Spaansche kwestie loopt met een sisser af Groote plannen voor Nederl. vliegtuig-industrie NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 25 JUNI 1916 Commissie zal er zich mee bezig houden De Veiligheidsraad verwierp gisteren het Voorstel van den Poolschen afgevaardigde, dr Lange, om alle leden der Vereenigde Naties te verzoeken, de diplomatieke betrekkingen met Franco-Span je te verbreken. Zeven sta ten stemden tegen, vier voor. Een nieuw voorstel van Polen, de Spaan- Bche kwestie op de agenda te houden en niet later dan 1 September te beslissen, welke practische maatregelen tegen Franco genomen Kunnen worden, kreeg ook geen kans. Cadogan, de Britsche vertegenwoordiger, wilde iri ieder geval de kwalificatie, dat Von Neurath kreeg hartaanval van den schrik Toen hij gewaar werd dat Hitler met geweld doorzette. Voor het Hof iin Neurenberg verklaarde von Neurath gisteren., dat de bezetting van het Rijnland door Duitsohland slechts een symbolisch gebaar was en een reactie op het Fransch-Russisch verdrag, dat hij steeds een onafhankelijk Oostenrijk voorstond, en een hartaanval kreeg toen hij hoorde, dat Hitier zijn staatkundige aspiraties met ge weld wilde doorzetten. Hij had verwacht, dat de Westersohe mogendheden na de bezet ting van Tsjecho-Slowaikije de ambassadeurs Uit Berlijn zouden terugroepen. Dat zou een j ernstige waarschuwing voor de Duitschers beteekend hebben. Spanje een gevaar voor den vrede en veilig heid beteekent, geschrapt zien. Gromyko verzette zich daartegen, doch de Amerikaansche gedelegeerde steunde het Britsche amendement. Het slot der discussies bracht de benoe ming van een commissie, die zich met deze kwestie bezig houdt. PHILIPS IN WARSCHAU GEHEEL VERWOEST De fabriek te Warschau van Philips, die voor den oorlog aan ongeveer 2200 menschen werk gaf en een groot gedeelte van de Pool- sche markt met Philips-artikelen verzorgde, ligt geheel in puin. De Duitschers hebben alle machines geroofd en tenslotte alle ge bouwen zonder eenige uitzondering opge blazen. Zoodra de onderhandelingen met de Poolsche regeering tot een goed einde zijn gebracht, zal Philips in Polen geheel op nieuw moeten beginnen, zooals in 1922. Een verheugend feit is echter, dat de Philips goodwill in Polen zeer groot is. Polen en Engeland sloten een finan- cieele overeenkomst betreffende de Poolsche oorlogsschulden in Groot-Brfittannië. „Westerrlam" gisteren aan de H.A.L. overgedragen Belangstelling voor de plechtigheid was groot. Op de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam is gisteren onder groote belangstelling de „Westerdam" aan de H.A.L. overgedragen. De hoofdplechtigheid vond plaats op het ruime achterdek door ir. S. v. West, een der directeuren van genoemde werf. Namens de Holland-Amerikalijn sprak de heer W. H. de Monchy de hoop uit, dat het schip spoe dig weer de haVens van Southampton, Bristol en Boulogne zou kunnen aandoen. Ter nagedachtenis van den gefusilleerden architect werd in het trappenhuis een pla quette onthuld. DE „MODJOKERTO" WORDT 27 JUNI TE WATER GELATEN. Op 27 Juni zal in Dundee (Schotland) het 11.600 ton metende motorvrachtschip „Mod- jokerto" voor rekening van den Rott. Lloyd te water worden gelaten. Het schip werd van een Eng. maatschappij overgenomen en zal ïin het najaar in dienst worden gesteld. Vanaf 28 Juni zal bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhaige de eerste nota over het Nationaal Welvaartsplan 1946 voor het publiek verkrijgbaar zijn. GEEN POLITIEKE ROL VOOR DEN MOEFTI De Britsche ambassadeur in Cairo drong er bij Sidky. Pasja, den premier op aan, toe te zien, dat de moefti geen politieke rol gaat Spelen. Yves Farges, een der linksche verzets leiders, wordt minister van Voedselvoor ziening in Frankrijk. Teneinde het transport naar Europa te kunnen voortzetten heeft Canada 150 sche pen overgenomen, die op de Groote Meren wegens staking der bemanningen nog steeds Stil lagen. Negentig pet van den vooroorlogschen wereldsluikhandel in verdoovende middelen is bij de bron (Japan) de kop ingedrukt; o.a. is voor 1 millioen dollar heroïne ver nietigd. In Japan staan 8.000.000 menschen op den rand van verhongering. Over de geheele wereld verspreid zul len informatiecentra voor de V. N. worden opgericht, die per telex direct met het hoofdkwartier, New York, in verbinding zullen staan. De Afrikaansche volken zullen keizer Haile Selassie's eisoh, Italiaansch Eritrea aan Ethiopië terug te geven, ondersteunen. De Italiaansche liberale partij zal niet aan de nieuwe regeering deelnemen. Het eerste contingent van 2000 Arme niërs verliet Libanon. De regeering-Franco werkt onvoldoen de mee bij de repatrieering van Duitschers, aldus Noël Baker in het Lagerhuis. Een 40-zits Constellation-vliegtuig, de Bangor 2, heeft 53 personen linea recta van Amerika naar Engeland overgevlogen en daarmee een nieuw record gevestigd. In Canada zijn de arbeiders van 11 rub berfabrieken in staking gegaan. Bij de ontploffing van een Duitsch bom- mendepöt bij Brindisi (It.) zijn 11 personen gedood. Een Sowjet-jeugddelegatie is tijdens haar bezoek aan Rome uitgefloten en be- leedigd; zij moest tenslotte de wijk nemen in een politiebureau. Belgische minister bedreigd Op een manifestatie van oorlogsgeteis- terden in Brussel is een Belgische mi nister, die verklaarde, dat algeheele scha devergoeding nooit mogelijk kon zijn, be dreigd door de menigte. BENOEMINGEN RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot vice-pres. van de rechtbank te Rotterdam, mr J. C. Brongers en mr J. van Vollenhoven, beiden rechter in die rechtbank; tot pres. van de rechtbank te Maastricht, mr A. E. W. Hustinx, thans vice- pres. en tot vice-pres. mr M. F. H. Schil lings, thans rechter. Op zijn verzoek is eervol ontslag ver iaend aan mr L. W. E. M. Lasonder als procureur-generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden. BELEEDIGING MET DRUKINKT. Maandag stond de 31-j. N. Wigcherink uit Voorburg, voorz. van den Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffersin Den Bosch terecht wegens schriftelijke beleediging van zijn „concurrent" P. de Boer, dir. van „Steun aan Mobilisatieslachtoffers. Na het verhoor verwees de politierechter, mr H. Th. W. M. Randag, de zaak naar de Meer voudige Kamer. Niet zoo'royaal meer met onderscheidingen Voortaan zullen geen decoraties meer wor den verleend aan bestuursleden, enz. van jubileerende vereenigingen en instellingen. Aan de waardeering voor de jubileerende vereeniging of instelling hoopt de Regeering in de toekomst op andere wijze uiting te geven. Alleen wanneer bijv. een zilveren jubileum samenvalt met het jubileum van hem, die de vereeniging oprichtte en sinds dien leiding gaf, kan de persoonlijke ver dienste van laatstgenoemde reden voor een onderscheiding zijn. RIJKSPOLITIE NA 1 JULI NIET MEER GEDATACHEERD BIJ P.R.A. Met ingang van 1 Juli zal, behoudens een zeer enkele uitzondering, geen rijkspolitie meer bij de P.R.A. gedetacheerd zijn, daar de rijkspolitie zelf dringend haar menschen noodig heeft. Wel zal de P.R.A., zoo noodig, op de rijkspolitie een beroep kunnen doen. Zoowel de vrachtprijzen voor kolen als voor graan van Amerika naar Nederland zijn verhoogd. i'.L Een der gevolgen van den oorlog is de enorm toegenomen belangstelline voor het vlieg- wezen. Men ziet hier een aantal jongelui vol belangstelling een lestoestel op Gilze Rijen gadeslaan. Particuliere vliegtuigen en lucht-taxi's Op 14 Mei j.l. is door de Regeering be slist, dat de verschillende vliegtuigfabrieken in ons land tezamen één nationale industrie zullen vormen. Tevens heeft het Rijk op dracht gegeven tot het bouwen van 100 „zakenvliegtuigen", type F 25, te vervaar digen door de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen De F 25. biedt plaats aan 1 piloot en 3 pas sagiers die vanuit de cabine vóór den vleugel een prachtig zicht hebben. De propeller" bevindt zich achter den vleugel. De actie radius is 650 km, de kruissnelheid 200 km p. uur. Dit toestel is bij uitstek geschikt voor „luchttaxi". Fokker bouwt momenteel 8 vier per soons luchttaxi's, welke dezen zomer nog in gebruik zullen komen. Op Ypenburg zal een centraal onderhoudsbedrijf komen, terwijl overal in het land „airstrips" zullen worden aangelegd, waar particulieren hun toestellen kunnen parkeeren en laten nazien. De Beech-Aircraft Corp, Wichita, Kansas (V.S.), heeft met de Fokkerfabrieken een overeenkomst gesloten tot wede rzij dschen NIEUWE REGELINGEN BIJ DEN WEDEROPBOUW. Ir W. K. van Oppen*is door „Wederop bouw" belast met alle aangelegenheden be treffende herstel van oorlogsschade aan ge bouwen, uitbreiding en nieuwbouw van ver- plegingsinrichtingen, barakken, kerken, e.d. Aanvragen moeten gertcht worden tot de bureaux van den Wederopbouw, doch het is wenschelijk, dat men, alvorens zich te binden aan een architect, zich met uitvoe rige mededeelingen eerst wendt tot ir Oppen, teneinde zich van goedkeuring over de keuze te verzekeren. Aanvragen betreffende ker kelijke gebouwen moeten vergezeld gaan van een bewijs, dat de betrelfende centrale kerkelijke instantie met de bouwaanvrage accoord gaat. steun. Een aantal Ned. technici zal in de V.S. in de gelegenheid gesteld worden, hun 5-jarigen achterstand in te halen, o.m. door medewerking aan den bouw van straalvlieg tuigen. Het is niet uitgesloten, dat Beech zal deelnemen in het kapitaal 'van de Fokker fabrieken of van de Ned. combinatie. Door betaling met Fokkeraandeelen zouden devie- zenmoeilijkheden voor een deel omzeild kun nen worden. Waar de nieuwe Fokkerfabriek gebouwd zal worden is nog niet vastgesteld. EEN NIEUWE REGELING VOOR KINDER SCHOENEN IN UITZICHT GESTSLD. De regeling, dat kleine kinderen, die in 1945 een paar schoenen hebben gehad, dit jaar geen schoenen krijgen, is weinig be vredigend. Binnen een half jaar zijn de kinderen n.l. uit de schoenen gegroeid, ter wijl hun schoenen aan grootere slijtage on derhevig zrjn dan die van ouderen. Ook het C.D.K. is hiervan overtuigd en is bezig een nieuwe regeling voor de distributie van kinderschoenen te ontwerpen. Men zit echter met de moeilijkheid, dat de huidige uitgifte van schoenenbonnen op de stamkaartnum mers de productie reeds overtreft, zoodat, ïindien de Amerikaansche schoenen niet wa ren gekomen, de mogelijkheid niet was uit gesloten, dat deze uitgifte 'n maand zou moe ten worden stopgezet Indien de voorrangs- groepen aan schoenen zijn geholpen, hoopt men spoedig voor de kinderen een ruime distributie mogelijk te maken. Er is een comité gevormd tot stichting van een permanente gedachtenis aan degenen, die in het Oraai jehot el" te Sch evening en hebben gevangen gezeten, van welk comité het corr.-adres is: v. Bleiswijkstraat 16, Den Haag (Giro 105318). Te A'dam is opgericht de N.V. Veree- nigdie Ned. Kustvaartbelangen, welke zich zal bezighouden met het vrachtvervoer in het MiddeRandsche Zeegebied. Brammetje Flapoor en z'n vrienden oooi o ra rotman 15. Nadat de rovers zich van de zak met geld hadden meester gemaakt, werden Bram en Tom meegevoerd naar de paarden, die op enige afstand gereed stonden. En terwijl ze, stevig vastgehouden, elk voor één der rovers op het paard zaten, ging het in vlie gende galop de woestijn door, naar het ro verskamp, dat uit enige tenten bestond, waartussen onheilspellend een kampvuur brandde. 16. Hier werden Tom en Bram in de grote tent van den hoofdman gebracht, waar ze moesten aanzien, hoe de Bedoeïnen het geld op een kleedje uitschudden en het verge noegd grijnzend natelden. O, hoe graag zou Bram opgesprongen zijn om zijns vaders eigendom te verdedigen! Maar hij zowel als Tom waren aan handen en voeten gebonden. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Haskerhorne H. F. Wol gen te Oudega (Fr.); te IJzendijke (toez.) L. Doorn, hulppred. te Hippolytushoeve. Benoemd tot voorg. der Herv. Evang. te Winschoten A. v. d. Flier te Farmsum. Bedankt voor Klaaswaal A. L. v. d. Smit te Waspik; voor Putten A. Vroeginde- wey te Loon op Zand; voor R'damVree wijk (vac. J. de Vries) C. Metzelaar te Nigtevecht; voor Schiedam H. van 't Hof, voorg. Herv. Evang. te Tiel; voor Spijke- nisse (toez.) A. E. D. A. Ravesloot te Opende. Geref. Kerken. Beroepen: te Barendrecht P. H. Pel- licaan te Nijkerk; te Lichtenvoorde cand. J. H. de Boer te Matokum; te Oude- en Nije- mirdum en te Wommels cand. J. Wiersema te Heemstede: te R'dam-Zuid G. W. Rijksen te Almelo; te Ruinerwold-Koekange C. H. Appels te Doetinchem, die bedankte voor Nieuwleusen; te Zandvoort A. de Ruiter te O. en N. Bildtzijl. Bedankt voor Kampen (3e pred.pl.) P. C. de Bruyn te Apeldoorn; voor Lutte- rade G. J. Hoytema te Smilde. Benoemd tot reserve-veldprediker voor Ned.-Indië A. Nijhuis te Donkerbroek. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Ulrum J. F. Hey te Langerak; te Utrecht (vac. prof. C. Veen- hof) H. J. Schilder te Bergschenhoek. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Doetinchem G. J. Lin- deyer te Harlingen. Ned. Prot. Bond. Aangenomen: de benoeming tot voorg. te Huizen M. C. van Wijhe, em. pred. te Vught; te Laren (N.-H.) H. A. Enklaar, em. pred. te Den Helder. SYNODE EVANG. LUTH. KERK. Te Amsterdam is de 137ste vergadering ge houden van de Synode der Ev. Luth.. Kerk. De vïce-voorz., de heer L. F. Pont, opende de samenkomst, waarna de Synode ds J. P. van Heest tot voorzitter, ds C. Pel tot lsten se cretaris en ds H. J. Jannus tot 2en secreta ris verkoos. Voorts werden twee nieuwe cu ratoren voor het Seminarie gekozen: dr C. Riemers en mr dr W. F. Lichtenauer. De Luth. groepen te Zeist en Ede werden tot zelfstandige gemeenten verklaard. Urgentie werd verleend aan het voorstel der Syn. comm. om het colloquium doctum voor Herst. Luth. predikanten af te schaf fen. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Het voorstel-Purmerend, behelzende de op leiding van leeke-krachten voor den ge meente-arbeid werd naar de Syn. comm. ver wezen, opdat zij 't volgende jaar met uitge werkte plannen ter Synode kome. Aan de Synode ging vooraf de generale kerkelijke vergadering, waar prof. dr W. J Kooiman en ds J. P. van Heest het woord voerden. NIEUWE BESTUURSLEDEN NEDERL. BIJBELGENOOTSCHAP» Op de vorige week te 's Gravenhage ge houden jaarvergadering van het Ned. Bij belgenootschap werden als nieuwe leden van het hoofdbestuur gekozen: mr P. Borst, ds W. v. Limburgh, mr S. C. Graaf van Rand- wijck, mr H. H. S. Sill e vis Smit en mr Th. A. Versteeg, terwijl tot ondervoorzitter werd herkozen J. C. H. Heldring en gekozen ds G. J. Koolhaas. LEERSTOEL VOOR PREV. GENEESKUNDE TE LEIDEN De Stichting „Leidsch Universiteitsfonds" is bevoegd aan de R.U. te Leiden een bij- zonderen leerstoel te vestigen ten behoeve van het onderwijs in de preventieve genees kunde. PERSONALIA Tot president van de nooduniversiteit te Batavia is benoemd prof. C. D. de Langen, gewezen hoogleeraar aan de Utrechtsche universiteit. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 22 Juni: Geslaagd doet. genees kunde, le ged.: H. A. Blauwendraad, jhr R. Graafland, J. H. W. Tervaert, G. W. F. van Walcheren, mej. A. Wildschut. Doet. gen. 2e ged.: J. M. van Harmeien, G. M J. Raymakers, J. E. Kaekebeke, R. W. J.J. v. d. Louw, A. J. C. M. Oomen, mevr H A. Meter-Klos. W. Wijk, mej. J. S. Cor nells, G. J. van Wieringen. Kerk. voorb. ex. A. van Santen, Zeist, A J. Timmer, Harderwijk, A. Baas, Rotterdam L. P. Bruyn, Heteren, R. Boon, Amsterdam, J. Wijntje, Rotterdam, H. J. van Leeuwen, Rotterdam. Doet. ex. Ned. Recht, F. B. Keu len, Amersfoort. NIJMEGEN, 22 Juni. Geslaagd doet theologie V. J. H. Hermens (cum laude) uit Ambij en H. J. A. Sanders uit Roermond. AMSTERDAM, 25 Juni. V. U. Geslaagd doet. ex. rechten: R. Bosch, Kampen en C. D. Thijs, Zwolle. Idem prop. ex. theologie: W. P. H. Pouwels, Vlaardingen: M. D. Ge- leijnse, Achterveld; A. C. Haitsma te Den Haag: G. T. Rothuizen, Goes; H. M. Kuitert, Den Haag (cum laude); J. Spoelstra, Mee- den; M. J. Mulder, Amstelveen (cum laude): H. C. Endedijk, Amstelveen; P. B. Suur- mand, Oosterbeek. EXAMENS LICH. OEFENING M.O. AMSTERDAM. 24 Juni. Geslaagd o. a. de dames R. Stoorvogel te Voorburg, H. S. Wa gen veld te Delft; en W. Kulk te Den Haag; voorts de heer M Vaessen te Den Haag. Een symptoom van armoede (Vervolg van pag. 1) Dr Holtrop sprak ook over den „vloek der frauduleuze geschenkzendingen". In de maanden Sept. t/m Dec. 1945 werden te Am sterdam en Rotterdam circa 950.000 pakket ten en 7194 kisten aangevoerd. In April raamde de P.T.T. den aanvoer van pakketten op 200 k 250.000 per maand met een waarde van f125 millioen per jaar! Nu heeft controle uitgewezen, dat vermoe delijk wel 80 pet. der „geschenkzendingen" geen cadeautjes zijn, maar t.e.t. betaald moe ten of zullen worden. Het is duidelijk, dat de Overheid met leede oogen dit „lek" in ons deviezen-reservoir beschouwt, want de betaling der pakketten moet in vreemde va luta plaats vinden, m.a.w. het totaal bedrag gaat ten koste onzer deviezenpositie. Wij veronderstellen, dat vele ontvangers van „geschenkpakketten" met betalingsver plichtingen zich nimmer helder de conse quenties van hun handelen hebben gereali seerd. De groote nood aan allerlei artikelen kan als verontschuldiging gelden. Maar het is goed, dat dr Holtrop eens in het publiek de gevolgen van een en ander voor onze de viezenpositie in het daglicht heeft gesteld. De gevraagde zuinigheid met deviezen door het publiek moet echter gepaard gaan met een beperking der uitgaven in vreemde va luta door overheidsorganen en men vraagt zich af, of in dezen altijd wel de noodige zui nigheid is en wordt betracht. Zouden wij daarvoor bij de betrokken instanties nu ook eens de aandacht mogen vragen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2