pag. 1) De berichten, die ons den laatsten tijd uit Batavia bereiken, wijzen er op, dat de ko mende dagen beslissend zullen zijn voor het Indië-van-straks. Nadat Soekarno op 7 Juni den staat van beleg voor Java en Madoera had afgekon digd, volgde Vrijdag jJ. de verklaring, dat van dien dag af geheel Indonesië onder de zelfde omstandigheden zou worden gebracht. Wij zouden geneigd zijn aan te nemen, dat Soekarno op deze wijze eenigen druk op de Ned.-Ind. onderhandelingen wil uitoefenen. Dat de Neuivfian&ers echter geheel zouden zwichten uit vrees voor een „gewapend con flict" lijkt ons onwaarschijnlijk. Zeer merkwaardig is ook de verklaring, die Soekarno Zaterdagmorgen aflegde, en waarin hij mededeelde, „alle macht tot zich te trekken, zoolang de toestanden nog niet normaal zijn". Wat bedoelt de Inheemsche „president" hiermee? - Niet uitgesloten lijkt het ons, dat hij zich hoe langer hoe meer „bedreigd" gevoelt door Sjahrir, die hem in de laatste maanden doelbewust op den achtergrond schuift. Bo vendien kan de verklaring wijzen op een tweespalt tusschen de Inheemschen onderling. De ontvoering van Sjahrir werpt een schel licht op de gebeurtenissen. „Men" is het niet langer eens met de zienswijze van den Inh. „premier", en laat dit duidelijk uitkomen door de plenaire ka binetszitting, die Zaterdag j.l. te Djocja ge houden zou worden, in de war te gooien. In dit verband wordt in verschillende republ. kringen te Batavia opgemerkt, dat sedert het laatste bezoek van den „minister" van Defensie, Amir Sjarifoedin, (die in den aanvang van den strijd nauw verbonden is geweest met Sjahrir) deze afgeweken is van de politiek, die door den „premier" gevolgd wordt. Dezelfde kringen erkennen volmon- digi, aldus seint A.NJP.-Aneta, dat op grond van dit feit het meeningsverschil tusschen Batavia en Djokjakarta aanzienlijk ver groot is. Men betwijfelt het, of Soekarno in staat zal zijn het prestige van de „republiek" te redden en men vraagt zich af, hoe er ooit klaarheid in den toestand gebracht zal kun nen worden. Ook voor ons, Nederlanders, worden de moeilijkheden met den dag grooter. Op welke wijze moet worden ingegrepen, laten wij gaarne aan de Regeering over. Het eenige dat wij vragen is: een krach tige figuur. Hiermede zijn èn Nederland èn Inheem schen gebaatl

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2