Consumenten-credieten in de Eerste Kamer Griekenland krijgt de Dodekanesos terug Regeering zet Leopold den voet dwars jlETTWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 28 JUNI 1948 Men koestere geen overdre ven verwachtingen Verkiezing Eerste Kamer. Consumentencredieten, maar geen overdreven verwach tingen. (Van onzen Parlementsredacteur) Voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer wordt gebruik gemaakt van een waardecijfer voor elke stem, welke uitge bracht wordt door de leden der Prov. Staten. Dat cijfer wordt voor elke verkiezing op nieuw vastgesteld. Het inwonertal der pro vinciën op 1 Jan. 1946 wordt ditmaal ge deeld door het getal leden der Prov. Staten en deze uitkomst weer gedeeld door 100 Op deze wijze krijgt elke stem gelijke waar de en wordt de toepassing gevonden van het evenredig kiesstelsel ook voor de Eerste Kamer. Een wetsontwerp, dat een en ander regelt voor de a.s. verkiezing van Eerste Kamer leden is gistermiddag door de Tweede Kamer Een Japsch paradijs! In Bandoeng, zoo meldt men ons, werd een paradijs van een Jappen-kamp ont dekt, waar op 26 Mei 1946 (dus ruim negen maanden na de capitulatie!) de Japansche krijgsgevangenen nog het on betwiste beheer voerden over honderden vrachtauto's en ander waardevol mate riaal, gezamenlijk een waarde vertegen woordigend van tusschen de zeven en tien milliioen gulden, terwijl de Euro- peesche gemeenschap een nijpend tekort heeft aan transportmiddelen. De Japansche gevangenen hebben met den verkoop van dit materiaal een rijk bestaan. behandeld na eerst in de afdeelingen te zijn onderzocht. Het werd zonder discussie en stemming goedgekeurd. Over de z.g. consumentencredieten werd wat langer gesproken. Deze consumenten credieten om het aankoopen van onont beerlijke gebruiksgoederen te vergemakke lijken wil de Regeering beschikbaar stellen. Minder draagkrachtigen kunnen f 100.- per op zichzelfstaand persoon krijgen en voor hen, die in gezinsverband leven f 100 per gezinslid plus f 100 voor het geheele gezin. De credieten moeten in 2 jaar worden te rugbetaald. Hier zijn honderden millioenen bij betrok ken en 'n aparte distributiedienst zal noodig zijn. De voorloopige kosten daarvan worden geschat op 5 millioen bij een bezetting van 50 60 personen. Dat zal wel te weinig zijn, want deze cijfers zouden alleen slaan op den top van het gedecentraliseerde Cen trale Orgaan, dat zeker voor minstens 500 millioen aan goederen te verwerken zal krijgen. Het bleek al spoedig, dat het wetsontwerp er komt, ondanks de velerlei problematieke punten. De heeren v. LIENDEN en v. d. BORN van de P. v. d. A. vonden den maat regel op allerlei punten wel onvoldoende, maar bepleitten soepele toepassing. De kos ten maakten hen min of meer voorzichtig. De R.K. ANDRIESSEN evenwel durfde meer aan en diende zelfs amendementen in om de uitkeeringen voor de gezinnen boven 4 per sonen met f 25 per persoon te verhoogen. Naar het totaal der kosten informeerden de heeren HACKE (Vrijheid), SCHMAL (C.H.) en SMEENK (A.R.) MINISTER LIEF- TINCK liet deze vraag later onbeantwoord. Beide laatstgenoemde Kamerleden verwacht ten van de voorgenomen terugbetaling der voorschotten niet veel. De heer SCHMAL •telde daarom de vraag of het, teneinde het kostbare distributieapparaat te ontgaan, maar niet beter was de waardebonnen koste loos uit te reiken; bij de levensmiddelen deden we dat ook reeds. De heer SMEENK meende, dat het karakter van credietver- leening moest worden behouden, maar kwijt schelding van de schuld moet in bepaalde gevallen mogelijk zijn. De communist HOOGKARSPEL had een origineele oplos sing. Gratis verstrekking, maar de kosten verhalen op de Duitschers of bij de collabo rateurs. Erg eenvoudig! Maar MINISTER LIEFTINCK vertelde, dat er bij de Duit schers en de dit land bezettende machten niets te halen was en dat de gelden van de collaborateurs zullen worden gebruikt voor vermindering van de staatsschuld, nu we nog steeds laboreeren aan een begrooting met een milliardentekort. De minister zag het wetsontwerp als een middel tot ver hooging van de collectieve koopkracht. Wel duchtte hij geen ernstige inflationistische gevaren van dit vergroote crediet bij een te kort aan goederen, maar hij zou deze moge lijke gevaren goed in de gaten houden. Bij voorbaat waarschuwde hij er voor, om van den maatregel teveel te verwachten. Men moet er mee rekenen, dat niet binnen korten tijd groote bedragen aan waardebonnen gel dig kunnen worden verklaard. Zeker niet in de eerste anderhalf twee jaar. Daarom ook ontraadde hij de bedragen te verhoogen. Na deze min of meer koude douche, die deed denken aan een dood muschje, bestreed de minister het verleenen van uitkeeringen fonds perdu in eenigerlei vorm. Draag krachtigen behoeven geen uitkeeringen te hebben. Het publiceeren van de richtlijnen voor de credietverleening zal na sluiting van den termijn voor aanmelding pas kunnen geschieden, omdat anders het geknoei in de hand zou worden gewerkt. De laagste in komens en de groote gezinnen kunnen ach teraf altijd worden tegemoetgekomen. De minister sprak euphemistisch van het „ver keerd beantwoorden der vragen" van het aanvraagformulier. Uiterlijk begin Septem ber zal met het werk kunnen worden be gonnen. Bij de uitvoering zullen de volks- credietstellingen worden betrokken. MINISTER DREES merkte op. dat het ver hoogen van loonen zonder meer ondoel matig zou zijn geweest. Want alles wat geen loonarbeider zou zijn, zou dan niet kunnen profiteeren, ook al hebben zij het even hard noodig. Al zijn bij 'ons de spanningen tus schen loonen en prijzen het laagst, met ver hooging der loonen hadden wij hier, even min als in eenig door den oorlog verarmd land, de betrokkenen kunnen helpen uit hun nood. De verhooging van loonen is ook niet overal even groot. Op het platteland is die b.v. hooger dan de kosten van het levensonderhoud zijn gestegen. In gevallen van te lage loonen, zal hulp gezocht worden op het gebied van den kinderbijslag. Nadat de heer ANDRIESSEN twee amen dementen had verdedigd, een om gezinnen boven 4 personen, voor elk gezinslid daar boven f 25 meer te geven en het tweede om ook na 31 Dec. 1946 nog aanvragen te kun nen doen indienen bij de ministers van Fi nanciën en Sociale Zaken, werd de verga dering verdaagd. Byrnes had behoefte op adem te komen In Parijs zijn de vier ministers gisteren onverwacht tot belangrijke overeenkomsten gekomen. Griekenland krijgt-de Dodekanesos, gedemilitariseerd terug; de Fransche eischen tot wijziging van de Fransch-Italiaansche grens zijn ingewilligd, ook wat het gebied van Brigatenda in Noord-Italië betreft, dat Italië wilde houden voor de electriciteits- voorziening; de Bulgaarsche marine zal wor den ingekrombpen tot 7.250 ton en een per soneelsbezetting van totaal 3100 man en de Roemeensche activa in het buitenland zullen worden gebruikt ter vereffening van geal lieerde vorderingen op dat land. Molotof werkte aan het bereiken van deze resultaten krachtig mee, zelfs zoo, dat Byr nes verklaarde een oogenblik noodig te heb ben om op adem te komen. Senator Vanden- berg van de Amerikaansche delegatie zeide: ,Ik geloof haast, dat ik kan beginnen mijn koffer te pakken." Vandaag komen de resteerende kwesties, FRAU FELDMEYER OP VRIJE VOETEN GESTELD De echtgenoote van den beruchten S.S.- -orman" Feldmeyer, J. A. Feldmeyer— Sikkes is, naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, op 11 Juni j.l. uit de Cellen barakken in Scheveningen, waar zij sinds 28 Mei j.l. verbleef, ontslagen. Zij begaf zich in. vrijheid naar Groningen, waar zij thans verblijft. De in vrijheidsstelling geschiedde, naar wij vernemen, op last van den officier-fiscaal in Den Haag. Op Vrijdag 21 Juni werd in de Limburg- sche mijnen 30.248 ton steenkool gedolven, een topdagprestatie sinds de bevrijding. Omtrent de posten van Overz. Gebieds- deelen, van Buitenl. Zaken en van Oorlog voor het Kabinet van dr Beel schijnt nog geen zekerheid te bestaan. Wil van onderzoek door Parle ment niets weten De Belgische regeering verklaarde niet ach ter de besprekingen te staan, die de voor zitters van Kamer en Senaat met den secre taris van Koning Leopold voerden. Het voor stel een commissie van onderzoek aan te wijzen om de verklaringen van den vorst aan te hooren en te beoordeelen, verwerpt zij. De Koning kan zijn mededeelingen aan ZUIVERING VAN MEDEWERKERS DAGBLAD „DE BANIER" Voor de commissie van perszuivering is tegen de „Banier"-medewerkers ds G. H. Kersten (hoofdred.) 10 jaar, tegen zijn zoon S. Kersten (dir.) 10 jaar, tegen ds P. Zandt (red.) 1 jaar, voor allen ingaande 5 Mei '45 en tegen K. van Belle (comm.) 1 jr., tegen Baars (red.) 3 jr. en tegen Kaptein (red.) 3 jr., voor allen ingaande heden, ontzetting uit een journalistieke functie geëischt. EEUWFEEST DAGBLAD „DE TIJD". Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het R.K. dagblad „De Tijd" heeft de burge meester van Den Bosch, alwaar dit dagblad werd opgericht, een gedenksteen onthuld. De bisschop heeft de autoriteiten en ver tegenwoordigers yan „De Tijd" in zijn woning ontvangen. EEN MAZELEN-EPIDGMIE IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In West Zeeuwsoh-Vlaanderen is een ma- zelen-epidemie uitgebroken, waardoor aan pensiongasten bezoek met kinderen moet worden ontraden. Engelsche trekkers komen bij groepjes naar Arnhem om de verwoeste jeugdherberg aldaar weer bruikbaar te maken. Elk schoolkind in Memphis (V. S.) vult thans een sigarenkistje met allerlei huis houdelijke artikelen om dit naar een school kind in Enschede te zenden. Van het aan R'dam toegewezen bouw volume van f 80 millioen is tot op 1 Juni '46 toegewezen voor uitvoering een bedrag van f 45 millioen. M.i.v. 1 Juli wordt in A'dam de dienst op de autobuslijn H (KalfjeslaanStation Haarlemmermeer) hervat. de regeering doen, die dan kan beslissen, onder eigen verantwoordelijkheid. De regeering is bezorgd, dat het vertrou welijk karakter, dat de werkzaamheden der commissie moet dragen, de openbare mee- ninig zou verontrusten, zoo heet het heel netjes. Zooals bekend, ging de Koning wel met het voorstel accoord. FUSIE VAN OUD-ONDEROFFICIEREN? De Kon. Ned. Bond van oud-onderofficie- ren zal morgen te A'dam zijn elfde alg. verg. houden, om het voorstel tot fusie met den Eersten Ned. Bond van Oud-Onderofficieren e.a. te behandelen. w.o. Triëst, aan de orde. Hoewel gisteren daaromtrent nog geen overeenstemming be stond, heerscht ook ten aanzien van deze kwestie in Parijs een onverwacht optimisme. ATOOMSPLITSING IN DE SOWJET-UNIE. Den Sowjet-geleerde Zjdanof is een Sta- linprijs toegekend voor „ontdekking van nieuwe mogelijkheden van atoomsplitsing, door middel van cosmische stralen." HET OVERWERKLOON VOOR ZEELIEDEN. Zeelieden zullen geen overwerkloon ont vangen, zoo is in Seattle-op de maritieme conferentie beslist. Het wordt echter wél uit betaald, indien zij, op de hooge zee, in een week langer dan 48 en bij de kustvaart meer dan 96 uur in twee weken arbeiden. TYROL PROTESTEERT. De Tyrolsche landdag protesteerde tegen het toewijzen van het Pusterdal aan Italië en verzocht de Oostenrijksche regeering deze kwestie aan de Ver. Naties voor te leggen. STAKING^ROND LUIK BREIDT ZICH UIT. De stalking in de mijnen rond Luik breidde zich ook uit tot andere bedrijven. Er zijn thans 25.000 stakers. De vroegere commandant van het con centratiekamp „Flossenberg", Max Koegel, hing zich op Langs de Noordpoolzee worden 140 vuurtorens en 16 radiobakens en radarsta- 1;ions gebouwd. Batavia gaat meer van zich afbijten Ondubbelzinnige taal aan 't adres der onderhandelaars In de eerste officieele verklaring, welke te Batavia is verstrekt na de overhandiging van de Inheemsche. tegenvoorstellen, heeft de woordvoerder der Ned.-Ind. Regeering de republikeinsche onderhandelaren er van beschuldigd hun aanvankelijke verlangens naar een regeling te hebben gewijzigd in een weigering om de Ned. souvereiniteit te erkennen over de eilanden, welke onder werp van de gevoerde besprekingen zijn geweest. Bandoeng weer onder Ned. controle De Britsche troepen, die ongeveer negen maanden te Bandoeng gestationneerd zijn geweest, hebben heden de stad verlaten. Diit is de derde groote stad op Java, die thans door de Britten is ontruimd, aldus seint het Fransche persbureau A.FJ?. uit Batavia. Wij herinneren in dit verband aan het bericht, dat na het vertrek van de Britten, de bezetting der stad Bandoeng geheel door troepen van het K.N.I.L. zou worden over genomen. Dit schijnt dus thans gebeurd te zijn. firammetie Flapoor en z'n vrienden Door O rh ROTMAN 21. Bram zette zich aan het stuur en kreeg eindelijk, met behulp van Tom, beweging ln de motor. Tom, die het al eens gezien had. bracht nu de schroef aan het draaien, wipte weer in de vliegmachine, en even later.... hoeral daar gingen ze de hoogte in! Dat het een heel gevaarlijke onderneming was, daaraan dachten ze in hun jeugdige overmoed niet. Integendeel, ze hadden de grootste schik, toen ze zagen, hoe de Be- doeïnen net kwamen aanhollen.... precies te lAat! 22. Maar nu het sturen! Dat was minder gemakkelijk. En welke richting ze uit moes ten, dat wisten ze al evenmin. Bram wilde naar links, en Tom naar rechts. En dalen durfden ze ook al niet. „Tuf dan maar door, we zullen in elk geval wel èrgens terecht komen!" vond Menelik, die In een hoekje zat. Steeds angstiger wordend vlogen ze door, de hele nacht, telkens menend, de goede richting gevonden te hebbentot ze zich, bij het aanbreken van de dag, midden boven de zee bevonden. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Scheveningen (vac. A. Offringa) C. A. v. Harten te Katwijk a. Zee, A. J. Jong, te Ederveen en K. C. Touw te Leiden. Beroepen: te Gramsbergen (toez.) A. C. v. Lindenburg te Koekange; te Kantens (toez.) J. A. v. Boven, cand: te Zaandam, te Ophemert (toez.) J. J. Leuselaar te Mijnsheerenland; te Visvliet (toez.) L. Doorn, hulppred. te Hyppolitushoeve. Bedankt: voor Leermens mr J. Schoen maker te Koolham. Geref. Kerken. Beroepen: te Boksum I. M. de Graaf te Rinsumageest; te -Zaltbommel A. J. R. Brussaard, cand. te Bloemendaal; te Zwarte- broek A. Keyser te Nieuwerkerk a/d IJssel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Oosterbeek A. Gruppen te Elburg. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Assen-Stadskanaal G. de Groot te Koudum-Workum. Aangenomen naar Berlikum mej. da. S. E. Treffers te Stavoren. PERSONALIA Gepromoveerd' tot doctor in de Genees kunde op proefschrift ,*,Experimenteele on derzoekingen over het Cardinzoiinsult" de heer C. P. J. Stotijn te Oegstgeest. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 25 Juni. Geslaagd voor het doet. Klass. Taal- en Letterk.: A. F. M. van Noort te Leiden: cand. Alg. Gesch. C H. E. de Wit te 's-Gravenhage; doet. Wis- en Natuurk. (Geologie) E. den Tex te Leiden; cand. In disch recht: J. F. Hansen, A. de Groot, F. R. Bonte, allen te Leiden, mej. R. Busé te 's-Gravenhage; doet. Indisch recht: mevr. L. G. GortmansIken te 's-Gravenhage; cand. Indisch recht: Ho Wie An, J. J. Graaff, beiden te Voorburg, H. A. van Meijenfelt te Amsterdam, mej. F. Bol te Dordrecht, mej. R. C. Sont te Amsterdam; doet. klass. Letteren: mej. C. Snouck Hurgronje te Lei den; doet. Letteren en Wijsbeg.: R. G. Vlee- ming te Oegstgeest; doet. Godgeleerdheid: L. A. Snijders te Boskoop: prop. Godgeleerd heid: Th. Rinkema, H. C. v. Itterzon, beiden te 's-Gravenhage, Th. Sprey te Leiderdorp (cum laude), Th. van Nieuwpoort te Hille- gom; apothekersassistentsexamen: B. van Marion te Rotterdam, A. S. Hebbeling te 's-Gravenhage, A. G. Gronert te Voorburg. NIJMEGEN, 27 Juni. Gesl. voor doet ex. Theol.de paters A. W. H. Godefroy C. M. te Vught en A. M. H. Sanders C S. S. R. te Nijmegen. UTRECHT, 28 Juni. Geslaagd prop. ex. godgel.: H. Kremer, Vroomshoop, J. van Lokhorst, Hilversum, A. P. Nauta, Amers foort, H. Stumpf, Zeist, K. A. Abelsma, Am sterdam, P. E. Chr. Blom, Hilversum, H. P. Swets, Tricht (Betuwe), G. v. d. Borg, Hil versum, R. Alers, Rotterdam, W. Radstake, Rotterdam: cand. geneesk.: A. Bouhuys, mej. G. Braak, W. de Bruyn, E. J. Dorhout Mees, J. G. M. Huurman, L. H. M. van Lanschot, F. F. Looze, mej. E. G. M. Schulte, Th. Vos- senaar, P. M. A. Willemse. EXAMENS LICH. OEF. M. O. AMSTERDAM, 27 Juni. Geslaagd voor akte lich. oef. M.O.: o. a. W. K. H. Mertens, en H. Blok, Den Haag; J. A. Quist, Delft. ,Er moet meer geschoten worden in Indië" (Vervolg van pag. 1) Hoe er huis gehouden wordt niet alleen door de opstandelingen maar ook door de vrienden, illustreert het verhaal van den delegatieleider luit. Vonk, dat iedere tweede Britsch-Indiër, die van Java naar huis gaat, een ijskast torst, terwijl een troep Britsch- Indische soldaten soms de beschikking heeft over tien piano's. Zoo wordt Java leegge stolen en verdwijnen de bezittingen van de nog geïnterneerde landgenooten naar alle windstreken. „Dat is het erge voor de dui zenden menschen, die, een jaar na de capi tulatie nog onder kommervolle omstandig heden in interneeringskampen leven." Op het vliegveld van Djokja staan zestig Glenn Martin bommenwerpers, dde de Jap pen daar achterlieten en die nu als les- vliegtuigen door extremisten worden ge bruikt. Vandaag of morgen, aldus luit. Vonk, krijgen we daar natuurlijk last mee. Waar om nu niet een paar bommen tusschen die rustig staande Glenn Martin's gegooid? Was het uit met de pret! Maar dat moet duren, door aanvallen op overvliegende ge allieerde machines, de aandacht op deze haard van verzet wordt gevestigd. We zijn nu gedwongen, aldus luit. Vonk verder, op 6000 meter hoogte over sommige dessa's te vliegen, omdat men daar, louter bij wijze van tijdverdrijf, met achtergebleven Japansch afweergeschut aan het schieten is. In Solo hebben de Japanners munitie fabrieken achtergelaten, die op volle kracht werken. Dag in dag uit. Het gaat weer denzelfden kant uit als in 1942, toen de Japanners beter Amerikaansche vliegtuigen en -geschut hadden, dan de Amerikanen zelf! Het is geen wonder, dat deze mannen, die zich met doodsverachting op Japansche luchteskaders gestort hebben, twee tegen honderd twintig soms, die met z'n veertie nen op Nieuw Guinea in één keer 400 wei- bewapende Japanners opruimden, met ver achting neerzien op de in Indië gevolgde militaire- en politieke lijn en dat ze schie ten willen om orde te hérstellen. Volgens luit. Vonk denken' de Indonesi sche soldaten er precies zoo over als de Nederl., maar toen hij een van hen om bevestiging vroeg, schudde die nadrukkelijk ontkennend het hoofd. Dat was geen won der want de man had een broer en een zoon in het extremistische gebied en wie de methoden van die lieden kent en nog niet vergeten is, onder welken druk wij hier tijdens de Duitsche bezetting Leefden, ver baast zich over die ontkenning niet. Zij be wijst alleen, dat er inderdaad wat gebeuren moet. Op 6 JuÜ vertrekt de delegatie weer naar Ned. Indië. De laatste weken van hun ver blijf in Nederland hebben ze hier veel gast vrijheid genoten. De sombere eerste dagen zijn vergeten. „Schrijf daar niet te veel over" zeide luit. Vonk. Maar wat de krant daarover schreef was van A. tot Z. waar. Alleen gebeurden al die nare dingen niet op één dag, maar verdeeld over een reeks van dagen. Wat de zaak niet beter maakt. Ons rest niet anders dan deze strijders voor de Nederlandsche zaak goede reis en spoedige actie toe te wenschen! In tegenstelling met een door de E.V.C. gelanceerd bericht deelt de directie van Thomson's Havenbedrijf te R'dam mede, dat het werk op alle 16 zeeschepen gewoon voortgang vindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2